Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Αμα δε σου είπε τιποτα γειά για το βάρος, ολα καλα. Ούτως ή άλλως αυτό δεν μπορούν να το υπολογίσουν ακριβώς. Νομίζω οι μετρήσεις (κοιλιτσα, πόδια, κεφαλάκι κτλ) αυτές παίζουν πιο πολύ ρόλο. Κι εμένα αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 300 ήταν 350 κάπου εκει και μου είπε ότι κι αυτό γύρω στα 3 κιλακια θα βγει, όπως και τα 2 προηγούμενα. Οποτε όχι σούπερ πολύ αλλά φυσιολογικοτατο. 

Η αλήθεια είναι ότι απλά μου είπε το νούμερο (386 γρ.) και εκεί εγώ έμεινα και του λέω μα τόσο μικρό??? Μου έκανε εντύπωση γιατί 1. Ειχα πάει πριν 9 -10 μέρες στο γιατρό και το είχε βγάλει 340 ήδη  και 2. Είχα διαβάσει εδώ άλλα νούμερα και περίμενα να είναι πάνω από 450 τουλάχιστον. Μου απάντησε ότι είναι φυσιολογικό για την ηλικία του το βάρος που βγήκε. Μα λέω γίνεται να πήρε ούτε καν 50 γρ σε τόσες μέρες? Εκεί μου απάντησε ότι δε χρησιμοποιεί ούτε τον ίδιο αλγόριθμο ούτε το ίδιο μηχάνημα με τον γιατρό. Εννοείται εγώ κόλλησα βέβαια και ακόμη τώρα πάλι με άγχος περιμένω να πάω στο γυναικολόγο να δω την εξέλιξη. Δηλαδή ενώ για όλα είπε μια χαρά εμένα αυτό με το βάρος με γέμισε πάλι άγχος, αμφιβολία και αγωνία. Στο μεταξύ οι αντιστάσεις αρτηριών φυσιολογικές, ο πλακούντας grade 0. Αυτό που βλέπω πιο μικρό σχετικά με τα άλλα είναι το μηριαίο (αλλά και πάλι εντός των ορίων) και το cm (εντός των ορίων αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι, μάλλον όχι εκατοστά γιατί γράφει 4,2). Τελικά μέχρι να γεννήσω -πρώτα ο Θεός- το άγχος δεν πρόκειται να μου φύγει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι απλά μου είπε το νούμερο (386 γρ.) και εκεί εγώ έμεινα και του λέω μα τόσο μικρό??? Μου έκανε εντύπωση γιατί 1. Ειχα πάει πριν 9 -10 μέρες στο γιατρό και το είχε βγάλει 340 ήδη  και 2. Είχα διαβάσει εδώ άλλα νούμερα και περίμενα να είναι πάνω από 450 τουλάχιστον. Μου απάντησε ότι είναι φυσιολογικό για την ηλικία του το βάρος που βγήκε. Μα λέω γίνεται να πήρε ούτε καν 50 γρ σε τόσες μέρες? Εκεί μου απάντησε ότι δε χρησιμοποιεί ούτε τον ίδιο αλγόριθμο ούτε το ίδιο μηχάνημα με τον γιατρό. Εννοείται εγώ κόλλησα βέβαια και ακόμη τώρα πάλι με άγχος περιμένω να πάω στο γυναικολόγο να δω την εξέλιξη. Δηλαδή ενώ για όλα είπε μια χαρά εμένα αυτό με το βάρος με γέμισε πάλι άγχος, αμφιβολία και αγωνία. Στο μεταξύ οι αντιστάσεις αρτηριών φυσιολογικές, ο πλακούντας grade 0. Αυτό που βλέπω πιο μικρό σχετικά με τα άλλα είναι το μηριαίο (αλλά και πάλι εντός των ορίων) και το cm (εντός των ορίων αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι, μάλλον όχι εκατοστά γιατί γράφει 4,2). Τελικά μέχρι να γεννήσω -πρώτα ο Θεός- το άγχος δεν πρόκειται να μου φύγει...

Καλησπέρα Τόνια μου! Μήπως βγαίνουν με απόκλιση οι μετρήσεις μεταξύ του εμβρυολογου και του γιατρού λόγω διαφορετικών μηχανημάτων και αλγορίθμων? Πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει! Εμένα μου είπε ότι κοιτάζουν αν κινείται το μωράκι, αυτό σημαίνει ότι έχει ενέργεια άρα τρέφεται καλά. Τα ποδαράκια και μενα μου βγήκαν λίγο πιο κοντά, αλλα εντός των ορίων και η κοιλίτσα λίγο πιο μεγάλη αλλα κι αυτή εντός των ορίων. Ταιριάζει όμως με τη μαμα του χιχι. Ούτε εγώ είμαι το πρώτο μπόι και τα δύο προηγούμενα έτσι ήταν σε αυτόν τον υπέρηχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Pepe δεν ξέρω αν σου απάντησε κι άλλη κοπέλα, μετά τα 20 μηνύματα δημοσιευονται πλέον αμέσως! Υπομονουλα λίγο, κοντά είσαι! 

Ναι! Εντάξει άλλα 4 λοιπόν..😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι απλά μου είπε το νούμερο (386 γρ.) και εκεί εγώ έμεινα και του λέω μα τόσο μικρό??? Μου έκανε εντύπωση γιατί 1. Ειχα πάει πριν 9 -10 μέρες στο γιατρό και το είχε βγάλει 340 ήδη  και 2. Είχα διαβάσει εδώ άλλα νούμερα και περίμενα να είναι πάνω από 450 τουλάχιστον. Μου απάντησε ότι είναι φυσιολογικό για την ηλικία του το βάρος που βγήκε. Μα λέω γίνεται να πήρε ούτε καν 50 γρ σε τόσες μέρες? Εκεί μου απάντησε ότι δε χρησιμοποιεί ούτε τον ίδιο αλγόριθμο ούτε το ίδιο μηχάνημα με τον γιατρό. Εννοείται εγώ κόλλησα βέβαια και ακόμη τώρα πάλι με άγχος περιμένω να πάω στο γυναικολόγο να δω την εξέλιξη. Δηλαδή ενώ για όλα είπε μια χαρά εμένα αυτό με το βάρος με γέμισε πάλι άγχος, αμφιβολία και αγωνία. Στο μεταξύ οι αντιστάσεις αρτηριών φυσιολογικές, ο πλακούντας grade 0. Αυτό που βλέπω πιο μικρό σχετικά με τα άλλα είναι το μηριαίο (αλλά και πάλι εντός των ορίων) και το cm (εντός των ορίων αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι, μάλλον όχι εκατοστά γιατί γράφει 4,2). Τελικά μέχρι να γεννήσω -πρώτα ο Θεός- το άγχος δεν πρόκειται να μου φύγει...

