Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2023


Recommended Posts

στις On 26/1/2023 at 2:08 ΜΜ, ο/η vou.95 είπε:

Γιατι βρε επειδη εισαι 40 και απο εξωσωματικη ? καμια απολυτως σημασια δεν εχει !! . μπραβο στο γιατρο σου που δεν δεχτηκε και σου ειπε προχωρατε με φυσιολογικο τοκετοο !! Μακαρι να το ειχα εστω σαν σκεψη και εγω ❤️ 

Αχ εγω , εγω και τα θεματακια μου . Κοιτα καποια απο αυτα δεν επηρεαζουν καν τον φυσιολογικο τοκετό . Ωστοσο ,η μυτη μου ειναι πληρη κατειλημμενη απο πολυποδες κογχες και με την αλλεργια μου δεν αναπνεω καθοοοολου απο την μυτη (περιμενω χειρουργειο ακριβως μετα την γεννα σκεψου) , πραγμα που κανει πολυ δυσκολη την αναπνοη μου απο το στομα κουραζομαι πολυ ευκολα και εχω συχνα ημικρανιες λογω της κακης αναπνοης . και φυσικα δεν θα ελειπε να ειχα ασθμα χαχαχα.. Με το ασθμα με το αγχος με πιανει με το παραμικρο .και δεν ξερω τι εκβαση θα εχει την ωρα της γεννας ! Παμε ομως στα δυσκολα . Ειχα παλαιοτερα κονδυλωματα μου ειχαν πει αν εμφανισω στην εγκυμοσυνη θα κανουμε τεστ παπ να δουμε τι εμφανιζει για εσωτερικα αν υπαρχουν , εχω βγαλει ηδη 2 αυτο το μηνα (γιατι η εγκυμοσυνη τα εμφανιζει ολα ξανα) Ο γιατρος μου ειπε για φυσιολογικα πρεπει να τα καυτηριασουμε εκει στον 7ο αλλα αν βγουν και αλλα ? ειδικα αν ειναι στην εισοδο του κολπου , αν μεινει για λιγη ωρα το μωρο εκει υπαρχει πιθανοτητα να περασει στους πνευμονες του (μαντεψτε εκει τα εχω και τα δυο ) Και τελος επισης παλια ειχα κυστη στους βαρθολινειους αδενες , ναι και στα 2 . στο 1 στο αριστερο ειχα λιγοτερο και δεν χρειαστηκε διανοιξη και παροχετευση . Το αλλο το δεξι, αχ αυτοο!!!!! το εχω παροχετευσει και ανοιξει 9 ολοκληρες φορες ,απο την τελευταια το 2020 δεν ξανα εμφανιστηκε!!!! Ε, δεν ηταν ωρα να εμφανιστει το αριστερο ? (πριν καν εμφανιστει το σκεφτομουν με την πιεση μηπως μαζεψει η μη γινει τιποτα στην γεννα γιατι ειχε μεινει εσωτερικα υγρο απλα δεν ειχε προβλημα και πονο  ) Ε τωρα εχει μαζεψει , ποναω οταν καθομαι , ποναω στην τουαλετα απλα και που σκουπιζομαι , ποναω στο περπατημα ! ωστοσο αντεχω το πονο (δεν ειναι σα το δεξι που ουρλιαζα) τωρα θα δω, παιρνω αντιβιωση , δεν εχει αλλαξει κατι, ο γιατρος μου,  μου ειπε να παω σημερα η αυριο να το ανοιξουμε και να με κρατησει εκει για λιγη ωρα γιατι λογω εγκυμοσυνης ισως ναχω αιμορραγια . Και ακομα δεν ξερω αν θα παω για την διανοιξη ή  να του πω να κανω και ααααλλο  υπομονη !!!!! Ολα αυτα ομως κρυοπηξιες, καυτηριασμοι , νυστερια, συριγγες με εχουν κανει αρκετα ευαισθητη εκει κατω και δεν μπορω στην ιδεα και μονο οτι με ακουμπανε ή μου κανουν το οτιδηποτε που ακουμπουν τα χερια τους !!!! ακομα και στην επαφη με τον συντροφο μου στην αρχη ειμαι δαγκωμενη . στον υπερηχο τα ιδια ! Ποσο μαλιστα να σκεφτω οτι θα βγει το μωρο μου απο εκει και θα εχω ραμματα που θα ενοχλουν και θα τραβανε ! αλλα το σημαντικοτερο ειναι τα κονδυλωματα , δεν θελω να του περασω κατι και να μου ταλαιπωρηθει . Προτιμω να μη ζοριστει καθολου, και ας κουραστω εγω με τομη καισαρικης, να σηκωθω κτλ !

