Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια εγώ παλι δε θα ηρεμήσω ποτέ.. τι σας είπα θα πάω θάλασσα;; Ούτε καν!! 

Το μεσημέρι πήγα τουαλέτα και είχα καφέ υγρά. Έπαθα εγκεφαλικό. Η γιατρός μου θυμόμουν παλιά σε μια συζήτηση μας μου είχε πει αν δεις αίμα εκεί έχουμε θέμα. Και με το που είδα τα καφέ λέω γεννάω!! Πήγαμε νοσοκομείο απευθείας. 

Ευτυχώς τράχηλος κλειστός και 27mm όσο και στη β επιπέδου. Αμνιακό μια χαρά , το μωρό μια χαρά. Συσπάσεις καλά , αν και έκανα μια 60αρα και μια 100αρα αλλά μου είπαν δεν είναι τίποτα. Θα ξανά αυξήσω τα χάπια που έπαιρνα για τις συσπάσεις 😢και ξάπλα μέχρι να μπω στο μήνα μου... Έχω απογοητευτεί .. δε ξέρω...τρόμαξα τόσο πολύ που έλεγα στον άντρα μου εγώ φταίω που βγήκα έξω και δεν έπρεπε να πάμε πουθενά και και και... Πηγαίναμε στο νοσοκομείο και του έλεγα τι πράγματα να μου φέρει από το σπίτι γιατί θα γεννήσω σήμερα και δεν έχω κάνει βαλίτσα.  Φοβήθηκα πολύ. 

Αχ δε ξέρω βρε κορίτσια κουράστηκα...ειλικρινά κουράστηκα...

Ωχ. Έλα ρε συ!!!! Φαντάζομαι τι λαχτάρα θα περασες. Όμως τέλος καλό όλα καλά. Σπάσιμο όμως , εκεί που ρε παιδί μου πηγές να χαλαρώσεις, τσουπ σου έρχεται αυτό και σε αναστατώνει. Είναι όμως άραγε αυτό ανατρεπτικό για μπάνιο? Στο νοσοκομείο σου είπαν να πάρεις φάρμακα 'η η γιατρός σου? Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα?

Από Δευτέρα με το καλό φτιάξε σιγά σιγά την βαλίτσα. Μην περιμένεις τελευταία στιγμή! Δεν είναι κάτι εξάλλου. Μισή ώρα δουλειά είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Σε βοηθάνε όμως ;εγώ φοβάμαι επειδή θα είμαι μόνη μου εκεί μήπως χρειάζεται κάτι το μωρό κ εγώ δε ξέρω τι να κάνω. Αλλαγή Πάνας, μπάνιο κτλπ το αναλαμβάνουν αυτοί στο  rooming in ? 

Καταρχήν που θα είσαι; Αν είσαι σε ιδιωτικό (ήμουν στο Ιασώ) με ένα τηλεφώνημα έρχονταν η μαία. Η βοήθεια ήταν βασικά στο θηλασμό γιατί αλλαγή Πάνας, μπάνιο κλπ δεν τα κάνεις εσύ έτσι κ αλλιώς! Το rooming in σημαίνει βασικά ότι το βράδυ το μωρό μένει δίπλα σου οπότε μπορείς να το ηρεμισεις εσύ κ να το θηλάσεις κ γενικά να δεις τις συνήθειες του. Δεν κανείς τπτ άλλο! Κ μάλιστα κατά τις 5 το πρωί τα μάζευαν για παιδίατρο κ γύριζε κατά τις 9. Το ίδιο κ το απόγευμα. Μην φανταστείς δλδ ότι σημαίνει ότι είσαι εσύ κ το μωρό όπως όταν πας σπίτι. Εγώ σε συμβουλεύω να το κάνεις για να έχεις μια ιδέα τι παίζει. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το δώσεις το πρώτο βράδυ ώστε να συνερθεις κ μετά να το έχεις εσύ. Γενικά δες πως είσαι κ αναλόγως πράττεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ωχ. Έλα ρε συ!!!! Φαντάζομαι τι λαχτάρα θα περασες. Όμως τέλος καλό όλα καλά. Σπάσιμο όμως , εκεί που ρε παιδί μου πηγές να χαλαρώσεις, τσουπ σου έρχεται αυτό και σε αναστατώνει. Είναι όμως άραγε αυτό ανατρεπτικό για μπάνιο? Στο νοσοκομείο σου είπαν να πάρεις φάρμακα 'η η γιατρός σου? Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα?

Από Δευτέρα με το καλό φτιάξε σιγά σιγά την βαλίτσα. Μην περιμένεις τελευταία στιγμή! Δεν είναι κάτι εξάλλου. Μισή ώρα δουλειά είναι!