Αυτό με τις αποκλίσεις το έχω δει και εγώ στον γιατρό μου με το CRL που μετράμε. Στον γυναικολόγο στον τακτικό έλεγχο που κάνουμε, στις μετρήσεις είμαστε πάντα 3-4 ημέρες μπροστά. 

Στου εμβρυολογου το μηχάνημα, στην αυχενική μας έδειχνε μια μέρα πίσω και στο διάγραμμα ήμασταν ακριβώς στο μέσο. 

Άρα σίγουρα ισχύει αυτό που σου είπε. Το έχω σκεφτεί και εγώ. ΧΩΡΙΣ να σημαίνει ότι το μηχάνημα κάποιου ( από τους δύο) είναι λάθος... 

Οπότε αφού στις μετρήσεις του εμβρυολογου είσαι μια χαρά εκεί μείνε. Μην τα συγκρίνεις μεταξύ τους λόγω αυτού του γεγονότος. 

Αχ άσε. Αυτό το άγχος δεν θα τελειώσει ποτέ. Και εγώ έτσι είμαι δυστυχως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2023 at 2:51 ΜΜ, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Όλα καλά και από μένα από τη β επιπέδου. Τουλάχιστον έτσι τα έκρινε ο εμβρυολογος. Εμένα πάλι το βάρος μου φάνηκε πάρα πολύ μικρό μόλις 386 γρ.. (είμαι 21+5) και κάτι μου ανέφερε για πάραπλακουντα που έχει δημιουργηθεί. Οπότε έχω 2 πλακούντες!! Έναν οπίσθιο υψηλό (πλέον) και ένα πρόσθιο υψηλό. Δεν κατάλαβα τι είναι αλλά δε μας επηρεάζει κάπου ειπε. Το έχετε ξανακουσει πάλι αυτό?? Τράχηλος κλειστός 3 cm. Καρδούλα μια χαρά. Ολοι οι δείκτες για τρισωμια απόντες. Πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδες 3,1% ( στην αυχενική είχα 1 στις 824). 

Μπράβοοοο κορίτσι μου και σε σκεφτόμουνα!!! Όλα καλά λοιπόν! Και το βάρος τέλειο ❤️❤️ μη σε αγχωνει τίποτα πάμε δυναμικά. Πολύ χάρηκα. Έχω χαθεί λίγο γιατί έχω τα δικά μου με τις ιώσεις αλλά σας σκέφτομαι κορίτσια μου. Πολλά φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια! Να ευχηθώ σε όλες καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα, να έχουμε υγεία και με το καλο να έρθουν τα ζουζουνακια μας. Να περάσετε όμορφα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2023 at 10:20 ΠΜ, ο/η Elena_vern είπε:

Eμενα στην αυχενική μετρήθηκε ο τράχηλος από την κοιλιά 3,1 cm 

Μετά στον γυναικολόγο από την κοιλιά πάλι το μετραγαμε συνέχεια 4. 

Χθες ενδοκολπικα ήταν 3,5cm. 

Μου είπε ότι ο τράχηλος γενικά μεταβάλλεται ως προς το μήκος. Δηλαδή μου λέει αν ανέβεις τα σκαλιά και έρθεις και σε μετρήσω δεν θα έχουμε την ίδια μέτρηση αν σε μετρήσω σε ήρεμη κατάσταση. Όπως ότι και η γεμάτη κύστη δίνει ψευδώς μεγαλύτερο αποτέλεσμα μετρησηςυστον τράχηλο. Έχετε ακούσει τίποτα σχετικό? Αυτό το ότι μεταβάλλεται πρώτη φορά το άκουσα. Τον εμπιστεύομαι 100/100 αλλά ήθελα να βρω και κάτι σχετικό να διαβάσω στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα :P

Οι πόνοι περιόδου είναι και αυτές συσπάσεις. 

είχα και εγώ περίπου την 17 εβδομάδα για περίπου 2 ώρες. Μετά ως δια μαγείας πήγα τουαλέτα και σταμάτησαν μαχαίρι. Πάλι όμως ενημέρωσα τον γιατρό και όλα καλά μου είπε. 

αυτό που λες για το ότι μπορεί να αισθάνεσαι κάτι και αν το τσεκαρεις η μήτρα είναι οκ , το έχω και εγώ. Γι αυτό λέω ότι έχω γίνει κατά φαντασίαν ασθενής. Οι πραγματικές φορές που θα γίνει είναι πολύ λιγότερες απ'οτι νομίζω. 

Ουσιαστικά νιώθεις για μερικά δευτερόλεπτα μια αυξανόμενη αίσθηση ότι σφίγγει η μήτρα. Αν την ακουμπήσεις εκείνη την στιγμή έχει πετρώσει- είναι σκληρή. Για δευτερόλεπτα όμως επανέρχεται μετά. Λέγονται συσπάσεις Braxton Hicks. Είναι φυσιολογικο να συμβαίνουν. Ήδη μΛιστα συμβαίνουν από την 7 περίπου εβδιμαδα αλλά πολλές γυναίκες το αντιλαμβάνονται στο 3ο τρίμηνο ιδίως αν είναι η πρώτη τους κύηση. 

