Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Από φίλες που είχαν μαία γιατί εγώ δεν είχα πάρει, έδωσαν 300 ευρώ και τέλος. Για όλα. Και έπαιρναν τηλέφωνο ο,τι ήθελαν να σκεφτείς την μαία και όχι τον γιατρό.

300 θα παρει και σε εμενα. Μαλλον ειναι "ταριφα"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Δίκιο έχετε κορίτσια. Πρέπει να ξέρουμε πρώτες βοήθειες γενικότερα!!! Εγώ τρέμω στην ιδέα όταν κάποιος βήχει έντονα. Φανταστείτε δηλαδή... Θα ψάξω και εγώ για το σεμινάριο. Που γίνονται? Στο νοσοκομείο? Τα λεφτά όντως είναι πολύ καλά για το σεμινάριο. Αξίζει!!!

Αυτο που θα παω εγω ειναι στην Αγια Παρασκευή, σε καποιο χώρο που δεν ξέρω πως ακριβώς ειναι :P Τωρα Καλαμάτα, πάλι πιστευω οτι κατι θα μπορεσεις να βρεις. Google is your friend! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Εμείς είχαμε βρει εδώ Αθήνα όμως ένα σεμινάριο με εξήντα ευρώ μέχρι έξι άτομα, πήγαμε τρία ζευγάρια και δώσαμε από είκοσι ευρώ το ζευγάρι. Υπάρχει και ένα βιβλίο που μπορείς να αγοράσεις που τα λέει όλα μέσα και αυτό έχει είκοσι ευρώ νομίζω. Τώρα εκτός Αθηνών δεν έχω ιδέα, ίσως αν έψαχνες στο Google;

Σε ποιο βιβλίο αναφέρεσαι??

Ναι ναι κοριτσια θα το ψάξω. Απλά ήθελα να δω αν γίνονται αποκλειστικά στα νοσοκομεία 'η και σε άλλους χώρους από άλλες ανεξάρτητες ομάδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Χαχαχα! εχεις δικιο, τα τρωνε και τα παιδια!! Πασο πασο!! 🤣

Ααα λες? σκεφτονται και τετοια?? Ειναι καλο ομως που ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου. Αλλα τωρα τι να λεμε, αν δεν ηταν κοντα σε οσα πιστευεις εσυ σωστα και δεν ενιωθες εμπιστοσύνη, θα γεννούσες και το τρίτο παιδι μαζί του? 

Κι ομως, ο παθολογος μου μου παρουσιαζε την καισαρικη σαν το καλυτερο που μπορώ να κάνω. Μου ειπε μάλιστα πως μεσω της καισαρικης δεν ταλαιπωρειται το μωρό ουτε εγω, οτι το μωρο θα βγει ροδαλό ενω οταν βγαινει φυσιολογικα βγαινει κοκκινο και πιεσμενο κι αλλα τετοια... Εγω δεν αλλαζω γνώμη. Δεν ειμαι αρνητική, αν προκυψει το οτιδηποτε θα παω με καισαρικη δεν προκειται να επιμεινω στην αποψη μου και να βαλω σε κινδυνο το μωρο μου. Ετσι μια γνωστη μας ηθελε ντε και καλα φυσιολογικό, γεννουσε σχεδον 2 μερες, την ειχαν στο νοσοκομειο και μπουσουλουσε για να βγει το παιδι... Μεχρι που ο γιατρός απελπιστηκε και της ειπε οτι θελει να συνεχισει ετσι θα την εβαζε να υπογραψει οτι δεν φερει καμια ευθυνη για το μωρο και να τον αποδεσμευσει απο οποιαδήποτε συνεπεια. 

Αχ μόλις κλείστηκα στην κρεβατοκάμαρα να γλιτώσω τον νευρικό κλονισμό γτ είχαν πάρει το μέλι και λουστηκαν ολόκληρες, τις έπλυνα και τις παρέδωσα στον άντρα μου🤣🤣 

Εγώ θεωρώ πολύ καλύτερο τον φυσιολογικό επειδή το έχω ζήσει και ξέρω και έχω δει και πως είναι οι κοπέλες από καισαρική γιατί στο μαιευτήριο ήμουν σε τρίκλινο και τις δύο φορές και είχα δίπλα μου κορίτσια από καισαρική, το πώς υπέφεραν το ότι τις είχαν δύο μέρες νηστικιες με τον ορό αγκαλιά... Όχι ευχαριστώ εγώ με το που βγήκα μου έφεραν και έφαγα κανελόνια και κέικ🤣🤣🤣 και πονούσα μεν αλλά καμία σχέση με τα κορίτσια που ήταν χειρουργημενα. Αλλά αν μου πει ο γιατρός πάμε με καισαρική για οποιονδήποτε λόγο θα πάω δεν θα επιμείνω. Αν είναι με τα πόδια το μωρό δηλαδή τι θα κάνεις;πας αναγκαστικά....Είπαμε να μην είμαστε και κολλημενες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Σε ποιο βιβλίο αναφέρεσαι??

