Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Εγω εχω ξεκινήσει και έχω άλλες απορίες... Διαβάζετε κάποιο βιβλίο αυτή τη περίοδο?? Εμένα μια φίλη μου μου έχει δανείσει το "τι να περιμένετε όταν είστε έγκυος?" αλλά οκ είναι πιο πολύ σαν εγκυκλοπαίδεια, δηλαδή αναλόγως τι έχεις και σε ποιον μήνα βρίσκεσαι πας και διαβάζεις λίγο το κεφάλαιο. Δεν είναι ότι το ανοίγω και κάθε μέρα. Θα ήθελα κάτι σε σχέση με το παιδί. Ψάχνω τι να πάρω και εχω ξεχωρίσει το Καταπληκτική Μαμά (0-12 μηνών), Πως να μιλάτε στα παιδιά σας ώστε να σας ακούν και πως να ακουτε ωστε να σας μιλούν, και Το βιβλίο που θα ήθελες να είχαν διαβάσει οι γονείς σου....αν και τα δυο τελευταία μήπως είναι νωρίς. Εσείς διαβάζετε κάτι αυτό τον καιρο? 

Κορίτσι μου το τι να περιμένετε όταν είστε έγκυος είναι όντως αρκετά γνωστό, δεν έτυχε να το διαβάσω!! Τα υπόλοιπα που αναφέρεις  ακούγονται πολύ ενδιαφέρον, για πες μας αν πάρεις κάποιο από αυτά!! Εγώ  αλήθεια είναι δεν είμαι ακόμη σε φάση για να διαβάσω, δε μπορώ να συγκεντρώθω, διαβάζω μόνο χριστιανικά βιβλία και λύνω πολλά πολλά σταυρόλεξα και όχι μόνο, έχω κολλήσει με τέτοια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσι μου το τι να περιμένετε όταν είστε έγκυος είναι όντως αρκετά γνωστό, δεν έτυχε να το διαβάσω!! Τα υπόλοιπα που αναφέρεις  ακούγονται πολύ ενδιαφέρον, για πες μας αν πάρεις κάποιο από αυτά!! Εγώ  αλήθεια είναι δεν είμαι ακόμη σε φάση για να διαβάσω, δε μπορώ να συγκεντρώθω, διαβάζω μόνο χριστιανικά βιβλία και λύνω πολλά πολλά σταυρόλεξα και όχι μόνο, έχω κολλήσει με τέτοια 

εγω το εχω ριξει στην ελαφρια λογοτεχνια... Διαβασα το Τελειωνει με εμας και τωρα πηρα τη συνεχεια του Αρχιζει με εμας. Παλιοτερα διαβαζα κι εγω και στο σπιτι μας εχω βιβλια με τα θαυματα του Αγιου Εφραιμ, ενα υπαρχει στο σαλονι, ενα στο κομοδινο μου, διαβαζα πολυ συνεχεια, αλλα δεν μπορω να διαβαζω για αρρωστιες αυτη την περιοδο. :( δεν ξερω πως ακουγεται, ομως δεν θελω να βαραινω, ηδη με το ατυχημα στα Τεμπη εκλαψα παρα πολυ και θελω να απεχω απο αυτα αυτο το διαστημα σε αυτη τη φαση που ζουμε ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

εγω το εχω ριξει στην ελαφρια λογοτεχνια... Διαβασα το Τελειωνει με εμας και τωρα πηρα τη συνεχεια του Αρχιζει με εμας. Παλιοτερα διαβαζα κι εγω και στο σπιτι μας εχω βιβλια με τα θαυματα του Αγιου Εφραιμ, ενα υπαρχει στο σαλονι, ενα στο κομοδινο μου, διαβαζα πολυ συνεχεια, αλλα δεν μπορω να διαβαζω για αρρωστιες αυτη την περιοδο. :( δεν ξερω πως ακουγεται, ομως δεν θελω να βαραινω, ηδη με το ατυχημα στα Τεμπη εκλαψα παρα πολυ και θελω να απεχω απο αυτα αυτο το διαστημα σε αυτη τη φαση που ζουμε ❤️ 

