Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μάης κι έχει η γης φορέσει τα καλά της για ν’ αρέσει. Ο κυρ-Ήλιος την κοιτά και τον πελαργό διατάζει να κατέβει να μας φέρει μωρουδακια αφράτα, μοσχοβολιστα🌸


marinamanoulitsa

Recommended Posts

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Εσένα σου στέλνω φυσηματαρα και ας μην το πετύχεις 🤞🤞❣️❣️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️🍼🍼🍼🍼🙏🙏🙏🙏

...και εκεί που κοιμόμουν ξαφνικά μου ήρθε μια ριπή αέρα και λέω καλεεεε τι γίνεται?!?! Χαχαχχαχαχαχαχα την έλαβα την baby dust!! ❤️❤️❤️🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Giasemi_92 είπε:

Τι τέλειο αυτό τώρα το ειδα αφού έγραψα έκκληση για βοήθεια 🙈🙈καλε και πόση ανάγκη είχα να το διαβάσω ! Ειδικά τώρα !!  Σε ευχαριστώ πολύ ! 
 

 

χαμογελασα, χάιδεψα την κοιλιτσα μ και λέω θα περάσεις τέλεια μαζί μας μόνο έλα ❤️❤️🙏🏼🙏🏼🙏🏼  

κοριτσια το άγχος π έχω τώρα είναι μακράν χειρότερο με αυτό π είχα πριν για να πιάσουμε το σποράκι ! Πραγματικά όπως το είπε πριν κάποια κοπέλα.. το άγχος μιας μελλουσας μάνας δεν τελειώνει πουθενά από το ποτε θα το πιάσεις επιτέλους μέχρι μακαρι να γεννηθεί γερό κ υγείες και μέχρι να μεγαλώσουν κλπ κλπ  .. υπομονή κ κουράγιο σε όλες μας. Τώρα καταλαβαίνω τη μαμα μου π είναι πάντα μέσα στο άγχος αν δε δώσω πάνω από μια μέρα σημεία ζωής … με επιασε τώρα νυχτιάτικα ο συνειρμός από την ανησυχία !

καληνυχτα σε όλες ❤️🥰 εύχομαι μέχρι να επιστρέψω από το ταξίδι (28/5) να δω τουλάχιστον αλλά δυο θετικά τεστ !!!!  🙏🏼🙏🏼🙏🏼

Είναι ήδη εκεί! Ήρθε και θα κάτσει! 

Όσο για το άγχος ..άστα ..δεν τελειώνει ΠΟΤΕ . αφότου γεννηθεί θα έχεις άγχος αν έφαγε αρκετά,γιατί κλαίει? Πονάει? Να δώσω σιρόπι? Θα καταπιεί την μπουκιά η θα πνίγει? αναπνέει άραγε?κάτσε να πάω να δω....και μετά τα υπόλοιπα...γιατί δεν το παίζουν τα παιδάκια στο σχολείο? Περνάει καλά στη γιαγιά τώρα που είμαι στη δουλειά? Μήπως του λειπω? Κάνω αρκετά καλά τη "δουλειά " μου ως μαμά? Αχ ανέβασε πυρετό , θα περάσει σύντομα? .. αργότερα....πήρε προφυλακτικά? Τόσες αρρώστιες! έφτασε? Έφαγε? Κοιμάται αρκετά η μόνο ξενυχτάει? ΖΑΚΕΤΑ ΠΗΡΕ???????

ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ 

Κορίτσια, ψυχραιμία! Είμαστε από τη φύση ρυθμισμένες να θέλουμε να προστατεύουμε τα παιδιά μας! Άγχος θα έχουμε μέχρι να κλείσουμε τα μάτια μας. Πρώτα για τα παιδιά μας μετά για τα παιδιά και τα εγγόνια και αν ήμαστε τυχερές και τα δισέγγονα! Θα μάθουμε να το διαχειριζόμαστε! Οοοοολα θα πάνε υπέροχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Δν έχω αλλά τεστ!!! Είχα ένα και το εκανα σήμερα και εφαγα και την ήττα μου!!! Δν ξέρω τι ν πω!! Έχω αραιά και που κηλίδες καφέ! Γιατί ν καθυστερήσει έτσι η περίοδος; Δλδ ποτέ έγινε αυτή η ωορρηξια πια; Και αυτά που βλέπουμε στον υπέρηχο; Τα τεστακια που βλέπω το πικ  τη μια μέρα και την άλλη πέφτει; Αμάν πια 

Λοιπόν! Το ότι κάνει μια μέρα πικ και μετά πέφτει είναι το απόλυτο επιθυμητό! Έτσι θέλουμε να είναι τα τεστακια! Από την ώρα που κανει πικ θέλουμε 12-36 ώρες για να σκάσει το αβγό και να βγει την βολτιτσα του ψάχνοντας μνηστήρες! 

