Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ειναι το μωρακι σου!! ❤️❤️❤️  τωρα θα το εχεις αυτο ολο κ πιο εντονο κ σε 2 3 βδομαδες θα νιωσεις κλωτσιτσα 

Ξερεις πως περιμενω??? Δεν εχεις ιδεα!!!

Καθε βραδυ καθομαστε στον καναπε, στην τηλεόραση και λεω του αντρα μου "θα καθίσω ήρεμα μηπως το ακουσω" αλλα ακομα τιποτα! 15η εβδομαδα βλεπεις ακομααααα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να βρω κάτι δημιουργικό και ευχάριστο να απασχοληθω. Δε μπορεί να βγει έτσι! Μέχρι και για κίνδυνο πρόωρου τοκετού μου είπε ο γιατρός μου ότι μπορεί να συμβεί από το άγχος! 

Να τα, τα βλέπεις?? Για αυτό σου λέω... Ηρεμία. Δεν εισαι η πρώτη ουτε η τελευταια που νιωθει αγχος για το μωρο της. Αλλά όλα περνάνε στο βρεφάκι... Δεν ειναι κριμα να υποφερει κι αυτο ? Αυτο θα σκεφτεσαι και θα λες οχιιιιιι, θα μεινω ηρεμη γιατι ηρεμη με θελει το μικρο μου σποράκι ❤️ 

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Mummy τι πονακια ήταν αυτά? Γιατί κάπου χάθηκα με τα μηνύματα και συγνώμη δεν το παρακολουθησα. Εμένα με έπιασαν για 2 μέρες πονακια, παιρνω κ μαγνήσιο όμως οπότε ίσως με βοήθησε να περάσουν. Εμένα ηταν εντονα σχετικα αλλά συνεχόμενα κάτω χαμηλά, σαν πονακια περιοδου. Αλλά από χτες τίποτα, όλα καλα για την ώρα.

Εγω ενιωσα χθες οταν ξαπλωσαμε κατι σαν τραβηγματα στην κοιλιά μου, κατι σαν τέντωμα. Όχι ακριβως σαν πονο περιο΄δου, πιο ηπια, δεν ηταν πονος δηλαδή, ηταν έτσι, σαν μυϊκό. Αλλά σημερα το πρωι καθως σηκωθηκα δυο φορες απο καρεκλα παλι ενιωσα ενα τραβηγματακι, ελαφρυ, οχι οπως χθες. Περασε ομως, ευτυχως. Λογικα, όπως μου έγραψε και η φιλη η Μαρικα, ειναι απο τους μυες και τους συνδεσμους της κοιλιας και της μητρας. 

Εφοσον δεν πόνεσα άλλο, δεν ανυσηχώ. Εγω μαγνησιο ακομα δεν εχω πάρει, δεν μου έχει δώσει. Το μαηγνήσιο σε ποιες περιπτώσεις το δινουν οι γιατροι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tonia40 μου εσύ, αν μου επιτρέπεις, είσαι 40 ετών? Είναι το πρώτο σου μωράκι?

Είμαι 37 ετών, πρώτη φορά κυοφορώ και στην αρχή-αρχή μας έπιασε απροετοίμαστους όλο αυτό! Παντρευτήκαμε μόλις μάθαμε για την εγκυμοσύνη μου, αλλά δεν είχαμε καθόλου έτοιμες υποδομές.

Ζούμε ακόμα σε 1 γκαρσονιέρα κ αφού σχεδόν έκλεισα τον 5ο μου μήνα, αποφασίσαμε επιτέλους να πάμε σε άλλο, αρκετά μέτριο, σπίτι.

Ήθελα με όλα τα παραπάνω να σου πω ότι είμαι ένας αγχώδης άνθρωπος, που έμεινα εγκυούλα ξαφνικά με το αγόρι μου, νυν σύζυγος, κ έπρεπε κ πρέπει να διαχειριστούμε μόνοι μας τα πάντα. Και μέσα σε όοοοολα αυτά κ τις δυσκολίες της κύησής μου! Και δεν εργάζομαι αυτό το διάστημα..

Και είπα στον εαυτό μου. Ή θα το δεις θετικά και θα το παλέψεις με υπομονή κ φουλ αγώνα ή δε ξέρω.