Ναι ναι κοριτσια θα το ψάξω. Απλά ήθελα να δω αν γίνονται αποκλειστικά στα νοσοκομεία 'η και σε άλλους χώρους από άλλες ανεξάρτητες ομάδες. 

https://www.politeianet.gr/books/9786182021071-zerbos-ioannis-disigma-protes-boitheies-gia-paidia-kai-brefi-340042 αυτό μου είχε συστήσει η παιδίατρος αλλά υπάρχουν πολλά αν δεις ονλαιν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Αχ μόλις κλείστηκα στην κρεβατοκάμαρα να γλιτώσω τον νευρικό κλονισμό γτ είχαν πάρει το μέλι και λουστηκαν ολόκληρες, τις έπλυνα και τις παρέδωσα στον άντρα μου🤣🤣 

Εγώ θεωρώ πολύ καλύτερο τον φυσιολογικό επειδή το έχω ζήσει και ξέρω και έχω δει και πως είναι οι κοπέλες από καισαρική γιατί στο μαιευτήριο ήμουν σε τρίκλινο και τις δύο φορές και είχα δίπλα μου κορίτσια από καισαρική, το πώς υπέφεραν το ότι τις είχαν δύο μέρες νηστικιες με τον ορό αγκαλιά... Όχι ευχαριστώ εγώ με το που βγήκα μου έφεραν και έφαγα κανελόνια και κέικ🤣🤣🤣 και πονούσα μεν αλλά καμία σχέση με τα κορίτσια που ήταν χειρουργημενα. Αλλά αν μου πει ο γιατρός πάμε με καισαρική για οποιονδήποτε λόγο θα πάω δεν θα επιμείνω. Αν είναι με τα πόδια το μωρό δηλαδή τι θα κάνεις;πας αναγκαστικά....Είπαμε να μην είμαστε και κολλημενες

Εσύ που έχεις γεννήσει φυσιολογικά, ήθελα να σε ρωτήσω, συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση. 

Ο κόλπος ανοίγει μετά? 'η επανέρχεται?

Εγώ πάντως έχω φίλη που γέννησε με καισαρική για ιατρικούς λόγους αλλά ήθελε κιόλας και τον εκθιαζει σαν τρόπο.  Την δεύτερη φορά μάλιστα που γέννησε και πήγαμε στο μαιευτήριο, καθόταν και οκλαδόν. Δεν πονούσε καθόλου. Επίσης είχα ακούσει ότι με τον φυσιολογικό τοκετό ρε ράβουν από κάτω σωστά? Συν ότι μπορεί να προκληθούν προβλήματα ακράτειας. 

ΑΛΛΑ παρ'ολα αυτά και εγώ φυσιολογικό προτιμώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο κόλπος πάντως είχε επανέλθει κανονικά, δεν τίθεται τέτοιο θέμα!! Το σκίσιμο είναι σχετικό, συνήθως σε σχιζουν για να προλάβουν πριν σχιστουμε ακανόνιστα και πάει μέχρι το πρωκτό και τρέχουμε όλοι μέτα, γιαυτό προτιμάνε να το κάνουν αυτοί με πιο σωστό τροπο δλδ λίγο πλάγια στο περινεο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μόλις μπήκα σπίτι, θα τα διαβάσω όλα τα μνμ σας πιο μετά τώρα λίγα πρόλαβα!! Είμαι ένα πτώμα, μεγάλη ταλαιπωρία σήμερα! Είχα τυπική επίσκεψη στον γιατρό, του είχα πάει και τις κλασσικές εξετάσεις που μου βάζει και ο αιματοκρίτης μου έπεσε αρκετά στο 27 οπότε βάλαμε δύο φιάλες αίμα και καθυστέρησα πααρα πολύ, είχ α από τις 8 το πρωί, άργησε το rapid, άργησε η διασταύρωση αίματος όλα πήγαν πίσω. Τέλος καλό όλα καλά όμως!! Η μπέμπα μας είναι μια χαρά, 1,087 kg όλα άψογα! Για τον διαβήτη μου είπε συνεχίζουμε αλλά δεν πολύ δίνουμε σημασία έχει ρυθμιστεί πολύ καλά και το μωρό δεν έχει επηρεαστεί καθόλου ούτε καν έχει πάρει χαμπάρι λέει χάχαχα. Του είπα για την φαγούρα στην κοιλιά το πιο πιθανό είναι επειδή τεντώνει το δέρμα και ίσως κάνω ραγάδες αλλά για σίγουρα μου έγραψε κάποιες εξετάσεις!! Ασβέστιο θα μου βάλει πιο μετά γιατί κάνει το αντίθετο από αυτό που κάνει το μαγνησιο, δηλαδή προκαλεί συσπασεις, όχι περπατημα, ξεκούραση, ξαπλα.... Αυτά!! Οπότε προχωράμε για την doppler σε 10 μερουλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Ποιες ήταν οι δικές σου τιμές της δίωρης καμπύλης (75 γρ γλυκόζη)?