Είμαι 33+4. Με εξέτασε ένας άλλος γιατρός που συνεργάζεται με τη γιατρό μου, γιατί είναι σε άδεια η δικιά μου. Βέβαια ήταν έτοιμη να ξεκινήσει γιατί νόμιζε γενναω. 

Και αυτός και η γιατρός μου ,μου είπαν για τα φάρμακα. Τι μπάνιο; Σπίτι πάλι με έκλεισαν. Ούτε βόλτα πάλι δε μπορώ να βγω. Ούτε δουλειές ούτε τίποτα. Δε ξέρω ειλικρινά αν είναι όντως κάτι σοβαρό ή απλά έτυχε κάποιο αγγείο να σπασει

Τώρα περιμένω αύριο τη μαμά μου να έρθει να βάλει τα πλυντήρια,να σιδερωσει και να φτιάξουμε τη βαλίτσα. Δυστυχώς μένουμε σε σπίτι με πολλές σκάλες, οπότε δε μπορώ να ανεβοκατεβαίνω πολλές φορές. Το πλυντήριο είναι αλλού , τα ρούχα αλλού, να τα απλώσεις αλλού. Οπότε μόνη μου δε μπορώ να τα κάνω σίγουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Είμαι 33+4. Με εξέτασε ένας άλλος γιατρός που συνεργάζεται με τη γιατρό μου, γιατί είναι σε άδεια η δικιά μου. Βέβαια ήταν έτοιμη να ξεκινήσει γιατί νόμιζε γενναω. 

Και αυτός και η γιατρός μου ,μου είπαν για τα φάρμακα. Τι μπάνιο; Σπίτι πάλι με έκλεισαν. Ούτε βόλτα πάλι δε μπορώ να βγω. Ούτε δουλειές ούτε τίποτα. Δε ξέρω ειλικρινά αν είναι όντως κάτι σοβαρό ή απλά έτυχε κάποιο αγγείο να σπασει

Τώρα περιμένω αύριο τη μαμά μου να έρθει να βάλει τα πλυντήρια,να σιδερωσει και να φτιάξουμε τη βαλίτσα. Δυστυχώς μένουμε σε σπίτι με πολλές σκάλες, οπότε δε μπορώ να ανεβοκατεβαίνω πολλές φορές. Το πλυντήριο είναι αλλού , τα ρούχα αλλού, να τα απλώσεις αλλού. Οπότε μόνη μου δε μπορώ να τα κάνω σίγουρα. 

Πω πω πώς σε κτλβν…νιώθω υγρασία και τρέμω τι θα δω..εγώ βέβαια έχω κτλβ ότι μάλλον έχω θέμα ακράτειας χωρίς να το καταλαβαίνω..ελαφριά βέβαια αλλά ακράτεια…επίσης δυο μέρες με πονάει η μέση μου..όχι πολύ αλλά πονάει σαν πόνος περιόδου,όχι μυϊκός…αναρωτιέμαι αν πρέπει να πονάμε στη μέση τώρα…Σου εξήγησαν από τι μπορεί να ήταν τα καφέ υγρα;…έλα ένας μήνας έμεινε κάνε υπομονή,σε νιώθω…απλά ετοίμασε τα πραγματάκια σου..εμένα ένα νεσεσέρ μου λείπει με καραμέλες,καλαμάκι,μπάρα και λαστιχάκι για τα μαλλιά που ζήτησε η μαία κ έχω άγχος π δεν το έχω φτιάξει…όλα τα αλλά είναι για να μπουν πορτ μπαγκαζ..φτιάξτα για να είσαι πανέτοιμη…ό,τι θες ρωτά εμάς που τα έχουμε ετοιμάσει…μιας μέρας δουλειά είναι η βαλίτσα..κ μην ξεχάσεις να ετοιμάσεις κ την τσάντα καροτσιού για τον δρόμο,μη τυχόν σ χρειαστεί κάτι…συνήθως δεν χρειάζεται αλλά πρέπει να την έχουμε κι αυτή μαζί μας…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Πω πω πώς σε κτλβν…νιώθω υγρασία και τρέμω τι θα δω..εγώ βέβαια έχω κτλβ ότι μάλλον έχω θέμα ακράτειας χωρίς να το καταλαβαίνω..ελαφριά βέβαια αλλά ακράτεια…επίσης δυο μέρες με πονάει η μέση μου..όχι πολύ αλλά πονάει σαν πόνος περιόδου,όχι μυϊκός…αναρωτιέμαι αν πρέπει να πονάμε στη μέση τώρα…Σου εξήγησαν από τι μπορεί να ήταν τα καφέ υγρα;…έλα ένας μήνας έμεινε κάνε υπομονή,σε νιώθω…απλά ετοίμασε τα πραγματάκια σου..εμένα ένα νεσεσέρ μου λείπει με καραμέλες,καλαμάκι,μπάρα και λαστιχάκι για τα μαλλιά που ζήτησε η μαία κ έχω άγχος π δεν το έχω φτιάξει…όλα τα αλλά είναι για να μπουν πορτ μπαγκαζ..φτιάξτα για να είσαι πανέτοιμη…ό,τι θες ρωτά εμάς που τα έχουμε ετοιμάσει…μιας μέρας δουλειά είναι η βαλίτσα..κ μην ξεχάσεις να ετοιμάσεις κ την τσάντα καροτσιού για τον δρόμο,μη τυχόν σ χρειαστεί κάτι…συνήθως δεν χρειάζεται αλλά πρέπει να την έχουμε κι αυτή μαζί μας…