Και καλά κάνεις, και γω το ίδιο, προσπαθώ να μην τα βάζω μέσα μου,δεν βοηθάει αυτό την κατάσταση μας και δεν είναι εγωιστικό!! αυτό με τα Τέμπη όλοι πικραθηκαμε πολύ, προσέυχομαι κάθε βράδυ γιαυτους που έφυγαν αλλά κυρίως γιαυτους που έμειναν πίσω!! Πολύ ωραίο τα θαύματα του Αγίου Εφραίμ. Στην παρούσα φάση διαβάζω καινή διαθήκη, το μικρό προσευχήταρι,τους  χαιρετισμούς και τέτοια, το έχω ανάγκη πολύ και με βοηθάει!! Είναι πολύ όμορφο να προσεύχομαστε για τους αλλους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και καλά κάνεις, και γω το ίδιο, προσπαθώ να μην τα βάζω μέσα μου,δεν βοηθάει αυτό την κατάσταση μας και δεν είναι εγωιστικό!! αυτό με τα Τέμπη όλοι πικραθηκαμε πολύ, προσέυχομαι κάθε βράδυ γιαυτους που έφυγαν αλλά κυρίως γιαυτους που έμειναν πίσω!! Πολύ ωραίο τα θαύματα του Αγίου Εφραίμ. Στην παρούσα φάση διαβάζω καινή διαθήκη, το μικρό προσευχήταρι,τους  χαιρετισμούς και τέτοια, το έχω ανάγκη πολύ και με βοηθάει!! Είναι πολύ όμορφο να προσεύχομαστε για τους αλλους

Πολυ ωραια ❤️ Σκοπος της πιστης μας ειναι να αγγιζει την ψυχη μας και να την ηρεμει και να απαλυνει τα αγχη και τους φοβους μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω εχω αγορασει την εγκυκλοπαιδεια της εγκυμοσυνης αλλα οπως λες ειναι σε μορφη ερωταπαντησεων. Ασε που τα ιδια πράγματα στα λεει ο γιατρος. Τα δυο τελευταια τα εχω βρει κι εγω αλλα πράγματι ειναι νωρις...Φαινεται ομως να ειναι αρκετα διαφωτιστικά σαν βιβλία, οπως επισης και το Γιατί οι Δανοί μεγαλώνουν τα πιο ευτυχισμένα παιδιά στον κόσμο. Νομιζω οτι θελουμε βιβλία για τους πρωτους μήνες αλλα θα τα διαβασουμε? Αναρωτιεμαι αν θα εχουμε τον χρονο εκεινη την στιγμη να ανατρεχουμε σε βιβλίο και δεν θα παρουμε τηλεφωνο τη μαμά, την κολλητη μας ή τον γιατρό μας στην ε΄σχατη περιπτωση. 

Αυτο σκέφτομαι κι εγω, πως δεν θα εχουμε χρόνο μετά και λεω να αρχίσω από τωρα σιγα σιγα λιγο την ημέρα καποια στιγμή γιαυτο λεω μηπως παρω τελικα το Καταπληκτική Μαμά (0-12 μηνών) γιατι μάλλον ειναι πιο to the point κα αργότερα να παρω και τα αλλα. Εγω δεν θα έχω και βοηθεια απο μαμά και τετεια γιατι η οικογενεια μας έχει μικρύνει αρκετά τα τελευταια χρόνια αλλά είμαι αισιόδοξη οτι θα κάνω οτι μπορω με ενστικτο, αγαπη  και διάβασμα!!!!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Αυτο σκέφτομαι κι εγω, πως δεν θα εχουμε χρόνο μετά και λεω να αρχίσω από τωρα σιγα σιγα λιγο την ημέρα καποια στιγμή γιαυτο λεω μηπως παρω τελικα το Καταπληκτική Μαμά (0-12 μηνών) γιατι μάλλον ειναι πιο to the point κα αργότερα να παρω και τα αλλα. Εγω δεν θα έχω και βοηθεια απο μαμά και τετεια γιατι η οικογενεια μας έχει μικρύνει αρκετά τα τελευταια χρόνια αλλά είμαι αισιόδοξη οτι θα κάνω οτι μπορω με ενστικτο, αγαπη  και διάβασμα!!!!χαχα

