Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μάρτης ήρθε, άνοιξη μπήκε, ένα λουλουδάκι σε κάθε κοιλίτσα να ανθίσει 🥀🌹🌷🌸🌻🌼


Recommended Posts

στις πριν 9 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Αυχενικη ειναι στις 11 εβδομαδες ε? Μου φαινεται λιγο αργα για κοντινες φιλες αλλα απ'την αλλ η φοβαμαι πολυ.  Δεν πιστευα ποτε οτι θα νιωθω πιο ανετα να πω σενα φορουμ οτι ειμαι εγκυος, αισθανομαι οτι εχουμε δεθει ολες μεταξυ μας εδω. Επιση απιστευτο οτι υπαρχει ο κινδυνος μεχρι τοσο αργα για παλινδρομη , αχ ρε κοριτσια ποτε δεν ησυχαζουμε! Πολυ λυπαμαι για τις 2 ατυχιες σου, εαν επιτρεπεται και θες να το μοιραστεις εχεις βρει ποιος ηταν ο λογος ωστε να το αποφυγεις σε επομενη κυηση η δεν υπηρχε καποιος λογος? Σου ευχομαι απο καρδιας το συντομοτερο την πολυποθητη εγκυμοσυνη💖

Θα το ψάξω αλλά ο γιατρός επιμένει ότι εφόσον έχεις ήδη δύο παιδιά, ήταν και τα δύο τυχαία γεγονότα!!! Εμένα η μία ήταν κενος σακος και η άλλη ενώ ακούσαμε καρδούλα σταμάτησε στην 8η εβδομάδα κύησης... Αυτό με πόνεσε πιο πολύ... Δεν πειράζει προχωράμε... 😁 Τώρα αυτό τον μήνα θα πάω γυναικολόγο και αιματολογο και βλέπουμε... Στην αυχενική και μετά είναι πιο "σίγουρο" ότι όλα θα πάνε καλά... Γι αυτό το λένε και οι γιατροί καλύτερα μετά από εκεί να το πεις γιατί εκεί κλείνει ο 3ος μήνας.... Ολα καλά θα πάνε θα το δεις!!!! 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Τρεις απώλειες και είχα βιαστεί να το πω. Υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να καταλάβει την χαρά μας. Εμένα ειδικά στην τελευταία απώλεια μου γύρισε και μου είπε άτομο επειδή έκλαιγα να μην κάνω έτσι και πως είμαι υπερβολική και πως άλλοι δεν έχουν καν παιδιά και τέτοια. Και όλα αυτά από την κολλητή της μαμάς μου.

Εκείνη την στιγμή ορκιστηκα πως αν με αξιώσει ο Θεός και καταφέρω να ξαναμεινω θα το μάθει μόνο ο άντρας μου και η μαμά μου. Οι υπόλοιποι μόλις γεννήσω.

Εμένα που η πεθερά μου μετά την δεύτερη απώλεια ενώ ήμουν ράκος γυρνάει και μου λέει "το κακό είναι που δεν αποβάλλεις μόνη σου!!!!"..😠😠😠 Δεν θα το ξεχάσω ποτέ!!! Εννοούσε που μπήκα στη διαδικασία της αποξεσης... Κατάλαβες;; ;λες και αν αποβάλλεις μόνη σου όλα είναι μέλι - γαλα!!! Έτσι Μαρία θεωρούν ότι επειδή έχεις ήδη παιδιά δεν πονάει το ίδιο... Σου λέει τι γκρινιάζεις;;; ναι ρε φίλε αλλά δεν είναι τόσο απλά... Χάνεις ένα μωρο, μια ψυχούλα άσχετα που ακόμα είναι εμβρυο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Θα το ψάξω αλλά ο γιατρός επιμένει ότι εφόσον έχεις ήδη δύο παιδιά, ήταν και τα δύο τυχαία γεγονότα!!! Εμένα η μία ήταν κενος σακος και η άλλη ενώ ακούσαμε καρδούλα σταμάτησε στην 8η εβδομάδα κύησης... Αυτό με πόνεσε πιο πολύ... Δεν πειράζει προχωράμε... 😁 Τώρα αυτό τον μήνα θα πάω γυναικολόγο και αιματολογο και βλέπουμε... Στην αυχενική και μετά είναι πιο "σίγουρο" ότι όλα θα πάνε καλά... Γι αυτό το λένε και οι γιατροί καλύτερα μετά από εκεί να το πεις γιατί εκεί κλείνει ο 3ος μήνας.... Ολα καλά θα πάνε θα το δεις!!!! 😘😘😘

