Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

@Tonia40 μπραβο κοριτσι μου!! Ωραια τα νεάκια σου! 

Ουτε εγω εχει τυχει να το ακουσω αυτο για τον 2ο πλακουντα αλλα αφου δεν τον ανυσηχει, να μην το πολυσκεφτεσαι κοριτσακι μου, αυτοι ξερουν. Αν ηταν κατι περιεργο θα το εψαχναν. 

Σχετικα με το βαρος του μωρου αν σκεφτεις οτι εμενα σημερα μου ηρθε ενημερωτικο οτι μπηκαμε 20η εβδομαδα και το βαρος ειναι περιπου 300 γραμμαρια δεν ειναι περιεργο το δικο σας βαρος. 340 λεει την 21 και 450 την 22η. Εφοσον εισαι 21+5 εισαι εντος των 2... Δεν θα με τρομαζε εμενα παντως. Δες κι εδω αυτο το διαγραμμα https://www.doctorvasiliadis.gr/iatrika/vasiliadis/menumainfetusweight.html

22η λεει - 385 γραμμαρια. ;) ενα γραμμαριο διαφορα με το μπεμπουλινι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Όλα καλά και από μένα από τη β επιπέδου. Τουλάχιστον έτσι τα έκρινε ο εμβρυολογος. Εμένα πάλι το βάρος μου φάνηκε πάρα πολύ μικρό μόλις 386 γρ.. (είμαι 21+5) και κάτι μου ανέφερε για πάραπλακουντα που έχει δημιουργηθεί. Οπότε έχω 2 πλακούντες!! Έναν οπίσθιο υψηλό (πλέον) και ένα πρόσθιο υψηλό. Δεν κατάλαβα τι είναι αλλά δε μας επηρεάζει κάπου ειπε. Το έχετε ξανακουσει πάλι αυτό?? Τράχηλος κλειστός 3 cm. Καρδούλα μια χαρά. Ολοι οι δείκτες για τρισωμια απόντες. Πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδες 3,1% ( στην αυχενική είχα 1 στις 824). 

Μπράβο Τόνια όλα καλά.Δεν γνωρίζω για τον παραπλακουντα αλλά αν ηταν κάτι ανησυχητικό θα στο έλεγε.Ρωτα τον γυναικολόγο σου, αλλά απόλαυσε και τα θετικά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

εχω την επομενη εβδομαδα ραντεβου ;) θα ενημερωθω σχετικα γτ δεν εχω ιδεα τι ειναι και ποσο σοβαρο ειναι κτλ κτλ! 

Τέλεια! Αν το θυμηθείς και τελικά ρωτήσεις πες μου τι σου είπε να έχω και μια δεύτερη γνώμη!

 