Εμένα είναι η δεύτερη  εγκυμοσύνη και είχα την "τιμή" να τις νιώσω από την 15η εβδομάδα  Κάθε φορά όταν το νιώθω φοβάμαι αν και ξέρω ότι είναι φυσιολογικές. 

Μπορεί να προκληθούν από γεμάτη κύστη, από τις κλωτσιές του μωρού, από αφυδάτωση. 

Με ένα ζεστό μπάνιο 'η με αλλαγή στάση σώματος φεύγουν. 

Αν θες να τις ψάξεις καλύτερα κάνε αναζήτηση στα αγγλικά. Η βιβλιογραφία είναι τεράστια και πιο έγκυρη. 

Επίσης πολλές γυναίκες που δεν ξέρουν , νομίζουν ότι αυτό που νιώθουν είναι το μωρό. Κάποιο σημείο σώματος δηλαδή που προεξέχει. Αλλά είναι σύσπαση. Το μωρό τουλάχιστον σε αυτές τις βδομάδες που το καταλαβαίνουμε έχει άλλη αίσθηση όταν κλωτσαει. 

Εσύ τι μήκος τραχήλου έχεις?

Αν είσαι ξαπλωμένη και στην περιοχή κάτω από τον αφαλό η δεξιά πχ πλευρά είναι πιο φουσκωτή από την αριστερή, χωρίς να νιώθεις τράβηγμα ή πόνο , αυτό είναι σύσπαση/ Όταν λετε, νιώθετε σκληρή τη μήτρα εννοείτε δια της αφής? Ή συνοδεύεται και από πόνο?

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως είναι οι συσπάσεις και αν τις έχω νιώσει ποτέ. Νιώθω κατά καιρούς τραβήγματα σαν να τραβάει το δέρμα ή κάποιες πολύ light ενοχλήσεις και ως εκεί. Η κοιλιά είναι γενικώς μέτρια σκληρή δεν νομίζω να αλλάζει ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Aria1985 είπε:

Αν είσαι ξαπλωμένη και στην περιοχή κάτω από τον αφαλό η δεξιά πχ πλευρά είναι πιο φουσκωτή από την αριστερή, χωρίς να νιώθεις τράβηγμα ή πόνο , αυτό είναι σύσπαση/ Όταν λετε, νιώθετε σκληρή τη μήτρα εννοείτε δια της αφής? Ή συνοδεύεται και από πόνο?

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως είναι οι συσπάσεις και αν τις έχω νιώσει ποτέ. Νιώθω κατά καιρούς τραβήγματα σαν να τραβάει το δέρμα ή κάποιες πολύ light ενοχλήσεις και ως εκεί. Η κοιλιά είναι γενικώς μέτρια σκληρή δεν νομίζω να αλλάζει ..

Εγώ αυτό που νιώθω ως σύσπαση είναι ότι πετρώνει -γινεται σκληρή η περιοχή της μήτρας. Όχι όλη η κοιλιά αλλά κάτω χαμηλά. Ας πούμε όταν έρχομαι σε οργασμό που η σύσπαση είναι προφανώς πιο έντονη, ένιωσα αυτό το πέτρωμα μέχρι και τον αφαλό. Επειδή τόσο μεγάλη είναι πλέον η μήτρα στην εβδομάδα που είμαι. Φτάνει περίπου μέχρι τον αφαλό. Ωστόσο όταν νιώθω αυτές τις συσπάσεις ,  μέρος μόνο της μήτρας είναι σφιχτό. Χαμηλά (στο σημείο που είναι η μήτρα μας εξαρχής πριν μείνεις έγκυος). 

Όχι δεν πονάνε οι συσπάσεις αυτές. Αν πονάνε πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό γιατί ενδεχομένως αυτές να είναι πραγματικές συσπάσεις τοκετού και όχι Braxton Hicks. Σε αυτές τις συσπάσεις απλά νιώθεις μια ελαφριά δυσφορία που κρατά για δευτερόλεπτα. 

Λογικά αυτά που νιώθεις δεν είναι συσπάσεις Braxton Hicks. Όταν θα το νιώθεις νομίζω θα έχεις ξεκάθαρη αίσθηση αυτό που γίνεται. 

 

 

Αυτό που λες "Αν είσαι ξαπλωμένη και στην περιοχή κάτω από τον αφαλό η δεξιά πχ πλευρά είναι πιο φουσκωτή από την αριστερή, χωρίς να νιώθεις τράβηγμα ή πόνο , αυτό είναι σύσπαση?" Δεν το ξέρω. Θα ρωτήσω τον γιατρό μου αυτή τη βδομάδα που θα με δει γιατί κάποιες φορές νιώθω και εγώ μια κατακόρυφη γραμμή στην μια πλευρά της κοιλιάς να προεξέχει λίγο σε σχέση με την άλλη και δεν έχει την αίσθηση του σφιξιματος. 

Ίσως τότε να είναι το μωράκι που κάθεται έτσι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elena_vern είπε:

Εγώ αυτό που νιώθω ως σύσπαση είναι ότι πετρώνει -γινεται σκληρή η περιοχή της μήτρας. Όχι όλη η κοιλιά αλλά κάτω χαμηλά. Ας πούμε όταν έρχομαι σε οργασμό που η σύσπαση είναι προφανώς πιο έντονη, ένιωσα αυτό το πέτρωμα μέχρι και τον αφαλό. Επειδή τόσο μεγάλη είναι πλέον η μήτρα στην εβδομάδα που είμαι. Φτάνει περίπου μέχρι τον αφαλό. Ωστόσο όταν νιώθω αυτές τις συσπάσεις ,  μέρος μόνο της μήτρας είναι σφιχτό. Χαμηλά (στο σημείο που είναι η μήτρα μας εξαρχής πριν μείνεις έγκυος). 

Όχι δεν πονάνε οι συσπάσεις αυτές. Αν πονάνε πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό γιατί ενδεχομένως αυτές να είναι πραγματικές συσπάσεις τοκετού και όχι Braxton Hicks. Σε αυτές τις συσπάσεις απλά νιώθεις μια ελαφριά δυσφορία που κρατά για δευτερόλεπτα. 

