Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα!!!

Καταρχήν μεγεια τα πράγματα που πήρες! Με το καλό να έρθει ο μπέμπης και να τα χαρείς ♥️

Κατά δεύτερον συγχαρητήρια που πήρες την απόφαση να κάνεις παιδάκι χωρίς να έχεις ανάγκη κανέναν! Είναι πολύ όμορφη κίνηση και είμαι σίγουρη ότι η αγάπη που θα του δώσεις θα είναι σαν να έχει 2 γονείς και ακόμα περισσότερο!!! 

Τα μωρακιαυμας έχουν πλάκα. Και εμένα το βράδυ κάνει πάρτυ. Βέβαια όταν αποφασίσω να κοιμηθώ σχεδόν δεν καταλαβαίνω τίποτα. Σήμερα με ξύπνησε με μια κλωτσιά γιατί ήθελα και τουαλέτα, οπότε η κλωτσιά ήταν μια καλή υπνθυμισηθνα πάω. Αχαχαχα. 

Τώρα, όσον αφορά την αδερφή σου, δεν κατάλαβα γιατι τέτοια συμπεριφορά και δή οταν έμεινες έγκυος. Πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω ότι αδερφιαυδρν μιλιούνται κλπ για τα περιουσιακά. Η μάνα σου τι της λέει? Έχετε κάτσει να συζητήσετε?, Δηλαδή εκ των πραγμάτων γιατί να τα πάρει όλα η κόρη της? Εσένα είναι ΜΑΝΑ ΣΟΥ. για ποιον λόγο να μπει σε αυτή τη διαδικασία? Ήταν πάντα έτσι 'η μήπως ο άντρας της, της βάζει λόγια? Να φανταστώ ότι και για την κίνηση που έκανες με την εξωσωματική ήταν αρνητικη? 

Σχετικά με τα πράγματα, με έχετε τρομάξει με τους χρόνους παράδοσης. Βέβαια ίσως τα μεγάλα αυτά καταστήματα ν έχουν φρακαρει από παραγγελίας. Θέλω να πιστεύω πως ένα άλλο κατάστημα πέρα από τα πολύ γνωστά θα έχει ετοιμοπαραδοτα, έστω και νωρίτερα από 2 μήνες παράδοση. 

Σε ευχαριστώ , μόλις αγόρασα τα πράγματα με έπιασε μια συγκίνηση από χαρά γιατι φαντάστηκα μέσα το μπεμπακι!Η Αλήθεια  είναι ότι τα καρότσια υπάρχουν και ετοιμοπαράδοτα αλλά τα απλά .Αν θέλεις τριπλέτα δηλαδή το καρεκλάκι για το αυτοκίνητο και την βάση του, το πορτ μπεμπε (το οποίο η ξαδέρφη μου με συμβούλεψε να το πάρω γιατί θα το χρειαστούμε για τους πρώτους 6 μήνες βόλτας αφού εμεις θα έχουμε καλοκαιρινά μωράκια και θα βγαίνουμε έξω, ενω το μωράκι θα κοιμάται εκεί μεσα άνετα.),και το βασικό καρότσι με την βάση του , συν την ποδια ,  για το καρότσι που καλύπτει τα ποδαράκια του παιδιού σε περίπτωση κρυου, όχι δεν έχουν ετοιμοπαράδοτα ολο το πλήρες πακέτο .Το νωρίτερο που μου είπαν είναι ένας μήνας και το αργότερο δυο μηνες. Αν αργήσουν , μου είπαν ότι μπορούν να μου δανείσουν ένα καρεκλακι να το μεταφέρω από το μαιευτήριο.

Η αδερφή μου δεν ήρθε ούτε στον γάμο μου, παντρεύτηκα 37 χρονών και προφανώς δεν το περίμενε .Είχε πει στην μητέρα μου τότε , δεν πιστέυω να κάνει θέλει να κάνει παιδί τώρα σε αυτήν την ηλικία,Προφανως και δεν ήθελε να κάνω παιδί ούτε  παντρεμένη , ούτε ελεύθερη.Εγώ δεν έδωσα σημασία τότε αν και είχα πάλι στεναχωρηθεί πάρα πολύ, αλλά ήμουν με τον άντρα μου και η μητέρα μου δεν μου τα έλεγε για να μην με στεναχωρήσει. Τώρα που μένω με την μητέρα μου προσωρινά, και η μητέρα μου με στηρίζει , όπως είχε στηρίξει και την αδερφή μου στην εγκυμοσύνη της , έχουν γίνει πολύ έντονα κάποια πράγματα από πλευράς της αδερφής μου.

Την εξωσωματική την είχα ξεκινήσει από τότε που είχα σχέση με τον σύζυγό μου γιατί εκείνος είχε θέμα με το σπέρμα του και δεν μπορούσε να κάνει παιδιά , αλλά με στήριξε πριν ασθενήσει. Μετά άλλαξε γνώμη , δεν μπορώ να τον κατηγορήσω για αυτό, ο καθένας μας έχει το δικαίωμα  επιλογής. Εγώ αποφάσισα να συνεχίσω μόνη μου, και η αλήθεια είναι ότι είμαι πιο ήρεμη που είμαι μόνη σε αυτήν την διαδικασία. Δεν υπάρχουν πολλές φωνές , διαφωνίες , κ.α. ΄Τώρα όσο για την συντροφικότητα δεν την έχω αποκλείσει. Έχω πολλούς συναδέλφους που έχουν χωρίσει για ασυμφωνία χαρακτήρων ένώ ήταν καλά παιδιά και ο άντρας και η γυναίκα. Απλά δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι. Η άρνηση της αδερφής μου με στενοχωρεί μου δεν καταλαβαίνει ότι σημασία έχει να υπάρχει αγάπη και αλληλοστήριξη και  δεν έχει το αίσθημα το δικαίου, ουτε την γυναικεία αλληλεγγύη. Έχω στήριξη από θείες , θείους , ξαδέλφια  και τις γυναίκες τους, ξαδέλφες, από τους νονούς  του παιδιού μου, από την βαφτιστήρα μου, τον πνευματικό μου ιερέα, φίλους ,και από πολύ πολύ κόσμο, ακόμα και από την ανηψιά μου .Για αυτό με στεναχωρεί η συμπεριφορά της αδερφής μου, αν και ο καθένας μπορεί να έχει την δική του άποψη, χωρίς φυσικά να στεναχωρεί και να στοχοποιεί  τον άλλον .Μάλλον έχεις δίκιο για τον άντρα της , πιστέυω ότι αυτός έχει ρόλο σημαντικό σε αυτό, γιατι έχει δώσει δείγματα στο παρελθόν, αλλά δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα. Δεν ξέρω τι κανει το κάθε ζευγάρι και ουτε με ενδιαφέρει να ανακατεύομαι.

Η αλήθεια έιναι ότι είχα κάνει και άιτηση υιοιθεσίας και με πήρε τώρα και η κοινωνική λειτουργός τηλέφωνο και χάρηκα .Αλλά πάγωσα για έξι μήνες την αίτηση μετά από  συμβουλή τους γιατι τώρα έιμαι έγκυος.Τα έιχα κάνει όλα , αίτηση υιοθεσίας, εξωσωματικές, επαφή για ιδιωτική υιοθεσία σε περίπτωση που κάποια γυναίκα δεν ΄΄ηθελε να κρατήσει το παιδάκι της και είπα όποιο έρθει πρώτα.

Μου είπαν όμως ότι αν θέλω να υιοθετήσω, δεν έχει σημασία ούτε αν έχω άλλο παιδί,  ούτε αν δεν έχω σύντροφο, και χάρηκα πολύ!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλημέρα κορίτσια , χρόνια πολλα στις κωνστΝτινες -κωνσταντίνους.

Γράφω τόσο πρωί γιατί ξυπνησα το πρωί από τις κλωτσιές του μπέμπη.Τωρα τελευταια οταν ξαπλωνω αρχιζει και κλωτσαει περισσότερο, να ειναι καλά τκ πουλάκι μου.