Συγγνωμη για το κατεβατο κοριτσια μουυυυ!!! Παρολα αυτα , απο συμπτωματα εγκυμοσυνης δεν εχω τιποτα απολυτως !!! χαχαχαχ 

Κοριτσάρα έχω κι εγώ χρόνια ρινίτιδα, μόνιμα μπουκωμένη μύτη δηλαδή, πολύ ενοχλητικό..μου δημιουργήθηκε μετά από μια επέμβαση για το διαφραγμα που εκανα υποτίθεται για να φτιάξει😆 κ τελικά μου έκανε χειρότερο πρόβλημα..πρέπει να κάνω επέμβαση αλλά δε μπορώ πάλι κ το αφήνω..

Για τα κονδυλώματα που λες ότι δεν κάνει να είναι εκεί αν βγαίνει το μωρό, θα σου έλεγα να τα καυτηριάσεις και αν δε βγουν άλλα να πας κανονικά..αυτό βλέπω σαν θέμα δηλαδή. Αλλά μετά είναι το ψυχολογικό, που αν νιώθεις ότι δεν αντέχεις κ το έχεις πάρει αρνητικα τότε κάνε αυτό που σε ηρεμεί…εγώ πάντως χειρότερη θεωρώ τη καισαρική και πιο πολύ θα φοβόμουν..και εκεί θα έχεις ράμματα που θα σε ενοχλούν κ θα σε τραβάνε, στην ουσία σου ανοίγουν την κοιλιά στην καισαρική, είναι επέμβαση..δηλαδή όλα αυτά που φοβάσαι(τα νυστέρια κλπ) εκεί υπάρχουν, όχι στο φυσιολογικό τοκετό..από κάτω ανοίγει μόνο του από τη φύση για να βγει το μωράκι, και κλείνει μόνο του μετά..είναι πιο φυσιολογική διαδικασία..όχι ότι δε θα πονάει και πάλι! Στην πρώτη γέννα πονούσα πιο πολύ από τη διπλανή μου που είχε κάνει καισαρική, στη δεύτερη πέταγα από την πρώτη στιγμή! Επίσης στο φυσιολογικό δεν είναι απαραίτητο να κάνεις ράμματα, δεν κάνουν πάντα😊

Οπότε ανάλογα είναι όλα..αλλά σίγουρα εγώ θα προσπαθούσα τη φυσιολογική οδό αν είχα την επιλογή, παρά την επέμβαση που έχει κι άλλα θέματα μετά.. Δε θέλω να σε επηρεάσω, απλά σου λέω τη γνώμη μου🙏

Οι βαρθολινειοι αδένες που λες τι είναι;; Πρώτη φορά τ ακούω η άσχετη🙈 κ οι κύστες εκεί; Είναι σοβαρό; Ελπίζω να είσαι οκ τώρα 🙏💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

@vou.95 @Elana @Παρασκευαιδου @maryliaa κορίτσια καταλαβαίνετε ότι ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, γι’αυτό αργώ να απαντησω 😄

Ναι κορίτσια, το μωράκι μεγαλώνει κανονικά, δεν είναι κάτι που μπορούμε να κάνουμε κάτι γι’αυτό, οπότε αν είναι έτσι απλά θα είναι έτσι! Όπως είπατε ζουν άνθρωποι και με ένα νεφρό, οπότε δεν το σκέφτομαι άλλο τώρα! Περιμένουμε και το ντοπλερ και βλέπουμε!

@Παρασκευαιδου κι εγώ είχα μεγάλη κοιλιά σε αυτό σε σχέση με τα άλλα(βέβαια δε με καταλαβαίνουν ακόμα πάντα έξω, αλλά εγώ που ήξερα κ τις άλλες κοιλιές που είχα βλέπω διαφορά😄), και έλεγα μήπως φταίει που είναι το τρίτο..που λένε ότι φαινεται πιο γρήγορα η κοιλιά! Αλλά τελικά κατάλαβα ότι μάλλον τα υγρά φταίνε και σε μένα..

