Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η θάλασσα ζεστενεται, μυρίζει καλοκαίρι, διακοπουλες χαλαρες να έχουμε και ας φέρει ο Αύγουστος πολλά Αυγουστιάτικα μωράκια!!! ☀️☀️👙🍼👶👶


Raf123

Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Από 4 μηνών δέχονται τα βρέφη στην κυπρο??? Νομίζω στην Ελλάδα τα δέχονται μετά από 6Μ ή 8Μ κι αυτό αν βρεις ιδιωτικό σταθμό..

Από 4 γιατί πάμε δουλεια από 4 μηνών αλλά υπάρχει νομοθεσία ως 6 μωρά κ για αυτό έκανα κράτηση από τώρα…κ εννοείται είναι σε ιδιωτικό, πολύ λίγα είναι τα δημόσια…

Βέβαια μπορώ να πάρω κ γονική άδεια αλλά είναι άνευ απολαβών δλδ δεν πληρώνομαι από πουθενά ούτε από εργοδότη ούτε από το κρατος, αλλά λεω να τις παιρνω αυτές τις αδειες όταν θα είναι άρρωστο το μωρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Να αντλήσεις μπορείς από την στιγμή που θα κατεβάσεις γάλα, απλά όταν το μωρό είναι μικρό υπάρχει κ το ενδεχόμενο να γλυκαθεί με το μπουκάλι κ να μη θέλει μετά στήθος, γιατί είναι πολύ πιο κουραστικό, ειδικά όταν είναι νεογέννητο. Εγώ δεν είχα πολύ γάλα για να μαζέψω επιπλέον, απλά το βράδυ έδεινα ένα μπουκάλι σκόνη, ώστε να είναι καλά χορτάτο κ να κοιμάμαι λίγο παραπάνω😁. Τα οικιακά θήλαστρα είναι κυρίως για να αδειάζουν τον μαστό αν δεν μπορεί το μωρό. Αν το χρησημοποιείς συνέχεια μειώνεται το γάλα. Αντίθετα με το νοσοκομειακό αυξάνεται η ροή, καθώς το μασάζ που κάνει δίνει το ερέθισμα στο στήθος σαν να είναι κανονικά το μωρό. Οι κοπέλες που έχουν τα μωράκια τους στην ΜΕΝΝ αυτά παίρνουν, ώστε να κατεβάζουν γάλα κ να τους το δίνουν. Της αδερφής μου, που είναι επαρχία της το είχαν νοικιάσει κ της το έστειλαν με courier. Εννοείτε πως θα περιμένεις να έρθει με το καλό το μωράκι σου κ θα δεις πως θα πάει. Απλά ευτυχώς υπάρχουν κ εναλλακτικές για εμάς που δυσκολευτήκαμε με τον θηλασμό, ώστε να μπορέσουν τα μωράκια μας να πάρουν από την αρχή τα αντισώματα μας.

Αυτό μου είπε κ η μαία ότι μπορεί να γλυκαθεί με το μπιμπερό, κ μου είπε ότι πολλά μωρά δεν πιάνουν αμέσως στήθος κ μπορείς να το ξεγελάσεις αρχικά με το μπιμπερό κ μετά να το βάλεις στο στήθος! (Είναι φίλη μου της έχω πολύ εμπιστοσύνη ακόμα θηλάζει το 2 χρόνων παιδί της). Μου είπε κ αυτή άμα θέλω το βράδυ να δινω συμπλήρωμα απλά για να μη ξυπνάει συνέχεια κ το πρωί να συνεχίζω με θηλασμό…βασικά εχεις δίκιο ας δούμε πως θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μας και ευτυχως υπάρχουν πολλες λύσεις!! Κ η κάθε μανούλα κνει αυτό που ταιριάζει κ στο μωρο κ στην μανούλα! 
 

