Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

Κορίτσια, παρακολουθώ τον αγώνα που κάνετε η καθεμία και ταυτίζομαι!

Γίνεται να σου εγκριθεί εξωσωματική από επιτροπή και χωρις τεράστιο πρόβλημα;  Είμαι στα 36, οι δικές μου εξετάσεις οκ, το σπέρμα του συζύγου είχε θεματάκι, αλλά με βιταμίνες βελτιώθηκε ήδη αρκετά. Ο γιατρός μας λέει για σπερματέγχυση (με κύκλο φαρμάκων, δεν ξέρω γιατί) γιατί η εξωσωματική δε δικαιολογείται. Πρέπει να κάνουμε κάποιες σπερματεγχύσεις πρώτα. Ισχύει; Αν κάνουμε μόνοι μας κατευθείαν εξωσωματική, εκτός επιτροπής για τι κόστος μιλάμε; Επίσης, μπορείς να κάνω κατάψυξη ωαρίων αν καταφύγω στη λύση της σπερματέγχυσης με φάρμακα; Τουλάχιστον να αποφύγω τα φάρμακα ξανά και ξανά, αν δεν πετύχει...

Αχ είμαι σε αυτό το "σταυροδρόμι" το περίεργο και δεν ξέρω ποιό δρόμο πρέπει να διαλέξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:

Κορίτσια, παρακολουθώ τον αγώνα που κάνετε η καθεμία και ταυτίζομαι!

Γίνεται να σου εγκριθεί εξωσωματική από επιτροπή και χωρις τεράστιο πρόβλημα;  Είμαι στα 36, οι δικές μου εξετάσεις οκ, το σπέρμα του συζύγου είχε θεματάκι, αλλά με βιταμίνες βελτιώθηκε ήδη αρκετά. Ο γιατρός μας λέει για σπερματέγχυση (με κύκλο φαρμάκων, δεν ξέρω γιατί) γιατί η εξωσωματική δε δικαιολογείται. Πρέπει να κάνουμε κάποιες σπερματεγχύσεις πρώτα. Ισχύει; Αν κάνουμε μόνοι μας κατευθείαν εξωσωματική, εκτός επιτροπής για τι κόστος μιλάμε; Επίσης, μπορείς να κάνω κατάψυξη ωαρίων αν καταφύγω στη λύση της σπερματέγχυσης με φάρμακα; Τουλάχιστον να αποφύγω τα φάρμακα ξανά και ξανά, αν δεν πετύχει...

Αχ είμαι σε αυτό το "σταυροδρόμι" το περίεργο και δεν ξέρω ποιό δρόμο πρέπει να διαλέξω...

Αν πάτε πειραγμένες καπιες εξετάσεις σας περνάνε επίσης και η επιτροπή θα σας πει για σπερματέγχυση μιας και δεν υπάρχει θέμα. Τώρα για αγορά φαρμάκων από 500€ ως και 3 χιλ μπορεί να φτάσουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:

Κορίτσια, παρακολουθώ τον αγώνα που κάνετε η καθεμία και ταυτίζομαι!

Γίνεται να σου εγκριθεί εξωσωματική από επιτροπή και χωρις τεράστιο πρόβλημα;  Είμαι στα 36, οι δικές μου εξετάσεις οκ, το σπέρμα του συζύγου είχε θεματάκι, αλλά με βιταμίνες βελτιώθηκε ήδη αρκετά. Ο γιατρός μας λέει για σπερματέγχυση (με κύκλο φαρμάκων, δεν ξέρω γιατί) γιατί η εξωσωματική δε δικαιολογείται. Πρέπει να κάνουμε κάποιες σπερματεγχύσεις πρώτα. Ισχύει; Αν κάνουμε μόνοι μας κατευθείαν εξωσωματική, εκτός επιτροπής για τι κόστος μιλάμε; Επίσης, μπορείς να κάνω κατάψυξη ωαρίων αν καταφύγω στη λύση της σπερματέγχυσης με φάρμακα; Τουλάχιστον να αποφύγω τα φάρμακα ξανά και ξανά, αν δεν πετύχει...

Αχ είμαι σε αυτό το "σταυροδρόμι" το περίεργο και δεν ξέρω ποιό δρόμο πρέπει να διαλέξω...

Καλή σου μέρα και καλώς ήρθες.