Ναι ναι τώρα στο δεύτερο έχω πιο μικρή κοιλιά.  Που τα υγρά είναι κανονικά. Δεν έγινε κάτι όμως να βάζεις κρεμουλα και να την δείχνεις;-) 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!!

Με το καλό το μωράκι σου🥰 Πώς πήγε η β επιπέδου;

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις και μερικά μακρυμάνικα! Γέννησα πέρσι Μάρτη το δεύτερο μου παιδάκι, και μέχρι Ιούνη θυμάμαι της φόραγα και μακρυμάνικα..εξαρτάται και τι καιρό θα έχει φέτος το Μάιο, αλλά σίγουρα θα χρειαστείς κάποια, ειδικά για το βράδυ!

Δε ξέρω και πού μένεις, εγώ μένω Αθήνα που θεωρητικά έχει και ζέστη σε σχέση με άλλες περιοχές!

Αχ ευχαριστώ πολύ με βοήθησες πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Εμένα μου έχουν δώσει ΠΗΤ 05/05. Πολύ άγχος μέχρι τώρα. Πολλές εξετάσεις. Μου βρήκαν αντίσταση στη μια μητριαία αρτηρία στην β επιπέδου και παίρνω προληπτικά Σαλοσπίρ. Γενικά αγχώνομαι με τα πάντα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2023 at 9:50 ΜΜ, ο/η Flower88 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εμένα μου έχουν δώσει ΠΗΤ 05/05. Πολύ άγχος μέχρι τώρα. Πολλές εξετάσεις. Μου βρήκαν αντίσταση στη μια μητριαία αρτηρία στην β επιπέδου και παίρνω προληπτικά Σαλοσπίρ. Γενικά αγχώνομαι με τα πάντα. 

Εγω παίρνω σαλοσπιρ απο τη αυχενική διαφάνεια, χωρίς όμως να υπάρχει κάτι ανησυχητικό,περισσότερο προληπτικά!

@Princess28 πήγε πολύ καλά η β επιπέδου, ο μπέμπησ ήταν 500γρ στσ 22 και 6!

ευχαριστώ για τη βοήθεια θα πάρω και μακρυμάνικα από ότι φαίνεται!:)

Και γω Αθηνα είμαι που οντως γενικά έχει ζεστη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2023 at 2:14 ΜΜ, ο/η vou.95 είπε:

Κοριτσια συγνωμη για τα κατεβατα που γραφω συχνα πυκνα! Μιλαω γενικα πολυ και γραφω ακοοομα περισσοτερα χαχαχ με πιανει και το παιδαγωγικο μου .... Παρακαλω δείξτε κατανόηση 🤞😁

 Α.. τι ζητάς συγνώμη σιγα βρε κορίτσι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Του Αγίου Συμεών  σήμερα. Του σεβάσμιου γέροντα που αξιώθηκε να κρατήσει στα χέρια του το σαράντα ημερών Χριστό. Θεωρείται ο προστάτης των εγκύων και των εβρύων. Ας προστατεύει τις μέλλουσες μανούλες να αποκτήσουν με το καλό τα μωράκια τους.  Καλό υπόλοιπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2023 at 8:50 ΜΜ, ο/η Flower88 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εμένα μου έχουν δώσει ΠΗΤ 05/05. Πολύ άγχος μέχρι τώρα. Πολλές εξετάσεις. Μου βρήκαν αντίσταση στη μια μητριαία αρτηρία στην β επιπέδου και παίρνω προληπτικά Σαλοσπίρ. Γενικά αγχώνομαι με τα πάντα. 

Δεν είσαι η μόνη. Νομίζω όλες έτσι είμαστε. Αν το σκεφτείς όμως δεν έμεινε πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάναμε τις μεγάλες αγορές μας.. 

Καρότσι, από γνωστή μοθ το έπλυνα και σαν καινούριο έγινε. Πήρα και αλλαξιερα και καρεκλακι αυτοκινήτου. Θα έρθει από εβδομάδα.  

Και τώρα κοιτάμε σιγα σιγα για χρώματα.  Θα βάλω μεντα βουνά με μπεζ και θα κολλήσω πάνω αερόστατα με ζωάκια.  Screenshot_20230131-212950_Chrome.thumb.jpg.6bb3620c4522131b0de335c48a06ecd9.jpg

Screenshot_20230202-231603_Google.jpg

Screenshot_20230202-230340_Chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κάναμε τις μεγάλες αγορές μας.. 