Για εμένα όπως τα λες, ναι ξεκινά με αυτό. 
Κοιτα, για να είμαι ειλικρινής κι εγώ που θα έχω βοήθεια από τη μαμά δεν θέλω πολλά πολλά 😂 Είμαι αρκετά ισχυρογνώμων για να ακούω πως θα κάνω το ενα κ πως το άλλο! Ουσιαστικά τις πρώτες μέρες θέλω να είμαστε οι δυο μας, θα πάρει άδεια κ ο άντρας μου κ θα προσπαθήσουμε να βρούμε ρυθμό με το μωρό μας. Δεν μπορώ να ακούω που φέρνουν μαμάδες για να κάνουν το μωρο μπάνιο, με πιάνει υστερία. Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι, είμαι 33 χρόνων, έχω καταφέρει ενα σωρό πράγματα στη ζωή μου, δεν θα τα βγάλω πέρα με ενα βρέφος; Φυσικά τα είπα με στόμφο αυτά για να γελάω μεθαύριο που θα κλαίω τις νύχτες 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι χάπια σας έδωσε ο γυναικολόγος σας?? Πολυβιταμίνες?? Παίρνει κάποια duphaston?? Και εαν ναι για πιο λόγο?? Ακούω διάφορα για τις πολυβιταμίνες κυρίως και αγχώθηκα.. κάποιοι γιατροί το συστήνουν άλλοι πάλι όχι.. 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2023 at 8:41 ΠΜ, ο/η User10993 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, είμαι και εγώ έγκυος με ΠΗΤ 25/8 είναι το πρώτο μου και είμαι πολύ χαρούμενη. Κάναμε την αυχενική διαφάνικη και όλα καλά.. Περιμένω το επόμενο ραντεβού πώς και πώς για να δω και να ακούσω το μικρούλι μου.  Από συμπτώματα έχω πολλές ναυτίες, υπνηλία, φούσκωμα που άρχισαν να αναχωρούν σιγά σιγά.. εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά μέχρι τέλος..❤️

Και εγώ έχω ΠΗΤ 25/8.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά .Εγώ το νιώθω ήδη στην κοιλίτσα μου το βράδυ ειδικά που ξαπλώνω αυτό το φτερούγισμα 😃  .Υπάρχουν κορίτσια που θα γεννήσουν Θεσσαλονίκη;Εγώ ζω  σε χωριό στην Πιερία και θα γεννήσω και πάλι Θεσσαλονίκη στο Γεννεσις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα φιλη! 

Νομιζω πως εισαι λιγο αγχωμενη, έτσι νιώθω απο τον τρόπο που γραφεις. Δεν είναι τίποτα σοβαρό για να σε τρομάζει η ιδέα, είναι απλά ένα χάπι που εχει και καλη απορροφηση και ρυθμιζει τον θυροειδη αδενα αμεσα. Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης θα χρειαστει να πιουμε ενα σωρο... Κι εγω δεν επινα τιποτα τοσα χρονια και τωρα πινω Τ4, Felicine, Vit. D και σίδηρο. 

Να ανυσηχούσες αν σου ειχαν βγαλει μια τιμη πανω απο 4, αν εβλεπες ξαφνικά ένα 20αρι θα ελεγα εχεις δικιο να αγχωθεις. Αλλά η τιμη σου ειναι εντος οριων, μονο που στην εγκυμοσυνη δεν θελουμε να ειναι εκει, αλλα όσο πιο κατω γινεται. 