Τι είναι όλα αυτά; Τι καραμέλες; Καλαμάκι και μπάρα; Ποια είναι να μπουν Πορτ μπαγκαζ; Και την τσάντα καροτσιου την θέλουμε και στο μαιευτήριο; 

Αχ αν δεν σου είναι κοπος πες μας ακριβως τι έχεις ετοιμάσει για το μαιευτήριο γιατί εγώ που τα φτιάχνω τώρα δεν έχω τίποτα από αυτά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Πω πω πώς σε κτλβν…νιώθω υγρασία και τρέμω τι θα δω..εγώ βέβαια έχω κτλβ ότι μάλλον έχω θέμα ακράτειας χωρίς να το καταλαβαίνω..ελαφριά βέβαια αλλά ακράτεια…επίσης δυο μέρες με πονάει η μέση μου..όχι πολύ αλλά πονάει σαν πόνος περιόδου,όχι μυϊκός…αναρωτιέμαι αν πρέπει να πονάμε στη μέση τώρα…Σου εξήγησαν από τι μπορεί να ήταν τα καφέ υγρα;…έλα ένας μήνας έμεινε κάνε υπομονή,σε νιώθω…απλά ετοίμασε τα πραγματάκια σου..εμένα ένα νεσεσέρ μου λείπει με καραμέλες,καλαμάκι,μπάρα και λαστιχάκι για τα μαλλιά που ζήτησε η μαία κ έχω άγχος π δεν το έχω φτιάξει…όλα τα αλλά είναι για να μπουν πορτ μπαγκαζ..φτιάξτα για να είσαι πανέτοιμη…ό,τι θες ρωτά εμάς που τα έχουμε ετοιμάσει…μιας μέρας δουλειά είναι η βαλίτσα..κ μην ξεχάσεις να ετοιμάσεις κ την τσάντα καροτσιού για τον δρόμο,μη τυχόν σ χρειαστεί κάτι…συνήθως δεν χρειάζεται αλλά πρέπει να την έχουμε κι αυτή μαζί μας…

Εμένα πάντως ο γιατρός μου που μου έδωσε λίστα από το νοσοκομείο δεν ανέφεραν τίποτα για τσάντα καροτσιου.  Όταν φεύγεις με το μωρό είναι φαγωμενο, μπανιαρισμενο και καθαρό. Τώρα αν κανει την ανάγκη του στον δρόμο της επιστροφής , το αλλάζεις και σπίτι. (με την προϋπόθεση ότι δεν απέχεις από το νοσοκομείο 2 ώρες ξέρω γω). Επίσης φεύγεις με πολλά δείγματα τουλάχιστον στα ιδιωτικά νοσοκομεία. Σκέψου ότι σου δίνουν μεγάλες συσκευασίες πραγμάτων και πολλά. Αλλά αυτό παίζει ρόλο και που θα γεννήσει η κάθε μία. Επίσης καλαμάκι, μπάρα, καραμέλες? Τι περίεργα είναι αυτά? 🤪 πρώτη φορά τα ακούω να τα ζητάνε. Για ποιον λόγο τα θέλουν?

 

