Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβριος, Φθινόπωρο, όπως πέφτουν τα φύλλα έτσι να πέσουν οι δύσκολες στιγμές και να έρθουν νέα σποράκια στις κοιλίτσες και στις αγκαλίτσες🤰🤰🤱🤱🤱👶👶👶🍼🍼🍂🍂🍂


Nandia-

Recommended Posts

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

Πολύ ησυχία έχει πέσει στο φορουμ!!

@Raf123 Ραφ μου δεν καταλαβαίνω κι εγώ ακριβώς τι εννοείς, αλλά αν νιώθεις κάτι διαφορετικό καλύτερα να το πεις στο γιατρό σου..αν το νιώθεις κανονικά και δεν αγχώνεσαι τότε οκ! Εσύ ξέρεις πραγματικά, δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Εγώ τα ένιωθα κανονικά και τα δύο, και μια φορά που είχα διαβάσει κάτι βλακειες απο αυτά που διαβάζεις στο ιντερνετ(για ενδομήτριους θανάτους κλπ) κ ειχα αγχωθεί, νομιζα ότι δεν το νιωθω και πηγα κατευθειαν γιατρό να το δω😆 κ μετά το ένιωθα μια χαρά😆

Πώς είσαι γενικά;; Πώς πάει η εγκυμοσύνη;😊

Το νιώθω απλά δεν είναι τόσο δυνατές οι κλωτσιές σαν να έρχονται από μακριά…γενικα που όλη μέρα είμαι δουλεια πάνω κάτω δε το νιώθω κ τόσο μόνο αν κάτσω κ ηρεμήσω! Αλλά το βράδυ το νιώθω πολύ ακόμα κ όταν κοιμάμαι! Απλά χθες έκανα λίγο παραπάνω ποδήλατο στατικό και λεω μήπως για αυτό να μη το ένιωσα πολύ το βράδυ; Άλλαξε κ θέση έχει μια εβδομάδα νιώθω κλωτσιές πάνω, δλδ κάτω από το στήθος μου η στο πλευρό κ η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο ενοχλητικό γιατί με γαργαλάει! Έχω τη Δευτέρα ραντεβού κ επειδή το νιώθω να μην ενοχλήσω είπα… 

κατά τα αλλά νιώθω πολύ καλά!! Λίγο δυσπεψία έχω καποιες φορες! Τώρα που νομίζω οτι γύρισε  όχι τόσο… αλλά γενικά τρώω πολύ ελαφριά και λίγο αλλά πιο πολλες φορες γιατί δεν αντέχω να με πιάσει αυτό το σύμπτωμα!!! 
 

εσυ πως περνάς ο γαμος;; Πως ήταν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 588
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Παρασκευή επιτελους!! Πως είστε;;;

να σας ρωτήσω; Είμαι 27+5 κ το μωράκι έχει 1-2 μερες που το νιώθω μεν αλλά όχι οπως πριν έντονα, τώρα είναι πολύ ήπιες οι κινήσεις του! Αυτό είναι φυσιολογικό; 

Καλημέρα! Νομίζω πως είναι φυσιολογικό κάποιες φορές να μην τα νιώθουμε τόσο έντονα όσο άλλες, δηλαδή 1-2 μέρες που λες να μην νιώθεις τόσο δυνατές τις κλωτσιές, μπορεί απλά το μωρό να κοιμάται πιο πολύ.. Λένε ότι δεν είναι το ίδιο ορεξατα κάθε μέρα! Σημασία έχει αρχικά να το νιώθεις, έπειτα δεν ξέρω αν μετράς κινήσεις τώρα.. Φάε κάτι γλυκο, πιες πιο πολύ νερό, ξεκουρασου, ξάπλωσε και παρατήρησε το! Να δεις τι κάνει! Πάντως, είναι φυσιολογικό να αγχώνεσαι άμα κάτι αλλάζει στις κινήσεις, ρώτα και την γιατρο σου για σιγουριά!