 

Εμένα ήταν 94, 189 και 152 και ξεκινάω ινσουλίνη μιας και έκανα τόσο καιρό διατροφή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εσύ που έχεις γεννήσει φυσιολογικά, ήθελα να σε ρωτήσω, συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση. 

Ο κόλπος ανοίγει μετά? 'η επανέρχεται?

Εγώ πάντως έχω φίλη που γέννησε με καισαρική για ιατρικούς λόγους αλλά ήθελε κιόλας και τον εκθιαζει σαν τρόπο.  Την δεύτερη φορά μάλιστα που γέννησε και πήγαμε στο μαιευτήριο, καθόταν και οκλαδόν. Δεν πονούσε καθόλου. Επίσης είχα ακούσει ότι με τον φυσιολογικό τοκετό ρε ράβουν από κάτω σωστά? Συν ότι μπορεί να προκληθούν προβλήματα ακράτειας. 

ΑΛΛΑ παρ'ολα αυτά και εγώ φυσιολογικό προτιμώ. 

Μέχρι στιγμής πάντως είμαι κλειστή όσο ήμουν και μάλιστα περισσότερο γτ μου έκανε ράμματα την δεύτερη φορά. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε ράψουν, ανάλογα πόσο θα σε σκίσει το μωρό για να βγει. Επίσης αν γέννας πχ 12 ώρες δεν θα πονας όλες τις ώρες, σου βάζουν την επισκληριδιο σου και δεν νοιώθεις τπτ,μόνο την ώρα που έρχεται να σπρώξεις καταλαβαίνεις

Τώρα τι να λέμε; Οι περισσότερες που έκαναν καισαρική λένε ότι πόνεσαν, τώρα αν δύο τρεις την εκθειάζουν τι να πω. Η είναι οι περιπτώσεις η είναι από αυτές που επειδή δεν "καταφέρνουν" το φυσιολογικό πάνε να βγούνε από πάνω. Ε όχι δεν είναι καλύτερη η καισαρική το χειρουργείο που σου ανοίγει ο γιατρός με το νυστέρι εφτά στρώματα ιστού στην κοιλιά και σου παίρνει το μωρό από εκεί μέσα, μην τρελαθουμε κιόλας. Το μωρό όταν γεννιέται από τον κόλπο παίρνει και το μικροβιωμα του κόλπου και έχει πιο πολλά αντισώματα μετά. Είναι σαν αυτές που λένε καλύτερα η σκόνη γάλα πάρα ο θηλασμός επειδή δεν "κατάφεραν" η βαριοντουσαν να θηλάσουν. Όλοι ξέρουν πιο είναι το καλύτερο και αυτό είναι το φυσικο, αυτό που έχει προβλέψει η φύση να συμβαίνει. Τώρα αν υπάρχει ιατρικός λόγος να συμβεί το κάνεις, δεν θα κινδυνεύσεις προφανώς. 

