Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οποια εχει κόρη ακριβή, το Μάρτη ήλιος μην τη δει, και όποια ένα μωράκι θέλει, αυτός ο Μάρτης να το φέρει​👶​🍼​ ❤️


Elli13

Recommended Posts

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Εγώ δλδ που είμαι στην εταιρεία 8 χρόνια όταν πάρω τις 119 μέρες άδεια απο τον εργοδότη, θα πληρώνομαι κανονικά το μισθό μου? Χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάποια αίτηση? Έπειτα ια κάνω αίτηση στον οαεδ? 

Ξερω πως θα πάρεις ένα μισθο απο την εταιρεια και τα υπολοιπα απο ΟΑΕΔ με τις συμπληρωματικες παροχές μητρότητας. Αν ησουν λιγοτερο απο χρονο, θα έπαιρνες μισο μισθο απο την εταιρεια και τα υπολοιπα απο τον ΟΑΕΔ. Ομως θα παρουμε ολο το μισθο μας, οχι το βασικο οπως ειναι για το 9μηνο. Αυτη ειναι η διαφορά. Για τις 119 μέρες, παιρνεις κανονικά τους μισθους σου απλά δεν ειναι απο τον εργοδοτη ολο το ποσο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Να σε διωξει βαση νομου για 18 μηνες αφου γεννήσεις δεν μπορει . εσυ βασικα αν φυγεις , μπορεις , αλλα δεν θα παρεις ταμειο ανεργιας! 
Μαλακιουλα δικη μου οτι δεν μπορεις να παραιτηθεις οπως το εγραψα.... απλα χανεις το ταμειο. Να φυγεις ομως αφου ληξει το 9μηνο ! Δεν μπορει να σου κανει τιποτα 
Και να ξερεις οσο παιρνεις το 9μηνο δεν πληρωνει κατι ο εργοδοτης, ουτε το ικα σου δηλαδη.Λογικο να σκεφτεσαι το μικρακι να μεινει μονο του και δε θα το εχεις χορτασει!! Οσο παιρνεις το κυοφοριας - λοχειας σε πληρωνει το εφκα οπως σου ειπα (αυτο τ συμπληρωματικο δεν το γνωριζωω που αναφερουν τα κοριτσια) τον μηνα απο τις αδειες (21 μερες που διαθετω εγω τον χρονο) τον πληρωνει ο εργοδοτης ! Εσυ εφοσον εισαι 8 χρονια εχεις παραπανω αδειες τον χρονο ! Αρα παιρνεις τις αδειες σου, μετα 56 μερες(κυοφοριας) , μετα  63(τοκετου) .119 μερες αυτες + την αδεια(ας πουμε 21 μερες) ,  δηλαδη 140 μερες !!! Και μετα ξεκινανε τα μειωμενα ωραρια ή του ΟΑΕΔ το επιδομα  ! 
 

Μια διευκρίνηση στο ποσες ημερες αδειας δικαιουμαστε ανα ετος. 

Ειναι 21 τον 1ο χρονο εργασιας. 

Εφοσον η κοπελα ειναι 8 χρονια στον ιδιο εργοδοτη, παιρνει 22 μερες το χρονο. 

Στις 25 πάμε αν εχουμε 10 χρονια στον ιδιο εργοδοτη, ή 12 χρονια ενσημων σε διαφορετικους εργοδοτες. ;) 

Δεν θελω να κανω το φυτό :P απλά έχω δουλέψει σε μεγάλες εταιρειες που ειναι πολύ τυπικοι σε αυτά γιατι φοβουνται τις επιθεωρησεις, αν εχεις να κανεις με πανω απο 1000 ατομα, δεν ξερεις απο που θα σου ερθει! Οποτε και ενημερώνουν επαρκως.

Στα υπολοιπα ομως, ειμαι συμφωνη, ειναι οι 119+αδειες+ΟΑΕΔ+μειωμένο ωράριο. 