ηδη έψαξα για το νοσοκομειακό κ τη Δευτέρα που θα πάω δουλεια ξανά θα τους πάρω τηλ να ρωτήσω λεπτομέρειες…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2022 at 5:30 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Ο γυναικολόγος με είχε δωση ΠΗΤ 25/8 ο εμβρυολογος στην β επιπέδου με είχε δώσει 28/8 που 28/8 έχω και επέτειο γάμου 😊 

Σήμερα με πήρε τηλ ο γιατρός να μαθει πως είμαι του ειπα καλά αλλα με πιάνει ταχυπαλμία μερικές φορές μέσα στην μέρα.. μου είπε δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο καλό είναι το Σάββατο να μπούμε στο μαιευτήριο.. όποτε 27/8 θα μπω δεν ήξερα οτι είναι και του Αγίου Φανουρίου εκείνη την μέρα 

ναι αν πρέπει να γυρίσεις στην δουλειά θα πρέπει να βγάλεις γαλα εκεί θα είναι λίγο περίεργο είναι η αλήθεια η διαδικασία να την κανείς στο γραφείο αλλά πιστεύω θα τα καταφέρεις 😊

ψεύτο θηλή σου είπε να πάρεις ; 

Ναι του Αγίου Φανουρίου είναι το έμαθα πρόσφατα που ξανά έβαλα τον γάμο μου για 27-8-23!! Κ λεω ο Άγιος μου βρήκε την ημέρα 😆😆 

μου είπε να πάρω για αρχή γιατί οι θηλές μου έτσι κ αλλιως είναι μέσα κ μου είπε επίσης να πάρω ένα άλλο που την βοηθάς να βγει προς τα έξω…

πως νιωθεις που κοντεύεις;;; 
 

στις On 24/8/2022 at 5:57 ΜΜ, ο/η MyNa είπε:

Μη σε πελαγώνει βρε. Κάτσε να γεννήσεις, να δεις πώς θα πάει και βλέπεις πώς θα πορευτεις. Θα ξεκινήσεις εσύ όσο καλύτερα μπορείς και με την καλύτερη πρόθεση και βλέπεις. Το να πιει με μπιμπερό ενώ πίνει από το στήθος είναι πολύ εύκολο. Το πρόβλημα με το μπιμπερό είναι ότι μπορεί να του φαίνεται πολύ εύκολο και μετά να βαριέται να προσπαθήσει στο στήθος και να κοιμάται. Πάντως εγώ γενικά δεν ακολουθώ όλους τους κανόνες που λένε οι μαιες για το θηλασμό,οσα με δυσκόλευαν τα έχω απορρίψει. Κάνω ο, τι με βολεύει και με κάνει να νιώθω καλύτερα. Από πριν τις 40 μέρες έδινε και η μαμά μου με μπιμπερό αντλημενο γιατί πηγαίναμε 2 ώρες για μπάνιο κάθε μέρα με τον άντρα μου και κάποιες φορές ξυπνούσε η μικρή αν και θήλαζα πριν φύγω. Δεν επηρέασε το θηλασμό. Και πιπίλα δώσαμε νωρίς, επίσης δεν επηρέασε το θηλασμό.  Αν δω κάτι να μου χαλάσει το πρόγραμμα θηλασμού θα το διορθώσω. Βλέποντας και κάνοντας για να μην πιεστουμε ή απογοητευτουμε. 

Ναι frezyderm γιατί είναι λιγότερο λιπαρή από τη λανολινη, είναι κανονική κρέμα και δεν την αγόρασα κιόλας. Μου έδωσαν δείγματα και μετά μου έδωσε αυτή που περίσσεψε η ξαδελφη μου. Κάνα 2-3 εβδομάδες πρέπει να έβαζα, χωρίς μεγάλη πειθαρχία. Πάντως την τέλεια δουλειά την έκανε η λανολινη μόλις γέννησα. Είναι πολύ δυνατή αυτή η κρέμα. 

Σε ευχαριστώ εχεις δίκιο, να γεννήσω με το καλό και μετά ότι μας βολέψει με το μωρό θα κάνουμε :) πως είναι η μικρή σου; Κοιμάται; Ξυπνάει; Εύκολο μωράκι; 
 

στις On 24/8/2022 at 6:18 ΜΜ, ο/η Nandia- είπε:

Έβαζα εγω ψευδοθηλη στο ένα..  δεν πονάει καθόλου.. δεν με δυσκόλεψε καθολου

 

Να πηγαίνεις στο ιατρείο που θσ έχεις ραντεβού και να ζητάς να κάνεις αντλήσεις.. εξάλλου 2μηνες θα χρειαστεί.. πριν πας δουλειά θα ξεκινήσεις νσ κανεις τράπεζα γάλακτος και θα αρχίσεις σιγα σιγα να δίνεις το δικό σου με μπιμπερό.. το σημαντικό είναι να έχεις μαζί σου μικρη παγονιερα με πάγο να διατηρείς το γάλα δροσερό γιατί θα αρχίζει να ζεστάνει ο καιρός 