Μήπως άλλαξες κάτι στην διατροφή σου?? Εγώ πριν μέρες παρατήρησα πως για 2 μέρες δεν έπινα πολύ νερό συν ότι έπινα μιση κουπα καφέ φιλτρου και είχαν μειωθει οι δυνατές κλωτσιές, το ενιωθα ηπια οπως λες κι εσυ. Δεν ξέρω αν συσχετίζονται, μόλις όμως έκοψα τον καφε, και έπινα πιο πολύ νερό, επέστρεψαν και οι δυνατές κλωτσιές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Φυσιολογικό είναι γιατί μεγαλώνει το μωρό κ δεν έχει τον ίδιο χώρο, αλλά από τη στιγμή που το σκέφτεσαι πήγαινε να κάνεις υπέρηχο. Ειδικά τώρα στο τρίτο τρίμηνο ότι κ να σε ανησυχεί κατευθείαν για υπέρηχο. Χτύπα ξύλο ποτέ δεν ξέρεις.

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Δηλαδη τι εννοείς ήπια;;;;; δεν δείχνει κλωτσιές;εμένα έως ότου που γέννησα τα ένιωθα πολύ έντονα τα αγοράκια μου.... Έκανε καρουμπαλα η κοιλιά κλπ... Αν βλέπεις τεράστια διαφορά με το πριν και είναι πολύ πιο ήπιες οι κινήσεις του τότε να πάρεις τηλέφωνο τον γυναικολόγο και να πας να σε δει... Όταν κάτι αλλάζει στην συχνότητα και στην ένταση που ακούμε το μωράκι μας πρέπει να το βλέπουμε... 

Κορίτσια Κυριακή βαπτιζουμε την μπέμπα μας.. Την ανηψουλα μου❤️❤️❤️ και σήμερα έχουμε τραπέζι για τον γάμο του αδελφού μου και την βάπτιση.. Θα το κάνουν πριν το γάμο και την βάπτιση το τραπέζι για να μην κουραστεί το μωρό εκείνη την μέρα... (εγώ πάντως τα είχα κάνει μαζί και μια χαρά ήταν αλλά τι να πω ότι θέλουν χαχαχχα) Φιλια😍😘😘


Θα πάω τη Δευτέρα…είπα αφού το νιώθω ας μην ενοχλήσω! Ισως λόγο χώρου το νιώθω αλλά πιο απαλά σε σχέση πριν μια εβδομάδα 

Μαρίνα μου να σας ζήσουν οι νεόνυμφοι και η ανίψια σου!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα! Νομίζω πως είναι φυσιολογικό κάποιες φορές να μην τα νιώθουμε τόσο έντονα όσο άλλες, δηλαδή 1-2 μέρες που λες να μην νιώθεις τόσο δυνατές τις κλωτσιές, μπορεί απλά το μωρό να κοιμάται πιο πολύ.. Λένε ότι δεν είναι το ίδιο ορεξατα κάθε μέρα! Σημασία έχει αρχικά να το νιώθεις, έπειτα δεν ξέρω αν μετράς κινήσεις τώρα.. Φάε κάτι γλυκο, πιες πιο πολύ νερό, ξεκουρασου, ξάπλωσε και παρατήρησε το! Να δεις τι κάνει! Πάντως, είναι φυσιολογικό να αγχώνεσαι άμα κάτι αλλάζει στις κινήσεις, ρώτα και την γιατρο σου για σιγουριά!

Μήπως άλλαξες κάτι στην διατροφή σου?? Εγώ πριν μέρες παρατήρησα πως για 2 μέρες δεν έπινα πολύ νερό συν ότι έπινα μιση κουπα καφέ φιλτρου και είχαν μειωθει οι δυνατές κλωτσιές, το ενιωθα ηπια οπως λες κι εσυ. Δεν ξέρω αν συσχετίζονται, μόλις όμως έκοψα τον καφε, και έπινα πιο πολύ νερό, επέστρεψαν και οι δυνατές κλωτσιές! 

Στη διατροφή άλλαξα γενικά τα βαριά γεύματα γιατί δε τα μπορώ! Πχ χθες έφαγα κινοα με σαλατα, κ το βράδυ πάλι σαλατα! Σήμερα έκανα τονοσαλτα με wrap! Κ νερό νομίζω πίνω το ίδιο…καφέ πινω πολυ σπάνια κ αυτό που πινω δεν λέγεται κ καφές χαχαχα 🤣🤣🤣 είναι γάλα με καφέ (εγώ ποτέ δεν πινω γάλα δε μαρεσει κ έχω κ δυσανεξία)! 
 

