Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μάης κι έχει η γης φορέσει τα καλά της για ν’ αρέσει. Ο κυρ-Ήλιος την κοιτά και τον πελαργό διατάζει να κατέβει να μας φέρει μωρουδακια αφράτα, μοσχοβολιστα🌸


marinamanoulitsa

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλώς ήρθες και από δω! Συγχαρητήρια! Εύχομαι μια όμορφη και τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤️ 

Τώρα περιμένεις για την 2η χοριακη ή να πας για υπέρηχο;

Περιμένω  τη δεύτερη  χοριακη  η οποία  πρέπει να διπλασιαστεί.  Τη Δευτέρα! 

Σε ευχαριστώ  πολύ πολύ!!!

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η NenaP. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σας διαβάζω συχνά πυκνά τον τελευταίο καιρό αλλά γράφω πρώτη φορά. Προσπαθούμε 4 μηνες με τον σύζυγο για μωράκι, αλλά στοχευμένα μόνο τους 2 που παρακολουθώ και την ωορρηξία μου με ταινίες. Είμαστε 31 ετών και οι δύο. Ξέρω ότι δεν ειναι καθόλου πολύς καιρός αλλά σκέφτομαι αν έχει νόημα να κάνουμε κάποιες εξετάσεις για να ξέρουμε πού βαδίζουμε, να πάρω ίσως κάποιες βιταμίνες όπως τα inofert plus που διαβάζω συχνά, ή φυλλικό? Πρέπει να ρωτήσω τη γυναικολόγο ή μπορώ να τα πάρω μόνη μου? Σκέφτομαι ότι λογικά θα μου πει ότι δεν χρειάζεται, να μην αγχώνομαι και θα έρθει, είναι νωρίς. Στον τελευταίο ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο πριν 3 μήνες ήταν όλα τέλεια, πέρα από ένα μικρό ινομυωμα εκτός μήτρας που μου είπε ότι δεν είναι καθόλου σημαντικό. Τι γνώμη έχετε? Μήπως όντως απλά να το πάρουμε πιο χαλαρά?

Καλησπέρα και καλώ ήρθες στην παρέα μας 

η αλήθεια είναι ότι 2 μήνες δεν είναι πολύ αφού πιθανότητες για να συλλάβεις είναι 20% σε κάθε κύκλο 

Έχεις σταθερό κύκλο ; 
τα inofert είναι βιταμίνες δεν ειναι φάρμακο θα μπορούσες να πάρεις αλλά καλύτερα ρώτησε όμως

 έχεις κάνει κουβέντα με τον γιατρό σου ότι ξεκίνησες προσπάθεια για μωρο ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Εγώ και στο σημερινό σου τέστ βλέπω γραμμή αλλά όχι ροζ! Η αλήθεια είναι ότι τα συγκεκριμένα βγάζουν πολύ συχνά γραμμή εξάτμισης. Εμένα τουλάχιστον 4 στα 5 έχουν γραμμή εξάτμισης!! Αλλά το χθεσινό σου έχει ροζ γραμμή φαίνεται πεντακάθαρα 

Κορίτσια διαφωτίστε την άσχετη τι είναι η γραμμή εξάτμισης ;; 🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η NenaP. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σας διαβάζω συχνά πυκνά τον τελευταίο καιρό αλλά γράφω πρώτη φορά. Προσπαθούμε 4 μηνες με τον σύζυγο για μωράκι, αλλά στοχευμένα μόνο τους 2 που παρακολουθώ και την ωορρηξία μου με ταινίες. Είμαστε 31 ετών και οι δύο. Ξέρω ότι δεν ειναι καθόλου πολύς καιρός αλλά σκέφτομαι αν έχει νόημα να κάνουμε κάποιες εξετάσεις για να ξέρουμε πού βαδίζουμε, να πάρω ίσως κάποιες βιταμίνες όπως τα inofert plus που διαβάζω συχνά, ή φυλλικό? Πρέπει να ρωτήσω τη γυναικολόγο ή μπορώ να τα πάρω μόνη μου? Σκέφτομαι ότι λογικά θα μου πει ότι δεν χρειάζεται, να μην αγχώνομαι και θα έρθει, είναι νωρίς. Στον τελευταίο ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο πριν 3 μήνες ήταν όλα τέλεια, πέρα από ένα μικρό ινομυωμα εκτός μήτρας που μου είπε ότι δεν είναι καθόλου σημαντικό. Τι γνώμη έχετε? Μήπως όντως απλά να το πάρουμε πιο χαλαρά?

