Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ


ΙΩΑΝΝΑ1972

Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η Chloe είπε:

Καλησπέρα έχω μπει και εγώ στη διαδικασία υιοθεσίας..ψάχνουμε άκρη και για ιδιωτική..έχω στενοχωρεθει όμως γιατί το ποινικό μου μητρώο γράφει ακόμη ένα πλημελλημα για κάτι χρήματα τα οποία χρωστούσα πριν 10 χρόνια τα οποία έχουν εξοφληθεί..διάβασα ότι ρόλο παίζουν αδικήματα που έχουν να κάνουν με παιδια αλλά πολύ φοβάμαι δεν θα εγκριθει η αίτηση..έχω απογοητευτει

Αν έχεις ποινή που σου επιβλήθηκε πριν δέκα χρόνια σβήνεται από το ποινικό σου μητρώο με αίτηση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 16/1/2022 at 8:29 ΜΜ, ο/η Amelie77 είπε:

Καλησπέρα σας,

με ενδιαφέρει η κρατική και διακρατική υιοθεσία. Δεν είμαι παντρεμένη, ούτε έχω κάποιο σύντροφο. Αυτές τις μέρες αρχίζω να μαζεύω τα χαρτιά που χρειάζονται. Για να υιοθετήσεις παιδάκι απο Αιθιοπία γνωρίζω πλέον ότι δεν γίνεται και για την Ουγκάντα ότι χρειάζεται παραμονή στη χώρα τουλάχιστον ένα χρόνο.   
Θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες. Δεν ξέρω αν γίνονται υιοθεσίες απο άλλα κράτη ή αν υπάρχει ακόμα δυνατότητα από Ελλάδα. 

Ευχαριστώ πολύ 

Έβγαλες άκρη ? Έχω τις ίδιες απορίες και ανησυχίες με εσένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, 

ψάχνω κι εγώ να βγάλω μια άκρη για υιοθεσία ως Μονογονεϊκή οικογένεια.

Αν κάποιος έχει πληροφορίες για δικηγόρους που ασχολούνται με το θέμα η οτιδήποτε χρήσιμο, θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...
στις On 29/12/2021 at 1:08 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται για πληροφορίες κρατικής ή διακρατικης υιοθεσίας να μου στείλει μήνυμα. 

Αν και έχει περάσει ένας χρόνος ελπίζω να το δείτε.Ενδιαφέρομαι για διακρατική υιοθεσία αλλά δεν έχω ιδέα απο που να ξεκινήσω.Η βοήθειά σου θα μου ήταν πολύτιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/11/2022 at 1:06 ΜΜ, ο/η Mins είπε:

Αν και έχει περάσει ένας χρόνος ελπίζω να το δείτε.Ενδιαφέρομαι για διακρατική υιοθεσία αλλά δεν έχω ιδέα απο που να ξεκινήσω.Η βοήθειά σου θα μου ήταν πολύτιμη!

Καλημέρα ☺️

Πάρε εδώ τηλ: 

https://iss-greece.gr/contact/

Είναι η υπηρεσία που ασχολείται με τη διακριτική υιοθεσία. Πες τους ότι θα ήθελες να κλείσεις ένα ραντεβού να σε ενημερώσουν. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Διάβασα το θέμα και ειλικρινά θλιβομαι με τον εγωισμό κάποιων ανθρώπων να αφήνουν τα παιδιά τους σε ιδρύματα, μήπως και κάποια στιγμή μπορέσουν να τα πάρουν... 

Με αποτέλεσμα τα παιδάκια να μεγαλώνουν και μετά να είναι δυσκολότερο να βρεθούν και για αυτά θετοι γονείς... 

Και εστω πως μετά από 4 5 ή έξι χρόνια καταφέρεις να πάρεις το παιδάκι που είχες γεννήσει...  Κατά πόσο θα είναι δικό σου;  γονιός δεν είναι αυτός που γέννα αλλά αυτός που μεγαλώνει το παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Peacock μου ανέφεραν το όνομα σου πως μπορείς να βοηθήσεις καθοδηγήσεις, όχι μόνο για κρατικές αλλά και Γι ιδιωτικές υιοθεσίες. 

