Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οποια εχει κόρη ακριβή, το Μάρτη ήλιος μην τη δει, και όποια ένα μωράκι θέλει, αυτός ο Μάρτης να το φέρει​👶​🍼​ ❤️


Elli13

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Αχ κοριτσάκι μου να μην νιώθεις καθόλου τύψεις, έκανες οτι μπορούσες... εξάλλου πάντα λέγαμε έχουμε καλή ψυχολογία για να περνάει και στην οικογένεια μας η θετική αύρα,  καλά έκανες,  έκανες αυτό που σε βοήθησε να είσαι καλά ωστε να μπορέσεις να δώσεις αγάπη στο νινι,  μην στεναχωριέσαι καθόλου! Μια φίλη μου δεν θηλάσε καθόλου γτ δεν κατέβαζε γάλα,  τι να κάνουμε συμβαίνουν και αυτά,  αυτά όμως δεν υποδεικνύουν αν είσαι καλή μανούλα ή οχι! Ξέχασε το! Και συνέχισε να δίνεις την αγάπη που τοοοσο πολύ έχεις μεσα σου και είμαι σίγουρη για αυτό! Έχω ακούσει διαφορά για το θηλασμό, κυρίως αυτό που ειπες πως δεν νιώθεις καλά! Πρόσφατα μίλουσα  με μια φίλη και μου είπε πως στο 2ο δεν θα θηλάσει καθόλου, γτ πέρασε δύσκολο με το πρώτο.. δεν είσαι η μόνη! 

Εγώ θα προσπαθήσω όπως εσύ,  αλλά δεν ξέρω αν τα καταφέρω.. υγεία να έχουνε μωρέ τα νινακια μας 💗💗💗 

 

Εντωμεταξύ περιμένω νέα απο την Αντωνία2 μας, περιμένω σαν τρελή 

Τώρα το ξεπέρασα απλά στο λεω να εχεις μια ιδέα γιατί κανένας δε θα σου πει τις δυσκολίες μόνο ότι είναι το καλύτερο γάλα κ να σου δημιουργούν τύψεις χωρις λόγο! Λες κ τα παιδιά π μεγάλωσαν με φόρμουλα είναι αλλου θεού! 
 

μη τα σκέφτεσαι τώρα αυτά! Ποτέ εχεις β επιπέδου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Τώρα το ξεπέρασα απλά στο λεω να εχεις μια ιδέα γιατί κανένας δε θα σου πει τις δυσκολίες μόνο ότι είναι το καλύτερο γάλα κ να σου δημιουργούν τύψεις χωρις λόγο! Λες κ τα παιδιά π μεγάλωσαν με φόρμουλα είναι αλλου θεού! 
 

μη τα σκέφτεσαι τώρα αυτά! Ποτέ εχεις β επιπέδου;;

Σημασία έχει που το ξεπεράσες, εγώ από την πλευρά μου θα προσπαθήσω και ότι καταφέρω.. εντωμεταξύ όσο το σκέφτομαι μου έρχονται ωραίες εικόνες στο μυαλό μου, ξέρεις γεμίζω συννεφάκια με καρδούλες, φαντάζομαι όλες οι μελλοντικες  μανούλες ετσι θα το έχουν στο μυαλό τους, μέχρι να το ζήσουν.. 

 

Λοιπόν 25 Απριλίου έχω β επιπέδου, έχω ακόμα καιρό,  όσο περισσότερες καιρός μου μένει τόσο μεγαλύτερο το άγχος μου,  επίσης τώρα είμαι 16 εβδομάδων και 6 ημερών, δλδ μπήκα στην 5ο μήνα.... τότε θα είμαι 23 εβδομάδων είναι καλά? Γτ μέχρι να μου κλείσει ραντεβού Η γραμματέας μου έβγαλε την ψυχή 3 μέρες και λέω μήπως είμαι πολύ οριακα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσι μ εσυ πως είσαι;; 

