Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σ’ ένα στέφανο του Μάη Όλη η άνοιξη χωράει. Κύκλους, κύκλους τα λουλούδια, οι χοροί και τα τραγούδια στα χρυσά του ήλιου καφάσια ωριμάζουν τα κεράσια. 🍒 Τα Μαγιατικα μωράκια στις κοιλίτσες μας ας τρυπωσουν 🤰🧚‍♂️🧚❣️👣


marinamanoulitsa

Recommended Posts

@Hopemumtobe ο επιπωματικός θέλει σίγουρα ξεκούραση, όχι βάρη και όσο μπορείς ακινησία. Είχε η αδερφή του άντρα μου και με πλήρη σκινησία γέννησε στην 38η εβδομάδα ένα υγιέστατο αγοράκι. Στη θέση σου πάντως θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη... Αυχενική έχεις κάνει; Αν όχι, θα σου πει και ο εμβυολόγος που θα πας περισσότερες λεπτομέρειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

θα πω τον πονο μου.. χτες μιλουσαμε με τον αντρα μου και μου λεει να κανω τον αλλο μηνα την εξεταση για το σπερματοδιαγραμμα.. του λεω γιατι τον αλλον μηνα.. αν δω περιοδο αυτο το μηνα να το κανεις να ξερουμε τι γινεται.. ενταξει μου λεει βλεπουμε.. οκ δεν βλεπω να το κανει και εγω πλεον τα παραταω.. δεν θα παλευω μονη.. ειπα δεν θα του πω ξανα να κανει την εξεταση.. δεν μπορω αλλο να το παλευω μονη.. αρα μαλλον εγω βγαινω απο τον αγωνα γιατι για εξωσωματικη δεν προκειται να παω .. δεν θελει κιολας ο αντρας μου.. με φυσικο τροπο μονο αν με αξιωσει η αγια ειρηνη... εγω εκανα τις εξετασεις μου και ειναι ολες μια χαρα... ε δεν θα σκασω κιολας... μου το παει απο μηνα σε μηνα.. αυτος σιγουρα περιμενει να μεινω εγκυος για να μην κανει την εξεταση αλλα δεν παει ετσι

Αυτό τους είναι τόσο δύσκολο;;; δεν το καταλαβαίνω πραγματικά...Έμας μας ξεζουμίζουν κ δεν βαρυγκομαμε κ εκείνοι σπέρμα είναι να δώσουν κ κάνουν λες κ ήρθε το τέλος του κόσμου...φοβούνται το αποτέλεσμα άραγε η την διαδικασία;;;έλεος!!!!Κι εγώ κάπως έτσι όχι ακριβώς δλδ γιατί δεν του είπα να κάνει ούτε κάποιος γιατρός ακόμα αλλά θα μπορούσε κ από μόνος του αφού βλέπει τι τραβάω κάθε μήνα με τις βιοχημικές κ το ψάξιμο να πει να πάει...αλλά δεν...αν δεν βρεθεί πάντως κάτι σε εμένα θα του το πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

θα πω τον πονο μου.. χτες μιλουσαμε με τον αντρα μου και μου λεει να κανω τον αλλο μηνα την εξεταση για το σπερματοδιαγραμμα.. του λεω γιατι τον αλλον μηνα.. αν δω περιοδο αυτο το μηνα να το κανεις να ξερουμε τι γινεται.. ενταξει μου λεει βλεπουμε.. οκ δεν βλεπω να το κανει και εγω πλεον τα παραταω.. δεν θα παλευω μονη.. ειπα δεν θα του πω ξανα να κανει την εξεταση.. δεν μπορω αλλο να το παλευω μονη.. αρα μαλλον εγω βγαινω απο τον αγωνα γιατι για εξωσωματικη δεν προκειται να παω .. δεν θελει κιολας ο αντρας μου.. με φυσικο τροπο μονο αν με αξιωσει η αγια ειρηνη... εγω εκανα τις εξετασεις μου και ειναι ολες μια χαρα... ε δεν θα σκασω κιολας... μου το παει απο μηνα σε μηνα.. αυτος σιγουρα περιμενει να μεινω εγκυος για να μην κανει την εξεταση αλλα δεν παει ετσι

Κορίτσι μου καλό και συνομήλικό , μην στενοχωριέσαι, θα έρθει γρήγορα το μωρό σας και χωρίς εξετάσεις! Είμαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλησπε΄ρα! Τι κανετε? Εγω οχι πολυ καλα....Εχω νεα δεδομενα,...

Χθες βραδυ ειχα λιγο καφε αιμα, οκ δεν μου αρεσε αλλα ειπα να μην αγχωθω. Αλλα μετα ξαναειχα σημερα το πρωι, για να μη σας τα πολυλογω πηγα στο γυναικολογο εκτακτως παρα την αργια...

Το μωρο ειναι μια χαρα ομως υπαρχει αλλη αιτια για αιμα. Μου βρηκε οτι εχω θεμα με πλακουντα, εχω κατι πολυ σπανιο συμβαινει 0.5%, εχω επιπωματικο πλακουντα, ο πλακουντας ειναι κατω η μπροστα δεν καταλαβα.  Μου ειπε οτι επειδη ειμαι 11η εβδομαδα υπαρχει πιθανοτητα να ανεβει πλακουντας ση σωστη θεση αλλα αν μεινει εκει  που ειναι τωρα αρχικα σημαινει σιγουρα καισαρικη, λεω εντακει δεν πειραζει. Μετα  μου λεει οτι  μπιορει να γεννησεις νωριτερα, λεει αργοτερα 36η 37η εβδομαδα λεω και παλι ενταξει. Λεω ενα με νοιαζει το μωρο κινδυνευει???

Αλλαμετα καταλαβα οτι μοθ τα ελεγε σιγα σιγα..και μου ειπε οτι αν συνεχισει εκει ο πλακουντας  ειναι εγκυμοσυνη με υψηλο κινδυνο μετα απο καποιο μηνα ειναι επικινδυνο για αιμοραγιες κι πρωωρο τοκετο απο καποιο μηνα και μετα.. και πολλες γυναικες νοσηλευονται μετα απο καποιο μηνα πχ 6ο μεχρι τελος κυησης. Καταλαβαινετε χαρα...Ρωτησα μαμα μιας φιλης και μου ειπεοτι μαυτο το θεμα γεννησε στιν  7ο..... Προς το παρον ξεκουραση ουτε βαρη ουτε δουλειες, ξαπλα.. .. Αχ ρε κοριτσια γιατι να συμβει τωρα αυτο? Εν τω  μεταξυ εχω αρχισει να εχω και κπαοια πονακια στον κολπο... Ουτε ξερω πια τι γινεαι.//

 

Μηπως βρε κοριτσια ξερετε καποιον στο περιβαλλον σας που να πηγε καλα με επιπωματικο πλακουντα? Ισως ανοιξω και ενα σχετικο θεμα.. Βαζω στο tag καποιες απο εσας παρακατω..

