Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ονομα μωρου


manoyla

Recommended Posts

mathews.doc ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ.... ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.... ΑΝ ΟΜΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ...

ΤΟ ΝΥΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ "ΒΑΡΥ" ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.... ΤΟ ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΤΥΠΟ ΑΛΛΑ ΠΙΟ "ΕΥΠΕΠΤΟ"...

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΗΧΗΤΙΚΑ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ....

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ....:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mathews να χαίρεσαι το αγγελούδι σου!

Μου αρέσει πολύ το Χρήστος.. Καταλαβαίνω το λόγο που δεν το προτιμάς. Κι εγώ μαζί σου σε αυτό. Πάντα πλάι στο "Χρήστος" του δικού σου αγοριού θα κολλάει και το "ο μικρός". Θα είναι Χρήστος ο μεγάλος (του κουνιάδου σου) και Χρήστος ο μικρός, ο δικός σου. Έτσι θα γίνει και με την κόρη μου. Όταν θα αναφέρονται σε αυτήν τα πεθερικά μου μεταξύ τους θα λένε η Μαρία η μικρή ή η Μαρία του Κωνσταντίνου. Και της κουνιάδας μου Μαρία είναι. Στην πεθερά της. Και η δικιά μου Μαρία στην Παναγία και τη μητέρα μου. Το φαντάζομαι... Κυριακή που συγκεντρωνόμαστε στην πεθερά μου παιδιά, εγγόνια, νύφη, γαμπρός θα φωνάζουν "Μαρία μικρή" ή "Μαρία μεγάλη".

Στη θέση σου θα το βάφτιζα Χρήστος-Νήφων και θα το φώναζα απλά Νήφων (η αλήθεια είναι ότι δε μου πολυαρέσει, ίσως γιατί δεν το έχει συνηθίσει το αυτί μου). Αν το πεις αυτό στον άντρα σου και στον πεθερό σου θα συμφωνήσουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια να χαίρεσαι το πολύ ωραίο ονομά σου (αφού μιλάμε για ονόματα).

Αυτό του είπα του λατρεμένου μου ανδρός, ότι δεν μ'αρέσει να έρχεται δευτερος και καταιδρωμένος ο μικρός μας, αλλά τι να του πεις, που θέλει να ευχαριστήσει τον πατέρα του, εφόσον το προτίμησε ο πατέρας του έναντι του *Νήφων*.Ως προς το Νήφων, ο άνδρας μου είναι μάλλον ουδέτερος.Εμένα δεν με χαλάει, απλά το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως το κοροϊδέψουν οι συμμαθητές του, π.χ. ευλόγησον Νήφων..., και τέτοια.Κατα τ'άλλα καλό είναι να ακούγονται και να τιμώνται και άλλα ονόματα αγίων μας.Στο κάτω-κάτω προστάτες μας είναι.

Katrina, μ'άρεσε το *πρώτη φορά πιάστηκα αδιάβαστη*.Πάντως θέλει μαγκιά τελικά να βάλεις ονόματα αρεσκείας ή να κάνεις πολλά παιδιά.Το Ρωμανός πολύ καλό, το Χρυσόστομος καλό ως προς τον μεγάλο Άγιό του.

Να μας ζήσουν τα παιδιά πάντως, που εν τέλει αυτό μετρά πρώτο.

Την *καλησπέρα* μου σε όλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ mathews.doc!!!

Να χαιρόμαστε όλες τα παιδάκια μας, να είναι γερά και όλα τα άλλα είναι δευτερευούσης σημασίας.

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...