Κορίτσι μου είναι πολυυυυ νωρις❤️ δωσε χρόνοο και αν δεις μετά από κάποιους μήνες ότι δεν ερχετε τοτε να κανεις εξετάσεις 😍 σου εύχομαι να έρθει πολύ συντομα το σπορακι σου🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Giasemi_92 είπε:

Κορίτσια διαφωτίστε την άσχετη τι είναι η γραμμή εξάτμισης ;; 🙈

Πολλα τεστ βγάζουν γραμμή εξάτμισης δλδ η γραμμουλα που σου δείχνει αν είναι θετικο ή όχι καμία φορά γινετε γκρι και βγαινει ψευδώς θετικο στην ουσια. Ενώ αν είναι θετικο η γραμμουλα πρέπει να είναι ροζ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου... Μόλις γύρισα από τον γιατρό μου έδωσε εξετάσεις για θυρεοειδή κ γενικά προλακτίνη κ τα άλλα. Με δική μου πίεση βέβαια.. το ενδομήτριο το είδε πάρα πολύ καλό κ τις ωοθήκες κ το αστείο είναι ότι μου λέει βλέπω δεν έχεις αδιαθετησει. Κ του λέω από Δευτέρα έχω περίοδο αλλά δεν έχω ροή καθόλου... Η απάντηση του σε αυτό είναι ότι το στρες μου το κάνει όλο αυτό για εσωτερικά ειναι όλα καλά κ δεν φαίνεται κάτι. Κ ότι σύντομα θα έρθει το μωράκι αρκεί να χαλαρώσω. Τώρα θα πάω κ σε ενδοκρινολόγο να πάρω γνώμη κ από εκεί. Κ Δευτέρα θα πάρω κ τις απαντήσεις από τις εξετάσεις... Πήγα κ τις έκανα κατευθείαν μόλις έφυγα από τον γιατρό. Δλδ εγώ να δεχτώ ότι από το στρες δεν έχω κανονικη περίοδο βρε κορίτσια? Μου έδωσε μονο να πάρω cyclapur. Δεν το ξέρω τι είναι...

Γεια σου κορίτσι μου! Για να δούμε τι θα πει και ο ενδοκρινολόγος και τι θα δείξουν οι εξετάσεις!!! Σίγουρα αν βγουν καλές οι ορμονικές θα χαλαρώσεις και θα το ψάξεις πιο ήρεμα μετά, χωρίς άγχος! Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει με αυτήν την περίοδο.. Εγώ το είχα πάθει αυτό με τα καφέ σε προηγούμενο κύκλο..αλλά βρέθηκε ότι είχα μικρόβιο..και υπέθεσα ότι επηρέασε αυτό..Σε αυτό τον κύκλο, που είναι ο επόμενος δηλαδή μετά τη λοίμωξη, είχα αίμα καλούτσικη ροή δύο μέρες και δύο μέρες ροζ και καφέ..είδα μια βελτίωση δηλαδή αλλά όχι και τέλεια.. Αναμένω κι εγώ τις εξετάσεις μου τη Δευτέρα το απόγευμα με μεγάλη αγωνία..

Μαζί περιμένουμε!! ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κορίτσι μου τα σικλακουρ είναι για ενίσχυση του ενδομητρίου! Μου τα είχε δώσει και εμένα αλλά μόνο τα άσπρα χάπια γτ μέσα έχει και καφέ! Αν στο έδωσε όλο το κουτί τοτε είναι μάλλον για να στρώσει ο κύκλος σου! Καλύτερα να παρεις και μια δεύτερη γνώμη γτ από στρες δεν ξερω αν επηρεάζετε η ροη!

Με τα σικλακούρ είχες περισσότερο αίμα στην περίοδό σου μπουρμπουλάκι???

Φφφ εσείς κορίτσια πόσες μέρες έχετε περίοδο? Αχ μη μου πείτε 7 8 μέρες θα πηδηχτώ απτο παράθυρο αλήθεια..

Πάντως διάβασα κάπου ότι η περίοδος επηρεάζεται και από το άγχος! Οπότε σίγουρα να πάρουμε και γνώμη από δεύτερο γιατρό αλλά να μην το αποκλείσουμε κι αυτό ως ενδεχόμενο?🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κορίτσι μου τα σικλακουρ είναι για ενίσχυση του ενδομητρίου! Μου τα είχε δώσει και εμένα αλλά μόνο τα άσπρα χάπια γτ μέσα έχει και καφέ! Αν στο έδωσε όλο το κουτί τοτε είναι μάλλον για να στρώσει ο κύκλος σου! Καλύτερα να παρεις και μια δεύτερη γνώμη γτ από στρες δεν ξερω αν επηρεάζετε η ροη!

Με τα σικλακούρ είχες περισσότερο αίμα στην περίοδό σου μπουρμπουλάκι???

Φφφ εσείς κορίτσια πόσες μέρες έχετε περίοδο? Αχ μη μου πείτε 7 8 μέρες θα πηδηχτώ απτο παράθυρο αλήθεια..

Πάντως διάβασα κάπου ότι η περίοδος επηρεάζεται και από το άγχος! Οπότε σίγουρα να πάρουμε και γνώμη από δεύτερο γιατρό αλλά να μην το αποκλείσουμε κι αυτό ως ενδεχόμενο?🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elk είπε:

Νομίζω πως πρέπει να πάρεις και άλλη γνωμη ίσως και να αλλάξεις γιατρό όπως λέει και η @annitakianna 

μα καλά τόσο δύσκολο πια να σου δώσει εξετάσεις ορμονικές; 

θέλω θα πω κάτι που πιστεύω (όχι για την δίκη σου περίπτωση το λέω γενικά )

το άγχος δεν εμποδίζει στο να μείνεις εγκυος… το χαλάρωσε και θα έρθει μου το έλεγε θεία μου και η μανα μου ( που δεν είναι γιατροί)  δεν το δέχομαι απο τον γιατρό να μου το λέει τέτοια κουβέντα… ότι το άγχος από μόνο του εμποδίζει και άντε εμποδίζει τον πρώτο μήνα, άντε τον δεύτερο, άντε τον τρίτο εεε πόσους μήνες πια εμποδίζει αυτό το άγχος;
όταν έμεινα εγκυος και άγχος είχα και πεσμένη ψυχολογία είχα και το σκεφτόμουν όλη μερα και στεναχωριόμουν και εκλεγα αλλά έγκυος εμεινα..