Εχθες πηγα και παρήγγειλα κουνια,συρταριερα και αλλαξιερα, και καρότσι τριπλέτα  με βάση αυτοκινήτου ολα μαζί 2950.Τα έβαλα σε 12 άτοκες δόσεις, στο Λητώ.Μόνο που το αυτοκίνητο μου , ειναι Μινι και δεν εχει μεγάλο πορτπαγκαζ έτσι δεν χωρούσαν καρότσια με μεγάλες ροδες και πήρα το mios της cybex,είναι λίγο πιο μαζεμένο αλλά έχει καλές αναρτησεις και γερή κατασκευή.Ελπιζω να βγει καλό

Μου είπαν παράδοση εως 2 μήνες,οπότε κορίτσια όσες δεν εχετε καρότσι μην το καθυστερείτε.Αντιθέτως το κρεββατάκι και η συρταριερα ηταν ετοιμοπαράδοτα τo  Torsten seal gray/teak..

Δεν μπορώ να το πιστεψω οτι σε 2-3 μήνες θα έχουμε αγκαλιά τα μωράκια μας.Eγω έχω πιθανή ημερομηνία10 Αυγούστου.αλλα φαντάζομαι θα παει νωρίτερα.

Με στεναχωρεί κάτι πάρα πολύ κορίτσια.Η αδερφή μου, παντρεμένη με μια κόρη 16 χρονών.Από τότε που εμαθε ότι ειμαι εγκυος δήλωσε οτι δεν θέλει να έχει επαφή μαζι μου, και να μην μιλαω στη κόρη της, η οποια μου είπε (θεια μπορω να κανω babysitting).και μου εχει ζητησει συγνωμμη για τη συμπεριφορα της μητερας της.

(Eδω εχω να σας πω οτι είμαι χωρισμενη γιατι ο πρωην σύζυγος μου αρρωστησε με μια χρονια νοσο αυτοανωση ασθενεια σκληρυνση ξατα πλακας, και μου δηλωσε οτι αλλαξε γνωμη και δεν θέλει παιδι, γιατι δεν θα μπορει να το φρονΤισει.Πάλεψα πολυ με την ιδεα να μην κανω παιδια.Τελικά όμως επειδή και η σχέση είχε χαλάσει μεταξυ μας, πήραμε συναινετικο διαζυγιο λογω ασυμφωνίας, και εγω προχώρησα μόνη μου με την εξωσωματικη που έιχα ηδη ξεκινήσει , κάνοντας 7η φορά εξοσωματικη. Εμεινα έγκυος και ειμαι πολύ χαρουμενη για το αγοράκι που θα φέρω στον κόσμο, πρωτα ο Θεος,.Επίσης  έδωσα εξετάσεις στον Ασεπ.και πέρασα    μόνιμη σε μιαπολύ καλή υπηρεσία του δημοσίουγια να νιωθω μεγαλύτερη ασφάλεια και να μπορώ να παρω αδειες για να μεγαλωσω το παιδι ,και τελειώνω και ενα μεταπτυχιακο.Αυτη την στιγμη μενω με την μητερα μου προσωρινα, κατι που βοηθαει και τις δυο μας).

Η αδερφή μουβκαι ο άντρας της ,μου ειχαν ζήτήσει να παραιτηθω απο κληρονομικα δικαιωματα και να γραψει η μητερα μου , οτι εχει στην ανηψια μου.Τους ειχα αρνηθει τότε.Τωρα κανει η αδερφή μου πόλεμο φραστικό στην μητερα μου και συμπεριφορας και στις δυο μας, και την στεναχωρουν, ενω ξερουν οτι εχει την καρδια της.Αφήστε εμένα που δεν με αφήνουν να χαρω ,τιποτα, ουτε την γεννα μου ., Αμφισβητει και επικρινει τα παντα ,ακομα και το master που κανω.,πόσο περισδότερο τα άλλα.Οικονομικά δεν εχω στηριχτει ποτε σε κανέναν,και θεωρω οτι αυτο που μου κανουν ειναι πολυ αδικο.Δεν εχω την δυναμη παντα να το αντιμετωπισω και χθεσ με εβρισε στο τηλεφωνο,  ετρεμα και ειχα βαλει τα κλαματα, φοβαμαι να μην κανω κακο στο μωρο μου. Τι να κανω? Φανταστειτε εχω και εξεταστικη σε λιγες μερες, και εκει που ειμαι ηρεμη, με ταράζει συνεχώς!,,😥😥😥

Κορίτσι μου γλυκό με γεια τα πράγματα του μωρού σου να τα χαρείτε και οι δύο❤️❤️❤️

Στεναχωριέμαι όταν διαβάζω τέτοια πράγματα για τις οικογένειες, τα αδέρφια πρέπει να είναι δεμένα μεταξύ τους. Αντί να σε στηρίξει που αποφάσισες να κάνεις μόνη σου ένα τέτοιο βήμα που θα σε κάνει χαρούμενη κάνει μούτρα;;;; Απαράδεκτη...

Εσύ είσαι η πιο δυνατή από όλες που έχουμε τον σύζυγό από πίσω και κάθε γυναίκα έχει το δικαίωμα εφόσον θέλει να γίνει μανούλα. Θα γεννηθει ο μπέμπης σου και δεν θα σε νοιάζει τίποτα άλλο από την ευτυχία που θα νοιώθεις θα δεις!!!

Δεν κάνεις κακό στο μωράκι σου τώρα που στενοχωριέσαι μόνο σε εσένα που δεν μπορείς να χαρείς την εγκυμοσύνη σου, την πιο ευτυχισμένη στιγμή της ζωής σου. 

Δεν ξέρω αν μένεις Αθήνα και έχεις ανάγκη να μιλήσεις, μια στήριξη ο,τιδηποτε μη διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα προσωπικό να τα πούμε. 

Και πάλι μπράβο σου που είσαι δυνατή και θα μεγαλώσεις μόνη σου το μωράκι σου.

Η μαμά μου έκανε στα 47 της δίδυμα με τον πατριό μου και ξανανοιωσε. Τώρα οι μικρές είναι 12 ετών και έχουν τις καλύτερες σχέσεις. Και τις μεγαλώνει και μόνη της σχετικά γτ ο σύζυγος της δουλεύει σε άλλη χώρα. μη σε ανησυχεί τίποτα μπορεις να κάνεις τα πάντα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσι μου γλυκό με γεια τα πράγματα του μωρού σου να τα χαρείτε και οι δύο❤️❤️❤️

Στεναχωριέμαι όταν διαβάζω τέτοια πράγματα για τις οικογένειες, τα αδέρφια πρέπει να είναι δεμένα μεταξύ τους. Αντί να σε στηρίξει που αποφάσισες να κάνεις μόνη σου ένα τέτοιο βήμα που θα σε κάνει χαρούμενη κάνει μούτρα;;;; Απαράδεκτη...

Εσύ είσαι η πιο δυνατή από όλες που έχουμε τον σύζυγό από πίσω και κάθε γυναίκα έχει το δικαίωμα εφόσον θέλει να γίνει μανούλα. Θα γεννηθει ο μπέμπης σου και δεν θα σε νοιάζει τίποτα άλλο από την ευτυχία που θα νοιώθεις θα δεις!!!

Δεν κάνεις κακό στο μωράκι σου τώρα που στενοχωριέσαι μόνο σε εσένα που δεν μπορείς να χαρείς την εγκυμοσύνη σου, την πιο ευτυχισμένη στιγμή της ζωής σου. 

Δεν ξέρω αν μένεις Αθήνα και έχεις ανάγκη να μιλήσεις, μια στήριξη ο,τιδηποτε μη διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα προσωπικό να τα πούμε. 

Και πάλι μπράβο σου που είσαι δυνατή και θα μεγαλώσεις μόνη σου το μωράκι σου.