Στον ιδιωτικο τομεα ειναι η μονη περιοδος που μας φερονται οπως πρεπει... Με εξαιρεση τον βασικο μισθο που μα δινουν για το 9μηνο. Μας κρατανε ενα σκασμο λεφτα το μηνα, και εκει μας δινουν ενα κομματάκι ψωμάκι!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ για το 9μηνο ανέφερα το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ. Όχι για τις 119 μέρες κυοφορίας+ λοχείας. Το 9μηνο φτάνει τον πραγματικό μισθό, ο βασικός του ΟΑΕΔ και ένα συμπληρωματικό. Ξέρει κάποια να μας το επιβεβαιώσει σίγουρα? Συγνώμη τώρα κορίτσια που έχουμε πατήσει στο θεματακι σας και αναλύουμε τα €€. Με το καλό όλες να περάσετε στην αντίπερα όχθη και οι νέες εγκυουλες να κάνουν υπομονή, όλα να πάνε καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ξερω πως θα πάρεις ένα μισθο απο την εταιρεια και τα υπολοιπα απο ΟΑΕΔ με τις συμπληρωματικες παροχές μητρότητας. Αν ησουν λιγοτερο απο χρονο, θα έπαιρνες μισο μισθο απο την εταιρεια και τα υπολοιπα απο τον ΟΑΕΔ. Ομως θα παρουμε ολο το μισθο μας, οχι το βασικο οπως ειναι για το 9μηνο. Αυτη ειναι η διαφορά. Για τις 119 μέρες, παιρνεις κανονικά τους μισθους σου απλά δεν ειναι απο τον εργοδοτη ολο το ποσο. 

Σε ευχαριστώ πολύ, εγώ πότε πρέπει να προσκόμισω έγγραφα για τις άδειες? Γνωρίζεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, εγώ πότε πρέπει να προσκόμισω έγγραφα για τις άδειες? Γνωρίζεις? 

Εγω θα βγω σε αδεια 12/7. Απο 12/7 μπορω να κανω αιτηση για το επιδομα τοκετου. Εχω ΠΗΤ 6/9. Απο 6/9 μπορω να κανω αιτηση για το επιδομα λοχειας. (εννοώντας δλδ τις συμπληρωματικες παροχές μητρότητας).

Οπότε ανάλογα με τις ημερομηνιες σου μπορείς να κανεις και τις αιτησεις ;) 

Βλεπω το ιδιο απαντάει και η @vou.95 οπότε συμπίπτουν αυτά που μας λένε στις εταιρείες μας.

Για το 9μηνο, δεν ξερω... Φαντάζομαι μόλις τελειώσουν οι μέρες της άδειας του 2023... αλλά δεν το ξερω με σιγουριά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Ναι ναι αυτο ανεφερα και εγω στην κοπελα οτι εγω δικαουμαι 21 για αυτο το εφερα ως παραδειγμα  , ειμαι 2 χρονια στην δουλεια ! Για αυτο και για τις αποδοχες απο το επιδομα θα ειναι παραπανω στην κοπελα λογω του οτι εχει αλλο μισθο (ειναι βαση τα 200 ενσημα που χρειαζονται απο τον ΙΚΑ τα τελευταια 2 χρονια  και ισο με το επιδομα ασθενειας +προσαυξησεις , αλλα αναλογα το μισθο του καθε εργαζομενου) ...

Και κοριτσια εχουμε και τα 2000 του κρατους ετσιιι .. 1000 οταν γεννησουμε και αλλα 1000 μετα απο 6μηνο 

 

Για τις 119 μέρες, ναι το επιδομα διαφέρει. Αν πχ παιρνει μισθο 1000 ευρω, ο εργοδοτης θα τις δωσει 1 μισθο των 1000 ευρω, και για το υπολοιπο διαστημα,ο ΟΑΕΔ με τον ΕΦΚΑ 1000 ευρω θα της δώσει. 

Για επίδομα ασθενειας και προσαυξήσεις δεν ξερω να σου πω.

Αυτο που επισης δεν ξέρω, ειναι τι γινεται με 2000 απο το κράτος. Εγω διάβασα πως υπαρχουν οικονομικά κριτήρια. Διάβασα πως αν το ετησιο οικογενειακο εισοδημα ειναι πανω απο 40.000 δεν τα παιρνεις. Ξερω όμως οτι η αίτηση γίνεται απο το ίδιο το μαιευτήριο. Για ιδιωτικό πάντα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό..σχεδόν 5 εκατοστά έφτασε..μας παίδεψε σήμερα να το μετρήσουμε…ο γιατρός είπε ότι τα βλέπει όλα καλά..την Τετάρτη τώρα αυχενική..κ μετά Παρασκευή πάλι γιατρό να συζητήσουμε τα αποτελέσματα..🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Απο χαρτια εμεις φτιαξαμε εχθες την βεβαιωση απο τον εργοδοτη για να μου υπολογισουν απο την εταιρια μαζι με την αδεια ποτε σταματαω ... Ωστοσο στο συστημα για την αδεια μπορουμε να καταθεσουμε το χαρτι ακριβως πριν τις 56 μερες ...πχ εχω ΠΗΤ 19/6 οι 56 μερες ειναι στις 24/4 .. Επειδη μπηκα το πρωι για επιβεβαιωση .... στο συστημα μου εβγαλε αυτοοο (βαση της βεβαιωσης που μου εδωσε ο γιατρος 
image.png.34389f4d43affa113524c3a0d216b034.png
 