Λογικά αυτά που νιώθεις δεν είναι συσπάσεις Braxton Hicks. Όταν θα το νιώθεις νομίζω θα έχεις ξεκάθαρη αίσθηση αυτό που γίνεται. 

 

 

Αυτό που λες "Αν είσαι ξαπλωμένη και στην περιοχή κάτω από τον αφαλό η δεξιά πχ πλευρά είναι πιο φουσκωτή από την αριστερή, χωρίς να νιώθεις τράβηγμα ή πόνο , αυτό είναι σύσπαση?" Δεν το ξέρω. Θα ρωτήσω τον γιατρό μου αυτή τη βδομάδα που θα με δει γιατί κάποιες φορές νιώθω και εγώ μια κατακόρυφη γραμμή στην μια πλευρά της κοιλιάς να προεξέχει λίγο σε σχέση με την άλλη και δεν έχει την αίσθηση του σφιξιματος. 

Ίσως τότε να είναι το μωράκι που κάθεται έτσι ❤️

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, ΄ότι είναι το μωρό που έτυχε να κάθεται έτσι εκείνη τη στιγμή.

Όποτε έχω περιγράψει στο γιατρό ή τη μαία του τα τραβήγματα, ή τις light ενοχλ΄΄ησεις πχ κάτω από το θώρακα ή χαμηλά σαν ας πούμε να έχω πιαστεί από γυμναστική -χωρίς όμως φυσικά να έχω κάνει - είναι και οι δύο πολύ καθησυχαστικοί, δηλαδή αναφέρουν ότι είναι η μήτρα που μεγαλώνει ή άνευ σημασίας καθώς διαρκούν λίγο και αραιά.

Έχουν πει ότι δίνουμε σημασία μόνο σε έναν έντονο πόνο που έχει μεγάλη διάρκεια και δεν φεύγει. Η λέξη σύσπαση δεν ε΄χει αναφερθεί ποτέ ούτε από εμένα, ούτε από εκείνους. Διαφορά στην αίσθηση της σκληρότητας δεν έχω παρατηρήσει ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2023 at 10:12 ΠΜ, ο/η pepe90 είπε:

Εμενα προσωπικα επειδη στις αιματολογικες απο την αρχη η γλυκοζη μου ηταν 100-102-98 και στην εγκυμοσυνη δεν πρεπει(συμφωνα με τον δικο μου γιατρο) να ξεπερναει η τιμη το 92..τοτε φαινεται οτι εχουμε προδιαθεση για διαβητη. Γι’ αυτο εχουμε ξεκινησει διατροφη και μετρησεις για να τον ρυθμισουμε. Φυσικα ολα θα φανουν στη καμπυλη ζαχαρου. Οποτε απο εκει υπαρχει η ενδειξη και ξεκινησαμε διατροφη.

εμένα ήταν κάποια στο 80 στις αρχές που είχα κάνει και μου είχε χτυπήσει καμπανάκι να προσέχω γενικά με τα γλυκά...κάτι που δεν τηρώ και πολύ θα έλεγα!Μένει να δω την καμπύλη λοιπόν σε λίγες μέρες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/4/2023 at 11:38 ΠΜ, ο/η Aria1985 είπε:

Αν είσαι ξαπλωμένη και στην περιοχή κάτω από τον αφαλό η δεξιά πχ πλευρά είναι πιο φουσκωτή από την αριστερή, χωρίς να νιώθεις τράβηγμα ή πόνο , αυτό είναι σύσπαση/ Όταν λετε, νιώθετε σκληρή τη μήτρα εννοείτε δια της αφής? Ή συνοδεύεται και από πόνο?

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως είναι οι συσπάσεις και αν τις έχω νιώσει ποτέ. Νιώθω κατά καιρούς τραβήγματα σαν να τραβάει το δέρμα ή κάποιες πολύ light ενοχλήσεις και ως εκεί. Η κοιλιά είναι γενικώς μέτρια σκληρή δεν νομίζω να αλλάζει ..

Και εγώ δεν έχω καταλάβει πως είναι οι συσπάσεις...ένα τράβηγμα στην κοιλιά, ψηλά στον αφαλό όμως,ένιωθα το οποίο μου είπε όπως ότι είναι από τη θέση του μωρού.Δεν το νιώθω συνέχεια άλλωστε.Αυτό που ένιωσα τις περασμένες μέρες ήταν ένα πονάκι σα να έχω μελανιά κοντά στον αφαλό,όταν πίεζα την κοιλιά ή όταν πήγαινα να σκύψω και την ακουμπούσα με το κορμί μου...κοινώς ούτε να σκύβουμε από εδώ και πέρα νομίζω θα μπορούμε όσο θα μεγαλώνει η κοιλιά!!🤣 Και εγώ την κοιλιά μέτρια σκληρή τη νιώθω γενικά χωρίς διακυμάνσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2023 at 9:13 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

Κι εγώ το ελεγχω καθε μήνα γιατί ομοίως δεν έχω αντισώματα! Πραγματικά είναι ένα άγχος. Και όχι μόνο αυτό. Για όλες τις εξετάσεις έχω άγχος. Ακόμα και για την πιο απλή. Που θα φτάσει αυτή η κατάσταση μου πια με το άγχος? 🤣

Καλά και εγώ για όλες έχω τελικά!Κα΄θε φορά λέω,έλα εντάξει πέρασε αυτό το κρίσιμο στάδιο όλα καλά,και κάθε φορά αγχώνομαι και με το επόμενο!!Αυτο το σάκχαρο  μου ΄έχει γίνει εφιάλτης χαχα!Και φυσικά κάθε πότε κλωτσάει το μωρό,γιατί δεν κλωτσάει,γιατί κλωτσάει λίγο κτλ κτλ 🤣

@irini02 και μένα με βάζει και κάνω συχνά για τοξόπλασμα..άσε καλύτερα να ξε΄ρουμε παρά να έχουμε άγχος χιχι!