Η μαμά μου έκανε στα 47 της δίδυμα με τον πατριό μου και ξανανοιωσε. Τώρα οι μικρές είναι 12 ετών και έχουν τις καλύτερες σχέσεις. Και τις μεγαλώνει και μόνη της σχετικά γτ ο σύζυγος της δουλεύει σε άλλη χώρα. μη σε ανησυχεί τίποτα μπορεις να κάνεις τα πάντα 

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου για τα λόγια σου. Καλό είναι να γνωρίζεις ότι και άλλοι άνθρωποι ακολουθούν την καρδια τους κόντρα στις κατεστημένες αντιλήψεις και είναι αποδεδειγμένα ευτυχισμένοι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Σε ευχαριστώ , μόλις αγόρασα τα πράγματα με έπιασε μια συγκίνηση από χαρά γιατι φαντάστηκα μέσα το μπεμπακι!Η Αλήθεια  είναι ότι τα καρότσια υπάρχουν και ετοιμοπαράδοτα αλλά τα απλά .Αν θέλεις τριπλέτα δηλαδή το καρεκλάκι για το αυτοκίνητο και την βάση του, το πορτ μπεμπε (το οποίο η ξαδέρφη μου με συμβούλεψε να το πάρω γιατί θα το χρειαστούμε για τους πρώτους 6 μήνες βόλτας αφού εμεις θα έχουμε καλοκαιρινά μωράκια και θα βγαίνουμε έξω, ενω το μωράκι θα κοιμάται εκεί μεσα άνετα.),και το βασικό καρότσι με την βάση του , συν την ποδια ,  για το καρότσι που καλύπτει τα ποδαράκια του παιδιού σε περίπτωση κρυου, όχι δεν έχουν ετοιμοπαράδοτα ολο το πλήρες πακέτο .Το νωρίτερο που μου είπαν είναι ένας μήνας και το αργότερο δυο μηνες. Αν αργήσουν , μου είπαν ότι μπορούν να μου δανείσουν ένα καρεκλακι να το μεταφέρω από το μαιευτήριο.

Η αδερφή μου δεν ήρθε ούτε στον γάμο μου, παντρεύτηκα 37 χρονών και προφανώς δεν το περίμενε .Είχε πει στην μητέρα μου τότε , δεν πιστέυω να κάνει θέλει να κάνει παιδί τώρα σε αυτήν την ηλικία,Προφανως και δεν ήθελε να κάνω παιδί ούτε  παντρεμένη , ούτε ελεύθερη.Εγώ δεν έδωσα σημασία τότε αν και είχα πάλι στεναχωρηθεί πάρα πολύ, αλλά ήμουν με τον άντρα μου και η μητέρα μου δεν μου τα έλεγε για να μην με στεναχωρήσει. Τώρα που μένω με την μητέρα μου προσωρινά, και η μητέρα μου με στηρίζει , όπως είχε στηρίξει και την αδερφή μου στην εγκυμοσύνη της , έχουν γίνει πολύ έντονα κάποια πράγματα από πλευράς της αδερφής μου.

Την εξωσωματική την είχα ξεκινήσει από τότε που είχα σχέση με τον σύζυγό μου γιατί εκείνος είχε θέμα με το σπέρμα του και δεν μπορούσε να κάνει παιδιά , αλλά με στήριξε πριν ασθενήσει. Μετά άλλαξε γνώμη , δεν μπορώ να τον κατηγορήσω για αυτό, ο καθένας μας έχει το δικαίωμα  επιλογής. Εγώ αποφάσισα να συνεχίσω μόνη μου, και η αλήθεια είναι ότι είμαι πιο ήρεμη που είμαι μόνη σε αυτήν την διαδικασία. Δεν υπάρχουν πολλές φωνές , διαφωνίες , κ.α. ΄Τώρα όσο για την συντροφικότητα δεν την έχω αποκλείσει. Έχω πολλούς συναδέλφους που έχουν χωρίσει για ασυμφωνία χαρακτήρων ένώ ήταν καλά παιδιά και ο άντρας και η γυναίκα. Απλά δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι. Η άρνηση της αδερφής μου με στενοχωρεί μου δεν καταλαβαίνει ότι σημασία έχει να υπάρχει αγάπη και αλληλοστήριξη και  δεν έχει το αίσθημα το δικαίου, ουτε την γυναικεία αλληλεγγύη. Έχω στήριξη από θείες , θείους , ξαδέλφια  και τις γυναίκες τους, ξαδέλφες, από τους νονούς  του παιδιού μου, από την βαφτιστήρα μου, τον πνευματικό μου ιερέα, φίλους ,και από πολύ πολύ κόσμο, ακόμα και από την ανηψιά μου .Για αυτό με στεναχωρεί η συμπεριφορά της αδερφής μου, αν και ο καθένας μπορεί να έχει την δική του άποψη, χωρίς φυσικά να στεναχωρεί και να στοχοποιεί  τον άλλον .Μάλλον έχεις δίκιο για τον άντρα της , πιστέυω ότι αυτός έχει ρόλο σημαντικό σε αυτό, γιατι έχει δώσει δείγματα στο παρελθόν, αλλά δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα. Δεν ξέρω τι κανει το κάθε ζευγάρι και ουτε με ενδιαφέρει να ανακατεύομαι.

Η αλήθεια έιναι ότι είχα κάνει και άιτηση υιοιθεσίας και με πήρε τώρα και η κοινωνική λειτουργός τηλέφωνο και χάρηκα .Αλλά πάγωσα για έξι μήνες την αίτηση μετά από  συμβουλή τους γιατι τώρα έιμαι έγκυος.Τα έιχα κάνει όλα , αίτηση υιοθεσίας, εξωσωματικές, επαφή για ιδιωτική υιοθεσία σε περίπτωση που κάποια γυναίκα δεν ΄΄ηθελε να κρατήσει το παιδάκι της και είπα όποιο έρθει πρώτα.

Μου είπαν όμως ότι αν θέλω να υιοθετήσω, δεν έχει σημασία ούτε αν έχω άλλο παιδί,  ούτε αν δεν έχω σύντροφο, και χάρηκα πολύ!!!

 

Όλα αυτά που λες περί υοθεσιας κλπ να ξέρεις είναι πολύ καλοί οιωνοί. Όλα θα πάνε καλά. Θα γεννήσεις με το καλό τον μπεμπη σου και αν θελήσεις να έχει αδερφάκι μπορεί να υιοθετήσεις ένα ακόμα παιδάκι. Μπράβο και πάλι μπράβο για το ότι δεν επέτρεψες σε κανέναν να σου χαλάσει και να σε απομακρύνει από τα όνειρα σου. 

Όσον αφορά την αδερφή σου, δεν κατάλαβα. Έχετε μιλήσει ποτέ να μάθεις αυτό το ΓΙΑΤΙ ? Γιατί έχει τέτοια συμπεριφορά, γιατί ανακατεύεται και είναι αρνητική στο να προχωρήσεις τη ζωή σου? γιατί? Λυπάμαι που το λέω αλλά σε κάτι τέτοιες συμπεριφορές, οι γονείς είναι αυτοί που πρέπει να κόψουν ΜΑΧΑΊΡΙ αυτές τις συμπεριφορές των παιδιών τους. Και κυρίως να συζητήσουν μαζί τους γιατί αυτή η συμπεριφορά....

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν καταλαβα. Το μωρό είναι του πρώην συζύγου σού? Επειδή είπες ότι είχατε από τότε ξεκινήσει τις προσπάθειες για εξωσωματική...

Χαίρομαι πάντως που είσαι συνειδητοποιημένη και έτοιμη για όλα !!!!! :)

 

όσον αφορά το καρότσι ναι 3 σε 1 θέλω και εγώ να πάρω. Αλλά να μπω στον 7ο πρώτα. Δηλαδή πρώτα ο Θεός τον άλλον μήνα να ξεκινήσουμε να κοιτάμε. Έχω θετική σκέψη ότι θα βρούμε. Στην τελική ας μην τα πάρουμε όλα σε ένα μαγαζί. Σιγά. Κάπου θα βρω ετοιμοπαραδοτο καρότσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Όλα αυτά που λες περί υοθεσιας κλπ να ξέρεις είναι πολύ καλοί οιωνοί. Όλα θα πάνε καλά. Θα γεννήσεις με το καλό τον μπεμπη σου και αν θελήσεις να έχει αδερφάκι μπορεί να υιοθετήσεις ένα ακόμα παιδάκι. Μπράβο και πάλι μπράβο για το ότι δεν επέτρεψες σε κανέναν να σου χαλάσει και να σε απομακρύνει από τα όνειρα σου. 

Όσον αφορά την αδερφή σου, δεν κατάλαβα. Έχετε μιλήσει ποτέ να μάθεις αυτό το ΓΙΑΤΙ ? Γιατί έχει τέτοια συμπεριφορά, γιατί ανακατεύεται και είναι αρνητική στο να προχωρήσεις τη ζωή σου? γιατί? Λυπάμαι που το λέω αλλά σε κάτι τέτοιες συμπεριφορές, οι γονείς είναι αυτοί που πρέπει να κόψουν ΜΑΧΑΊΡΙ αυτές τις συμπεριφορές των παιδιών τους. Και κυρίως να συζητήσουν μαζί τους γιατί αυτή η συμπεριφορά....

