Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ανθη7 είπε:

Για πες λίγο πιο αναλυτικά τι συμβουλές σου δώσε η τσεκουρα. Θα το ψάξω αυτό το βιβλίο γιατί μου το χε πει κ μια φίλη μου.

για το βιβλίο σου στέλνω link να το κατεβάσεις, όπως και έναν οδηγό διατροφής που είχα κατεβάσει από το site to make a mommy. Ότι θα προλάβω να σου γράψω αναλυτικά δεν παίρνω κι όρκο, αλλά διάβασε αυτά και ουσιαστικά το μόνο που θέλει κάποια κωδικοποίηση σε σχέση με την ελληνική πραγματικότητα είναι το θέμα της διατροφής. Δυστυχώς η Οικονομοπούλου, απ' ό,τι λένε τα κορίτσια που την έχουν δει, δεν πρέπει να ασχολείται ιδιαίτερα με τη διατροφή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η troia είπε:

για το βιβλίο σου στέλνω link να το κατεβάσεις, όπως και έναν οδηγό διατροφής που είχα κατεβάσει από το site to make a mommy. Ότι θα προλάβω να σου γράψω αναλυτικά δεν παίρνω κι όρκο, αλλά διάβασε αυτά και ουσιαστικά το μόνο που θέλει κάποια κωδικοποίηση σε σχέση με την ελληνική πραγματικότητα είναι το θέμα της διατροφής. Δυστυχώς η Οικονομοπούλου, απ' ό,τι λένε τα κορίτσια που την έχουν δει, δεν πρέπει να ασχολείται ιδιαίτερα με τη διατροφή...

Τέλεια ναι στείλε μου!!!!σευχαριστω πολτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να ρωτησω κατι και εγω ?

 τι περιπτωση μου τη ξερετε και το δραμα που ζω,απλα με ποναει πολυ το στηθος οταν φοραω σουτιέν ενω εχω ήδη μεγαλο στήθος, μεγάλωσε κι αλλο

 παράλληλα το βράδυ εχω τραβήγματα χαμηλά σαν κράμπεσ

 

πωσ γινονται ολα αυτα με χαμηλή χοριακη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Salvation78 είπε:

ξαναπεστο αυτο

και τωρα που το θυμηθηκα, χθες που δεν ηξερα για την εγκυμοσυνη ξυπνησα εντρομη γιατι εβλεπα οτι με κυνηγουσαν κατι λιονταρια-τερατα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Salvation78 είπε:

κοριτσια να ρωτησω κατι και εγω ?

 τι περιπτωση μου τη ξερετε και το δραμα που ζω,απλα με ποναει πολυ το στηθος οταν φοραω σουτιέν ενω εχω ήδη μεγαλο στήθος, μεγάλωσε κι αλλο

 παράλληλα το βράδυ εχω τραβήγματα χαμηλά σαν κράμπεσ

 

πωσ γινονται ολα αυτα με χαμηλή χοριακη?

Αυτα ειναι καλά σημάδια πιστεύω!  Δευτέρα θα πας κορίτσι μου να δεις τι εχει γίνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Salvation78 είπε:

κοριτσια να ρωτησω κατι και εγω ?

 τι περιπτωση μου τη ξερετε και το δραμα που ζω,απλα με ποναει πολυ το στηθος οταν φοραω σουτιέν ενω εχω ήδη μεγαλο στήθος, μεγάλωσε κι αλλο

 παράλληλα το βράδυ εχω τραβήγματα χαμηλά σαν κράμπεσ

 

πωσ γινονται ολα αυτα με χαμηλή χοριακη?

δεν έχει σχέση η χοριακή. Γιατί και μένα με πονούσε το στήθος. απλά ε΄γω σταμάτησα να φοράω σουτιεν με μπανέλες. πλεον μόνο χωρίς. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hope19 είπε:

Αυτα ειναι καλά σημάδια πιστεύω!  Δευτέρα θα πας κορίτσι μου να δεις τι εχει γίνει;

ναι Δευτερα, αλλα τοπρηξιμο στο στηθος το εχω πολλές μερες τώρα, ο πόνοςμε προβληματιζει

κοιτα ελπιδεσ πολλεσ δεν εχω ουτωσ η αλλωσ απλα μη μου μεινει και κανα κουσούρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η hope501 είπε:

δεν έχει σχέση η χοριακή. Γιατί και μένα με πονούσε το στήθος. απλά ε΄γω σταμάτησα να φοράω σουτιεν με μπανέλες. πλεον μόνο χωρίς. 