Και σου λένε μετά αυτήν την κουβέντα «χαλάρωσε και θα έρθει» και ολα τα αρνητικά συναισθήματα που νιωθεις  προσπαθείς να τα καταπιέσεις με αποτέλεσμα επειδή δεν μπορείς, να σε δημιουργούν και τύψεις ότι εσυ φταις που δεν έρχεται επειδή δεν μπορείς να διαχειριστείς το άγχος σου..

εεε όχι δεν φταις ΕΣΥ! 

Ναι στην ουσία αφού είμαι υγιής λέει δεν χρειάζεται να αγχώνομαι... Κ ότι το αίμα που δεν έρχεται είναι καθαρά από στο στρες. Κ εγώ δεν το δέχομαι όπως λες... Δεν έχω περίοδο μετά το στρες της αποβολής? Οκ τον πρώτο μήνα αλλά κ στον 4ο κύκλο πάλι σταγόνες? Κ όταν έμεινα έγκυος είχα το ίδιο άγχος μέσα στην καθημερινότητα μου.... Την Δευτέρα το απόγευμα θα παρω τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις... Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!!!κ όπως λετε εσύ κ η 

@annitakianna θα δω να πάρω δεύτερη άποψη.... Όντως δεν το δέχομαι ότι από το στρες γίνεται όλο αυτό. Εγώ ταλαιπωρούμαι με πονοκεφάλους ζαλάδες ανακατωσουρες κ κόπωση τον τελευταίο μήνα... Όλα από το στρες? Επειδή δεν φάνηκε κάτι στο ενδομήτριο κ στις σάλπιγγες το ρίχνουμε εκεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια σας ευχαριστώ για την εμψύχωση εχθές...σήμερα έβγαλε γταμμουλα...τώρα σας το ανεβάζω να δείτε...άρα έχουμε 2 άχνα θετικά και 2 αρνητικά ...γιατί αν τα συγκρίνω μόνο στα 2 φαίνεται ..αλλά όχι κάτι ξεκάθαρο...

Και μάλιστα μόνο το προχθεσινό βγάζει μάτι..το σημερινό σε σχέση με χθες φαίνεται ότι κάτι έβγαλε...

IMG_20230528_081530.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Ναι στην ουσία αφού είμαι υγιής λέει δεν χρειάζεται να αγχώνομαι... Κ ότι το αίμα που δεν έρχεται είναι καθαρά από στο στρες. Κ εγώ δεν το δέχομαι όπως λες... Δεν έχω περίοδο μετά το στρες της αποβολής? Οκ τον πρώτο μήνα αλλά κ στον 4ο κύκλο πάλι σταγόνες? Κ όταν έμεινα έγκυος είχα το ίδιο άγχος μέσα στην καθημερινότητα μου.... Την Δευτέρα το απόγευμα θα παρω τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις... Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!!!κ όπως λετε εσύ κ η 

@annitakianna θα δω να πάρω δεύτερη άποψη.... Όντως δεν το δέχομαι ότι από το στρες γίνεται όλο αυτό. Εγώ ταλαιπωρούμαι με πονοκεφάλους ζαλάδες ανακατωσουρες κ κόπωση τον τελευταίο μήνα... Όλα από το στρες? Επειδή δεν φάνηκε κάτι στο ενδομήτριο κ στις σάλπιγγες το ρίχνουμε εκεί?

Κορίτσι μου εγώ μετά τις αποξεσεις έχω λιγότερο αίμα σε σχέση με πριν αλλά τις 2 πρώτες μέρες έχω φουλ αίμα...δηλαδή πριν μου κρατούσε 6 ημέρες τώρα 3 μέρες βαριά 4...άρα παίζει ρόλο και αυτό...τώρα άλλοι λένε όσο προχωράει η ηλικία..δεν ξέρω...επίσης όταν γέννησα λόγω θηλασμού έκανε να μου έρθει περίοδος στον πρώτο 9 μήνες και στον δεύτερο 19 μήνες!!! @Elk το λέω και για σένα αυτο...είσαι τυχερή που έχεις περίοδο εφόσον θες κι άλλο τόσο σύντομα.

Εφόσον έχεις περίοδο θα έρθει και το μωρό..