Μπορείτε να κάνετε μια σπερματέγχυση εαν θέλετε. Κακό δεν κάνει απλά πληρώνεις (εκτός αν σας την κάνει δωρεάν). Αλλά δεν κάνουν όλες οι κοπέλες να ξέρεις. Εαν κάνετε μόνοι σας χωρίς επιτροπή υπολογίζετε πως θα δώσετε για όλα μέχρι και 5000 και πάλι αναλόγως σε ποιο κέντρο είστε. (Εαν θέλεις μας λες ίσως κάποια κοπέλα να έχει εμπειρία) Τα Φάρμακα που δεν γράφονται κοστίζουν περίπου 1000 συν τα φάρμακα που γράφονται πληρώνεις τη συμμετοχή. Άρα υπολογίζεις τα φάρμακα να είναι απο 1000-1500.

Εαν περάσεις επιτροπή θα πάρεις και ένα μικρό ποσόν πίσω απο το εκφα. 

Εαν είσαι οικονομικά άνετα και δεν έχεις θέμα να δώσεις αυτό το ποσόν πηγαίνεις και χωρίς επιτροπή. Όπως και να έχει τα συζητάς όλα με τον γιατρό σου, ο οποίος ξέρει να σου απαντήσει αναλυτικά για τις τιμές.

Την κατάψυξη ωαρίων γιατί θέλεις να την κάνεις? Βασικά τι εννοείς με αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! 😊😊

Τι κάνετε; Εγώ είμαι λίγο σαν ζόμπι από τα ουτρο αλλά οκ! Μια τυπική ερώτηση για τα κορίτσια που έχουν πάει! 
Ανεβαίνω Αθήνα την Τετάρτη, την Πέμπτη κάνω ετ! Θελω λοιπόν να πάω στην Αγία Ειρήνη να προσκυνήσω και να πάρω και μηλαράκι και ζώνη! Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε αν έχουν εκεί πάντα η αν χρειάζεται να παραγγείλω! Κ επίσης κάτι άκουσα ότι πρέπει να πάω με φούστα μακριά και μακρυμάνικο μπλουζάκι! Ισχύει;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Καλημέρα!!! 😊😊

Τι κάνετε; Εγώ είμαι λίγο σαν ζόμπι από τα ουτρο αλλά οκ! Μια τυπική ερώτηση για τα κορίτσια που έχουν πάει! 
Ανεβαίνω Αθήνα την Τετάρτη, την Πέμπτη κάνω ετ! Θελω λοιπόν να πάω στην Αγία Ειρήνη να προσκυνήσω και να πάρω και μηλαράκι και ζώνη! Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε αν έχουν εκεί πάντα η αν χρειάζεται να παραγγείλω! Κ επίσης κάτι άκουσα ότι πρέπει να πάω με φούστα μακριά και μακρυμάνικο μπλουζάκι! Ισχύει;; 

Γεια σου κορίτσι μου, όλα με το καλό εύχομαι! Εγώ όταν πήγα είχαν και το μήλο και τη ζώνη, οπότε δεν χρειάστηκε να παραγγείλω! Από όσο ξέρω πάντα έχουν, αν μένεις μακριά στα στέλνουν νομίζω μετά από συνεννόηση. Τώρα για το ντύσιμο επειδή είναι μοναστήρι καλό θα είναι να φοράς φούστα και ένα μπλουζάκι όχι ραντάκι, αμάνικο κλπ Ωστόσο, δίνουν και εκεί κάτι σαν φούστα αν δεν φορά κάποια κοπέλα! Βοήθειά σου η Χάρη της! Ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Καλημέρα!!! 😊😊

Τι κάνετε; Εγώ είμαι λίγο σαν ζόμπι από τα ουτρο αλλά οκ! Μια τυπική ερώτηση για τα κορίτσια που έχουν πάει! 
Ανεβαίνω Αθήνα την Τετάρτη, την Πέμπτη κάνω ετ! Θελω λοιπόν να πάω στην Αγία Ειρήνη να προσκυνήσω και να πάρω και μηλαράκι και ζώνη! Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε αν έχουν εκεί πάντα η αν χρειάζεται να παραγγείλω! Κ επίσης κάτι άκουσα ότι πρέπει να πάω με φούστα μακριά και μακρυμάνικο μπλουζάκι! Ισχύει;; 

Πάντα έχουν εκεί. Μπορείς να πας και με κοντομάνικα αλλά με μακριά φούστα με το καλό και εύχομαι όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kaounmar @kaposetsi Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Και για τις ευχες! Θα ανάψω κεράκι για όλες μας και για όλα τα ζευγάρια που προσπαθούν! Ευχομαι όλες μας σύντομα να είμαστε με γεμάτες κοιλίτσες!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Καλή σου μέρα και καλώς ήρθες.