 

δυσκολο να μπω σε σουτιεν χωρις μπανελα αγαπημένη, χαχαχα

 ειδικα στη δουλεια αν δε βαλω μου πονα η πλάτη, λογω στασης σκυψιμο μπροστα σε laptop

και δε μπορω να μη φορεσω σουτιεν παρολο που δουλευω απο το σπιτι μου εδω και χρόνια

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Salvation78 είπε:

ναι Δευτερα, αλλα τοπρηξιμο στο στηθος το εχω πολλές μερες τώρα, ο πόνοςμε προβληματιζει

κοιτα ελπιδεσ πολλεσ δεν εχω ουτωσ η αλλωσ απλα μη μου μεινει και κανα κουσούρι

Οχι βρε και ο πονος φυσιολογικος ειναι. Ειναι απο της ορμονης της εγκυμοσυνης!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

Ναι Νεφελακι μου εχω παθει σοκ.. Μακαρι να διπλασιαστει κι ολας ρε γαμωτο. Εχω αγχος γιατι εχω λιγα ροζ που και που αλλα ξεκινω utro 3*200 , σαλοσπιρ και pregnacare. Το καλο ειναι οτι ειναι και αυτος που καναμε την εξωσωματικη και με παρακολουθηση στην πρωτη εγκυμοσυνη οποτε υποθετω αυτα μου τα δινει για στηριξη τωρα.

Λογικο το αγχος κ πολυ Καλα κανει κ σου εδωσε φάρμακα για  μονο καλο ειναι.ολα θα πανε καλά! σιγουρααααα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Salvation78 είπε:

δυσκολο να μπω σε σουτιεν χωρις μπανελα αγαπημένη, χαχαχα

 ειδικα στη δουλεια αν δε βαλω μου πονα η πλάτη, λογω στασης σκυψιμο μπροστα σε laptop

και δε μπορω να μη φορεσω σουτιεν παρολο που δουλευω απο το σπιτι μου εδω και χρόνια

 

 

Μη δίνεις σημασία στο νούμερο της χοριακής, το κάθε σώμα είναι διαφορετικό, άλλες γυναίκες δίνουν μεγάλα νούμερα, άλλες πιο μικρά, χωρίς να δείχνει κάτι αυτό για την έκβαση της εγκυμοσύνης. Επειδή έχω κι εγώ μεγάλο και βαρυ στήθος, και είχα φυσικά από την αρχή της εγκυμοσύνης θέμα με τα σουτιέν, θα σου πρότεινα να πας σε ένα καλό μαγαζί να σε μετρήσουν, και να βρεις κάτι χωρίς μπανελα, θα σε βολεψει πολύ, πίστεψε με!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Μη δίνεις σημασία στο νούμερο της χοριακής, το κάθε σώμα είναι διαφορετικό, άλλες γυναίκες δίνουν μεγάλα νούμερα, άλλες πιο μικρά, χωρίς να δείχνει κάτι αυτό για την έκβαση της εγκυμοσύνης. Επειδή έχω κι εγώ μεγάλο και βαρυ στήθος, και είχα φυσικά από την αρχή της εγκυμοσύνης θέμα με τα σουτιέν, θα σου πρότεινα να πας σε ένα καλό μαγαζί να σε μετρήσουν, και να βρεις κάτι χωρίς μπανελα, θα σε βολεψει πολύ, πίστεψε με!