Αν όντως έχεις γνώση και διάθεση θα σε παρακαλούσα να επικοινωνήσεις αν μπορείς μαζί μου, μιας και εγώ δεν μπορώ ακόμα να στείλω προσωπικό μήνυμα. 

Ευχαριστώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για να μην παρεξηγηθώ κατανοώ απόλυτα την δυσκολία να αποφασίσεις να δώσεις το μικρό σου για υιοθεσία, μιας κι εγώ αντιμετώπισα τις ίδιες επιφυλάξεις. 

Καταρχάς έπρεπε να δεχτώ την ανικανότητα μου να προσφέρω σε έναν άνθρωπο αυτά που χρειάζεται, μετά όσο και να "μην θέλεις" το μικρό που έχεις μέσα σου δεν παύεις να το νιώθεις και να θέλεις το καλύτερο για αυτό. Και δεν είναι τόσο εύκολο να δεχτεί το εγώ σου πως κάποιος άλλος είναι πιο ικανός από εσένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Peacock μου ανέφεραν το όνομα σου πως μπορείς να βοηθήσεις καθοδηγήσεις, όχι μόνο για κρατικές αλλά και Γι ιδιωτικές υιοθεσίες. 

Αν όντως έχεις γνώση και διάθεση θα σε παρακαλούσα να επικοινωνήσεις αν μπορείς μαζί μου, μιας και εγώ δεν μπορώ ακόμα να στείλω προσωπικό μήνυμα. 

Ευχαριστώ. 

@peacockαν γνωρίζεις για την διαδικασία για ιδιωτική υιοθεσία ή αν μπορείς να βοηθήσεις γενικά στείλε στην @Vasil

❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Πως κάνεις το όνομα μπλε μισοφέγγαρο; 

Θα γράφεις πριν το όνομα το σύμβολο @ και κολλητά συνεχόμενα το όνομα που θες να ταγκαρεις. Θα αρχίσει να σου εμφανίζει μια λίστα με τα όνομα των χρηστών του forum και θα επιλέξεις αυτό που θες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 29/12/2021 at 1:08 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται για πληροφορίες κρατικής ή διακρατικης υιοθεσίας να μου στείλει μήνυμα. 

καλησπέρα θα μπορούσατε ν με διαφωτίσετε όσον αφορά την διακρατικη ;;; διαδικασία κόστος, τρόπος κτλ ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα! 

Για τη διακρατική υιοθεσία θα απευθυνθείτε εδώ: 

https://iss-greece.gr/ti-kanoume/diakratikes-yiothesies/#:~:text=Η διακρατική υιοθεσία είναι η,παιδί%2C στρέφονται στη διακρατική υιοθεσία.

Θα πάρετε τηλ εκεί και θα σας πουν τι χρειάζεται από χαρτιά για κάθε χώρα, προϋποθέσεις κτλ 

Κάθε χώρα έχει δικά της κριτήρια δεν είναι κάτι στάνταρ δηλ. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 29/12/2021 at 1:08 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Γεια σας .θα ήθελα πληροφορίες και εγώ .για διακρατική υιοθεσία.γιατι για εντός δε το βλέπω εύκολο.δε με νοιάζει η ηλικία για μωρό.θα ήθελα μέχρι 5 χρόνων.ευχαριστω