Και αυτό προσπαθώ. Τα μωράκια μας την αξίζουν αυτη την προσπάθεια.

Κάθε ημέρα είναι κ 1 καινούργια προσπάθεια~

Ξέρω ότι η κλεισούρα δεν παλεύεται, ιδίως μετά από 2 χρόνια εγκλεισμού λόγω covid...... Τώρα ειδικά που είχαμε ανάγκη για ταξίδια περισσότερο από ποτέ! Έμεινα κ εγώ στο κρεβάτι 2 εβδομάδες λόγω εκείνων των συσπάσεων στη 14η και 15η εβδομάδα, με ελάχιστο περπάτημα γύρω-γύρω στην πλατεία..

Αλλά δε θα κρατήσει για πάντα. Είναι μόνο μερικοί μήνες και αν το πάρουμε day by day, παλεύεται. Θα το δεις ❤️ 

Α κ ο καιρός περνάει πιο γρήγορα, αν έχουμε κ κάποιες μικρές δημιουργικές ασχολίες. Εγώ ακόμα ψάχνω να βρω, αν εξαιρέσεις ότι συγγράφω το διδακτορικό μου, αλλά οκ, είναι κουραστικό, δε το λες και ψυχαγωγικό..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Να τα, τα βλέπεις?? Για αυτό σου λέω... Ηρεμία. Δεν εισαι η πρώτη ουτε η τελευταια που νιωθει αγχος για το μωρο της. Αλλά όλα περνάνε στο βρεφάκι... Δεν ειναι κριμα να υποφερει κι αυτο ? Αυτο θα σκεφτεσαι και θα λες οχιιιιιι, θα μεινω ηρεμη γιατι ηρεμη με θελει το μικρο μου σποράκι ❤️ 

Εγω ενιωσα χθες οταν ξαπλωσαμε κατι σαν τραβηγματα στην κοιλιά μου, κατι σαν τέντωμα. Όχι ακριβως σαν πονο περιο΄δου, πιο ηπια, δεν ηταν πονος δηλαδή, ηταν έτσι, σαν μυϊκό. Αλλά σημερα το πρωι καθως σηκωθηκα δυο φορες απο καρεκλα παλι ενιωσα ενα τραβηγματακι, ελαφρυ, οχι οπως χθες. Περασε ομως, ευτυχως. Λογικα, όπως μου έγραψε και η φιλη η Μαρικα, ειναι απο τους μυες και τους συνδεσμους της κοιλιας και της μητρας. 

Εφοσον δεν πόνεσα άλλο, δεν ανυσηχώ. Εγω μαγνησιο ακομα δεν εχω πάρει, δεν μου έχει δώσει. Το μαηγνήσιο σε ποιες περιπτώσεις το δινουν οι γιατροι? 

Εχω χαμηλό πλακούντα και μου τα έδωσε για να είναι πιο χαλαρή η μήτρα και να μην κάνει συσπάσεις, αν έχω καταλάβει καλά. Προληπτικά κυρίως. Αλλα παίρνω κ το utrogestan*2.  Τραβήγματα έχω κ εγώ μεμονωμένα, αν φτερνιστω πχ, σε ηρεμία δεν μου έχει τύχει. Μεγαλώνουν τα μωράκια και η μήτρα πιστεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

@Tonia40 μου εσύ, αν μου επιτρέπεις, είσαι 40 ετών? Είναι το πρώτο σου μωράκι?

Είμαι 37 ετών, πρώτη φορά κυοφορώ και στην αρχή-αρχή μας έπιασε απροετοίμαστους όλο αυτό! Παντρευτήκαμε μόλις μάθαμε για την εγκυμοσύνη μου, αλλά δεν είχαμε καθόλου έτοιμες υποδομές.

Ζούμε ακόμα σε 1 γκαρσονιέρα κ αφού σχεδόν έκλεισα τον 5ο μου μήνα, αποφασίσαμε επιτέλους να πάμε σε άλλο, αρκετά μέτριο, σπίτι.

Ήθελα με όλα τα παραπάνω να σου πω ότι είμαι ένας αγχώδης άνθρωπος, που έμεινα εγκυούλα ξαφνικά με το αγόρι μου, νυν σύζυγος, κ έπρεπε κ πρέπει να διαχειριστούμε μόνοι μας τα πάντα. Και μέσα σε όοοοολα αυτά κ τις δυσκολίες της κύησής μου! Και δεν εργάζομαι αυτό το διάστημα..