Καρότσι, από γνωστή μοθ το έπλυνα και σαν καινούριο έγινε. Πήρα και αλλαξιερα και καρεκλακι αυτοκινήτου. Θα έρθει από εβδομάδα.  

Και τώρα κοιτάμε σιγα σιγα για χρώματα.  Θα βάλω μεντα βουνά με μπεζ και θα κολλήσω πάνω αερόστατα με ζωάκια.  Screenshot_20230131-212950_Chrome.thumb.jpg.6bb3620c4522131b0de335c48a06ecd9.jpg

Screenshot_20230202-231603_Google.jpg

Screenshot_20230202-230340_Chrome.jpg

Ωωωωω!!! Με γεια με γεια!!! 😁 πολύ όμορφα!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2023 at 9:02 ΠΜ, ο/η vou.95 είπε:

Τι ομορφα κοριτσι μουυυυ... μεγιαααα, καλοφορετα καλοριζικαα ολααα😁 ❤️❤️
Κοριτσιααα απο καροτσι τι λετεεε?? ειμαι αναμεσα σε inglesina ή peg perego ...επισης και εγω κοιταω τα 3 σε 1 και μου αρεσουν και αυτα που κλεινουν μαζι με το αυγο !Δεν ξερω , θελω να ειναι βολικο και ελαφρυ γιατι θα ειμαι περα δωθε με το καραβι

Ευχαριστώ πολύ πολύ.. 

Θα έλεγα το peg perego καθαρά γιατί το γνωρίζω είναι πολύ καλή  ποιότητα μαζεύει γρήγορα - εύκολα.  Πάνε και μια βόλτα απ τα καταστήματα να τα δεις από κοντά κανε και ένα τεστ ντραιβ 😄 

Από καρεκλακι αυτοκινήτου θα σου έλεγα μόνο να ψαχτείς και όχι τι θα ακούσεις στα καταστήματα.  Εμείς πήραμε ένα που είναι από νεογέννητο μέχρι 4 χρ. 

Έχω και το αυγό απ το joie του καροτσιου για το δεύτερο αυτοκίνητο και για την ημέρα που θα βγούμε απ την κλινική.  

Screenshot_20230207-232020_Chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2023 at 8:53 ΜΜ, ο/η Elana είπε:

Ωωωωω!!! Με γεια με γεια!!! 😁 πολύ όμορφα!!!

 

 

Ευχαριστώ πολύ  😀 σαν τι χαζή τα έπλυνα κιόλας και λέει ο άντρας μου από τώρα θα σκονιστουν και λέω μα θα τα ξαναπλυνω απλά τώρα τα έκανα να δω αν βγαίνουν εύκολα 🤣🤣🤣 μουρλή με ειπε.. 🤣🤣😅😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στις μανούλες !!! Τι κάνετε; Εμένα μου έχει μείνει κολλυμένο στις 8 Φεβρουαρίου ή όντως δεν έχουμε στείλει τίποτα κανένας απο τότε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elana είπε:

Καλησπέρα στις μανούλες !!! Τι κάνετε; Εμένα μου έχει μείνει κολλυμένο στις 8 Φεβρουαρίου ή όντως δεν έχουμε στείλει τίποτα κανένας απο τότε;;;;

Όντως χαθήκαμε😄 έφυγα η πολυλογου και τσουπ ηρεμία 😅😅🤣🤣 από 8.2 με ταλαιπωρούν γρίπες κτλ  και δεν είχα δυνάμεις για να γράψω. 

Εμείς εδώ φούσκωσαμε και λαχανιαζουμε.  Εσύ πως εισαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε; εγώ αισίως είναι σήμερα 30και 3 εβδομάδες! Είχα υπέρηχο 1/3 και όλα καλά μας τα βρήκε ο γιατρός, μόνο πρέπει να προσέχω γιατί έχω ανεβάσει λίγο πίεση(εχω από πριν ιδιοπαθή υπέρταση ρυθμισμένη). Μου αύξησε ο καρδιολόγος τα χάπια που παίρνω και το παρακολουθούμε. Σήμερ έκαν και 24η ούρων για λεύκωμα. Π΄ροχωράμε και ελπίζω όλα καλά! Εσείς τι νέα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Όντως χαθήκαμε😄 έφυγα η πολυλογου και τσουπ ηρεμία 😅😅🤣🤣 από 8.2 με ταλαιπωρούν γρίπες κτλ  και δεν είχα δυνάμεις για να γράψω. 