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά δεν καταλαβα. Το μωρό είναι του πρώην συζύγου σού? Επειδή είπες ότι είχατε από τότε ξεκινήσει τις προσπάθειες για εξωσωματική...

Χαίρομαι πάντως που είσαι συνειδητοποιημένη και έτοιμη για όλα !!!!! :)

 

όσον αφορά το καρότσι ναι 3 σε 1 θέλω και εγώ να πάρω. Αλλά να μπω στον 7ο πρώτα. Δηλαδή πρώτα ο Θεός τον άλλον μήνα να ξεκινήσουμε να κοιτάμε. Έχω θετική σκέψη ότι θα βρούμε. Στην τελική ας μην τα πάρουμε όλα σε ένα μαγαζί. Σιγά. Κάπου θα βρω ετοιμοπαραδοτο καρότσι. 

Μην αγχώνεσαι τοτε για το καρότσι!Εγω εχω μπει ηδη στον 7 μηνα .Ειμαι 29 εβδομαδων και σε 3 μερες μπαινω στην 30, για αυτο ειπα καιρος να αγορασω!

Η μητέρα μου δυστυχως δεν μπορει να βαλει ευκολα τα ορια, γιατι αγαπαει πολυ τα παιδια της και η αδερφη μου περασε αρκετα με τις εγκυμοσυνες της για να καταφερει να κανει το παιδακι της.Προσπαθουμε να δειχνουμε κατανοηση , δεν ξερεις τι πονο εχει στην ψυχη του ο καθε ανθρωπος, καμμια φορ ξεσπαει στους πολυ δικους του.Θεωρω αν ηταν αρκετα ευτυχισμενη στην προσωπικη της ζωή θα ειχε αλλη αντιμετωπιση με εμενα.Για αυτο στεναχωριεμαι και για εκείνη.

Οσο γιατην εξωσωματικη , οχι δεν ειναι του πρωην συζυγου, εκανα μονη μου την διαδικασια απο τραπεζα διαλεγοντας τα χαρακτηριστικα και το ιστορικο του δοτη.Ο πρωην συζυγος μετα το διαζυγιο ζητησε να καταστραφουν τα εμβρυα που ειχα στην καταψυξη,(κατι που μου στοιχισε παρα πολυ) δεν μπορουσα να κανω κατι για αυτο εφοσον ειχαμε υπογραψει μαζι ειχε δικαιωμα να υποχωρήσει.Δυστυχως οταν εισαι σε γαμο η σε συμφωνο συμβιωσης αυτοι ειναι οι νομοι.Ετσι λοιπον το παθημα μου έγινε μαθημα και αποφάσισα να συνεχίσω μόνη .Για αυτο λεω οτι δεν εχω αποκλεισει την συντροφικοτητα.Απλά η μητρότητα ήταν αμεση προτεραιοτητα για μενα και δεν ειχα ουτε το χρόνο , ουτε το κουραγιο να εξαρτηθει η ευτυχία μου από μια πιθανή κατάληξη μιας σχεσης.Κοιτωντας πισω ,δεν μετανιωνω για κατι, αλλα μην νομιζεις οτι ηταν συναισθηματικα ευκολο να παρω μια τετοια αποφαση.Μιλαμε για την Ελλαδα.Αν ημουν σε μια Σκανδιναβικη χώρα ουτε που θα τα συζητουσαμε αυτά.Και η νοοτροπια ειναι διαφορετικη, και η κρατικη μεριμνα.Θελω να πιστευω ότι βαδίζουμε και εμεις προς τα εκει εστω με αργους ρυθμους, και ελπιζω τα παιδια που θα γενησουμε ολες μας να ερθουν σε ένα καλυτερο βιωσιμο  κόσμο.Ειμαι πολυ χαρουμενη ,έχοντας πληρη επιγνωση όλων των θεματων.Μην το βαζετε ποτέ κάτω κορίτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Μην αγχώνεσαι τοτε για το καρότσι!Εγω εχω μπει ηδη στον 7 μηνα .Ειμαι 29 εβδομαδων και σε 3 μερες μπαινω στην 30, για αυτο ειπα καιρος να αγορασω!

Η μητέρα μου δυστυχως δεν μπορει να βαλει ευκολα τα ορια, γιατι αγαπαει πολυ τα παιδια της και η αδερφη μου περασε αρκετα με τις εγκυμοσυνες της για να καταφερει να κανει το παιδακι της.Προσπαθουμε να δειχνουμε κατανοηση , δεν ξερεις τι πονο εχει στην ψυχη του ο καθε ανθρωπος, καμμια φορ ξεσπαει στους πολυ δικους του.Θεωρω αν ηταν αρκετα ευτυχισμενη στην προσωπικη της ζωή θα ειχε αλλη αντιμετωπιση με εμενα.Για αυτο στεναχωριεμαι και για εκείνη.

Οσο γιατην εξωσωματικη , οχι δεν ειναι του πρωην συζυγου, εκανα μονη μου την διαδικασια απο τραπεζα διαλεγοντας τα χαρακτηριστικα και το ιστορικο του δοτη.Ο πρωην συζυγος μετα το διαζυγιο ζητησε να καταστραφουν τα εμβρυα που ειχα στην καταψυξη,(κατι που μου στοιχισε παρα πολυ) δεν μπορουσα να κανω κατι για αυτο εφοσον ειχαμε υπογραψει μαζι ειχε δικαιωμα να υποχωρήσει.Δυστυχως οταν εισαι σε γαμο η σε συμφωνο συμβιωσης αυτοι ειναι οι νομοι.Ετσι λοιπον το παθημα μου έγινε μαθημα και αποφάσισα να συνεχίσω μόνη .Για αυτο λεω οτι δεν εχω αποκλεισει την συντροφικοτητα.Απλά η μητρότητα ήταν αμεση προτεραιοτητα για μενα και δεν ειχα ουτε το χρόνο , ουτε το κουραγιο να εξαρτηθει η ευτυχία μου από μια πιθανή κατάληξη μιας σχεσης.Κοιτωντας πισω ,δεν μετανιωνω για κατι, αλλα μην νομιζεις οτι ηταν συναισθηματικα ευκολο να παρω μια τετοια αποφαση.Μιλαμε για την Ελλαδα.Αν ημουν σε μια Σκανδιναβικη χώρα ουτε που θα τα συζητουσαμε αυτά.Και η νοοτροπια ειναι διαφορετικη, και η κρατικη μεριμνα.Θελω να πιστευω ότι βαδίζουμε και εμεις προς τα εκει εστω με αργους ρυθμους, και ελπιζω τα παιδια που θα γενησουμε ολες μας να ερθουν σε ένα καλυτερο βιωσιμο  κόσμο.Ειμαι πολυ χαρουμενη ,έχοντας πληρη επιγνωση όλων των θεματων.Μην το βαζετε ποτέ κάτω κορίτσια!!

Είσαι πολύ τυχερή που που έχεις ένα υποστηρικτικό περιβάλλον (όσον αφορά τη μαμά σου και τους φίλους σου) στην κίνηση που έκανες καθώς πράγματι θέλει μεγάλο θάρρος.και τόλμη! Μπράβο!!! Σε λίγους μήνες θα έχεις στην αγκαλιτσα σου το μωράκι σου που τόσο ήθελες να έχεις. 

Λυπάμαι για την έκβαση του γάμου σου. Υποθέτω αλλιώς θα τα είχες ονειρευτεί αλλά να ξέρεις πως κάθε εμπόδιο και για καλό! ;)

Όσο πόνο και να έχουμε καλή μου δεν γυρνάμε στα αγαπημένα μας πρόσωπα να βγάλουμε κακία και πικρία. Με αυτούς που μεγαλώσαμε σαν μια γροθιά. Κατανοητός ο πόνος και η στεναχώρια που ίσως έχει η αδερφή σου όμως προχώρησε. Έκανε το παιδάκι της που είναι ολόκληρη κοπέλα πια. Θα έπρεπε να ενθαρρύνει την αδερφή της για ο,τι κι αν θελήσει να κάνει στη ζωή της.  Να είναι μαζί να παλέψουν για τις δυσκολίες της ζωής γιατί ας μην ξεχνάμε ότι και εσύ δυσκολίες πέρασες και διαλύθηκε ο γάμος σου. Μακάρι να καταφέρετε να μιλήσετε και να μην αφήσετε την "σιωπή" να δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα και να εν τέλη να σας απομακρύνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/5/2023 at 1:49 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

😄😄 Και γω την ίδια απορία έχω, άσε!! Εσενα τι σχήμα είναι η κοιλιά σου?? Εμενα προβάλει μπροστά(μυτερη) ευθεία ούτε πάνω ούτε κάτω 

Καλημερα! εμενα ειναι πολύ πλατιά!!! Δεν ξερω αν παιζει ρολο το φυλο γιατι η μανα μου λεει οτι εχω κοιλια κοριτσιου! :P

Δεν ξερω αν αυτα ειναι νορμαλ ή ειναι βλακειες, αλλα ακομα ειναι πλατια και σχετικα επανω. Δηλαδη κατω απο το στηθος ξεπετιεται η κοιλουμπα! 