Εγώ πραγματικά σας μιλάω κορίτσια δεν θα άλλαζα με τίποτα αυτή την εμπειρία που έζησα, με τον άντρα μου μέσα, με τους πονους με τις ανάσες με τις μαίες. Όταν έκοψε ο άντρας μου τον λώρο. Είναι ο,τι καλύτερο. Αν τώρα δεν γεννήσω φυσιολογικα και πάω με καισαρική θα στεναχωρηθω πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Μέχρι στιγμής πάντως είμαι κλειστή όσο ήμουν και μάλιστα περισσότερο γτ μου έκανε ράμματα την δεύτερη φορά. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε ράψουν, ανάλογα πόσο θα σε σκίσει το μωρό για να βγει. Επίσης αν γέννας πχ 12 ώρες δεν θα πονας όλες τις ώρες, σου βάζουν την επισκληριδιο σου και δεν νοιώθεις τπτ,μόνο την ώρα που έρχεται να σπρώξεις καταλαβαίνεις

Τώρα τι να λέμε; Οι περισσότερες που έκαναν καισαρική λένε ότι πόνεσαν, τώρα αν δύο τρεις την εκθειάζουν τι να πω. Η είναι οι περιπτώσεις η είναι από αυτές που επειδή δεν "καταφέρνουν" το φυσιολογικό πάνε να βγούνε από πάνω. Ε όχι δεν είναι καλύτερη η καισαρική το χειρουργείο που σου ανοίγει ο γιατρός με το νυστέρι εφτά στρώματα ιστού στην κοιλιά και σου παίρνει το μωρό από εκεί μέσα, μην τρελαθουμε κιόλας. Το μωρό όταν γεννιέται από τον κόλπο παίρνει και το μικροβιωμα του κόλπου και έχει πιο πολλά αντισώματα μετά. Είναι σαν αυτές που λένε καλύτερα η σκόνη γάλα πάρα ο θηλασμός επειδή δεν "κατάφεραν" η βαριοντουσαν να θηλάσουν. Όλοι ξέρουν πιο είναι το καλύτερο και αυτό είναι το φυσικο, αυτό που έχει προβλέψει η φύση να συμβαίνει. Τώρα αν υπάρχει ιατρικός λόγος να συμβεί το κάνεις, δεν θα κινδυνεύσεις προφανώς. 

Εγώ πραγματικά σας μιλάω κορίτσια δεν θα άλλαζα με τίποτα αυτή την εμπειρία που έζησα, με τον άντρα μου μέσα, με τους πονους με τις ανάσες με τις μαίες. Όταν έκοψε ο άντρας μου τον λώρο. Είναι ο,τι καλύτερο. Αν τώρα δεν γεννήσω φυσιολογικα και πάω με καισαρική θα στεναχωρηθω πολύ. 

Πολύ ωραία τα λές ♥️

 

@Marika31 μπράβο! Όλα τέλεια!!

Χαλάλι η ταλαιπωρία αφού το μωράκι σου είναι μια χαρά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

κοριτσια θέλω τη γνώμη σας! Σήμερα καθόμουν σε μια καρέκλα κ έσκυψα μπροστά μου στα πόδια μου να πιάσω κάτι από κάτω κ πίεσα το μωρό. 
ξερω πως είναι ηλιθιο αυτό που λέω αλλά μπορεί να έβλαψα το μωρό;;

το έκανα τελείως ασυναίσθητα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!!

κοριτσια θέλω τη γνώμη σας! Σήμερα καθόμουν σε μια καρέκλα κ έσκυψα μπροστά μου στα πόδια μου να πιάσω κάτι από κάτω κ πίεσα το μωρό. 
ξερω πως είναι ηλιθιο αυτό που λέω αλλά μπορεί να έβλαψα το μωρό;;

το έκανα τελείως ασυναίσθητα…

Καλημέρα @Mummy_to_be @Mummy2beΌχι παιδί μου δεν υπάρχει πρόβλημα αν ήταν έτσι εύκολο όλες θα τα είχαμε βλάψει!!Μην στεναχωριέσαι και γω το έχω πάθει κι όλα καλά, δεν πρέπει όμως να το κάνουμε ειδικά τώρα που μεγαλώνουν και οι κοιλίτσες μας και είναι δύσκολο να σκύψεις μπροστά, εγώ ούτε τα παπούτσια μου δε μπορώ να βάλω, ο άνδρας μου τα φοράει 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα @Mummy_to_be @Mummy2beΌχι παιδί μου δεν υπάρχει πρόβλημα αν ήταν έτσι εύκολο όλες θα τα είχαμε βλάψει!!Μην στεναχωριέσαι και γω το έχω πάθει κι όλα καλά, δεν πρέπει όμως να το κάνουμε ειδικά τώρα που μεγαλώνουν και οι κοιλίτσες μας και είναι δύσκολο να σκύψεις μπροστά, εγώ ούτε τα παπούτσια μου δε μπορώ να βάλω, ο άνδρας μου τα φοράει 😄

Αχ πήγε κάπως η ψυχή μου στη θέση της. Εν τω μεταξύ έπινα ένα χυμό κ ξυνίζε κ την καταλάβαινα που κουνιόταν…

