Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΠΟΣΠΑΔΙΑΣ


chkar1981

Recommended Posts

Γνώρισα και εγώ κοπέλα που ο γιος της είχε οσχεοπεϊκό υποσπαδία και τώρα όλα είναι φυσιολογικότατα.

Είπα και εγώ να γράψω κάτι για τις λαθεμένες πληροφορίες της αγαπητής Βίκυ2, αλλά το άφησα. Το έκανες εσύ για εμένα...

Όταν και εμένα μου το είπαν στο μαιευτήριο, η αλήθεια είναι ότι αναστατώθηκα.

Όταν άρχισα να το ψάχνω, διαπίστωσα πως δεν είναι και τόσο σοβαρό.

Το πιο σημαντικό είναι να βρεις σωστό γιατρό με την ανάλογη πείρα

πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατι αντιδρασατε ετσι ;; δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου οι γιατροι το ειπανεστην φιλη μου η οποια υπεβληθει σε αμνιοπαρακεντηση για να διαπιστωθει με βεβαιοτητα το φυλο του μωρου παρ ολο που ειχε μια παρα πολυ καλη εγκυμοσυνη !! μπορειτε να καταλαβαιτε τι περασε και ποιες σκεψεις περνουσαν απο το μυαλο της μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα !! και πολλοι γιατροι δεν παραπεμπουν σε διακοπη κυησης στην 18 εβδιμαδα για πλακα συντρεχει καποιος πολυ σοβαρος λογος !!!!και αυτο που σας ειπα ειναι σοβαρος λογος !! δεν υπαρχει καποια λαθεμενη πληροφορια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

agapiti Biki mallon h fili sou prepei na ta bgazei apo to mualo tis ,ok kai emena to paidi mou otan genithike ekane tautopioisis filou dil test DNA an einai thiliko h arseniko alla kai to zitisa ego giati htrhela na to ksero 100% an htan agori na fantastis se ti morfi htan alla otan bgike 100% oti einai agoraki mou eipe o giatros afou blepame tous orxeis ston uperixo apla den blepame to peos kai me epibaibeose oti den tha upirxe dikopi kuhsis giati tha htan h arseniko h thiliko kai den diapistonete h upospadia stin egkumosini para mono otan genithi to moraki kai ayta peri diakopis kuhsis einai paramuthakia tis fili sou kai sorry alla einai alithia auto mono otan genithi to paidaki tote kseroun alla to allo den ksero an einai toso ma toso proxorimenos autos o giatros pou tis eipe auto alla oute edo stin Ameriki den to kseroun tote as kanei seminaria o giatros tis stous Amerika tous giatrous gia na kseroun kai autoi ,sorry alla tetoia paramuthia h fili sou na min leei kai ta metafereis esu kai epireazeis tis manoules ,euxaristo pou diabases to minima mou !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΙΚΥ 2 έγραψε:

γιατι αντιδρασατε ετσι ;; δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου οι γιατροι το ειπανεστην φιλη μου η οποια υπεβληθει σε αμνιοπαρακεντηση για να διαπιστωθει με βεβαιοτητα το φυλο του μωρου παρ ολο που ειχε μια παρα πολυ καλη εγκυμοσυνη !! μπορειτε να καταλαβαιτε τι περασε και ποιες σκεψεις περνουσαν απο το μυαλο της μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα !! και πολλοι γιατροι δεν παραπεμπουν σε διακοπη κυησης στην 18 εβδιμαδα για πλακα συντρεχει καποιος πολυ σοβαρος λογος !!!!και αυτο που σας ειπα ειναι σοβαρος λογος !! δεν υπαρχει καποια λαθεμενη πληροφορια !!

Αγαπητή Βίκυ2, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου.

Αλλά ως μανούλα ενος παιδιού με πρώην βαλανικό υποσπαδία επέτρεψέ μου να σου πω πως αν δε κάνεις εσύ λάθος, τότε κάνει η φίλη σου ή ο γιατρός της.

Εμείς που το έχουμε περάσει ίσως να γνωρίζουμε λίγο καλύτερα τα πράγματα.

Όπως και να έχει εύχομαι στη φίλη σου να πράξει σωστά.