Και είπα στον εαυτό μου. Ή θα το δεις θετικά και θα το παλέψεις με υπομονή κ φουλ αγώνα ή δε ξέρω.

Και αυτό προσπαθώ. Τα μωράκια μας την αξίζουν αυτη την προσπάθεια.

Κάθε ημέρα είναι κ 1 καινούργια προσπάθεια~

Ξέρω ότι η κλεισούρα δεν παλεύεται, ιδίως μετά από 2 χρόνια εγκλεισμού λόγω covid...... Τώρα ειδικά που είχαμε ανάγκη για ταξίδια περισσότερο από ποτέ! Έμεινα κ εγώ στο κρεβάτι 2 εβδομάδες λόγω εκείνων των συσπάσεων στη 14η και 15η εβδομάδα, με ελάχιστο περπάτημα γύρω-γύρω στην πλατεία..

Αλλά δε θα κρατήσει για πάντα. Είναι μόνο μερικοί μήνες και αν το πάρουμε day by day, παλεύεται. Θα το δεις ❤️ 

Α κ ο καιρός περνάει πιο γρήγορα, αν έχουμε κ κάποιες μικρές δημιουργικές ασχολίες. Εγώ ακόμα ψάχνω να βρω, αν εξαιρέσεις ότι συγγράφω το διδακτορικό μου, αλλά οκ, είναι κουραστικό, δε το λες και ψυχαγωγικό..

 

@Ersi85 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ❤️Είμαι 41 πλέον και αυτό από μόνο του προσθέτει πολλούς πόντους στο άγχος μου. Βλέπω είσαι κ εσύ αντιμέτωπη με νέες προκλήσεις , εγκυμοσυνη- γαμος-μετακομιση. Η αλήθεια είναι ότι και οι ίδιες οι δυσκολίες μιας εγκυμοσύνης μπορεί να μας κάνουν πλέον ευάλωτες και να μας γεμίσουν ανησυχίες.  Η απασχόληση με το διδακτορικό είναι και κάτι που "θα σου μείνει" για όσο διάστημα δεν εργαζεσαι, ψάχνω να βρω κ εγώ κάτι που θα μου κάνει κλικ. Έχεις δίκιο τα μωράκια μας αξίζουν να παλεύουμε με αισιοδοξία για αυτά. Με θετική σκέψη και υπομονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Μαρίκα μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️! Ειδικά αυτό το τελευταίο με τις ιστορίες στο ίντερνετ πραγματικά είναι ότι χειρότερο γιατί ταυτίζεσαι και μετά κολλάει το μυαλό "θα το πάθω σίγουρα κ εγώ"...είναι δύσκολα ναι! Διαδυκτιακά μαθήματα ανώδυνου τοκετου που θα κάνεις? Επίσης πότε γίνονται αυτά? Δεν είναι λίγο πριν τον τοκετό κανονικά? Αυτό με την "έξοδο" στο μπαλκόνι είναι σίγουρα βοηθητικό, ένα καφεδάκι στο μπαλκόνι, λίγο φως...Στο τηλ. αποφεύγω να μιλάω γιατί δεν έχω πει για την εγκυμοσύνη οπότε όταν με ρωτάνε τα νέα μου, τι να πω?? Ότι είμαι κλεισμένη σπίτι με αναρρωτική επαπειλούμενης? Καμία ταινία ίσως ναι κάποια σειρά ίσως, αυτά είναι πολύ καλή ιδέα. Θέλω να πιστεύω ότι αν περάσει και το μαξιλαράκι της β επιπέδου θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Όχι ότι δε φοβάμαι τον τοκετό κλπκλπ. 