Ααα μάλιστα οπότε ηλεκτρονικα θα γίνουν όλα, σωστά κατάλαβα? Να και ένα καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Για τις 119 μέρες, ναι το επιδομα διαφέρει. Αν πχ παιρνει μισθο 1000 ευρω, ο εργοδοτης θα τις δωσει 1 μισθο των 1000 ευρω, και για το υπολοιπο διαστημα,ο ΟΑΕΔ με τον ΕΦΚΑ 1000 ευρω θα της δώσει. 

Για επίδομα ασθενειας και προσαυξήσεις δεν ξερω να σου πω.

Αυτο που επισης δεν ξέρω, ειναι τι γινεται με 2000 απο το κράτος. Εγω διάβασα πως υπαρχουν οικονομικά κριτήρια. Διάβασα πως αν το ετησιο οικογενειακο εισοδημα ειναι πανω απο 40.000 δεν τα παιρνεις. Ξερω όμως οτι η αίτηση γίνεται απο το ίδιο το μαιευτήριο. Για ιδιωτικό πάντα... 

Για τα 2000 το ΙΣΟΔΎΝΑΜΟ οικογενειακό εισόδημα πρέπει να είναι μεχρι 40000, επομένως όχι αυτό που γράφει το εκκαθαριστικό για τους 2 συζύγους συνολικά. Αν ξέρει κάποια κοπέλα σίγουρα ας μας πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Γλυκια μου Μινα εισαι ενας θησαυρος!!!❤️ παντα μας βοηθούσες με ολες τις γνωσεις σου!!! Σε ευχαριστω πάααααααααρα πολύ για τις ευχές και τη θετικη σου ενέργεια....!!!!❤️❤️❤️

εχεις δικιο.. καπου εκει μετα το χειρουργειο του αντρα μου ειπα να κανω ενα restart στο μυαλο μου και να σταματησω να σκεφτομαι γονιμες μερες και συγκεκριμενες επαφες... το φορουμ δεν θα με αφηνε να το κανω αυτο... εννοειται οτι μεσα απο το φορουμ βρηκα εσας που ειστε ανεκτιμητος θησαυρος και πολυτιμη βοηθεια για τους γιατρους που βρηκα και οσα πραγματ εμαθα.. ακομη και οι εμπειριες σας ηταν μαθημα για μενα!!!

με την αδεια του αυγουστου ειπα να αποστασιοποιηθω απο το κινητο και επειτα οι ετοιμασιες του γαμου ετρεχαν η μια μετα την αλλη.... μου εγινε και καποιο δελεαστικο offer απο μια εταιρια και ειχα μεγαλο διλημμα αν θα παραιτηθω η οχι και το μυαλο μου ετρεχε με αλλα θεματα... καπως ετσι εχασα επαφη και μετα λεω πως θα το βρω;; ας παρω λιγο το χρόνο μου και να καταπιαστω με αλλα...

Anyway, παντα σας σκεφτομαι και εχετε μια θεση στην καρδια μου που θα ειναι παντα δικια σας!!! 💖ευχομαι για ολες σας τα καλυτερα και πάνω απ ολα ΥΓΕΙΑ!!!! σε εσας, τους ανθρωπους σας και γενικα ολο τον κοσμο!!

η κορουλα σου πως ειναι;; κοριτσακι δεν ειχες; θυμαμαι καλα;

Καλά έκανες εφόσον χρειαζόσουν το χρόνο σου να μην το σκέφτεσαι! Εδω εγώ που έχω ένα ακούραστο διαβολάκι στο σπίτι που δε με αφήνει ούτε να αναπνεύσω και που ταυτόχρονα προσπαθώ να επιστρέψω στη δουλειά και όταν μπαίνω και χαζεύω στο φόρουμ καταλήγω να σκέφτομαι μήπως να ξεκινήσουμε να προσπαθούμε για το επόμενο 😂 Τωρα, όμως, που όλα πάνε καλά να μας κρατάς ενήμερες για το πώς πας! Ανοσολογο γιατί έχεις; είχες κάποιο τέτοιο θέμα που δε θυμάμαι; για κάποιο λόγο νιώθω πολύ πολύ αισιόδοξη γι αυτή την κύηση 👶 (και η αισιοδοξία δεν είναι το δυνατό μου σημείο)! 