@Watermelon εμένα το μήκος δεν το μετράει από τότε που έκανα την β επιπέδου(22η εβδομάδα) που μου είπε γραμμάρια ο εμβρυολόγος και του λέω και σε μήκος πόσο είναι και μου λέει πλέον μετράμε βάρος..από εκει καταλαβαίνουν την ανάπτυξη του μωρού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

Και εγώ δεν έχω καταλάβει πως είναι οι συσπάσεις...ένα τράβηγμα στην κοιλιά, ψηλά στον αφαλό όμως,ένιωθα το οποίο μου είπε όπως ότι είναι από τη θέση του μωρού.Δεν το νιώθω συνέχεια άλλωστε.Αυτό που ένιωσα τις περασμένες μέρες ήταν ένα πονάκι σα να έχω μελανιά κοντά στον αφαλό,όταν πίεζα την κοιλιά ή όταν πήγαινα να σκύψω και την ακουμπούσα με το κορμί μου...κοινώς ούτε να σκύβουμε από εδώ και πέρα νομίζω θα μπορούμε όσο θα μεγαλώνει η κοιλιά!!🤣 Και εγώ την κοιλιά μέτρια σκληρή τη νιώθω γενικά χωρίς διακυμάνσεις..

Λιλάκι αυτό που περιγράφεις το ένιωσα μετά τη β επιπέδου, σαν μίνι σφάχτης ας το περιγράψω, και έφυγε σε κανα δεκάλεπτο. Κι αυτό ήταν άνευ σημασίας σύμφωνα με τους γιατρούς, ήταν ενδεχομένως από το ζούληγμα του γενετιστή.

Πολύ φοβάμαι τη μέρα που δεν θα μπορώ να σκύψω και γενικώς την ανημποριά και το να είμαι δυσκίνητη. Ελπίζω να αργήσει! Νομίζω πάντως αν έχουμε το ok του γιατρού επιβάλλεται η ήπια άσκηση και το περπάτημα. Καλή δύναμη σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lilaki87 είπε:

εμένα ήταν κάποια στο 80 στις αρχές που είχα κάνει και μου είχε χτυπήσει καμπανάκι να προσέχω γενικά με τα γλυκά...κάτι που δεν τηρώ και πολύ θα έλεγα!Μένει να δω την καμπύλη λοιπόν σε λίγες μέρες!!

Με 80 και σου χτυπησε καμπανάκι εεε??? πωπωωω!!! και εγω στις αρχες μια φορα που κάναμε 81 είχα αλλα δεν μου είπε τιποτα και βασικα ουτε εγω θεωρησα οτι ειναι πολύ... Εκεί βασιζόμουν τωρα στο οτι μπορει η καμπύλη μου να βγει και καλή...αλλά αν μου λες οτι και με 80 ήταν ετσι κ ετσι...δυσκολαααα τα πραγματα χαχαχ προβλεπω να χαιρεταω τα γλυκά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Με 80 και σου χτυπησε καμπανάκι εεε??? πωπωωω!!! και εγω στις αρχες μια φορα που κάναμε 81 είχα αλλα δεν μου είπε τιποτα και βασικα ουτε εγω θεωρησα οτι ειναι πολύ... Εκεί βασιζόμουν τωρα στο οτι μπορει η καμπύλη μου να βγει και καλή...αλλά αν μου λες οτι και με 80 ήταν ετσι κ ετσι...δυσκολαααα τα πραγματα χαχαχ προβλεπω να χαιρεταω τα γλυκά!!!!

ναι ναι και δυστυχώς αυτό με άγχωσε από την αρχή...αλλά τα γλυκάκια μου δεν τα έκοψα χαχα!εμένα είναι και λίγο υπερβολικός γενικά με το ζύγισμα κτλ...ούτε στο διαιτολόγο πια τέτοιος καημός 🤣 οπότε ίσως και να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα,απλά προσπαθεί να προλάβει καταστάσεις! ας ελπίσουμε ότι δε θα έχουμε θέμα και θα βγουν καλά τα αποτελέσματα μας!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

ναι ναι και δυστυχώς αυτό με άγχωσε από την αρχή...αλλά τα γλυκάκια μου δεν τα έκοψα χαχα!εμένα είναι και λίγο υπερβολικός γενικά με το ζύγισμα κτλ...ούτε στο διαιτολόγο πια τέτοιος καημός 🤣 οπότε ίσως και να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα,απλά προσπαθεί να προλάβει καταστάσεις! ας ελπίσουμε ότι δε θα έχουμε θέμα και θα βγουν καλά τα αποτελέσματα μας!!❤️

Μακάρι γιατι κι εγω εχω πολύ αγχος με αυτή την καμπύλη! Με αγχωσε στην β επιπεδου που το βρηκε ενα τσικ πιο μεγαλο απο την εβδομάδα του και απο τοτε εχω κόψει κι εγω τα γλυκά καλού κακού μέχρι την καμπυλη να δουμε τι θα γινει! Οπότε εδω και ένα μήνα, εχω πιεί μόνο ενα starbucks (μεγάλη θυσία για μένα) και προχθες ενα κομμάτι γαλακτομπουρεκο. Κατα τ'άλλα ολα τα εχω γυρίσει σε ολικής. Μπισκότα σοκολάτες γλυκά και αναψυτικά τα έκοψα μαχαίρι! Τι να πω, ελπίζω να βγει καλή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Μακάρι γιατι κι εγω εχω πολύ αγχος με αυτή την καμπύλη! Με αγχωσε στην β επιπεδου που το βρηκε ενα τσικ πιο μεγαλο απο την εβδομάδα του και απο τοτε εχω κόψει κι εγω τα γλυκά καλού κακού μέχρι την καμπυλη να δουμε τι θα γινει! Οπότε εδω και ένα μήνα, εχω πιεί μόνο ενα starbucks (μεγάλη θυσία για μένα) και προχθες ενα κομμάτι γαλακτομπουρεκο. Κατα τ'άλλα ολα τα εχω γυρίσει σε ολικής. Μπισκότα σοκολάτες γλυκά και αναψυτικά τα έκοψα μαχαίρι! Τι να πω, ελπίζω να βγει καλή! 