Εμείς εδώ φούσκωσαμε και λαχανιαζουμε.  Εσύ πως εισαι; 

Άστα φίλη πολύ λαχάνιασμα όμως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!

Σήμερα μπήκα στην 28η εβδομάδα, δεν θυμαμαι αν σας το έχω γράψει τελικά περιμένουμε μπεμπούλα!

Χθές έκανα την καμπύλη ολα καλα ευτυχώς, ο αιματοκριτης μου και η φερριτίνη είναι χαμηλά και αυξήσαμε το σίδηρο, αν σε 20 μερες δεν δω άνοδο θα μου αλλάξει σκέυασμα ο γιατρός, κατα τ άλλα όλα καλά!

Πραγματικά πως πέρασε ο καιρός! Η κοιλιά μου τώρα στη 2η εγκυμοσύνη νομίζω πως είναι τεράστια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πωωωω τι ωραια!!! Πόσες απαντησεις !!! 😃 τι τέλεια που πάμε όλες καλά!!! Εγώ είμαι ακριβώς 29 εβδομάδων .. η κοιλίτσα έχει παραφουσκώσει και δυσκολεύομαι στον ύπνο τη νύχτα καθως επίσης άρχισε και το λαχάνιασμα κι εμένα Ελπίδα! 😅 

στις 13/03 έχω το Doppler , όλα καλα… η πίεσή μου όπως πάντα 9 με 6 αλλα κι εμένα Μαρία ο αιματοκρίτης μου σταθερά χαμηλός… είναι στο 32!!! Εσύ πόσο έχεις; Τι σκευάσματα σιδήρου παίρνεις; Εγώ παίρνω το ferry sanol.

 

Περιττο να πω ότι το δωματιάκι είναι εντελώς έτοιμο! Τα ρουχάκια πλυμένα έτοιμα σιδερωμένα στη συρταριέρα, το λίκνο πανέτοιμο «ντυμένο» περιμένει το μπουμπουκάκι του και γενικά μείνανε απειροελάχιστα πλέον να πάρουμε! 😅

αχ βρε Ελπίδα, δε στέλνεις πάλι εκείνον τον πίνακα με τις πητ να θυμηθούμε και να δούμε πως είμαστε πια απο χρόνο;;; 😁

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elana είπε:

Πω πωωωω τι ωραια!!! Πόσες απαντησεις !!! 😃 τι τέλεια που πάμε όλες καλά!!! Εγώ είμαι ακριβώς 29 εβδομάδων .. η κοιλίτσα έχει παραφουσκώσει και δυσκολεύομαι στον ύπνο τη νύχτα καθως επίσης άρχισε και το λαχάνιασμα κι εμένα Ελπίδα! 😅 

στις 13/03 έχω το Doppler , όλα καλα… η πίεσή μου όπως πάντα 9 με 6 αλλα κι εμένα Μαρία ο αιματοκρίτης μου σταθερά χαμηλός… είναι στο 32!!! Εσύ πόσο έχεις; Τι σκευάσματα σιδήρου παίρνεις; Εγώ παίρνω το ferry sanol.

 

Περιττο να πω ότι το δωματιάκι είναι εντελώς έτοιμο! Τα ρουχάκια πλυμένα έτοιμα σιδερωμένα στη συρταριέρα, το λίκνο πανέτοιμο «ντυμένο» περιμένει το μπουμπουκάκι του και γενικά μείνανε απειροελάχιστα πλέον να πάρουμε! 😅

αχ βρε Ελπίδα, δε στέλνεις πάλι εκείνον τον πίνακα με τις πητ να θυμηθούμε και να δούμε πως είμαστε πια απο χρόνο;;; 😁

 

Ax εμένα έχει πέσει στο 29,5! Βέβαια παραδ΄όξως νιώθω καλά! Παίρνω το hemafer , θα σταματήσω και το γάλα που πίνω στο πρωινό μου μήπως μπλοκάρει την απορρόφηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η marakineos είπε:

Ax εμένα έχει πέσει στο 29,5! Βέβαια παραδ΄όξως νιώθω καλά! Παίρνω το hemafer , θα σταματήσω και το γάλα που πίνω στο πρωινό μου μήπως μπλοκάρει την απορρόφηση!