Ναι κοριτσάκι έχω! Τώρα είναι 8 μηνών η γλυκούλα μου! Δεν ηρεμεί καθόλου, μας έχει τρελάνει! Στέκεται όρθια από 5 μηνών με υποστήριξη και τον τελευταίο μήνα προσπαθεί να περπατήσει, οπότε δε με αφήνει να κάτσω στιγμή. Αν δεν της κρατάω τα χέρια να πηγαίνει γύρω γύρω να εξερευνά, γκρινιάζει. Γενικά είναι μωρό των άκρων ή θα γελάει όλη την ώρα (όλοι οι φίλοι μας και οι ξένοι νομίζουν ότι είναι πολύ εύκολο μωρό επειδή τους χαιρετάει, τους γελάει και τους κάνει νάζια) ή που θα ουρλιάζει. Αραχτό mode δεν έχει να αραξουμε κι εμείς λίγο 😂😂 Έχει αλλάξει εντελώς τη ζωή μας αλλά είναι όμορφα! Θα τα δεις κι εσύ σύντομα! Περνάει πολύ πολύ γρήγορα ο χρόνος! Έτσι τουλάχιστον μου φάνηκε από την εγκυμοσύνη και μετα. Από τη μια είναι σαν χθες που προσπαθούσαμε για μωράκι από την άλλη αισθάνομαι σα να είναι εδω από πάντα. 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό..σχεδόν 5 εκατοστά έφτασε..μας παίδεψε σήμερα να το μετρήσουμε…ο γιατρός είπε ότι τα βλέπει όλα καλά..την Τετάρτη τώρα αυχενική..κ μετά Παρασκευή πάλι γιατρό να συζητήσουμε τα αποτελέσματα..🥰

Άντε ωραία κορίτσι μου όλα καλά λίγο έμεινε για την αυχενική 😊

σε άλλον γιατρό θα την κανείς ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Γλυκο μου κορίτσι!!! ❤️❤️❤️ ποσο σε ευχαριστω για τις ευχες!!!! να εισαι καλα και να χαιρεσαι το μωρακι σου!! να ειναι γερο και καλοτυχο!!!! 🙏❤️μακαρι να ειμαστε κι εμεις καλα και να φτασουμε ως το τελος!!

νιωθω μεγαλη αγωνια και δεν ξερω πως θα κρατηθω ως την πεμπτη... ας ειναι ολα καλα και θα κρατηθω....😇😁💓

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά 💕

Εύχομαι να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.. λογικό να έχεις αγωνία πως και πως το περίμενες αυτό το μωρακι υπομονή δεν είναι πολλές οι μερες να μας στείλεις νέα σας 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Άντε ωραία κορίτσι μου όλα καλά λίγο έμεινε για την αυχενική 😊

σε άλλον γιατρό θα την κανείς ;

Ναι, σε εμβρυολόγο θα την κάνω και μετά ραντεβού με τον γιατρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου μια όμορφη μερα και ξεκούραστη να  έχουμε! 

 

@Elkσε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου,  εύχομαι να έχεις ηδη και εσύ το μωράκι σου και δεν το έχεις εύχομαι σύντομα να το έχεις 💗💗💗 εγώ μπήκα στον 5ο μήνα και σε 2,5 μήνες σχεδόν πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά,  θα ξεκινήσει η άδεια μου, οπότε θα έχω αρκετό χρόνο και φυσικά θα είμαι εδώ..

Θα ήθελα να ρωτήσω όσα κορίτσια ξέρουν, τώρα που αλλάξε ο νόμος απο 6 μήνες ήταν πλέον δικαιούμαστε 9 μήνες άδεια απο την δουλειά,  ξέρετε πως πάει με το μειωμένο ωράριο σε περίπτωση που δεν πάρεις και τους 9 μήνες αλλά πάρεις τούς 4 που έτσι και αλλιώς τους παίρνεις υποχρεωτικά,  μιλάω για τον ιδιωτικό τομέα 

Ευχαριστώ πολύ έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών 😊

Μπράβο σας κορίτσια που μπορείτε και δουλεύετε στην εγκυμοσύνη σας.. εγω πάλι την παράτησα όταν έμαθα ότι είμαι εγκυος δεν μπορούσα να δουλέψω 

Όταν με το καλό πάρεις την άδεια σου θα εισαι πιο χαλαρά να κανείς και της ετοιμασίες του μωρού έχεις μαθει φύλο ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Ναι, σε εμβρυολόγο θα την κάνω και μετά ραντεβού με τον γιατρό..