Κοριτσιαααα ο αντρας μου με κοροιδευει! Με βαζει πισω απο μια κολωνα που εχουμε μεταξυ σαλονιου και κουζινας και με βγαζει φωτογραφιες πως πετιεται η κοιλια μου!!! Μου λεει οτι πρωτα παει η κιολια και μετα εγω 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα! εμενα ειναι πολύ πλατιά!!! Δεν ξερω αν παιζει ρολο το φυλο γιατι η μανα μου λεει οτι εχω κοιλια κοριτσιου! :P

Δεν ξερω αν αυτα ειναι νορμαλ ή ειναι βλακειες, αλλα ακομα ειναι πλατια και σχετικα επανω. Δηλαδη κατω απο το στηθος ξεπετιεται η κοιλουμπα! 

Κοριτσιαααα ο αντρας μου με κοροιδευει! Με βαζει πισω απο μια κολωνα που εχουμε μεταξυ σαλονιου και κουζινας και με βγαζει φωτογραφιες πως πετιεται η κοιλια μου!!! Μου λεει οτι πρωτα παει η κιολια και μετα εγω 🤣

Και μένα και κοιτάζει και γελάει και με λέει βαρελακι😂, αρχίζω να περπατάω και σαν πιγκουινος, με ανοιχτά πόδια!! 

IMG-b5e6af26da5922ea805e369be89911da-V.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΙΩΑΝΝΑ1972Κοριτσαρα μου θυμαμαι την ιστορια σου. Θυμαμαι σε ειχα διαβασει σε αλλο thread κι οταν καταλαβα οτι ησουν εσυ στην ομαδα μας είχα χαρεί διπλά. 

Να σου πω κι εγω τη γνώμη μου στο θεμα...

Καταρχάς απειρα μπράβο, για την δυναμη, το θάρρος και τα κότσια που εχεις ώστε να πάρεις την απόφαση αυτή να κάνεις ενα μωρό, να γίνεις μαμά ανεξάρτητα απο το θέμα του συντρόφου. Αυτό,στα μάτια μου, ενισχύει αυτό που πάντα πίστευα, μια γυναίκα οταν θελει κάτι το καταφέρνει ρε γαμώτο. Για αυτό είμαστε ανώτερες! Μπορουμε να δημιουργήσουμε ζωή, να φτιάξουμε έναν ανθρωπο. Πόση δυναμη ρε κοριτσια, ποση δύναμη!! Με κάτι τέτοιες ιστορίες γεμίζω κι εγω σαν ανθρωπος με δύναμη και ελπιδα οτι ο κόσμος μπορεί να ειναι λίγο καλύτερος!

Σχετικα με τα πραγματα με γεια και με χαρά και καλοτάξιδο να ειναι το καρότσι σας ❤️ 

Για το θεμα του διαζυγίου θα σου πω πως πολύ σωστά ε΄πραξες κατά τη γνώμη μου. Εφοσον δεν σε κάλυπτε αυτό που είχατε, εφόσον τα θέλω σου έρχονταν σε αντίθεση με τα δικά του, ήταν ώριμο να φτάσετε στο διαζύγιο. Ειναι σπουδαίο που δεν έμεινες σε έναν γάμο που δεν θα σε ικανοποιούσε. Εχουμε όλοι δικαιωμα να έχουμε την σχέση που θα μας κάνει να ειμαστε ευτυχισμένοι. Κι εσενα η ευτυχία σου περιλαμβάνει κι ενα μωρό. Οποτε, καλώς που το κυνήγησες.

Σχετικά με την αδερφή σου... Κορίτσι μου, δυστυχω΄ς το χρήμα και οι περιουσίες έχουν χαλάσει πολλές οικογένειες. Λυπάμαι πολύ που σου έτυχε ενας τοσο φιλοχρήματος συγγενής. Κι ακομα πιο πολύ λυπάμαι γιατί είναι γυναίκα. Επρεπε να καταλάβει 2 φορές αυτή την ανάγκη σου για να γίνεις μανούλα. Επρεπε να είναι δίπλα σου. Για εμένα ειναι ξεκάθαρο πως ο άντρας της έχει επέμβει. Ειναι πολλές οι οικογένειες που αδέρφια "ευχονται" τα αδερφια τους να μείνουν άκληρα για να μην χρειαστεί να μοιράσουν την πίτα. Το ευχάριστο είναι ότι έχεις τη μητέρα σου. Λυπηρό που δεν μπορει να βάλει όρια, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να την αναγκάσεις να το κάνει.

Κατά τη γνώμη μου, κράτα την καλή σχέση με τη μητέρα σου και αγνόησε πλήρως την αδερφή σου. Ιδανικά, αν ειναι να γινει μια μοιρασιά, καλό θα ήταν να κατοχυρώσετε την μοιρασιά με μια διαθήκη σε δικηγόρο/ συμβολαιογράφο. Γιατι φαίνεται πως η αδερφή σου ειναι σκληρή και άκαρδη. Για το κορίτσι ομως, την κόρη της, ειναι 16. Πιθανόν να έχει καταλάβει το κορίτσι τι παιζει, δεν ειναι μωράκι να μην ξέρει τι γινεται. 

Και να μην της αρέσει της αδερφής σου η κατάσταση, εσένα δεν σε νοιαζει, αν το κοριτσι σε συμπαθει και θελει σχεσεις με το ξαδερφάκι του δεν μπορει να την εμποδίσει κανείς να το κάνει. Άλλωστε κοντευει και να ενηλικιωθεί.

Εσυ όμως ποτέ μα ποτέ μην της μιλήσεις για την αδερφή σου με άσχημα λόγια. Εισαι ήδη ψηλά στα μάτια της για να θελει επαφες μαζι σου. Μείνε λοιπόν ψηλά. Δώσε ένα καλο πάραδειγμα στην νεαρή και θα στο ανταποδώσει κι αυτη αυριο μεθαυριο όταν θα ειναι κοντά με το ξαδερφάκι της και μωράκι σου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και μένα και κοιτάζει και γελάει και με λέει βαρελακι😂, αρχίζω να περπατάω και σαν πιγκουινος, με ανοιχτά πόδια!! 

IMG-b5e6af26da5922ea805e369be89911da-V.jpg

Ωχ!! Αυτο με το περπατημα το παρατηρησε και η μαμά μου! Προσπαθω να περπαταω κομψά ομως από τότε! Χαχαχαχ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

@ΙΩΑΝΝΑ1972Κοριτσαρα μου θυμαμαι την ιστορια σου. Θυμαμαι σε ειχα διαβασει σε αλλο thread κι οταν καταλαβα οτι ησουν εσυ στην ομαδα μας είχα χαρεί διπλά. 

Να σου πω κι εγω τη γνώμη μου στο θεμα...

Καταρχάς απειρα μπράβο, για την δυναμη, το θάρρος και τα κότσια που εχεις ώστε να πάρεις την απόφαση αυτή να κάνεις ενα μωρό, να γίνεις μαμά ανεξάρτητα απο το θέμα του συντρόφου. Αυτό,στα μάτια μου, ενισχύει αυτό που πάντα πίστευα, μια γυναίκα οταν θελει κάτι το καταφέρνει ρε γαμώτο. Για αυτό είμαστε ανώτερες! Μπορουμε να δημιουργήσουμε ζωή, να φτιάξουμε έναν ανθρωπο. Πόση δυναμη ρε κοριτσια, ποση δύναμη!! Με κάτι τέτοιες ιστορίες γεμίζω κι εγω σαν ανθρωπος με δύναμη και ελπιδα οτι ο κόσμος μπορεί να ειναι λίγο καλύτερος!