Ίσως να της έλεγες να μπει να διαβάσει μερικά από τα γραφόμενά μας για να ησυχάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειμαι αναισθητη και αν συνεβαινε σε εμενα αυτο θα ημουν σε πραγματικα μεγαλο διλημα !! θεωρω ομως πως το παιδι μας ειναι παιδι μας για παντα και οπως ανυσηχουμε οταν βρισκεται στην κοιλια μας και τα πρωτα χρονια της ζωης του ετσι πρεπει να ανυσηχουμε και για ολη του την ζωη ακομα και οταν αυτο θα εχει κανει την δικη του οικογενεια και για την ομαλη σεξουαλικη ζωη του !! πολλοι γιατροι δεν λενε καποια πραγματα για ποιον λογο δεν ξερω !! παντως ευχομαι ολα να ειναι καλα και να κανουν λαθος οι γιατροι που ειπαν στην φιλη μου αυτα που ειπαν να σαι καλα και εσυ και το παιδακι σου και η φιλη μου ευτυχως εχει κοριτσακι τελικα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή Βίκυ, δεν γράψαμε πουθενά πως είσαι αναίσθητη.

Με το καλό η φίλη σου να γεννήσει το κοριτσάκι της.

Το ότι τελικά είναι κοριτσάκι ενώ το έβλεπε για αγοράκι και μάλιστα με υποσπαδία το βρίσκω λίγο περίεργο.

Εγώ στη θέση της θα ανησυχούσα ακόμα πιο πολύ που τελικά είναι κορίτσι και θα το έψαχνα σίγουρα και με κάποιον άλλο γιατρό.

Υπάρχουν διάφορες μορφές υποσπαδία.

Και επειδή μας διαβάζουν μανούλες και με υποσπαδία βαλανικό και με υποσπαδία οσχεικό κτλ, από τις πιο απλές μορφές δηλαδή, μέχρι τις πιο δύσκολες είναι καλό πριν αναφέρουμε κάτι για το θέμα να γνωρίζουμε πρώτα... να είμαστε δυο φορές πιο προσεκτικοί.

Δεν στα γράφω αυτά για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου.

Άπλά προσπαθώ, με αυτόν τον τρόπο, να ενημερώσω και να γλιτώσω τις μανούλες να πάθουν εγκεφαλικό γιατί πατώντας στο google τη λέξη υποσπαδίας μπορεί να τους βγει στην οθόνη τους το ότι η φίλη σου ήθελε να κάνει διακοπή κύησης επειδή το αγοράκι της μπορεί να είχε ή έχει υποσπαδία.

Μπορώ να σου πω με σιγουριά πως όλες οι περιπτώσεις χειρουργούνται και αποκαθιστώνται πλήρως.

Φιλικά

AngelMama

Υ.Γ. μη ξεχνάς, δε στα γράφω αυτά ούτε με ύφος, ούτε με διάθεση για να λογομαχήσουμε, προς Θεού... :kiss::):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μητέρες με ρωτούν συνέχεια πως πρέπει να είναι μετά την επέμβαση η νέα ουρήθρα και η βάλανος. Αφού πήρα την απαραίτητη συγκατάθεση δημοσίευσα στο blog μου 2 φωτογραφίες από το προσωπικό μου αρχείο τις οποίες, εάν επιθυμείτε, μπορείτε να επισκεφθείτε στο DoctorsMess. Η ουρήθρα πρέπει να έχει οβελιαία φορά, να είναι σχισμοειδής, να βρίσκεται στην κορυφή μιας καλοσχηματισμένης βαλάνου και να ευθυγραμμίζεται με τη μέση ραφή του οσχέου. Η περιτομή πρέπει να είναι καλαίσθητη με όσο το δυνατόν λιγότερα ίχνη ραμμάτων. Αυτά μπορεί να προσφέρει η ατελής χειρουργική επιστήμη.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

akouste ton kyrio Μαρινόπουλος Γιάννης opos ta leei autos kai min trexete se diaforous giatrous pou den gnorizoun kala ego exo ena agoraki 2 xronon pou htan stin xeiroteri morfi upospadias kai tora ola diorthothikan min akoute diafora apla theloun na sas paroun ta xrimata sas h diaforoi giatroi pou lene oti xreiazontai polles egxeirisis mexri 2x to paidi prepei na diaorthothi kai mexri 15x prepei na to blepoun pos paei tipota allo enimerothite apo tin k.Μαρινόπουλος Γιάννης

min akoute polla manoules !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

koritsia kalispera!!!! loipon emena o gios mou xeirourgithike ton ianouario me ypospadia metrias morfis kai me poli megali epytixeia 99%.meiname 1 mera sto nosokomeio. ean theletai na me rwthsetai kati mporeite na mou steiletai mynhma. prosoxh megali stous giatrous pou tha enallaboun ta paidia sas.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σασ κοριτσια!!! εμενα το μωρο μου εκανε εμπεμβαση τον περασμενο ιανουαριο με μεγαλη επυτιχια. οποια κοπελα θελει να με ρωτησει κατι στειλτε μου μυνημα. μονο μια συνβουλη προσοχη στους γιατρους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Επόμενη επίσκεψη στην Αθήνα 30 Οκτωβρίου.