αλλα δεν μπορώ να σου πω ότι κατουρήθηκα από το φόβο μου…

Δεν είναι εύκολο να σκύβουμε έχεις δίκιο…. Κακως πολύ κακως, αλλά ξέρεις τελείως ασυναίσθητα έσκυψα μπροστά κ πιέστηκα… 

Παναγια μου να μην έχει πάθει 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αχ πήγε κάπως η ψυχή μου στη θέση της. Εν τω μεταξύ έπινα ένα χυμό κ ξυνίζε κ την καταλάβαινα που κουνιόταν…

αλλα δεν μπορώ να σου πω ότι κατουρήθηκα από το φόβο μου…

Δεν είναι εύκολο να σκύβουμε έχεις δίκιο…. Κακως πολύ κακως, αλλά ξέρεις τελείως ασυναίσθητα έσκυψα μπροστά κ πιέστηκα… 

Παναγια μου να μην έχει πάθει 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 Μία χαρά θα είναι η μικρή σου το πολύ πολύ να σου δώσει πολλές κλωτσιές επειδή την στρίμωξες και την ξεβολεψες😄! Προτιμότερο όταν κάθεσαι να σκύβεις στο πλάι να πιάσεις κάτι ή να ανοιγεις πολύ τα πόδια σου και όταν είμαστε ορθιες τον κλασσικό τρόπο λυγισμένα γόνατα ίσια πλάτη βαθύ κάθισμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

 Μία χαρά θα είναι η μικρή σου το πολύ πολύ να σου δώσει πολλές κλωτσιές επειδή την στρίμωξες και την ξεβολεψες😄! Προτιμότερο όταν κάθεσαι να σκύβεις στο πλάι να πιάσεις κάτι ή να ανοιγεις πολύ τα πόδια σου και όταν είμαστε ορθιες τον κλασσικό τρόπο λυγισμένα γόνατα ίσια πλάτη βαθύ κάθισμα! 

Ας μου δώσει! Μου αξίζει!! Χαχαχαχ!

οι ενοχές με πνίγουν!!

Απορώ πολύ όμως, πως χωράνε όλα εκεί μέσα! Μωρα, σάκοι, όργανα!

Η φύση τι σου είναι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ας μου δώσει! Μου αξίζει!! Χαχαχαχ!

οι ενοχές με πνίγουν!!

Απορώ πολύ όμως, πως χωράνε όλα εκεί μέσα! Μωρα, σάκοι, όργανα!

Η φύση τι σου είναι…

😄😄 Και γω την ίδια απορία έχω, άσε!! Εσενα τι σχήμα είναι η κοιλιά σου?? Εμενα προβάλει μπροστά(μυτερη) ευθεία ούτε πάνω ούτε κάτω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

😄😄 Και γω την ίδια απορία έχω, άσε!! Εσενα τι σχήμα είναι η κοιλιά σου?? Εμενα προβάλει μπροστά(μυτερη) ευθεία ούτε πάνω ούτε κάτω 

Ίδια κοιλιά έχουμε, θα τρελαθώ :) 

Πετάει όλη προς τα μπροστά, ολίγον τι μυτερή και στα πλαϊνά δεν έχω σχεδόν τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!!

κοριτσια θέλω τη γνώμη σας! Σήμερα καθόμουν σε μια καρέκλα κ έσκυψα μπροστά μου στα πόδια μου να πιάσω κάτι από κάτω κ πίεσα το μωρό. 
ξερω πως είναι ηλιθιο αυτό που λέω αλλά μπορεί να έβλαψα το μωρό;;

το έκανα τελείως ασυναίσθητα…

Αγάπη μην αγχώνεσαι καθόλου, εμένα Καθονται οι μικρές πάνω στην κοιλιά, είναι το αγαπημένο τους μέρος και δεν έχει πάθει τίποτα μέχρι στιγμής, για να μην πω τις κλωτσιές που έχω φάει καταλάθος. Είναι προστατευμένο το μωράκι, για εσένα μην σκύβεις για να μην πιεζεσαι και ζαλιστείς. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Ίδια κοιλιά έχουμε, θα τρελαθώ :) 

Πετάει όλη προς τα μπροστά, ολίγον τι μυτερή και στα πλαϊνά δεν έχω σχεδόν τίποτα.