Μια χαρά όλα καλά θα είναι 😊 ίσως μάθεις και το φύλο στην αυχενική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ευχαριστώ πολύ έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών 😊

Μπράβο σας κορίτσια που μπορείτε και δουλεύετε στην εγκυμοσύνη σας.. εγω πάλι την παράτησα όταν έμαθα ότι είμαι εγκυος δεν μπορούσα να δουλέψω 

Όταν με το καλό πάρεις την άδεια σου θα εισαι πιο χαλαρά να κανείς και της ετοιμασίες του μωρού έχεις μαθει φύλο ;

Η αλήθεια είναι οτι ζοριστικα παρα πολυ το 1ο 3μηνο με ζαλαδες ναυτιες, τάσεις λιποθυμίας, αφού σκεφτόμουν ποιος θα μου φέρει ένα ποτήρι νερό (τότε δεν το ήξερε κανείς στην δουλειά) και να ζητάω άδεια και να μην μου δίνουν, τα νεύρα μου τα έβγαζα σε όλους και δεν με ένοιαζε κιόλας... δόξα το θεό όμως τα δύσκολα πέρασαν όμως στο τέλος του 4ου μήνα.. να φανταστείς ήθελα να μπω να γράψω πολύ καιρό αλλα πραγματικά ούτε κουράγιο είχα για αυτό.. θυμάμαι στη δούλεια μου έλεγαν γτ είσαι χλωμή? Παχυνες κτλπ.. και εγώ απλά το επερνα ως χιούμορ και έλεγα ο άντρας μου με κακοποιεί τα βράδια και σε οποιον μου έλεγε πως παχύνα έλεγα και εσύ τι είσαι ζυγαριά? Τεσπα κάπως έτσι πέρασε το 1ο 3μηνο,.. όταν το ανακοίνωσα ανακουφιστηκα μπορώ να πω και κόπηκαν όλα τα σχόλια, άκουγα μόνο ευχες! 

Ασε απο ετοιμασίες να σου πω την αλήθεια ακόμα φοβάμαι λεω να κάνω και την Β επιπέδου και μετά να ξεκινήσω τις αγορές. Το θαυματακι μου είναι αγοράκι, όπως το ήθελε ο μπαμπάς του χαχα.. υγεία να έχουν ολα τα μωράκια του κόσμου μωρέ! 

 

Να σου ζήσει το λουλουδάκι σου το όμορφο γερό και τυχερό να είναι στη ζωή του 💗 

Πεδευτηκες αρκετά να αποκτήσετε παιδάκι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Η αλήθεια είναι οτι ζοριστικα παρα πολυ το 1ο 3μηνο με ζαλαδες ναυτιες, τάσεις λιποθυμίας, αφού σκεφτόμουν ποιος θα μου φέρει ένα ποτήρι νερό (τότε δεν το ήξερε κανείς στην δουλειά) και να ζητάω άδεια και να μην μου δίνουν, τα νεύρα μου τα έβγαζα σε όλους και δεν με ένοιαζε κιόλας... δόξα το θεό όμως τα δύσκολα πέρασαν όμως στο τέλος του 4ου μήνα.. να φανταστείς ήθελα να μπω να γράψω πολύ καιρό αλλα πραγματικά ούτε κουράγιο είχα για αυτό.. θυμάμαι στη δούλεια μου έλεγαν γτ είσαι χλωμή? Παχυνες κτλπ.. και εγώ απλά το επερνα ως χιούμορ και έλεγα ο άντρας μου με κακοποιεί τα βράδια και σε οποιον μου έλεγε πως παχύνα έλεγα και εσύ τι είσαι ζυγαριά? Τεσπα κάπως έτσι πέρασε το 1ο 3μηνο,.. όταν το ανακοίνωσα ανακουφιστηκα μπορώ να πω και κόπηκαν όλα τα σχόλια, άκουγα μόνο ευχες! 

Ασε απο ετοιμασίες να σου πω την αλήθεια ακόμα φοβάμαι λεω να κάνω και την Β επιπέδου και μετά να ξεκινήσω τις αγορές. Το θαυματακι μου είναι αγοράκι, όπως το ήθελε ο μπαμπάς του χαχα.. υγεία να έχουν ολα τα μωράκια του κόσμου μωρέ! 