Μπορείτε να στείλετε π.μ μέσω του mammyland ή email στο imarinopulos@doctors.org.uk

Μαρινόπουλος Γιάννης

Υποσπαδιολόγος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητές μητέρες

Η χειρουργική του υποσπαδία πέρασε ήδη το κατώφλι της απλής αποκατάστασης της ουρήθρας που οι νέες τεχνικές εγγυώνται με μεγάλη επιτυχία. Στόχος πλέον είναι μια φυσιολογική κωνική βάλανος με οβελιαία ουρήθρα και σε περιπτώσεις όπου είναι δυνατόν αποκατάσταση της ακροποσθίας με ειδική πλαστική. Έτσι δεν είναι λίγες οι οικογένειες που ζητούν επίμονα την τέλεια εικόνα ιδιαίτερα σε βαλανικούς τύπους όπου η ακροποσθία μπορεί να διατηρηθεί και να αποκατασταθεί πλήρως καλύπτοντας τη βάλανο σε όλη την επιφάνειά της. Σε στεφανιαίους και πεικούς η πλεονάζουσα ραχιαία ακροποσθία ( preputial hood ) που κρύβει από κάτω ένα πολύτιμο στρώμα δαρτού χιτώνα ιδανικό για επικάλυψη των γραμμών συρραφής και αποφυγή συριγγίων θυσιάζεται για το σκοπό της επιτυχίας με την πρώτη φορά και το πέος παρουσιάζεται περιτομημένο. Φυσικά όλα αυτά ακολουθούνε μετά από ενήμερη συγκατάθεση της οικογένειας και λεπτομερή περιγραφή της χειρουργικής τεχνικής με εικόνες και σχήματα http://alldoctorsmess.blogspot.com/2010 ... st_10.html

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός-Υποσπαδιολόγος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Kύριε μαρινόπουλε αφου περασε στην απλη χειρουργική ο υποσπαδίας γιατι εμενα ο γιος μου εκανε δυο επεμβάσεις στράφη να επισημάνω οχι με εσας γιατρό σε αλλον ήμουν γιατί??? οχι εκανε απλως συριγγιο την πρωτη πηρε μικροβιο στο χειρουργιο και την δευτερη λογο κακου ραμματος οπισθοχόρησε η ουρήθρα μου λετε σας παρακαλώ!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή μου mama 2

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σας και έχετε την αμέριστη υποστήριξή μου όποτε τη χρειαστείτε. Οι λόγοι αποτυχίας είναι συνήθως ανάμεσα στους κάτωθι:

1.Επιλογή χειρουργικής τεχνικής ακατάλληλης για τη μορφή του υποσπαδία

2.Χρησιμοποίηση λίγων στρωμάτων για κάλυψη της γραμμής συρραφής

3.Παράλειψη εκτροπής των ούρων με καθετήρα

4.Πρόχειρη επίδεση και ελλειπής αιμόσταση

5.Ακατάλληλα χοντρά ράμματα

6.Οπτική μεγέθυνση με ακατάλληλα χειρουργικά γυαλιά ( surgical loupes )

7.Εμπειρία σε λίγα περιστατικά του χειρουργού κάθε χρόνο

Οι παράγοντες που δεν μπορούν να ελεγχθούν αφορούν την ελλειπή μετεγχειρητική φροντίδα στο σπίτι, τυχόν τραυματισμοί και η ποιότητα των ιστών της περιοχής.