Οποτε θα σου πρότεινα να το βάλεις λίγο στην άκρη του μυαλού σου και να μην σε ταραζει αδικα ❤️ και ταραζεις και το μπεμπινι σου!! 

Δεν ξερω αν ειναι κληρονομικο το οτι εμφανιστηκε μετα τα 50 στη μητερα σου. Εμενα η δικια μου ειναι 54 και εχει χρονια τωρα οζους και ο πατερας μου πινει Τ4 παρα πολλα χρονια, μπορει κι απο τα 30 του, δεν θυμαμαι. Στη δικια μου οικογενεια ειναι επιφοβο κληρονομικα καθώς έχουν ολοι, οι θειοι μου, οι γιαγιαδες... Παρολα αυτα, επειδη έφτασα να ανεβασω την TSH στα 33 μου κι αυτο μολις εμεινα εγκυος, η ενδοκρινολογος μου εξηγησε πως μοιαζει να εχω ξεφυγει απο το κληρονομικό. Όμως εδω και πολλα χρόνια, μετά απο παρότρυνση άλλης ενδοκρινολόγου, έχω που κάνω καθε φθινοπωρο και αιματολογικές και υπερηχο καθως ειναι καλύτερη η προληψη απο την θεραπεια ;) 

Ναι εχεις δικιο μου το ειπε και ο γιατρος οτι η τιμες μου ειναι οριακά και γαυτο δεν με εστειλε με την πρώτη αλλά στην εγκυμοσυνη είμαστε διπλα και τριπλά προσεκτικοί οπότε τωρα θα με δει και ο ειδικος. Ενταξει εχω καθησυχαστεί έτσι οπως μου τα ειπες και εσύ και σε ευχαριστω΄!!!! Αντε να πάω και σε αυτόν να μου δωσει τι ειναι να μου δωσει να μπει κι αυτο στη ρουτινα της μανουλας χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η User10993 είπε:

Κορίτσια μου τι χάπια σας έδωσε ο γυναικολόγος σας?? Πολυβιταμίνες?? Παίρνει κάποια duphaston?? Και εαν ναι για πιο λόγο?? Ακούω διάφορα για τις πολυβιταμίνες κυρίως και αγχώθηκα.. κάποιοι γιατροί το συστήνουν άλλοι πάλι όχι.. 🤷‍♀️

Εγω παιρνω 2 utrogestan ενα πρωι ενα βραδυ των 200.

Καλα εννοείται χαπι θυρεοειδη το πρωι

Μετα παιρνω σιδηρο που έχει κ φολλικο οξυ.

Το μεσημέρι ασβέστιο με βιταμινη d3 κ επισης μισο glucophage για διατήρηση οσο γινεται του ζαχαρου.

Βραδυ παιρνω μαγνησιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η aggela86 είπε:

Και εγώ έχω ΠΗΤ 25/8.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά .Εγώ το νιώθω ήδη στην κοιλίτσα μου το βράδυ ειδικά που ξαπλώνω αυτό το φτερούγισμα 😃  .Υπάρχουν κορίτσια που θα γεννήσουν Θεσσαλονίκη;Εγώ ζω  σε χωριό στην Πιερία και θα γεννήσω και πάλι Θεσσαλονίκη στο Γεννεσις.

Καλημέρα ! Με ΠΗΤ 24/8 εγώ θα γεννήσω με το καλό στο διαβαλκανικό 🙈😍 το νιώθεις ε ; Από όσο καταλαβαίνω είναι το 2ο ίσως γ αυτό λένε το νιώθεις πιο γρήγορα αν είναι το 2ο... Με το καλό 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Ναι εχεις δικιο μου το ειπε και ο γιατρος οτι η τιμες μου ειναι οριακά και γαυτο δεν με εστειλε με την πρώτη αλλά στην εγκυμοσυνη είμαστε διπλα και τριπλά προσεκτικοί οπότε τωρα θα με δει και ο ειδικος. Ενταξει εχω καθησυχαστεί έτσι οπως μου τα ειπες και εσύ και σε ευχαριστω΄!!!! Αντε να πάω και σε αυτόν να μου δωσει τι ειναι να μου δωσει να μπει κι αυτο στη ρουτινα της μανουλας χαχα!!