Οι καφέ κηλίδες στην ωορηξια είναι σημάδι πολύ έντονης γονιμότητας, πριν την περίοδο σημαίνουν δύο πράγματα α) εγκυμοσύνη β) κρύωμα ή κάποια ορμονική διαταραχή.  

Αν κρυώσες η κουράστηκες μπορεί να έχεις καθυστέρηση γιναυτο εφόσον έχεις αρνητικά τεστ και αρνητική χοριακη. Και επειδή είδα ότι κωλο δεν έβαλες κάτω αυτές τις μέρες ,πολύ λογικό το ακούω...

Θέλω όμως να πιστεύω ότι είσαι έγκυος και ότι η χοριακη που θα κάνεις εφόσον έχεις καθυστέρηση θα είναι θετική!!! Και τα τεστ μετά θα τα μαζέψουμε όλες μαζί να τα κάψουμε! Χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Έχω έντονους πόνους περιοδου 1 εβδομάδα μετά το θετικό τεστ ωορρηξίας 🙄 τι να γίνεται;;;; 7 μέρες μετά την ωορρηξία θα δείξει κάτι ή θα το τερμάτισω;;;; 😂😂😂

Καλημέραααααααααα!!!

Θα το τερματίσεις αλλά έχω δει κάτι youtuber  που βγάζουν θετικά άχνα ακόμη και 6η μέρα! Δε ξέρω πως! Κάνε εσύ και μη τα λυπάσαι! Με πόνους περιόδου τόσο νωρίς οι ψύλλοι μπήκανε στα αφτιά! Περιμενουμεεεεεες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Giasemi_92 είπε:

Αυτό είναι το παράδοξο το ανεξήγητο. 4 Απρίλη ήταν η πρώτη μέρα περιόδου. Συνεπώς 10ημερα. Ο γιατρός μ είπε ότι ενδεχομένως η γονιμοποίηση να έγινε δυο μέρες μετά την επαφή γτ πραγματικά ήταν πολύ νωρίς για ωορρηξία. 
 

 

να ρωτήσω κάτι κορίτσια ; Όσες έχετε μείνει έγκυες έχετε γεννήσει…εχω σήμερα πόνους περιόδου .. συμβαίνει κάτι κακο στο έμβρυο ; Ετοιμη είμαι να ακυρωσω τ αυριανό ταξίδι πετάω 11:40 κανονίστε να μ απαντήσετε μέχρι τότε να με καθησυχάσετε αλλιώς θα μείνω πίσω. Ο ιατρός λέει μεγαλώνει η μήτρα αν δε δεις αίμα μην ανησυχείς 😒😒

Ααα νωρίς δηλαδή εγω είχα μείνει 18-20 η μέρα του κύκλου πιο αργά και επειδή θυμάμαι δεν είχες σταθερό κύκλο και εσυ για αυτό ρώτησα περίπου σε πια μέρα ήσουν 

Θα έχεις πόνους περιόδου για αρκετό καιρό κορίτσι μου έτσι όπως σου είπε ο γιατρός σου είναι.. υγρα καφέ δεν είχα καθόλου αλλα μου είχε πει μπορεί να δω δεν ειδα.. και το στήθος μια θα πρήζετε μια όχι..  από την 8 εβδομάδα και μετά άρχισε το πανηγύρι με τους εμετούς και κρατησε μέχρι της 16 εβδομάδα που εύχομαι να μην έχεις γιατί είναι δύσκολο 😅

αφού σε είπε ο γιατρός οκ και νιώθεις και εσυ καλα να πας.. εγω να πω την αλήθεια δεν θα πήγαινα αλλα εγω φοβομουν λιγο περισσότερο από αυτό που θα έπρεπε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