@Emily2έλα κοντεύεις!!! Μην το σκέφτεσαι. Έφτασες στην πηγή τώρα! Συμπονουμε την κατάσταση και πραγματικά δεν έχω να πω κάτι. Υπομονή και θα περάσει. Ξέρω είναι σπάσιμο αλλά αν το έκριναν οι γιατροί, κάτι θα ξέρουν. Άντε να έρθει η μαμά σου να σε βοηθήσει λίγο. Δίκιο έχεις. Τα σκαλιά τώρα δεν παλεύονται. Εγώ ανεβαίνω στον δεύτερο όροφο που μένω κάθε μέρα τουλάχιστον 1 φορά και πλέον δυσκολεύομαι πολύ). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα..το μωρό είναι έτοιμο κλπ αλλά εμείς έχουμε 3,5 ώρες δρόμο επιστροφή άρα εννοείται χρειαζόμαστε τσάντα καροτσιού με τα απαραίτητα..βρε στο αυτοκίνητο να μπουν οι βαλίτσες κλπ αυτό εννοώ να τα έχουμε βάλει μέσα..αυτά τα περίεργα καλαμάκι, μπάρα κλπ 🤗 τα ζήτησε η μαία για την αίθουσα τοκετών..μετά τον 15 Αύγουστο π θα μιλήσουμε θα τη ρωτήσω τι τα χρειαζόμαστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εμένα πάντως ο γιατρός μου που μου έδωσε λίστα από το νοσοκομείο δεν ανέφεραν τίποτα για τσάντα καροτσιου.  Όταν φεύγεις με το μωρό είναι φαγωμενο, μπανιαρισμενο και καθαρό. Τώρα αν κανει την ανάγκη του στον δρόμο της επιστροφής , το αλλάζεις και σπίτι. (με την προϋπόθεση ότι δεν απέχεις από το νοσοκομείο 2 ώρες ξέρω γω). Επίσης φεύγεις με πολλά δείγματα τουλάχιστον στα ιδιωτικά νοσοκομεία. Σκέψου ότι σου δίνουν μεγάλες συσκευασίες πραγμάτων και πολλά. Αλλά αυτό παίζει ρόλο και που θα γεννήσει η κάθε μία. Επίσης καλαμάκι, μπάρα, καραμέλες? Τι περίεργα είναι αυτά? 🤪 πρώτη φορά τα ακούω να τα ζητάνε. Για ποιον λόγο τα θέλουν?

 

@Emily2έλα κοντεύεις!!! Μην το σκέφτεσαι. Έφτασες στην πηγή τώρα! Συμπονουμε την κατάσταση και πραγματικά δεν έχω να πω κάτι. Υπομονή και θα περάσει. Ξέρω είναι σπάσιμο αλλά αν το έκριναν οι γιατροί, κάτι θα ξέρουν. Άντε να έρθει η μαμά σου να σε βοηθήσει λίγο. Δίκιο έχεις. Τα σκαλιά τώρα δεν παλεύονται. Εγώ ανεβαίνω στον δεύτερο όροφο που μένω κάθε μέρα τουλάχιστον 1 φορά και πλέον δυσκολεύομαι πολύ). 

Καλημέρα!! Θέλω μόνο να μπω στο μήνα μου, μετα ας έρθει οπότε θέλει. Να είναι έτοιμη. Να μην είναι πρόωρος τοκετός, το έχω πολύ από φόβο. Βέβαια θα μου πεις έκανα συσπάσεις από 24η εβδ και φτάσαμε ως εδώ, αλλά θέλω μόνο να περάσουν οι 2 βδομάδες και να μπω στο μήνα μου να ηρεμήσω 😢 

Ευχαριστώ πολύ !! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Πω πω πώς σε κτλβν…νιώθω υγρασία και τρέμω τι θα δω..εγώ βέβαια έχω κτλβ ότι μάλλον έχω θέμα ακράτειας χωρίς να το καταλαβαίνω..ελαφριά βέβαια αλλά ακράτεια…επίσης δυο μέρες με πονάει η μέση μου..όχι πολύ αλλά πονάει σαν πόνος περιόδου,όχι μυϊκός…αναρωτιέμαι αν πρέπει να πονάμε στη μέση τώρα…Σου εξήγησαν από τι μπορεί να ήταν τα καφέ υγρα;…έλα ένας μήνας έμεινε κάνε υπομονή,σε νιώθω…απλά ετοίμασε τα πραγματάκια σου..εμένα ένα νεσεσέρ μου λείπει με καραμέλες,καλαμάκι,μπάρα και λαστιχάκι για τα μαλλιά που ζήτησε η μαία κ έχω άγχος π δεν το έχω φτιάξει…όλα τα αλλά είναι για να μπουν πορτ μπαγκαζ..φτιάξτα για να είσαι πανέτοιμη…ό,τι θες ρωτά εμάς που τα έχουμε ετοιμάσει…μιας μέρας δουλειά είναι η βαλίτσα..κ μην ξεχάσεις να ετοιμάσεις κ την τσάντα καροτσιού για τον δρόμο,μη τυχόν σ χρειαστεί κάτι…συνήθως δεν χρειάζεται αλλά πρέπει να την έχουμε κι αυτή μαζί μας…

Και εγώ καμιά φορά έχω κάποιους πόνους περιόδου στη μέση. Όχι κάτι το τρομερό όμως. 