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/12/2021 at 9:02 ΜΜ, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Ευχαρίστως θα σας ενημερώνω. Μέχρι στιγμής τα δικαιολογητικά εκδίδονται πολύ εύκολα,και με σχεδόν μηδενικό κόστος .Εκτός από τα ιατρικά που θέλουν επίσκεψη σε δημόσιο νοσοκομείο,τα υπόλοιπα τα ζήτησα με τηλεδιασκεψη  μεσω υπολογιστή από ΚΕΠ. Επίσης οι κοινωνικοί λειτουργοί της προνοιας που θα εξετάσουν το φάκελό μου μου εδωσαν κατευθύνσεις τηλεφωνικά από την πρώτη στιγμή. Μένω στην Κρήτη, αλλά ειναι παντου  η ιδια διαδικασια.Σήμερα ειδα και ψυχίατρο και κοινωνική λειτουργό, ήταν πολύ ευγενικοί και ενθαρυντικοί.Δεν εχω συναντήσει καμία δυσκολία μέχρι στιγμής,ισα ισα που νιώθω πιο χαρουμενη γιατί νιώθω οτι κανω αυτο που επιθυμεί η καρδιά μου και οπλίζομαι με υπομονή, κάλλιο αργά παρά ποτέ.Και με διαβεβαίωσαν ότι δεν χρειαζεται να έχεις μια περιουσία, απλά οι αιτήσεις είναι πολλες και δεν υπάρχουν αρκετά παιδάκια. Για αυτό και μου προτείναν και την διακρατική υιοθεσία, για το σκοπό αυτό όλα τα έγγραφα τα εκδίδω σε διπλά πρωτότυπα.

Γειά σας ενδιαφέρομαι για ιδιωτική υιοθεσία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...

Μπήκα κι εγώ στη διαδικασία της κρατικής υιοθεσίας μετά από άπειρες εξωσωματικές. Η γραφειοκρατία ειναι το λιγότερο κακό... Οκ θέλει λίγο χρόνο να μαζε΄ψεις χαρτιά και πιστοποιητικά υγείας αλλά το χειρότερο είναι ότι μωρά υγιή δεν υπάρχουν και προσπαθούν να σε πείσουν να πάρεις με ειδικές ανάγκες και μεγαλύτερης ηλικίας  και γενικά στα κάνουν όλα τόσα μαύρα ίσως για να χάνεις την ελπίδα και να τα παρατάς. Η ίδια η κοινωνική λειτουργός παραδέχτηκε ότι τα ιδρύματα δεν απελευθερώνουν παιδιά για να εξακολουθούν να υπάρχουν ως δομές. Πέρασα 2 ραντεβού, συμπλήρωσα ένα απίστευτα χαζό ερωτηματολόγιο το οποίο έκαναν μετάφραση από άλλη χώρα και φαίνεται σα να μην έχει σταθμιστεί καν στον ελληνικό πληθυσμό. Μετά πρέπει να ρθουν από το σπίτι σου να το ελέγξουν, να γραφτείς να κάνεις κάποια σεμινάρια τα οποία τα καθυστερούν λόγω ελλείψεως λέει διδασκόντων και μετά από όοοολα αυτά να σε κάνουν "match" από το σύστημα με τα διαθέσιμα παιδιά, να περάσεις μια περίοδο επισκέψεων γνωριμίας κλπ. Το παιδί θα το πάρεις αλλά το δικαστήριο για να γίνει δικό σου μπορεί να γίνει μετά από χρόνια με ότι αυτό συνεπάγεται κι επίσης είσαι υποχρεωμένος 3 χρόνια μετά να σε ελέγχουν. Σταμάτησα μετά τη 2η συνέντευξη και ψάχνω για ιδιωτική αλλά δε βγάζω άκρη... Η μόνη safe επιλογή δείχνει να είναι η Αφρική αλλά απαιτείται πολύμηνη παραμονή εκεί την οποία δε μπορούν όλοι να υποστηρίξουν... Κάποιος πρέπει και να δουλεύει για να έχει τον παχυλό μισθό που ζητούν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marilia_ αυτή είναι η διαδικασία.

Δεν προσπαθεί κανένας να σε ψήσει να πάρεις παιδί με ασθένεια ή κάποια δυσκολία. Πιθανών να σου προβάλουν τις εναλλακτικές σου με λάθος τρόπο.