Σας εύχομαι μια καλύτερη έκβαση στο επόμενο χειρουργείο.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN imarinopulos@gmail.com

email: imarinopulos@doctors.org.uk

http://alldoctorsmess.blogspot.com

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ολα συμφωνω αλλα σε αυτο με τον τραυματισμο και την ποιοτητα ιστων της περιοχής οχι δεν συμφωνω ολοι οι γιατροι ετσι λενε δεν εχει καλους ιστους εγω προσωπικα το εχω μια καλή δικαιολογία, εμενα στο 1ο χειρουργιο πήρε νοσοκομιακό μικρόβιο ποιος ευθυνεται για αυτο γιατρέ??? εγω???? και στο δευτερο μαλον απο κάποιο ράμμα πισωγύρισε η ουρηθρα και πηγε παλη στην παλαια θεση σε αυτο τι φταιει??? και αν οι ιστοι δεν ειναι καλή τοτε δεν προκειται ποτε να φτιαξουμε τον υποσπαδία??? εχω κανει δυο επεμβάσης και το πεος του παιδιου ειναι οπως ηταν και στην αρχη και εχω νευριασει παρα πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με ένα από τους παρακάτω τρόπους.

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής

Παιδοχειρουργικής Εταιρείας

Ε.Αμύνης 32α

54621 Θεσσαλονίκη

2310240697 κιν 6946452138

MSN imarinopulos@gmail.com

email: imarinopulos@doctors.org.uk

http://alldoctorsmess.blogspot.com

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax re koritsia pws sas katalabainw!!!! etsi eimoun kai egw pwrsi tetoio kairo!!! den hjera ti na kanw!!!! etsi apofasisame me ton suzigo mou na pame se 4 giatrous paidoxeiroyrgous na akousoume ti tha mas pei o kathena tous. ekei den sas kribw oti mperdeutikame perisotero,o kathenas tous elege kai diaforetiki ekdoxh dhl prepei na xeirourgihi 2 me 3 xronvn o allos argisate eprepe na ginei 6 mhnwn o allos tha ginei 2 mish minwn kai 9 hmeres demenw sto krebati o allos tha ginei i epembasi kai meta apo 3 wres tha pate spiti sas.den kserame ti kai poion na empisteutoume to mikro aggeloudi mas.teleika mesw kapoias allis mamas brika kai enan pempto giatro h thevria tou den teriaze me tous proigoumenous alla mou edwse arketa ypeixeirimata kai hremeia kai apofasisame na thn kanoume se auton.kai telika pigan ola ok me megali eputixia 99% sto diko mou paidi. den htan omws kai top poio eukolo pragma gia ton mikro. telos pantwn i apoci mou einai na mhn menetai se enan giatro alla oute kai se para pollous. euxomai na eiste toso tyxeri oso egw kai o mikros alexandros.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Ένα αρκετά συνηθισμένο με βάση τις στατιστικές μελέτες πρόβλημα σε μια επέμβαση υποσπαδία είναι η δημιουργία συριγγίου. Συχνά αποτελεί μια μικροσκοπική οπή κατά μήκος της ανακατασκευασμένης ουρήθρας μέσα από την οποία λίγες σταγόνες ούρων διαφεύγουν. Άλλοτε η οπή είναι σημαντικά μεγαλύτερη και επιτρέπει την δίοδο ολόκληρης ξεχωριστής δέσμης ούρων και τότε περισσότερο μιλάμε για διάσπαση της γραμμής συρραφής. Τα αίτια του προβλήματος εντοπίζονται στην πτωχή τεχνική χωρίς αρκετά στρώματα καλά αγγειούμενων ιστών που προστατεύουν τη ραφή, σε στένωση της περιφερικής ουρήθρας και ανάπτυξη πιέσεων με εκτόνωση ούρων μέσω των ραμμάτων, σε ακατάλληλα χοντρά ράμματα, μόλυνση ή δημιουργία τοπικού μετεγχειρητικού αιματώματος που δεν ευνοεί την επούλωση, σε διαβροχή του τραύματος από ούρα λόγω μη εκτροπής των ούρων με καθετήρα.Εμφανίζονται και γίνονται αντιληπτά γρήγορα τις πρώτες μετεγχειρητικές μέρες. Μεγάλη σημασία στην επιτυχή αντιμετώπιση τους είναι η αναγνώριση της περιφερικής στένωσης της ουρήθρας και η διαστολή υπό αναισθησία. Πολύ συχνά είναι το μόνο που χρειάζεται διότι τα ούρα προτιμούν την οδό ελάχιστης αντίστασης και όχι αυτή του μικρού και στενού συριγγίου με αποτέλεσμα το τελευταίο να κλείνει αυτόματα. Όταν η διαφυγή δεν βελτιώνεται με τα παραπάνω τότε η χειρουργική διόρθωση πρέπει να γίνει μετά από διάστημα 6 μηνών ώστε οι γύρω ιστοί να έχουν επουλωθεί και να έχουν ικανοποιητική αιμάτωση για τη νέα επουλωτική διαδικασία. Πολυάριθμες τεχνικές έχουν περιγραφεί και η κάθε μία αντανακλά τη φαντασία του χειρουργού αλλά και την ανάγκη επικάλυψης με περισσότερα του ενός στρώματα ιστών ώστε να αποφευχθεί ένα νέο συρίγγιο οι πιθανότητες του οποίου πλέον είναι διπλάσιες. Συχνά η νέα οπή έχει τέτοιο μέγεθος και γειτονεύει με το έξω στόμιο της ουρήθρας τόσο ώστε κάθε προσπάθεια απλής σύγκλεισης της είναι καταδικασμένη να αποτύχει. Μια νέα ουρηθροπλαστική διάσωσης κατά Mathieu ή Snodgrass είναι απαραίτητη για να κλείσει το θέμα. Νέοι χειρουργοί υποσπαδία τολμούν αλλά αποτυγχάνουν τις περισσότερες φορές μη γνωρίζοντας την ιδιαιτερότητα της επιπλοκής οδηγώντας οικογένειες σε διαδοχικά χειρουργεία. Η εμπειρία του χειρουργού διακρίνεται στην σωστή αντιμετώπιση των επιπλοκών.