Μπορείτε να κάνετε μια σπερματέγχυση εαν θέλετε. Κακό δεν κάνει απλά πληρώνεις (εκτός αν σας την κάνει δωρεάν). Αλλά δεν κάνουν όλες οι κοπέλες να ξέρεις. Εαν κάνετε μόνοι σας χωρίς επιτροπή υπολογίζετε πως θα δώσετε για όλα μέχρι και 5000 και πάλι αναλόγως σε ποιο κέντρο είστε. (Εαν θέλεις μας λες ίσως κάποια κοπέλα να έχει εμπειρία) Τα Φάρμακα που δεν γράφονται κοστίζουν περίπου 1000 συν τα φάρμακα που γράφονται πληρώνεις τη συμμετοχή. Άρα υπολογίζεις τα φάρμακα να είναι απο 1000-1500.

Εαν περάσεις επιτροπή θα πάρεις και ένα μικρό ποσόν πίσω απο το εκφα. 

Εαν είσαι οικονομικά άνετα και δεν έχεις θέμα να δώσεις αυτό το ποσόν πηγαίνεις και χωρίς επιτροπή. Όπως και να έχει τα συζητάς όλα με τον γιατρό σου, ο οποίος ξέρει να σου απαντήσει αναλυτικά για τις τιμές.

Την κατάψυξη ωαρίων γιατί θέλεις να την κάνεις? Βασικά τι εννοείς με αυτό?

Καλημέρα!!! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα και τις χρήσιμες πληροφορίες! 

Θα ήθελα να καταψυξω αν γίνεται ωάρια ώστε να μη μπαινω καθε φορά στη διαδικασία να παίρνω φάρμακα απο την αρχή! Δεν ξέρω αν κανω καπου λάθος σε αυτό που λεω! Και σκέφτομαι αφού θα πάρω φάρμακα και για τη σπερματέγχυση πχ μήπως γίνεται να κρατήσω ωάρια από αυτόν τον κύκλο και αν και οποτε χρειαστούν να τα χρησιμοποιήσω χωρίς να πάρω πάλι φάρμακα! 

Μπορεί να λεω και βλακειες γιατί τωρα μπαινω σε αυτό τον κόσμο! 🙊😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Γιαννού είπε:

Καλημέρα!!! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα και τις χρήσιμες πληροφορίες! 

Θα ήθελα να καταψυξω αν γίνεται ωάρια ώστε να μη μπαινω καθε φορά στη διαδικασία να παίρνω φάρμακα απο την αρχή! Δεν ξέρω αν κανω καπου λάθος σε αυτό που λεω! Και σκέφτομαι αφού θα πάρω φάρμακα και για τη σπερματέγχυση πχ μήπως γίνεται να κρατήσω ωάρια από αυτόν τον κύκλο και αν και οποτε χρειαστούν να τα χρησιμοποιήσω χωρίς να πάρω πάλι φάρμακα! 

Μπορεί να λεω και βλακειες γιατί τωρα μπαινω σε αυτό τον κόσμο! 🙊😄

Κορίτσι μου καλώς ήρθες στην παρεα μας!!! Νομίζω ότι για σπερματεγχυση τα χάπια που παιρνεις δεν θα σε βοηθήσουν για να κάνεις ωοληψια ώστε να κατάψυξης αυγουλακια, με τα λίγα που ξέρω σου δίνουν χάπια για το ενδομήτριο και για προγεστερονη, η διαδικασία κατάψυξης ωαριων είναι άλλη!!! Αν θες να μ ακουσεις από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο προβλημα προσπαθησε να χαλαρώσεις να μην το σκέφτεσαι και να δεις που θα έρθει από μόνο του το μπουμπουκι σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:

Καλημέρα!!! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα και τις χρήσιμες πληροφορίες! 

