Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σ’ ένα στέφανο του Μάη Όλη η άνοιξη χωράει. Κύκλους, κύκλους τα λουλούδια, οι χοροί και τα τραγούδια στα χρυσά του ήλιου καφάσια ωριμάζουν τα κεράσια. 🍒 Τα Μαγιατικα μωράκια στις κοιλίτσες μας ας τρυπωσουν 🤰🧚‍♂️🧚❣️👣


marinamanoulitsa

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κοίτα δύο μέρες πριν να περιμένω πειροδο ένιωθα και εγώ έντονο πόνο περιόδου και έλεγα ααα θα μου έρθει περίοδος. Αλλά το ένιωσα για μια μέρα.τις υπόλοιπες είχα έτσι ένα μπούκωμα περίεργο. 

Εγώ είχα πάει τώρα που ήμουν 17 + 5. 

Τώρα είμαι 18+6 .. έχω κλείσει β επιπέδου στης 22+3

Ο γιατρός μου είπε να πάω κατευθείαν για την β επιπέδου σε 3 βδομάδες. Εγώ του είπα ότι αγχώνομαι όσο δεν βλέπω το μωρό.και μου είπε αν είναι να αγχώνεσαι καλύτερα να έρθει τότε. Δεν ξέρω αν θα πάω θα δω. Αυτές τις μέρες αν κάτσω ήρεμη ξαπλωμένη νιώθω κάτι να κουνιέται χαμηλά οπότε δεν αγχώνομαι ακόμα. Όσο θα το νιώθω θα περνούν οι μέρες και θα είμαι οκ. Θα διξει. 

εγω ειδικα σημερα νοιωθω υγρα και σαν να εχω μια μπαλιτσα στο κεντρο προς αριστερα.. βεβαια αυτη την μπαλιτσα την ενοιωσα και αλλες φορες.. απλα με ποναει η μεση οταν κουραστω που αλλες φορες μονο οταν ειμουν 2 - 3 μερες πριν την περιοδο την πονουσα.. εν το μεταξυ τα πονακια πανε και ερχονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Έλα ντε το κρεασ Δεν με ενοχλεί η ζάχαρη και ο υδαταθρακας με ανεβάζουν λίγο και τώρα μου λέει ότι τρώω λίγο υδατάνθρακα και φταίει αυτό για το χαμηλό βαρος 

Μη δίνεις σημασία να ακους τον γιατρο σου!! Εγώ δλδ που δεν τρώω γιατί δεν έχω όρεξη τι να κάνω;;; Προσπαθω αλλά μου κόπηκε…τρώω πολύ λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

εγω ειδικα σημερα νοιωθω υγρα και σαν να εχω μια μπαλιτσα στο κεντρο προς αριστερα.. βεβαια αυτη την μπαλιτσα την ενοιωσα και αλλες φορες.. απλα με ποναει η μεση οταν κουραστω που αλλες φορες μονο οταν ειμουν 2 - 3 μερες πριν την περιοδο την πονουσα.. εν το μεταξυ τα πονακια πανε και ερχονται

Ωραία θα περιμένουμε... Μακάρι να έχουμε και άλλο θετικό αυτό τον μήνα❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε;;είμαι 13 ημέρες μετά την ωορρηξία νομίζω γιατί δεν έκανα τεστ ωορρηξίας 

@Elk έτσι με χαμηλό βάρος μωρού και μικρή κοιλίτσα του μωρού κλπ τάραξαν την νύφη μου και όμως μια χαρά βγήκε και τώρα η ανηψια μου είναι 2,5 μηνων μπουμπούκα και την είχα αγκαλιά εχθές ❤️😍 άσε μην ακούς τίποτα τα λένε για να πηγαίνεις επισκέψεις συνέχεια εγώ αυτό κατάλαβα...

@Flora38 να ακούσεις τον γιατρό σου, να κάνεις αυτό που πρέπει και όλα θα πάνε καλά... Σκέψου ότι αυτή η επέμβαση θα είναι ένα βήμα πιο κοντά στο μωράκι σου... Βρήκες το θέμα, θα το λύσεις και θα γίνει το θαύμα!!!