Από όταν μου είπε ότι έφτασε ο καιρός για την αυχενική…έχω πάθει κάτι περίεργο..δεν έχω βγει καθόλου από το σπίτι από την προηγούμενη Παρασκευή γιατί νομίζω ότι κάτι θα συμβεί…Αύριο θα πάω πάλι να με δει..δεν ξέρω..δεν πίστευα ότι θα φτάσουμε μέχρι εδώ και έχω τρομοκρατηθεί μήπως πάει κάτι λάθος…από συμπτώματα έχω μόνο αναγούλες…Ελπίζω να ανασυγκροτηθώ γιατί δεν βγαίνει έτσι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Από όταν μου είπε ότι έφτασε ο καιρός για την αυχενική…έχω πάθει κάτι περίεργο..δεν έχω βγει καθόλου από το σπίτι από την προηγούμενη Παρασκευή γιατί νομίζω ότι κάτι θα συμβεί…Αύριο θα πάω πάλι να με δει..δεν ξέρω..δεν πίστευα ότι θα φτάσουμε μέχρι εδώ και έχω τρομοκρατηθεί μήπως πάει κάτι λάθος…από συμπτώματα έχω μόνο αναγούλες…Ελπίζω να ανασυγκροτηθώ γιατί δεν βγαίνει έτσι…

Σε καταλάβαινω απολύτα, να σκέφτεσαι Πως θα κάνεις την Αυχενική και θα ηρεμήσεις,  πόσο εβδομάδων είσαι κορίτσι μου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε καταλάβαινω απολύτα, να σκέφτεσαι Πως θα κάνεις την Αυχενική και θα ηρεμήσεις,  πόσο εβδομάδων είσαι κορίτσι μου? 

Διανύω τη δωδέκατη…🙏❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Διανύω τη δωδέκατη…🙏❣️

Τέλειααααα πέρασαν τα δύσκολα και κρίσιμα στάδια,  όσο αφορά το νινι.. όλα θα πάνε καλά! Πότε έχεις Αυχενική? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Τέλειααααα πέρασαν τα δύσκολα και κρίσιμα στάδια,  όσο αφορά το νινι.. όλα θα πάνε καλά! Πότε έχεις Αυχενική? 

Την Τετάρτη 15/3!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Θα τον ονομάσουμε Αντώνη σαν τον παππού κ τη γιαγιά του (τα πεθερικά μου) και θα κάνουμε τη βάφτιση τον Μαΐο! 27/8 έχω το γάμο μου να γίνει κ αυτό επιτελους! 
 

θηλασα ως 1.5 μηνών δε μπόρεσα άλλο δεν άντεξα άλλο ήμουν πολυ χαλια έκλαιγα δεν ενιωθα καλά μετά ενιωθα τύψεις άσε περασα δύσκολα! Τώρα είμαστε καλύτερα νιώθω ότι ευχαριστιέμαι τη μητρότητα οτι πλέον δινω την αγάπη μου στο μωρό μου! Όσο το έκανα όσο μπόρεσα ηταν ένα δώρο για το μωρό μου! Είναι δυσκοπο δε θα σου πω ψέματα, εμένα το μωρό ήταν εύκολο στο να το βρουμε να το πάρει το στήθος κτλ, αλλά δύσκολο με την έννοια οτι θες βοήθεια ως να εδραιωθεί ο θηλασμός θες βοήθεια θες ένα σου μαγειρεύει ενα να καθαρίζει κ εσυ απλά ασχολείσαι μόνο με το μωρό γιατί το μωρό κρέμεται από το στήθος το πρώτο καιρό…δεν έχει ωράριο κτλ! Αν εχεις βοήθεια θεωρώ είναι εύκολο αν δεν εχεις κ τα καταφέρεις είσαι μεγάλη δύναμη για εμένα, εγώ δυστυχως δε τα καταφερα! Εγώ δεν είχα καθόλου βοήθεια! 

 καλησπερα μην στεναχωριεσαι κοριτσι ουτε εγω θηλασα το μωρακι μου. χρειαστηκε να γεννησω εκτακτως με καισαρικη τομη στις 36+5 επειδη δεν μας εδινε κινησεις ο μικρος και ειχα ανεβασει πιεση, μπηκε στην μενν για μια μερα και την επομενη μερα μου τον φερανε στο δωματιο. επρεπε να παρει ξενο για να παρει βαρος και το γαλα που ειχα ηταν ελαχιστο. στο 40ημερο ειχε κοπη κιολας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Ήσυχα, στο σπίτι αγκαλιά με τη μικρή μου που πλέον είναι 6,5 μηνών ❤️

Σας έρχονται τα καλύτερα κορίτσια!