Κορίτσια σε.ποια εβδομάδα σταματάμε να μετράμε το CRL του εμβρύου? Εγώ είμαι 19 και ακόμα το μετράμε στις επισκέψεις στον  γυναικολόγο.  Είναι οκ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tonia40 Πολύ ωραία μου ακούγονται και εμένα τα νέακια σου! Μην αγχώνεσαι για τα νούμερα που διαβαζεις και γ΄ραφουμε εδώ μέσα γιατι και η καθεμία μας έχει και τη δική της ιστορία.. Πχ εμένα μου ειπε στις 22+1 οτι ειναι 505γρ, μου ειπε οτι ειναι ενα τσικ πιο μεγάλο για την εβδομα΄δα του αλλά οριακό. Οπότε καταλαβαινω οτι δεν υπα΄ρχει ενα νουμερο αλλα ισως παει απο Χ νουμερο εως Υ νουμερο και ειναι ολα ενδιαμεσα φυσιολογικά. Ασε που θεωρω πως αν ηταν κάτι να σου πει σαν συμβουλη , τυπου να φαε και κατι παραπάνω η οτιδηποτε θα στο έλεγε...επομενως ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!
@Balak455Εγω η αλήθεια ειναι ειμαι το άλλο άκρο!!! Ας προσθέσω κι εγω με τη σειρά μου το προφιλ ης πεθεράς μου! Εχω μια "πεθερά" γενικά πολύ νέα και γεμάτη ανασφάλειες!!! Ειναι καλούλα, γλυκιά, ευαισθητη και προθυμη αν της ζητήσεις κάτι. Ουάαααου ως εδω! χαχα Αλλα επειδη δεν μπορούμε να τα έχουμε ολα φυσικά, υπαρχουν 2 αρνητικά τα οποια κανουν την μεγάλη διαφορά! Δεν ειναι καθολου "μανούλα", δηλαδή δεν εχει ιδιαίτερα μητρική συμπεριφορά απεναντι στο γιο της, θα μπορούσε να ήταν καποια θεία ισως...και δευτερον δεν παίρνει βασικές πρωτοβουλίες!! Εδω πανε και οι ανασφάλειες!!! Προφανώς δεν θέλει να εχει το προφιλ της πεθερας που έχουμε όλοι στο μυαλό μας (ισως απο κακές καταγραφές), της επεμβατικής, να ανακατεύεται, και γενικά δεν.... Και αυτό την πάει στο άλλο άκρο και την κάνει αρκετά ιδιαίτερη για μάνα. Ο γιος της έχει συνηθίσει σε αυτό το μοτιβο γιατι ο γλυκουλης αυτό έχει μάθει αλλα εμένα μου πήρε αρκετό καιρό να το συνηδητοποιήσω. Ωστόσο αν της ζητήσεις κάτι, θα το κάνει αμέσως!!! Τωρα να την πάρω τηλεφωνο να της πω οτι θέλω παστιτσιο, αυριο θα το εχω!!! Ετσι εχω ρυθμιστεί κι εγω πλεον, και ξέρω οτι αν θέλουμε 5 πράγματα , μην περιμένουμε....Να τα ζητήσουμε και τελος! Για τηλεφωνήματα δεν το συζητώ...Οπως ειπαν και τα κορίτσια παραπάνω, μαζί με τον συντροφο παντρευεσαι και την οικογενεια του καλως κακώς, οπως κι εκεινος την δική μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω χθες πήγα και έκανα ξανά τσεκ για τοξόπλασμα και ενα άλλο... Εσεις κάνετε κάθε τόσο??? Εγω δεν εχω αντισώματα και με έχει βάλει να το κάνω κάθε 45 μέρες!! Εντάξει δεν ειναι κάτι, απλά μέχρι να σου στείλουν τα αποτελεσματα ενα μικρό αγχος το εχω κάθε φορα...ευτυχως μια μέρα κρατάει! Σημερα βγηκαν  και όλα καλά και αυτή τη φορά! Σε 45 μέρες πάλι!   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Εγω χθες πήγα και έκανα ξανά τσεκ για τοξόπλασμα και ενα άλλο... Εσεις κάνετε κάθε τόσο??? Εγω δεν εχω αντισώματα και με έχει βάλει να το κάνω κάθε 45 μέρες!! Εντάξει δεν ειναι κάτι, απλά μέχρι να σου στείλουν τα αποτελεσματα ενα μικρό αγχος το εχω κάθε φορα...ευτυχως μια μέρα κρατάει! Σημερα βγηκαν  και όλα καλά και αυτή τη φορά! Σε 45 μέρες πάλι!   

Κι εγώ το ελεγχω καθε μήνα γιατί ομοίως δεν έχω αντισώματα! Πραγματικά είναι ένα άγχος. Και όχι μόνο αυτό. Για όλες τις εξετάσεις έχω άγχος. Ακόμα και για την πιο απλή. Που θα φτάσει αυτή η κατάσταση μου πια με το άγχος? 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Εγω χθες πήγα και έκανα ξανά τσεκ για τοξόπλασμα και ενα άλλο... Εσεις κάνετε κάθε τόσο??? Εγω δεν εχω αντισώματα και με έχει βάλει να το κάνω κάθε 45 μέρες!! Εντάξει δεν ειναι κάτι, απλά μέχρι να σου στείλουν τα αποτελεσματα ενα μικρό αγχος το εχω κάθε φορα...ευτυχως μια μέρα κρατάει! Σημερα βγηκαν  και όλα καλά και αυτή τη φορά! Σε 45 μέρες πάλι!   

Ακριβώς αυτό και γω, μου την βάζει κάθε δεύτερη επίσκεψη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elena_vern είπε:

Τέλεια! Αν το θυμηθείς και τελικά ρωτήσεις πες μου τι σου είπε να έχω και μια δεύτερη γνώμη!