Μου είπαν ότι ίσως εσπασε κάποιο αγγειακι από κάποια σύσπαση.. τίποτα πάντως δε μου είπαν με σιγουριά. Εγώ διαβάζω ότι ακόμη και από μικρόβια μπορεί να εμφανιστούν (που εγώ είχα στην καλλιέργεια) και δεν είναι τίποτα. Όπως είπε και η @anna1122 ίσως είναι και φυσιολογικό στις εβδομάδες μας. Και αυτό κάπου το διάβασα. Εύχομαι να είναι φυσιολογικό και να μη γίνει κάτι πρόωρο. Τρελαίνομαι πιο πολύ που μου αύξησαν πάλι τα χάπια.. τι να πω να γεννησουμε κορίτσια όλες υγιέστατα μωράκια και να είμαστε και εμείς καλά. Μόνο αυτό! Όλα τα άλλα,ρούχα πράγματα κτλπ είναι το τελευταίο. Ακόμα και η τσάντα μαιευτηρίου, αν συμβεί κάτι θα στα φέρει κάποιος. Αρκεί να είσαι κοντά εννοείται.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Και εγώ καμιά φορά έχω κάποιους πόνους περιόδου στη μέση. Όχι κάτι το τρομερό όμως. 

Μου είπαν ότι ίσως εσπασε κάποιο αγγειακι από κάποια σύσπαση.. τίποτα πάντως δε μου είπαν με σιγουριά. Εγώ διαβάζω ότι ακόμη και από μικρόβια μπορεί να εμφανιστούν (που εγώ είχα στην καλλιέργεια) και δεν είναι τίποτα. Όπως είπε και η @anna1122 ίσως είναι και φυσιολογικό στις εβδομάδες μας. Και αυτό κάπου το διάβασα. Εύχομαι να είναι φυσιολογικό και να μη γίνει κάτι πρόωρο. Τρελαίνομαι πιο πολύ που μου αύξησαν πάλι τα χάπια.. τι να πω να γεννησουμε κορίτσια όλες υγιέστατα μωράκια και να είμαστε και εμείς καλά. Μόνο αυτό! Όλα τα άλλα,ρούχα πράγματα κτλπ είναι το τελευταίο. Ακόμα και η τσάντα μαιευτηρίου, αν συμβεί κάτι θα στα φέρει κάποιος. Αρκεί να είσαι κοντά εννοείται.. 

 

Καταλαβαίνω κ την τρομάρα σου κ την απογοήτευση σου! Κ εμένα ο γιατρός μου έχει πει ανησυχούμε με κόκκινο αίμα αλλά οι περαιτέρω οδηγίες είναι κ με βάση το ιστορικό της κάθε γυναίκας. Δύο εβδομάδες είναι κάνε υπομονή να περάσουν!Τουλάχιστον να σε βοηθήσει η μαμά σου με τα πλυντήρια κ τα ρούχα ν μην έχεις να τα κάνεις τελευταία στιγμή.

Και εγώ δεν έχω κάνει ακόμα τη βαλίτσα του μαιευτηρίου. Η χειραποσκευη θα φτάσει η να πάρω μια λίγο μεγαλύτερη βαλιτσουλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Καταλαβαίνω κ την τρομάρα σου κ την απογοήτευση σου! Κ εμένα ο γιατρός μου έχει πει ανησυχούμε με κόκκινο αίμα αλλά οι περαιτέρω οδηγίες είναι κ με βάση το ιστορικό της κάθε γυναίκας. Δύο εβδομάδες είναι κάνε υπομονή να περάσουν!Τουλάχιστον να σε βοηθήσει η μαμά σου με τα πλυντήρια κ τα ρούχα ν μην έχεις να τα κάνεις τελευταία στιγμή.

Και εγώ δεν έχω κάνει ακόμα τη βαλίτσα του μαιευτηρίου. Η χειραποσκευη θα φτάσει η να πάρω μια λίγο μεγαλύτερη βαλιτσουλα? 

Ανάλογα την λίστα του μαιευτηρίου. Θα το δεις και επί της πράξης αν χωράνε στην χειραποσκευη . Εγώ μια τέτοια πήρα και είμαι οκ. Εχω πάρει και πράγματα που δεν υπήρχαν στην λίστα αλλά για δική μου ασφάλεια τα πήρα και χώρεσαν όλα μια χαρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/8/2023 at 10:27 ΠΜ, ο/η anna1122 είπε:

Κορίτσια εμένα αρκετά συχνά νοιωθω την κοιλιά μου να γίνεται πιο σκληρή όπως και παλαιότερα. Το είπα στην γιατρό μου λέει είναι φυσιολογικό στην εβδομάδα που είσαι.

@Emily2 κάνω το μπανάκι μου, κολυμπάω,( καλά δεν κάνω και 100σταρι), αλλά μπορεί να ψιλοκολυμπαω μέχρι και καμιά ώρα. Βγαίνω, κάνω ντουζ, αλλάζω μαγιό.