Τι ωραίαααααα 💗💗💗💗 να την χαίρεσαι την κούκλα σου!!  

Αχ Ανυπομωνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό.. ξεκλέβω λίγο χρόνο απ'τη δουλειά να σου γράψω.. Άγχος πάντα θα έχεις, όπως έχουμε όλες, ειδικά όσες έχουμε απώλειες στο ιστορικό μας. Εμένα με βοηθάει να σκέφτομαι ότι είναι ε΄να νέο σποράκι, με άλλο ωάριο και άλλο σπερματοζωάριο. Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχασα, που όπως φαίνεται ήταν τυχαιο γεγονός. Δεν μπορώ να σου πω ότι ξεπέρασα τον πόνο μου, αλλά σίγουρα απάλυνε ❤️

Σε θαυμάζω κοριτσάκι μου, κάθισα και διάβασα όλη σου την ιστορία, επειδή και εμένα τον πρώτο μήνα προσπαθειών έτυχε η εγκυμοσύνη η όποια όμως ήταν βιοχημική και κυριολεκτικά με τσάκισε. Το θάρρος όμως που έχεις, η αυτοπεποίθηση και η θετική σου ενέργεια μετα από όσα πέρασες μου δίνουν ώθηση να συνεχίσω. Είσαι κορίτσι πρότυπο και ανυπομονώ  να μάθω τα νέα σου και εύχομαι μόνο τα καλύτερα για το σποράκι σου και μην φοβάσαι τίποτα τώρα θα πάνε όλα καλά!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Κατεριναπαπ  @Antonia2Πόσο χάρηκα με τα νέα σας κορίτσια μου δεν λέγεται!!!Δεν ξέρω εάν με θυμάστε αλλά εγώ σας θυμάμαι και σας σκεφτόμουνα καθώς διαβάζω τα νέα από το γκρουπ .Σκεφτείτε ότι είναι η πρώτη φορά που γράφω μετά από πολύ μεγάλο διάστημα...με το καλό τα μωράκια σας αγαπημένες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Από όταν μου είπε ότι έφτασε ο καιρός για την αυχενική…έχω πάθει κάτι περίεργο..δεν έχω βγει καθόλου από το σπίτι από την προηγούμενη Παρασκευή γιατί νομίζω ότι κάτι θα συμβεί…Αύριο θα πάω πάλι να με δει..δεν ξέρω..δεν πίστευα ότι θα φτάσουμε μέχρι εδώ και έχω τρομοκρατηθεί μήπως πάει κάτι λάθος…από συμπτώματα έχω μόνο αναγούλες…Ελπίζω να ανασυγκροτηθώ γιατί δεν βγαίνει έτσι…

Στο 2ο τρίμηνο συνήθως εξαφανιζονται τα συμπτώματα, θα νιώθεις περδίκι 😉 τουλάχιστον γύρω στην 20η συνήθως οι πλείστες ξεκινάνε να το νιώθουν κιόλας οπότε είναι αρκετά καθησυχαστικο. Όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

@Elli13 πήγες γιατρό;..

Όλα καλά κοπέλα μου προς ώρας... Σε ευχαριστώ για την σκέψη σου και παλι 🙏💖 Σε μια εβδομάδα ξανά υπέρηχο, την εφιαλτική για εμένα αυτή εβδομάδα .. Είναι σαν να σπρώχνω την κάθε εβδομάδα για να καταφέρω αρχικά να ξεπεράσω τις 8+4 και μετά να φτάσω στην αυχενική, πρώτα ο Θεός!!!