 

Να σου ζήσει το λουλουδάκι σου το όμορφο γερό και τυχερό να είναι στη ζωή του 💗 

Πεδευτηκες αρκετά να αποκτήσετε παιδάκι? 

Εγω από δουλειά δυστηχως παραιτήθηκα είχα παρά πολλούς εμετούς που δεν μπορούσα να σηκωθώ ήμουν από τον καναπε σε κρεβατι και πίσω από την 8 εβδομάδα έως 16 εβδομάδα μετά θα μπορούσα να δουλέψω αλλά είχε πάρει άλλη κοπέλα .. τον είχα πει τον λόγο που πρέπει να φυγω γιατί έφυγα από την μια μέρα στην άλλη γιατί δεν ηθελα να νομίζει ότι είχα κάποιο προσωπικό θέμα μαζί του.. του ζήτησα να μην μαθευτεί και να βρει γρήγορα άλλο άτομο γιατί τον έδωσα 5 μερες διορία δεν άντεχα παρά πάνω… εντάξει ο άνθρωπος βρήκε κοπέλα γρήγορα αλλά μαζί με αυτο είχε μαθει οοοολο το χωριό ότι ψάχνει κοπέλα στο γραφείο γιατί έμεινα εγκυος εγω 😕 τραγικό!  

Όποτε καλά εκανες και δεν είπες τίποτα στην δουλειά σου δεν τους έπεφτε και λόγος.. τα μούτρα τους ηθελα να δω σε αυτούς που έλεγαν ότι πάχυνες όταν τους είπες ότι είσαι εγκυος.. 

μου πήρε 1,5 χρόνο να καταφέρω να μεινω εγκυος με κούρασε λιγο για να έρθει αλλά χαλάλι της… τωρα σκέφτομαι να μην αργήσω να βάλω μπροστά για το δεύτερο να εκμεταλλευτώ όσο μπορω τωρα την κατάσταση που θεωρείται πιο γόνιμο το σώμα μετά από μια γεννά.. περιμενω να αρχίσει να τρώει πιο καλά ώστε να κόψουμε σιγά σιγα τον θηλασμό να κάνω και κατι εξετασεις όποτε σε κανενα 3-4 μηνο να αρχισω να προσπαθω… βέβαια δεν θα είναι εύκολο γιατί δεν εχω και ενα μωρακι ήσυχο έχουμε πολύ γκρίνια να πω την αλήθεια αλλα θα το παλέψω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εγω από δουλειά δυστηχως παραιτήθηκα είχα παρά πολλούς εμετούς που δεν μπορούσα να σηκωθώ ήμουν από τον καναπε σε κρεβατι και πίσω από την 8 εβδομάδα έως 16 εβδομάδα μετά θα μπορούσα να δουλέψω αλλά είχε πάρει άλλη κοπέλα .. τον είχα πει τον λόγο που πρέπει να φυγω γιατί έφυγα από την μια μέρα στην άλλη γιατί δεν ηθελα να νομίζει ότι είχα κάποιο προσωπικό θέμα μαζί του.. του ζήτησα να μην μαθευτεί και να βρει γρήγορα άλλο άτομο γιατί τον έδωσα 5 μερες διορία δεν άντεχα παρά πάνω… εντάξει ο άνθρωπος βρήκε κοπέλα γρήγορα αλλά μαζί με αυτο είχε μαθει οοοολο το χωριό ότι ψάχνει κοπέλα στο γραφείο γιατί έμεινα εγκυος εγω 😕 τραγικό!  

Όποτε καλά εκανες και δεν είπες τίποτα στην δουλειά σου δεν τους έπεφτε και λόγος.. τα μούτρα τους ηθελα να δω σε αυτούς που έλεγαν ότι πάχυνες όταν τους είπες ότι είσαι εγκυος.. 

μου πήρε 1,5 χρόνο να καταφέρω να μεινω εγκυος με κούρασε λιγο για να έρθει αλλά χαλάλι της… τωρα σκέφτομαι να μην αργήσω να βάλω μπροστά για το δεύτερο να εκμεταλλευτώ όσο μπορω τωρα την κατάσταση που θεωρείται πιο γόνιμο το σώμα μετά από μια γεννά.. περιμενω να αρχίσει να τρώει πιο καλά ώστε να κόψουμε σιγά σιγα τον θηλασμό να κάνω και κατι εξετασεις όποτε σε κανενα 3-4 μηνο να αρχισω να προσπαθω… βέβαια δεν θα είναι εύκολο γιατί δεν εχω και ενα μωρακι ήσυχο έχουμε πολύ γκρίνια να πω την αλήθεια αλλα θα το παλέψω 😊

Καλημέρα κορίτσια ένα όμορφο σκ να έχουμε!! 