Θα ήθελα να καταψυξω αν γίνεται ωάρια ώστε να μη μπαινω καθε φορά στη διαδικασία να παίρνω φάρμακα απο την αρχή! Δεν ξέρω αν κανω καπου λάθος σε αυτό που λεω! Και σκέφτομαι αφού θα πάρω φάρμακα και για τη σπερματέγχυση πχ μήπως γίνεται να κρατήσω ωάρια από αυτόν τον κύκλο και αν και οποτε χρειαστούν να τα χρησιμοποιήσω χωρίς να πάρω πάλι φάρμακα! 

Μπορεί να λεω και βλακειες γιατί τωρα μπαινω σε αυτό τον κόσμο! 🙊😄

Κοίτα, στην σπερματέγχυση σου τοποθετούν με ενα σωληνάριο το σπέρμα, άρα θα χρειάζεσαι ωάρια, άρα δεν μπορείς να κάνεις ωοληψία. Αλλη διαδικασία η μια και άλλη η άλλη.

Επίσης για να κάνεις κατάψυξη ωαρίων (υποθέτω πως θέλεις να καταψύξεις παραπάνω απο ένα) θα χρειαστεί να κάνεις επίσης ή ενέσεις ή κάτι άλλο για να σου πάρουν ποσότητα. Άρα δεν σε συμφέρει αφού θα πας απευθείας για εξωσωματική.

Εαν βγάλεις με την αγωγή που θα ακολουθήσεις παραπάνω απο δυο ωάρια, θα τα γονιμοποιήσουν και θα τα καταψύξουν για άλλες προσπάθειες. Διότι βάση πρωτοκόλλου μπορείς να τοποθετήσεις εως 2 λόγω ηλικίας.

πχ εαν δημιουργηθούν με τα φάρμακα 9 ωάρια και γονιμοποιηθούν όλα θα μπουν 7 κατάψυξη και εαν δεν πετύχει θα έχεις για άλλες 3-4 φορές (εμβρυομεταφορές)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Kateriniw είπε:

Κορίτσι μου καλώς ήρθες στην παρεα μας!!! Νομίζω ότι για σπερματεγχυση τα χάπια που παιρνεις δεν θα σε βοηθήσουν για να κάνεις ωοληψια ώστε να κατάψυξης αυγουλακια, με τα λίγα που ξέρω σου δίνουν χάπια για το ενδομήτριο και για προγεστερονη, η διαδικασία κατάψυξης ωαριων είναι άλλη!!! Αν θες να μ ακουσεις από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο προβλημα προσπαθησε να χαλαρώσεις να μην το σκέφτεσαι και να δεις που θα έρθει από μόνο του το μπουμπουκι σου 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα γλυκά σου λόγια...! Η αλήθεια είναι ότι προσπαθούμε αρκετά χρόνια, υπηρχαν μικρά μικρά θεματακια, που λυσαμε στην πορεία, το σπερμοδιαγραμμα αρχικά δεν το κάναμε απ'ο, τι φαίνεται σε σωστό εργαστήριο και δεν πέσαμε και σε σωστους γιατρούς να μας πουν ότι υπάρχει ενα θεματακι στο σπέρμα. Μετά από χρόνια και επίσκεψη γνωστής μου σε αλλο γυναικολόγο στη Θεσσαλονίκη (από τους πολυ γνωστους, ας μην πω όνομα) που τη βοηθησε με εξωσωματικη και ας είναι πανω από 40,τον επισκεφτηκαμε, βρεθηκε από νεα εξεταση σπερμοδιαγράμματος σε ιδιωτικό κέντρο της Θεσσαλονίκης αυτή τη φορά οτι υπάρχει θέμα με το σπέρμα και είμαστε για εξωσωματικη. Μετά από 3 μηνες βιταμίνες οι τιμές είναι πια βελτιωμενες σε σχέση με πριν: με τιμή αναφοράς 15 εκατομμύρια/ml έχει 17 εκατομμύρια/ml, ολικό αριθμό με τιμη αναφοράς 3 9 εκατομμύρια/εκσπερ. εχει 51 εκατομμύρια και συνολικη κινητικότητα με τιμή αναφοράς 40% έχει 37%. Δεν ξέρω με τις τιμές αυτές αν γίνεται κάτι φυσιολογικά, αλλά συνεχίζει τις βιταμίνες εφόσον τον βοηθησαν ηδη αρκετά. Το θέμα, ωστόσο, είναι ότι μετά από τοσα χρόνια έχει γίνει πολυ κουραστικό το θέμα με τις προγραμματισμενες επαφες. Βλέπω πως μας έχει εξαντλήσει και τους δύο αυτο το "εδώ και τώρα" και κυρίως για τον αντρα είναι μεγάλο θέμα να πρέπει να του έρθει η ορεξη οταν πρέπει. Προσπαθησα να τα πω κομψα, αλλά νομίζω καταλαβαινετε ολες... Την περασατε και αλλες αυτή την κουραση με τις επαφές; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!Συμμερίζομαι την αγωνία,το άγχος,τον πόνο...Όλα... Έχουμε μπει και εμείς σε αυτό το δύσκολο δρόμο της εξωσωματικής από πέρυσι..Θα η΄θελα να μάθω αν αντιμετωπίζει ή αντιμετώπισε κάποια κοπέλα πρόβλημα αζωοσπερμίας του συζύγου έπειτα από αιματολογικό νόσημα(λευχαιμία) ή καρκίνο γενικότερα και κατά συνέπεια χημειοθεραπείες-ακτινοβολίες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:

Καλημέρα!!! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα και τις χρήσιμες πληροφορίες! 

Θα ήθελα να καταψυξω αν γίνεται ωάρια ώστε να μη μπαινω καθε φορά στη διαδικασία να παίρνω φάρμακα απο την αρχή! Δεν ξέρω αν κανω καπου λάθος σε αυτό που λεω! Και σκέφτομαι αφού θα πάρω φάρμακα και για τη σπερματέγχυση πχ μήπως γίνεται να κρατήσω ωάρια από αυτόν τον κύκλο και αν και οποτε χρειαστούν να τα χρησιμοποιήσω χωρίς να πάρω πάλι φάρμακα! 

Μπορεί να λεω και βλακειες γιατί τωρα μπαινω σε αυτό τον κόσμο! 🙊😄

Να ξέρεις τα ωάρια δεν έχουν και τόση δυναμική  ώστε να κατάψυξης εφόσον είσαι 34 δε βρίσκω καο το λόγο. 

Σπερματενχυση έχω κάνει και εγώ αλλά είχαμε εκείνη την ημέρα ΧΑΛΙΑ σπερμα με αποτέλεσμα 0! Αν δεν έχετε θέμα τότε συστήνουμε 3 φορές Σπερματενχυση.  Μπορείς να πάρεις κλομιφερ μόνο και μετά οβιτρελε να σκάσει το ωάριο να δώσει ο σύζυγος σπερμα και μετά με έναν καθετήρα τοποθετούν το επεξεργασμενο σπερμα στην μήτρα.  Στην ουσία περνάνε τον τράχηλο που εκεί σκοτώνονται πολλά σπερματοζωαρία. Η 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Να ξέρεις τα ωάρια δεν έχουν και τόση δυναμική  ώστε να κατάψυξης εφόσον είσαι 34 δε βρίσκω καο το λόγο. 

Σπερματενχυση έχω κάνει και εγώ αλλά είχαμε εκείνη την ημέρα ΧΑΛΙΑ σπερμα με αποτέλεσμα 0! Αν δεν έχετε θέμα τότε συστήνουμε 3 φορές Σπερματενχυση.  Μπορείς να πάρεις κλομιφερ μόνο και μετά οβιτρελε να σκάσει το ωάριο να δώσει ο σύζυγος σπερμα και μετά με έναν καθετήρα τοποθετούν το επεξεργασμενο σπερμα στην μήτρα.  Στην ουσία περνάνε τον τράχηλο που εκεί σκοτώνονται πολλά σπερματοζωαρία. Η 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 😊

Τι εννοείς ότι τα ωάρια δεν έχουν και τόση δυναμική; 

Επίσης τις 3 φορές σπερματέγχυση στις συστήνει η επιτροπή ή μπορείς να κάνεις και κατευθείαν εξωσωματική και να στην εγκρίνει χωρίς 3 σπερματεγχυσεις πρωτα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Να ξέρεις τα ωάρια δεν έχουν και τόση δυναμική  ώστε να κατάψυξης εφόσον είσαι 34 δε βρίσκω καο το λόγο. 