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός-Υποσπαδιολόγος

email imarinopulos@doctors.org.uk

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέστε τώρα το 6946452138 και κλείστε ραντεβού για το ιατρείο υποσπαδία. Για ραντεβού μέσω email στείλετε μήνυμα με ονοματεπώνυμο και κινητό τηλέφωνο στο imarinopulos@doctors.org.uk

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός-Υποσπαδιολόγος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα μανούλες. Το αγοράκι μου είναι 13 μηνών και μας κλεισανε ραντεβού στο αγίας σοφίας για να τον δούνε και να κανονίσουν την εγχείρηση. Η παιδίατρος μου όμως μου πρότεινε και έναν άλλο γιατρο τον κ. Μιχαήλ. Γνωρίζει καποια μανούλα να μου πει αν τον εχει επισκεφτεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι Καλά Χριστούγεννα σε όλες τις οικογένειες του mammyland.

Είθε ο Καινούργιος Χρόνος να φέρει υγεία, ευτυχία και γαλήνη που τόσο πολύ επιθυμούμε.

Με αγάπη

Γιάννης Μαρινόπουλος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί γονείς

Όσοι επιθυμείτε μπορείτε να ακούσετε το νέο podcast που απαντά στα περισσότερα ερωτήματα που αφορούν τα αίτια, συχνότητα, χειρουργική μέθοδο, κατάλληλοι γιατροί, αποτελέσματα, επιπλοκές και σεξουαλικότητα της πάθησης του υποσπαδία http://alldoctorsmess.blogspot.com/2011/02/podcast_21.html

Πάντα δικός σας

Γιάννης Μαρινόπουλος

Παιδοχειρουργός-Υποσπαδιολόγος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

το βρεφακι μου μολις 5 μηνων με ανω πεικο υποσπαδια χειρουργηθηκε πριν απο λιγες μερες σε ιδιωτικη κλινικη απο τον Prof.Hadidi. Προκειται για εναν πολυ εμπειρο χειρουργο-κορυφαιο θα μπορουσα να πω- που εξειδικευεται στον υποσπαδια και ερχεται 2 φορες το χρονο απο τη Γερμανια στην Ελλαδα και χειρουργει. Καθε μηνα κανει 35-40 υποσπαδιες σε διαφορες χωρες και εχει αριστα αποτελεσματα. Το δικο μας χειρουργειο πηγε τελεια, το παιδακι δεν ταλαιπωρηθηκε καθολου, δεν πονεσε καν και ολα βαινουν καλως, ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να βρειτε στο site του καθηγητη http://www.hypospadias-surgery.com. Ο Καθηγητης θα ειναι παλι στην Ελλαδα το Σεπτεμβρη. Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλοι οι γονείς που προετοιμάζονται για την επέμβαση διόρθωσης του υποσπαδία του γιού τους πρέπει να ενημερώνονται για το τι να κάνουν πριν και μετά την εγχείρηση. Ένα ενημερωτικό έντυπο είναι πάντα απαραίτητο για πρακτικούς λόγους αλλά και ψυχολογικούς. Σας το προσφέρουμε να το τυπώσετε και να το μοιράσετε σε όποιον το χρειάζεται http://www.box.net/shared/dsccqsrme7

Με αγάπη

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός-Υποσπαδιολόγος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...