Περιμένω με αγωνία 15 του μήνα τα δικά σου νέα, που έχω προαίσθημα ότι θα είναι όλα υπέροχα!!! 💕💕🙏🍼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Cat96 είπε:

Σε θαυμάζω κοριτσάκι μου, κάθισα και διάβασα όλη σου την ιστορία, επειδή και εμένα τον πρώτο μήνα προσπαθειών έτυχε η εγκυμοσύνη η όποια όμως ήταν βιοχημική και κυριολεκτικά με τσάκισε. Το θάρρος όμως που έχεις, η αυτοπεποίθηση και η θετική σου ενέργεια μετα από όσα πέρασες μου δίνουν ώθηση να συνεχίσω. Είσαι κορίτσι πρότυπο και ανυπομονώ  να μάθω τα νέα σου και εύχομαι μόνο τα καλύτερα για το σποράκι σου και μην φοβάσαι τίποτα τώρα θα πάνε όλα καλά!! ❤️ 

Με συγκινούν πολύ τα λόγια σου και ειλικρινά σε ευχαριστώ 💖 Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ τόσες πολλές γυναίκες με δύσκολο μονοπάτι, που λύγισαν αλλά δεν τα παράτησαν!! Τόσες πολλές ηρωίδες!!

Αν μπορέσω έστω και σε μια κοπέλα να δώσω λίγη δύναμη, εγώ θα είμαι τρισευτυχισμενη!! Όλες μαζί, χέρι χέρι, και ας είμαστε άγνωστες στην πραγματική ζωή, θα τα καταφέρουμε.

Δυστυχώς, για κάποιες από εμάς ο δρόμος είναι στρωμένος με αγκάθια, κλάμα, πόνο... πολύ πόνο και αγωνία!! Δεν πρέπει όμως οι φόβοι μας να μας νικάνε!! Το έχω πει και θα το ξαναπώ... Οποια κοπέλα θέλει μπορεί να μου στέλνει και προσωπικό μύνημα, πονάω με την κάθε μια που έχει μια απώλεια, και ας μην την έχω δει ποτέ στη ζωή μου!!

Κ γω παίρνω τόσο κουράγιο από όλες σας, και τις θετικές σας ευχές, την τόση θετική σας ενέργεια, μιας και είστε οι μόνες που το ξέρετε σε αυτήν την εγκυμοσύνη!! Όμως σας νιώθω πλέον σαν πολύ καλές μου φιλες 💖💖. Θα τα καταφέρουμε, αργά η γρήγορα όλες τα θα καταφέρουμε και δεν το λέω έτσι, σαν κλισέ.. το πιστεύω, εν έτη 2023, όλες θα γίνουμε μανουλες 💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anli1978 είπε:

@Κατεριναπαπ  @Antonia2Πόσο χάρηκα με τα νέα σας κορίτσια μου δεν λέγεται!!!Δεν ξέρω εάν με θυμάστε αλλά εγώ σας θυμάμαι και σας σκεφτόμουνα καθώς διαβάζω τα νέα από το γκρουπ .Σκεφτείτε ότι είναι η πρώτη φορά που γράφω μετά από πολύ μεγάλο διάστημα...με το καλό τα μωράκια σας αγαπημένες

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου μέσα απο την καρδιά.. δεν θυμάμαι και συγγνώμη ! Είχα και ένα καιρο άποχη απο το φόρουμ.. ελπίζω να έχεις ένα μωράκι ήδη στην αγκαλιά σου 💗💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Με συγκινούν πολύ τα λόγια σου και ειλικρινά σε ευχαριστώ 💖 Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ τόσες πολλές γυναίκες με δύσκολο μονοπάτι, που λύγισαν αλλά δεν τα παράτησαν!! Τόσες πολλές ηρωίδες!!

Αν μπορέσω έστω και σε μια κοπέλα να δώσω λίγη δύναμη, εγώ θα είμαι τρισευτυχισμενη!! Όλες μαζί, χέρι χέρι, και ας είμαστε άγνωστες στην πραγματική ζωή, θα τα καταφέρουμε.

Δυστυχώς, για κάποιες από εμάς ο δρόμος είναι στρωμένος με αγκάθια, κλάμα, πόνο... πολύ πόνο και αγωνία!! Δεν πρέπει όμως οι φόβοι μας να μας νικάνε!! Το έχω πει και θα το ξαναπώ... Οποια κοπέλα θέλει μπορεί να μου στέλνει και προσωπικό μύνημα, πονάω με την κάθε μια που έχει μια απώλεια, και ας μην την έχω δει ποτέ στη ζωή μου!!