Κορίτσια, τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο. Με πονάνε τα πόδια μου, και οι μύες και κάποιες φορές η άρθρωση. Κυρίως οι αστράγαλοι. Καταλαβαινω ότι έχω ξεκινήσει να έχω μια μικρή κατακράτηση υγρών αλλά όχι κάτι τρελό.. Συμβαίνει κάτι παρόμοιο σε εσάς;

Τα έχω εγώ αυτά που περιγράφεις κ ειδικά οι αρθρώσεις τα πρωινά με πεθαίνουν. Εγώ κατά κύριο λόγο το έχω στα χέρια και στους καρπούς. Μ είπε η γιατρός πως είναι τελείως φυσιολογικό και οφείλεται στο ότι μαζεύεται υγρό γύρο από την άρθρωση κ γι αυτό ο πόνος. Εγώ σκέψου τα πρωινά δεν μπορώ να κλείσω τα δάχτυλά μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια εγώ παλι δε θα ηρεμήσω ποτέ.. τι σας είπα θα πάω θάλασσα;; Ούτε καν!! 

Το μεσημέρι πήγα τουαλέτα και είχα καφέ υγρά. Έπαθα εγκεφαλικό. Η γιατρός μου θυμόμουν παλιά σε μια συζήτηση μας μου είχε πει αν δεις αίμα εκεί έχουμε θέμα. Και με το που είδα τα καφέ λέω γεννάω!! Πήγαμε νοσοκομείο απευθείας. 

Ευτυχώς τράχηλος κλειστός και 27mm όσο και στη β επιπέδου. Αμνιακό μια χαρά , το μωρό μια χαρά. Συσπάσεις καλά , αν και έκανα μια 60αρα και μια 100αρα αλλά μου είπαν δεν είναι τίποτα. Θα ξανά αυξήσω τα χάπια που έπαιρνα για τις συσπάσεις 😢και ξάπλα μέχρι να μπω στο μήνα μου... Έχω απογοητευτεί .. δε ξέρω...τρόμαξα τόσο πολύ που έλεγα στον άντρα μου εγώ φταίω που βγήκα έξω και δεν έπρεπε να πάμε πουθενά και και και... Πηγαίναμε στο νοσοκομείο και του έλεγα τι πράγματα να μου φέρει από το σπίτι γιατί θα γεννήσω σήμερα και δεν έχω κάνει βαλίτσα.  Φοβήθηκα πολύ. 

Αχ δε ξέρω βρε κορίτσια κουράστηκα...ειλικρινά 

Το σημαντικότερο είναι πως το μπεμπακι είναι μια χαρά! Μην ανησυχείς καθόλου. Λίγο υπομονή ακόμα και όλα θα πάνε μια χαρά! 

Εμένα πάντως η γιατρός μ είπε πως στο σημείο που είμαστε, το ροζ αίμα είναι ανησυχητικό και όχι το καφε. Αλλά μην το σκέφτεσαι και πολύ, αφού όλα πήγαν καλά κ πράγματι καταφέρατε να φτάσετε μέχρι εδώ, σε λίγο καιρό θα κρατάς το μπεμπακι σου αγκαλιά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ πήγα προχθές τελευταία φορά στην γιατρό μ. Κάναμε καρδιοτοκογραφηματα, είδαμε κ τα μπεμπινια, όλα μια χαρά. Φτάσαμε 2500γρ το καθένα! Κατά τ άλλα οι πλακουντες θα ειχαν θέμα κ δεν θα τρέφονται... Κ μια χαρά πάνε όλα τελικά! Κ επιτέλους εμείς μετράμε αντίστροφα, την Πέμπτη το πρωί πάμε για καισαρική.. Κ εδώ έχω μια ερώτηση, μήπως ξέρει καμία σας μετά την καισαρική, αν βοηθάει πράγματι η ζώνη σύσφιξης και μετά από πόσο καιρό μπορείς να την βάλεις? Όπου ρωτάω, οι μισοί μ λένε να την βάλω κατευθείαν κ οι υπόλοιποι να περιμένω πρώτα να κλείσει λίγο η ουλη και μετά.. θα ρωτήσω βέβαια κ στο νοσοκομείο που θα πάω, απλά δεν ξέρω αν πρέπει να την αγοράσω από πριν..🤔 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα προχθές τελευταία φορά στην γιατρό μ. Κάναμε καρδιοτοκογραφηματα, είδαμε κ τα μπεμπινια, όλα μια χαρά. Φτάσαμε 2500γρ το καθένα! Κατά τ άλλα οι πλακουντες θα ειχαν θέμα κ δεν θα τρέφονται... Κ μια χαρά πάνε όλα τελικά! Κ επιτέλους εμείς μετράμε αντίστροφα, την Πέμπτη το πρωί πάμε για καισαρική.. Κ εδώ έχω μια ερώτηση, μήπως ξέρει καμία σας μετά την καισαρική, αν βοηθάει πράγματι η ζώνη σύσφιξης και μετά από πόσο καιρό μπορείς να την βάλεις? Όπου ρωτάω, οι μισοί μ λένε να την βάλω κατευθείαν κ οι υπόλοιποι να περιμένω πρώτα να κλείσει λίγο η ουλη και μετά.. θα ρωτήσω βέβαια κ στο νοσοκομείο που θα πάω, απλά δεν ξέρω αν πρέπει να την αγοράσω από πριν..🤔 