Θα είναι σίγουρα καλύτερα τα πράγματα μετά την β επιπέδου!!!κάθε μέρα που περνάει είναι πολύ καλύτερα τα πραγματα!! Ότι μπορείς μέχρι εκεί που μπορείς, αυτό θα κάνεις, σιγά σιγά, με τα πάνω μας και τα κάτω μας!! Οντως τα μωράκια μας βοηθάνε ψυχολογικά αν τα σκεφτόμαστε και τα βάλουμε προτεραιότητα 😃και συμφωνώ πολύ με την @Ersi85πως δεν θα είναι για πάντα έτσι αλλά μόνο για μερικούς μήνες, πολύ βοηθητικό αυτό, το σκέφτομαι ετσι όταν είμαι στις μαύρες μου!! Τα μαθήματα αυτά γίνονται από τις μαιες δωρεάν στο νοσοκομειο οπου θα γεννησω, οπότε είπα να το εκμεταλλευτώ. Έχεις δίκιο συνήθως τα ξεκινάς ποιο μετα αλλά επειδή είναι και  για ψυχολόγικη υποστήριξη δήλωσα πως θέλω να τα ξεκινήσω από τωρα!!επισης αυτά τα χαμηλά πονακια περιόδου τα έχω και γω αραιά και που, κι αυτά φυσιολογικά είναι είπε ο γιατρός μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Είχω χαμηλό πλακούντα και μου τα έδωσε για να είναι πιο χαλαρή η μήτρα και να μην κάνει συσπάσεις, αν έχω καταλάβει καλά. Προληπτικά κυρίως. Αλλα παίρνω κ το utrogestan*2.  Τραβήγματα έχω κ εγώ μεμονωμένα, αν φτερνιστω πχ, σε ηρεμία δεν μου έχει τύχει. Μεγαλώνουν τα μωράκια και η μήτρα πιστεύω.

Ναι καταλαβα... οχι οχι, εγω δεν εχω τετοια, ο πλακουντας μας ειναι σε καλη θεση απο ότι ειπε η γιατρός μου απο την αυχενικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι καταλαβα... οχι οχι, εγω δεν εχω τετοια, ο πλακουντας μας ειναι σε καλη θεση απο ότι ειπε η γιατρός μου απο την αυχενικη

Ναι το μαγνησιο το περνουμε κυρίως για τις συσπασεις, βοηθάει στα νεύρα, στα οστά, στην πίεση! για γερά δόντια και οστά του μωρου και για πρόληψη πρόωρου τοκετού και άλλων επιπλοκων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Θα είναι σίγουρα καλύτερα τα πράγματα μετά την β επιπέδου!!!κάθε μέρα που περνάει είναι πολύ καλύτερα τα πραγματα!! Ότι μπορείς μέχρι εκεί που μπορείς, αυτό θα κάνεις, σιγά σιγά, με τα πάνω μας και τα κάτω μας!! Οντως τα μωράκια μας βοηθάνε ψυχολογικά αν τα σκεφτόμαστε και τα βάλουμε προτεραιότητα 😃και συμφωνώ πολύ με την @Ersi85πως δεν θα είναι για πάντα έτσι αλλά μόνο για μερικούς μήνες, πολύ βοηθητικό αυτό, το σκέφτομαι ετσι όταν είμαι στις μαύρες μου!! Τα μαθήματα αυτά γίνονται από τις μαιες δωρεάν στο νοσοκομειο οπου θα γεννησω, οπότε είπα να το εκμεταλλευτώ. Έχεις δίκιο συνήθως τα ξεκινάς ποιο μετα αλλά επειδή είναι και  για ψυχολόγικη υποστήριξη δήλωσα πως θέλω να τα ξεκινήσω από τωρα!!επισης αυτά τα χαμηλά πονακια περιόδου τα έχω και γω αραιά και που, κι αυτά φυσιολογικά είναι είπε ο γιατρός μου

Θα ψάξω και εγώ για διαδικτυακά μαθήματα τοκετού σίγουρα! Μετά τη β επιπέδου όμως λέω. Οταν είχα ρωτήσει το γιατρό για τα πονακια είχε πει ότι είναι φυσιολογικό αλλά τώρα ήταν κάπως διαρκείας και για αυτό ανησύχησα δεν τον πήρα όμως τηλ γιατί ντράπηκαν να τον πρηξω ξανά. Οπότε ναι λέμε λίγοι μήνες έμειναν και περνούμε βαθιές ανάσες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι καταλαβα... οχι οχι, εγω δεν εχω τετοια, ο πλακουντας μας ειναι σε καλη θεση απο ότι ειπε η γιατρός μου απο την αυχενικη