Γενικά νομίζω θα πονάω γιατί ήδη είναι πολύ ευαίσθητο…δεν ξέρω αλλά ας γεννήσουμε με το καλό και μακάρι να πάνε όλα οπως θελουμε 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Ναι του Αγίου Φανουρίου είναι το έμαθα πρόσφατα που ξανά έβαλα τον γάμο μου για 27-8-23!! Κ λεω ο Άγιος μου βρήκε την ημέρα 😆😆 

μου είπε να πάρω για αρχή γιατί οι θηλές μου έτσι κ αλλιως είναι μέσα κ μου είπε επίσης να πάρω ένα άλλο που την βοηθάς να βγει προς τα έξω…

πως νιωθεις που κοντεύεις;;; 
 

Σε ευχαριστώ εχεις δίκιο, να γεννήσω με το καλό και μετά ότι μας βολέψει με το μωρό θα κάνουμε :) πως είναι η μικρή σου; Κοιμάται; Ξυπνάει; Εύκολο μωράκι; 
 

Γενικά νομίζω θα πονάω γιατί ήδη είναι πολύ ευαίσθητο…δεν ξέρω αλλά ας γεννήσουμε με το καλό και μακάρι να πάνε όλα οπως θελουμε 😉

Έχω λίγο άγχος είναι η αλήθεια μεθαύριο θα την έχω στην αγκαλιά μου και ακόμα δεν το έχω χωνέψει..  αύριο το απόγευμα έχω ραντεβού με την μαία να δει τον τράχηλο μήπως έχουμε καμία εξέλιξη (που δεν νομίζω) και Σάββατο μπαίνω..

Άντε με το καλό να κανείς και τον γάμο σου, έχεις πολύ χρόνο να το διοργανώσεις όπως τον έχεις ονειρευτεί💕

Ελπίζω και εγω να τα καταφέρω με το θηλασμό θα έχω και την μαία μαζί μου την πρώτη μέρα να με βοηθήσει δεν μου είπε να κάνω και καποια προετοιμασία θα σας πω όταν θα εχω νέα για το πως πήγε ο θηλασμός 

Γρήγορα θα γυρίσεις πάντως στην δουλειά νόμιζα ότι θα κάτσεις περισσότερο… ποτε βγαίνεις σε αδεια τώρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

Έχω λίγο άγχος είναι η αλήθεια μεθαύριο θα την έχω στην αγκαλιά μου και ακόμα δεν το έχω χωνέψει..  αύριο το απόγευμα έχω ραντεβού με την μαία να δει τον τράχηλο μήπως έχουμε καμία εξέλιξη (που δεν νομίζω) και Σάββατο μπαίνω..

Άντε με το καλό να κανείς και τον γάμο σου, έχεις πολύ χρόνο να το διοργανώσεις όπως τον έχεις ονειρευτεί💕

Ελπίζω και εγω να τα καταφέρω με το θηλασμό θα έχω και την μαία μαζί μου την πρώτη μέρα να με βοηθήσει δεν μου είπε να κάνω και καποια προετοιμασία θα σας πω όταν θα εχω νέα για το πως πήγε ο θηλασμός 

Γρήγορα θα γυρίσεις πάντως στην δουλειά νόμιζα ότι θα κάτσεις περισσότερο… ποτε βγαίνεις σε αδεια τώρα; 

Άγχος για τη διαδικασία; Ή άγχος για το μετά με τη μικρή;; 
 

Η άδεια μας ξεκινάει 2 εβδομαδες πριν το τοκετό δλδ πχ η πητ είναι 40 εβδομαδες εμεις αρχίζουμε άδεια στις 38 δεν ξέρω άμα η γιατρος με κάτσει πιο νωρις με άδεια ασθένειας θα δούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Άγχος για τη διαδικασία; Ή άγχος για το μετά με τη μικρή;; 
 

Η άδεια μας ξεκινάει 2 εβδομαδες πριν το τοκετό δλδ πχ η πητ είναι 40 εβδομαδες εμεις αρχίζουμε άδεια στις 38 δεν ξέρω άμα η γιατρος με κάτσει πιο νωρις με άδεια ασθένειας θα δούμε! 