Σχετικα με τα πραγματα με γεια και με χαρά και καλοτάξιδο να ειναι το καρότσι σας ❤️ 

Για το θεμα του διαζυγίου θα σου πω πως πολύ σωστά ε΄πραξες κατά τη γνώμη μου. Εφοσον δεν σε κάλυπτε αυτό που είχατε, εφόσον τα θέλω σου έρχονταν σε αντίθεση με τα δικά του, ήταν ώριμο να φτάσετε στο διαζύγιο. Ειναι σπουδαίο που δεν έμεινες σε έναν γάμο που δεν θα σε ικανοποιούσε. Εχουμε όλοι δικαιωμα να έχουμε την σχέση που θα μας κάνει να ειμαστε ευτυχισμένοι. Κι εσενα η ευτυχία σου περιλαμβάνει κι ενα μωρό. Οποτε, καλώς που το κυνήγησες.

Σχετικά με την αδερφή σου... Κορίτσι μου, δυστυχω΄ς το χρήμα και οι περιουσίες έχουν χαλάσει πολλές οικογένειες. Λυπάμαι πολύ που σου έτυχε ενας τοσο φιλοχρήματος συγγενής. Κι ακομα πιο πολύ λυπάμαι γιατί είναι γυναίκα. Επρεπε να καταλάβει 2 φορές αυτή την ανάγκη σου για να γίνεις μανούλα. Επρεπε να είναι δίπλα σου. Για εμένα ειναι ξεκάθαρο πως ο άντρας της έχει επέμβει. Ειναι πολλές οι οικογένειες που αδέρφια "ευχονται" τα αδερφια τους να μείνουν άκληρα για να μην χρειαστεί να μοιράσουν την πίτα. Το ευχάριστο είναι ότι έχεις τη μητέρα σου. Λυπηρό που δεν μπορει να βάλει όρια, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να την αναγκάσεις να το κάνει.

Κατά τη γνώμη μου, κράτα την καλή σχέση με τη μητέρα σου και αγνόησε πλήρως την αδερφή σου. Ιδανικά, αν ειναι να γινει μια μοιρασιά, καλό θα ήταν να κατοχυρώσετε την μοιρασιά με μια διαθήκη σε δικηγόρο/ συμβολαιογράφο. Γιατι φαίνεται πως η αδερφή σου ειναι σκληρή και άκαρδη. Για το κορίτσι ομως, την κόρη της, ειναι 16. Πιθανόν να έχει καταλάβει το κορίτσι τι παιζει, δεν ειναι μωράκι να μην ξέρει τι γινεται. 

Και να μην της αρέσει της αδερφής σου η κατάσταση, εσένα δεν σε νοιαζει, αν το κοριτσι σε συμπαθει και θελει σχεσεις με το ξαδερφάκι του δεν μπορει να την εμποδίσει κανείς να το κάνει. Άλλωστε κοντευει και να ενηλικιωθεί.

Εσυ όμως ποτέ μα ποτέ μην της μιλήσεις για την αδερφή σου με άσχημα λόγια. Εισαι ήδη ψηλά στα μάτια της για να θελει επαφες μαζι σου. Μείνε λοιπόν ψηλά. Δώσε ένα καλο πάραδειγμα στην νεαρή και θα στο ανταποδώσει κι αυτη αυριο μεθαυριο όταν θα ειναι κοντά με το ξαδερφάκι της και μωράκι σου. 

 

Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, έχεις δίκιο αυτήν την στάση κρατάω με την ανιψιά μου , ακόμα και όταν μου κάνει παράπονα για την σκληρή συμπεριφορά της μαμάς της , δικαιολογώ πάντα την αδερφή μου. Όσο για τα κληρονομικά είναι κρίμα να επηρεάζουν οι σύντροφοι, σύζυγοι προς αυτήν την κατεύθυνση και να σε βλέπουν σαν ύλη .Δηλαδή να σε κληρονομήσουν τα παιδιά τους ,ή οι ίδιοι  αλλά έχω καταλάβει ότι πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού σκέφτεται έτσι και με λυπεί ιδιαίτερα αυτό. Ευτυχώς δεν είμαι μόνο εγώ. Και ζευγάρια που έκαναν παιδιά σε μεγάλη ηλικία , έχουν ζήσει το ίδιο.

Λοιπόν κορίτσια, λίγο μας έμεινε από εδώ και πέρα , να πάνε όλα καλά και να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας ευτυχισμένα μωράκια. Έχω εμπνευστεί από ένα ωραίο ελληνικό τραγούδι, έχω κάνει  διασκευή τους στίχους  για νανούρισμα  για το μωρό μου, και του το τραγουδάω από τώρα για να το ηρεμώ και να του είναι γνώριμη η μελωδία όταν θα γεννηθεί με το καλό, πρώτα ο Θεός.!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, έχεις δίκιο αυτήν την στάση κρατάω με την ανιψιά μου , ακόμα και όταν μου κάνει παράπονα για την σκληρή συμπεριφορά της μαμάς της , δικαιολογώ πάντα την αδερφή μου. Όσο για τα κληρονομικά είναι κρίμα να επηρεάζουν οι σύντροφοι, σύζυγοι προς αυτήν την κατεύθυνση και να σε βλέπουν σαν ύλη .Δηλαδή να σε κληρονομήσουν τα παιδιά τους ,ή οι ίδιοι  αλλά έχω καταλάβει ότι πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού σκέφτεται έτσι και με λυπεί ιδιαίτερα αυτό. Ευτυχώς δεν είμαι μόνο εγώ. Και ζευγάρια που έκαναν παιδιά σε μεγάλη ηλικία , έχουν ζήσει το ίδιο.

Λοιπόν κορίτσια, λίγο μας έμεινε από εδώ και πέρα , να πάνε όλα καλά και να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας ευτυχισμένα μωράκια. Έχω εμπνευστεί από ένα ωραίο ελληνικό τραγούδι, έχω κάνει  διασκευή τους στίχους  για νανούρισμα  για το μωρό μου, και του το τραγουδάω από τώρα για να το ηρεμώ και να του είναι γνώριμη η μελωδία όταν θα γεννηθεί με το καλό, πρώτα ο Θεός.!!!!

Ετσι ειναι, τους βλεπουν σαν υλη, δεν θα μπορουσες να το πεις καλυτερα. Να είσαι σίγουρη, όσο κι αν σε λυπεί, ότι μόνο ευτυχισμένη δεν είναι η αδερφή σου με αυτή τη ζωή που ζει. Σκέψου να ξυπνάει και να κοιμάται με τις σκέψεις αυτές... σκέτο δηλητήριο για την ψυχή της. 

Δοξα το Θεο και την Παναγια εσυ εχεις το μωρο σου κι αυτο σε γεμιζει χαρά κι ευτυχια. 

Οι μηνες περνανε, τα μωράκια μας αντιδρουν καθε μερα και περισσότερο στα χάδια και στους ήχους και ζούμε την καλύτερη μας φάση. Κι αυτό δεν μας το χαλάει κανείς κορίτσια! Κανείς!! Εγω προσωπικα απολαμβανω την κοιλιά μου! Ναι δεν εχω τα φορεματα μου, τα πεδιλα μου και το στηθος μου βαραινει και ποναει, η μεση μου παραπονιεται απο το εξτρα βαρος, λαχανιάζω αν περπατησω πολυ, αλλά χε@@@κα! 

Αραζω στον καναπε, κοιταζω την κοιλια μου που κουνιεται οσο κουνιεται η μπεμπα μου κι αυτο αξίζει όσο όλο το χρυσάφι του κόσμου κι όλα τα αστερια του ουρανου. Σχεδόν λυπάμαι καμια φορά που θα περάσει αυτη η φάση :(  και θα την νοσταλγω αυτη την περιοδο αλλά ερχονται τα καλυτερα. Εγω ξενυχτια, αγνοια, κλαματα και λερωμενες πάνες δεν τα λογαριαζω. Ουτε τον τοκετο.

Σκεφτομαι μονο τη στιγμη που θα την παρω στα χερια μου και θα ειναι το μωρο μου και θα ειμαι τοσο περηφανη που θα με εχει διαλεξει για μαμά της. Κι ας μην ξερω πως να την φροντίσω, ούτε πως να την ταϊσω ούτε πως να την κάνω μπάνιο. Θα μου δειξει εκεινη. Αρκει που της εχω μια τεραστια αγαπη που φουντωνει καθε μερα χωρις να καταλαβαινω το πως. 

Αι στο καλο, παλι συγκινηθηκα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας. 