Εγώ το παίρνω κανένα δίωρο μετά το πρωινο μαζι με ενα ποτήρι στημμένο πορτοκάλι .. βοηθάει στην απορρόφηση και για γάλα παίρνω αυτά που ειναι εμπλουτισμένα με σίδηρο κλπ….

Το σημαντικό ειναι οως νιώθεις καλα αλλα και να το ανεβάσεις εστω λιγακι ακόμα καλύτερα! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2023 at 10:23 ΠΜ, ο/η vou.95 είπε:

Τιποτα αφαντες ολεεεςς!!!! Τι κανετε κοριτσια ? σε ποια εβδομαδα εισαστε??? ❤️ Πως περναει ο καιρος .....ποσο λιγο μας εμεινεεεε 

Ένα θα πω έβγαλε το απ την προηγούμενη Τρίτη ότι σε 10 εβδομάδες έχω πητ 🥶🥶🥶😳😳😳😳 σοκ έπαθα. Εγώ την Τρίτη που μας έρχεται μπαίνω στην 31 εβδομάδα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2023 at 1:39 ΜΜ, ο/η marakineos είπε:

Γεια σας κορίτσια!!

Σήμερα μπήκα στην 28η εβδομάδα, δεν θυμαμαι αν σας το έχω γράψει τελικά περιμένουμε μπεμπούλα!

Χθές έκανα την καμπύλη ολα καλα ευτυχώς, ο αιματοκριτης μου και η φερριτίνη είναι χαμηλά και αυξήσαμε το σίδηρο, αν σε 20 μερες δεν δω άνοδο θα μου αλλάξει σκέυασμα ο γιατρός, κατα τ άλλα όλα καλά!

Πραγματικά πως πέρασε ο καιρός! Η κοιλιά μου τώρα στη 2η εγκυμοσύνη νομίζω πως είναι τεράστια!!

Με το καλοοο.. 

Σε εμένα ήταν χαμηλός ο σίδηρος και μου είπε η γοατρος για αυτό ήμουν τόσο άρρωστη κολλούσα με το παραμικρό. Ένα τιπ που έδωσε όταν θα πάρεις το χάπι σιδήρου να φάω βιταμίνη C πχ πορτοκαλί  και γαλακτωκομικα μετά από 2ωρο έτσι θα γίνει καλύτερη απορρόφηση σίδηρου.  Ρώτησε και εσύ αν θες τον γιατρό σου 😊 αν είναι καλ να κάνεις έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2023 at 8:40 ΜΜ, ο/η Elana είπε:

Πω πωωωω τι ωραια!!! Πόσες απαντησεις !!! 😃 τι τέλεια που πάμε όλες καλά!!! Εγώ είμαι ακριβώς 29 εβδομάδων .. η κοιλίτσα έχει παραφουσκώσει και δυσκολεύομαι στον ύπνο τη νύχτα καθως επίσης άρχισε και το λαχάνιασμα κι εμένα Ελπίδα! 😅 

στις 13/03 έχω το Doppler , όλα καλα… η πίεσή μου όπως πάντα 9 με 6 αλλα κι εμένα Μαρία ο αιματοκρίτης μου σταθερά χαμηλός… είναι στο 32!!! Εσύ πόσο έχεις; Τι σκευάσματα σιδήρου παίρνεις; Εγώ παίρνω το ferry sanol.

 

Περιττο να πω ότι το δωματιάκι είναι εντελώς έτοιμο! Τα ρουχάκια πλυμένα έτοιμα σιδερωμένα στη συρταριέρα, το λίκνο πανέτοιμο «ντυμένο» περιμένει το μπουμπουκάκι του και γενικά μείνανε απειροελάχιστα πλέον να πάρουμε! 😅

αχ βρε Ελπίδα, δε στέλνεις πάλι εκείνον τον πίνακα με τις πητ να θυμηθούμε και να δούμε πως είμαστε πια απο χρόνο;;; 😁

 

  •  

@kaounmar 09.05.2023 - 💟

@lia.t 11.05.2023 

@Παρασκευαιδου 16.05.2023 💙

@Elana 20.05.2023 💟

@Princess28 28.05.2023 💟

@lianask 29.05.2023

@marakineos 02.06.2023  💟

@vou.95 19.06.2023 image.png.8759fb6193d2d38847beff7fa3b18251.pngimage.png.a53600a410bdb528cf361089ffc97e42.png💙

 

@vou.95 τι περιμένεις κοριτσάκι μου; 

 

Πάντως έχω να πω πολλές νύφες για τον γιο μου 😅😅😅 να ακούω προικες.. 