Κ γω παίρνω τόσο κουράγιο από όλες σας, και τις θετικές σας ευχές, την τόση θετική σας ενέργεια, μιας και είστε οι μόνες που το ξέρετε σε αυτήν την εγκυμοσύνη!! Όμως σας νιώθω πλέον σαν πολύ καλές μου φιλες 💖💖. Θα τα καταφέρουμε, αργά η γρήγορα όλες τα θα καταφέρουμε και δεν το λέω έτσι, σαν κλισέ.. το πιστεύω, εν έτη 2023, όλες θα γίνουμε μανουλες 💖💖

Μακάρι κοριτσάκι μου, εύχομαι σε όλες μας εδώ μέσα μέχρι το τέλος του 23 αν δεν έχουμε τα παιδάκια μας αγκαλιά να τα έχουμε μέσα στις κοιλίτσες μας! Θα θέλα πολύ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα, θα ήθελα την στήριξή σου. Όταν πλέον δεν είμαι δοκιμαστικό μέλος θα σου στείλω. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2 @Κατεριναπαπ με το καλό κορίτσια εύχομαι να έχετε όμορφες εγκυμοσύνες και να το χαρείτε.. 🥰έρχονται τα παιδάκια σας σιγά σιγά 🥰να μας γράφετε τα νέα σας όποτε μπορείτε 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Elk είπε:

@Antonia2 @Κατεριναπαπ με το καλό κορίτσια εύχομαι να έχετε όμορφες εγκυμοσύνες και να το χαρείτε.. 🥰έρχονται τα παιδάκια σας σιγά σιγά 🥰να μας γράφετε τα νέα σας όποτε μπορείτε 💕

Καλημέρα κορίτσια μου μια όμορφη μερα και ξεκούραστη να  έχουμε! 

 

@Elkσε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου,  εύχομαι να έχεις ηδη και εσύ το μωράκι σου και δεν το έχεις εύχομαι σύντομα να το έχεις 💗💗💗 εγώ μπήκα στον 5ο μήνα και σε 2,5 μήνες σχεδόν πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά,  θα ξεκινήσει η άδεια μου, οπότε θα έχω αρκετό χρόνο και φυσικά θα είμαι εδώ..

Θα ήθελα να ρωτήσω όσα κορίτσια ξέρουν, τώρα που αλλάξε ο νόμος απο 6 μήνες ήταν πλέον δικαιούμαστε 9 μήνες άδεια απο την δουλειά,  ξέρετε πως πάει με το μειωμένο ωράριο σε περίπτωση που δεν πάρεις και τους 9 μήνες αλλά πάρεις τούς 4 που έτσι και αλλιώς τους παίρνεις υποχρεωτικά,  μιλάω για τον ιδιωτικό τομέα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Καλημερααα!! Εσυ αναφερεσαι μετα την αδεια λοχειας ? η την αδεια μητροτητας του ΟΑΕΔ  ? 
Γιατι είναι 1 μηνας σχεδον η αδεια του χρονου (21 μερες απο την δουλεια ) 56 μερες πριν την ΠΗΤ , 63 μετα τον τοκετο !!! Μετα κανεις την αδεια μητροτητας του ΟΑΕΔ  που εγινε απο 6μηνο σε 9μηνο οπως αναφερεις , το οποιο αν θελεις το παιρνεις διαφορετικα επιστρεφεις στην δουλεια σου . Εφοσον το παρεις , σταματαει με το που επιστρεψεις ! Δεν σε υποχρεωνει δηλαδη ... 
Κλεινω τον 6ο την Δευτερα, νομιζα σταματαω Απρίλιο (τις 56 μερες πριν την ΠΗΤ ) και μου ειπαν απο την εταιρια δικαιουμαι και την άδεια ολου του χρονου απο την δουλειά οποτε παιρνω και 21 μερες της αδειας και σταματαω 21 Μαρτιου ! Και με ενημερωσαν για τα υπολοιπα ! Το μειωμενο λοιπον το δικαιουσαι μετα την ληξη της αδειας λοχειας για 30 μηνες ! Ειτε να πηγαινεις μια ωρα αργοτερα(7ωρο)  ή να φευγεις μια ωρα νωριτερα . Ειτε να δουλευεις 6ωρο για 1 χρονο και 7ωρο για 6 επιπλεον μηνες (στην περιπτωση που επιλεξεις και δεχτει ο εργοδοτης το 2ωρο μειωμενο ωραριο). 