Καλημέρα κορίτσι μου, κατάλαβα, ναι σωστά έχεις ήδη δυο παιδια οποτε μπορει να ηταν και τυχαιο γεγονος.Δεν θυμαμαι αν εχεις ψαξει θρομβοφιλια, συγγνωμη μπορει να ειναι και  ασχετο δεν τα ξερω αυτα καλα αν σχετιζεται με αυτο που συνεβη σεσενα συγκεκριμενα., Καταλαβαινω απολυτα ποσο ασχημο ειναι οταν συμβαινει αυτο που σου συνεβη. Καλα λες για αυχενικη ναι... Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για ευχες σου, μακαρι να πανε ολα καλα💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εμένα που η πεθερά μου μετά την δεύτερη απώλεια ενώ ήμουν ράκος γυρνάει και μου λέει "το κακό είναι που δεν αποβάλλεις μόνη σου!!!!"..😠😠😠 Δεν θα το ξεχάσω ποτέ!!! Εννοούσε που μπήκα στη διαδικασία της αποξεσης... Κατάλαβες;; ;λες και αν αποβάλλεις μόνη σου όλα είναι μέλι - γαλα!!! Έτσι Μαρία θεωρούν ότι επειδή έχεις ήδη παιδιά δεν πονάει το ίδιο... Σου λέει τι γκρινιάζεις;;; ναι ρε φίλε αλλά δεν είναι τόσο απλά... Χάνεις ένα μωρο, μια ψυχούλα άσχετα που ακόμα είναι εμβρυο!!! 

Πραγματικα τραγικη αντιμετωπιση☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραα κορίτσια ❤️❤️❤️
 

Ηρθε η περίοδος χθες τα ξημερώματα ξύπνησα από το πονο κ πήγα τουαλέτα κ είχε κατέβει!! Το θετικό είναι ότι δεν είναι οπως τη προηγούμενη φορά δλδ αφόρητος πόνος π με τίποτα δε περνά και πολλή ροη!! Ευτυχως κ η ενόχληση κ η ροη είναι φυσιολογικά!! 
 

οποτε ενας καινούργιος κύκλος ξεκινά ❤️❤️❤️ Απλά δεν ήθελα να είμαι στο ταξίδι που θα έχουμε το Πάσχα με περίοδο κ με αυτή τη καθυστέρηση τώρα άλλαξαν κ οι επόμενοι κύκλοι 😔😔😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου! ελπιζω να ειστε ολες καλα και να εχετε μια ομορφη μερα!❤️

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εμένα που η πεθερά μου μετά την δεύτερη απώλεια ενώ ήμουν ράκος γυρνάει και μου λέει "το κακό είναι που δεν αποβάλλεις μόνη σου!!!!"..😠😠😠 Δεν θα το ξεχάσω ποτέ!!! Εννοούσε που μπήκα στη διαδικασία της αποξεσης... Κατάλαβες;; ;λες και αν αποβάλλεις μόνη σου όλα είναι μέλι - γαλα!!! Έτσι Μαρία θεωρούν ότι επειδή έχεις ήδη παιδιά δεν πονάει το ίδιο... Σου λέει τι γκρινιάζεις;;; ναι ρε φίλε αλλά δεν είναι τόσο απλά... Χάνεις ένα μωρο, μια ψυχούλα άσχετα που ακόμα είναι εμβρυο!!! 

ποσο κακια κι αναισθητη αυτη η γυναικα.....😔 τοξικη τελειως.. τι δηλητηριο ηταν αυτο που πεταξε; ντρεπομαι για λογαριασμο της...

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου να έχετε μια ΄όμορφη ημέρα💗💗💗💗💗

ακομα δεν ξεκινησε η μερα και τελειωσαν οι αντιδρασεις.... καλημερα κουκλα μου! ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλημεραα κορίτσια ❤️❤️❤️
 

Ηρθε η περίοδος χθες τα ξημερώματα ξύπνησα από το πονο κ πήγα τουαλέτα κ είχε κατέβει!! Το θετικό είναι ότι δεν είναι οπως τη προηγούμενη φορά δλδ αφόρητος πόνος π με τίποτα δε περνά και πολλή ροη!! Ευτυχως κ η ενόχληση κ η ροη είναι φυσιολογικά!! 
 

οποτε ενας καινούργιος κύκλος ξεκινά ❤️❤️❤️ Απλά δεν ήθελα να είμαι στο ταξίδι που θα έχουμε το Πάσχα με περίοδο κ με αυτή τη καθυστέρηση τώρα άλλαξαν κ οι επόμενοι κύκλοι 😔😔😔

καλημερα ραφαελα μου!! ευχομαι αυτος να ειναι ο τυχερος κυκλος σας!!!! χαιρομαι που ο πονος δεν ειναι εντονος!!!