Ναι ναι έτσι ακριβώς, καθόλου πλαϊνά!! Που θα φτάσει???? 😄Με τον άντρα μου αγκαλιαζομαστε από πίσω πλεον! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ναι ναι έτσι ακριβώς, καθόλου πλαϊνά!! Που θα φτάσει???? 😄Με τον άντρα μου αγκαλιαζομαστε από πίσω πλεον! 

Παρομοίως 😂Θύμισέ μου κορίτσι μου τι παιδάκι περιμένεις? Εμένα όσες με βλέπουν (οι παλιές) μου λένε αγόρι ε? Έχεις μυτερή κοιλιά.. Και όντως~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Παρομοίως 😂Θύμισέ μου κορίτσι μου τι παιδάκι περιμένεις? Εμένα όσες με βλέπουν (οι παλιές) μου λένε αγόρι ε? Έχεις μυτερή κοιλιά.. Και όντως~

Τελικά αυτό με τις κοιλιές δεν ξέρω αν ισχύει!! Εγώ έχω κοριτσακι🤔. Άλλοι λένε όταν είναι στρογγυλή είναι αγόρι και μυτερή κορίτσι αλλά έχω ακούσει και το αντιστροφο!! Ότι να ναι 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια , χρόνια πολλα στις κωνστΝτινες -κωνσταντίνους.

Γράφω τόσο πρωί γιατί ξυπνησα το πρωί από τις κλωτσιές του μπέμπη.Τωρα τελευταια οταν ξαπλωνω αρχιζει και κλωτσαει περισσότερο, να ειναι καλά τκ πουλάκι μου.

Εχθες πηγα και παρήγγειλα κουνια,συρταριερα και αλλαξιερα, και καρότσι τριπλέτα  με βάση αυτοκινήτου ολα μαζί 2950.Τα έβαλα σε 12 άτοκες δόσεις, στο Λητώ.Μόνο που το αυτοκίνητο μου , ειναι Μινι και δεν εχει μεγάλο πορτπαγκαζ έτσι δεν χωρούσαν καρότσια με μεγάλες ροδες και πήρα το mios της cybex,είναι λίγο πιο μαζεμένο αλλά έχει καλές αναρτησεις και γερή κατασκευή.Ελπιζω να βγει καλό

Μου είπαν παράδοση εως 2 μήνες,οπότε κορίτσια όσες δεν εχετε καρότσι μην το καθυστερείτε.Αντιθέτως το κρεββατάκι και η συρταριερα ηταν ετοιμοπαράδοτα τo  Torsten seal gray/teak..

Δεν μπορώ να το πιστεψω οτι σε 2-3 μήνες θα έχουμε αγκαλιά τα μωράκια μας.Eγω έχω πιθανή ημερομηνία10 Αυγούστου.αλλα φαντάζομαι θα παει νωρίτερα.

Με στεναχωρεί κάτι πάρα πολύ κορίτσια.Η αδερφή μου, παντρεμένη με μια κόρη 16 χρονών.Από τότε που εμαθε ότι ειμαι εγκυος δήλωσε οτι δεν θέλει να έχει επαφή μαζι μου, και να μην μιλαω στη κόρη της, η οποια μου είπε (θεια μπορω να κανω babysitting).και μου εχει ζητησει συγνωμμη για τη συμπεριφορα της μητερας της.

(Eδω εχω να σας πω οτι είμαι χωρισμενη γιατι ο πρωην σύζυγος μου αρρωστησε με μια χρονια νοσο αυτοανωση ασθενεια σκληρυνση ξατα πλακας, και μου δηλωσε οτι αλλαξε γνωμη και δεν θέλει παιδι, γιατι δεν θα μπορει να το φρονΤισει.Πάλεψα πολυ με την ιδεα να μην κανω παιδια.Τελικά όμως επειδή και η σχέση είχε χαλάσει μεταξυ μας, πήραμε συναινετικο διαζυγιο λογω ασυμφωνίας, και εγω προχώρησα μόνη μου με την εξωσωματικη που έιχα ηδη ξεκινήσει , κάνοντας 7η φορά εξοσωματικη. Εμεινα έγκυος και ειμαι πολύ χαρουμενη για το αγοράκι που θα φέρω στον κόσμο, πρωτα ο Θεος,.Επίσης  έδωσα εξετάσεις στον Ασεπ.και πέρασα    μόνιμη σε μιαπολύ καλή υπηρεσία του δημοσίουγια να νιωθω μεγαλύτερη ασφάλεια και να μπορώ να παρω αδειες για να μεγαλωσω το παιδι ,και τελειώνω και ενα μεταπτυχιακο.Αυτη την στιγμη μενω με την μητερα μου προσωρινα, κατι που βοηθαει και τις δυο μας).