Έφτασε η ώρα μου για καμπύλη ζαχάρου.  Όσες κοπέλες κάνουν αντιπηκτικες, την κάνατε κανονικά την ένεση πριν πάτε έτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κοριτσια γεια σας. 

Έφτασε η ώρα μου για καμπύλη ζαχάρου.  Όσες κοπέλες κάνουν αντιπηκτικες, την κάνατε κανονικά την ένεση πριν πάτε έτσι?

εγώ ναι κανονικά, απλά επειδή έκανα ταυτόχρονα και την anti xa στη δεύτερη αιμοληψία, την είχα κάνει 3-4 ώρες πριν. Αντιθέτως δεν πήρα t4 εκείνη τη μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ήρθα μικροβιολογικό. Τους είπα ότι πήρα Τ4 και έκανα και την αντιπηπτική ένεση και μου είπαν μια χαρά. Είχαν ήδη βάλει λεμόνι στο διάλυμα της γλυκόζης. Πινοταν πραγματικά πάρα πολύ ευχάριστα. Σαν λεμονάδα ήταν. Δεν σας κρύβω ότι είχα φοβηθεί με αυτά που λέγατε και έχω πάρει και πατατάκια μαζί μου για την πίεση χαχα

Ας ελπίσουμε να έχουμε καλά αποτελέσματα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια ήρθα μικροβιολογικό. Τους είπα ότι πήρα Τ4 και έκανα και την αντιπηπτική ένεση και μου είπαν μια χαρά. Είχαν ήδη βάλει λεμόνι στο διάλυμα της γλυκόζης. Πινοταν πραγματικά πάρα πολύ ευχάριστα. Σαν λεμονάδα ήταν. Δεν σας κρύβω ότι είχα φοβηθεί με αυτά που λέγατε και έχω πάρει και πατατάκια μαζί μου για την πίεση χαχα

Ας ελπίσουμε να έχουμε καλά αποτελέσματα! :)

Καλημεραααα καλά αποτελέσματα!!!!! Ναι είδες μωρέ κάθε κοπέλα αντιδράει διαφορετικά σε αυτό το ζουμί 🤣. Περιμένουμε νέα σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημεραααα καλά αποτελέσματα!!!!! Ναι είδες μωρέ κάθε κοπέλα αντιδράει διαφορετικά σε αυτό το ζουμί 🤣. Περιμένουμε νέα σου 

Χαχα, πραγματικά. Ο κάθε οργανισμός τα αντιλαμβάνεται τόσο διαφορετικά αυτά. 

Η μόνη 'παρενέργεια' ήταν η νυστα. Μου είπαν ότι είναι από την απότομη αύξηση του σακχάρου και αντίστοιχα λόγω της απότομης πτώσης αυτού.  Όλα καλά. Άλλη μια μέτρηση και φεύγω!

@Mummy2be εσύ πότε θα την κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Χαχα, πραγματικά. Ο κάθε οργανισμός τα αντιλαμβάνεται τόσο διαφορετικά αυτά. 

Η μόνη 'παρενέργεια' ήταν η νυστα. Μου είπαν ότι είναι από την απότομη αύξηση του σακχάρου και αντίστοιχα λόγω της απότομης πτώσης αυτού.  Όλα καλά. Άλλη μια μέτρηση και φεύγω!

@Mummy2be εσύ πότε θα την κάνεις?

Καλημερα!

Εγω στην αρχη με τις καουες κυκλοφορουσα με σακούλα μην τυχόν χρειαστεί... και κριμ κρακερς γτ ηταν τα μόνα που με ανακούφιζαν! Χαχα! Ευτυχώς εκει που θα παω εγώ εχει περίπτερο απέναντι! 

Εγω θα πάω την Παρασκευή λέω. Μου ειπε η γιατρός να κλεισει η 26. Σημερα μπήκα 27η, ειμαι 26+1 οποτε λεω για Παρασκευή. 

Δεν ειχα σκεφτει τι γινεται με τα χάπια. Τ4 να πιω δλδ ε? Βεβαια και για μια μερα δεν νομιζω να γινει κατι αν δεν πιουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!! Εγω κορίτσια εχω μεινει εκπληκτη με τις κινήσεις της κοιλιάς!

Τώρα πλέον, κουνιέται τόσο πολύ κι είναι τόσο αστείο. Νομίζω οτι τώρα καταλαβα καλά καλά ότι εχω μωρό εκεί μέσα! Ντρέπομαι λίγο που το λέω, αλλά πλέον είναι μεγάλη και η κοιλιά, θα ακούσω το "Πέρνα σε παρακαλώ αφου είσαι ε΄γκυος μην περιμένεις" και είναι τόσο σαφές ότι υπάρχει μωρό, πίνω κατι ξυνό κι αντιδρά, σκουνταω την κοιλιά, αντιδρά. Βλέπω σιγά σιγά το πλασμάτακι να εισβάλει στην ζωή μας και δεν μπορώ να το πιστε΄ψω ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!! Εγω κορίτσια εχω μεινει εκπληκτη με τις κινήσεις της κοιλιάς!

Τώρα πλέον, κουνιέται τόσο πολύ κι είναι τόσο αστείο. Νομίζω οτι τώρα καταλαβα καλά καλά ότι εχω μωρό εκεί μέσα! Ντρέπομαι λίγο που το λέω, αλλά πλέον είναι μεγάλη και η κοιλιά, θα ακούσω το "Πέρνα σε παρακαλώ αφου είσαι ε΄γκυος μην περιμένεις" και είναι τόσο σαφές ότι υπάρχει μωρό, πίνω κατι ξυνό κι αντιδρά, σκουνταω την κοιλιά, αντιδρά. Βλέπω σιγά σιγά το πλασμάτακι να εισβάλει στην ζωή μας και δεν μπορώ να το πιστε΄ψω ❤️ 

Έτσι όπως τα λες είναι. :)

βλέπεις την κοιλίτσα από εδώ και πέρα να κουνιέται πέρα δώθε και έχει τόσο πλάκα , να ανταποκρίνεται στα σκουντηγματα. Πριν μερικές μέρες κατάλαβα τυχαία και τον λόξυγκα. Έλιωσα πραγματικά ❤️

Όχι ότι έχει και πολύ σημασία, αλλά νομίζω κάπου έχεις μπερδευτεί με τις εβδομάδες κύησης :) μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογή εγκυμοσύνης 'η το period calendar ( 'η αλλιώς το "ημερολόγιο μου " ) που σου μετράει τις εβδομάδες εγκυμοσύνης που είσαι αλλά και τις ημέρες. 

Εγώ σήμερα είμαι 25 και 2. 

Εσύ σήμερα έκλεισες  την 25 εβδομάδα. Άρα αύριο θα είσαι 25 +1 (γι'αυτό και το Ιασώ σου στέλνει την 26 εβδομάδα, επειδή θα διανύεις την 26)   Θυμήσου και στο τελευταίο σου ραντεβού αν θυμάμαι καλά την προηγούμενη εβδομάδα πόσο σου είχε πει η γιατρός σου ότι ήσουν σύμφωνα με τα στοιχεία που της δίνεις για να τα βάλει στο μηχάνημα για να ξεκινήσει τον υπέρηχο. ;)

Βάλε εδώ την τελευταία ημερομηνία περιόδου σου 

https://www.drgoulis.gr/ypologismos-kiisis.php

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Έτσι όπως τα λες είναι. :)

βλέπεις την κοιλίτσα από εδώ και πέρα να κουνιέται πέρα δώθε και έχει τόσο πλάκα , να ανταποκρίνεται στα σκουντηγματα. Πριν μερικές μέρες κατάλαβα τυχαία και τον λόξυγκα. Έλιωσα πραγματικά ❤️

Όχι ότι έχει και πολύ σημασία, αλλά νομίζω κάπου έχεις μπερδευτεί με τις εβδομάδες κύησης :) μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογή εγκυμοσύνης 'η το period calendar ( 'η αλλιώς το "ημερολόγιο μου " ) που σου μετράει τις εβδομάδες εγκυμοσύνης που είσαι αλλά και τις ημέρες. 

Εγώ σήμερα είμαι 25 και 2. 