και που ξερεις;;; μπορει στο επομενο ταξιδι να του κανεις εκπληξη του αντρα σου και να μην ερθει καθολου η περιοδος!!!!! κατω απ το λευκο πυργο να του πεις τα ευχαριστα!!!😉🤞🤞❤️🤰🎈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

καλημερα ραφαελα μου!! ευχομαι αυτος να ειναι ο τυχερος κυκλος σας!!!! χαιρομαι που ο πονος δεν ειναι εντονος!!!

και που ξερεις;;; μπορει στο επομενο ταξιδι να του κανεις εκπληξη του αντρα σου και να μην ερθει καθολου η περιοδος!!!!! κατω απ το λευκο πυργο να του πεις τα ευχαριστα!!!😉🤞🤞❤️🤰🎈

Καλημερααα Αντωνία μου ❤️❤️❤️❤️
 

ο γλυκούλης εχει 3 μερες π με κυνηγάει και εγώ δεν είχα καθόλου όρεξη για σεξ κ όλο έβρισκα δικαιολογίες!! Ε χθες του το είπα κ ο γλυκούλης άρχισε κ αυτος να ελπίζει κ σήμερα το πρωί του είπα ότι ήρθε η περιοδοσ και φάνηκε κ σε αυτόν η απογοήτευση….

 

μακαρι να του κάνω έκπληξη στην αγαπημενη του πόλη θα έχω κ τα γενέθλια μ κ τη γιορτή μου θα ειναι το πιο ωραίο δώρο για όλους μας 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλημερααα Αντωνία μου ❤️❤️❤️❤️
 

ο γλυκούλης εχει 3 μερες π με κυνηγάει και εγώ δεν είχα καθόλου όρεξη για σεξ κ όλο έβρισκα δικαιολογίες!! Ε χθες του το είπα κ ο γλυκούλης άρχισε κ αυτος να ελπίζει κ σήμερα το πρωί του είπα ότι ήρθε η περιοδοσ και φάνηκε κ σε αυτόν η απογοήτευση….

 

μακαρι να του κάνω έκπληξη στην αγαπημενη του πόλη θα έχω κ τα γενέθλια μ κ τη γιορτή μου θα ειναι το πιο ωραίο δώρο για όλους μας 🙏🙏🙏

αχ μακαριιιιιιιι!!!!!!!! θα ειναι τελεια εκπληξη!!!!! κι εγω περιμενω περιοδο 31/03 και 02/04 εχουμε επετειο!! 7 χρονια μαζι!! μακαρι να μην ερθει η ατιμη η περιοδος...!!!!!🙏🙏🙏🙏

(και περυσι την ιδια ευχη εκανα και ηρθε η ατιμη 02/04 😪)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

αχ μακαριιιιιιιι!!!!!!!! θα ειναι τελεια εκπληξη!!!!! κι εγω περιμενω περιοδο 31/03 και 02/04 εχουμε επετειο!! 7 χρονια μαζι!! μακαρι να μην ερθει η ατιμη η περιοδος...!!!!!🙏🙏🙏🙏

(και περυσι την ιδια ευχη εκανα και ηρθε η ατιμη 02/04 😪)

Μακάρι στο εύχομαι να είσαι η επόμενη κ να πηδήξουμε ολες από χαρά 🙏🙏🙏🙏❤️❤️❤️❤️  Ανυπομονώ για τη στιγμή που ολες μας θα έχουμε ένα θετικό τεστ!!! 
 

Εμείς 1/4 έχουμε επέτειο αρραβώνα 🤣🤣 αλλά ποτέ δε το γιορτάζουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hopemumtobeκοριτσι μου να σε ρωτήσω εσυ που έκανες παρακολούθηση ωορρηξιας…είχα διαβάσει διαφορά για την ΑΜΗ κ ένα από αυτά που διάβασα ήταν ότι ισως καποιες φορες να μη κανεις ωορρηξία…εσενα σου έτυχε κάτι τέτοιο να το δείτε στον υπέρηχο; Ότι δεν είχες ωορρηξία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

Χαίρομαι που στις εγκυουλες πάνε όλα καλά, και το κορίτσι που έχει συνέχεια εμετούς και αναγούλες να κάνει υπομονή, όταν τελειώσει η προγεστερονη θα είναι καλύτερα. 

@Raf123 μου ένας καινούργιος κύκλος ξεκινά, καλή επιτυχία εύχομαι!

@Antonia2 μακάρι να κάνεις την έκπληξη κοριτσάκι μου και να κάνεις ένα όμορφο δώρο στην επέτειο. 

@marinamanoulitsa υπάρχουν πολλοί τραγικοί άνθρωποι γύρω μας, τα έχω ζήσει και εγώ. Νομίζω πως τις περισσότερες φορές απλά δεν ξέρουν τι να πουν για να σε παρηγορησουν.