Ακριβώς ;) Αν ηταν κατι σοβαρο θα σου ελεγε πηγαινε στον ενδοκρινολογο χθες! 

Ενημερωσε μας, ειμαι σιγουρη οτι θα ερθεις και θα πεις ουφ κοριτσια, τελικα δεν ειναι τιποτα! Ενα χαπακι καθε πρωι! χαχαχα!! 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η User10993 είπε:

Κορίτσια μου τι χάπια σας έδωσε ο γυναικολόγος σας?? Πολυβιταμίνες?? Παίρνει κάποια duphaston?? Και εαν ναι για πιο λόγο?? Ακούω διάφορα για τις πολυβιταμίνες κυρίως και αγχώθηκα.. κάποιοι γιατροί το συστήνουν άλλοι πάλι όχι.. 🤷‍♀️

Καλημερα!! 

Εγω πινω Τ4 των 50 καθε πρωι, μετα απο 2 ωρες περιπου πινω Felicine και με το μεσημεριανο πινω D3 Fix. Το απογευμα λιγο πριν το απογευματινο φρουτακι πινω και σιδηρο, μου εχει δωσει το Legofer. 

Αυτά για την ώρα, εγω μαγνήσιο δεν εχω παρει ακόμα που βλέπω οτι πίνουν άλλες κοπέλες... Σημερα ξεκινά η 15η εβδομάδα μας, φανταζομαι στην επομενη επισκεψη μας που θα ειναι 28/3 ισως μου δωσει.

Δεν εχω αποψη για τις πολυβιταμινες, θεωρω ομως, χωρις να ειμαι ειδικη, τη δικια μου καθαρα ταπεινη αποψη λεώ, καθως ακουμε πότε απορροφαται η καθε βιταμινη, πως η μια βιταμινη εξουδετερώνει την άλλη κτλ κτλ, καλυτερα ενα ενα χάπι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η User10993 είπε:

Κορίτσια μου τι χάπια σας έδωσε ο γυναικολόγος σας?? Πολυβιταμίνες?? Παίρνει κάποια duphaston?? Και εαν ναι για πιο λόγο?? Ακούω διάφορα για τις πολυβιταμίνες κυρίως και αγχώθηκα.. κάποιοι γιατροί το συστήνουν άλλοι πάλι όχι.. 🤷‍♀️

Καλημέρα!!!!! Εγώ παίρνω πολυβιταμινες της pregnall-bio plus!! Tα περιλαμβάνει μέσα  όλα όσα χρειαζόμαστε οπότε παίρνω μόνο αυτό από φαρμακα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου να σας ρωτησω κατι, επειδη σημερα ηρθε το μειλ απο ΙΑΣΩ οτι απο 15η εως 20η εβδομαδα ειναι καλη περιοδος να κανεις 3d υπερηχογράφημα, εσεις εχετε κανει? Αν οχι, σας εχει πει ο γιατρος σας ποτε γινεται? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Κοριτσια μου να σας ρωτησω κατι, επειδη σημερα ηρθε το μειλ απο ΙΑΣΩ οτι απο 15η εως 20η εβδομαδα ειναι καλη περιοδος να κανεις 3d υπερηχογράφημα, εσεις εχετε κανει? Αν οχι, σας εχει πει ο γιατρος σας ποτε γινεται? 