Καλημέρα κορίτσια 

αγχος για την διαδικασία εχω 

ααα αργά βγαίνεις για άδεια και λίγο κάθεσαι.. όταν θα αρχισεις να βαραίνεις ίσως δυσκολεύεσαι λίγο μπορεί να σε βγάλει νωρίτερα ο γιατρός σου σε άδεια το καλό είναι ότι θα είσαι χειμώνα και δεν θα έχει ζεστη 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

αγχος για την διαδικασία εχω 

ααα αργά βγαίνεις για άδεια και λίγο κάθεσαι.. όταν θα αρχισεις να βαραίνεις ίσως δυσκολεύεσαι λίγο μπορεί να σε βγάλει νωρίτερα ο γιατρός σου σε άδεια το καλό είναι ότι θα είσαι χειμώνα και δεν θα έχει ζεστη 😊

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!! Κ εγώ αγχώθηκα όταν μου είπε είναι μεγάλο μωρό κ της λεω πως θα βγει;;; και μου λέει έχουμε ωραιότατα επισκληριδια χαχαχα κ λέει κ η μαμα μου π ήταν εκεί κ γελάσαμε ότι αρχίζει ωραία τελειώνει με πονο χαχαχα 🤣🤣🤣 

σε λίγες ώρες θα είσαι με το μωρό σου αυτό να σκέφτεσαι 🥰🥰🥰 κ να περπατάς να είσαι σε κίνηση συνεχώς να κανεις κ ένα ζεστό ντους πριν πας βοηθάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!! Κ εγώ αγχώθηκα όταν μου είπε είναι μεγάλο μωρό κ της λεω πως θα βγει;;; και μου λέει έχουμε ωραιότατα επισκληριδια χαχαχα κ λέει κ η μαμα μου π ήταν εκεί κ γελάσαμε ότι αρχίζει ωραία τελειώνει με πονο χαχαχα 🤣🤣🤣 

σε λίγες ώρες θα είσαι με το μωρό σου αυτό να σκέφτεσαι 🥰🥰🥰 κ να περπατάς να είσαι σε κίνηση συνεχώς να κανεις κ ένα ζεστό ντους πριν πας βοηθάει

Χαχαχα 🤣 

ευχαριστώ κορίτσι μου αντε με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα μωράκια μας 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Χαχαχα 🤣 

ευχαριστώ κορίτσι μου αντε με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα μωράκια μας 💕

Μακάρι όλα καλά να πάνε για ολες μας! Για όσες περιμένουμε μωράκια για όσες προσπαθούν!! 
 

οταν είσαι εσυ εντάξει μας στέλνεις μολις γεννήσεις 💕👶👶🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!! Κ εγώ αγχώθηκα όταν μου είπε είναι μεγάλο μωρό κ της λεω πως θα βγει;;; και μου λέει έχουμε ωραιότατα επισκληριδια χαχαχα κ λέει κ η μαμα μου π ήταν εκεί κ γελάσαμε ότι αρχίζει ωραία τελειώνει με πονο χαχαχα 🤣🤣🤣 

σε λίγες ώρες θα είσαι με το μωρό σου αυτό να σκέφτεσαι 🥰🥰🥰 κ να περπατάς να είσαι σε κίνηση συνεχώς να κανεις κ ένα ζεστό ντους πριν πας βοηθάει

Πόσα γραμμάρια είναι και σου είπανε ότι είναι μεγάλο; 

Καλά αυτά παίζουν. Και εμένα μεγάλο ξεκίνησε και τώρα αγχώνομαι μήπως δεν παίρνει. Οπότε τα βλέπεις στην πορεία όλα αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Πόσα γραμμάρια είναι και σου είπανε ότι είναι μεγάλο; 

Καλά αυτά παίζουν. Και εμένα μεγάλο ξεκίνησε και τώρα αγχώνομαι μήπως δεν παίρνει. Οπότε τα βλέπεις στην πορεία όλα αυτά 

Ήτανε λίγο πιο μεγάλο από το μέσο όρο για την εβδομάδα του αλλά ναι μου είπε ότι ισως μετά να έχει πιο αργή ανάπτυξη από ότι τώρα κάθε μωρό είναι διαφορετικό! Ήταν 457γρ στις 20 εβδομαδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Ήτανε λίγο πιο μεγάλο από το μέσο όρο για την εβδομάδα του αλλά ναι μου είπε ότι ισως μετά να έχει πιο αργή ανάπτυξη από ότι τώρα κάθε μωρό είναι διαφορετικό! Ήταν 457γρ στις 20 εβδομαδες 