Για αυτό που είμαι σίγουρη όμως είναι ότι κάθε παιδί, κάθε έμβρυο αξίζει την χαρά και τον ενθουσιασμό του πρώτου. Άρα θα το λέμε σε όσους θέλουμε και δεν έχουμε υποχρέωση να δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν. ❤️

Εμένα μετά από 3 αρνητικά τεστ ακόμα άφαντη η περίοδος. Έχω πονακια αλλά δεν λέει να κατέβει το αίμα. Εχθές το βράδυ είχα και αδιαθεσία, λες και κάτι μου μύριζε και ανακατεβοταν το στομάχι μου. Παίζει πολλά παιχνίδια το μυαλό τελικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

@Hopemumtobeκοριτσι μου να σε ρωτήσω εσυ που έκανες παρακολούθηση ωορρηξιας…είχα διαβάσει διαφορά για την ΑΜΗ κ ένα από αυτά που διάβασα ήταν ότι ισως καποιες φορες να μη κανεις ωορρηξία…εσενα σου έτυχε κάτι τέτοιο να το δείτε στον υπέρηχο; Ότι δεν είχες ωορρηξία; 

Κοριτσι μου μου ετυχε λιγες φορες πριν κανα 6μηνο περιπου, μια φορα ο γιατρος δεν εβλεπε να εχω και αλλη μια παλι παλι δεν ειχα σιγουρα και εχασα ενα κυκλο τελειως. Μετα ομως αυτο εφτιαξε και ξαναειχα κανονικα , βεβαια ειχα αλλα θεματα αλλα ωορηξια εκανα!!χαχα Εσυ αν ανιχνευεις την ορμονη με τ στικακια λογικα κανεις ωορηξια, βεβαια μια μικρη σημειωση, μια φορα εβγαινα στο στικακι θετικη και δεν ειχα ωορηξια, ηταν ο μηνας που το ωαριο φαινοταν θολο και  ειχε παει να γινει αλλα ωαριο εγινε κυστη και δεν ειχα. Ομως το καταλαβα γιατι μου αργησε 2 μηνες περιοδος. Γενικα ο υπερηχος ειναι το πιο στανταρντ απο οτι το τεστ ωορηξιας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! 

Χαίρομαι που στις εγκυουλες πάνε όλα καλά, και το κορίτσι που έχει συνέχεια εμετούς και αναγούλες να κάνει υπομονή, όταν τελειώσει η προγεστερονη θα είναι καλύτερα. 

@Raf123 μου ένας καινούργιος κύκλος ξεκινά, καλή επιτυχία εύχομαι!

@Antonia2 μακάρι να κάνεις την έκπληξη κοριτσάκι μου και να κάνεις ένα όμορφο δώρο στην επέτειο. 

@marinamanoulitsa υπάρχουν πολλοί τραγικοί άνθρωποι γύρω μας, τα έχω ζήσει και εγώ. Νομίζω πως τις περισσότερες φορές απλά δεν ξέρουν τι να πουν για να σε παρηγορησουν.

Για αυτό που είμαι σίγουρη όμως είναι ότι κάθε παιδί, κάθε έμβρυο αξίζει την χαρά και τον ενθουσιασμό του πρώτου. Άρα θα το λέμε σε όσους θέλουμε και δεν έχουμε υποχρέωση να δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν. ❤️

Εμένα μετά από 3 αρνητικά τεστ ακόμα άφαντη η περίοδος. Έχω πονακια αλλά δεν λέει να κατέβει το αίμα. Εχθές το βράδυ είχα και αδιαθεσία, λες και κάτι μου μύριζε και ανακατεβοταν το στομάχι μου. Παίζει πολλά παιχνίδια το μυαλό τελικά. 

το παθαίνω κι εγώ πολλές φορές αυτό με την αδιαθεσία.. να νομίζω ότι έχω ναυτία κτλ.. συνήθως λίγες μέρες πριν αδιαθετήσω.. όταν σκέφτομαι.. είμαι ή δεν είμαι?? καλημέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσι μου μου ετυχε λιγες φορες πριν κανα 6μηνο περιπου, μια φορα ο γιατρος δεν εβλεπε να εχω και αλλη μια παλι παλι δεν ειχα σιγουρα και εχασα ενα κυκλο τελειως. Μετα ομως αυτο εφτιαξε και ξαναειχα κανονικα , βεβαια ειχα αλλα θεματα αλλα ωορηξια εκανα!!χαχα Εσυ αν ανιχνευεις την ορμονη με τ στικακια λογικα κανεις ωορηξια, βεβαια μια μικρη σημειωση, μια φορα εβγαινα στο στικακι θετικη και δεν ειχα ωορηξια, ηταν ο μηνας που το ωαριο φαινοταν θολο και  ειχε παει να γινει αλλα ωαριο εγινε κυστη και δεν ειχα. Ομως το καταλαβα γιατι μου αργησε 2 μηνες περιοδος. Γενικα ο υπερηχος ειναι το πιο στανταρντ απο οτι το τεστ ωορηξιας!!!