Και πίστεψέ με @cat12παίζει ρόλο και το άγχος και στην περίοδο...όταν είχα πάει διακοπές επειδή δεν σκεφτόμουν το θέμα μωρό κλπ και επειδή ήμουν χαλαρή εκείνον τον μήνα είχα 6 ημέρες περίοδο όπως πάντα .. τυχαίο;;; Εγώ λέω να χαλαρώσετε και να αφεθείς..η ψυχολογία τα μπλοκάρει όλα..να μου πεις εσύ τα λες ..τα κάνεις;;; όχι..αλλά όσο μπορώ προσπαθώ

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Ναι στην ουσία αφού είμαι υγιής λέει δεν χρειάζεται να αγχώνομαι... Κ ότι το αίμα που δεν έρχεται είναι καθαρά από στο στρες. Κ εγώ δεν το δέχομαι όπως λες... Δεν έχω περίοδο μετά το στρες της αποβολής? Οκ τον πρώτο μήνα αλλά κ στον 4ο κύκλο πάλι σταγόνες? Κ όταν έμεινα έγκυος είχα το ίδιο άγχος μέσα στην καθημερινότητα μου.... Την Δευτέρα το απόγευμα θα παρω τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις... Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου!!!κ όπως λετε εσύ κ η 

@annitakianna θα δω να πάρω δεύτερη άποψη.... Όντως δεν το δέχομαι ότι από το στρες γίνεται όλο αυτό. Εγώ ταλαιπωρούμαι με πονοκεφάλους ζαλάδες ανακατωσουρες κ κόπωση τον τελευταίο μήνα... Όλα από το στρες? Επειδή δεν φάνηκε κάτι στο ενδομήτριο κ στις σάλπιγγες το ρίχνουμε εκεί?

Καλημέρα μα αν δεν έκανες προσπαθεια για μωρακι θα σου έλεγα άστο λίγο να δεις πως θα πάει και μπορει να στρώσει να θέλει λίγο χρόνο τώρα όμως όταν προσπαθείς για μωρο πρέπει να προσπαθήσεις να στρώσεις την περίοδο γιατί φαντάζομαι πως παίζει τον ρόλο της και αυτό στο να μείνεις εγκυος 

τι να σου πω καταλαβαίνω από το στρες να έχεις καποιες μερες καθυστέρηση αλλά να μειώνεις τόσο πολύ την ροη ; Όλα αυτά τα χρόνια σου έχει ξανά συμβεί ;

Εσυ πως αξιολογείς το άγχος σου ; Πιστεύεις είναι τοοοσο πολύ σε σημείο να σου κάνει τόσα ψυχοσωματικά ; Πονοκεφάλους ζαλάδες ανακατωσούρες ;  Να είσαι από το στρες 

Αυτό που πιστεύω είναι Ότο χρειάζεσαι έναν καλό ενδοκρινολόγο μπορεί να σου δώσει και άλλες εξετάσεις εκεινος να το ψάξετε πιο βαθιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κορίτσι μου εγώ μετά τις αποξεσεις έχω λιγότερο αίμα σε σχέση με πριν αλλά τις 2 πρώτες μέρες έχω φουλ αίμα...δηλαδή πριν μου κρατούσε 6 ημέρες τώρα 3 μέρες βαριά 4...άρα παίζει ρόλο και αυτό...τώρα άλλοι λένε όσο προχωράει η ηλικία..δεν ξέρω...επίσης όταν γέννησα λόγω θηλασμού έκανε να μου έρθει περίοδος στον πρώτο 9 μήνες και στον δεύτερο 19 μήνες!!! @Elk το λέω και για σένα αυτο...είσαι τυχερή που έχεις περίοδο εφόσον θες κι άλλο τόσο σύντομα.

Εφόσον έχεις περίοδο θα έρθει και το μωρό..

Και πίστεψέ με @cat12παίζει ρόλο και το άγχος και στην περίοδο...όταν είχα πάει διακοπές επειδή δεν σκεφτόμουν το θέμα μωρό κλπ και επειδή ήμουν χαλαρή εκείνον τον μήνα είχα 6 ημέρες περίοδο όπως πάντα .. τυχαίο;;; Εγώ λέω να χαλαρώσετε και να αφεθείς..η ψυχολογία τα μπλοκάρει όλα..να μου πεις εσύ τα λες ..τα κάνεις;;; όχι..αλλά όσο μπορώ προσπαθώ

 

 

 

 

Καλημέρα εντάξει εμένα μου ήρθε στους 5 μήνες αλλά πιστεύω ήταν επειδή είχα σταματήσει τους θηλασμούς την νύχτα και έτσι ήρθε (ετσι είχα διαβάσει )

τώρα εχω σταματήσει  την μέρα και ταΐζω την νύχτα 😅 ( που πρέπει να κοπεί και νύχτα) 

αλλά 19 μήνες ; Παρά πολύ είναι πωπω εγω δεν θα άντεχα 😂 μπράβο σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα εντάξει εμένα μου ήρθε στους 5 μήνες αλλά πιστεύω ήταν επειδή είχα σταματήσει τους θηλασμούς την νύχτα και έτσι ήρθε (ετσι είχα διαβάσει )

τώρα εχω σταματήσει  την μέρα και ταΐζω την νύχτα 😅 ( που πρέπει να κοπεί και νύχτα) 

αλλά 19 μήνες ; Παρά πολύ είναι πωπω εγω δεν θα άντεχα 😂 μπράβο σου! 