και μένα που δεν το βρήκε μεγαλύτερο πάλι αγχώνομαι μη νομίζεις...εγώ τρώω αλλά όχι και συνέχεια..που κ που την κάνω την αμαρτία  μου! εντωμεταξύ μου είπε τις 3 τελευταίες μέρες πριν την εξέταση να φάω φουλ υδατάνθρακα!!άρα ό,τι και να τρώμε νομίζω αν υπάρχει η προδιάθεση θα φανεί στην εξέταση.βέβαια καλά κάνεις και προσέχεις γιατί το υγιεινό φαγητό μόνο καλό κάνει και σίγουρα δε βλάπτει και το μωράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Καλά και εγώ για όλες έχω τελικά!Κα΄θε φορά λέω,έλα εντάξει πέρασε αυτό το κρίσιμο στάδιο όλα καλά,και κάθε φορά αγχώνομαι και με το επόμενο!!Αυτο το σάκχαρο  μου ΄έχει γίνει εφιάλτης χαχα!Και φυσικά κάθε πότε κλωτσάει το μωρό,γιατί δεν κλωτσάει,γιατί κλωτσάει λίγο κτλ κτλ 🤣

@irini02 και μένα με βάζει και κάνω συχνά για τοξόπλασμα..άσε καλύτερα να ξε΄ρουμε παρά να έχουμε άγχος χιχι!

@Watermelon εμένα το μήκος δεν το μετράει από τότε που έκανα την β επιπέδου(22η εβδομάδα) που μου είπε γραμμάρια ο εμβρυολόγος και του λέω και σε μήκος πόσο είναι και μου λέει πλέον μετράμε βάρος..από εκει καταλαβαίνουν την ανάπτυξη του μωρού!

Άρα ίσως όταν με το καλό κάνω κ εγώ την β επιπέδου, από εκεί και πέρα να μετράμε βάρος. Προς το παρόν κοιτάει μήκος ο γυναικολόγος. 

Καλά είσαι στο μυαλό μου. 

Είμαι στην 20η εβδομάδα και έχω περίπου από την 18η που νιώθω το μωράκι κάθε μερα. Την Κυριακή ήταν υπερδραστήριο. Χθες το ένιωσα λίγο το πρωί που έτρωγα πρωινό, λίγο το μεσημέρι όταν ξάπλωσα και το βραδάκι ομοίως στο κρεβατι που ήμουν. 

Σήμερα το ένιωσα λίγο το μεσημέρι.  Φευγαλέα. και αυτό...έχω αγχωθει. Κάθομαι ανάσκελα τίποτα. Χτυπάω λίγο την κοιλιά τίποτα. Ελπίζω να είναι καλά ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, χριστος Ανέστη!! Ελπίζω το Άγιο Φως να γεννήσει αγάπη και ελπίδα στις ψυχές μας!! Εγώ σήμερα είχα τυπικο ραντεβού με τον γυναικολόγο μου!! Τις προηγούμενες μέρες είχα κάποια πονακια περιόδου κέντρο χαμηλά στην κοιλιά, μια μέρα κράτησαν μια ώρα, αλλά όχι επώδυνα πολύ, απλά σαν να έχω την αίσθηση ότι αδειαθετω, επίσης με έπιασε και η μέση μου και έκανα διάρροια, κάποιες στιγμές έχω και μουδιάσματα στην κοιλιά η αίσθημα βάρους, τα είδα όλα!του τα ανέφερα όλα αυτά και μου είπε ότι είναι πολύ σοβαρά αυτά που του λεω, εφόσον όμως όλα αυτά εκείνος δεν τα βλέπει στον υπερηχο και πως η κλινική μου εικόνα είναι άριστη δε μπορεί να πάρει κάτι πάνω του οπότε με ρωτούσε αν θέλω να μου κάνει 2 μέρες εισαγωγή να βάλουμε ωκυτοκινη. Εγώ όμως δεν είμαι σίγουρη αν όλα αυτά είναι κάτι ανησυχητικό διότι μπορεί απλά να είναι το έντερο μου, η κοιλιά μου δεν πετρωνει πάντως όταν τα νιώθω όλα αυτά,γιαυτο και του είπα το παίρνω πάνω μου δεν θέλω να το κάνω αφού θα σας δω πάλι σε 10 μέρες θα το παρακολουθώ και βλεπουμε,μου είπε ξάπλα! δεν ξέρω ρε κορίτσια μου είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό με τα πονακια και τις συσπασεις δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα τι γινεται!! Επίσης μου φώναξε για ακόμη μια φορά για τα κιλά μου, με έχει πρήξει να φάω εγώ τρώω κανονικά έξι γεύματα την μέρα όμως ο μεταβολισμός μου έχει αλλάξει πια προφανώς γιαυτό και δεν παιρνω κιλα, εξάλλου ακολουθω την διατροφή για τον διαβήτη  και το ξέρει πως λοιπόν να παχύνω?? Αφού τα τρώω όλα light, τα έχω πάρει λίγο γενικά με όλη την κατάσταση του διαβήτη. Το Σάββατο έχω την καμπύλη σακχάρου ελπίζω να ξεκαθαρίσει το πράγμα.. Τεσπα συγνώμη για το μεγάλο κειμενο αλλά με έχουν τρελάνει όλοι τους μια φάε την άλλη μην τρως, εγώ ξέρω ότι κάνω ότι καλύτερο περνάει από το χέρι μου και νιώθω εντάξει, ούτε κοκαλιάρα είμαι, άσε που με την δική μου ζυγαριά για μένα έχω πάρει 2,5 κιλά!! Τελευταίο μου σχολίασε όχι και πολύ ικανοποιημένος τα γραμμάρια του μωρου, είναι πιο μικρό λίγο λέει, σήμερα είμαι 24η εβδομάδα και η μπέμπα 574+-54