Ναι ναι σίγουρα είναι πιο καλό ο υπέρηχος! Ή μια εξέταση προγεστερονης! Σε ευχαριστώ πολύ ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσι μου μου ετυχε λιγες φορες πριν κανα 6μηνο περιπου, μια φορα ο γιατρος δεν εβλεπε να εχω και αλλη μια παλι παλι δεν ειχα σιγουρα και εχασα ενα κυκλο τελειως. Μετα ομως αυτο εφτιαξε και ξαναειχα κανονικα , βεβαια ειχα αλλα θεματα αλλα ωορηξια εκανα!!χαχα Εσυ αν ανιχνευεις την ορμονη με τ στικακια λογικα κανεις ωορηξια, βεβαια μια μικρη σημειωση, μια φορα εβγαινα στο στικακι θετικη και δεν ειχα ωορηξια, ηταν ο μηνας που το ωαριο φαινοταν θολο και  ειχε παει να γινει αλλα ωαριο εγινε κυστη και δεν ειχα. Ομως το καταλαβα γιατι μου αργησε 2 μηνες περιοδος. Γενικα ο υπερηχος ειναι το πιο στανταρντ απο οτι το τεστ ωορηξιας!!!

καλημέρα! είχες τσεκάρει την ωορρηξία με εξέταση προγεστερόνης? έχω διαβάσει πως μπορεί να έρχεται κανονικά η περίοδος ακόμη και στους κύκλους που δεν έγινε ωορρηξία. μόνο με την προγεστερόνη το επιβεβαιώνεις.. εγώ θα κάνω αυτό τον μήνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Αυχενικη ειναι στις 11 εβδομαδες ε? Μου φαινεται λιγο αργα για κοντινες φιλες αλλα απ'την αλλ η φοβαμαι πολυ.  Δεν πιστευα ποτε οτι θα νιωθω πιο ανετα να πω σενα φορουμ οτι ειμαι εγκυος, αισθανομαι οτι εχουμε δεθει ολες μεταξυ μας εδω. Επιση απιστευτο οτι υπαρχει ο κινδυνος μεχρι τοσο αργα για παλινδρομη , αχ ρε κοριτσια ποτε δεν ησυχαζουμε! Πολυ λυπαμαι για τις 2 ατυχιες σου, εαν επιτρεπεται και θες να το μοιραστεις εχεις βρει ποιος ηταν ο λογος ωστε να το αποφυγεις σε επομενη κυηση η δεν υπηρχε καποιος λογος? Σου ευχομαι απο καρδιας το συντομοτερο την πολυποθητη εγκυμοσυνη💖

Είναι στον άνθρωπο το αν θέλει να το πει ή όχι. Εγώ το είχα πει σε όλους τους κοντινούς μου φίλους (και είναι αρκετοί) με τη λογική ότι και να γίνει τελικά κάτι κακό και να πάει άσχημα σε αυτούς θα κλαίω μετά. Μου φαινόταν περίεργο ότι θα με έβλεπαν πχ λυπημένη και θα τους έλεγα τι; ότι είμαι καλά ενώ θα είχα παλινδρομη; Επίσης αν κάνεις όντως παρέα είναι δύσκολο να το κρύβεις. Εμένα οι σκέψεις μου, η χαρά και το άγχος ήταν και είναι εντελώς γύρω από αυτό και ήθελα να μπορώ να τις μοιράζομαι. Ακόμα, δεν έπινα, ανακατευομουν στο 1ο τρίμηνο, πρόσεχα κλπ. Δε θα έβλεπαν ότι κάτι δεν πάει καλά; θα το καταλάβαιναν γιατί ήξεραν και ότι προσπαθούμε. Είμαστε γενικά ανοιχτοί και ο σύντροφος μου κι εγώ. 