@vou.95 καλημέρα! Διάβασα το παραπάνω και θέλω να σε ενημερώσω ότι μπορείς να δουλέψεις μέχρι και 56 μέρες πριν την Πητ. Και την κανονική άδεια όλου του έτους μπορείς να την πάρεις μετά την άδεια λοχείας (63 μέρες μετά τη γέννα) και στη συνέχεια αν θέλεις το 9μηνο. Δεν ξέρω για ποιο λογο σου ζητάνε να την πάρεις πριν τη γέννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Καλημερααα!! Εσυ αναφερεσαι μετα την αδεια λοχειας ? η την αδεια μητροτητας του ΟΑΕΔ  ? 
Γιατι είναι 1 μηνας σχεδον η αδεια του χρονου (21 μερες απο την δουλεια ) 56 μερες πριν την ΠΗΤ , 63 μετα τον τοκετο !!! Μετα κανεις την αδεια μητροτητας του ΟΑΕΔ  που εγινε απο 6μηνο σε 9μηνο οπως αναφερεις , το οποιο αν θελεις το παιρνεις διαφορετικα επιστρεφεις στην δουλεια σου . Εφοσον το παρεις , σταματαει με το που επιστρεψεις ! Δεν σε υποχρεωνει δηλαδη ... 
Κλεινω τον 6ο την Δευτερα, νομιζα σταματαω Απρίλιο (τις 56 μερες πριν την ΠΗΤ ) και μου ειπαν απο την εταιρια δικαιουμαι και την άδεια ολου του χρονου απο την δουλειά οποτε παιρνω και 21 μερες της αδειας και σταματαω 21 Μαρτιου ! Και με ενημερωσαν για τα υπολοιπα ! Το μειωμενο λοιπον το δικαιουσαι μετα την ληξη της αδειας λοχειας για 30 μηνες ! Ειτε να πηγαινεις μια ωρα αργοτερα(7ωρο)  ή να φευγεις μια ωρα νωριτερα . Ειτε να δουλευεις 6ωρο για 1 χρονο και 7ωρο για 6 επιπλεον μηνες (στην περιπτωση που επιλεξεις και δεχτει ο εργοδοτης το 2ωρο μειωμενο ωραριο). 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,  μου έδωσες τα φώτα σου... ήλπιζα πως το μειωμένο ωράριο θα ήταν με περισσότερες ώρες μειωμένο στο χρόνο αντί για επέκταση των 6 μηνών σε 7ωρο... μπορώ να πω πως ξενέρωσα λίγο,  γτ πρώτα ο Θεός όταν έρθει το μωράκι δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούν να μου κρατάνε το παιδί για 6 ώρες καθημερινά...

Επισηςς στην άδεια λοχείας πληρωνόμαστε κανονικά , μισά από ικα και μισά από τον εργοδότη? Και μετά στην άδεια απο τον οαεδ πως πληρωνόμαστε γνωρίζει κάποια κοπέλα? 

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

@vou.95 καλημέρα! Διάβασα το παραπάνω και θέλω να σε ενημερώσω ότι μπορείς να δουλέψεις μέχρι και 56 μέρες πριν την Πητ. Και την κανονική άδεια όλου του έτους μπορείς να την πάρεις μετά την άδεια λοχείας (63 μέρες μετά τη γέννα) και στη συνέχεια αν θέλεις το 9μηνο. Δεν ξέρω για ποιο λογο σου ζητάνε να την πάρεις πριν τη γέννα.