Τοτε μου ήρθε περίοδος.. Σύνολο τον μεγάλο τον θήλαζα 1,5 χρόνο και τον μικρό μου 2,5 χρόνια...😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Τοτε μου ήρθε περίοδος.. Σύνολο τον μεγάλο τον θήλαζα 1,5 χρόνο και τον μικρό μου 2,5 χρόνια...😁😁

Ακόμα πιο πολύ δηλαδή 😊

Μπα εγω δεν μπορω να θηλάσω τόσο ηθελα να το έχω κόψω 8 μηνών αλλά έπρεπε να δώσω φόρμουλα και μου είπε η παιδιατρος τόσο αγωνα εκανες για αποκλειστικό θηλασμό δεν στο προτείνω μου είπε να περιμένω μέχρι να χρονίσει ώστε να κάνουμε εισαγωγή στο φρέσκο… εεε 3 μήνες υπομονή ακόμα θα κάνω 😅

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια σας ευχαριστώ για την εμψύχωση εχθές...σήμερα έβγαλε γταμμουλα...τώρα σας το ανεβάζω να δείτε...άρα έχουμε 2 άχνα θετικά και 2 αρνητικά ...γιατί αν τα συγκρίνω μόνο στα 2 φαίνεται ..αλλά όχι κάτι ξεκάθαρο...

Και μάλιστα μόνο το προχθεσινό βγάζει μάτι..το σημερινό σε σχέση με χθες φαίνεται ότι κάτι έβγαλε...

IMG_20230528_081530.jpg

Εσυ συμπτώματα έχεις καθόλου ; Τα τεστ σου είναι μπερδεύτηκα..

εγω να πω την αλήθεια αρνητικά τα βλεπω Αλλά εύχομαι να κάνω λαθος και να φανούν σε λιγες μερες ακόμα δεν έχεις καθυστέρηση όποτε εύχομαι να είναι θετικό 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια σας ευχαριστώ για την εμψύχωση εχθές...σήμερα έβγαλε γταμμουλα...τώρα σας το ανεβάζω να δείτε...άρα έχουμε 2 άχνα θετικά και 2 αρνητικά ...γιατί αν τα συγκρίνω μόνο στα 2 φαίνεται ..αλλά όχι κάτι ξεκάθαρο...

Και μάλιστα μόνο το προχθεσινό βγάζει μάτι..το σημερινό σε σχέση με χθες φαίνεται ότι κάτι έβγαλε...

IMG_20230528_081530.jpg

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Το τεστ στις 9 μέρες φαίνεται πολύ καθαρά. Εγώ προσωπικά δε μπορώ να διακρίνω γραμμή ούτε στο χθεσινό ούτε στο σημερινό. 

Σίγουρα από κοντά ίσως φαίνεται καλύτερα. Πάντα στις φωτογραφίες χάνει .αν νομίζεις ότι φαίνεται κάτι στο σημερινό αύριο κάνε μια χοριακη. 

Επίσης αν μπορείς και θέλεις βγάλε μία φωτογραφία όλα τα τεστ έξω στο μπαλκόνι με το φως του ηλιου. Θα μας βοηθήσεις να δούμε καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου σε όλες. 

Εμείς εδώ είμαστε σε μια φάση γκρίνιας και νεύρων με τον μικρό. Έχει σκάσει και αυτός τόσες μέρες μέσα ,έχουμε χάσει και εμείς λόγο την υπομονή μας..

Να χαιρετήσω τα νέα κορίτσια και να ευχηθώ στην νέα εγκυουλα με εξωσωματική να έχει και καλή εγκυμοσύνη και όλα θα πάνε υπέροχα! Στο άλλο μας κορίτσι να πω οτι θα πάει υπέροχα ❣️. Ακόμη είναι νωρίς, δώσε λιγάκι χρόνο στο μικρακι σας και σίγουρα θα έρθει σύντομα εφόσον όλα είναι μια χαρά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κορίτσι μου εγώ μετά τις αποξεσεις έχω λιγότερο αίμα σε σχέση με πριν αλλά τις 2 πρώτες μέρες έχω φουλ αίμα...δηλαδή πριν μου κρατούσε 6 ημέρες τώρα 3 μέρες βαριά 4...άρα παίζει ρόλο και αυτό...τώρα άλλοι λένε όσο προχωράει η ηλικία..δεν ξέρω...επίσης όταν γέννησα λόγω θηλασμού έκανε να μου έρθει περίοδος στον πρώτο 9 μήνες και στον δεύτερο 19 μήνες!!! @Elk το λέω και για σένα αυτο...είσαι τυχερή που έχεις περίοδο εφόσον θες κι άλλο τόσο σύντομα.

Εφόσον έχεις περίοδο θα έρθει και το μωρό..

Και πίστεψέ με @cat12παίζει ρόλο και το άγχος και στην περίοδο...όταν είχα πάει διακοπές επειδή δεν σκεφτόμουν το θέμα μωρό κλπ και επειδή ήμουν χαλαρή εκείνον τον μήνα είχα 6 ημέρες περίοδο όπως πάντα .. τυχαίο;;; Εγώ λέω να χαλαρώσετε και να αφεθείς..η ψυχολογία τα μπλοκάρει όλα..να μου πεις εσύ τα λες ..τα κάνεις;;; όχι..αλλά όσο μπορώ προσπαθώ

 

 

 

 