Υπάρχουν κοπέλες όμως που δε θέλουν να το μοιραστούν ή που διαμορφώνουν έτσι κι αλλιώς τη ζωή τους σε πιο κλειστό κύκλο ή που δεν ανακουφιζονται όταν μοιράζονται την αγωνία όπως εγώ. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Είναι όπως θα νιώσεις εσύ καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εμένα που η πεθερά μου μετά την δεύτερη απώλεια ενώ ήμουν ράκος γυρνάει και μου λέει "το κακό είναι που δεν αποβάλλεις μόνη σου!!!!"..😠😠😠 Δεν θα το ξεχάσω ποτέ!!! Εννοούσε που μπήκα στη διαδικασία της αποξεσης... Κατάλαβες;; ;λες και αν αποβάλλεις μόνη σου όλα είναι μέλι - γαλα!!! Έτσι Μαρία θεωρούν ότι επειδή έχεις ήδη παιδιά δεν πονάει το ίδιο... Σου λέει τι γκρινιάζεις;;; ναι ρε φίλε αλλά δεν είναι τόσο απλά... Χάνεις ένα μωρο, μια ψυχούλα άσχετα που ακόμα είναι εμβρυο!!! 

Κορίτσι ήθελα να σου πω την περίπτωση φίλης. Έκανε 3 παιδιά χωρίς να καταλάβει που λέει ο λόγος αν είναι έγκυος. Τόσο εύκολα όλα. Κ αφού τα ξεπετάξε κάπως (οπότε μεσολάβησαν κάποια χρόνια, δε θυμάμαι εσένα πόσο είναι τα δικά σου το δικό της το 3ο ήτα περίπου 7 😎 λέει λοιπόν πάω για 4ο. Αποβολή... Της λένε τυχαίο. Λέει οκ όντως έτσι θα είναι. Ξσναμενει αφού άφησε κάποιο καιρό να συνέλθει, πάλι αποβολη. Τελοσπαντων της λέει κάποια στιγμή ένας γιατρός ξέρεις κάτι έχει αλλάξει, ας έχεις 3 παιδιά κάτι συμβαίνει. Ε ξαφνικά είχε θέμα θρομβοφιλιας! Το  είχε ίσως κ παλιά κ τι να πω λόγω κούρασης από τις εγκυμοσύνες τώρα βγήκε; πάντως έκανε ενέσεις κ έκανε το 4ο παιδάκι που τόσο ήθελε! Οπότε οκ μπορεί να είναι τυχαίο αλλά μην το δένεις κ κόμπο. Το ότι έχεις παιδιά δε σημαίνει ότι η κούραση από εγκυμοσύνες κ η ηλικία δεν άλλαξαν κάτι... 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι ήθελα να σου πω την περίπτωση φίλης. Έκανε 3 παιδιά χωρίς να καταλάβει που λέει ο λόγος αν είναι έγκυος. Τόσο εύκολα όλα. Κ αφού τα ξεπετάξε κάπως (οπότε μεσολάβησαν κάποια χρόνια, δε θυμάμαι εσένα πόσο είναι τα δικά σου το δικό της το 3ο ήτα περίπου 7 😎 λέει λοιπόν πάω για 4ο. Αποβολή... Της λένε τυχαίο. Λέει οκ όντως έτσι θα είναι. Ξσναμενει αφού άφησε κάποιο καιρό να συνέλθει, πάλι αποβολη. Τελοσπαντων της λέει κάποια στιγμή ένας γιατρός ξέρεις κάτι έχει αλλάξει, ας έχεις 3 παιδιά κάτι συμβαίνει. Ε ξαφνικά είχε θέμα θρομβοφιλιας! Το  είχε ίσως κ παλιά κ τι να πω λόγω κούρασης από τις εγκυμοσύνες τώρα βγήκε; πάντως έκανε ενέσεις κ έκανε το 4ο παιδάκι που τόσο ήθελε! Οπότε οκ μπορεί να είναι τυχαίο αλλά μην το δένεις κ κόμπο. Το ότι έχεις παιδιά δε σημαίνει ότι η κούραση από εγκυμοσύνες κ η ηλικία δεν άλλαξαν κάτι... 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! 

Πετάγομαι στην συζήτηση γιατί τα λες πολύ σωστά.

Η θρομβοφιλία είναι είτε κληρονομική είτε επίκτητη (θρομβοφιλία κύησης). Αυτό δεν σημαίνει οτι θα εμφανιστεί σε ΚΑΘΕ κύηση που μπορεί να έχεις. Μπορεί να εμφανιστεί μπορεί και όχι.

Οταν ελέγχθηκα στο τμήμα αποβολών του Έλενα για θρομβοφιλία μου είπαν οτι κληρονομική δεν έχω σίγουρα.

Επίκτητη ομως δεν ξέρω. Θα πρέπει να ελεγχθώ ξανά στην 8η εβδομάδα κύησης. Η πρώτη εικόνα είτε οτι δεν έχω ουτε επίκτητη αλλά με ιστορικό αποβολών το ελέγχεις και αυτό.

Αν έχεις κληρονομική έχουν σίγουρα κάποιος από τους γονείς ή / και τα αδέρφια και το πιθανότερο είναι οτι δεν το γνωρίζουν.