Πωπω έφτασε η ώρα! Αχ δεν το πιστεύω πως πέρασε ο καιρός!! Δηλαδή στις 16 Αυγούστου; Θα είσαι η πρώτη!! Άντε με το καλό να πάνε όλα κατά ευχήν!!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Πωπω έφτασε η ώρα! Αχ δεν το πιστεύω πως πέρασε ο καιρός!! Δηλαδή στις 16 Αυγούστου; Θα είσαι η πρώτη!! Άντε με το καλό να πάνε όλα κατά ευχήν!!!❤️❤️

Ευχαριστωωωω!!!!

Στις 17!!! Στις 16 θα πάμε να μιλήσουμε με τον αναισθησιολογο και να κάνουμε κάτι τελευταίες εξετάσεις...Κ Πέμπτη 8.30 η ώρα ξεκινάμε!!! 

Πράγματι, έκανα την αρχή κ άνοιξα το γκρουπακι, κάνω λοιπόν κ την αρχή στις γέννες μας!!!🤣 Εύχομαι να πάνε σε όλες μας όλα καλά κ μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου να κρατάμε όλες τα μωράκια μας αγκαλιά!!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Ευχαριστωωωω!!!!

Στις 17!!! Στις 16 θα πάμε να μιλήσουμε με τον αναισθησιολογο και να κάνουμε κάτι τελευταίες εξετάσεις...Κ Πέμπτη 8.30 η ώρα ξεκινάμε!!! 

Πράγματι, έκανα την αρχή κ άνοιξα το γκρουπακι, κάνω λοιπόν κ την αρχή στις γέννες μας!!!🤣 Εύχομαι να πάνε σε όλες μας όλα καλά κ μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου να κρατάμε όλες τα μωράκια μας αγκαλιά!!!🥰

Με το καλό ,με το καλό!!! Όλα να πάνε τέλεια και να κρατήσεις τα μωράκια σου αγκαλιά!!! Θα περιμένουμε όταν θα είσαι καλά και θα βρεις λιγο χρόνο να μας στείλεις ένα μήνυμα!! Πολύ συγκινητικό όντως, πέρασαν τόσοι μήνες που ήμασταν παρέα. Από την πρώτη στιγμή. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Ευχαριστωωωω!!!!

Στις 17!!! Στις 16 θα πάμε να μιλήσουμε με τον αναισθησιολογο και να κάνουμε κάτι τελευταίες εξετάσεις...Κ Πέμπτη 8.30 η ώρα ξεκινάμε!!! 

Πράγματι, έκανα την αρχή κ άνοιξα το γκρουπακι, κάνω λοιπόν κ την αρχή στις γέννες μας!!!🤣 Εύχομαι να πάνε σε όλες μας όλα καλά κ μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου να κρατάμε όλες τα μωράκια μας αγκαλιά!!!🥰

Περιμένουμε τις πρώτες εντυπώσεις από την πρώτη μανούλα από την ομάδα μας!! Πραγματικά συγκινήθηκα, μετά από τόσους μήνες έφτασε η ώρα! Με μπροσταρισα την @Nassi και σιγά σιγά η καθεμία με τη σειρά μας..

Αν και την προσοχή σου θα την καταλάβουν τα μωράκια σου, μη μας ξεχάσεις! Θα περιμένουμε να μας πεις πως βίωσες αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό!!!!! Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια! Θα περιμένουμε τα νέα σου και τις εντυπώσεις σου γενικότερα, τα συναισθήματα σου και όλα αυτά τα ωραία μόλις κρατήσεις στα χέρια σου τα διδυμακια σου!!! ❣️

Άντε να παίρνουμε σειρά οι επόμενες 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! Εννοείται, θα σας στείλω με την πρώτη ευκαιρία, να σας πω εντυπώσεις και συναισθήματα. Μου είπαν το πρώτο 24ωρο θα είμαι λίγο κάπως, μέχρι να συνέλθω.. Ανυπομονώ κ εγώ τόσο πολύ να γνωρίσω τα μπεμπινια! Με το καλό λοιπόν, πρώτα ο Θεός, να πάνε σε όλες μας όλα καλά!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Ευχαριστωωωω!!!!

Στις 17!!! Στις 16 θα πάμε να μιλήσουμε με τον αναισθησιολογο και να κάνουμε κάτι τελευταίες εξετάσεις...Κ Πέμπτη 8.30 η ώρα ξεκινάμε!!! 