 

@Elana μόνο τα ρούχα χώρισα σε νούμερα άφησα κάτω τα 50-56 και όλα τα άλλα όμορφα χωρισμένα μέσα σε κουτιά στο πατάρι. Δωμάτιο δεν πιάνω να κάνω ακόμα ούτε να πλύνω γτ σε 2 εβδομάδες θα έρθει η αλλαξιερα και στο τέλος του μήνα τα καινούρια παραθυρα και θα με γεμίσουν σκόνες κρίμα ειναι να τα κάνω.  Καλύτερα θα τρέχω και δε θα φτάνω έχω στο μυαλό μου ότι έχω άλλους 5-6 μήνες 🤣🤣🤣🤣 

 

Κορίτσια εγω έκανα και την γ επιπέδου και αυτή μια χαρά είναι.  Τώρα έχω να κλείσω ραντεβού στην κλινική γτ πάω για φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική και πρέπει να έχουν όλο το ιστορικό μου να γνωρίσω και τον γιατρο (αυτός θα είναι παρόν- θα δω αν είναι ακόμα  ο Έλληνας  να διαλέξω αυτόν, που πραγματικά περσυ που έχασα τα διδυμάκια με τον κορβιτ δεν έκανε να μπει ο άντρας μου μέσα και είχα αυτόν τον άνθρωπο να έρχεται δίπλα μου και να μου δίνει κουράγιο να τον έχει καλά ο Θεός) 

 

Ξεκίνησα και CTG  είναι πολύ βαρετή εξέταση αλλά τουλάχιστον δείχνει πολλά για το μωρο και για τις συσπάσεις κτλ έχω κάποιες αλλά δεν είναι κάτι λογικές είναι στην εβδομάδα που ειμαο . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Πως περναειιι ο καιροοος!!! Με το καλο το μωρακι σου στα χερια σουυ ❤️
η γ' επιπεδου πως ηταανν?  

Πολύ γρήγορη:-/  ενώ οι άλλες ήταν πιο αναλυτικές αυτή ήταν τσακ μπαμ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2023 at 10:30 ΠΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:
  •  

@kaounmar 09.05.2023 - 💟

@lia.t 11.05.2023 

@Παρασκευαιδου 16.05.2023 💙

@Elana 20.05.2023 💟

@Princess28 28.05.2023 💟

@lianask 29.05.2023

@marakineos 02.06.2023  💟

@vou.95 19.06.2023 image.png.8759fb6193d2d38847beff7fa3b18251.pngimage.png.a53600a410bdb528cf361089ffc97e42.png💙

 

@vou.95 τι περιμένεις κοριτσάκι μου; 

 

Πάντως έχω να πω πολλές νύφες για τον γιο μου 😅😅😅 να ακούω προικες.. 

 

@Elana μόνο τα ρούχα χώρισα σε νούμερα άφησα κάτω τα 50-56 και όλα τα άλλα όμορφα χωρισμένα μέσα σε κουτιά στο πατάρι. Δωμάτιο δεν πιάνω να κάνω ακόμα ούτε να πλύνω γτ σε 2 εβδομάδες θα έρθει η αλλαξιερα και στο τέλος του μήνα τα καινούρια παραθυρα και θα με γεμίσουν σκόνες κρίμα ειναι να τα κάνω.  Καλύτερα θα τρέχω και δε θα φτάνω έχω στο μυαλό μου ότι έχω άλλους 5-6 μήνες 🤣🤣🤣🤣 

 

Κορίτσια εγω έκανα και την γ επιπέδου και αυτή μια χαρά είναι.  Τώρα έχω να κλείσω ραντεβού στην κλινική γτ πάω για φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική και πρέπει να έχουν όλο το ιστορικό μου να γνωρίσω και τον γιατρο (αυτός θα είναι παρόν- θα δω αν είναι ακόμα  ο Έλληνας  να διαλέξω αυτόν, που πραγματικά περσυ που έχασα τα διδυμάκια με τον κορβιτ δεν έκανε να μπει ο άντρας μου μέσα και είχα αυτόν τον άνθρωπο να έρχεται δίπλα μου και να μου δίνει κουράγιο να τον έχει καλά ο Θεός) 

 

Ξεκίνησα και CTG  είναι πολύ βαρετή εξέταση αλλά τουλάχιστον δείχνει πολλά για το μωρο και για τις συσπάσεις κτλ έχω κάποιες αλλά δεν είναι κάτι λογικές είναι στην εβδομάδα που ειμαο . 