 αν προχωρησει η εγκυμοσύνη  θα το δω ναι

εχω και εγω ενα μαγαζι που ψωνίζω γιατι δε βρίσκω ευκολα στα μαγαζια , ενω αυτο μου φερνει το σουτιέν στα μέτρα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η troia είπε:

για το βιβλίο σου στέλνω link να το κατεβάσεις, όπως και έναν οδηγό διατροφής που είχα κατεβάσει από το site to make a mommy. Ότι θα προλάβω να σου γράψω αναλυτικά δεν παίρνω κι όρκο, αλλά διάβασε αυτά και ουσιαστικά το μόνο που θέλει κάποια κωδικοποίηση σε σχέση με την ελληνική πραγματικότητα είναι το θέμα της διατροφής. Δυστυχώς η Οικονομοπούλου, απ' ό,τι λένε τα κορίτσια που την έχουν δει, δεν πρέπει να ασχολείται ιδιαίτερα με τη διατροφή...

Αν μπορείς στείλε και σε εμένα τα λινκ, να έχω κι εγώ συγκεντρωμένες τις πληροφορίες, γιατί γίνεται ένας χαμός από τις πηγές που είχα συγκεντρώσει όταν το έψαχνα, και τώρα δεν παίζει να κάτσω να τα οργανώσω  Καλά είναι η μπεμπούλα σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Salvation78 είπε:

 αν προχωρησει η εγκυμοσύνη  θα το δω ναι

εχω και εγω ενα μαγαζι που ψωνίζω γιατι δε βρίσκω ευκολα στα μαγαζια , ενω αυτο μου φερνει το σουτιέν στα μέτρα μου

Γιατί να μη προχωρήσει βρε; Θετική σκέψη, τα πονάκια στο στήθος είναι καλό σημάδι!

Ένα μαγαζί ξέρω κι εγώ Αθήνα κέντρο, και πηγαίνω όποτε κατεβαίνω Ελλάδα, αν μπορείς στείλε μου και αυτό που πηγαίνεις εσύ να έχω επιλογές 🙂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

για το βιβλίο σου στέλνω link να το κατεβάσεις, όπως και έναν οδηγό διατροφής που είχα κατεβάσει από το site to make a mommy. Ότι θα προλάβω να σου γράψω αναλυτικά δεν παίρνω κι όρκο, αλλά διάβασε αυτά και ουσιαστικά το μόνο που θέλει κάποια κωδικοποίηση σε σχέση με την ελληνική πραγματικότητα είναι το θέμα της διατροφής. Δυστυχώς η Οικονομοπούλου, απ' ό,τι λένε τα κορίτσια που την έχουν δει, δεν πρέπει να ασχολείται ιδιαίτερα με τη διατροφή...

σου έστειλα pm☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Αν μπορείς στείλε και σε εμένα τα λινκ, να έχω κι εγώ συγκεντρωμένες τις πληροφορίες, γιατί γίνεται ένας χαμός από τις πηγές που είχα συγκεντρώσει όταν το έψαχνα, και τώρα δεν παίζει να κάτσω να τα οργανώσω  Καλά είναι η μπεμπούλα σου;

it starts with the egg free download και θα σου βγάλει το πρώτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Γιατί να μη προχωρήσει βρε; Θετική σκέψη, τα πονάκια στο στήθος είναι καλό σημάδι!

Ένα μαγαζί ξέρω κι εγώ Αθήνα κέντρο, και πηγαίνω όποτε κατεβαίνω Ελλάδα, αν μπορείς στείλε μου και αυτό που πηγαίνεις εσύ να έχω επιλογές 🙂 

ειναι δυσκολα τα πραγατα χοριακη που δεν ανεβαινει σωστα, καρδια που δεν ακουστηκε ακομα αλλα μονο ειδαμε ,αστα οτι ειναι να γινει θα γινει

τοδικο μου μαγαζακι με τα εσώρουχα ειναι κορυδαλλο

αν θες πεσ να σου στειλω μυνημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια μου 88.34 !!!!!!!! Δεν το πιστεύω.. 12 -13 μέρες μετά την οωρρηξια. Παρασκευή επανάληψη και να ξεκινήσω προγεστερόνη, salospir και pregnacare conception

 

Μπράβο!!! Πολλά συγχαρητήρια! Καλούς διπλασιασμούς κορίτσι μου! 💞💞💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Salvation78 είπε:

ειναι δυσκολα τα πραγατα χοριακη που δεν ανεβαινει σωστα, καρδια που δεν ακουστηκε ακομα αλλα μονο ειδαμε ,αστα οτι ειναι να γινει θα γινει

τοδικο μου μαγαζακι με τα εσώρουχα ειναι κορυδαλλο

αν θες πεσ να σου στειλω μυνημα

Ναι, στείλε μου σε πμ γιατί το θέμα σουτιέν/ μαγιό είναι πονεμένη ιστορία! 