Εμένα στην αυχενική δεν μου είχε αναφέρει  ο εμβρυολογος κάτι για τον πλακούντα. Μόνο είχε σημειώσει στο χαρτί οπίσθιος. Την 13η που είχα καφέ υγρά πήγα στο γιατρό και εκείνος μου το είπε αλλά υποτίθεται θα ανέβει όπως αισιόδοξουμε. Τελευταία φορά είχε ανέβει λίγο ειπε. Αλλά μάλλον όχι τόσο για να μη με έχει περιορισμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι το μαγνησιο το περνουμε κυρίως για τις συσπασεις, βοηθάει στα νεύρα, στα οστά, στην πίεση! για γερά δόντια και οστά του μωρου και για πρόληψη πρόωρου τοκετού και άλλων επιπλοκων! 

Ε τότε δεν βλέπω να το γλιτώνω! 

Αντεεεε άλλο ένα, φέρτε μαγνησια, φέρτε σίδηρα, φέρτε βιταμίνες!!! Χαχαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tonia40 είπε:

Εμένα στην αυχενική δεν μου είχε αναφέρει  ο εμβρυολογος κάτι για τον πλακούντα. Μόνο είχε σημειώσει στο χαρτί οπίσθιος. Την 13η που είχα καφέ υγρά πήγα στο γιατρό και εκείνος μου το είπε αλλά υποτίθεται θα ανέβει όπως αισιόδοξουμε. Τελευταία φορά είχε ανέβει λίγο ειπε. Αλλά μάλλον όχι τόσο για να μη με έχει περιορισμένη.

Κατάλαβα... Τωρα θα πηγαινα να ψάξω την αυχενική μου αλλά με συγχωρείς νιώθω οτι αν ανεβω άλλη μια φορα τη σκάλα σήμερα, θα την ανεβω μπουσουλώντας! Πάντως θυμάμαι οτι οπίσθιος δεν θα ηταν, θα το θυμόμουν. 

Το εχω διαβάσει κι απο άλλες κοπέλες οτι πάει στη σωστή θέση με τον καιρό, φαντάζομαι δεν θα πηγαίνει απο τη μια στιγμή στην άλλη, πιθανόν με την αναπτυξη του μωρού, να το "τραβάει" προς την σωστή θέση. 

Θα πάνε ολα καλά κοριτσάκι μου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κατάλαβα... Τωρα θα πηγαινα να ψάξω την αυχενική μου αλλά με συγχωρείς νιώθω οτι αν ανεβω άλλη μια φορα τη σκάλα σήμερα, θα την ανεβω μπουσουλώντας! Πάντως θυμάμαι οτι οπίσθιος δεν θα ηταν, θα το θυμόμουν. 

Το εχω διαβάσει κι απο άλλες κοπέλες οτι πάει στη σωστή θέση με τον καιρό, φαντάζομαι δεν θα πηγαίνει απο τη μια στιγμή στην άλλη, πιθανόν με την αναπτυξη του μωρού, να το "τραβάει" προς την σωστή θέση. 

Θα πάνε ολα καλά κοριτσάκι μου ❤️ 

Μου είπε μέχρι 20-22 εβδομάδα λογικά όλο θα ανεβαίνει όσο μεγαλώνει η μήτρα και εκεί θα ξέρουμε μήπως παραμείνει χαμηλός. Οπότε ίσως εκεί με αφήσει λίγο πιο "ελεύθερη" 😁 σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tonia40 σου απαντω εδω γιατι καναμε σπαμ στο thread των κοριτσιων. 

Για το επιδομα των 2000 λεει:

Οικογένεια με 2 γονείς και 1 παιδί (το νεογέννητο) , με ετήσιο εισόδημα 70.000€: Η κλίμακα ισοδυναμίας της οικογένειας είναι : 1 + 1/2 +1/4 = 1,75. Συνεπώς το ισοδύναμο εισόδημα είναι : 70.000€ / 1,75= 40.000€.

Αρα αν οι γονεις εχουν εως 70.000 εισοδημα, γινεται αυτη η διαιρεση και προκυπτει αυτο το 40.000 ευρω? 

Σε απλά λογια, αν εχουμε κατω απο 70.000 και οι 2 στην τελευταια μας φορολογικη, το παιρνουμε? Τι χάος ειναι πάλι αυτο ρε κοριτσια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Ξερεις πως περιμενω??? Δεν εχεις ιδεα!!!