Ααα κατάλαβα. Ναι αυτό θα το βλέπεις στην πορεία. Πότε έχεις επόμενο Ραντεβού; Β επιπέδου έχεις;  ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Ααα κατάλαβα. Ναι αυτό θα το βλέπεις στην πορεία. Πότε έχεις επόμενο Ραντεβού; Β επιπέδου έχεις;  ;

Ναι έκανα κ β επιπέδου κ πάλι ήτανε λίγο μεγαλύτερο αλλά εντάξει θα το βλέπουμε στη πορεία έτσι κ αλλιως! Ποτέ θα πας εσυ ξανά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Ναι έκανα κ β επιπέδου κ πάλι ήτανε λίγο μεγαλύτερο αλλά εντάξει θα το βλέπουμε στη πορεία έτσι κ αλλιως! Ποτέ θα πας εσυ ξανά; 

Εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη για 3ο ντομπλερ. Ανάλογα τα κιλά του μωρού θα μου δώσει ημερομηνία ή θα το αφήσουμε και άλλο..τρίτη βράδυ θα ξέρω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ναι του Αγίου Φανουρίου είναι το έμαθα πρόσφατα που ξανά έβαλα τον γάμο μου για 27-8-23!! Κ λεω ο Άγιος μου βρήκε την ημέρα 😆😆 

μου είπε να πάρω για αρχή γιατί οι θηλές μου έτσι κ αλλιως είναι μέσα κ μου είπε επίσης να πάρω ένα άλλο που την βοηθάς να βγει προς τα έξω…

πως νιωθεις που κοντεύεις;;; 
 

Σε ευχαριστώ εχεις δίκιο, να γεννήσω με το καλό και μετά ότι μας βολέψει με το μωρό θα κάνουμε :) πως είναι η μικρή σου; Κοιμάται; Ξυπνάει; Εύκολο μωράκι; 
 

Γενικά νομίζω θα πονάω γιατί ήδη είναι πολύ ευαίσθητο…δεν ξέρω αλλά ας γεννήσουμε με το καλό και μακάρι να πάνε όλα οπως θελουμε 😉

Και εμένα είναι ευαίσθητο τώρα αλλά δεν πονουσα στον θηλασμο.. μόνο για λίγο καιρό χρειάστηκα την ψευδοθηλη γιατι μετά βγήκε η δική μου η έμαθε το μωρο να την χειρίζεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, τελικά δεν την γλίτωσα ΤΗΝ αντιβίωση.. Ξεκίνησα zinadol... Η μανοζη καλή αλλά δεν καταπολέμησε το μικρόβιο τελικά απλά έκανε πιο ήπια τα συμπτώματα... Αυτά τα ωραία 🙄 γαμωτο πια με τις ουρολοιμωξεις μου!!! Έχω κάνει υπερηχο νεφρών ουρητηρων κλπ και τίποτα δεν έχω... Γιατί το παθαίνω συχνά δεν ξέρω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, τελικά δεν την γλίτωσα ΤΗΝ αντιβίωση.. Ξεκίνησα zinadol... Η μανοζη καλή αλλά δεν καταπολέμησε το μικρόβιο τελικά απλά έκανε πιο ήπια τα συμπτώματα... Αυτά τα ωραία 🙄 γαμωτο πια με τις ουρολοιμωξεις μου!!! Έχω κάνει υπερηχο νεφρών ουρητηρων κλπ και τίποτα δεν έχω... Γιατί το παθαίνω συχνά δεν ξέρω.. 

Εμένα δεν με έπιανε κανένα φάρμακο πάντως. Ίσα ίσα μου έκαναν και ζημιά. Μόνο με μαγειρικη σόδα καταφερα να σωθώ.και να μην ταλαιπωρουμε. Κάθε φορά που ένιωθα ότι ίσως ξεκινήσει η ουρολοίμωξη την Προλαβαινω με μαγειρική σόδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, τελικά δεν την γλίτωσα ΤΗΝ αντιβίωση.. Ξεκίνησα zinadol... Η μανοζη καλή αλλά δεν καταπολέμησε το μικρόβιο τελικά απλά έκανε πιο ήπια τα συμπτώματα... Αυτά τα ωραία 🙄 γαμωτο πια με τις ουρολοιμωξεις μου!!! Έχω κάνει υπερηχο νεφρών ουρητηρων κλπ και τίποτα δεν έχω... Γιατί το παθαίνω συχνά δεν ξέρω.. 