@Giasemi_92 μα τι μπέρδεμα είναι αυτό που έχεις φάει και εσύ με τα τεστ εγκυμοσύνης;;;; και τόσες ημέρες καθυστέρηση.. Τι να πω ρε παιδι μου πολύ σε ταλεπωρει... Ευχομαι όλα να πάνε καλά 

Μακάρι να πάνε όλα καλά!! Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κοίτα δύο μέρες πριν να περιμένω πειροδο ένιωθα και εγώ έντονο πόνο περιόδου και έλεγα ααα θα μου έρθει περίοδος. Αλλά το ένιωσα για μια μέρα.τις υπόλοιπες είχα έτσι ένα μπούκωμα περίεργο. 

Εγώ είχα πάει τώρα που ήμουν 17 + 5. 

Τώρα είμαι 18+6 .. έχω κλείσει β επιπέδου στης 22+3

Ο γιατρός μου είπε να πάω κατευθείαν για την β επιπέδου σε 3 βδομάδες. Εγώ του είπα ότι αγχώνομαι όσο δεν βλέπω το μωρό.και μου είπε αν είναι να αγχώνεσαι καλύτερα να έρθει τότε. Δεν ξέρω αν θα πάω θα δω. Αυτές τις μέρες αν κάτσω ήρεμη ξαπλωμένη νιώθω κάτι να κουνιέται χαμηλά οπότε δεν αγχώνομαι ακόμα. Όσο θα το νιώθω θα περνούν οι μέρες και θα είμαι οκ. Θα διξει. 

Άρχισες να το νιωθεις;;; Αχ τι ωραία!! Πως αισθάνεσαι;; Τι αισθάνεσαι;; Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι αλήθεια!! Το τελευταίο καιρό πας πιο συχνά στον γιατρο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσι μου εγώ έβγαλα χολή λαπαροσκοπικα με ολική αναισθησία και ινομυωμα με κανονική τομή και επισκληριδιο. Η ολική αναισθησία με βοήθησε περισσότερο, η επισκληριδιος δεν πονούσα αλλά τα ένοιωθα όσα τραβούσαν εκεί κάτω. Ευτυχώς υπήρχε ένα ρολόι στο χειρουργείο και έλεγα αντε περνάει η ώρα θα τελειώσουν. Με λαπαροσκοπηση και ολική αναισθησία σε δύο εβδομάδες θα είσαι περδίκι. Αντε να σου πει να περιμένετε κανένα μήνα για επαφές και κάνα τρίμηνο για εγκυμοσύνη. Στη θέση σου θα το έκανα πρώτα το χειρουργείο. Δε θα διακινδυνευα μια εγκυμοσύνη με πρόβλημα που ξέρω ήδη. Απλά ρώτα και ένα δύο άλλους γιατρούς μήπως υπάρχει φαρμακευτική λύση. 

Ναι αυτό έχω σκοπό να κάνω, οπωσδήποτε και δεύτερη και Τρίτη γνώμη. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσι μου καλημερα!!!!! εγω στη θεση σου θα επαιρνα μια δευτερη γνωμη κι αν μου ελεγε ο δευτερος γιατρος τα ιδια, τοτε θα εκανα την επεμβαση με αυτον που νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια!! Την ιδια επεμβαση εκανε η κολλητη μου πριν 2 χρονια και τωρα ολα καλα!!! απλα μετα την επεμβαση χρειαστηκε να κανει μια θεραπεια για 3 μηνες ωστε να προφυλαξει την ωοθηκη της!!

Ευχομαι να πανε ολα καλα και ΘΑ ΠΑΝΕ!!!!!! τα εμποδια ειναι για να τα προσπερναμε!!!! ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ!!!!❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ για τη θετική ενέργεια!!! Αυτό θα κάνω, θα ρωτήσω και άλλους δυο!😍❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Να το χαίρεστε το αντράκι σας!!!! Να είναι γερό και ευτυχισμένο στη ζωή του! Φέτος του κάνατε το πιο ακριβό δώρο 🥰🥰🥰 