@Antonia2 @Raf123 @Tokyo @Nandia- @Hope19 @Nat20 @Princess28 @evaioan @babyblue94@Ευάγγελοςτ @misofeggaro @marinamanoulitsa @lactaki @Κατεριναπαπ

 

 

Εμένα ήταν ο πλακούντας έτσι στο πρώτο μου γιο... Εφραζε τον τράχηλο και απλά μου είπε καθόλου επαφές να μην έχω για το πρώτο τρίμηνο γιατί είναι επικίνδυνο και μετά βλέπουμε.. Αλλά εμένα μετά το τρίμηνο ανέβηκε επάνω και πήγε σε φυσιολογική θέση αλλά εγώ δεν είχα καθόλου αίμα απλά το είδε στον υπερηχο, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με εσενα!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα σούπερ ❣️😘😁 θα ανέβει και εσένα θα δεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nandia- που με ρώτησες για συμπτώματα.. Έχω έντονο πρηξιμο στο στηθος και τσιμπήματακια κάτω στην κοιλια και υγρα ακόμα... Για να δούμε σε 7 ημέρες θα ξέρουμε 😁😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maya90 είπε:

@Hopemumtobe ο επιπωματικός θέλει σίγουρα ξεκούραση, όχι βάρη και όσο μπορείς ακινησία. Είχε η αδερφή του άντρα μου και με πλήρη σκινησία γέννησε στην 38η εβδομάδα ένα υγιέστατο αγοράκι. Στη θέση σου πάντως θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη... Αυχενική έχεις κάνει; Αν όχι, θα σου πει και ο εμβυολόγος που θα πας περισσότερες λεπτομέρειες

σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!! Έχεις δίκιο μακάρι να το ηξερα και νωριτερα να μην εκανα τιποτα αλλα αυτη την εβδομαδα ειχα πολυ κουραση στη δουλεια. Αυχενικη δνε εχω κανει αλλα μενω σε μικρο μερος που ο γυναικολογος ειανι διαπιστευμενος να κανει μαγνητικη αρα θα κανω σε αυτον.  Ο εμβρυολογος λες ειναι πιο εξειδικευμενος για αυτο το θεμα? Μου δινεις πολυ κουραγιο κοριτσι μου με περιπτωση αδερφη ανδρας σου, οταν λες ακινησια εννοεις μονο τουαλετα και μπανιο? Και επισκεψη γιατρο?

στις πριν 13 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εμένα ήταν ο πλακούντας έτσι στο πρώτο μου γιο... Εφραζε τον τράχηλο και απλά μου είπε καθόλου επαφές να μην έχω για το πρώτο τρίμηνο γιατί είναι επικίνδυνο και μετά βλέπουμε.. Αλλά εμένα μετά το τρίμηνο ανέβηκε επάνω και πήγε σε φυσιολογική θέση αλλά εγώ δεν είχα καθόλου αίμα απλά το είδε στον υπερηχο, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με εσενα!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα σούπερ ❣️😘😁 θα ανέβει και εσένα θα δεις 

Αχ Μαρινα μου ποσο κουραγιο μου δινεις ποτε σου ανεβηκε, εκανες κατι?? Εμενα μου ειπε οτι δεν μπορω να κανω τιποτα για να βοηθησω εκτος απο ξεκουραση που ομως δεν βοηθαει να ανεβει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι μου αυτό που έχεις αντιμετωπίζεται κ όλα θα πάνε καλά αρκεί να κατανοήσεις πόσο σοβαρό είναι. Θέλει απόλυτη ηρεμία κ ξεκούραση. Ξέρω ότι είχε χαμηλό πλακούντα το @lactakiκ ανέβηκε μετά αλλά εσένα είναι ακόμα πιο χαμηλά. Η πεθερά μου το είχε αυτό κ είχε αιμορραγίες γιατί ήταν πολύ νέα κ δεν πρόσεχε όπως έπρεπε, το πήρε επιπόλαια. Τελικά έμεινε 1 μήνα σε ακινησία στο νοσοκομείο για να γεννήσει 26 εβδομάδων. Δε στο λέω να σε τρομάξω αλλά για να καταλάβεις πόσο σοβαρό είναι. Δεν ειναι δλδ α οκ το μωρό είναι καλά κ τέλος. Πρέπει οπωσδήποτε να προσεχεις πολύ ώστε να περάσουν οι βδομάδες. Ξέχνα δουλειά κ ιστορίες τώρα θα κάνεις αυτό που πρέπει για εσάς κ όλα θα πάνε καλα! 

Σε ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μοθ για απαντηση. Καλα κανεις που μου το λες, το εχω καταλαβει ηδη  Μακαρι να ανεβει κι εμενα, οταν ειδα το μωρο οκ εγω ησυχασα, που να το φανταστω οτι υπαρχει και αυτο το θεμα..αχ ολο αγωνιες οι εγκυμοσυνη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hopemumtobeo εμβρυολόγος είναι ο ιατρός που έχει την πιστοποίηση να διενεργεί αυχενική, β'επιπέοδυ και doppler. Θεωρητικά όλοι οι γυναικολόγοι μπορούν να κάνουν αλλά ιδανικά πάμε σε γιατρό με την πιστοποίηση FMF λέγεται συγκεκριμένα. Καταλαβαίνω ότι είσαι σε μικρό μέρος, ωστόσο πήγαινε εκεί που θεωρείς καλύτερα!

Ακινησία εννοώ ακριβώς αυτό που είπες: μόνο τουαλέτα και μπάνιο στα γρήγορα.