Πράγματι, έκανα την αρχή κ άνοιξα το γκρουπακι, κάνω λοιπόν κ την αρχή στις γέννες μας!!!🤣 Εύχομαι να πάνε σε όλες μας όλα καλά κ μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου να κρατάμε όλες τα μωράκια μας αγκαλιά!!!🥰

Με το καλό να πάνε όλα καλά και να έχεις τα μωράκια σου αγκαλιά!!❤️🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2023 at 3:02 ΜΜ, ο/η Nassi είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα προχθές τελευταία φορά στην γιατρό μ. Κάναμε καρδιοτοκογραφηματα, είδαμε κ τα μπεμπινια, όλα μια χαρά. Φτάσαμε 2500γρ το καθένα! Κατά τ άλλα οι πλακουντες θα ειχαν θέμα κ δεν θα τρέφονται... Κ μια χαρά πάνε όλα τελικά! Κ επιτέλους εμείς μετράμε αντίστροφα, την Πέμπτη το πρωί πάμε για καισαρική.. Κ εδώ έχω μια ερώτηση, μήπως ξέρει καμία σας μετά την καισαρική, αν βοηθάει πράγματι η ζώνη σύσφιξης και μετά από πόσο καιρό μπορείς να την βάλεις? Όπου ρωτάω, οι μισοί μ λένε να την βάλω κατευθείαν κ οι υπόλοιποι να περιμένω πρώτα να κλείσει λίγο η ουλη και μετά.. θα ρωτήσω βέβαια κ στο νοσοκομείο που θα πάω, απλά δεν ξέρω αν πρέπει να την αγοράσω από πριν..🤔 

Εσύ άνοιξες το θεματάκι εσύ ανοίγεις κ τον χορό των γεννήσεων…εύχομαι με το καλό…συγκινητικό…🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Χρόνια πολλά! Να χαίρεστε και όποιον εορτάζοντα έχετε!

@Emily2πως είσαι κορίτσι μου; Είχες ξανά καφέ υγρά? Σε δέκα μέρες θα έχεις μπει και στον μήνα σου. Λίγο υπομονή ακόμη! Εμένα ο γιατρός μου είχε πει από την αρχή ότι αν δω καφέ ή ροζ σταγόνες δεν μας πειράζει. Είναι από αγγειακια που σπάνε όπως μεγαλώνει η μήτρα. Βέβαια δεν διευκρίνισα αν σε αυτή τη φάση δεν θέλουμε τα ροζ , όπως έγραψε και η @Nassi. Με το καλό κιόλας να έρθουν τα μωράκια σας! 

Την Παρασκευή μπήκα και γω στον μήνα μου. Ανυπομονώ να περάσει αυτή η εβδομάδα γιατί λείπει ο γιατρός μου και μετά είμαι έτοιμη όποτε θέλει να έρθει ο μπόμπιρας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Χρόνια πολλά! Να χαίρεστε και όποιον εορτάζοντα έχετε!

@Emily2πως είσαι κορίτσι μου; Είχες ξανά καφέ υγρά? Σε δέκα μέρες θα έχεις μπει και στον μήνα σου. Λίγο υπομονή ακόμη! Εμένα ο γιατρός μου είχε πει από την αρχή ότι αν δω καφέ ή ροζ σταγόνες δεν μας πειράζει. Είναι από αγγειακια που σπάνε όπως μεγαλώνει η μήτρα. Βέβαια δεν διευκρίνισα αν σε αυτή τη φάση δεν θέλουμε τα ροζ , όπως έγραψε και η @Nassi. Με το καλό κιόλας να έρθουν τα μωράκια σας! 

Την Παρασκευή μπήκα και γω στον μήνα μου. Ανυπομονώ να περάσει αυτή η εβδομάδα γιατί λείπει ο γιατρός μου και μετά είμαι έτοιμη όποτε θέλει να έρθει ο μπόμπιρας! 

Χρόνια πολλά!!! 

Και σε σένα το είπε αυτό ; Δηλαδή μόνο σε μένα πάλι τα κάνουν όλα τόσο υπερβολικά ; Και πάλι τη βγάζω όλη μέρα στον καναπέ με χάπια και φόβο;  Αν σε όλες σας είπαν ότι τα καφέ υγρά δεν μας ανησυχούν...σε μένα γιατί την ανησυχούν; Αφού όλα ήταν καλά, έκανα και χθες καρδιοτοκογραφημα και ήμουν μια χαρά δεν έκανα συσπάσεις...δε μπορώ να καταλάβω  😔 

Μπήκες στον μήνα σου ;;; Άντε σιγά σιγά να ετοιμάζεσαι κι εσύ!! 😍❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά κορίτσια! Και του χρόνου να είστε καλά με υγεία! 

@Emily2 και εμένα μου είπε ότι σε αυτή τη φάση ανησυχούμε με το κόκκινο αίμα κ πάμε νοσοκομείο. Δεν μου είπε κάτι για καφέ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...