Χαχα ναι ναι μόνο που δεν κατάλαβε μου έλεγε δείξε μου το μωράκι σου χαχαχα κ του έδειχνα τη κοιλια μ και μετά μου έδειχνε κ αυτος τη κοιλιτσα του κ μου κάνει έχω 2 εγώ χαχαχα 🥰🥰🥰🥰 είναι λίγο ζηλιάρης να δούμε όταν φτάσει αυτή η ώρα πως θα αντιδράσει!! Σε ευχαριστούμε πολύ ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ ξύπνησα με τελείως χάλια στομαχι, ανακατεύομαι ακόμα και με το νερό. Έκανα μια ταινία της hometest αλλά ρε κορίτσια βγήκε μια αχνη  γκρι γραμμή. Κάτι δεν έκανα σωστά. Θα περιμένω μέχρι Τρίτη και βλέπουμε.

Αντε αντε εμείς πακετάκι όλες μας βλέπω 😍😍😍 @Nandia- όλες με τις αναγούλες μας χαχαχαχααχ εγώ αύριο θα ξανακάνω τεστακι Θ πάρω. Predictor αυτή τη φορά να κάνω... Λέω ας αφήσω 2 ημέρες γιατί κάθε 2 ημέρες ανεβαίνει η χοριακη...

Άχνη γραμμή;;;;; για βάλε φώτο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Άρχισες να το νιωθεις;;; Αχ τι ωραία!! Πως αισθάνεσαι;; Τι αισθάνεσαι;; Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι αλήθεια!! Το τελευταίο καιρό πας πιο συχνά στον γιατρο; 

Όχι. Στης 12 εβδομάδες πας για αυχενική..έως τότε πας ανά δύο βδομάδες στον γιατρό μόλις γίνει η αυχενική σου λέει να πας ανά ένα μήνα. Πφφφφ αυτός ο μήνας είναι από τα χειρότερα δεν περναει με τίποτα. Οι δύο βδομάδες κάπως περνούσαν 😍😝

Απλά εμένα είπε ο γιατρός αν αγχώνομαι πολύ προτιμάει να πηγαίνω νωρίτερα παρά να έχω άγχος. 

Άρχισα να νιώθω 17+3 περίπου όταν κάτσω ακίνητη και κυρίως το βράδυ..κάτω από τον αφαλό μια τόοσο ήπια κίνηση εσωτερικά. Που διαρκεί ένα δευτερόλεπτο. Τόσο ήπια σαν ανύπαρκτη. Θέλει να κάθεσαι ακίνητη για να το καταλάβεις. 

Και από 18+3 το νιώθω κάθε μέρα αυτό. Δηλαδή τις τελευταίες 3-4 μέρες. Κάθομαι ακίνητη ανάσκελα με τεντωμένα πόδια και περιμένω 🤣 και νιώθω κάτω από τον αφαλό κάτι στιγμιαίο μια φορά είχε γίνει πιο έντονο. ( Την ημέρα του πάρτυ. Επειδή είχα κουραστεί και είχε γίνει πιο έντονη η κοιλιά και είχε σφίξει. Το βράδυ είχε τρελαθεί..ένιωθα την μια κίνηση μετά την άλλη) .κλωτσιά ακόμα δεν έχω καταλάβει. Νιώθω κάτι από μέσα αλλά ήπιο.

Ανυπομονώ να σου πω την αλήθεια. Σε καμία βδομάδα από ότι μου έχουν πει αρχίζουν οι κλωτσιές. 😅😝

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Μη δίνεις σημασία να ακους τον γιατρο σου!! Εγώ δλδ που δεν τρώω γιατί δεν έχω όρεξη τι να κάνω;;; Προσπαθω αλλά μου κόπηκε…τρώω πολύ λίγο 