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, χριστος Ανέστη!! Ελπίζω το Άγιο Φως να γεννήσει αγάπη και ελπίδα στις ψυχές μας!! Εγώ σήμερα είχα τυπικο ραντεβού με τον γυναικολόγο μου!! Τις προηγούμενες μέρες είχα κάποια πονακια περιόδου κέντρο χαμηλά στην κοιλιά, μια μέρα κράτησαν μια ώρα, αλλά όχι επώδυνα πολύ, απλά σαν να έχω την αίσθηση ότι αδειαθετω, επίσης με έπιασε και η μέση μου και έκανα διάρροια, κάποιες στιγμές έχω και μουδιάσματα στην κοιλιά η αίσθημα βάρους, τα είδα όλα!του τα ανέφερα όλα αυτά και μου είπε ότι είναι πολύ σοβαρά αυτά που του λεω, εφόσον όμως όλα αυτά εκείνος δεν τα βλέπει στον υπερηχο και πως η κλινική μου εικόνα είναι άριστη δε μπορεί να πάρει κάτι πάνω του οπότε με ρωτούσε αν θέλω να μου κάνει 2 μέρες εισαγωγή να βάλουμε ωκυτοκινη. Εγώ όμως δεν είμαι σίγουρη αν όλα αυτά είναι κάτι ανησυχητικό διότι μπορεί απλά να είναι το έντερο μου, η κοιλιά μου δεν πετρωνει πάντως όταν τα νιώθω όλα αυτά,γιαυτο και του είπα το παίρνω πάνω μου δεν θέλω να το κάνω αφού θα σας δω πάλι σε 10 μέρες θα το παρακολουθώ και βλεπουμε,μου είπε ξάπλα! δεν ξέρω ρε κορίτσια μου είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό με τα πονακια και τις συσπασεις δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα τι γινεται!! Επίσης μου φώναξε για ακόμη μια φορά για τα κιλά μου, με έχει πρήξει να φάω εγώ τρώω κανονικά έξι γεύματα την μέρα όμως ο μεταβολισμός μου έχει αλλάξει πια προφανώς γιαυτό και δεν παιρνω κιλα, εξάλλου ακολουθω την διατροφή για τον διαβήτη  και το ξέρει πως λοιπόν να παχύνω?? Αφού τα τρώω όλα light, τα έχω πάρει λίγο γενικά με όλη την κατάσταση του διαβήτη. Το Σάββατο έχω την καμπύλη σακχάρου ελπίζω να ξεκαθαρίσει το πράγμα.. Τεσπα συγνώμη για το μεγάλο κειμενο αλλά με έχουν τρελάνει όλοι τους μια φάε την άλλη μην τρως, εγώ ξέρω ότι κάνω ότι καλύτερο περνάει από το χέρι μου και νιώθω εντάξει, ούτε κοκαλιάρα είμαι, άσε που με την δική μου ζυγαριά για μένα έχω πάρει 2,5 κιλά!! Τελευταίο μου σχολίασε όχι και πολύ ικανοποιημένος τα γραμμάρια του μωρου, είναι πιο μικρό λίγο λέει, σήμερα είμαι 24η εβδομάδα και η μπέμπα 574+-54