Καθε βραδυ καθομαστε στον καναπε, στην τηλεόραση και λεω του αντρα μου "θα καθίσω ήρεμα μηπως το ακουσω" αλλα ακομα τιποτα! 15η εβδομαδα βλεπεις ακομααααα!!! 

Εγω το αισθανθηκα στην 17η εβδομαδα! Οποτε λιγο υπομονη  κανε!! Εχει πολυ πλακα. Ειναι σαν φτερουγισμα. Σαν περιεργο λοξυγκα εκεί κάτω.  Χαχα. Ενταξει δεν το ακους καθε μερα. Μη  αγχωθεις. Την 1η εβδομαδα κάθε 2η μερα περιπου εγω το αισθανθηκα. Αυτη τη βδομαδα που εχω μπει 18κ2 το νιωθω κ καθιστη. Καθε μερα θα το αισθανθω αλλα λιγο. Μπορει 2 φορες τη μερα μπορει 5. Ως εκει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εγω το αισθανθηκα στην 17η εβδομαδα! Οποτε λιγο υπομονη  κανε!! Εχει πολυ πλακα. Ειναι σαν φτερουγισμα. Σαν περιεργο λοξυγκα εκεί κάτω.  Χαχα. Ενταξει δεν το ακους καθε μερα. Μη  αγχωθεις. Την 1η εβδομαδα κάθε 2η μερα περιπου εγω το αισθανθηκα. Αυτη τη βδομαδα που εχω μπει 18κ2 το νιωθω κ καθιστη. Καθε μερα θα το αισθανθω αλλα λιγο. Μπορει 2 φορες τη μερα μπορει 5. Ως εκει!!

Αντε 2 εβδομαδες ακομα δλδ! Χαχαχαχα!! 

Πρεπει να ειναι τρομακτικο την 1η φορα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

@Tonia40 σου απαντω εδω γιατι καναμε σπαμ στο thread των κοριτσιων. 

Για το επιδομα των 2000 λεει:

Οικογένεια με 2 γονείς και 1 παιδί (το νεογέννητο) , με ετήσιο εισόδημα 70.000€: Η κλίμακα ισοδυναμίας της οικογένειας είναι : 1 + 1/2 +1/4 = 1,75. Συνεπώς το ισοδύναμο εισόδημα είναι : 70.000€ / 1,75= 40.000€.

Αρα αν οι γονεις εχουν εως 70.000 εισοδημα, γινεται αυτη η διαιρεση και προκυπτει αυτο το 40.000 ευρω? 

Σε απλά λογια, αν εχουμε κατω απο 70.000 και οι 2 στην τελευταια μας φορολογικη, το παιρνουμε? Τι χάος ειναι πάλι αυτο ρε κοριτσια!!! 

Αυτό καταλαβαίνω κ εγώ γιατί δε μιλάει απλα για συνολικό οικογενειακό εισόδημά αλλά για ισοδύναμο οικ.εισοδημα, οπότε σύμφωνα με το παράδειγμα με το 1 παιδί+ 2 γονείς (δηλ.1,75) ναι κάνουμε διαίρεση. Ελπίζω να έχουμε καταλάβει σωστά 🤓 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κορίτσια, όσες παίρνετε μαγνήσιο και D3 μήπως μπορείτε να μου πείτε ποια μάρκα;και πόσα mg?

Καλημέρα @Eir_maεγώ από μαγνήσιο έπαιρνα το Trofocard πριν λίγο καιρό και  d3 δεν πήρα ποτέ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα @Eir_maεγώ από μαγνήσιο έπαιρνα το Trofocard οριν λίγο καιρό και  d3 δεν πήρα ποτέ! 

Το ιδιο μαγνησιο κ εγω. 

Εγω παιρνω ασβεστιο που περιλαμβανει d3.  Calcioral 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια! Εγώ παίρνω καθημερινά lamberts d3 2000, και από μαγνήσιο trofocard max 2 την ημέρα. Filicine παίρνετε ακόμη? Εμενα μου είπε το συνεχίζω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα @Eir_maεγώ από μαγνήσιο έπαιρνα το Trofocard πριν λίγο καιρό και  d3 δεν πήρα ποτέ! 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Το ιδιο μαγνησιο κ εγω. 