Καλημέρα σε ολες!! Η CTG πάλι τι ειναι; 🤪

Επισκέφθηκα με τον άντρα μου την κλινική όπου θα γεννήσω και η αλήθεια ειναι πως το οτι ειδα την αίθουσα ωδινων…τοκετού κλπ… μου δημιούργησε μεσα μου άγχος..!!! Εχει δυο μέρες που νιώθω και την κοιλιά μου να εχει υπέρφουσκωσει και δυσκολευομαι αρκετά τη νυχτα στον ύπνο… αλλά επιτέλους θα ξεκινήσω μαθηματα για τον τοκετό οπότε πιστεύω πως θα χαλαρώσω και θα ηρεμήσω κάπως μεσα μου όσο θα προετοιμάζομαι για την διαδικασία! 
Αύριο μπαίνω εγω στην 30η εβδομάδα… και ναι, ειναι ενα σοκ η συνειδητοποίηση οτι το πολυ σε 10 εβδομάδες ολα τελειώνουν - αρχίζουν!!! 😅

Ελπίδα τη στενάχωρο αυτο που ανέφερες για τα φιλεύαμε πέρσι!!! Πόσο μηνών συνέβη; Επειδή κόλλησες κοβιντ;

Δόξα τω θεω όλα τέλεια πια!!! Φτου Φτου Φτου! 🤣

πολλα φιλιά σε όλες!!!❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elana είπε:

Καλημέρα σε ολες!! Η CTG πάλι τι ειναι; 🤪

Επισκέφθηκα με τον άντρα μου την κλινική όπου θα γεννήσω και η αλήθεια ειναι πως το οτι ειδα την αίθουσα ωδινων…τοκετού κλπ… μου δημιούργησε μεσα μου άγχος..!!! Εχει δυο μέρες που νιώθω και την κοιλιά μου να εχει υπέρφουσκωσει και δυσκολευομαι αρκετά τη νυχτα στον ύπνο… αλλά επιτέλους θα ξεκινήσω μαθηματα για τον τοκετό οπότε πιστεύω πως θα χαλαρώσω και θα ηρεμήσω κάπως μεσα μου όσο θα προετοιμάζομαι για την διαδικασία! 
Αύριο μπαίνω εγω στην 30η εβδομάδα… και ναι, ειναι ενα σοκ η συνειδητοποίηση οτι το πολυ σε 10 εβδομάδες ολα τελειώνουν - αρχίζουν!!! 😅

Ελπίδα τη στενάχωρο αυτο που ανέφερες για τα φιλεύαμε πέρσι!!! Πόσο μηνών συνέβη; Επειδή κόλλησες κοβιντ;

Δόξα τω θεω όλα τέλεια πια!!! Φτου Φτου Φτου! 🤣

πολλα φιλιά σε όλες!!!❣️

Ctg καρδιοτοκογραφος μετράει συσπάσεις είχα το πολύ μέχρι 5 ενώ φαντάσου όταν γέννας γράφει κάτι τρελά νούμερα.  Το 5 ούτε το ένιωθα. Επίσης διαβάζει κινήσεις του μωρού και την καρδούλα του. 

Εδω εγω που είναι το δεύτερο και πάλι άρχισα να αγχώνομαι.  Έχω αλλά 2 μαθήματα ανώδυνο τοκετού και τελείωσα.

Ήταν αρκετά στην αρχή της εγκυμοσύνης 6.5 εβδ και 8.5 εβδ αλλά όσο και να είναι όταν έχεις περάσει τόσα για να φτάσεις εκεί πονας όταν έμαθα για το πρώτο που έπεσε η χοριακή ήμουν μόνη..  μπηκα χειρουργείο μόνη δεν είχα δει τον άντρα μου :-( βγήκα απ το χειρουργείο και έβλεπα με μισό μάτι το ρολόι και έλεγα από μέσα μου ξύπνα να πας κάτω να δεις τον άντρα σου ... είχα άλλο ένα μισάωρο να τον δω γτ μετά έπρεπε να φύγει. Ερχόταν ο γιατρός και μου μιλούσε, προσπαθούσε να μου απαλύνει τον πόνο μου.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...