Στην αρχή εγώ είχα πολλούς εμετους και είχα χασει 2,5 κιλά δεν μπορούσα να φάω και είχα την ενδοκρινολόγο να με αγχώνει να κάνω την διατροφη που στην αρχή κρέας ψάρι τέτοια μου μύριζαν δεν μπορούσα να τα φαω και ήταν κατηγορηματική ότι επρεπε να κάνω την διατροφη 16 εβδομάδα σταμάτησαν οι εμετοι άσε τι τράβηξα με προκαλεί άγχος αυτήν τελικά και κακός πιέστηκα τόσο αυτό έχω καταλαβει εγώ είναι υπερβολική και φαιρνει την καταστροφή δεν κάνω τίποτα από εδώ και πέρα θα σταματήσω την διατροφη και τις μετρησεις ζαχαρου 3 φορεσ Την μέρα να τρυπιέμαι σαν την τρελή να κοιτάω μήπως ανέβηκε.. Τελείωσε θα τρώω με λίγο προσοχή μόνη μου και όταν πάω σε 3 βδομαδες στο γιατρό μου θα δω τι θα κάνω αν είναι και καλή η καμπύλη ζαχαρου καλή  δεν θα κάνω τίποτα άλλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Όχι. Στης 12 εβδομάδες πας για αυχενική..έως τότε πας ανά δύο βδομάδες στον γιατρό μόλις γίνει η αυχενική σου λέει να πας ανά ένα μήνα. Πφφφφ αυτός ο μήνας είναι από τα χειρότερα δεν περναει με τίποτα. Οι δύο βδομάδες κάπως περνούσαν 😍😝

Απλά εμένα είπε ο γιατρός αν αγχώνομαι πολύ προτιμάει να πηγαίνω νωρίτερα παρά να έχω άγχος. 

Άρχισα να νιώθω 17+3 περίπου όταν κάτσω ακίνητη και κυρίως το βράδυ..κάτω από τον αφαλό μια τόοσο ήπια κίνηση εσωτερικά. Που διαρκεί ένα δευτερόλεπτο. Τόσο ήπια σαν ανύπαρκτη. Θέλει να κάθεσαι ακίνητη για να το καταλάβεις. 

Και από 18+3 το νιώθω κάθε μέρα αυτό. Δηλαδή τις τελευταίες 3-4 μέρες. Κάθομαι ακίνητη ανάσκελα με τεντωμένα πόδια και περιμένω 🤣 και νιώθω κάτω από τον αφαλό κάτι στιγμιαίο μια φορά είχε γίνει πιο έντονο. ( Την ημέρα του πάρτυ. Επειδή είχα κουραστεί και είχε γίνει πιο έντονη η κοιλιά και είχε σφίξει. Το βράδυ είχε τρελαθεί..ένιωθα την μια κίνηση μετά την άλλη) .κλωτσιά ακόμα δεν έχω καταλάβει. Νιώθω κάτι από μέσα αλλά ήπιο.

Ανυπομονώ να σου πω την αλήθεια. Σε καμία βδομάδα από ότι μου έχουν πει αρχίζουν οι κλωτσιές. 😅😝

 

Θα αρχίσουν σε καμία βδομαδα η κλωτσιές έμενε 19 με 20 είχε ξεκινήσει να κλωτσάει όπου να ναι θα την νιώσεις και εσυ και αν βάλει το χερι του και ο αντρας σου θα την καταλαβει και εκείνος σε λίγο καιρό 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Όχι. Στης 12 εβδομάδες πας για αυχενική..έως τότε πας ανά δύο βδομάδες στον γιατρό μόλις γίνει η αυχενική σου λέει να πας ανά ένα μήνα. Πφφφφ αυτός ο μήνας είναι από τα χειρότερα δεν περναει με τίποτα. Οι δύο βδομάδες κάπως περνούσαν 😍😝

Απλά εμένα είπε ο γιατρός αν αγχώνομαι πολύ προτιμάει να πηγαίνω νωρίτερα παρά να έχω άγχος. 

Άρχισα να νιώθω 17+3 περίπου όταν κάτσω ακίνητη και κυρίως το βράδυ..κάτω από τον αφαλό μια τόοσο ήπια κίνηση εσωτερικά. Που διαρκεί ένα δευτερόλεπτο. Τόσο ήπια σαν ανύπαρκτη. Θέλει να κάθεσαι ακίνητη για να το καταλάβεις. 