Κορίτσι καλησπέρα εμας μας έδιναν με την β επιπέδου 3D φωτός νομίζω κάπου στις 21-22 εβδομάδα γίνεται. Αλλά την είχα κάνει στο Ρέα την Β επιπέδου. Εσύ νομίζω πας σε έναν εκτός μαιευτήριου αν θυμάμαι καλά ε, για αυχενικη και β επιπέδου. Μπορείς να του κάνεις ένα τηλέφωνο αν έχει αυτήν την παροχή και αυτός όταν θα πάς για την Β επιπέδου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσι καλησπέρα εμας μας έδιναν με την β επιπέδου 3D φωτός νομίζω κάπου στις 21-22 εβδομάδα γίνεται. Αλλά την είχα κάνει στο Ρέα την Β επιπέδου. Εσύ νομίζω πας σε έναν εκτός μαιευτήριου αν θυμάμαι καλά ε, για αυχενικη και β επιπέδου. Μπορείς να του κάνεις ένα τηλέφωνο αν έχει αυτήν την παροχή και αυτός όταν θα πάς για την Β επιπέδου 

Καλησπερα φιλη μου ❤️ 

Ναι εγω εκανα αυχενικη στον Κιτμιριδη. Οταν ερθει η ωρα της β'επιπεδου θα του τηλεφωνησω, κι αν μου πει πως δεν κανει αυτος, φανταζομαι η γιατρος μου θα ξερει που να με στειλει. Ισως με στειλει στο ΙΑΣΩ. 

Β' επιπεδου κανουμε στο διαστημα 20-24η εβδομαδα? Θυμαμαι σωστα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπερα φιλη μου ❤️ 

Ναι εγω εκανα αυχενικη στον Κιτμιριδη. Οταν ερθει η ωρα της β'επιπεδου θα του τηλεφωνησω, κι αν μου πει πως δεν κανει αυτος, φανταζομαι η γιατρος μου θα ξερει που να με στειλει. Ισως με στειλει στο ΙΑΣΩ. 

Β' επιπεδου κανουμε στο διαστημα 20-24η εβδομαδα? Θυμαμαι σωστα? 

Ετσι ειχα διαβασει. Με ιδανικό διαστημα 21 και 22 εβδομαδες  ελεγε στο ιντερνετ. Μεσα του μηνα θα παω προσωπικα για υπερηχο κ θα μου  πει ο γιατρος ακριβως! Εγω εχω μπει 18η εβδομάδα σημερα !! (Μαλλον διανυω 18η και ειμαι 19η? Κατι τετοιο!).

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ετσι ειχα διαβασει. Με ιδανικό διαστημα 21 και 22 εβδομαδες  ελεγε στο ιντερνετ. Μεσα του μηνα θα παω προσωπικα για υπερηχο κ θα μου  πει ο γιατρος ακριβως! Εγω εχω μπει 18η εβδομάδα σημερα !! (Μαλλον διανυω 18η και ειμαι 19η? Κατι τετοιο!).

 

Εριξα μια ματια στην εγκυκλοπαιδεια, ετσι ειναι 20-24 με ιδανικοτερο το 21-22. 

Χμμ δεν ξερω, ειναι τοσο μπερδευτικο το θεμα με τις εβδομαδες... εγω σημερα ειμαι 14+1, το site του ΙΑΣΩ μου λεει πως ειμαι 15η εβδομαδα. ;) Βασικα οποιος με ρωτησει θα πω ειμαι 3 και μισο. Εξαλλου 22/3 μου σημειωσε η γιατρος οτι αλλαζω μηνα και μπαινω στον 5ο. Αρα διανυω τον 4ο μηνα, ειμαι στη μεση του 3ου μηνα! Τι μπλεξιμο Παναγια μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εριξα μια ματια στην εγκυκλοπαιδεια, ετσι ειναι 20-24 με ιδανικοτερο το 21-22. 

Χμμ δεν ξερω, ειναι τοσο μπερδευτικο το θεμα με τις εβδομαδες... εγω σημερα ειμαι 14+1, το site του ΙΑΣΩ μου λεει πως ειμαι 15η εβδομαδα. ;) Βασικα οποιος με ρωτησει θα πω ειμαι 3 και μισο. Εξαλλου 22/3 μου σημειωσε η γιατρος οτι αλλαζω μηνα και μπαινω στον 5ο. Αρα διανυω τον 4ο μηνα, ειμαι στη μεση του 3ου μηνα! Τι μπλεξιμο Παναγια μου!! 