Έχεις κι εξωτερικό γυναικολόγο, εκτός κέντρου εννοώ; Μήπως να πήγαινες να δεις αν θα ακούσεις καρδούλα, να ηρεμήσεις μέχρι τη Δευτέρα που θα ξαναπάς; Γιατί είπες πως κάποια στιγμή ακούστηκε, μήπως ήταν το μηχάνημα, ή η θέση του εμβρύου, πολλά επηρεάζουν. Μήπως το πιάσει καλύτερα αυτή τη φορά και σε καθησυχάσει; Την χοριακής μη την κοιτάς, τζάμπα άγχος που στη φάση αυτή μόνο κακό μπορεί να σου κάνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Ναι, στείλε μου σε πμ γιατί το θέμα σουτιέν/ μαγιό είναι πονεμένη ιστορία! 

Έχεις κι εξωτερικό γυναικολόγο, εκτός κέντρου εννοώ; Μήπως να πήγαινες να δεις αν θα ακούσεις καρδούλα, να ηρεμήσεις μέχρι τη Δευτέρα που θα ξαναπάς; Γιατί είπες πως κάποια στιγμή ακούστηκε, μήπως ήταν το μηχάνημα, ή η θέση του εμβρύου, πολλά επηρεάζουν. Μήπως το πιάσει καλύτερα αυτή τη φορά και σε καθησυχάσει; Την χοριακής μη την κοιτάς, τζάμπα άγχος που στη φάση αυτή μόνο κακό μπορεί να σου κάνει

 εχω ναι αλλα εχω να αω αι 2 χρονισα εκει οποτε ντρεπομαι

 ασε οτι ειναι να γινει θα γινει

 μου προκαλει πιο πολύ αγχος το να στηνομαι καθε 3 μερεσ για υπερηχο ειναι μεσα μου σα να προετοιμαζω κηδεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Salvation78 είπε:

 εχω ναι αλλα εχω να αω αι 2 χρονισα εκει οποτε ντρεπομαι

 ασε οτι ειναι να γινει θα γινει

 μου προκαλει πιο πολύ αγχος το να στηνομαι καθε 3 μερεσ για υπερηχο ειναι μεσα μου σα να προετοιμαζω κηδεια

Ναι, το καταλαβαίνω. Αν είναι αν σου δημιουργεί παραπάνω άγχος, τότε καλύτερα όχι. Εδώ που είμαι, μέχρι και που τα ακύρωσαν όλα λόγω κοβιντ, είχαν ένα δίωρο κάθε Πέμπτη, που μπορούσες να πας χύμα χωρίς ραντεβού, για έναν  γρήγορο υπέρηχο, 15', και πήγαινα γιατί με καθησύχαζε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Ναι, το καταλαβαίνω. Αν είναι αν σου δημιουργεί παραπάνω άγχος, τότε καλύτερα όχι. Εδώ που είμαι, μέχρι και που τα ακύρωσαν όλα λόγω κοβιντ, είχαν ένα δίωρο κάθε Πέμπτη, που μπορούσες να πας χύμα χωρίς ραντεβού, για έναν  γρήγορο υπέρηχο, 15', και πήγαινα γιατί με καθησύχαζε. 

Που εισαι και σας έχουν τόσο περιορισμμένους πια να μου επιτρεπεισ?