Η αδερφή μουβκαι ο άντρας της ,μου ειχαν ζήτήσει να παραιτηθω απο κληρονομικα δικαιωματα και να γραψει η μητερα μου , οτι εχει στην ανηψια μου.Τους ειχα αρνηθει τότε.Τωρα κανει η αδερφή μου πόλεμο φραστικό στην μητερα μου και συμπεριφορας και στις δυο μας, και την στεναχωρουν, ενω ξερουν οτι εχει την καρδια της.Αφήστε εμένα που δεν με αφήνουν να χαρω ,τιποτα, ουτε την γεννα μου ., Αμφισβητει και επικρινει τα παντα ,ακομα και το master που κανω.,πόσο περισδότερο τα άλλα.Οικονομικά δεν εχω στηριχτει ποτε σε κανέναν,και θεωρω οτι αυτο που μου κανουν ειναι πολυ αδικο.Δεν εχω την δυναμη παντα να το αντιμετωπισω και χθεσ με εβρισε στο τηλεφωνο,  ετρεμα και ειχα βαλει τα κλαματα, φοβαμαι να μην κανω κακο στο μωρο μου. Τι να κανω? Φανταστειτε εχω και εξεταστικη σε λιγες μερες, και εκει που ειμαι ηρεμη, με ταράζει συνεχώς!,,😥😥😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλημέρα κορίτσια , χρόνια πολλα στις κωνστΝτινες -κωνσταντίνους.

Γράφω τόσο πρωί γιατί ξυπνησα το πρωί από τις κλωτσιές του μπέμπη.Τωρα τελευταια οταν ξαπλωνω αρχιζει και κλωτσαει περισσότερο, να ειναι καλά τκ πουλάκι μου.

Εχθες πηγα και παρήγγειλα κουνια,συρταριερα και αλλαξιερα, και καρότσι τριπλέτα  με βάση αυτοκινήτου ολα μαζί 2950.Τα έβαλα σε 12 άτοκες δόσεις, στο Λητώ.Μόνο που το αυτοκίνητο μου , ειναι Μινι και δεν εχει μεγάλο πορτπαγκαζ έτσι δεν χωρούσαν καρότσια με μεγάλες ροδες και πήρα το mios της cybex,είναι λίγο πιο μαζεμένο αλλά έχει καλές αναρτησεις και γερή κατασκευή.Ελπιζω να βγει καλό

Μου είπαν παράδοση εως 2 μήνες,οπότε κορίτσια όσες δεν εχετε καρότσι μην το καθυστερείτε.Αντιθέτως το κρεββατάκι και η συρταριερα ηταν ετοιμοπαράδοτα τo  Torsten seal gray/teak..

Δεν μπορώ να το πιστεψω οτι σε 2-3 μήνες θα έχουμε αγκαλιά τα μωράκια μας.Eγω έχω πιθανή ημερομηνία10 Αυγούστου.αλλα φαντάζομαι θα παει νωρίτερα.

Με στεναχωρεί κάτι πάρα πολύ κορίτσια.Η αδερφή μου, παντρεμένη με μια κόρη 16 χρονών.Από τότε που εμαθε ότι ειμαι εγκυος δήλωσε οτι δεν θέλει να έχει επαφή μαζι μου, και να μην μιλαω στη κόρη της, η οποια μου είπε (θεια μπορω να κανω babysitting).και μου εχει ζητησει συγνωμμη για τη συμπεριφορα της μητερας της.

(Eδω εχω να σας πω οτι είμαι χωρισμενη γιατι ο πρωην σύζυγος μου αρρωστησε με μια χρονια νοσο αυτοανωση ασθενεια σκληρυνση ξατα πλακας, και μου δηλωσε οτι αλλαξε γνωμη και δεν θέλει παιδι, γιατι δεν θα μπορει να το φρονΤισει.Πάλεψα πολυ με την ιδεα να μην κανω παιδια.Τελικά όμως επειδή και η σχέση είχε χαλάσει μεταξυ μας, πήραμε συναινετικο διαζυγιο λογω ασυμφωνίας, και εγω προχώρησα μόνη μου με την εξωσωματικη που έιχα ηδη ξεκινήσει , κάνοντας 7η φορά εξοσωματικη. Εμεινα έγκυος και ειμαι πολύ χαρουμενη για το αγοράκι που θα φέρω στον κόσμο, πρωτα ο Θεος,.Επίσης  έδωσα εξετάσεις στον Ασεπ.και πέρασα    μόνιμη σε μιαπολύ καλή υπηρεσία του δημοσίουγια να νιωθω μεγαλύτερη ασφάλεια και να μπορώ να παρω αδειες για να μεγαλωσω το παιδι ,και τελειώνω και ενα μεταπτυχιακο.Αυτη την στιγμη μενω με την μητερα μου προσωρινα, κατι που βοηθαει και τις δυο μας).