Και από 18+3 το νιώθω κάθε μέρα αυτό. Δηλαδή τις τελευταίες 3-4 μέρες. Κάθομαι ακίνητη ανάσκελα με τεντωμένα πόδια και περιμένω 🤣 και νιώθω κάτω από τον αφαλό κάτι στιγμιαίο μια φορά είχε γίνει πιο έντονο. ( Την ημέρα του πάρτυ. Επειδή είχα κουραστεί και είχε γίνει πιο έντονη η κοιλιά και είχε σφίξει. Το βράδυ είχε τρελαθεί..ένιωθα την μια κίνηση μετά την άλλη) .κλωτσιά ακόμα δεν έχω καταλάβει. Νιώθω κάτι από μέσα αλλά ήπιο.

Ανυπομονώ να σου πω την αλήθεια. Σε καμία βδομάδα από ότι μου έχουν πει αρχίζουν οι κλωτσιές. 😅😝

 

Η αλήθεια είναι ότι όσο το νιωθεις τόσο πιο καλά νιωθεις κ εσυ ότι όλα καλά πάνε!! Άντε να αρχίσουν οι κλωτσιές να το νιώσει κ ο άντρας σου, γιατί κακά τα ψέματα ως τώρα απλά ξέρουν ότι είμαστε έγκυες δεν έχουν νιώσει κάτι κτλ! Θάλασσα θα μπορείς να πας; Το ρώτησες;; Πρέπει κ εγώ να το ρωτήσω γιατί μαρεσει πολύ το κολύμπι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Στην αρχή εγώ είχα πολλούς εμετους και είχα χασει 2,5 κιλά δεν μπορούσα να φάω και είχα την ενδοκρινολόγο να με αγχώνει να κάνω την διατροφη που στην αρχή κρέας ψάρι τέτοια μου μύριζαν δεν μπορούσα να τα φαω και ήταν κατηγορηματική ότι επρεπε να κάνω την διατροφη 16 εβδομάδα σταμάτησαν οι εμετοι άσε τι τράβηξα με προκαλεί άγχος αυτήν τελικά και κακός πιέστηκα τόσο αυτό έχω καταλαβει εγώ είναι υπερβολική και φαιρνει την καταστροφή δεν κάνω τίποτα από εδώ και πέρα θα σταματήσω την διατροφη και τις μετρησεις ζαχαρου 3 φορεσ Την μέρα να τρυπιέμαι σαν την τρελή να κοιτάω μήπως ανέβηκε.. Τελείωσε θα τρώω με λίγο προσοχή μόνη μου και όταν πάω σε 3 βδομαδες στο γιατρό μου θα δω τι θα κάνω αν είναι και καλή η καμπύλη ζαχαρου καλή  δεν θα κάνω τίποτα άλλο 

Κάλε μια χαρά στα όρια είσαι άστην εμένα μου είχε πει το πρώτο τρίμηνο από 0-3, το δεύτερο 3-6, κ το τρίτο 6-9 μαξ μου είπε 12 κιλά να βάλω! Μια χαρά είσαι! Εμένα μου είπε ότι ισως στο πρώτο τρίμηνο χάσω κιολας…είναι φυσιολογικό!! Κανε αυτό που ξερεις κ σου είπε ο γυναικολόγος κ άστην αυτή!  Ενδοκρινολόγος είναι όχι διαιτολογος στο κάτω κάτω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εν το μεταξύ τη Δευτέρα έγω εχω προγραμματισμένο ραντεβού για τα μαλλιά να τα βάψω γιατί είχα αρχίσει προετοιμασία για τον γάμο! Κ τώρα δεν κάνει να πάω; Θα πρέπει να το ακυρώσω; Είχα ξεχάσει να το ρωτήσω γιατί ξέχασα ότι είχα ραντεβού! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Raf123 είπε:

Εν το μεταξύ τη Δευτέρα έγω εχω προγραμματισμένο ραντεβού για τα μαλλιά να τα βάψω γιατί είχα αρχίσει προετοιμασία για τον γάμο! Κ τώρα δεν κάνει να πάω; Θα πρέπει να το ακυρώσω; Είχα ξεχάσει να το ρωτήσω γιατί ξέχασα ότι είχα ραντεβού! 