 και αυτοσ ο περιορισμός 2 χρόνια τώρα τι να πω  μασ πήγε σε ολα πίσω ρε κορίτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

@MademoiselleΈκανα το 2ο χειρουργείο τέλη Φλεβάρη του 2019, έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη Δεκέμβριο του '19, ήμουν 40 χρονών. Όταν ρώτησα τη γιατρό για τις πιθανότητες να μείνω έγκυος, γιατί φοβόμουν για τα αποθέματα και την ποιότητα των ωαρίων μου λόγω της ενδομητρίωσης και των επεμβασεων- είχα και τις 2 φορές σοκολατοειδείς κύστες στις ωοθήκες-μου είπε το εξής: πως κάνει χρόνια τέτοιες επεμβάσεις, πως καθάρισαν τα πάντα, κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από τη μεριά μου θα είναι η ποιότητα των ωαρίων λόγω ηλικίας, και ήταν κατηγορηματική για αυτό. Οπότε κι εγώ ψάχτηκα με διατροφή και γενικά αλλαγές στην καθημερινότητά μου, από τη μια για να βελτιωθεί η ποιότητα των ωαρίων, από την άλλη για να εμποδίσω την επανεμφάνιση της ενδομητρίωσης ( ορμονοεξαρτώμενη πάθηση) και στάθηκα τυχερή! 

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα...λοιπόν....πάμε να πούμε τα αυτονόητα που οι περισσότερες (μέσα σε αυτές και εγώ κάποτε) δεν γνωρίζουν.

Σίγουρα θα βοηθήσουν οι @BlackCat @Kiddo @Ανθη7 @twinkletwinlkle @troia και πολλές άλλες.

Δεν εμπιστευόμαστε τον γυναικολόγο ή τον εξωσωματιστή (δυο διαφορετικές ειδικότητες) για το θέμα του σπερμοδιαγράμματος, καλλιέργεια, κατακερματισμό κτλ κτλ.

Ο κάθε γιατρός στο είδος του. Έτσι την πατήσαμε αρκετοί και πληρώσαμε "τσάμπα" την εξωσωματική. Για να γονιμοποιηθεί το ωάριο χρειάζεται το σπέρμα. Επομένως το 50% είναι ωάριο και το άλλο το σπέρμα. (Δεν γονιμοποιούνται με τον πελαργο). Εάν έχει κάποιο θέμα το σπέρμα θα καταλήξει σε βιοχημική ή σε αποβολή. Άρα δεν μπορείς να εμπιστευτείς εναν γυναικολόγο για την ειδικότητα του σπέρματος. Εαν έχει κατακερματισμό τότε το DNA σπάει.

Όλες κάνουμε διατροφή, όλες παίρνουμε βιταμίνες αλλά όλες επισκεφτήκαμε είτε απο την αρχή είτε απο την στιγμή που φάγαμε τα μούτρα μας, ανδρολόγο/ουρολόγο (αλλά όχι όποιους κ όποιους), ενδοκρινολόγο, τμήμα αποβολών στο Έλενα, αιματολόγο κτλ.... οι βασικές ειδικότητες για να μην πας, όπως πολύ σωστά είπε και η @Ανθη7 "σαν γουρούνι στο σακί" ή εγώ "στα τυφλά".

Επίσης στην εξωσωματική λένε πολλές φορές δεν χρειάζεται το ένα ή δεν χρειάζεται το άλλο. Δεν ισχύει κατι τέτοιο. Γιατί να έχεις βουλωμένες σάλπιγγες? Γιατί να μην πας να τις ξεβουλώσουνε. Για να γίνει και πιο σωστή η παραγωγή όλων των ωαρίων κτλ κτλ. Δεν ξέρω. 

Στα λεω λίγο ώμα, συγχωρα με.. αλλά το θεμα είναι να μην φτάσεις σε σημείο να δίνεις χιλιάδες ευρώ χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης να είσαι με καλό εξωσωματιστή (αν θες μας λες), γιατί και εκεί είδαν πολλά τα μάτια μας και ακούσανε πολλά τα αφτιά μας.