 

Κορίτσια σε.ποια εβδομάδα σταματάμε να μετράμε το CRL του εμβρύου? Εγώ είμαι 19 και ακόμα το μετράμε στις επισκέψεις στον  γυναικολόγο.  Είναι οκ?

Νομίζω αυτό μετριέται το πρωτο τρίμηνο κυρίως αλλά δεν έχω ιδέα αν το μετράει σε μένα κάθε φορά, δεν μου το αναφέρει για να ξέρω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Νομίζω αυτό μετριέται το πρωτο τρίμηνο κυρίως αλλά δεν έχω ιδέα αν το μετράει σε μένα κάθε φορά, δεν μου το αναφέρει για να ξέρω!! 

Και τι μέτρηση κάνετε για να δείτε αν είστε εντός της εβδομάδας κύησης? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elena_vern είπε:

Και τι μέτρηση κάνετε για να δείτε αν είστε εντός της εβδομάδας κύησης? 

 Η CRL είναι η μέτρηση από το κεφάλι μέχρι την ουρά.Εγω τώρα είμαι 23η οπότε μετράμε πλέον από το κεφάλι μέχρι την φτερνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Βρε κοριτσια εγω γραφω μηνυματα αλλα χρειαζονται εγκριση για να δημοσιευτουν. Τι πρεπει να κανω για να δημοσιευονται κατευθειαν τα μηνυματα μου;

Υπομονή μόνο!! Πρέπει να ξεπεράσεις τα 10 μνμ συνολικά για να σου τα εμφανίζει κατευθειαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Εμενα προσωπικα επειδη στις αιματολογικες απο την αρχη η γλυκοζη μου ηταν 100-102-98 και στην εγκυμοσυνη δεν πρεπει(συμφωνα με τον δικο μου γιατρο) να ξεπερναει η τιμη το 92..τοτε φαινεται οτι εχουμε προδιαθεση για διαβητη. Γι’ αυτο εχουμε ξεκινησει διατροφη και μετρησεις για να τον ρυθμισουμε. Φυσικα ολα θα φανουν στη καμπυλη ζαχαρου. Οποτε απο εκει υπαρχει η ενδειξη και ξεκινησαμε διατροφη.

Και γω με 98 νηστείας διαγνωστηκα με προδιαβητη και το ίδιο όριο έχει βάλει και ο δικός μου γιατρός 92! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Υπομονή μόνο!! Πρέπει να ξεπεράσεις τα 10 μνμ συνολικά για να σου τα εμφανίζει κατευθειαν

Συνολικά αυτό είναι το 15ο αλλα τίποτα και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Εγω χθες πήγα και έκανα ξανά τσεκ για τοξόπλασμα και ενα άλλο... Εσεις κάνετε κάθε τόσο??? Εγω δεν εχω αντισώματα και με έχει βάλει να το κάνω κάθε 45 μέρες!! Εντάξει δεν ειναι κάτι, απλά μέχρι να σου στείλουν τα αποτελεσματα ενα μικρό αγχος το εχω κάθε φορα...ευτυχως μια μέρα κρατάει! Σημερα βγηκαν  και όλα καλά και αυτή τη φορά! Σε 45 μέρες πάλι!   