Εμένα μου είχε πει όχι βάψιμο μαλλιών και όχι ημιμονιμο νυχιών 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η MyNa είπε:

Εμένα μου είχε πει όχι βάψιμο μαλλιών και όχι ημιμονιμο νυχιών 

Σε όλη την εγκυμοσύνη; Ή στο πρώτο τρίμηνο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι όσο το νιωθεις τόσο πιο καλά νιωθεις κ εσυ ότι όλα καλά πάνε!! Άντε να αρχίσουν οι κλωτσιές να το νιώσει κ ο άντρας σου, γιατί κακά τα ψέματα ως τώρα απλά ξέρουν ότι είμαστε έγκυες δεν έχουν νιώσει κάτι κτλ! Θάλασσα θα μπορείς να πας; Το ρώτησες;; Πρέπει κ εγώ να το ρωτήσω γιατί μαρεσει πολύ το κολύμπι 

Σχετικά με θάλασσα πάλι μόλις έκλεισα το πρώτο τρίμηνο μου είπε ότι όλα πάνε καλά. Θα μπορείς να πας και τις διακοπές σου. Δεν έχεις κάποιο θέμα. Θα ήθελα λέει ζεστά και καθαρά νερά. Δεν θέλουμε το κρύο γιατί σφίγγεται και η μήτρα και δεν θέλουμε να κρυώνεις. Ήλιο όχι μεσημεριανές ώρες. Το πρωί ή το απόγευμα λέει. Και θα καθεσαι κατά κύριο λόγο στην σκιά. Και όταν μπαίνεις στην θάλασσα μόλις βγεις θα βάζεις στεγνό μαγιό. Αυτά μου είχε πει. 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εν το μεταξύ τη Δευτέρα έγω εχω προγραμματισμένο ραντεβού για τα μαλλιά να τα βάψω γιατί είχα αρχίσει προετοιμασία για τον γάμο! Κ τώρα δεν κάνει να πάω; Θα πρέπει να το ακυρώσω; Είχα ξεχάσει να το ρωτήσω γιατί ξέχασα ότι είχα ραντεβού! 

Εμένα μετά το πρώτο τρίμηνο με άφησε και ημιμόνιμο ( απλά εγώ δεν βάζω primer για πιο υγιεινά) και με αφήνει και φυτική βαφή. ( Τα έβαψα κιόλας ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Σε όλη την εγκυμοσύνη; Ή στο πρώτο τρίμηνο;

Εγώ να σου πω την αλήθεια τον εμπιστεύομαι πολύ σε αυτά γιατί είναι ψείρας και τα ψάχνει. Και αν κάτι ίσως έκανε κακό δεν υπήρχε περίπτωση να με αφήσει να το κάνω. Αν υπήρχαν έρευνες κτλ..τα μπορεί πολύ αυτά 

Μετά το πρώτο τρίμηνο μόλις είδε καλή αυχενική. Με άφησε και ημιμόνιμο και φυτική βαφή. 

Πλέον στο τελευταίο ραντεβού που τον ρώτησα. Με αφήνει και λίγη μπύρα και λιγο icetea( ξέρεις που έχει καφεινη και δεν κάνει)  μου λέει μπορείς και λίγα γλυκάκια ( γιατί η ζάχαρη γενικά δεν κάνει καλό )  με έχει πλέον πιο ελεύθερη. Εντάξει κλείνω τον 5 ο όπου να ναι. Και όσο βλέπει ότι όλα είναι καλά.νου είπε και για ταξίδι το Πάσχα μπορείς να πας. Και το καλοκαίρι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Στην αρχή εγώ είχα πολλούς εμετους και είχα χασει 2,5 κιλά δεν μπορούσα να φάω και είχα την ενδοκρινολόγο να με αγχώνει να κάνω την διατροφη που στην αρχή κρέας ψάρι τέτοια μου μύριζαν δεν μπορούσα να τα φαω και ήταν κατηγορηματική ότι επρεπε να κάνω την διατροφη 16 εβδομάδα σταμάτησαν οι εμετοι άσε τι τράβηξα με προκαλεί άγχος αυτήν τελικά και κακός πιέστηκα τόσο αυτό έχω καταλαβει εγώ είναι υπερβολική και φαιρνει την καταστροφή δεν κάνω τίποτα από εδώ και πέρα θα σταματήσω την διατροφη και τις μετρησεις ζαχαρου 3 φορεσ Την μέρα να τρυπιέμαι σαν την τρελή να κοιτάω μήπως ανέβηκε.. Τελείωσε θα τρώω με λίγο προσοχή μόνη μου και όταν πάω σε 3 βδομαδες στο γιατρό μου θα δω τι θα κάνω αν είναι και καλή η καμπύλη ζαχαρου καλή  δεν θα κάνω τίποτα άλλο 