Γνωρίζω όμως περιπτώσεις που ο πλακούντας ανέβηκε στο 2ο ή και στο 3ο τρίμηνο και δε δημιούργησε κάποιο θέμα. Αν παραμείνει επιπωματικός απλά θα γεννήσεις με καισαρική καθώς είναι αντένδειξη για φυσιολογικό τοκετό! Με προσοχή και όλα θα πάνε καλά ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

θα πω τον πονο μου.. χτες μιλουσαμε με τον αντρα μου και μου λεει να κανω τον αλλο μηνα την εξεταση για το σπερματοδιαγραμμα.. του λεω γιατι τον αλλον μηνα.. αν δω περιοδο αυτο το μηνα να το κανεις να ξερουμε τι γινεται.. ενταξει μου λεει βλεπουμε.. οκ δεν βλεπω να το κανει και εγω πλεον τα παραταω.. δεν θα παλευω μονη.. ειπα δεν θα του πω ξανα να κανει την εξεταση.. δεν μπορω αλλο να το παλευω μονη.. αρα μαλλον εγω βγαινω απο τον αγωνα γιατι για εξωσωματικη δεν προκειται να παω .. δεν θελει κιολας ο αντρας μου.. με φυσικο τροπο μονο αν με αξιωσει η αγια ειρηνη... εγω εκανα τις εξετασεις μου και ειναι ολες μια χαρα... ε δεν θα σκασω κιολας... μου το παει απο μηνα σε μηνα.. αυτος σιγουρα περιμενει να μεινω εγκυος για να μην κανει την εξεταση αλλα δεν παει ετσι

Αχ ναντια μου ποσο σε καταλαβσινω... οχι σπ την μερια σου δλδ αλλα απ του αντρα σου... κι εγω νομιζα θα το αποφυγουμε αλλα την πεμπτη θα κανει τις επαναληπτικες να τελειωνουμε.. ισως ο κατακερματισμος να ειναι το προβλημα μας και να μη γινονται σωστες διαιρεσεις.... αλλιως ειναι ξεκαθαρα ψυχολογικο υο θεμα μας.

Ευχομαι εσεις να τις αποφυγετε τις εξετασεις και σε μερικες μερες να πανηγυριζουμε για το θετικο σου τεστ!!!!🙏🎉🤰🥰❤ η αγια ειρηνη θα κανει το θαυμα της σε οσες την παρακαλαμε!!! 🙏

Απο κει κ περα καλυτερα να μην τον πιεσεις και να συνεχισετε τις ελευθερες επαφες! Κ τοτε τσουπ θα ερθει το θαυματακι σας!!!😉😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Αα κορίτσια πριν λίγο είδα μια συνάδελφο και όταν κατεβήκαμε κάτω στο αυτοκίνητο να της δώσω κάτι έβγαλα την μάσκα κ μου κάνει «Αα ποσό όμορφη είσαι!! Ομόρφυνες τι έκανες; εκανες κάτι; Μποτοξ;» Επειδή της είπα παντρεύομαι τον Οκτώβρη νομίζει ότι έκανα κάτι επεμβατικό χαχαχα!! Ήθελα να της πω να το φωνάξω σε όλο τον κόσμο ότι είμαι απλά εγκυος κ ευτυχισμένη χαχαχα 🤣🤣🤣 

Φτου σου κοπελαρα μου!!!

Κοριτσια μου @Raf123και @Nandia- θελετε τον ιουνιο να σας φερω μηλο της αγιας ειρηνης;; να προσεχει το εμβρυακι σου ραφαελα μου κ εσενα ναντια να σε βοηθησει η να προσεχει το σπορακι στην κοιλια!! Μεχρι τοτε θα χεις μεινει εγκυος!!! Το πιστευω!!!!❤🤰🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

θα πω τον πονο μου.. χτες μιλουσαμε με τον αντρα μου και μου λεει να κανω τον αλλο μηνα την εξεταση για το σπερματοδιαγραμμα.. του λεω γιατι τον αλλον μηνα.. αν δω περιοδο αυτο το μηνα να το κανεις να ξερουμε τι γινεται.. ενταξει μου λεει βλεπουμε.. οκ δεν βλεπω να το κανει και εγω πλεον τα παραταω.. δεν θα παλευω μονη.. ειπα δεν θα του πω ξανα να κανει την εξεταση.. δεν μπορω αλλο να το παλευω μονη.. αρα μαλλον εγω βγαινω απο τον αγωνα γιατι για εξωσωματικη δεν προκειται να παω .. δεν θελει κιολας ο αντρας μου.. με φυσικο τροπο μονο αν με αξιωσει η αγια ειρηνη... εγω εκανα τις εξετασεις μου και ειναι ολες μια χαρα... ε δεν θα σκασω κιολας... μου το παει απο μηνα σε μηνα.. αυτος σιγουρα περιμενει να μεινω εγκυος για να μην κανει την εξεταση αλλα δεν παει ετσι

Αχ γλυκιά μου, συμφωνώ μαζί σου δεν είναι όμορφο αυτό. Άλλωστε εγώ θυμάμαι έχεις ήδη δυο παιδάκια σωστά; Θα επρπε να τον καίει περισσοτερο. Αλλά οι άνδρες είναι λίγο αναίσθητοι σε αυτά τα θέματα. Νομίζουν απαρχαιωμένα ότι η γυναίκα ασχολείται με αυτά τα θέματα. Δεν έχουν στο νου τους ότι είναι σύνηθες φαινόμενο να έχει ο άνδρας θέμα με το σπερμα. 😞 

 

ανάλογα πως επικοινωνείτε μεταξύ σας θα έλεγα να τον πιασεις και να του τα πεις αυτά τα θέματα, τον γνωρίζεις καλύτερα σίγουρα ξέρεις τα κουμπιά του. Μη μου απογοητεύεσαι μόνο !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλησπε΄ρα! Τι κανετε? Εγω οχι πολυ καλα....Εχω νεα δεδομενα,...

Χθες βραδυ ειχα λιγο καφε αιμα, οκ δεν μου αρεσε αλλα ειπα να μην αγχωθω. Αλλα μετα ξαναειχα σημερα το πρωι, για να μη σας τα πολυλογω πηγα στο γυναικολογο εκτακτως παρα την αργια...