Η ειδικότητα που το εξετάζει αυτό ειναι αιματολόγος. Δεν σημαίνει οτι εξετάζεται κάθε εγκυμονούσα αλλά αν υπάρχει ιστορικό αποβολών (α΄σχετα αν έχεις παιδιά ή δεν έχεις) είναι ένας παράγοντας που πρέπει να ελεχθει.

.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

@Hopemumtobeκοριτσι μου να σε ρωτήσω εσυ που έκανες παρακολούθηση ωορρηξιας…είχα διαβάσει διαφορά για την ΑΜΗ κ ένα από αυτά που διάβασα ήταν ότι ισως καποιες φορες να μη κανεις ωορρηξία…εσενα σου έτυχε κάτι τέτοιο να το δείτε στον υπέρηχο; Ότι δεν είχες ωορρηξία; 

Έχω κάνει και εγώ παρακολούθηση. Ναι έχει τύχει να πάω σε γόνιμες και να μην δούμε αυγουλάκι. Να είναι όλα μικρά. Και άλλη μία έχει τύχει να μην έχει καλό σχήμα. Αντί να είναι στρογγυλό ήταν σαν δυο μπαλάκια κολλημένα. Και μου είπε δεν θα είναι καλή αυτή η ωορρηξία δεν είναι και το ωάριο.  Επίσης μου είχε πει ο γιατρός ότι μπορεί να βγαίνει θετικό το τεστ επειδή αυτό ανιχνευει την ορμόνη που στην ουσία τα μεγαλώνει. Και όταν έρθει η ώρα να σπάσει αυτό να απορροφάται και να μην σπάει. Το καλύτερο είναι η παρακολούθηση με υπέρηχο. 

στις πριν 31 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

καλημέρα! είχες τσεκάρει την ωορρηξία με εξέταση προγεστερόνης? έχω διαβάσει πως μπορεί να έρχεται κανονικά η περίοδος ακόμη και στους κύκλους που δεν έγινε ωορρηξία. μόνο με την προγεστερόνη το επιβεβαιώνεις.. εγώ θα κάνω αυτό τον μήνα

Έχω τσεκαρει εγώ με προγεστερόνη. Ναι λένε όταν γίνει η ωορρηξία πας μετά από μια βδομάδα και κανεις προγεστερονη και βλέπεις αν έγινε η ωορρηξία. Και πάλι πιστεύω ο καλύτερος τρόπος είναι ο υπέρηχος. Υπέρηχος στις γόνιμες και μετά μόλις σπάσει για να δεις ότι έσπασε. Μια φορά μου έτυχε να δει ένας γιατρός που πήγαινα ότι έχει σπάσει ένα αυγουλάκι και πίσω να κάνω εξέταση προγεστερόνης και βγήκε σαν να μην είχε γίνει τίποτα. Οπότε δεν τα εμπιστεύομαι πάρα πολύ όλα τα γύρω γύρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημερααα Αντωνία μου ❤️❤️❤️❤️
 

ο γλυκούλης εχει 3 μερες π με κυνηγάει και εγώ δεν είχα καθόλου όρεξη για σεξ κ όλο έβρισκα δικαιολογίες!! Ε χθες του το είπα κ ο γλυκούλης άρχισε κ αυτος να ελπίζει κ σήμερα το πρωί του είπα ότι ήρθε η περιοδοσ και φάνηκε κ σε αυτόν η απογοήτευση….

 

μακαρι να του κάνω έκπληξη στην αγαπημενη του πόλη θα έχω κ τα γενέθλια μ κ τη γιορτή μου θα ειναι το πιο ωραίο δώρο για όλους μας 🙏🙏🙏

Ααααα στην πόλη μου θα έρθεις!!!! 😁😁😁💖💕💕💕💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι ήθελα να σου πω την περίπτωση φίλης. Έκανε 3 παιδιά χωρίς να καταλάβει που λέει ο λόγος αν είναι έγκυος. Τόσο εύκολα όλα. Κ αφού τα ξεπετάξε κάπως (οπότε μεσολάβησαν κάποια χρόνια, δε θυμάμαι εσένα πόσο είναι τα δικά σου το δικό της το 3ο ήτα περίπου 7 😎 λέει λοιπόν πάω για 4ο. Αποβολή... Της λένε τυχαίο. Λέει οκ όντως έτσι θα είναι. Ξσναμενει αφού άφησε κάποιο καιρό να συνέλθει, πάλι αποβολη. Τελοσπαντων της λέει κάποια στιγμή ένας γιατρός ξέρεις κάτι έχει αλλάξει, ας έχεις 3 παιδιά κάτι συμβαίνει. Ε ξαφνικά είχε θέμα θρομβοφιλιας! Το  είχε ίσως κ παλιά κ τι να πω λόγω κούρασης από τις εγκυμοσύνες τώρα βγήκε; πάντως έκανε ενέσεις κ έκανε το 4ο παιδάκι που τόσο ήθελε! Οπότε οκ μπορεί να είναι τυχαίο αλλά μην το δένεις κ κόμπο. Το ότι έχεις παιδιά δε σημαίνει ότι η κούραση από εγκυμοσύνες κ η ηλικία δεν άλλαξαν κάτι... 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Άρα μπορεί κάτι να άλλαξε... Κληρονομική όχι δεν έχουμε!!!! Θα το ψάξω και ελπίζω να τα καταφέρω και εγώ σαν την φίλη σου 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! 