Είναι πολύ σημαντικό να διατηρείται το σάκχαρο σε λογικά πλαίσια στην εγκυμοσύνη. Όχι μόνο για το μέγεθος του μωρού, είναι και για τη γήρανση του πλακουντα και για άλλα. ΑΛΛΑ πρέπει να υπάρχει μια νηφαλιοτητα στις οδηγίες. Πρέπει να τρως αρκετή πρωτεΐνη με τα γεύματα υδατάνθρακα και γενικά σύνθετα γεύματα για να καθυστερει ο μεταβολισμός των υδατανθρακων και να μην ανεβάζεις αποτιμά τιμές σακχάρου στο αίμα. Να μετριέσαι στο πρόγραμμα που σου έχει πει για να έχεις κι εσύ μια εικόνα. Τα κιλά σου δεν υπάρχει λόγος να τα προσέχεις τόσο σε αυτή τη φάση, αφού δεν έχεις πάρει καθόλου βάρος. Αν δεν τρως πολλές βλακειες έτσι κι αλλιώς δε θα ανέβουν πολύ και τελικά τι άγχος με τα κιλά επιδεινώνει το πρόβλημα. Γενικά το άγχος σχετίζεται με υψηλότερες τιμές σακχάρου στο αίμα οπότε όσο πιο ήρεμη και χαρούμενη είσαι τόσο καλύτερα. Συνεπώς εγώ θεωρώ κι αν μια μέρα πιεζεσαι και θες μια μικρή ατασθαλία δε χάθηκε και ο κόσμος! Αν έχεις ήδη διαγνωσμενο διαβήτη, η καμπύλη είναι περισσότερο ενδεικτική για το αν πάει καλά ή αν θα χρειαστείς ινσουλίνη. Να σου πουν όλα οκ και μην προσέχεις ή μη μετριέσαι πια δεν παίζει δυστυχώς. Στην εγκυμοσύνη είναι πολύ αυστηροί οι γιατροί με το θέμα αυτό και όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο πιο πιθανό είναι να επιδεινωθεί το πρόβλημα. Λόγω διαβήτη εντωμεταξύ όντως μπορεί το μωρό να είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο του φυσιολογικού, όχι μόνο μεγαλύτερο, όμως το δικό σου είναι μια χαρά (το δικό μου νομίζω ήταν και μικρότερο στην αντίστοιχη εβδομάδα) και για το συγκεκριμένο θέμα αρμόδιος είναι μόνο ο γυναικολόγος και ο εμβρυολογος στη Β επιπέδου όπως είπαν και τα κορίτσια. Δεν καταλαβαίνω τι Κόλλημα έχει φάει τώρα η ενδοκρινολογος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ να σου πω την αλήθεια τον εμπιστεύομαι πολύ σε αυτά γιατί είναι ψείρας και τα ψάχνει. Και αν κάτι ίσως έκανε κακό δεν υπήρχε περίπτωση να με αφήσει να το κάνω. Αν υπήρχαν έρευνες κτλ..τα μπορεί πολύ αυτά 

Μετά το πρώτο τρίμηνο μόλις είδε καλή αυχενική. Με άφησε και ημιμόνιμο και φυτική βαφή. 

Πλέον στο τελευταίο ραντεβού που τον ρώτησα. Με αφήνει και λίγη μπύρα και λιγο icetea( ξέρεις που έχει καφεινη και δεν κάνει)  μου λέει μπορείς και λίγα γλυκάκια ( γιατί η ζάχαρη γενικά δεν κάνει καλό )  με έχει πλέον πιο ελεύθερη. Εντάξει κλείνω τον 5 ο όπου να ναι. Και όσο βλέπει ότι όλα είναι καλά.νου είπε και για ταξίδι το Πάσχα μπορείς να πας. Και το καλοκαίρι .