Καλημέρα κοριτσι μου... Εύχομαι να βγει το θετικό τεστ πιο έντονο να πανηγυρίσουμε 🥰 κ εγώ πριν την απόξεση είχα φουλ αίμα πρώτη κ δεύτερη μέρα δεν προλάβαινα να αλλάξω σερβιετα κ μετά τις άλλες μέρες πολύ λίγο.. μετά την απόξεση βγάζω λίγες σταγόνες μόνο ροζ πρώτη μέρα κ δεύτερη κ μετά τίποτα. Κ τώρα την Δευτέρα φουλ πόνος κ ροζ αίμα στο σκούπισμα δλδ την έβγαλα με τα καθημερινά μικρά σερβιετακια. Κ χθες μου είπε ότι βλέπει ότι δεν έχω αδιαθετησει ενώ ήμουν 6η μέρα από την περίοδο.. το άγχος μου προέρχεται ότι δεν έχω φυσιολογική περίοδο κ εάν δεν έχω φυσιολογικό κύκλο ότι τσάμπα προσπαθώ για μωράκι. Πως γίνεται να είδε το ενδομήτριο φυσιολογικό ενώ του είπα ότι δεν έχω ροή? Ξεκίνησα το cyclacur κ θα κάνω προσπάθεια κ αυτόν τον μήνα γιατί μετά από Σεπτέμβρη θα μπορούμε πάλι λόγω δουλειάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα μα αν δεν έκανες προσπαθεια για μωρακι θα σου έλεγα άστο λίγο να δεις πως θα πάει και μπορει να στρώσει να θέλει λίγο χρόνο τώρα όμως όταν προσπαθείς για μωρο πρέπει να προσπαθήσεις να στρώσεις την περίοδο γιατί φαντάζομαι πως παίζει τον ρόλο της και αυτό στο να μείνεις εγκυος 

τι να σου πω καταλαβαίνω από το στρες να έχεις καποιες μερες καθυστέρηση αλλά να μειώνεις τόσο πολύ την ροη ; Όλα αυτά τα χρόνια σου έχει ξανά συμβεί ;

Εσυ πως αξιολογείς το άγχος σου ; Πιστεύεις είναι τοοοσο πολύ σε σημείο να σου κάνει τόσα ψυχοσωματικά ; Πονοκεφάλους ζαλάδες ανακατωσούρες ;  Να είσαι από το στρες 

Αυτό που πιστεύω είναι Ότο χρειάζεσαι έναν καλό ενδοκρινολόγο μπορεί να σου δώσει και άλλες εξετάσεις εκεινος να το ψάξετε πιο βαθιά 

Καλημέρα 🙂 το άγχος μου προέρχεται ότι δεν έχω την ίδια περίοδο με πριν... Βλέπω το σώμα μου ότι άλλαξε κ το να μην ξέρω το γιατί κ να μου λένε όλοι αφού είναι όλα καλά με αγχωνει περισσότερο... Ξέρω πως είναι το σώμα μου... Κ αυτήν την στιγμή υπολειτουργεί κ δεν έχω απάντηση από κάποιον να μου πει κανε αυτές τις εξετάσεις να δούμε από τι προέρχεται αυτή η αλλαγή. Πίεσα για να κάνω εξετάσεις....  Θα πάω σίγουρα σε ενδοκρινολόγο κ σίγουρα θα πάρω κ με δεύτερη γνώμη από άλλον γιατρό.... Θεωρώ ότι όταν δεν μου έχουν απάντηση στο γιατί δεν έχω έχω κανονική ροή στην περίοδο είναι ότι χειρότερο για το άγχος μου... Θα πάω κ αλλού έχετε όλες δίκιο... Νιώθω ότι μιλάω στους γύρω μου κ δεν με ακούει κανένας κ το ρίχνουν ότι να όλα καλά σου είπε ο γιατρός, έπαθε σοκ ο οργανισμός από το αίμα που έχασες στην αποβολή κ άλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα 🙂 το άγχος μου προέρχεται ότι δεν έχω την ίδια περίοδο με πριν... Βλέπω το σώμα μου ότι άλλαξε κ το να μην ξέρω το γιατί κ να μου λένε όλοι αφού είναι όλα καλά με αγχωνει περισσότερο... Ξέρω πως είναι το σώμα μου... Κ αυτήν την στιγμή υπολειτουργεί κ δεν έχω απάντηση από κάποιον να μου πει κανε αυτές τις εξετάσεις να δούμε από τι προέρχεται αυτή η αλλαγή. Πίεσα για να κάνω εξετάσεις....  Θα πάω σίγουρα σε ενδοκρινολόγο κ σίγουρα θα πάρω κ με δεύτερη γνώμη από άλλον γιατρό.... Θεωρώ ότι όταν δεν μου έχουν απάντηση στο γιατί δεν έχω έχω κανονική ροή στην περίοδο είναι ότι χειρότερο για το άγχος μου... Θα πάω κ αλλού έχετε όλες δίκιο... Νιώθω ότι μιλάω στους γύρω μου κ δεν με ακούει κανένας κ το ρίχνουν ότι να όλα καλά σου είπε ο γιατρός, έπαθε σοκ ο οργανισμός από το αίμα που έχασες στην αποβολή κ άλλα...