Και εγώ  κάνω τοξόπλασμα  irini02, καθε μήνα μαζί με γενική αίματος και ούρων ,γιατί και εγώ δεν έχω αντισώματα.Εμένα επίσης με απασχολεί η λιστέρια για τον λογο αυτό έχω γίνει πολύ σχολαστική με την προετοιμασία και διατήρηση του φαγητού.Η μητέρα μου που είναι παλια γενια , δεν καταλαβαίνει τι της λεω, νομίζει οτι υπερβάλλω.Γενικα οσοι απέχουν απο την εγκυμοσυνη , δεν μπορουν να καταλάβουν οτι ειναι ιδιαίτερη περίοδος για την έγκυο, και χρειάζεται μεγάλη σχολαστικότητα.Υπομονή κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Τωρα διαβσα τα παρακατω! Εμενα οχι δεν με παιρνει τηλεφωνο ευτυχως. Στελνει ομως του αντρα μου στο ρημαδι το viber οτι ωρα και να ειναι. Κι αυτο μου αναβει τα λαμπακια γτ μπορει να ειναι και 11, και 11μιση το βραδυ. Κι ο,τι παραπονο κτλ απο τον πεθερο μου, στον αντρα μου παιρνει και τα λεει. Εδω σπιτι δεν παταει αν δεν την καλεσουμε ευτυχώς 1000 φορες ευτυχως αλλα πιστευω οτι το κανει και για να μην της ζητησουμε χαρες. Πχ τωρα με την εγκυμοσυνη δεν εχει πει ουτε μια φορα αν θελουμε βοηθεια. Αλλα δεν πειραζει.,.... πισω εχει η αχλαδα την ουρα. Δεν θα θελει να ερθει να βοηθησει με τη μπεμπα? Θα της στειλω την πανα της μπεμπας! Θα βοηθαει με το μωρο και θα εχει την χαρα αυτη η μανουλα μου που ηρθε χθες 3 ωρες εδω και μου καθαρισε και τα 2 μπανια, τις βεραντες, μου σκουπισε, μου εφτιαξε και τα ρεβυθια. Α! εφερε κι ενα κουτι κουλουρια! χαχαχα!!!

Εννοειται... σαν τη μανα μας τιποτα!!  Κ εγω αυτο λεω. Λεω απο μεσα μου εννοια σου κ να δω ποτε θα δεις το εγγονι σου. Θα της λεω κ εγω μην με παιρνετε γτ ξυπνατε το μωρο. Αιντε απο εδω.  Κ σκεφτομαι πχ σκασιλα μου εμενα αμα αυτη θελει να μιλαει στο τηλ. Θα κατσω να ασχοληθω?? Που ειμαι εγκυος κ εχουμε να βρεθούμε απο αρχες αρχες Φλεβαρη?? Κ θα με δει αν με δει μια φορα τωρα μετα το Πασχα για καμια ωρα, κ μετα ποτε ??? Μετα τη γεννα. Βασικα μετα και το σαραντισμα! Ε οχι δα. Μην τρελαθουμε. Αν δεν ντρέπεται αυτη θα ντραπω εγω??  Καλα εννοειται δεν τη θελω στα ποδια μου αλλά για να σε έχει απο κοντα ο αλλος πρεπει να κανει κ κατι. Δεν αρκει να σε παρει τηλ να σου λεει κουτσομπολιά.  Αντε πια.

Τα λεω σε εσας για να ξαλαφρωνω! Χτες δεν με πηρε. Παλι καλα  🤣 

Ειδατε ομως? Οσο καλες κ να ειναι οι πεθερες, στο τελος παντα κατι θα μας ενοχλει. Καλη καλη ειναι μεχρι να γινουμε νυφες. Βασικα ενταξει γενικα καλη ειναι η δικια μου αλλα χωρις να εχει επαφη. Δηλαδη ολο το χειμωνα πχ δεν ειπε μια φορα ελατε να φαμε ολοι μαζι ουτε τιποτα.  Νομιζει οτι επειδη πχ μας ειπε θα σας δωσω 5.000 να παρετε  την προικα του μωρου κατι εκανε. Φυσικά κ δεν πηρα τπτ. Σιγα μανταμ. Εμεις δεν μπορουμε να παρουμε οτι θελουμε του παιδιου μας ?? Ασε μας που με τα λεφτα κατι εκανες.  Ειναι κ αρκετα πονηρη θα ελεγα. Μπορει πχ να εχει γινει κατι κ ενω εγω ξερω απο τον αντρα μου τι εγινε ακριβως, εκεινη θα μου τα παρουσιασει αλλιως.. δεν τα γουσταρω αυτα. 

Απαπαπα μακρια κοριτσια. Μακρια. Τις μαναδες μας, αδερφες οσες εχουμε κ τελος.  Τι να την κανουμε την πεθερα ??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η irini02 είπε:

@Tonia40 Πολύ ωραία μου ακούγονται και εμένα τα νέακια σου! Μην αγχώνεσαι για τα νούμερα που διαβαζεις και γ΄ραφουμε εδώ μέσα γιατι και η καθεμία μας έχει και τη δική της ιστορία.. Πχ εμένα μου ειπε στις 22+1 οτι ειναι 505γρ, μου ειπε οτι ειναι ενα τσικ πιο μεγάλο για την εβδομα΄δα του αλλά οριακό. Οπότε καταλαβαινω οτι δεν υπα΄ρχει ενα νουμερο αλλα ισως παει απο Χ νουμερο εως Υ νουμερο και ειναι ολα ενδιαμεσα φυσιολογικά. Ασε που θεωρω πως αν ηταν κάτι να σου πει σαν συμβουλη , τυπου να φαε και κατι παραπάνω η οτιδηποτε θα στο έλεγε...επομενως ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!
@Balak455Εγω η αλήθεια ειναι ειμαι το άλλο άκρο!!! Ας προσθέσω κι εγω με τη σειρά μου το προφιλ ης πεθεράς μου! Εχω μια "πεθερά" γενικά πολύ νέα και γεμάτη ανασφάλειες!!! Ειναι καλούλα, γλυκιά, ευαισθητη και προθυμη αν της ζητήσεις κάτι. Ουάαααου ως εδω! χαχα Αλλα επειδη δεν μπορούμε να τα έχουμε ολα φυσικά, υπαρχουν 2 αρνητικά τα οποια κανουν την μεγάλη διαφορά! Δεν ειναι καθολου "μανούλα", δηλαδή δεν εχει ιδιαίτερα μητρική συμπεριφορά απεναντι στο γιο της, θα μπορούσε να ήταν καποια θεία ισως...και δευτερον δεν παίρνει βασικές πρωτοβουλίες!! Εδω πανε και οι ανασφάλειες!!! Προφανώς δεν θέλει να εχει το προφιλ της πεθερας που έχουμε όλοι στο μυαλό μας (ισως απο κακές καταγραφές), της επεμβατικής, να ανακατεύεται, και γενικά δεν.... Και αυτό την πάει στο άλλο άκρο και την κάνει αρκετά ιδιαίτερη για μάνα. Ο γιος της έχει συνηθίσει σε αυτό το μοτιβο γιατι ο γλυκουλης αυτό έχει μάθει αλλα εμένα μου πήρε αρκετό καιρό να το συνηδητοποιήσω. Ωστόσο αν της ζητήσεις κάτι, θα το κάνει αμέσως!!! Τωρα να την πάρω τηλεφωνο να της πω οτι θέλω παστιτσιο, αυριο θα το εχω!!! Ετσι εχω ρυθμιστεί κι εγω πλεον, και ξέρω οτι αν θέλουμε 5 πράγματα , μην περιμένουμε....Να τα ζητήσουμε και τελος! Για τηλεφωνήματα δεν το συζητώ...Οπως ειπαν και τα κορίτσια παραπάνω, μαζί με τον συντροφο παντρευεσαι και την οικογενεια του καλως κακώς, οπως κι εκεινος την δική μας.

Ωχ ωχ κατάλαβα!! Εμενα παντως δεν ενοχλουν καθολου οι δικοι μου τον αντρα μου που να σημειωθει οτι μενουμε διπλα! Ουτε καν σπίτι μου δεν ερχονται για να μην ενοχλησουν!!  Πολυ διαφορετικοι απο την πεθερα μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Και εγώ  κάνω τοξόπλασμα  irini02, καθε μήνα μαζί με γενική αίματος και ούρων ,γιατί και εγώ δεν έχω αντισώματα.Εμένα επίσης με απασχολεί η λιστέρια για τον λογο αυτό έχω γίνει πολύ σχολαστική με την προετοιμασία και διατήρηση του φαγητού.Η μητέρα μου που είναι παλια γενια , δεν καταλαβαίνει τι της λεω, νομίζει οτι υπερβάλλω.Γενικα οσοι απέχουν απο την εγκυμοσυνη , δεν μπορουν να καταλάβουν οτι ειναι ιδιαίτερη περίοδος για την έγκυο, και χρειάζεται μεγάλη σχολαστικότητα.Υπομονή κορίτσια!