Χθες έκανα πιο πολύ ώρα ποδήλατο στατικό δεν ξέρω άμα έπαιξε ρολο…επιτελους είναι Παρασκευή να ξεκουραστώ κ θα το νιωσω πιο πολύ! Στη δουλεια η αλήθεια είναι ότι δε το νιώθω πολύ όταν μα όταν καθομαι ήρεμη που αυτό δεν γίνεται πάντα! Πιο πολύ το βράδυ το νιώθω, αλλά αυτες τις 1-2 μερες ήταν πολύ απαλές οι κλωτσιεσ  

επισης το νιώθω πιο ψηλά άλλαξε θέση μάλλον κ ισως εκεί που είναι να μην γίνονται το ίδιο αντιληπτές οι κινήσεις του; Δεν ξέρω αμα παίζει ρολο! Γιατί κάτω κάτω που μου κλωτσούσε νόμιζα θα πάω τουαλέτα κ θα δω το πόδι του… 

Σημασία έχει ότι το νιώθω αν δεν το ενιωθα νομίζω θα πήγαινα χθες γιατρο! Εσυ πως είσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Στη διατροφή άλλαξα γενικά τα βαριά γεύματα γιατί δε τα μπορώ! Πχ χθες έφαγα κινοα με σαλατα, κ το βράδυ πάλι σαλατα! Σήμερα έκανα τονοσαλτα με wrap! Κ νερό νομίζω πίνω το ίδιο…καφέ πινω πολυ σπάνια κ αυτό που πινω δεν λέγεται κ καφές χαχαχα 🤣🤣🤣 είναι γάλα με καφέ (εγώ ποτέ δεν πινω γάλα δε μαρεσει κ έχω κ δυσανεξία)! 
 

Χθες έκανα πιο πολύ ώρα ποδήλατο στατικό δεν ξέρω άμα έπαιξε ρολο…επιτελους είναι Παρασκευή να ξεκουραστώ κ θα το νιωσω πιο πολύ! Στη δουλεια η αλήθεια είναι ότι δε το νιώθω πολύ όταν μα όταν καθομαι ήρεμη που αυτό δεν γίνεται πάντα! Πιο πολύ το βράδυ το νιώθω, αλλά αυτες τις 1-2 μερες ήταν πολύ απαλές οι κλωτσιεσ  

επισης το νιώθω πιο ψηλά άλλαξε θέση μάλλον κ ισως εκεί που είναι να μην γίνονται το ίδιο αντιληπτές οι κινήσεις του; Δεν ξέρω αμα παίζει ρολο! Γιατί κάτω κάτω που μου κλωτσούσε νόμιζα θα πάω τουαλέτα κ θα δω το πόδι του… 

Σημασία έχει ότι το νιώθω αν δεν το ενιωθα νομίζω θα πήγαινα χθες γιατρο! Εσυ πως είσαι;;

Ναι κι εγώ όταν είμαι όρθια και κάνω δουλειες δεν το καταλαβαίνω, ίσως είναι και μικρό ακόμα, αλλά άμα κάθομαι τότε το νιώθω καλά! Είναι και στο κάθε μωρό βέβαια, δεν είναι όλα το ίδιο φαντάζομαι, όπως πχ δεν καταλαβαίνουμε τις πρωτες κινήσεις στην ίδια εβδομαδα όλες οι γυναίκες.. 

Εγώ είμαι καλά κορίτσι μου! Κουράζομαι ευκολότερα, και συχνα με πιάνει και η μέση μου.. Δηλαδή, όταν μαγειρεύω, μέχρι να μαζέψω μετά την κουζίνα να πλύνω νεροχύτη κτλ, νιώθω ότι κουράζομαι πολύ!!! Έχω παρατηρήσει ότι μπορώ για κανα 2 ωρο να κάνω δουλειες κτλ, μετά θέλω να κάτσω.. Επίσης, όταν κουράζομαι το μωρό κάνει πόλεμο μετά μέσα στην κοιλιά 😅 σαν να μου λέει με ενοχλείς, κάτσε κάτω επιτέλους!! Χαχαχ ελπίζω όταν γεννηθεί να του αρέσει να είναι ήρεμο, και να μην θέλει βόλτες και κούνημα για να κοιμηθεί! 🤭