καλημέρα κορίτσι μου! Έπρεπε να παρεις πιο πολύ δόση εμεις συστήνουμε 2Χ3 των 1000mg δλδ 2 πρωί 2 μεσημέρι κ 2 βράδυ, δλδ 6000mg! Όταν τελειώσεις με την αντιβίωση να παίρνεις 2 την ημέρα κ μη το σταματήσεις έτσι θα μειώσεις την πιθανότητα να υποτροπιάσει! Εσυ μολις ένιωσες ότι αρχίζει ουρολοίμωξη έπρεπε να παρεις φουλ δόση για ένα με 2 24ωρα με πολύ νερό κ αν θες κ σόδα! Κ μετά να το μειώσεις...αλλά επειδή παθαίνεις συχνά θα έπρεπε να το χρησιμοποιείς πιο πολύ καιρό…δεν έχει καθόλου παρενέργειες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2022 at 10:20 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

Ναι του Αγίου Φανουρίου είναι το έμαθα πρόσφατα που ξανά έβαλα τον γάμο μου για 27-8-23!! Κ λεω ο Άγιος μου βρήκε την ημέρα 😆😆 

μου είπε να πάρω για αρχή γιατί οι θηλές μου έτσι κ αλλιως είναι μέσα κ μου είπε επίσης να πάρω ένα άλλο που την βοηθάς να βγει προς τα έξω…

πως νιωθεις που κοντεύεις;;; 
 

Σε ευχαριστώ εχεις δίκιο, να γεννήσω με το καλό και μετά ότι μας βολέψει με το μωρό θα κάνουμε :) πως είναι η μικρή σου; Κοιμάται; Ξυπνάει; Εύκολο μωράκι; 
 

Γενικά νομίζω θα πονάω γιατί ήδη είναι πολύ ευαίσθητο…δεν ξέρω αλλά ας γεννήσουμε με το καλό και μακάρι να πάνε όλα οπως θελουμε 😉

Μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν πολύ εύκολη. Είχαμε βρει ρυθμούς. Τις τελευταίες μερες περνάει φάση και τα έχω παίξει. Θέλει να τρώει συνέχεια οπότε είναι κολλημένη στο στήθος και αν χρειάζεται να κάνω κάτι, να φάω πχ και την κρατήσει ο μπαμπάς της δυσανασχετεί. Προσπαθεί κι αυτός ο καημένος να την παίρνει από πάνω μου να ηρεμώ λίγο κι αυτή κλαίει λες και τη σφάζουν. Έχω πιεστεί πολύ γιατί ξυπνάει και το βράδυ ανα 1, 5 ώρα οπότε ούτε να ξεκουραστώ μπορώ. Μου είναι και πολύ εύκολο σαν άνθρωπος να μην τρώω αν δε μπορώ να είμαι ήρεμη στο φαγητό (έχω περίεργη σχέση με το φαγητό από μικρή, δε με καίει να φάω, το έχω σαν υποχρέωση) και κοντεύω να μην τρώω τίποτα όλη την ημέρα. Νομίζω θα καταφύγω σε συμπλήρωμα φόρμουλα μήπως μας βοηθήσει σε αυτή τη φάση να ξεκουραστώ λίγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν πολύ εύκολη. Είχαμε βρει ρυθμούς. Τις τελευταίες μερες περνάει φάση και τα έχω παίξει. Θέλει να τρώει συνέχεια οπότε είναι κολλημένη στο στήθος και αν χρειάζεται να κάνω κάτι, να φάω πχ και την κρατήσει ο μπαμπάς της δυσανασχετεί. Προσπαθεί κι αυτός ο καημένος να την παίρνει από πάνω μου να ηρεμώ λίγο κι αυτή κλαίει λες και τη σφάζουν. Έχω πιεστεί πολύ γιατί ξυπνάει και το βράδυ ανα 1, 5 ώρα οπότε ούτε να ξεκουραστώ μπορώ. Μου είναι και πολύ εύκολο σαν άνθρωπος να μην τρώω αν δε μπορώ να είμαι ήρεμη στο φαγητό (έχω περίεργη σχέση με το φαγητό από μικρή, δε με καίει να φάω, το έχω σαν υποχρέωση) και κοντεύω να μην τρώω τίποτα όλη την ημέρα. Νομίζω θα καταφύγω σε συμπλήρωμα φόρμουλα μήπως μας βοηθήσει σε αυτή τη φάση να ξεκουραστώ λίγο. 