@marinamanoulitsa μου ήρθε η περίοδος κ περνάω άλλη μια μικρή κατάθλιψη 😜 μικρή ροή πάλι... το Σάββατο έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό να με δει κ ελπίζω να μου δώσει κ εξετάσεις να κάνω... μην μου πει πάλι όλα είναι τέλεια μην αγχώνεσαι... Θα μου φύγει το άγχος αν δω τις εξετάσεις ότι είναι καλές... Αυτό θα με βοηθήσει στην ψυχολογία μου... Κ αυτό θα του πω ότι το άγχος προέρχεται ότι έχει αλλάξει ο κύκλος μου κ η ροή κ θέλω να δω ότι είναι όλα καλά ακόμα για να χαλαρώσω κ εγώ κ να τα δω τέλεια όπως τα βλέπει εκείνος.

Πόσο σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Μια παλιά γυναικολόγος (όταν προσπαθούσα για το πρώτο παιδί άλλαξα πολλούς), μου έλεγε πάντα αυτό. Μην αγχώνεσαι θα έρθει...παρακαλούσα για εξετάσεις και μου έλεγε όχι δε δίνω γιατί θα σε αγχωσουν...μάταια προσπαθούσε να της εξηγήσω ότι ίσα ίσα θα με ηρεμήσουν και ότι αγχώνομαι που ΔΕΝ τις κάνω! Αλλά αυτή τίποτα...τον χαβα της... Μέχρι που άλλαξα γιατρό ξανά και ξεκίνησα τις εξετάσεις! Σεβάστηκε ο άνθρωπος ότι αυτό το κομμάτι με αγχωνει! 

Όσο για την μικρή κατάθλιψη,δε πειράζει! Αφού ήρθε αστην για λίγο και μετά ξαποστειλε την. Άνθρωποι είμαστε και έχουμε συναισθήματα. Σε λίγες μέρες θα είσαι περδικι! Και έτοιμη να μπεις και πάλι στην αρένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ααα νωρίς δηλαδή εγω είχα μείνει 18-20 η μέρα του κύκλου πιο αργά και επειδή θυμάμαι δεν είχες σταθερό κύκλο και εσυ για αυτό ρώτησα περίπου σε πια μέρα ήσουν 

Θα έχεις πόνους περιόδου για αρκετό καιρό κορίτσι μου έτσι όπως σου είπε ο γιατρός σου είναι.. υγρα καφέ δεν είχα καθόλου αλλα μου είχε πει μπορεί να δω δεν ειδα.. και το στήθος μια θα πρήζετε μια όχι..  από την 8 εβδομάδα και μετά άρχισε το πανήγυρη με τους εμετούς και κρατησε μέχρι της 16 εβδομάδα που εύχομαι να μην έχεις γιατί είναι δύσκολο 😅

αφού σε είπε ο γιατρός οκ και νιώθεις και εσυ καλα να πας.. εγω να πω την αλήθεια δεν θα πήγαινα αλλα εγω φοβομουν λιγο περισσότερο από αυτό που θα έπρεπε 😊

Συμφωνώ και εγώ ! Και εγώ η αλήθεια είναι ότι δε θα πήγαινα,αλλά επειδή εμάς δεν είναι δουλειά μας αυτή (αν κατάλαβα καλά είσαι αεροσυνοδός ) ίσως γι αυτό το σκεφτόμαστε! Ακόλουθα πιστά τις οδηγίες του γιατρού και του σώματος σου! Πλέον είσαι μαμά και το σώμα σου ήδη δουλεύει μαμαδιστικα! Εγώ είχα καφέ και ροζ στην αρχή και πήρα αμέσως utrogestan  και ξάπλα. Δούλευα κανονικά τότε και αμέσως σταμάτησα. Μετά δεν ξαναειχα τίποτα απολύτως! Αλλά πριν το αιματακι είχα πόνους περιόδου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..τώρα μιας και με έπιασε λογοδιαρροια (εμ.τοσο καιρό αποχή τα είπα όλα μαζεμένα!) Κορίτσια! Σκέφτομαι να κάνω σπερματεγχυση. Έτσι για να πω ότι δοκίμασα! Θέλω απόψεις ,γνώμες, κόστος, διαδικασία, τα πάντα όλα! Έχω ακούσει δεν έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας, έχω ακούσει άλλους που μένουν απ' ευθείας, έχω ακούσει τζάμπα λεφτά έχω ακούσει σωθηκαμε! Είχα ξαναρωτησει στις αρχές αλλά δεν θυμάμαι τα κόστη. 