Να σου πω εγώ αναψυκτικά δεν πινω από πάντα ice tea κάνω με το κανονικό το τσάι το φακελάκι αλλά χωρις καφεΐνη! Καφέ δεν θέλω με τίποτα να πιω αλλά μου είπε μπορείς 1 την ημέρα αν θες! Ζάχαρη την έχω κόψει χρόνια τώρα αλλά αν καμία φορά θέλω να φάω κάτι θα το φάω δεν το στερούμε! Τα μαλλιά κ τα νύχια δε τα ρώτησα αλλ είχα διαβάσει έρευνες για τα νύχια ότι δεν υπάρχει κάτι προς το παρών  που να λέει δεν μπορεις να τα βάψεις αλλά θα την ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού! Γυμναστική τη ρώτησα μ είπε επειδή εγώ έκανα κ πριν μπορώ να κάνω τώρα αλλά πιλάτες ή γιόγκα! Προς το παρών δεν κάνω τπτ χαχαχα αλλά από εβδομάδας είπα να αρχίσω 
 

σας ευχαριστώ  πολύ κορίτσια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ να σου πω την αλήθεια τον εμπιστεύομαι πολύ σε αυτά γιατί είναι ψείρας και τα ψάχνει. Και αν κάτι ίσως έκανε κακό δεν υπήρχε περίπτωση να με αφήσει να το κάνω. Αν υπήρχαν έρευνες κτλ..τα μπορεί πολύ αυτά 

Μετά το πρώτο τρίμηνο μόλις είδε καλή αυχενική. Με άφησε και ημιμόνιμο και φυτική βαφή. 

Πλέον στο τελευταίο ραντεβού που τον ρώτησα. Με αφήνει και λίγη μπύρα και λιγο icetea( ξέρεις που έχει καφεινη και δεν κάνει)  μου λέει μπορείς και λίγα γλυκάκια ( γιατί η ζάχαρη γενικά δεν κάνει καλό )  με έχει πλέον πιο ελεύθερη. Εντάξει κλείνω τον 5 ο όπου να ναι. Και όσο βλέπει ότι όλα είναι καλά.νου είπε και για ταξίδι το Πάσχα μπορείς να πας. Και το καλοκαίρι .

Η καφεΐνη κάνει κακο σε μεγάλες ποσότητες στην εγκυμοσύνη και σίγουρα όχι στην ποσότητα του να πιεις ένα τσάι. Και 2 θα μπορούσες. Αλλωστε κι ένας καφές επιτρέπεται. Το αλκοόλ εννοείται έχει γενική αντενδειξη αλλά σχεδόν σε όλες τις έρευνες φαίνεται ότι το να πίνεις πχ ένα ποτό την εβδομάδα και σε κάποιες και δύο (είτε είναι μπύρα, είτε κρασί, είτε κανονικό ποτό) δεν έχει καμία επίπτωση στη υγεία ή την ανάπτυξη του εμβρύου. Για τα γλυκά είναι γνωστή η κατεύθυνση αλλά αν δεν ανεβάζεις ψηλές τιμές σακχάρου πάλι ειναι οκ. Με ψυχραιμία και σύνεση κι αυτά όπως όλα. Για μπάνιο κι εμένα μου είπε εννοείται να πηγαίνω και λίγο να προσέχω το κρύο. Για το βάψιμο και το ημιμονιμο να πω την αλήθεια δεν επέμεινα γιατι δεν έκανα έτσι κι αλλιώς (δεν είναι και στον τομέα μου όπως τα διατροφικά να τα ξέρω ανεξάρτητα). Πάντως στο 1ο τρίμηνο μου τα ανέφερε και μου είπε ότι περισσότερο λένε να μην τα κάνεις γιατί δεν υπάρχουν αντιστοιχες έρευνες, όχι γιατί αποδεδειγμένα κάνουν κακό. Γενικά στη ιατρική και ειδικά στην εγκυμοσύνη ό, τι δεν έχει μελετηθεί είναι αντενδειξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Τι εννοείς πάντως γκρι.; Έβγαλε την μια και η δεύτερη που δίχνει εγγυμοσυνη ήταν γκρι; 

Ακριβώς, άχνη γκρί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...