Προεχουν τα θεματάκια μας και να είμαστε και εμείς καλά,  αλλά έκανες αφού δεν μπορούσες κορίτσι μου με εμετούς,  εγώ εμετούς δεν είχα,  αλλά ώρες ώρες έλεγα ας κάνω εμετό μπας και ηρεμήσω,  αλλά ποτέ δεν έκανα.. Υπάρχουν και εγκυμοσύνες που δεν έχουν ούτε εμετούς ούτε ναυτιες σου εύχομαι μια τέτοια εγκυμοσύνη να έχεις σύντομα !!! 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Η αλήθεια είναι οτι ζοριστικα παρα πολυ το 1ο 3μηνο με ζαλαδες ναυτιες, τάσεις λιποθυμίας, αφού σκεφτόμουν ποιος θα μου φέρει ένα ποτήρι νερό (τότε δεν το ήξερε κανείς στην δουλειά) και να ζητάω άδεια και να μην μου δίνουν, τα νεύρα μου τα έβγαζα σε όλους και δεν με ένοιαζε κιόλας... δόξα το θεό όμως τα δύσκολα πέρασαν όμως στο τέλος του 4ου μήνα.. να φανταστείς ήθελα να μπω να γράψω πολύ καιρό αλλα πραγματικά ούτε κουράγιο είχα για αυτό.. θυμάμαι στη δούλεια μου έλεγαν γτ είσαι χλωμή? Παχυνες κτλπ.. και εγώ απλά το επερνα ως χιούμορ και έλεγα ο άντρας μου με κακοποιεί τα βράδια και σε οποιον μου έλεγε πως παχύνα έλεγα και εσύ τι είσαι ζυγαριά? Τεσπα κάπως έτσι πέρασε το 1ο 3μηνο,.. όταν το ανακοίνωσα ανακουφιστηκα μπορώ να πω και κόπηκαν όλα τα σχόλια, άκουγα μόνο ευχες! 

Ασε απο ετοιμασίες να σου πω την αλήθεια ακόμα φοβάμαι λεω να κάνω και την Β επιπέδου και μετά να ξεκινήσω τις αγορές. Το θαυματακι μου είναι αγοράκι, όπως το ήθελε ο μπαμπάς του χαχα.. υγεία να έχουν ολα τα μωράκια του κόσμου μωρέ! 

 

Να σου ζήσει το λουλουδάκι σου το όμορφο γερό και τυχερό να είναι στη ζωή του 💗 

Πεδευτηκες αρκετά να αποκτήσετε παιδάκι? 

Καλημέρα κορίτσι μου! Γέλασα πολύ με τις απαντήσεις σου στα σχόλια και κυρίως με το "τι είσαι εσύ ζυγαριά"!! ΠΟΛΥΥΥ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Με το καλό το παιδάκι σου και μην φοβάσαι τίποτα απόλαυσέ το και σε λίγο καιρό θα το έχεις στην αγκαλιά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Καλημέρα κορίτσια ένα όμορφο σκ να έχουμε!! 

Προεχουν τα θεματάκια μας και να είμαστε και εμείς καλά,  αλλά έκανες αφού δεν μπορούσες κορίτσι μου με εμετούς,  εγώ εμετούς δεν είχα,  αλλά ώρες ώρες έλεγα ας κάνω εμετό μπας και ηρεμήσω,  αλλά ποτέ δεν έκανα.. Υπάρχουν και εγκυμοσύνες που δεν έχουν ούτε εμετούς ούτε ναυτιες σου εύχομαι μια τέτοια εγκυμοσύνη να έχεις σύντομα !!! 💗

Εγω που έκανα εμετούς δεν ένιωθα καλύτερα είναι η αλήθεια.. δεν ανακουφιζόμουν δεν περνούσε η ναυτία έκανα 5 φορές την μέρα κάθε μέρα εμετό  χάλια..

η κουμπάρου μου είναι έτσι δεν έχει συμπτώματα καθόλου μια χαρά πάει στην δουλειά της.. κυρία.. 😂

Μακάρι η επόμενη εγκυμοσύνη μου να μην είμαι έτσι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Καλημέρα κορίτσια ένα όμορφο σκ να έχουμε!! 