Αααα και επίσης!! Μπορώ να την κάνω σε φυσικό κύκλο χωρίς να χρειαστεί να πάρω φάρμακα, ενέσεις κλπ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Giasemi_92 είπε:

Αυτό είναι το παράδοξο το ανεξήγητο. 4 Απρίλη ήταν η πρώτη μέρα περιόδου. Συνεπώς 10ημερα. Ο γιατρός μ είπε ότι ενδεχομένως η γονιμοποίηση να έγινε δυο μέρες μετά την επαφή γτ πραγματικά ήταν πολύ νωρίς για ωορρηξία. 
 

 

να ρωτήσω κάτι κορίτσια ; Όσες έχετε μείνει έγκυες έχετε γεννήσει…εχω σήμερα πόνους περιόδου .. συμβαίνει κάτι κακο στο έμβρυο ; Ετοιμη είμαι να ακυρωσω τ αυριανό ταξίδι πετάω 11:40 κανονίστε να μ απαντήσετε μέχρι τότε να με καθησυχάσετε αλλιώς θα μείνω πίσω. Ο ιατρός λέει μεγαλώνει η μήτρα αν δε δεις αίμα μην ανησυχείς 😒😒

καλημερα.. στην εγκυμοσύνη μου ειχα από την αρχη πονους περιοδου και μάλιστα δυνατους σε σημειο να περνω παυσιπονο χωρις φυσικα να ξερω οτι ειμαι εγκυος και απλα ελεγα οτι περιμενω να αδιαθετησω. τελικα δεν αδιαθετησα ποτε εννια μηνες μετα πηρα αγκαλια τον γιο μου. με το καλο ευχομαι και να δεις που ολα θα πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

@marinamanoulitsa μου ήρθε η περίοδος κ περνάω άλλη μια μικρή κατάθλιψη 😜 μικρή ροή πάλι... το Σάββατο έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό να με δει κ ελπίζω να μου δώσει κ εξετάσεις να κάνω... μην μου πει πάλι όλα είναι τέλεια μην αγχώνεσαι... Θα μου φύγει το άγχος αν δω τις εξετάσεις ότι είναι καλές... Αυτό θα με βοηθήσει στην ψυχολογία μου... Κ αυτό θα του πω ότι το άγχος προέρχεται ότι έχει αλλάξει ο κύκλος μου κ η ροή κ θέλω να δω ότι είναι όλα καλά ακόμα για να χαλαρώσω κ εγώ κ να τα δω τέλεια όπως τα βλέπει εκείνος.

Αχχχχ...το ίδιο άγχος περνάω κι εγώ.. περιμένω να έρθει η περίοδος να δω πώς θα ναι..κι εμένα όλα καλά τα βρήκε ο γυναικολόγος αλλά εγώ ανησυχώ.. και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.. άντε να έρθει η περίοδος για να κάνω και τις ορμονικές..εν τω μεταξύ αυτόν τον μήνα δε βρήκα και την ωορρηξία..δεν είχα και πολλά τεστ.. πέτυχα μία μέρα μόνο που άρχιζε να φθίνει η ορμόνη αν κρίνω και από το τεστ της επόμενης.. στις 7 του μήνα..

Είμαι και μες στα νεύρα!!😫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Είναι ήδη εκεί! Ήρθε και θα κάτσει! 

Όσο για το άγχος ..άστα ..δεν τελειώνει ΠΟΤΕ . αφότου γεννηθεί θα έχεις άγχος αν έφαγε αρκετά,γιατί κλαίει? Πονάει? Να δώσω σιρόπι? Θα καταπιεί την μπουκιά η θα πνίγει? αναπνέει άραγε?κάτσε να πάω να δω....και μετά τα υπόλοιπα...γιατί δεν το παίζουν τα παιδάκια στο σχολείο? Περνάει καλά στη γιαγιά τώρα που είμαι στη δουλειά? Μήπως του λειπω? Κάνω αρκετά καλά τη "δουλειά " μου ως μαμά? Αχ ανέβασε πυρετό , θα περάσει σύντομα? .. αργότερα....πήρε προφυλακτικά? Τόσες αρρώστιες! έφτασε? Έφαγε? Κοιμάται αρκετά η μόνο ξενυχτάει? ΖΑΚΕΤΑ ΠΗΡΕ???????

ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ 

Κορίτσια, ψυχραιμία! Είμαστε από τη φύση ρυθμισμένες να θέλουμε να προστατεύουμε τα παιδιά μας! Άγχος θα έχουμε μέχρι να κλείσουμε τα μάτια μας. Πρώτα για τα παιδιά μας μετά για τα παιδιά και τα εγγόνια και αν ήμαστε τυχερές και τα δισέγγονα! Θα μάθουμε να το διαχειριζόμαστε! Οοοοολα θα πάνε υπέροχα!!!

χαχαχαχα γέλασα πολύ με τη ζακέτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Πόσο σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Μια παλιά γυναικολόγος (όταν προσπαθούσα για το πρώτο παιδί άλλαξα πολλούς), μου έλεγε πάντα αυτό. Μην αγχώνεσαι θα έρθει...παρακαλούσα για εξετάσεις και μου έλεγε όχι δε δίνω γιατί θα σε αγχωσουν...μάταια προσπαθούσε να της εξηγήσω ότι ίσα ίσα θα με ηρεμήσουν και ότι αγχώνομαι που ΔΕΝ τις κάνω! Αλλά αυτή τίποτα...τον χαβα της... Μέχρι που άλλαξα γιατρό ξανά και ξεκίνησα τις εξετάσεις! Σεβάστηκε ο άνθρωπος ότι αυτό το κομμάτι με αγχωνει! 

Όσο για την μικρή κατάθλιψη,δε πειράζει! Αφού ήρθε αστην για λίγο και μετά ξαποστειλε την. Άνθρωποι είμαστε και έχουμε συναισθήματα. Σε λίγες μέρες θα είσαι περδικι! Και έτοιμη να μπεις και πάλι στην αρένα!

Αυτό δεν καταλαβαίνουν κάποιοι γιατροί ότι το να λένε μην έχεις άγχος δεν βοηθάει από τη στιγμή που το άγχος εν μέρη μας το προκαλούν οι ίδιοι όταν σου λένε δεν χρειάζεται εξετάσεις... Κ καλές να βγουν κ να τις κάνω τσάμπα θα ηρεμήσω αρκετά... Θα μπω στην αρένα γιατί είναι η τελευταία προσπάθεια για τώρα... Μετά Σεπτέμβρη 😜 κ θα εύχομαι να πετύχει!!! Ερώτηση ίσως χαζή... Την ποιότητα των ωαρίων την ελέγχουν από τις εξετάσεις αίματος? Η είναι κάτι άλλο? Οκ πείτε ότι βγάζω ωάρια αλλά πως ξέρω ότι είναι σωστά? Στην αμη που είχα κάνει τον Νοέμβριο είχε βγει οριακά ικανοποιητική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Αχχχχ...το ίδιο άγχος περνάω κι εγώ.. περιμένω να έρθει η περίοδος να δω πώς θα ναι..κι εμένα όλα καλά τα βρήκε ο γυναικολόγος αλλά εγώ ανησυχώ.. και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.. άντε να έρθει η περίοδος για να κάνω και τις ορμονικές..εν τω μεταξύ αυτόν τον μήνα δε βρήκα και την ωορρηξία..δεν είχα και πολλά τεστ.. πέτυχα μία μέρα μόνο που άρχιζε να φθίνει η ορμόνη αν κρίνω και από το τεστ της επόμενης.. στις 7 του μήνα..

Είμαι και μες στα νεύρα!!😫

Αυτό το άγχος υπάρχει συνέχεια... Όλα καλά τα βλέπουν αλλά κ εγώ θέλω να τα δω καλά κ στις ορμονικές όπως λες για να ηρεμήσω.... Μετά την απόξεση έχω διπλό άγχος ότι δεν πάει κάτι καλά... Θα μπορούσε από την αρχή να μου πει να κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν έχουν επανέλθει οι ορμόνες σωστά... Αν κάτι είναι χαμηλό θα μπορούσα από την αρχή να το διορθώσουμε... Λέω εγώ τώρα μπορεί κ να είναι οκ.. αλλά θα μου φύγει το τόσο άγχος που έχω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Έχω έντονους πόνους περιοδου 1 εβδομάδα μετά το θετικό τεστ ωορρηξίας 🙄 τι να γίνεται;;;; 7 μέρες μετά την ωορρηξία θα δείξει κάτι ή θα το τερμάτισω;;;; 😂😂😂

Καλημέραα!! 