Το ίδιο και η δικιά μου όταν έρχεται, μαλώνουμε πολύ!!εμεις ότι να ναι τρώγαμε και κάναμε 4 παιδιά ούτε πρόσεχαμε τιποτα, Ιδιότροπη με λέει σπαστικια, υπερβολική, αλλά έτσι τα λέει. Τώρα την έκανα με το πες πες να τα κάνει καλύτερα και από μένα 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Εγω χθες πήγα και έκανα ξανά τσεκ για τοξόπλασμα και ενα άλλο... Εσεις κάνετε κάθε τόσο??? Εγω δεν εχω αντισώματα και με έχει βάλει να το κάνω κάθε 45 μέρες!! Εντάξει δεν ειναι κάτι, απλά μέχρι να σου στείλουν τα αποτελεσματα ενα μικρό αγχος το εχω κάθε φορα...ευτυχως μια μέρα κρατάει! Σημερα βγηκαν  και όλα καλά και αυτή τη φορά! Σε 45 μέρες πάλι!   

Καλημέρα! Για τοξόπλασμα ούτε εγώ έχω αντισώματα και μέχρι τώρα έχω κάνει 3 φορές εξετάσεις. Προσέχω όσο μπορώ αλλά χτες πχ έφαγα πίτσα απ' έξω με τυρί και λαχανικά μόνο. Ψημένες πιπεριές ελιες και μανιτάρια. Αλλά μετά σκέφτηκα μήπως έκανα χαζομάρα. Μετά λέω δε γίνεται το ψήσιμο μας προστατεύει όσο άπλυτο και να είναι ένα λαχανικό. Δεν ξέρω όμως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα! Για τοξόπλασμα ούτε εγώ έχω αντισώματα και μέχρι τώρα έχω κάνει 3 φορές εξετάσεις. Προσέχω όσο μπορώ αλλά χτες πχ έφαγα πίτσα απ' έξω με τυρί και λαχανικά μόνο. Ψημένες πιπεριές ελιες και μανιτάρια. Αλλά μετά σκέφτηκα μήπως έκανα χαζομάρα. Μετά λέω δε γίνεται το ψήσιμο μας προστατεύει όσο άπλυτο και να είναι ένα λαχανικό. Δεν ξέρω όμως....

Εγω μια φορά έφαγα απέξω πιτσα από τότε που έμεινα έγκυος αλλά την πήρα μόνο με σκληρο τυρί και σαλτσα. Σίγουρα είναι πιο safe ένα ψημένο λαχανικό αλλά καλύτερα να τα αποφεύγουμε για σίγουρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Εγω μια φορά έφαγα απέξω πιτσα από τότε που έμεινα έγκυος αλλά την πήρα μόνο με σκληρο τυρί και σαλτσα. Σίγουρα είναι πιο safe ένα ψημένο λαχανικό αλλά καλύτερα να τα αποφεύγουμε για σίγουρα 

Ναι έχεις δίκιο γιατί δεν ξέρουμε από που μπορεί να μας βρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2023 at 1:51 ΜΜ, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Όλα καλά και από μένα από τη β επιπέδου. Τουλάχιστον έτσι τα έκρινε ο εμβρυολογος. Εμένα πάλι το βάρος μου φάνηκε πάρα πολύ μικρό μόλις 386 γρ.. (είμαι 21+5) και κάτι μου ανέφερε για πάραπλακουντα που έχει δημιουργηθεί. Οπότε έχω 2 πλακούντες!! Έναν οπίσθιο υψηλό (πλέον) και ένα πρόσθιο υψηλό. Δεν κατάλαβα τι είναι αλλά δε μας επηρεάζει κάπου ειπε. Το έχετε ξανακουσει πάλι αυτό?? Τράχηλος κλειστός 3 cm. Καρδούλα μια χαρά. Ολοι οι δείκτες για τρισωμια απόντες. Πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδες 3,1% ( στην αυχενική είχα 1 στις 824). 

Μπράβο Τόνια συγχαρητήρια! Ολα καλά και συνεχίζουμε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2023 at 12:43 ΜΜ, ο/η pepe90 είπε:

Βρε κοριτσια εγω γραφω μηνυματα αλλα χρειαζονται εγκριση για να δημοσιευτουν. Τι πρεπει να κανω για να δημοσιευονται κατευθειαν τα μηνυματα μου;

Pepe δεν ξέρω αν σου απάντησε κι άλλη κοπέλα, μετά τα 20 μηνύματα δημοσιευονται πλέον αμέσως! Υπομονουλα λίγο, κοντά είσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2023 at 11:02 ΠΜ, ο/η Elena_vern είπε:

Εμένα κάποια στιγμή μου λέει " σταματά να κάνεις τον γιατρό" χαχα. 