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα! Την επέμβαση λαπαροσκοπικά σου την πρότειναν γιατί υπήρχε η υποψία για ενδομητρίωση, ή για άλλο λόγο και τυχαία βρήκαν εστίες ενδομητρίωσης; Και δε σε καθάρισαν; Τα αποτελέσματα του χειρουργείου τι λένε; Κανονικά, θα έπρεπε να καθαρίσουν ό,τι εστίες βρουν. Εάν το έκαναν, γιατί να πας κατευθείαν για εξωσωματική; Είσαι νέα για να αποκλείσεις την πιθανότητα φυσικής σύλληψης, εάν όλα τα υπόλοιπα είναι οκ, όπως σου είπαν και οι άλλες κοπέλες. Εάν όμως οι σάλπιγγες δεν είναι καθαρές, και με εξωσωματική να πας, νομίζω πάντα υπάρχει το ρίσκο για εξωμήτρια κύηση, δεν μπορείς να αποκλείσεις την πιθανότητα φυσικής σύλληψης. Μήπως να ζητούσες τα αποτελέσματα και το βίντεο του χειρουργείου, να τα πήγαινες να τα δει και κάποιος άλλος χειρούργος;

Κορίτσια μου πραγματικά σας υπέρ ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Μένω Γερμανία και την λαμπαροσκοπιση την εκανα σε νοσοκομείο . Μου είχανε πει μετά την εγχείρηση ότι και οι δυο σάλπιγγες δεν ήταν διαβάτες μετά την σαλπιγγογραφία . Βίντεο δεν κατάφερα να δω γιατί είχε κάποιο πρόβλημα το σύστημα . Οι εστίες ενδομητριωσης καθαρίστηκαν επιτυχώς σύμφωνα με το γιατρό και το μόνο πρόβλημα ήταν οι σάλπιγγες .. Δεν έχω ψαχτεί για εξετάσεις , ούτε έχω κάνει ορμονολογικές και η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα τώρα . @hope501 έχεις απόλυτο δίκιο για σπερμοδιαγραμμα , θα το κάνουμε το συντομότερο δυνατόν .. @Karmeliet καταρχάς συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σου , μου επιτρέπεις να ρωτήσω αν έχεις πόνους ενδομητριωσης ; Εμένα η ζωή μου δεν είναι και τόσο ποιοτική αφού ο πόνος είναι συνέχεια παρόν,   ακόμα και μετά την καυτηρίαση  έχω κάποιες ενοχλήσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Σωστη εγω ερχομαι εδω να συπληρωσω ως παθουσα με ενδομητριωση πως ναι ειναι παραγοντας υπογονιμοτητας οχι ομως οτι δεν μπορεις να συλλαβεις εκτος αυτου διαβασα πως εχεις κανει λαπαροσκοπιση εκει δεν ειδαν τις σαλπιγγες σους; Κ οταν λες κλειστες τι εννοεις οτι εχουν συμφυσεις;  Γιατι αν δεν ειναι αυτος ο λογος τι εχουν ;δεν εγινε διανοιξη με την σαλπιγγογραφεια; Επισης εχεις ηδη μια φυσικη συλληψη αρα ηταν μερικως κλειστες αλληως δεν γινεται φυσικη συλληψη. Εχεις κανει ορμονολογικες εξετασεις; Πχ AMH FSH e2 κτλ ; Εκτος αυτου να σε ενημερωσω πως οταν υπαρχει συλληψη κ μετα πο καθαρισμο απο ενδομητριωση κανουν μια θεραπεια οταν τελειωσει η θεραπεια για δυο κυκλους η γυναικα με φυσιολογικο ορμονολογικο προφιλ κ ξαναλεω ελεγμενο σπερμα ειναι πολυ γονιμη. Στο ειπαν αυτο; Γενικα να ξερεις ποτε μα ποτε δεν μιλαμε για εξωσωματικη αν δεν εχει ελεγθει μητρα ορμονολογικα για γυναικες κ φυσικα σπερμοδιαγραμμα. Εξαλλη γινομαι πολλες φορες απο τους γιατρους τελικα!

Σ’ευχαριστω για την απάντηση . Στη σαλπιγγογραφία δεν έγινε διάνοιξη. Οι εξετάσεις ΑΜΗ FSH e2 πρέπει να γίνουν πρόωρα ; Κάνω θεραπεία με διενογεστη για 6 μήνες ; Εσυ ποια θεραπεία έκανες  αν επιτρέπεται ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...