Εγω παιρνω ασβεστιο που περιλαμβανει d3.  Calcioral 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημερα κορίτσια! Εγώ παίρνω καθημερινά lamberts d3 2000, και από μαγνήσιο trofocard max 2 την ημέρα. Filicine παίρνετε ακόμη? Εμενα μου είπε το συνεχίζω.

 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Σας βοήθησε καθόλου το μαγνήσιο;γιατί έχω κραμπες στα πόδια και σκέφτομαι να πω στον γιατρό να μου γράψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημερα κορίτσια! Εγώ παίρνω καθημερινά lamberts d3 2000, και από μαγνήσιο trofocard max 2 την ημέρα. Filicine παίρνετε ακόμη? Εμενα μου είπε το συνεχίζω.

 

Καλημέρα! Εγώ παίρνω νομίζω είναι για όλη την εγκυμοσύνη αν δεν κάνω λάθος, δεν θυμάμαι και σίγουρα να σου πω την αληθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eir_ma μου καλημέρα! Το μαγνήσιο εμένα με έχει βοηθήσει προσωπικά αν και πολλές φορές παίρνω το 1 αντί για 2 γιατί είναι κάπως ξινό (ή έτσι μου φαίνεται) και με αηδιάζει, αλλά νομίζω κάνει δουλίτσα 😉. Τώρα κάπου διάβαζα ότι το φολικό οξύ ενοχοποιείται για αυτισμό αν λαμβάνεται σε υψηλές δόσεις (δηλαδή τα 5mg μακροχρόνια δημιουργούν πρόβλημα). Αποφεύγω να διαβάζω αλλά όλο σε κάτι τέτοια πέφτω και μετά ψάχνομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

@Eir_ma μου καλημέρα! Το μαγνήσιο εμένα με έχει βοηθήσει προσωπικά αν και πολλές φορές παίρνω το 1 αντί για 2 γιατί είναι κάπως ξινό (ή έτσι μου φαίνεται) και με αηδιάζει, αλλά νομίζω κάνει δουλίτσα 😉. Τώρα κάπου διάβαζα ότι το φολικό οξύ ενοχοποιείται για αυτισμό αν λαμβάνεται σε υψηλές δόσεις (δηλαδή τα 5mg μακροχρόνια δημιουργούν πρόβλημα). Αποφεύγω να διαβάζω αλλά όλο σε κάτι τέτοια πέφτω και μετά ψάχνομαι. 

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ξέρουμε αν έχουμε έλλειψη σε κάτι και μετά να παίρνουμε την ανάλογη δόση,ο,τι βιταμίνες κι αν είναι. Αλλά κάνουμε ο,τι μας λέει ο γιατρός τι να κάνουμε δεν υπάρχει επιλογή. 

Ας το πάρουμε μέχρι την β επιπέδου και μετά να ρωτήσουμε τον γιατρό μήπως το σταματήσουμε;;; 

Να σου πω κι εγώ όλο διαβάζω και πανικοβάλλομαι άσε!!! Και πριν μείνω έγκυος,το παραμικρό το γκουγκλαρα και εννοείται ΠΑΝΤΑ η διάγνωση είναι κάτι κακό. Και μετά νααα οι κρίσεις πανικού. Πρέπει να κρατηθούμε μακριά από το ίντερνετ νομίζω. Δεν μας κάνει καλό ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σ ευχαριστώ πολύ.Εχω μέρες ακόμα μπροστά μου πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμήσω όσο γίνεται αυτό δηλαδή.Ναι τα συναισθήματα είναι πολλά.Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να δεχθώ μια αποτυχία.Ευχομαι απλά σε πρώτο βήμα να υπάρξει η εμφύτευση.
    • Αχ.... Όσες φορές κι αν διαβάσω αναρτήσεις από κοπέλες σε αναμονή από έμβρυομεταφορά μου έρχονται όλα εκείνα τα συναισθήματα, φόβος, αγωνία, προσμονή, άγχος, ελπίδα.... Από τη μια να παίρνεις κουράγιο κι από την άλλη να γεμίζει αρνητικές σκέψεις το μυαλό...   Υπομονή κορίτσι μου! Λίγη υπομονή ακόμα.... Δεν είσαι μόνη σου...  Εύχομαι να έχεις μόνο ευχάριστα νέα σύντομα! 🍀☺️🙏🏼
    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...