Κορίτσι πόσο είναι τώρα η μικρή; Εγώ το είχα κάνει αυτό με τη φόρμουλα σχεδόν εξ αρχής γιατί όπως λες κ συ στην αρχή ήταν πανησυχη αλλά μετά άρχισε αυτα που περιγράφεις. Δεν είναι ακριβώς φάση όσο ότι πια αρχίζουν να έχουν δική τους συμπεριφορά, φεύγει αυτό το πράγμα που όλη μέρα ήταν ξερά. Εγώ συνάντησα το εξής πρόβλημα... Έδινα ένα μπουκάλι κάθε νύχτα οπότε κεδιζα ύπνο κ αν ήθελα λίγο να ηρεμήσω έδινα κ 2 μέσα στη μέρα. Κάποιες μέρες μπορεί να έδινα κ μισά μισά τα γεύματα ανάλογα την κούραση... Κ μια ωραία μέρα αποφάσισε ότι δεν θέλει φόρμουλα κ δεν ξανάηπιε ποτέ. Μου την έφτυνε στα μούτρα (κυριολεκτικά) κ γεια σου... Από εμπειρίες κατέληξα ότι λίγα μωρά τελικά κάνουν πραγματικά μικτή διατροφή, συνήθως επιλέγουν το ένα ή το άλλο. Κ είναι κ τα δυο μια χαρά, αρκεί να είστε όλοι καλά κ ήρεμοι. Απλά κρατά το κ αυτό στα υπόψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Εμένα δεν με έπιανε κανένα φάρμακο πάντως. Ίσα ίσα μου έκαναν και ζημιά. Μόνο με μαγειρικη σόδα καταφερα να σωθώ.και να μην ταλαιπωρουμε. Κάθε φορά που ένιωθα ότι ίσως ξεκινήσει η ουρολοίμωξη την Προλαβαινω με μαγειρική σόδα. 

Και σόδα ήπια και τα πάντα... Τίποτα 😢 ξαναγύρισαν τα συμπτώματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

καλημέρα κορίτσι μου! Έπρεπε να παρεις πιο πολύ δόση εμεις συστήνουμε 2Χ3 των 1000mg δλδ 2 πρωί 2 μεσημέρι κ 2 βράδυ, δλδ 6000mg! Όταν τελειώσεις με την αντιβίωση να παίρνεις 2 την ημέρα κ μη το σταματήσεις έτσι θα μειώσεις την πιθανότητα να υποτροπιάσει! Εσυ μολις ένιωσες ότι αρχίζει ουρολοίμωξη έπρεπε να παρεις φουλ δόση για ένα με 2 24ωρα με πολύ νερό κ αν θες κ σόδα! Κ μετά να το μειώσεις...αλλά επειδή παθαίνεις συχνά θα έπρεπε να το χρησιμοποιείς πιο πολύ καιρό…δεν έχει καθόλου παρενέργειες 

Αυτό έκανα Ραφαέλα μου... 3 ημέρες πήρα 6000mg και τώρα 4η ημέρα πήρα 4000mg και άρχισα και αντιβιωση... Εκεί που κάπως ένιωθα καλύτερα.. Ξαναγύρισε.. Δεν ξέρω γιατί!! Και έπινα και σόδα 3 φορές την ημέρα 🙄 και πολυυυυυ νερό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια γέννησα σήμερα το πρωί 

προσπαθησα για φυσιολογικό αλλά δεν είχα καθόλου συσπάσεις έβαλε υπόθετο περίμενα 8 ώρες αλλά μπα τίποτα πονακια καθόλου και έτσι μπήκαμε για καισαρική με ολική νάρκωση λόγο χειρουργημένης μέσης δεν μου έκαναν επισκληρίδειο 

3280 γραμμάρια βγήκε πολύ ευχαριστημένη είμαι.. έπιασε και στήθος πιστεύω πως θα τα πάμε καλά με τον θηλασμό 