Το μωρο ειναι μια χαρα ομως υπαρχει αλλη αιτια για αιμα. Μου βρηκε οτι εχω θεμα με πλακουντα, εχω κατι πολυ σπανιο συμβαινει 0.5%, εχω επιπωματικο πλακουντα, ο πλακουντας ειναι κατω η μπροστα δεν καταλαβα.  Μου ειπε οτι επειδη ειμαι 11η εβδομαδα υπαρχει πιθανοτητα να ανεβει πλακουντας ση σωστη θεση αλλα αν μεινει εκει  που ειναι τωρα αρχικα σημαινει σιγουρα καισαρικη, λεω εντακει δεν πειραζει. Μετα  μου λεει οτι  μπιορει να γεννησεις νωριτερα, λεει αργοτερα 36η 37η εβδομαδα λεω και παλι ενταξει. Λεω ενα με νοιαζει το μωρο κινδυνευει???

Αλλαμετα καταλαβα οτι μοθ τα ελεγε σιγα σιγα..και μου ειπε οτι αν συνεχισει εκει ο πλακουντας  ειναι εγκυμοσυνη με υψηλο κινδυνο μετα απο καποιο μηνα ειναι επικινδυνο για αιμοραγιες κι πρωωρο τοκετο απο καποιο μηνα και μετα.. και πολλες γυναικες νοσηλευονται μετα απο καποιο μηνα πχ 6ο μεχρι τελος κυησης. Καταλαβαινετε χαρα...Ρωτησα μαμα μιας φιλης και μου ειπεοτι μαυτο το θεμα γεννησε στιν  7ο..... Προς το παρον ξεκουραση ουτε βαρη ουτε δουλειες, ξαπλα.. .. Αχ ρε κοριτσια γιατι να συμβει τωρα αυτο? Εν τω  μεταξυ εχω αρχισει να εχω και κπαοια πονακια στον κολπο... Ουτε ξερω πια τι γινεαι.//

 

Μηπως βρε κοριτσια ξερετε καποιον στο περιβαλλον σας που να πηγε καλα με επιπωματικο πλακουντα? Ισως ανοιξω και ενα σχετικο θεμα.. Βαζω στο tag καποιες απο εσας παρακατω..

@Antonia2 @Raf123 @Tokyo @Nandia- @Hope19 @Nat20 @Princess28 @evaioan @babyblue94@Ευάγγελοςτ @misofeggaro @marinamanoulitsa @lactaki @Κατεριναπαπ

 

 

Κοριτσι μου γλυκο ψυχραιμια κσι αισιοδοξια! Να κανει ΑΚΡΙΒΩΣ οτι σου λεει ο γιατρος και να μεινεις ξαπλωμενη. Επειδη διαβασα το ποσο πιεζεσαι στη δουλεια, παρε αναρρωτικη και κατσε ξαπλωμενη. Ξεκουρασου κι ολα θα πανε κατ'ευχην!!!🙏🙏🙏🙏 ζητα κ απ τον αντρα σου να σε βοηθαει στο σπιτι η αν εχεις κοντα τη μαμα η καποια φιλη σου. Θετικες σκεψεις κσι ξεκουραση!!! 

Σου στελνω ολη τη θετικη μου ενεργεια!!!!🤗🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hopemumtobe@Hopemumtobe όχι δεν έκανα τίποτα, βασικά δεν μπορείς να κάνεις και κάτι.. Αλλά θέλει ξεκούραση και όσο μπορείς ξαπλα... Οπότε πρέπει να ζητήσεις να σου γράψει άδεια για επαπειλουμενη κυηση ο γυναικολόγος σου... Ξέρω ότι γίνεται αυτό.. Αλλά δεν έχω προσωπικη εμπειρία γιατί δεν δούλευα σε καμία μου εγκυμοσύνη για να ξέρω.. Απλά το έχω ακουστά ότι γίνεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Σιγά βρε είπαμε καλή είμαι!! Χαχαχα 

Οντως μΠοτοξ από τα 30 μου;;😂😂😂 Βέβαια έχει κοπελες της ηλικιας μ που κάνουν! Αλλά εγώ γενικά αυτά δεν μου αρέσουν! Αν τα κανεις όλα αυτά τα επεμβατικά δεν έχει νόημα η ηλικία μας…δλδ πρέπει να αποδεχόμαστε τον εαυτό μας οπως είναι στην κάθε ηλικία!! Σίγουρα να περιποιούμαστε τον εαυτό μας αλλά δεν χρειάζεται να επεμβαίνουμε στη φύση!! 
 

λες;; Μακάρι να είναι γιατί ο άντρας μ θέλει τόσο πολύ αγοράκι αλλά ότι είναι φτάνει να είναι υγιής!! Χθες που το είπα στην γιαγιά μου χάρηκε παρά πολύ λέει κ εκείνη την ώρα είχε στον φούρνο φαΐ κοτοπουλο με πατάτες και επειδή το μύρισα λέει έπρεπε να φάω 😂😂😂 τι είναι πάλι αυτά;; 😂😂😂

Και που είσαι ακόμα!!!!! Η πεθερά μου δεν αναφέρει καν φαγητά μπροστά σε έγκυο γιατί αν το ακούσει ίσως πιο μετά να το "ζηλέψει" και που να το βρει! 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλησπε΄ρα! Τι κανετε? Εγω οχι πολυ καλα....Εχω νεα δεδομενα,...

Χθες βραδυ ειχα λιγο καφε αιμα, οκ δεν μου αρεσε αλλα ειπα να μην αγχωθω. Αλλα μετα ξαναειχα σημερα το πρωι, για να μη σας τα πολυλογω πηγα στο γυναικολογο εκτακτως παρα την αργια...

Το μωρο ειναι μια χαρα ομως υπαρχει αλλη αιτια για αιμα. Μου βρηκε οτι εχω θεμα με πλακουντα, εχω κατι πολυ σπανιο συμβαινει 0.5%, εχω επιπωματικο πλακουντα, ο πλακουντας ειναι κατω η μπροστα δεν καταλαβα.  Μου ειπε οτι επειδη ειμαι 11η εβδομαδα υπαρχει πιθανοτητα να ανεβει πλακουντας ση σωστη θεση αλλα αν μεινει εκει  που ειναι τωρα αρχικα σημαινει σιγουρα καισαρικη, λεω εντακει δεν πειραζει. Μετα  μου λεει οτι  μπιορει να γεννησεις νωριτερα, λεει αργοτερα 36η 37η εβδομαδα λεω και παλι ενταξει. Λεω ενα με νοιαζει το μωρο κινδυνευει???