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Ναι κι εγώ όταν είμαι όρθια και κάνω δουλειες δεν το καταλαβαίνω, ίσως είναι και μικρό ακόμα, αλλά άμα κάθομαι τότε το νιώθω καλά! Είναι και στο κάθε μωρό βέβαια, δεν είναι όλα το ίδιο φαντάζομαι, όπως πχ δεν καταλαβαίνουμε τις πρωτες κινήσεις στην ίδια εβδομαδα όλες οι γυναίκες.. 

Εγώ είμαι καλά κορίτσι μου! Κουράζομαι ευκολότερα, και συχνα με πιάνει και η μέση μου.. Δηλαδή, όταν μαγειρεύω, μέχρι να μαζέψω μετά την κουζίνα να πλύνω νεροχύτη κτλ, νιώθω ότι κουράζομαι πολύ!!! Έχω παρατηρήσει ότι μπορώ για κανα 2 ωρο να κάνω δουλειες κτλ, μετά θέλω να κάτσω.. Επίσης, όταν κουράζομαι το μωρό κάνει πόλεμο μετά μέσα στην κοιλιά 😅 σαν να μου λέει με ενοχλείς, κάτσε κάτω επιτέλους!! Χαχαχ ελπίζω όταν γεννηθεί να του αρέσει να είναι ήρεμο, και να μην θέλει βόλτες και κούνημα για να κοιμηθεί! 🤭

 

Κ εγώ δουλειες δε μπορώ να τις κάνω με το ρυθμό που τις έκανα πριν! Θέλω κ εγώ ξεκούραση!! Ακόμα κ στη δουλεια έπεσαν οι ρυθμοί μου! Εγώ επειδή είμαι σε κίνηση συνέχεια νομίζω θα θέλει βόλτες 🤣🤣🤣 

Ποτέ εχεις β επιπέδου; Ή έκανες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

 


Θα πάω τη Δευτέρα…είπα αφού το νιώθω ας μην ενοχλήσω! Ισως λόγο χώρου το νιώθω αλλά πιο απαλά σε σχέση πριν μια εβδομάδα 

Μαρίνα μου να σας ζήσουν οι νεόνυμφοι και η ανίψια σου!!! ❤️❤️❤️

Σε ευχαριστώ Ραφαέλα μου να σαι καλά😘 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κ εγώ δουλειες δε μπορώ να τις κάνω με το ρυθμό που τις έκανα πριν! Θέλω κ εγώ ξεκούραση!! Ακόμα κ στη δουλεια έπεσαν οι ρυθμοί μου! Εγώ επειδή είμαι σε κίνηση συνέχεια νομίζω θα θέλει βόλτες 🤣🤣🤣 

Ποτέ εχεις β επιπέδου; Ή έκανες;

Όχι δεν εκανα! Την επόμενη εβδομάδα έχω! Δεν το σκέφτομαι για να μην αγχώνομαι! 🙈Στην β επιπεδου τα αποτελέσματα τα παίρνουμε αμέσως ή μας παίρνουν και αιμα πάλι και πρέπει να περιμένουμε?? 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Όχι δεν εκανα! Την επόμενη εβδομάδα έχω! Δεν το σκέφτομαι για να μην αγχώνομαι! 🙈Στην β επιπεδου τα αποτελέσματα τα παίρνουμε αμέσως ή μας παίρνουν και αιμα πάλι και πρέπει να περιμένουμε?? 🤔

Όχι είναι μόνο υπέρηχος κοιτάζουν βασικά την ανατομία του εμβρύου! Εμένα μου τα έδωσε αμέσως τα αποτελέσματα κ τα έστειλε κ στην γιατρο την ίδια ώρα! Βασικά είναι ένα προγραμμα κ βάζουν ότι εύρημα βρουν κ έτσι βγαίνουν τα ρίσκα… όλα καλά θα είναι θα δεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@misofeggaro Αθηνά μου τι νέα έχεις;;;; 

Την Τρίτη πάω Αθήνα να δω το γιατρό!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...