Εγω μαζί σου είμαι τότε και εγω το ίδιο θα ένιωθα συμφωνώ με τις σκέψεις σου 

Οι σταγόνες δεν είναι περιοδος από την στιγμή μου δεν ήσουν ποτε έτσι θα είχα άγχος όπως και εσυ 

Συγνώμη που δεν θυμάμαι αλλά με την αποβολή που είχες έπρεπε να πας να σε καθαρίσει και ο γαιτρος ; Ή δεν χρειάστηκε ; Πχ εγω με την βιοχιμικη δεν πήγα  

 απο στην στιγμή που έμεινες εγκυος σημαίνει ότι μπορείς και σίγουρα θα ξανά γίνει αλλά αν μπορείς να το βοηθήσεις να έρθει πιο γρήγορα γιατί να μην το κανείς ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Εγω μαζί σου είμαι τότε και εγω το ίδιο θα ένιωθα συμφωνώ με τις σκέψεις σου 

Οι σταγόνες δεν είναι περιοδος από την στιγμή μου δεν ήσουν ποτε έτσι θα είχα άγχος όπως και εσυ 

Συγνώμη που δεν θυμάμαι αλλά με την αποβολή που είχες έπρεπε να πας να σε καθαρίσει και ο γαιτρος ; Ή δεν χρειάστηκε ; Πχ εγω με την βιοχιμικη δεν πήγα  

 απο στην στιγμή που έμεινες εγκυος σημαίνει ότι μπορείς και σίγουρα θα ξανά γίνει αλλά αν μπορείς να το βοηθήσεις να έρθει πιο γρήγορα γιατί να μην το κανείς ; 

Εγώ στην 10η εβδομάδα ξαφνικά έβγαλα αίμα μου είπε να κάνω ένεση προγεστερόνης κ να είμαι ξαπλωμένη κ μέσα σε λίγες ώρες είχα φοβερή αιμορραγία που δεν σταματούσε κ αφόρητο πόνο... Μέχρι να με πάνε στο χειρουργείο έτρεχαν αίματα... Στην ουσία όταν έφτασα νοσοκομείο δεν είχε απομείνει τίποτα μέσα κ απλά μου έκαναν αναρρόφηση σε ότι είχε παραμείνει... Έτσι μου είπαν ότι δεν θα έκανα καθαρά απόξεση αλλά θα ρουφήξουν ότι είχε μείνει... Βέβαια κατάφεραν να βρουν κάτι για βιοψία που δεν φαινόταν στον υπέρηχο. Μετά αδιαθετησα στις 28 μέρες αλλά σταγόνες με πολύ πόνο... Κ από τότε το ίδιο πράγμα σε κάθε κύκλο κ σταθερός στις 26 μέρες ενώ πριν είχα κύκλους από 26 με 31 μέρες... Το μόνο καλό που έγινε σταθεροποιήθηκε ο κύκλος 😅 απλά χωρίς σωστή ποσότητα αίματος. Κ εγώ πιστεύω ότι είναι κάτι απλό που μπορεί να φτιαχτεί με θεραπεία κ δεν μπαίνουν στην διαδικασία να το ψάξουν. Θα δείξει στα αποτελέσματα των εξετάσεων... Κ εάν όντως είναι κάτι χαμηλό η υψηλό θα τους την πω ότι εγώ τους πίεσα για εξετάσεις ενώ εκείνοι έλεγαν όχι... Κ θα πάω αλλού... Τώρα αν βγουν σωστές ίσως απλά είμαι λίγο πιο ήρεμη κ θα προσπαθήσω να χαλαρώσω κ να μην σκέφτομαι όλα αυτά κ θα το αφήσω να κυλήσει μόνο του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η NenaP. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σας διαβάζω συχνά πυκνά τον τελευταίο καιρό αλλά γράφω πρώτη φορά. Προσπαθούμε 4 μηνες με τον σύζυγο για μωράκι, αλλά στοχευμένα μόνο τους 2 που παρακολουθώ και την ωορρηξία μου με ταινίες. Είμαστε 31 ετών και οι δύο. Ξέρω ότι δεν ειναι καθόλου πολύς καιρός αλλά σκέφτομαι αν έχει νόημα να κάνουμε κάποιες εξετάσεις για να ξέρουμε πού βαδίζουμε, να πάρω ίσως κάποιες βιταμίνες όπως τα inofert plus που διαβάζω συχνά, ή φυλλικό? Πρέπει να ρωτήσω τη γυναικολόγο ή μπορώ να τα πάρω μόνη μου? Σκέφτομαι ότι λογικά θα μου πει ότι δεν χρειάζεται, να μην αγχώνομαι και θα έρθει, είναι νωρίς. Στον τελευταίο ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο πριν 3 μήνες ήταν όλα τέλεια, πέρα από ένα μικρό ινομυωμα εκτός μήτρας που μου είπε ότι δεν είναι καθόλου σημαντικό. Τι γνώμη έχετε? Μήπως όντως απλά να το πάρουμε πιο χαλαρά?