Αλλαμετα καταλαβα οτι μοθ τα ελεγε σιγα σιγα..και μου ειπε οτι αν συνεχισει εκει ο πλακουντας  ειναι εγκυμοσυνη με υψηλο κινδυνο μετα απο καποιο μηνα ειναι επικινδυνο για αιμοραγιες κι πρωωρο τοκετο απο καποιο μηνα και μετα.. και πολλες γυναικες νοσηλευονται μετα απο καποιο μηνα πχ 6ο μεχρι τελος κυησης. Καταλαβαινετε χαρα...Ρωτησα μαμα μιας φιλης και μου ειπεοτι μαυτο το θεμα γεννησε στιν  7ο..... Προς το παρον ξεκουραση ουτε βαρη ουτε δουλειες, ξαπλα.. .. Αχ ρε κοριτσια γιατι να συμβει τωρα αυτο? Εν τω  μεταξυ εχω αρχισει να εχω και κπαοια πονακια στον κολπο... Ουτε ξερω πια τι γινεαι.//

 

Μηπως βρε κοριτσια ξερετε καποιον στο περιβαλλον σας που να πηγε καλα με επιπωματικο πλακουντα? Ισως ανοιξω και ενα σχετικο θεμα.. Βαζω στο tag καποιες απο εσας παρακατω..

@Antonia2 @Raf123 @Tokyo @Nandia- @Hope19 @Nat20 @Princess28 @evaioan @babyblue94@Ευάγγελοςτ @misofeggaro @marinamanoulitsa @lactaki @Κατεριναπαπ

 

 

Κοριτσάκι μου εμένα ήταν ο πλακούντας χαμηλά αλλά άλλαξε θέση και έτσι ήταν όλα καλά.... εύχομαι να γίνει το ίδιο και σε εσένα και να μην έχεις άλλη ανησυχία από εδώ και πέρα ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλησπε΄ρα! Τι κανετε? Εγω οχι πολυ καλα....Εχω νεα δεδομενα,...

Χθες βραδυ ειχα λιγο καφε αιμα, οκ δεν μου αρεσε αλλα ειπα να μην αγχωθω. Αλλα μετα ξαναειχα σημερα το πρωι, για να μη σας τα πολυλογω πηγα στο γυναικολογο εκτακτως παρα την αργια...

Το μωρο ειναι μια χαρα ομως υπαρχει αλλη αιτια για αιμα. Μου βρηκε οτι εχω θεμα με πλακουντα, εχω κατι πολυ σπανιο συμβαινει 0.5%, εχω επιπωματικο πλακουντα, ο πλακουντας ειναι κατω η μπροστα δεν καταλαβα.  Μου ειπε οτι επειδη ειμαι 11η εβδομαδα υπαρχει πιθανοτητα να ανεβει πλακουντας ση σωστη θεση αλλα αν μεινει εκει  που ειναι τωρα αρχικα σημαινει σιγουρα καισαρικη, λεω εντακει δεν πειραζει. Μετα  μου λεει οτι  μπιορει να γεννησεις νωριτερα, λεει αργοτερα 36η 37η εβδομαδα λεω και παλι ενταξει. Λεω ενα με νοιαζει το μωρο κινδυνευει???

Αλλαμετα καταλαβα οτι μοθ τα ελεγε σιγα σιγα..και μου ειπε οτι αν συνεχισει εκει ο πλακουντας  ειναι εγκυμοσυνη με υψηλο κινδυνο μετα απο καποιο μηνα ειναι επικινδυνο για αιμοραγιες κι πρωωρο τοκετο απο καποιο μηνα και μετα.. και πολλες γυναικες νοσηλευονται μετα απο καποιο μηνα πχ 6ο μεχρι τελος κυησης. Καταλαβαινετε χαρα...Ρωτησα μαμα μιας φιλης και μου ειπεοτι μαυτο το θεμα γεννησε στιν  7ο..... Προς το παρον ξεκουραση ουτε βαρη ουτε δουλειες, ξαπλα.. .. Αχ ρε κοριτσια γιατι να συμβει τωρα αυτο? Εν τω  μεταξυ εχω αρχισει να εχω και κπαοια πονακια στον κολπο... Ουτε ξερω πια τι γινεαι.//

 

Μηπως βρε κοριτσια ξερετε καποιον στο περιβαλλον σας που να πηγε καλα με επιπωματικο πλακουντα? Ισως ανοιξω και ενα σχετικο θεμα.. Βαζω στο tag καποιες απο εσας παρακατω..

@Antonia2 @Raf123 @Tokyo @Nandia- @Hope19 @Nat20 @Princess28 @evaioan @babyblue94@Ευάγγελοςτ @misofeggaro @marinamanoulitsa @lactaki @Κατεριναπαπ

 

 

Χαίρεται!!! Με το καλό! Εγώ σ δίδυμη κυηση στη μια μπεμπα είχα χαμηλό πλακουντα εξ αρχής κ δεν ανέβηκε ποτε.. Ο γιατρός μ είπε να προσεχω φυσικά αλλά δεν είχα κανένα θέμα. Φθάσαμε προγραμματισμενα στο στόχο μας 37+3!! Δε θα κουραζεσαι, δε θα πιεζεσαι γιατι αυτό στην ουσία βρίσκεται ακριβώς πανω στην έξοδο κ την κλείνει.. Γι αυτό σου μίλησαν για καισαρική γιατί δε μπορεί να βγει μωρό αφου κάθεται πανω ο πλακουντας.. Όλα καλά θα πάνε θα δεις!!. Πόσο είσαι τώρα? Μπορεί να ανέβει κ μεχρι τον 6ο νομίζω μ είχε πει ο γιατρός.. Από ένα σημείο κ μετα δεν το σχολίαζε καν σκέψου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μοθ για απαντηση. Καλα κανεις που μου το λες, το εχω καταλαβει ηδη  Μακαρι να ανεβει κι εμενα, οταν ειδα το μωρο οκ εγω ησυχασα, που να το φανταστω οτι υπαρχει και αυτο το θεμα..αχ ολο αγωνιες οι εγκυμοσυνη..