Κορίτσι μουυυ πόσο σε καταλαβαίνω!! Και πως να είσαι ήρεμη μετά απο τέτειο μπερδεμα στο κεφάλι σου! Κι εγω παντως στη θέση σου θα περιμένα λίγο να δω πως παει, να καταλαβω αν ειναι το έντερο ή οχι και θα το παρακολουθούσα! Εφόσον ειναι και ο υπέρηχος μια χαρα και το μπεμπακι ειναι εκει αναπαυτικά δεν υπάρχει λόγος πανικού προς το παρον. Ετσι θα έπραττα κι εγω νομίζω. Οσο για τα κιλά και την διατροφή, δεν υπαρχει κάτι που να μην ε΄χει να κανει με ζαχαρη αλλα να ειναι πολύ πολύ θρεπτικο?? πχ φυστικοβούτηρο?? αβοκάντο!! Πλακωσε εκεί μπανανα με φυστικοβούτηρο μια μερα αν στο επιτρέπουν φυσικά... Αλλά σκεφτομαι πως δεν μπορεί θα υπάρχουν αυτα που λέμε καλά λιπαρά που δεν εείναι στη κατηγορία του γλυκου. Δεν ξερω κι εγω τωρα, ιδεες πετάω...Για το βαρος παντως δεν το βλέπω περίεργο αν σκεφτείς οτι εμένα 22+1 ήταν 505γρ και το λεει τσουπωτό...Ισως να εννοεις στα όρια του μικρού αλλά πάντα στα φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Κορίτσι μουυυ πόσο σε καταλαβαίνω!! Και πως να είσαι ήρεμη μετά απο τέτειο μπερδεμα στο κεφάλι σου! Κι εγω παντως στη θέση σου θα περιμένα λίγο να δω πως παει, να καταλαβω αν ειναι το έντερο ή οχι και θα το παρακολουθούσα! Εφόσον ειναι και ο υπέρηχος μια χαρα και το μπεμπακι ειναι εκει αναπαυτικά δεν υπάρχει λόγος πανικού προς το παρον. Ετσι θα έπραττα κι εγω νομίζω. Οσο για τα κιλά και την διατροφή, δεν υπαρχει κάτι που να μην ε΄χει να κανει με ζαχαρη αλλα να ειναι πολύ πολύ θρεπτικο?? πχ φυστικοβούτηρο?? αβοκάντο!! Πλακωσε εκεί μπανανα με φυστικοβούτηρο μια μερα αν στο επιτρέπουν φυσικά... Αλλά σκεφτομαι πως δεν μπορεί θα υπάρχουν αυτα που λέμε καλά λιπαρά που δεν εείναι στη κατηγορία του γλυκου. Δεν ξερω κι εγω τωρα, ιδεες πετάω...Για το βαρος παντως δεν το βλέπω περίεργο αν σκεφτείς οτι εμένα 22+1 ήταν 505γρ και το λεει τσουπωτό...Ισως να εννοεις στα όρια του μικρού αλλά πάντα στα φυσιολογικά.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Ειρηνακι, επιτέλους να με καταλάβει κάποιος γιατί αισθάνομαι στόχος κάποιες φορές ακόμη και από τον άνδρα μου που σήμερα μου έβαλε τις φωνές γιατί λέει δεν τρώω, ο παραλογισμός σε όλου του το μεγαλείο έτσι!! Άκου δεν τρώω, μια χαρά τρώω απλά είναι όλα διαίτης τι να κάνω?? Αλλά έτσι είναι οι άντρες όταν ανησυχούν και τα χάνουν γίνονται επιθετικοί! μόνο τις ποσότητες έχω αυξήσει λίγο από μονη μου, τα καλά λιπαρά όπως λες, πχ τώρα παιρνω τυρί από 10% και πάνω όχι 5% η τρώω λίγη παραπάνω ποσότητα φαγητού και εχω  προσθέσει και ένα φρούτο ακομη! Και γω μια χαρά τα βλέπω όλα καο εμένα και τα κιλά της μπέμπας και όσο για τα πονακια θέλω να τα παρακολουθήσω κι άλλο, δεν ξέρω τι λένε όλοι αυτοί! Κάνουν την τρίχα τριχιά μου φαίνεται έτσι για να μην επαναπαυομαστε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, χριστος Ανέστη!! Ελπίζω το Άγιο Φως να γεννήσει αγάπη και ελπίδα στις ψυχές μας!! Εγώ σήμερα είχα τυπικο ραντεβού με τον γυναικολόγο μου!! Τις προηγούμενες μέρες είχα κάποια πονακια περιόδου κέντρο χαμηλά στην κοιλιά, μια μέρα κράτησαν μια ώρα, αλλά όχι επώδυνα πολύ, απλά σαν να έχω την αίσθηση ότι αδειαθετω, επίσης με έπιασε και η μέση μου και έκανα διάρροια, κάποιες στιγμές έχω και μουδιάσματα στην κοιλιά η αίσθημα βάρους, τα είδα όλα!του τα ανέφερα όλα αυτά και μου είπε ότι είναι πολύ σοβαρά αυτά που του λεω, εφόσον όμως όλα αυτά εκείνος δεν τα βλέπει στον υπερηχο και πως η κλινική μου εικόνα είναι άριστη δε μπορεί να πάρει κάτι πάνω του οπότε με ρωτούσε αν θέλω να μου κάνει 2 μέρες εισαγωγή να βάλουμε ωκυτοκινη. Εγώ όμως δεν είμαι σίγουρη αν όλα αυτά είναι κάτι ανησυχητικό διότι μπορεί απλά να είναι το έντερο μου, η κοιλιά μου δεν πετρωνει πάντως όταν τα νιώθω όλα αυτά,γιαυτο και του είπα το παίρνω πάνω μου δεν θέλω να το κάνω αφού θα σας δω πάλι σε 10 μέρες θα το παρακολουθώ και βλεπουμε,μου είπε ξάπλα! δεν ξέρω ρε κορίτσια μου είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό με τα πονακια και τις συσπασεις δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα τι γινεται!! Επίσης μου φώναξε για ακόμη μια φορά για τα κιλά μου, με έχει πρήξει να φάω εγώ τρώω κανονικά έξι γεύματα την μέρα όμως ο μεταβολισμός μου έχει αλλάξει πια προφανώς γιαυτό και δεν παιρνω κιλα, εξάλλου ακολουθω την διατροφή για τον διαβήτη  και το ξέρει πως λοιπόν να παχύνω?? Αφού τα τρώω όλα light, τα έχω πάρει λίγο γενικά με όλη την κατάσταση του διαβήτη. Το Σάββατο έχω την καμπύλη σακχάρου ελπίζω να ξεκαθαρίσει το πράγμα.. Τεσπα συγνώμη για το μεγάλο κειμενο αλλά με έχουν τρελάνει όλοι τους μια φάε την άλλη μην τρως, εγώ ξέρω ότι κάνω ότι καλύτερο περνάει από το χέρι μου και νιώθω εντάξει, ούτε κοκαλιάρα είμαι, άσε που με την δική μου ζυγαριά για μένα έχω πάρει 2,5 κιλά!! Τελευταίο μου σχολίασε όχι και πολύ ικανοποιημένος τα γραμμάρια του μωρου, είναι πιο μικρό λίγο λέει, σήμερα είμαι 24η εβδομάδα και η μπέμπα 574+-54

Εγώ πάντως όταν είχα διάρροια (2 φορές μακριά η μία από την άλλη) ο γυναικολόγος μου, μου είπε να κόψω λίγο το μαγνήσιο και το σίδηρο γιατί προφανώς κάτι με ενοχλεί. Τα έκοψα για 1 ημέρα και επανήλθε. 

Όσο για τον πόνο περιόδου στο δεύτερο τρίμηνο το έχω νιώσει 2 φορές από 1 ώρα σίγουρα την κάθε φορά. 

Αφού σε παρακολουθεί τακτικά, αφού το μήκος τραχήλου είναι μια χαρά γιατί φέρνει τον πανικό? 

Δεν είμαι γιατρός να κρίνω ούτε ξέρω ο γιατρός τι βλέπει κάθε φορά 'η το ιστορικό της κάθε κοπέλας αλλά είμαστε έγκυες. Δεν είναι λογικό να έχουμε ενοχλήσεις?

Επίσης το πέτρωμα στην κοιλιά δεν σημαίνει ότι αν το έχεις ότι είναι κακό. Ακόμα και οι πόνοι περιόδου θεωρούνται συσπάσεις. Το θέμα είναι να βλέπεις αν έχει επανάληψη το "φαινόμενο '..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...