Ωχ πολυ μπλεξιμο! Τωρα μπερδεύτηκα περισσοτερο!! Χαχαχα

Εγω σημερα μπηκα στον 5ο!  Ετσι μετραω. Απο 18 μεχρι 22 εβδομαδες θα ειμαι.στον 5ο μηνα 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ωχ πολυ μπλεξιμο! Τωρα μπερδεύτηκα περισσοτερο!! Χαχαχα

Εγω σημερα μπηκα στον 5ο!  Ετσι μετραω. Απο 18 μεχρι 22 εβδομαδες θα ειμαι.στον 5ο μηνα 🤣🤣

Μα δεν ειναι σκετος πονοκεφαλος??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπερα φιλη μου ❤️ 

Ναι εγω εκανα αυχενικη στον Κιτμιριδη. Οταν ερθει η ωρα της β'επιπεδου θα του τηλεφωνησω, κι αν μου πει πως δεν κανει αυτος, φανταζομαι η γιατρος μου θα ξερει που να με στειλει. Ισως με στειλει στο ΙΑΣΩ. 

Β' επιπεδου κανουμε στο διαστημα 20-24η εβδομαδα? Θυμαμαι σωστα? 

Ναι ναι,20- 21 εβδομάδα για καλύτερα όπως τα λέτε και πιο κάτω!!άντε πλησιάζει. Όσο για τις εβδομάδες το σάιτ του Ιασώ σου λέει την εβδομάδα που διανύεις, είσαι ας πούμε 14 εβδομάδα και 3 μέρες; Διανύεις την 15η εβδομάδα. Μερικοί το κάνουν και με τα γενέθλια αυτό και δεν μαρεσει καθόλου 🤣🤣 είμαστε 35 και 6 μηνών πχ και μας λένε 36🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι ναι,20- 21 εβδομάδα για καλύτερα όπως τα λέτε και πιο κάτω!!άντε πλησιάζει. Όσο για τις εβδομάδες το σάιτ του Ιασώ σου λέει την εβδομάδα που διανύεις, είσαι ας πούμε 14 εβδομάδα και 3 μέρες; Διανύεις την 15η εβδομάδα. Μερικοί το κάνουν και με τα γενέθλια αυτό και δεν μαρεσει καθόλου 🤣🤣 είμαστε 35 και 6 μηνών πχ και μας λένε 36🤣🤣

Η αληθεια ειναι πως ειναι σωστος ο τροπος που μετραμε. 

Για την ηλικια μας ναι ειναι αδικο. Εγω ειμαι γεννημενη το 1990, δεν ειμαι 33 ακομα! δεν εχω γενεθλια (εχω σε 11 μερες) ακομα 32 λεω ομως! Και θα μεινω 33 μεχρι του χρονου τον Μαρτη! Και σε οποιον αρεσει! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μα δεν ειναι σκετος πονοκεφαλος??? 

Χαχαχαχ @Mummy2be έιναι πολύ!!!! Εισαι 14+1 επομενως διανύεις την 15η εβδομάδα σου. Εσύ @Balak455 ναι, εισαι 18+1 οπότε λέγετε ότι διανύεις την 19η. Εγω είμαι 17+5 σήμερα οπότε διανυω την 18η εβδομάδα. Εμείς έχουμε 3 μέρες διαφορά αν θυμασαι 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Χαχαχαχ έινια πολύ!!!! Εισαι 14+1 επόμενος διανύεις την 15η εβδομάδα σου. Εσύ @Balak455 ναι εισαι 18+1 οπότε λέγετε ότι διανύεις την 19η. Εγω είμαι 17+5 σήμερα οπότε διανυω την 18η εβδομάδα. Εμείς έχουμε 3 μέρες διαφορά αν θυμασαι

Xaxaxa η @Marika31 μας τακτοποίησε πληρως 🤣🤣 πολυ σωστή !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...