Επίσης θυμάμαι μ είχαν πει να μη πιεζω τη κοιλιά. Δλδ εσυ προσπαθησε να μη γέρνεις το κορμί σου προς τα εμπρός όταν κάθεσαι στη καρέκλα της δουλειάς.. Να μη πιεζεις δλδ ειδικά όσο φουσκωνεις.. Εγώ δε δουλευα , ήμουν κυρίως καναπέ.. Μάλιστα θυμάμαι μ είχε πει η εξωτερική γιατρος όταν ειμαι ξαπλα η καναπέ να βαζω μαξιλαράκια στα ποδια μου να είναι λίγο σηκωμένα γιατί από ένα σημείο κ μετα η μικρή χτυπουσε με το κεφάλι τον πλακουντα κ αυτός την έξοδο. Τίποτα δεν έγινε όλα πηγαν περιφημα!ασε που μπορεί να ανέβει εσένα κ να μην έχεις κανένα θέμα άγχους σχετικά μ αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου. Σήμερα έκανα το genderreveal . Ήταν όλα τέλεια τα είχα φτιάξει όλα πολύ όμορφα. Κουράστηκα αλλά άξιζε τον κόπο θα το θυμάμαι για πάντα. Τους είχα βάλει κιόλας να στοιχιματισουν και οι χαμένοι θα έχαναν 5€. Είχε πολύ πλάκα. 

Όλοι πήρανε χαρά. Εντάξει κάποιοι ήθελα αγοράκι αλλά τι να κάνουμε 😝

Το κοριτσάκι μου έχω αρχίσει να το νιώθω σαν κάτι να κουνιέται πολύ απαλά κάτω από τον αφαλό. Όταν ξαπλώνω το βράδυ και μενω ακίνητη το καταλαβαίνω. Είναι υπέροχο. Που να φάω και την πρώτη κλωτσιά. Θα κατουρηθω τελείως. 

Είμαι απίστευτα χαρούμενη. Δεν μπορώ να περιγράψω πως νιώθαμε με τον άντρα μου. Δεν υπάρχει αυτό το συναίσθημα. 😍😍 Ρε εσείς το λατρεύω πριν καν το γνωρίσω. Είναι απίστευτο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά🤗

 

 

IMG_20220503_003015.jpg

IMG_20220503_002942.jpg

IMG_20220502_180123.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλησπε΄ρα! Τι κανετε? Εγω οχι πολυ καλα....Εχω νεα δεδομενα,...

Χθες βραδυ ειχα λιγο καφε αιμα, οκ δεν μου αρεσε αλλα ειπα να μην αγχωθω. Αλλα μετα ξαναειχα σημερα το πρωι, για να μη σας τα πολυλογω πηγα στο γυναικολογο εκτακτως παρα την αργια...

Το μωρο ειναι μια χαρα ομως υπαρχει αλλη αιτια για αιμα. Μου βρηκε οτι εχω θεμα με πλακουντα, εχω κατι πολυ σπανιο συμβαινει 0.5%, εχω επιπωματικο πλακουντα, ο πλακουντας ειναι κατω η μπροστα δεν καταλαβα.  Μου ειπε οτι επειδη ειμαι 11η εβδομαδα υπαρχει πιθανοτητα να ανεβει πλακουντας ση σωστη θεση αλλα αν μεινει εκει  που ειναι τωρα αρχικα σημαινει σιγουρα καισαρικη, λεω εντακει δεν πειραζει. Μετα  μου λεει οτι  μπιορει να γεννησεις νωριτερα, λεει αργοτερα 36η 37η εβδομαδα λεω και παλι ενταξει. Λεω ενα με νοιαζει το μωρο κινδυνευει???

Αλλαμετα καταλαβα οτι μοθ τα ελεγε σιγα σιγα..και μου ειπε οτι αν συνεχισει εκει ο πλακουντας  ειναι εγκυμοσυνη με υψηλο κινδυνο μετα απο καποιο μηνα ειναι επικινδυνο για αιμοραγιες κι πρωωρο τοκετο απο καποιο μηνα και μετα.. και πολλες γυναικες νοσηλευονται μετα απο καποιο μηνα πχ 6ο μεχρι τελος κυησης. Καταλαβαινετε χαρα...Ρωτησα μαμα μιας φιλης και μου ειπεοτι μαυτο το θεμα γεννησε στιν  7ο..... Προς το παρον ξεκουραση ουτε βαρη ουτε δουλειες, ξαπλα.. .. Αχ ρε κοριτσια γιατι να συμβει τωρα αυτο? Εν τω  μεταξυ εχω αρχισει να εχω και κπαοια πονακια στον κολπο... Ουτε ξερω πια τι γινεαι.//

 

Μηπως βρε κοριτσια ξερετε καποιον στο περιβαλλον σας που να πηγε καλα με επιπωματικο πλακουντα? Ισως ανοιξω και ενα σχετικο θεμα.. Βαζω στο tag καποιες απο εσας παρακατω..

@Antonia2 @Raf123 @Tokyo @Nandia- @Hope19 @Nat20 @Princess28 @evaioan @babyblue94@Ευάγγελοςτ @misofeggaro @marinamanoulitsa @lactaki @Κατεριναπαπ

 

 

Καλημερα κοριτσι μου.. δεν ξερω καποια εγω αλλα θα σου πω να μην χανεις την πιστη σου.. θαυματα γινονται και το ξερεις πολυ καλα.. αν θες να σου στειλω ζωνη απο το αγιο ορος να την βαλεις πανω σου να σε βοηθησει η παναγια να πανε ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου. Σήμερα έκανα το genderreveal . Ήταν όλα τέλεια τα είχα φτιάξει όλα πολύ όμορφα. Κουράστηκα αλλά άξιζε τον κόπο θα το θυμάμαι για πάντα. Τους είχα βάλει κιόλας να στοιχιματισουν και οι χαμένοι θα έχαναν 5€. Είχε πολύ πλάκα. 

Όλοι πήρανε χαρά. Εντάξει κάποιοι ήθελα αγοράκι αλλά τι να κάνουμε 😝

Το κοριτσάκι μου έχω αρχίσει να το νιώθω σαν κάτι να κουνιέται πολύ απαλά κάτω από τον αφαλό. Όταν ξαπλώνω το βράδυ και μενω ακίνητη το καταλαβαίνω. Είναι υπέροχο. Που να φάω και την πρώτη κλωτσιά. Θα κατουρηθω τελείως. 