Κορίτσι μου καλός ήρθες . Τα μηνύματα σου θα αργούν να εμφανίζονται γιατί είσαι καινούριο μέλος αλλά μετά τα 20 θα φαίνονται κατευθείαν! Θα σου πω την δική μου εμπειρία. Εγώ όταν ξεκίνησα τις προσπάθειες πήγα στους 4 μήνες στην γιατρό μου για εξετάσεις γιατί είχα ΣΠΩ και ήξερα ότι θα δυσκολευτω πολύ! Έτσι και έκανα κάποιες εξετάσεις ορμονικές για να είμαι πιο ήρεμη εγώ! Και το έκανα μόνο και μόνο γιατί είχα ΣΠΩ. Εσύ πιστεύω ότι αν είσαι οκευ με τον κύκλο σου και ξέρεις την ωορρηξία σου δεν χρειάζεσαι εξετάσεις ακόμα. Αν όμως έχεις άγχος και πιστεύεις ότι κάτι εμποδίζει την εγκυμοσύνη θα σου έλεγα να πας από τώρα! Στο κάτω κάτω οι ορμονικές εξετάσεις δεν τις κάνουμε μόνο για την εγκυμοσύνη! Θέλω να πω ότι είναι να γνωρίζουμε περίπου τι γίνεται στο σώμα μας! Εγώ στην θέση σου θα περίμενα 6 μήνες και αν δεν ερχόταν το επιθυμούν θα πήγαινα μετά! Εύχομαι όμως να μην χρειαστεί! Όσο για το Φ. οξύ ναι είναι καλό να παίρνεις πριν μείνεις έγκυος αλλά όχι απαραίτητο. Και το inofert plus  είναι συμπλήρωμα διατροφής και δεν χρειάζεται συνταγή γιατρού αλλά καλό είναι να ρωτήσεις! Εγώ το παίρνω γιατί έχω άστατο κύκλο και με έχει βοηθήσει πολύ αλλά επίσης κάνει καλής ποιότητας ωάρια! Η αδελφή μου ας πούμε χωρίς όλα αυτά τα "βοηθήματα" έχει μείνει 4 φορές έγκυος εγώ πάλι καμία. Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι στον οργανισμό της κάθε μίας! Ελπίζω να μην χρειαστείς τίποτα από συμπληρώματα και εξετάσεις και να μας πεις τα ευχάριστα σύντομα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Εγώ στην 10η εβδομάδα ξαφνικά έβγαλα αίμα μου είπε να κάνω ένεση προγεστερόνης κ να είμαι ξαπλωμένη κ μέσα σε λίγες ώρες είχα φοβερή αιμορραγία που δεν σταματούσε κ αφόρητο πόνο... Μέχρι να με πάνε στο χειρουργείο έτρεχαν αίματα... Στην ουσία όταν έφτασα νοσοκομείο δεν είχε απομείνει τίποτα μέσα κ απλά μου έκαναν αναρρόφηση σε ότι είχε παραμείνει... Έτσι μου είπαν ότι δεν θα έκανα καθαρά απόξεση αλλά θα ρουφήξουν ότι είχε μείνει... Βέβαια κατάφεραν να βρουν κάτι για βιοψία που δεν φαινόταν στον υπέρηχο. Μετά αδιαθετησα στις 28 μέρες αλλά σταγόνες με πολύ πόνο... Κ από τότε το ίδιο πράγμα σε κάθε κύκλο κ σταθερός στις 26 μέρες ενώ πριν είχα κύκλους από 26 με 31 μέρες... Το μόνο καλό που έγινε σταθεροποιήθηκε ο κύκλος 😅 απλά χωρίς σωστή ποσότητα αίματος. Κ εγώ πιστεύω ότι είναι κάτι απλό που μπορεί να φτιαχτεί με θεραπεία κ δεν μπαίνουν στην διαδικασία να το ψάξουν. Θα δείξει στα αποτελέσματα των εξετάσεων... Κ εάν όντως είναι κάτι χαμηλό η υψηλό θα τους την πω ότι εγώ τους πίεσα για εξετάσεις ενώ εκείνοι έλεγαν όχι... Κ θα πάω αλλού... Τώρα αν βγουν σωστές ίσως απλά είμαι λίγο πιο ήρεμη κ θα προσπαθήσω να χαλαρώσω κ να μην σκέφτομαι όλα αυτά κ θα το αφήσω να κυλήσει μόνο του...

Πωπω λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες ήταν δύσκολη στιγμή 

εγω αν δεν είχα κάνει τεστ δεν θα το είχα μαθει ότι ηταν βιοχιμικη ηταν ανώδυνο αφού νόμιζα ηταν λαθος το τεστ μετά εμαθα απο μια βδομαδα εμαθα τι είναι η βιοχιμικη 

ααα όποτε κάτι καθάρισαν και στο νοσοκομείο 

Να μας στείλεις τα νέα από τα αποτελέσματα τον εξετάσεων 

τουλάχιστον να σου φύγει από το μυαλό ίσως σου δώσει και άλλες ο Ενδοκρινολογος να δείτε και αλλα πράγματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Με τα σικλακούρ είχες περισσότερο αίμα στην περίοδό σου μπουρμπουλάκι???

Φφφ εσείς κορίτσια πόσες μέρες έχετε περίοδο? Αχ μη μου πείτε 7 8 μέρες θα πηδηχτώ απτο παράθυρο αλήθεια..

Πάντως διάβασα κάπου ότι η περίοδος επηρεάζεται και από το άγχος! Οπότε σίγουρα να πάρουμε και γνώμη από δεύτερο γιατρό αλλά να μην το αποκλείσουμε κι αυτό ως ενδεχόμενο?🤔

Ναι ναι τον μηνα που τα πήρα είχα περισσότερο αίμα και μου κράτησα με τα τελειώματα 7 μέρες ενώ κανονικά έχω λιγότερο είμαι και μου κρατάει με τα τελειώματα 6 μέρες ! Δεν ξερω αν επηρεάζετε από το άγχος !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...