Εμείς πάμε μαζί έτσι? 😂

Είμαι κι εγώ 7 μέρες μετά την ωορρηξία και έχω πονάκια χαμηλά από χτες, στην μέση και δεξιά. 

Σκεφτόμουν κι εγώ για τεστ αλλά νομίζω είμαστε τρελές 😂 Βέβαια στο εξωτερικό ξεκινάνε τα τεστάκα από 7dpo (7 μέρες μετά την ωορρηξία) και πολλές έχουν μια πολύ αχνή γραμμή. Τι να πω 😅

Εμείς το κάναμε βέβαια 3 μέρες πριν την ωορρηξία, αλλά θεωρώ ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα. 

Επίσης από χτες έχω λίγο πονοκέφαλο σαν hangover αλλά χωρίς να έχω πιεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημοσίευση (επξεργάστηκε)

7dpo η τρελή.. Χαχαχα και μια σκιά την βλέπω... 

Πως σας φαίνεται;;; κάντε καμία επεξεργασία και εσείς😘😘

IMG_20230524_113209_edit_208492105287456.jpg

Επεξεργάστηκε από marinamanoulitsa
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Αυτό δεν καταλαβαίνουν κάποιοι γιατροί ότι το να λένε μην έχεις άγχος δεν βοηθάει από τη στιγμή που το άγχος εν μέρη μας το προκαλούν οι ίδιοι όταν σου λένε δεν χρειάζεται εξετάσεις... Κ καλές να βγουν κ να τις κάνω τσάμπα θα ηρεμήσω αρκετά... Θα μπω στην αρένα γιατί είναι η τελευταία προσπάθεια για τώρα... Μετά Σεπτέμβρη 😜 κ θα εύχομαι να πετύχει!!! Ερώτηση ίσως χαζή... Την ποιότητα των ωαρίων την ελέγχουν από τις εξετάσεις αίματος? Η είναι κάτι άλλο? Οκ πείτε ότι βγάζω ωάρια αλλά πως ξέρω ότι είναι σωστά? Στην αμη που είχα κάνει τον Νοέμβριο είχε βγει οριακά ικανοποιητική...

Η ΑΜΗ φθίνει με την ηλικία! Λογικό δεν είναι να λιγοστεύουν τα ωάρια? Εάν η fsh, Ε2 είναι καλές λειτουργούν μια χαρά οι ωοθήκες και είναι καλά και τα ωάριά σου, εγώ αυτό έχω καταλάβει!!! Αν είναι πάνω από 1,0ng θεωρώ ότι είσαι μια χαρά! Νομίζω κι εμένα αποδεκτή γονιμότητα έλεγε το χαρτί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Αυτό το άγχος υπάρχει συνέχεια... Όλα καλά τα βλέπουν αλλά κ εγώ θέλω να τα δω καλά κ στις ορμονικές όπως λες για να ηρεμήσω.... Μετά την απόξεση έχω διπλό άγχος ότι δεν πάει κάτι καλά... Θα μπορούσε από την αρχή να μου πει να κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν έχουν επανέλθει οι ορμόνες σωστά... Αν κάτι είναι χαμηλό θα μπορούσα από την αρχή να το διορθώσουμε... Λέω εγώ τώρα μπορεί κ να είναι οκ.. αλλά θα μου φύγει το τόσο άγχος που έχω...

Να του πεις ότι θες να τις κάνεις!! να σου πω μήπως να δεις και ενδοκρινολόγο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Να του πεις ότι θες να τις κάνεις!! να σου πω μήπως να δεις και ενδοκρινολόγο? 

Σε ενδοκρινολόγο θα πάω μόνη μου να απευθυνθώ η πρέπει ο γιατρός να μου πει ότι χρειάζεται εκεί αν το βλέπει απαραίτητο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Η ΑΜΗ φθίνει με την ηλικία! Λογικό δεν είναι να λιγοστεύουν τα ωάρια? Εάν η fsh, Ε2 είναι καλές λειτουργούν μια χαρά οι ωοθήκες και είναι καλά και τα ωάριά σου, εγώ αυτό έχω καταλάβει!!! Αν είναι πάνω από 1,0ng θεωρώ ότι είσαι μια χαρά! Νομίζω κι εμένα αποδεκτή γονιμότητα έλεγε το χαρτί!