Είμαι απίστευτα χαρούμενη. Δεν μπορώ να περιγράψω πως νιώθαμε με τον άντρα μου. Δεν υπάρχει αυτό το συναίσθημα. 😍😍 Ρε εσείς το λατρεύω πριν καν το γνωρίσω. Είναι απίστευτο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά🤗

 

 

IMG_20220503_003015.jpg

IMG_20220503_002942.jpg

IMG_20220502_180123.jpg

Υπερπαραγωγή!! Μπράβο σου!!! Με το καλό να δεχτείτε την μπεμπουλα σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η anli1978 είπε:

Αυτό τους είναι τόσο δύσκολο;;; δεν το καταλαβαίνω πραγματικά...Έμας μας ξεζουμίζουν κ δεν βαρυγκομαμε κ εκείνοι σπέρμα είναι να δώσουν κ κάνουν λες κ ήρθε το τέλος του κόσμου...φοβούνται το αποτέλεσμα άραγε η την διαδικασία;;;έλεος!!!!Κι εγώ κάπως έτσι όχι ακριβώς δλδ γιατί δεν του είπα να κάνει ούτε κάποιος γιατρός ακόμα αλλά θα μπορούσε κ από μόνος του αφού βλέπει τι τραβάω κάθε μήνα με τις βιοχημικές κ το ψάξιμο να πει να πάει...αλλά δεν...αν δεν βρεθεί πάντως κάτι σε εμένα θα του το πω

μα΄λλον φοβουνται το αποτελεσμα και νομιζουν χανουν τον ανδρισμο τους δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα

 

στις πριν 15 ώρες, ο/η Flora38 είπε:

Κορίτσι μου καλό και συνομήλικό , μην στενοχωριέσαι, θα έρθει γρήγορα το μωρό σας και χωρίς εξετάσεις! Είμαι σίγουρη!

σε ευχαριστω πολυ.. μακαρι.. το πιστευω.. θα βοηθησει η αγια ειρηνη χρυσοβαλαντου

 

στις πριν 15 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@Nandia- που με ρώτησες για συμπτώματα.. Έχω έντονο πρηξιμο στο στηθος και τσιμπήματακια κάτω στην κοιλια και υγρα ακόμα... Για να δούμε σε 7 ημέρες θα ξέρουμε 😁😘

μακαρι να εγινε το θαυμα.. τουλαχιστον να βγει το ενστικτο σου.. πιστευω και οι δυο θα τα καταφερουμε αυτο το μηνα

 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Αχ ναντια μου ποσο σε καταλαβσινω... οχι σπ την μερια σου δλδ αλλα απ του αντρα σου... κι εγω νομιζα θα το αποφυγουμε αλλα την πεμπτη θα κανει τις επαναληπτικες να τελειωνουμε.. ισως ο κατακερματισμος να ειναι το προβλημα μας και να μη γινονται σωστες διαιρεσεις.... αλλιως ειναι ξεκαθαρα ψυχολογικο υο θεμα μας.

Ευχομαι εσεις να τις αποφυγετε τις εξετασεις και σε μερικες μερες να πανηγυριζουμε για το θετικο σου τεστ!!!!🙏🎉🤰🥰❤ η αγια ειρηνη θα κανει το θαυμα της σε οσες την παρακαλαμε!!! 🙏

Απο κει κ περα καλυτερα να μην τον πιεσεις και να συνεχισετε τις ελευθερες επαφες! Κ τοτε τσουπ θα ερθει το θαυματακι σας!!!😉😘

θα μας βοηθησει και τις δυο η αγια ειρηνη.. μπορει να υπαρχει λογος να γινει η εξεταση σας... μπορει να χρειαζεται να σας φυγει το αγχος.. εμενα ο αντρας μου δεν εχει καθολου αγχος πλεον.. ηρεμησε και χαλαρωσε τωρα που συγυριστηκαμε.. παντως ολα για καποιο λογο γινονται και η ευλογια της αγιας θα μας βοηθησει

 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Φτου σου κοπελαρα μου!!!

Κοριτσια μου @Raf123και @Nandia- θελετε τον ιουνιο να σας φερω μηλο της αγιας ειρηνης;; να προσεχει το εμβρυακι σου ραφαελα μου κ εσενα ναντια να σε βοηθησει η να προσεχει το σπορακι στην κοιλια!! Μεχρι τοτε θα χεις μεινει εγκυος!!! Το πιστευω!!!!❤🤰🤰

και εσυ θα εισαι.. να εχουμε πιστη.. γιαυτο φαγαμε και το μηλο.. αν μπορεσεις να φερεις καλο θα ειναι 💖

 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Giasemi_92 είπε:

Αχ γλυκιά μου, συμφωνώ μαζί σου δεν είναι όμορφο αυτό. Άλλωστε εγώ θυμάμαι έχεις ήδη δυο παιδάκια σωστά; Θα επρπε να τον καίει περισσοτερο. Αλλά οι άνδρες είναι λίγο αναίσθητοι σε αυτά τα θέματα. Νομίζουν απαρχαιωμένα ότι η γυναίκα ασχολείται με αυτά τα θέματα. Δεν έχουν στο νου τους ότι είναι σύνηθες φαινόμενο να έχει ο άνδρας θέμα με το σπερμα. 😞 

 

ανάλογα πως επικοινωνείτε μεταξύ σας θα έλεγα να τον πιασεις και να του τα πεις αυτά τα θέματα, τον γνωρίζεις καλύτερα σίγουρα ξέρεις τα κουμπιά του. Μη μου απογοητεύεσαι μόνο !! 

το ξερει οτι εγω δεν εχω θεμα γιαυτο ζητησε να κανει αυτος εξετασεις αλλα δεν ξερω τι τον επιασε.. αρχικα ειχαμε πει να τελειωσουν οι βιταμινες και να κανουμε.. μηπως αυτο ειναι το θεμα του γιατι εχει ακομα 2-3 μερες να παρουμε βιταμινες.. ειπα δεν θα του πω κατι αλλο και θα δω τι θα κανει.. δεν θελω να κανω καυγα και ειπα να ηρεμησω και μετα να του κανω κουβεντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου. Σήμερα έκανα το genderreveal . Ήταν όλα τέλεια τα είχα φτιάξει όλα πολύ όμορφα. Κουράστηκα αλλά άξιζε τον κόπο θα το θυμάμαι για πάντα. Τους είχα βάλει κιόλας να στοιχιματισουν και οι χαμένοι θα έχαναν 5€. Είχε πολύ πλάκα. 