Πόνους από την καισαρική δεν έχω, είμαι πολύ καλά δεν το περίμενα φουλ ενέργεια δεν έχω ταλαιπωρηθεί καθόλου με αποτέλεσμα να έχω αρκετές δυνάμεις για την μικρή μου να θηλάσουμε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι πόσο είναι τώρα η μικρή; Εγώ το είχα κάνει αυτό με τη φόρμουλα σχεδόν εξ αρχής γιατί όπως λες κ συ στην αρχή ήταν πανησυχη αλλά μετά άρχισε αυτα που περιγράφεις. Δεν είναι ακριβώς φάση όσο ότι πια αρχίζουν να έχουν δική τους συμπεριφορά, φεύγει αυτό το πράγμα που όλη μέρα ήταν ξερά. Εγώ συνάντησα το εξής πρόβλημα... Έδινα ένα μπουκάλι κάθε νύχτα οπότε κεδιζα ύπνο κ αν ήθελα λίγο να ηρεμήσω έδινα κ 2 μέσα στη μέρα. Κάποιες μέρες μπορεί να έδινα κ μισά μισά τα γεύματα ανάλογα την κούραση... Κ μια ωραία μέρα αποφάσισε ότι δεν θέλει φόρμουλα κ δεν ξανάηπιε ποτέ. Μου την έφτυνε στα μούτρα (κυριολεκτικά) κ γεια σου... Από εμπειρίες κατέληξα ότι λίγα μωρά τελικά κάνουν πραγματικά μικτή διατροφή, συνήθως επιλέγουν το ένα ή το άλλο. Κ είναι κ τα δυο μια χαρά, αρκεί να είστε όλοι καλά κ ήρεμοι. Απλά κρατά το κ αυτό στα υπόψη

Είναι 8 εβδομάδων τώρα. Περνάει άλμα ανάπτυξης νομίζω έχει όλα "συμπτώματα". Περιμένουμε να δούμε αν θα της περάσει σε λίγες μέρες. Πρώτη φορά ήπιε σήμερα 60ml φόρμουλα. Δεν είχε ξαναπιει ποτέ. Στα 60ml σταμάτησε και δεν έπινε άλλo και 10' πιο αργά ζήτησε στήθος. Θήλασε 5' και κοιμήθηκε. Και έχουμε ηρεμήσει 3 ώρες επιτέλους.Θα δούμε και την παιδίατρο για τους 2 μήνες σε λίγες μέρες. Ελπίζω να της έχει περάσει η γκρίνια και ο μαραθώνιος θηλασμός μέχρι τότε αλλιώς να τη δει μήπως κάτι την ενοχλεί που δεν καταλαβαίνουμε εμείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν πολύ εύκολη. Είχαμε βρει ρυθμούς. Τις τελευταίες μερες περνάει φάση και τα έχω παίξει. Θέλει να τρώει συνέχεια οπότε είναι κολλημένη στο στήθος και αν χρειάζεται να κάνω κάτι, να φάω πχ και την κρατήσει ο μπαμπάς της δυσανασχετεί. Προσπαθεί κι αυτός ο καημένος να την παίρνει από πάνω μου να ηρεμώ λίγο κι αυτή κλαίει λες και τη σφάζουν. Έχω πιεστεί πολύ γιατί ξυπνάει και το βράδυ ανα 1, 5 ώρα οπότε ούτε να ξεκουραστώ μπορώ. Μου είναι και πολύ εύκολο σαν άνθρωπος να μην τρώω αν δε μπορώ να είμαι ήρεμη στο φαγητό (έχω περίεργη σχέση με το φαγητό από μικρή, δε με καίει να φάω, το έχω σαν υποχρέωση) και κοντεύω να μην τρώω τίποτα όλη την ημέρα. Νομίζω θα καταφύγω σε συμπλήρωμα φόρμουλα μήπως μας βοηθήσει σε αυτή τη φάση να ξεκουραστώ λίγο. 

Ετσι ήταν ο 2ος μου.. κάθε μία με 1μιση ωρα στήθος..  υπνο; τι είναι αυτο; νύχτα μέρα κάθε 1μιση ωρα ξυπνούσα θηλαζε και μέχρι να κοιμηθεί ξαναξυπνουσε.. βράδυ έκανα 2μιση χρόνια να κοιμηθώ ολόκληρο.. το άλμα ανάπτυξης κρατάει το πολύ 2 βδομάδες... δεν νομίζω να σε σώσει η φόρμουλα.. δες λίγο τα άλματα ανάπτυξης σε ποιες βδομάδες εκδηλώνονται.. δεν τα θυμάμαι καλά και ακόμα δεν άρχισα να διαβάζω να φρεσκάρω την μνήμη μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...