Σπερματενχυση έχω κάνει και εγώ αλλά είχαμε εκείνη την ημέρα ΧΑΛΙΑ σπερμα με αποτέλεσμα 0! Αν δεν έχετε θέμα τότε συστήνουμε 3 φορές Σπερματενχυση.  Μπορείς να πάρεις κλομιφερ μόνο και μετά οβιτρελε να σκάσει το ωάριο να δώσει ο σύζυγος σπερμα και μετά με έναν καθετήρα τοποθετούν το επεξεργασμενο σπερμα στην μήτρα.  Στην ουσία περνάνε τον τράχηλο που εκεί σκοτώνονται πολλά σπερματοζωαρία. Η 

Δε θα συμφωνήσω όσον αφορα τα ωάρια! Εγώ εχω χρόνια που έχω καταψύξει ωάρια μου κ από αυτά γονιμοποιημένα με το σπέρμα του αντρα μου είναι τώρα τα διδυμάκια που εχω στη κοιλίτσα μου!! Η καταψυξη ωαρίων σε μικρότερη ηλικία εμένα με έσωσε προσωπικά απο πολλά προβλήματα, εξετάσεις κτλ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τα γλυκά σου λόγια...! Η αλήθεια είναι ότι προσπαθούμε αρκετά χρόνια, υπηρχαν μικρά μικρά θεματακια, που λυσαμε στην πορεία, το σπερμοδιαγραμμα αρχικά δεν το κάναμε απ'ο, τι φαίνεται σε σωστό εργαστήριο και δεν πέσαμε και σε σωστους γιατρούς να μας πουν ότι υπάρχει ενα θεματακι στο σπέρμα. Μετά από χρόνια και επίσκεψη γνωστής μου σε αλλο γυναικολόγο στη Θεσσαλονίκη (από τους πολυ γνωστους, ας μην πω όνομα) που τη βοηθησε με εξωσωματικη και ας είναι πανω από 40,τον επισκεφτηκαμε, βρεθηκε από νεα εξεταση σπερμοδιαγράμματος σε ιδιωτικό κέντρο της Θεσσαλονίκης αυτή τη φορά οτι υπάρχει θέμα με το σπέρμα και είμαστε για εξωσωματικη. Μετά από 3 μηνες βιταμίνες οι τιμές είναι πια βελτιωμενες σε σχέση με πριν: με τιμή αναφοράς 15 εκατομμύρια/ml έχει 17 εκατομμύρια/ml, ολικό αριθμό με τιμη αναφοράς 3 9 εκατομμύρια/εκσπερ. εχει 51 εκατομμύρια και συνολικη κινητικότητα με τιμή αναφοράς 40% έχει 37%. Δεν ξέρω με τις τιμές αυτές αν γίνεται κάτι φυσιολογικά, αλλά συνεχίζει τις βιταμίνες εφόσον τον βοηθησαν ηδη αρκετά. Το θέμα, ωστόσο, είναι ότι μετά από τοσα χρόνια έχει γίνει πολυ κουραστικό το θέμα με τις προγραμματισμενες επαφες. Βλέπω πως μας έχει εξαντλήσει και τους δύο αυτο το "εδώ και τώρα" και κυρίως για τον αντρα είναι μεγάλο θέμα να πρέπει να του έρθει η ορεξη οταν πρέπει. Προσπαθησα να τα πω κομψα, αλλά νομίζω καταλαβαινετε ολες... Την περασατε και αλλες αυτή την κουραση με τις επαφές; 

Καταλαβαίνω απόλυτα όλες μας το εχουμε περασει αυτό το στάδιο, απλά για να μην ταλαιπωρειτε τους εαυτους σας κάνε τα χαρτιά γιαυτην Επιτροπή ώστε να μην σου φυγει μια περιουσια στα φάρμακα και μετά θα σε κατευθεινει ο γιατρός σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 😊

Τι εννοείς ότι τα ωάρια δεν έχουν και τόση δυναμική; 

Επίσης τις 3 φορές σπερματέγχυση στις συστήνει η επιτροπή ή μπορείς να κάνεις και κατευθείαν εξωσωματική και να στην εγκρίνει χωρίς 3 σπερματεγχυσεις πρωτα; 