Όλοι πήρανε χαρά. Εντάξει κάποιοι ήθελα αγοράκι αλλά τι να κάνουμε 😝

Το κοριτσάκι μου έχω αρχίσει να το νιώθω σαν κάτι να κουνιέται πολύ απαλά κάτω από τον αφαλό. Όταν ξαπλώνω το βράδυ και μενω ακίνητη το καταλαβαίνω. Είναι υπέροχο. Που να φάω και την πρώτη κλωτσιά. Θα κατουρηθω τελείως. 

Είμαι απίστευτα χαρούμενη. Δεν μπορώ να περιγράψω πως νιώθαμε με τον άντρα μου. Δεν υπάρχει αυτό το συναίσθημα. 😍😍 Ρε εσείς το λατρεύω πριν καν το γνωρίσω. Είναι απίστευτο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά🤗

 

 

IMG_20220503_003015.jpg

IMG_20220503_002942.jpg

IMG_20220502_180123.jpg

πωπω φαινονται τελεια..με το καλο να ερθει στην αγκαλια σας η πριγκιπισσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλημέρα κορίτσια μου!!! Σήμερα ξύπνησα με φοβερή ναυτία... Αναγούλα.. 23η ημέρα σήμερα.. Νωρίς δεν είναι για συμπτώματα;; 🙄 πρώιμης ανίχνευσης έκανε νομίζω κάποια αρκετά νωρίς και έδειξε.. Πόσες ημέρες πριν;;; έχω άλλες 5 ημέρες εγώ.. @Hopemumtobeεσύ είχες κάνει αρκετά νωρίς; αν θυμάμαι καλά;

@babyblue94με το καλόοοο το κοριτσάκι σου ❣️❣️❣️💞💞💞💞💞☺️ σούπερ η έκπληξη μπράβο σας.. Αντε τώρα στην γεννα και στα γενέθλια της ξανά τέτοια υπερπαραγωγή 😘😘

@Nandia- ναιιιι κοπέλα μου αντε να βγει το ένστικτο μας... 😘😘 Είσαι καλύτερα εσύ ψυχολογικά;;; με τον άντρα σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

εγω παντα λεω μακαρι να εχω την υγεια μου και τα χρονια ειναι για να τα ζουμε.. εγω σπανια βαζω κρεμες κτλ αλλα γενικα ειμαι ευχαριστημενη με την κατασταση μου χαχαχα

ετσι μου ελεγαν και εμενα να τρωω οταν μου μυριζει κατι η αν ετρωγε μια συναδελφος κατι επεμενε να μου δωσει να φαω.. μου ειχε πει μια αλλη συναδελφος αν μου μυρισει κατι να ξυνω απο κατω το πιπι να μην βγει αλλου σημαδι στο παιδι χαχαχαχαχαχα

Χαχαχα νομίζω δεν θα ξανά πάω στη γιαγιά μου! Όποτε πάω κάτι μαγειρεύει χαχαχαχα

 

στις πριν 18 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλησπε΄ρα! Τι κανετε? Εγω οχι πολυ καλα....Εχω νεα δεδομενα,...

Χθες βραδυ ειχα λιγο καφε αιμα, οκ δεν μου αρεσε αλλα ειπα να μην αγχωθω. Αλλα μετα ξαναειχα σημερα το πρωι, για να μη σας τα πολυλογω πηγα στο γυναικολογο εκτακτως παρα την αργια...

Το μωρο ειναι μια χαρα ομως υπαρχει αλλη αιτια για αιμα. Μου βρηκε οτι εχω θεμα με πλακουντα, εχω κατι πολυ σπανιο συμβαινει 0.5%, εχω επιπωματικο πλακουντα, ο πλακουντας ειναι κατω η μπροστα δεν καταλαβα.  Μου ειπε οτι επειδη ειμαι 11η εβδομαδα υπαρχει πιθανοτητα να ανεβει πλακουντας ση σωστη θεση αλλα αν μεινει εκει  που ειναι τωρα αρχικα σημαινει σιγουρα καισαρικη, λεω εντακει δεν πειραζει. Μετα  μου λεει οτι  μπιορει να γεννησεις νωριτερα, λεει αργοτερα 36η 37η εβδομαδα λεω και παλι ενταξει. Λεω ενα με νοιαζει το μωρο κινδυνευει???

Αλλαμετα καταλαβα οτι μοθ τα ελεγε σιγα σιγα..και μου ειπε οτι αν συνεχισει εκει ο πλακουντας  ειναι εγκυμοσυνη με υψηλο κινδυνο μετα απο καποιο μηνα ειναι επικινδυνο για αιμοραγιες κι πρωωρο τοκετο απο καποιο μηνα και μετα.. και πολλες γυναικες νοσηλευονται μετα απο καποιο μηνα πχ 6ο μεχρι τελος κυησης. Καταλαβαινετε χαρα...Ρωτησα μαμα μιας φιλης και μου ειπεοτι μαυτο το θεμα γεννησε στιν  7ο..... Προς το παρον ξεκουραση ουτε βαρη ουτε δουλειες, ξαπλα.. .. Αχ ρε κοριτσια γιατι να συμβει τωρα αυτο? Εν τω  μεταξυ εχω αρχισει να εχω και κπαοια πονακια στον κολπο... Ουτε ξερω πια τι γινεαι.//

 

Μηπως βρε κοριτσια ξερετε καποιον στο περιβαλλον σας που να πηγε καλα με επιπωματικο πλακουντα? Ισως ανοιξω και ενα σχετικο θεμα.. Βαζω στο tag καποιες απο εσας παρακατω..

@Antonia2 @Raf123 @Tokyo @Nandia- @Hope19 @Nat20 @Princess28 @evaioan @babyblue94@Ευάγγελοςτ @misofeggaro @marinamanoulitsa @lactaki @Κατεριναπαπ

 

 

Κοριτσάκι μου εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες για αυτό που σου συνεβει, αλλά θα σου πω να εχεις πίστη να είσαι αισιόδοξη να ξεκουράζεσαι όσο πιο πολύ μπορείς και να ακους το γιατρο! Έχει ξανά τύχει οπως ειδες πολλες φορες!! Να είσαι αισιόδοξη και να ξεκουράζεσαι!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...