Ναι κ εγώ θέλω να τις κάνω πάλι για να δω αν είμαι ακόμα οκ κ για την προγεστερόνη την προλακτίνη ότι δουλεύουν σωστά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Σε ενδοκρινολόγο θα πάω μόνη μου να απευθυνθώ η πρέπει ο γιατρός να μου πει ότι χρειάζεται εκεί αν το βλέπει απαραίτητο? 

Eγώ πήγα μόνη μου, ούτως ή άλλως οι ενδοκρινολόγοι ελέγχουν θυρεοειδή που είναι πολύ σημαντικός για εγκυμοσύνη. Ο γυναικολόγος βλέπει μόνο την τιμή του θυρεοειδούς, δεν κάνει ψηλάφιση ούτε βλέπει υπέρηχο θυρεοδειδούς. Εγώ ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη για τις ορμόνες γενικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilbern είπε:

Καλημέραα!! 

Εμείς πάμε μαζί έτσι? 😂

Είμαι κι εγώ 7 μέρες μετά την ωορρηξία και έχω πονάκια χαμηλά από χτες, στην μέση και δεξιά. 

Σκεφτόμουν κι εγώ για τεστ αλλά νομίζω είμαστε τρελές 😂 Βέβαια στο εξωτερικό ξεκινάνε τα τεστάκα από 7dpo (7 μέρες μετά την ωορρηξία) και πολλές έχουν μια πολύ αχνή γραμμή. Τι να πω 😅

Εμείς το κάναμε βέβαια 3 μέρες πριν την ωορρηξία, αλλά θεωρώ ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα. 

Επίσης από χτες έχω λίγο πονοκέφαλο σαν hangover αλλά χωρίς να έχω πιεί. 

Αχ αντε να είμαστε μαζί εγκυουλες... Εγώ έκανα τεστ.. Το είδες;;; το ανέβασα 😘 και παρήγγειλα onestep τώρα έως Παρασκευή θα έρθουν φαντάζομαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Ναι κ εγώ θέλω να τις κάνω πάλι για να δω αν είμαι ακόμα οκ κ για την προγεστερόνη την προλακτίνη ότι δουλεύουν σωστά...

Εγω επειδή είχα ανεβασμένη προλακτινη ναι μεν είχα ωάριο κατέβαινε αλλά δεν ήταν ποιοτικά καλό και δεν μπορούσε να γονιμοποιηθεί και για όλα αυτά έφταιγε η προλακτινη μου…  

να πας σε ενδοκρινολόγο αυτός ξερει από ορμόνες καλύτερα από γυναικολόγο  και εγω πήγα μου έδωσε χάπι και έμεινα εγκυος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

7dpo η τρελή.. Χαχαχα και μια σκιά την βλέπω... 

Πως σας φαίνεται;;; κάντε καμία επεξεργασία και εσείς😘😘

IMG_20230524_113209_edit_208492105287456.jpg

Δεν βλέπω κάτι 🤔

αλλα μακάρι να είναι θετικό 💕 

έχεις επεξεργαστεί την φωτογραφία ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Ναι κ εγώ θέλω να τις κάνω πάλι για να δω αν είμαι ακόμα οκ κ για την προγεστερόνη την προλακτίνη ότι δουλεύουν σωστά...

Εμένα πάντως κορίτσι μου μετά την απόξεση (συγκεριμένα μόλις ήρθε η πρώτη περίοδος) ο γιατρός μου με εστειλε από μονος του για ορμονικές εξετάσεις χωρίς να το ζητήσω εγώ. Γνωμη μου.. αν ζητησεις και δεν στις γραψει πήγαινε αλλου. Δεν εχει νόημα αυτη η κατάσταση. Εισαι σε αναμενα καρβουνα 2 κυκλους τώρα;; Τουλαχιστον να τις κανεις να ηρεμησεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Δεν βλέπω κάτι 🤔

αλλα μακάρι να είναι θετικό 💕 

έχεις επεξεργαστεί την φωτογραφία ;

Θα φανεί στα επόμενα τεστακια😚πήρα τα onestep

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...