Προεχουν τα θεματάκια μας και να είμαστε και εμείς καλά,  αλλά έκανες αφού δεν μπορούσες κορίτσι μου με εμετούς,  εγώ εμετούς δεν είχα,  αλλά ώρες ώρες έλεγα ας κάνω εμετό μπας και ηρεμήσω,  αλλά ποτέ δεν έκανα.. Υπάρχουν και εγκυμοσύνες που δεν έχουν ούτε εμετούς ούτε ναυτιες σου εύχομαι μια τέτοια εγκυμοσύνη να έχεις σύντομα !!! 💗

ετσι ηταν η δυο μου εγκυμοσυνες ουτε εμετους ουτε τιποτα περα απο λιγες ζαλαδες, υπνηλια και πρησμενο στηθος δεν ειχα κατι απο την καθυστερηση καταλαβαινα οτι ειμαι εγκυος ασχετα που την πρωτη φορα το εχασα και την δευτερη γεννησα τον γιο μου. ελπιζω οταν θελησω να ξανα μεινω εγκυος να εχω ευκολη εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγω που έκανα εμετούς δεν ένιωθα καλύτερα είναι η αλήθεια.. δεν ανακουφιζόμουν δεν περνούσε η ναυτία έκανα 5 φορές την μέρα κάθε μέρα εμετό  χάλια..

η κουμπάρου μου είναι έτσι δεν έχει συμπτώματα καθόλου μια χαρά πάει στην δουλειά της.. κυρία.. 😂

Μακάρι η επόμενη εγκυμοσύνη μου να μην είμαι έτσι 😅

Το έχω ξανά ακούσει αυτό, πως ναι μεν κάνεις εμετό αλλά δεν ανακουφίζεσαι,  εγώ ήταν φορές που έλεγα πως ας κάνω εμετό μπας και συνέλθω, έτσι ένιωθα, αλλά τπτ.. να φανταστείς στις 2 εβδομάδες για παράδειγμα 1 ημέρα μπορεί να ήμουν καλά και έλεγα Χριστέ μου μήπως κάτι δεν πάει καλά χαχα 

Στο εύχομαι κορίτσι μου μέσα απο την καρδιά μου και σύντομα!! 

στις πριν 2 ώρες, ο/η eva96 είπε:

ετσι ηταν η δυο μου εγκυμοσυνες ουτε εμετους ουτε τιποτα περα απο λιγες ζαλαδες, υπνηλια και πρησμενο στηθος δεν ειχα κατι απο την καθυστερηση καταλαβαινα οτι ειμαι εγκυος ασχετα που την πρωτη φορα το εχασα και την δευτερη γεννησα τον γιο μου. ελπιζω οταν θελησω να ξανα μεινω εγκυος να εχω ευκολη εγκυμοσυνη.

Απολαύσες την εγκυμοσύνη σου! 

Σου εύχομαι να έχεις το ίδιο μια εύκολη εγκυμοσύνη κορίτσι μου,  με το καλό να το ξανά ζήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μιας και ανοίξατε αυτό το θέμα... Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που εν τέλει παλινδρομησε, ήμουν σχετικά καλά. Τώρα έχω γονατίσει. Κάθε μέρα όλη μέρα ναυτίες τόσο έντονες που δεν μπορώ να πιω ούτε γουλια νερο και έχω αφυδατωθεί. Εμετό κάνω σπάνια αλλά και πάλι δεν ησυχάζω. Με πιανει ακόμα και τη νύχτα όταν ξαπλώνω και δεν μπορώ να κοιμηθώ. Την Πέμπτη που πήγα στον γιατρό μου του το είπα και μου έγραψε να πάρω κάτι χάπια; μάλλον, από το φαρμακείο. Ελπίζω να κάνουν δουλειά γιατί και εγώ δεν θέλω να με πάρουν χαμπάρι στο γραφείο. Είναι ελάχιστα αυτά που μπορώ να φάω πλέον για να μην με πειράξουν, αλλά με αυτές τις ναυτίες δεν κατεβαίνει μπουκιά.

Μετά την παλινδρομη βέβαια λέω ας πάνε όλα καλά και χαλάλι, αλλά ειλικρινά δυσκολεύομαι να βγάλω τη μέρα με δουλειά και μεταπτυχιακό. Συν την απίστευτη υπνηλία που έχω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...