Εμένα με αγχωσαν οι συσπάσεις γιατί διάβαζα σε φόρουμ που οι γιατροί δίνανε ένα σωρό φάρμακα (προγεστερόνη κλπ) και λέω εμένα δεν θα μου δώσει? Και εκεί αγχώθηκα. Και του το είπα. Ειναι φυσιολογικό όλο αυτό που νιώθεις. Η μήτρα μεγαλώνει. Δεν θέλω να σου δώσω ορμόνες περιττές και να εκθέσω το έμβρυο σε ορμόνες και φάρμακα. Και για δική μου ψυχολογική ηρεμία μου λέει αν θες έλα και κάθε μέρα να βλέπουμε το μωρό. Τελικά το κανονίσαμε και πηγαίνω 1 φορά τη βδομάδα μέχρι τη β επιπέδου και μετράμε τράχηλο καθε φορά. Τώρα την άλλη εβδομάδα πάλι. 

Τις προάλλες ήμουν έξω και κατουριομουν. Και πάω τουαλέτα και βλέπω το εσώρουχο βρεγμένο και άοσμο. 

Έπαθα συγκοπή. Λέω χάνω αμνιακό υγρό. 

Πήρα τον γιατρό μου λέει άλλαξε εσώρουχο και πάρε με σε μισή ώρα να μου πεις. Τελικά τον πήρα μετά από μια ώρα είχα ευτυχώς στεγνό εσώρουχο. Μου λέει ούρα ήταν. Μα λέω άοσμα? Μου λέει ναι. Μόνο αν δεν πίνεις νερό τα ούρα θα μυρίζουν έντονα. 

Τελικά αφού στεγνωσε το εσώρουχο το βρεγμένο, το κατουρησα λίγο στο σημείο εκεί που ήταν βρεγμένο να δω αν θα μυρίζει και πως θα φανεί πάνω στο εσώρουχο. Ευτυχώς ήταν άοσμα και πάλι τα ούρα. Εκείνη την βδομάδα για να μου φύγει ο Πανίκος πήγα 2 φορές. 

Να τα μας λέω και η ακράτεια. 

Ευτυχώς δεν έχει ξανά τύχει.παρα μόνο αν φταρνιστω έντονα νιώθω κάτι να φεύγει. 

Εσείς κάθε πότε πάτε γιατρό?

Το έχω κο εγώ αυτό με την ακράτεια και νομίζω σε κάθε εγκυμοσύνη είναι όλο και πιο έντονο. Είναι φυσιολογικού, όχι ωραίο αλλά φυσιολογικό χεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2023 at 1:51 ΜΜ, ο/η Tonia40 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Όλα καλά και από μένα από τη β επιπέδου. Τουλάχιστον έτσι τα έκρινε ο εμβρυολογος. Εμένα πάλι το βάρος μου φάνηκε πάρα πολύ μικρό μόλις 386 γρ.. (είμαι 21+5) και κάτι μου ανέφερε για πάραπλακουντα που έχει δημιουργηθεί. Οπότε έχω 2 πλακούντες!! Έναν οπίσθιο υψηλό (πλέον) και ένα πρόσθιο υψηλό. Δεν κατάλαβα τι είναι αλλά δε μας επηρεάζει κάπου ειπε. Το έχετε ξανακουσει πάλι αυτό?? Τράχηλος κλειστός 3 cm. Καρδούλα μια χαρά. Ολοι οι δείκτες για τρισωμια απόντες. Πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδες 3,1% ( στην αυχενική είχα 1 στις 824). 

Αμα δε σου είπε τιποτα γειά για το βάρος, ολα καλα. Ούτως ή άλλως αυτό δεν μπορούν να το υπολογίσουν ακριβώς. Νομίζω οι μετρήσεις (κοιλιτσα, πόδια, κεφαλάκι κτλ) αυτές παίζουν πιο πολύ ρόλο. Κι εμένα αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 300 ήταν 350 κάπου εκει και μου είπε ότι κι αυτό γύρω στα 3 κιλακια θα βγει, όπως και τα 2 προηγούμενα. Οποτε όχι σούπερ πολύ αλλά φυσιολογικοτατο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...