Εννοείτε ότι μπορεί να σε εγκρίνει κατευθείαν για εξωσωματική θα φανεί ότι υπάρχει προβλημα στο σπέρμα γιατί ζητάνε δυο διαφορετικά σπερματοδιαγραμματα σε απόσταση 75 ημερών 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η skorpina78 είπε:

Δε θα συμφωνήσω όσον αφορα τα ωάρια! Εγώ εχω χρόνια που έχω καταψύξει ωάρια μου κ από αυτά γονιμοποιημένα με το σπέρμα του αντρα μου είναι τώρα τα διδυμάκια που εχω στη κοιλίτσα μου!! Η καταψυξη ωαρίων σε μικρότερη ηλικία εμένα με έσωσε προσωπικά απο πολλά προβλήματα, εξετάσεις κτλ!!

Αγαπουλα μου σίγουρα τα ωάρια σε πιο μικρή ηλικία είναι πιο ποιοτικά απ τοτι στην μετέπειτα ηλικία αν κάνουμε εξωσωματική.  Όμως λένε ότι τα έμβρυα είναι πιο δυναμικά. Τι εννοώ αν είχες ένα ωάριο στα 30 και ενα βρυο στα 30 και τα έβαζες κατάψυξη τότε το έμβρυο είναι πιο δυναμικό απ ότι το ωάριο. 

Φυσικά και σε έσωσε γτ η μήτρα δεν γερνάει . Η σύγκριση γίνεται καθαρά στα έμβρυα και στα ωάρια 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 😊

Τι εννοείς ότι τα ωάρια δεν έχουν και τόση δυναμική; 

Επίσης τις 3 φορές σπερματέγχυση στις συστήνει η επιτροπή ή μπορείς να κάνεις και κατευθείαν εξωσωματική και να στην εγκρίνει χωρίς 3 σπερματεγχυσεις πρωτα; 

Με χαρτουρα εγώ   δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γτ μένω στο εξωτερικό.  

Εύχομαι να σε κάλυψα. Αν θα έβαζα κατάψυξη θα έβαζα έμβρυα και όχι ωάρια

Και μην μπεις κατευθείαν στα βαθιά (οι γιατροί συστήνουν την σπερματενχυση) τα κλομιφερ κοστίζουν κάπου στα 5€ το πρώτο μου παιδί έτσι το έπιασα κλομιφερ για 5 μέρες και παρακολούθηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αγαπουλα μου σίγουρα τα ωάρια σε πιο μικρή ηλικία είναι πιο ποιοτικά απ τοτι στην μετέπειτα ηλικία αν κάνουμε εξωσωματική.  Όμως λένε ότι τα έμβρυα είναι πιο δυναμικά. Τι εννοώ αν είχες ένα ωάριο στα 30 και ενα βρυο στα 30 και τα έβαζες κατάψυξη τότε το έμβρυο είναι πιο δυναμικό απ ότι το ωάριο. 

Φυσικά και σε έσωσε γτ η μήτρα δεν γερνάει . Η σύγκριση γίνεται καθαρά στα έμβρυα και στα ωάρια 

Με χαρτουρα εγώ   δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γτ μένω στο εξωτερικό.  

Εύχομαι να σε κάλυψα. Αν θα έβαζα κατάψυξη θα έβαζα έμβρυα και όχι ωάρια

Και μην μπεις κατευθείαν στα βαθιά (οι γιατροί συστήνουν την σπερματενχυση) τα κλομιφερ κοστίζουν κάπου στα 5€ το πρώτο μου παιδί έτσι το έπιασα κλομιφερ για 5 μέρες και παρακολούθηση. 

Εννοείς να δοκιμάσουμε πρώτα τη σπερματέγχυση οταν λες να μη μπω στα βαθιά; Το κλομιφερ είναι φάρμακο της σπερματέγχυσης; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλή δύναμη σε όλες!!! Εύχομαι τις καλύτερες εμπειρίες και αποτελέσματα σε όλες μας ❤️❤️❤️έχω δημοσιεύσει το πρόβλημά μου στο forum "προσπαθώ εδώ και αρκετό καιρό" και δεν έχω καταλάβει ακόμα τι πρέπει να κάνω για να φαίνεται σε αυτή την ομάδα, μήπως ξέρει καμία? Σας ευχαριστώ πολύ και σύντομα όλες μανούλες 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες !!!😊 