Χαίρομαι που στις εγκυουλες πάνε όλα καλά, και το κορίτσι που έχει συνέχεια εμετούς και αναγούλες να κάνει υπομονή, όταν τελειώσει η προγεστερονη θα είναι καλύτερα. 

@Raf123 μου ένας καινούργιος κύκλος ξεκινά, καλή επιτυχία εύχομαι!

@Antonia2 μακάρι να κάνεις την έκπληξη κοριτσάκι μου και να κάνεις ένα όμορφο δώρο στην επέτειο. 

@marinamanoulitsa υπάρχουν πολλοί τραγικοί άνθρωποι γύρω μας, τα έχω ζήσει και εγώ. Νομίζω πως τις περισσότερες φορές απλά δεν ξέρουν τι να πουν για να σε παρηγορησουν.

Για αυτό που είμαι σίγουρη όμως είναι ότι κάθε παιδί, κάθε έμβρυο αξίζει την χαρά και τον ενθουσιασμό του πρώτου. Άρα θα το λέμε σε όσους θέλουμε και δεν έχουμε υποχρέωση να δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν. ❤️

Εμένα μετά από 3 αρνητικά τεστ ακόμα άφαντη η περίοδος. Έχω πονακια αλλά δεν λέει να κατέβει το αίμα. Εχθές το βράδυ είχα και αδιαθεσία, λες και κάτι μου μύριζε και ανακατεβοταν το στομάχι μου. Παίζει πολλά παιχνίδια το μυαλό τελικά. 

Πόσες ημέρες εχεις καθυστέρηση ;; ;μακάρι να έγινε αργά ή σύλληψη σου και να μην φαινόταν ακόμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Πετάγομαι στην συζήτηση γιατί τα λες πολύ σωστά.

Η θρομβοφιλία είναι είτε κληρονομική είτε επίκτητη (θρομβοφιλία κύησης). Αυτό δεν σημαίνει οτι θα εμφανιστεί σε ΚΑΘΕ κύηση που μπορεί να έχεις. Μπορεί να εμφανιστεί μπορεί και όχι.

Οταν ελέγχθηκα στο τμήμα αποβολών του Έλενα για θρομβοφιλία μου είπαν οτι κληρονομική δεν έχω σίγουρα.

Επίκτητη ομως δεν ξέρω. Θα πρέπει να ελεγχθώ ξανά στην 8η εβδομάδα κύησης. Η πρώτη εικόνα είτε οτι δεν έχω ουτε επίκτητη αλλά με ιστορικό αποβολών το ελέγχεις και αυτό.

Αν έχεις κληρονομική έχουν σίγουρα κάποιος από τους γονείς ή / και τα αδέρφια και το πιθανότερο είναι οτι δεν το γνωρίζουν.

Η ειδικότητα που το εξετάζει αυτό ειναι αιματολόγος. Δεν σημαίνει οτι εξετάζεται κάθε εγκυμονούσα αλλά αν υπάρχει ιστορικό αποβολών (α΄σχετα αν έχεις παιδιά ή δεν έχεις) είναι ένας παράγοντας που πρέπει να ελεχθει.

.

 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Είδα ότι επισκέφτηκε το Έλένά κ επειδή έχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες μου λες λίγο τη διαδικασία; έχω κ εγώ 2 παιδάκια μεγάλα σχετικά αλλά κ 3 βιοχημικές τους τελευταίους 5 μήνες κ θα ήθελα να το ελέγξω γιατί είναι δύσκολο να το περνάω όλο αυτό.τουλαχιστον να δω αν κάτι φταίει. @marinamanoulitsa επειδή καταλαβαίνω ότι στην ιδία περίπου φάση κ εσύ αλλά δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι μου είπε ή 2η γυναικολόγος που πήγα ότι μπορεί να οφείλονται σε έναν από τους 3 παράγοντες. 1ο χρωμοσωματικες ανωμαλίες 2ο θρομβοφιλια 3ο σάλπιγγα. Με σειρά πιθανοτήτων. Ελπίζω να βοήθησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...