Εσύ σήμερα έκλεισες  την 25 εβδομάδα. Άρα αύριο θα είσαι 25 +1 (γι'αυτό και το Ιασώ σου στέλνει την 26 εβδομάδα)   Θυμήσου και στο τελευταίο σου ραντεβού αν θυμάμαι καλά την προηγούμενη εβδομάδα πόσο σου είχε πει η γιατρός σου ότι ήσουν σύμφωνα με τα στοιχεία που της δίνεις για να τα βάλει στο μηχάνημα για να ξεκινήσει τον υπέρηχο. ;)

Εκτός αν εγώ δεν έχω καταλάβει καλά. Αλλά νομίζω είχες πει τελευταία περίοδος 30/11 σωστά?

ααααα καλααα! Χαχαχαχα!! Εχεις δικιο. Την 26η μου εστειλε. Η 25η εκλεισε, 25+1 σημερα. Η 26η ξεκινησε σημερα. Αααχ βιαζομαι βιαζομαι!! 30/11 ναι ναι, τοτε ηταν η τελευταια περιοδος! Πραγματι η γιατρος μου μου ειπε να φυγει και η 25η κι επειτα να παω, για αυτο και ειπα να παω Παρασκευή. Βασικα μπορουσα να παω κι αυριο, αλλα αποψε εχουμε κανονισει με τους φιλους μας, οποτε δεν ξερω τι ωρα θα φαω. Πιθανόν να είναι μετά τις 9 δηλαδή. 

Τελείωσες εσυ? Ξεμπέρδεψες??

Καλά αποτελέσματα ευ΄χομαι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

ααααα καλααα! Χαχαχαχα!! Εχεις δικιο. Την 26η μου εστειλε. Η 25η εκλεισε, 25+1 σημερα. Η 26η ξεκινησε σημερα. Αααχ βιαζομαι βιαζομαι!! 30/11 ναι ναι, τοτε ηταν η τελευταια περιοδος! Πραγματι η γιατρος μου μου ειπε να φυγει και η 25η κι επειτα να παω, για αυτο και ειπα να παω Παρασκευή. Βασικα μπορουσα να παω κι αυριο, αλλα αποψε εχουμε κανονισει με τους φιλους μας, οποτε δεν ξερω τι ωρα θα φαω. Πιθανόν να είναι μετά τις 9 δηλαδή. 

Τελείωσες εσυ? Ξεμπέρδεψες??

Καλά αποτελέσματα ευ΄χομαι ❤️ 

Αχαχαχαχ η μπεμπουλα ,σου έχει κλέψει το μυαλό μου φαίνεται. Αχαχαχαχαχα. 

Ε τότε καλά θα κάνεις να πας Παρασκευή. Γιατί και εγώ χθες έφαγα άρον άρον μην περάσει η ώρα. Βέβαια πως τα κατάφερα ενώ ο γιατρός μου είπε να έχω φάει μέχρι τις 8, εγώ τελικά τελείωσα το φαι 9 παρά. Και μου είπε όχι γλυκό μια μέρα πριν. Εσένα τι οδηγίες σου έδωσε για το φαι? Πήρα και μια φλογέρα με τυρί μετά και ένα χυμό καρότο. Πειναγα σαν τρελή :P

 

Τελείωσα, τελείωσα. Όλα μια χαρά! Λογικά αύριο θα μου στείλουν τα αποτελέσματα :) κι εσύ με το καλό, καλά αποτελέσματα να έχουμε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Αχαχαχαχ η μπεμπουλα ,σου έχει κλέψει το μυαλό μου φαίνεται. Αχαχαχαχαχα. 

Ε τότε καλά θα κάνεις να πας Παρασκευή. Γιατί και εγώ χθες έφαγα άρον άρον μην περάσει η ώρα. Βέβαια πως τα κατάφερα ενώ ο γιατρός μου είπε να έχω φάει μέχρι τις 8, εγώ τελικά τελείωσα το φαι 9 παρά. Και μου είπε όχι γλυκό μια μέρα πριν. Εσένα τι οδηγίες σου έδωσε για το φαι? Πήρα και μια φλογέρα με τυρί μετά και ένα χυμό καρότο. Πειναγα σαν τρελή :P

 

Τελείωσα, τελείωσα. Όλα μια χαρά! Λογικά αύριο θα μου στείλουν τα αποτελέσματα :) κι εσύ με το καλό, καλά αποτελέσματα να έχουμε ❤️

Αν μου έχει κλέψει το μυαλό?  Δεν λες τίποτα! Ειμαι σε μιτινγκ, και εχει βαλθεί να πατάει τον πλακούντα μου παλι! Δεν πρέπει να έχει αλλάξει θέση καθολου. Κι εκεί που προσπαθω να ακούσω, πετάγομαι και κάνω γκριμάτσες! 

Οδηγιες ναι, μου είπε οχι γλυκό, παγωτό, να εχω φάει έως τις 9 ιδανικά οχι ζυμαρικό, πατατα κτλ. Ενα κανονικο ελαφρύ βραδυνο γευμα. Σκέφτομαι δλδ να φάω μια ομελέτα με γαλοπουλα εγω αυριο. Καθαρη πρωτεϊνη και χορταίνω κιολας γιατι μου φαίνεται πολυ φαγητό :D

Το μετα το σκεφτομαι κι εγω να ξερεις! χαχαχαχα!! Διπλα εχει, καφε take away, περιπτερο και φουρνο. Προς τον φουρνο θα κινηθω αααανετα!

 

Βρε κοριτσια, εχω ξαναρωτησει. Καφέ πίνετε? Μέχρι τωρα δεν με ενοιαζε αλλα μια Κυριακή πάμε για ενα πρωινο καφε και ζηλευω ενα φρεντο εσπρεσσο.... Πιστευετε οτι κάνει κακό να πιω εναν? Ντικαφ δεν με αφηνει, εναν κανονικο να παρω, να πιω τον μισο ας πουμε... 

Με εχει τρομαξει τοσο πολυ η γιατρός μου ρε γαμωτο, νυχια μην κανεις, καφε μην πιεις... Και γενικα ειναι κουλ, με αυτα τα πράγματα με εχει φοβισει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mummy2be δε σου επιτρέπει καφέ ;;; 

Εγώ πίνω ένα εσπρεσσακι κάθε πρωί. Και αν δεν πιω το πρωί και βγούμε έξω ,παίρνω φρέντο με μόνη δόση. Μου έχει επιτρέψει ένα καφέ την ημέρα και το κέντρο εξωσωματικής που είχα ρωτήσει όταν κάναμε τον πρώτο υπέρηχο μετά την εξωσωματική,μου είπαν το ίδιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

@Mummy2be δε σου επιτρέπει καφέ ;;; 

Εγώ πίνω ένα εσπρεσσακι κάθε πρωί. Και αν δεν πιω το πρωί και βγούμε έξω ,παίρνω φρέντο με μόνη δόση. Μου έχει επιτρέψει ένα καφέ την ημέρα και το κέντρο εξωσωματικής που είχα ρωτήσει όταν κάναμε τον πρώτο υπέρηχο μετά την εξωσωματική,μου είπαν το ίδιο. 

Δεν μου το εχει απαγορευσει εντελώς. Μου εχει πει 1-2 ελληνικούς την εβδομαδα κι αυτο οχι πολυ βαρύ... Φυσικα πλέον ο ελληνικός δεν πίνετε! Ενα φρεντάκι θα το έπινα ομως οταν παμε έξω να πιουμε ενα καφεδάκι μια φορα την εβδομαδα. 

Δεν ξερω γτ ειναι τοσο αυστηρή σε κάτι τέτοια... Δεν με αφήνει ας πούμε να κάνω ημιμόνιμο.. Μονο κλασσικό μανό. Τελικα μόνο πόδια κάνω κι αυτό γιατί ειναι πολύ άσχημα τα νύχια μου, ειναι μικρούλια και άτσαλα και ντρέπομαι με τα σανδάλια.

Κι αν είχα καμία εκγυμοσύνη υψηλού κινδύνου θα το δικαιολογούσα, αλλά δοξα το θεο και την Παναγία είναι μια χαρά η εγκυμοσύνη μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
    • Στο πλάι κοιμάμαι αλλά γυριζω στον ύπνο μου ανασκελα δεν το καταλαβαίνω 🤷‍♀️ μια χαρά πας από τα πράγματα του μωρού μαζεύονται σιγά σιγά 😊 πιστευω για τώρα δεν θα χρειαστεί να πάρεις και πολλά μετά όταν γεννήσεις θα κανείς και τις υπόλοιπες αγορές σου βλέποντας και κάνοντας 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...