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ αν κ βετεράνος πια στην εξωσωματική ... Σας παρακολουθώ περίπου εδώ κ ένα χρόνο, από τη μέρα που ανακαλύψαμε με τον άνδρα μου ότι η εξωσωματική ήταν μονόδρομος για να αποκτήσουμε το παιδάκι μας .... Να ξέρετε ότι με έχετε βοηθήσει πολύ με τις πληροφορίες κ τις συμβουλές σας όλο αυτό το διάστημα ! Έχω χαρεί κ στεναχωρηθεί με τα νέα σας γιατί συμπάσχω μιας κ είμαστε συνοδοιπόροι σε αυτό το δύσκολο ταξίδι....

Είμαι 43 χρόνων κ τους τελευταίους 8 μήνες έχω κάνει τρεις εξωσωματικές ... η πρώτη βιοχημική (αν κ με παραααα πολύ χαμηλή πρώτη χοριακή 9 που μετά από δυο μέρες πήγε στο 6) και οι δυο επόμενες με αρνητική χοριακή. 

Δεν είναι πολλές μέρες που πήρα την τελευταία κουλούρα κ όπως καταλαβαίνετε είμαι στη φάση «μαζεύω τα κομμάτια μου» κ καταστρώνω πλάνο δράσης μέχρι  την επόμενη προσπάθεια....

Ίσως έχω ακόμα το κουράγιο κ τη θέληση να παλέψω γιατί νιώθω  ότι τις δυο πρώτες προσπάθειες είναι σα να μην τις έκανα λόγω κακής συνεργασίας με τον τότε γιατρό μου κ μιας αντιμετωπισης φασόν για κάθε γυναίκα χωρίς να εξατομικεύει την θεραπεία. Στην τελευταία προσπάθεια άλλαξα γιατρό κ όλα πήγαν πολύ καλύτερα εκτός από το τελικό αποτέλεσμα .... αλλά ακόμα ελπίζω κ θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να κρατήσω κ εγώ το μωράκι μου αγκαλιά το 2023 ! 

Αποφάσισα λοιπόν να συμμετέχω στις συνομιλίες σας σαν ένα είδος .... ψυχοθεραπείας 😊 Πιστεύω ειλικρινά ότι μόνο μια γυναίκα που περνάει ότι εμείς μπορεί να καταλάβει τα άγχη κ τις αγωνίες μας κ έχω πολύ ανάγκη να μοιράζομαι τις σκέψεις μου με ανθρώπους που ξέρουν τι νιώθω σε κάθε στάδιο της εξωσωματικής χωρίς να χρειάζονται επεξηγήσεις.... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:

Εννοείς να δοκιμάσουμε πρώτα τη σπερματέγχυση οταν λες να μη μπω στα βαθιά; Το κλομιφερ είναι φάρμακο της σπερματέγχυσης; 

Ναι δοκίμασε σπερματενχυση πρώτα. Η κλομιφερ είναι ένα χάπι ορμονικο, στο δίνουν είτε όταν παρακολουθούν με υπερηχους και απλά σου λένε ποτε να κάνεις επαφές. Ή και στην σπερματενχυση.  Σχετικά είναι εύκολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/7/2022 at 4:51 ΜΜ, ο/η HOPE90 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Συμμερίζομαι την αγωνία,το άγχος,τον πόνο...Όλα... Έχουμε μπει και εμείς σε αυτό το δύσκολο δρόμο της εξωσωματικής από πέρυσι..Θα η΄θελα να μάθω αν αντιμετωπίζει ή αντιμετώπισε κάποια κοπέλα πρόβλημα αζωοσπερμίας του συζύγου έπειτα από αιματολογικό νόσημα(λευχαιμία) ή καρκίνο γενικότερα και κατά συνέπεια χημειοθεραπείες-ακτινοβολίες..

Εμείς έχουμε το θέμα αυτό αλλά όχι μετά από αιματολογικό νόσημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ναι δοκίμασε σπερματενχυση πρώτα. Η κλομιφερ είναι ένα χάπι ορμονικο, στο δίνουν είτε όταν παρακολουθούν με υπερηχους και απλά σου λένε ποτε να κάνεις επαφές. Ή και στην σπερματενχυση.  Σχετικά είναι εύκολο. 

🙏Ευχαριστώ! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...