Επίσης μπορούμε να μπορουμε να πάρουμε και άδεια απο γιατρό πριν την πητ, αρκεί να μας την γράψει 

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,  μου έδωσες τα φώτα σου... ήλπιζα πως το μειωμένο ωράριο θα ήταν με περισσότερες ώρες μειωμένο στο χρόνο αντί για επέκταση των 6 μηνών σε 7ωρο... μπορώ να πω πως ξενέρωσα λίγο,  γτ πρώτα ο Θεός όταν έρθει το μωράκι δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούν να μου κρατάνε το παιδί για 6 ώρες καθημερινά...

Επισηςς στην άδεια λοχείας πληρωνόμαστε κανονικά , μισά από ικα και μισά από τον εργοδότη? Και μετά στην άδεια απο τον οαεδ πως πληρωνόμαστε γνωρίζει κάποια κοπέλα? 

Επίσης μπορούμε να μπορουμε να πάρουμε και άδεια απο γιατρό πριν την πητ, αρκεί να μας την γράψει 

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

@Κατεριναπαπ φυσικά είτε κανονική είτε αναρρωτική μπορούμε να πάρουμε ως την Πητ. Εκεί κρίνει η κάθε μαμά αν την εξυπηρετεί να χαλάσει την κανονική της πριν ή μετα τη γέννα. Εγώ είμαι σε αναρρωτική όλο αυτό το διάστημα λόγω δύσκολης εγκυμοσυνης ( βέβαια το πώς πληρώνεσαι άλλο πονεμένο θέμα) και κρατάω την άδεια του 2023 πρώτα ο Θεός μετά τη γέννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vou.95 είπε:

Οχι μπορω αν θελω να την παρω και μετα , απλα αναφερω τι δικαιουμαστε ! Εγω όμως θα την παρω οντως απο τωρα αφου την δικαιουμαι και επειδη κανω και 2η δουλεια (ιδιαιτερα σε παιδια) θελω ναμαι πιο χαλαρη , και πρωτα ο Θεος του χρονου, Μαιο - Ιουνιο επιστρεφω στην δουλεια ! Σκεψου ξυπναω 7 καθε πρωι και γυριζω 8 το βραδυ στο σπιτι μου γιατι μετα την δουλεια πηγαινω στα ιδιαιτερα ! Και χρειαζομαι ξεκουραση ! 

Εννοείται αυτό έγραφα και εγώ μολις ότι εξυπηρετεί περισσότερο την κάθε μαμά. Με το καλό να πάνε όλα κάτ ευχήν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

@Κατεριναπαπ φυσικά είτε κανονική είτε αναρρωτική μπορούμε να πάρουμε ως την Πητ. Εκεί κρίνει η κάθε μαμά αν την εξυπηρετεί να χαλάσει την κανονική της πριν ή μετα τη γέννα. Εγώ είμαι σε αναρρωτική όλο αυτό το διάστημα λόγω δύσκολης εγκυμοσυνης ( βέβαια το πώς πληρώνεσαι άλλο πονεμένο θέμα) και κρατάω την άδεια του 2023 πρώτα ο Θεός μετά τη γέννα.

Με το καλό κορίτσι μού να πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου και να απολαύσεις την ξεκούραση σου ..  γνωρίζεις μήπως απο τον οαεδ το ποσό που πληρωνόμαστε? Μας πληρώνει και η εταιρεία σε περίπτωση που επιλέξουμε και τους 9 μήνες?  Θέλω να πω υπάρχει διαφορά στα χρήματα αν επιστρέψω στη δούλεια μου με μειωμένο ωράριο σε σχέση με το αν πάρω και τους 9 μήνες του οαεδ? 

 

Εμένα βρε κορίτσια μου το ξεκαθάρισαν απο την αρχή,  οτι θα πάρω τους 4 μήνες πριν και μετά την πήτ, αλλά μετα μού είπαν να επιστρέψω με μειωμένο ωράριο, γτ η θέση μου είναι τέτοια που σε περίπτωση που λείψω παραπάνω θα πρέπει να με αντικαταστήσει ο εργοδότης μου.. οπότε ακόμα το σκέφτομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...