Η αδερφή μουβκαι ο άντρας της ,μου ειχαν ζήτήσει να παραιτηθω απο κληρονομικα δικαιωματα και να γραψει η μητερα μου , οτι εχει στην ανηψια μου.Τους ειχα αρνηθει τότε.Τωρα κανει η αδερφή μου πόλεμο φραστικό στην μητερα μου και συμπεριφορας και στις δυο μας, και την στεναχωρουν, ενω ξερουν οτι εχει την καρδια της.Αφήστε εμένα που δεν με αφήνουν να χαρω ,τιποτα, ουτε την γεννα μου ., Αμφισβητει και επικρινει τα παντα ,ακομα και το master που κανω.,πόσο περισδότερο τα άλλα.Οικονομικά δεν εχω στηριχτει ποτε σε κανέναν,και θεωρω οτι αυτο που μου κανουν ειναι πολυ αδικο.Δεν εχω την δυναμη παντα να το αντιμετωπισω και χθεσ με εβρισε στο τηλεφωνο,  ετρεμα και ειχα βαλει τα κλαματα, φοβαμαι να μην κανω κακο στο μωρο μου. Τι να κανω? Φανταστειτε εχω και εξεταστικη σε λιγες μερες, και εκει που ειμαι ηρεμη, με ταράζει συνεχώς!,,😥😥😥

Καλημέρα!!!

Καταρχήν μεγεια τα πράγματα που πήρες! Με το καλό να έρθει ο μπέμπης και να τα χαρείς ♥️

Κατά δεύτερον συγχαρητήρια που πήρες την απόφαση να κάνεις παιδάκι χωρίς να έχεις ανάγκη κανέναν! Είναι πολύ όμορφη κίνηση και είμαι σίγουρη ότι η αγάπη που θα του δώσεις θα είναι σαν να έχει 2 γονείς και ακόμα περισσότερο!!! 

Τα μωρακιαυμας έχουν πλάκα. Και εμένα το βράδυ κάνει πάρτυ. Βέβαια όταν αποφασίσω να κοιμηθώ σχεδόν δεν καταλαβαίνω τίποτα. Σήμερα με ξύπνησε με μια κλωτσιά γιατί ήθελα και τουαλέτα, οπότε η κλωτσιά ήταν μια καλή υπνθυμισηθνα πάω. Αχαχαχα. 

Τώρα, όσον αφορά την αδερφή σου, δεν κατάλαβα γιατι τέτοια συμπεριφορά και δή οταν έμεινες έγκυος. Πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω ότι αδερφιαυδρν μιλιούνται κλπ για τα περιουσιακά. Η μάνα σου τι της λέει? Έχετε κάτσει να συζητήσετε?, Δηλαδή εκ των πραγμάτων γιατί να τα πάρει όλα η κόρη της? Εσένα είναι ΜΑΝΑ ΣΟΥ. για ποιον λόγο να μπει σε αυτή τη διαδικασία? Ήταν πάντα έτσι 'η μήπως ο άντρας της, της βάζει λόγια? Να φανταστώ ότι και για την κίνηση που έκανες με την εξωσωματική ήταν αρνητικη? 

Σχετικά με τα πράγματα, με έχετε τρομάξει με τους χρόνους παράδοσης. Βέβαια ίσως τα μεγάλα αυτά καταστήματα ν έχουν φρακαρει από παραγγελίας. Θέλω να πιστεύω πως ένα άλλο κατάστημα πέρα από τα πολύ γνωστά θα έχει ετοιμοπαραδοτα, έστω και νωρίτερα από 2 μήνες παράδοση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα συγχαρητήρια για αυτό σου το βήμα θέλει πολύ δύναμη ❤️

Για τα πράγματα και εγώ είχα αγχωθεί που διάβασα με τους χρόνους ευτυχώς σε ότι κατάστημα πήγα τα είχαν όλα ετοιμοπαράδοτα ( Θεσσαλονίκη εδώ) μάλιστα εγώ τους ζήτησα να τα κρατήσουν για κανένα μήνα και να τα φέρουν όταν το δωμάτιο θα είναι έτοιμο !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...