Όπως και να έχει, η υιοθεσία είναι μια μακρόχρονη διαδικασία που είτε είναι κρατική είτε διακρατική θέλει χρόνο, και ορισμένες φορές είναι καλό (υπό την έννοια του ότι σε προετοιμάζει να δεχτείς ένα παιδί στο σπίτι σου. Η αντιστοιχία με το φυσικό τρόπο είναι οι 9 μήνες αναμονής για τον τοκετό. Έχεις χρόνο να το χωνέψεις, να προετοιμαστείς, να προσαρμοστείς).

Βέβαια, αν κρίνει κάποιος από την δική μας περίπτωση, έχει καταντήσει κάπως αηδία, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν έχουμε και άλλη επιλογή.

Η κρατική υιοθεσία λοιπόν, θέλει χρόνο πολύ, και να ρήξεις και λίγο νερό στο ποτήρι σου. Δηλαδή, αν θέλεις νεογέννητο παιδάκι, τότε θα περιμένεις για πολλά πολλά χρόνια ακόμα. Η κοινωνική λειτουργός σας, καλά σας τα είπε. Τα παιδάκια τα έχουν δηλωμένα ως προς αναδοχή και όχι ως προς υιοθεσία, γιατί τα φράγκα είναι πολλά και τι θα κάνουν μετά όλοι αυτοί οι ανίκανοι που τρώνε από αυτό το μαγαζί; κλέφτες θα γίνουν;

Η ιδιωτική υιοθεσία είναι μια λύση γρήγορη αν κάνεις τις κατάλληλες διασυνδέσεις (μη με ρωτήσεις, δεν έχω τέτοιου τύπου διασυνδέσεις), αλλά κοστίζει, και επίσης κουβαλάς και το βάρος της "αγοράς" του παιδιού σου. Τουλάχιστον στα δικά μας μάτια, είναι σαν μια αγορά για να καλύψει κάποιος το προσωπικό του καινό. Όπως παίρνει κάποιος δηλαδή ένα ακριβό αυτοκίνητο για να καλύψει τη ματαιοδοξία του, έτσι παίρνει και ένα παιδί δίνοντας χρήματα σε μια γυναίκα του ανατολικού μπλοκ μέσω γιατρών, δικηγόρων, κλπ κλπ για να καλύψει το καινό της οικογένειας του. Και σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, τα χρήματα είναι πάρα πολλά (έχω ακούσει για 25 - 30 - 40 χιλιάδες) και επίσης υπάρχει και εκεί αναμονή. Πρώτα δίνεις την "παραγγελία" σου και μετά το ετοιμάζουν για να σου το φέρουν. Τέλος και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνεις τα σεμινάρια, και επίσης και σε αυτή την περίπτωση θα έχεις έλεγχο στο σπίτι σου για τα επόμενα 3 χρόνια, όπως επίσης και το δικαστήριο θα κινηθεί στους ίδιους ρυθμούς με την κρατική υιοθεσία. Για να κλείσω και το κομμάτι της ιδιωτικής υιοθεσίας, να έχεις τα μάτια σου ορθάνοιχτα, γιατί παίζουν και σενάρια του τύπου, "έχω αυτό το παιδί που δεν μπορώ να το μεγαλώσω και θέλω να το δώσω για ιδιωτική υιοθεσία, παίρνεις λοιπόν το παιδί στο σπίτι σου με μια συμβολαιογραφική πράξη μέχρι να γίνει το δικαστήριο το οποίο όπως είπαμε παραπάνω αργεί, και όταν έρθει η ιδιοποίηση για το δικαστήριο, η βιολογική μητέρα μπορεί να σε ενημερώσει πως για να έρθει να δώσει τη συγκατάθεση της θέλει Χ ποσό, διαφορετικά δε θα συναινέσει στο δικαστήριο για να ολοκληρωθεί η υιοθεσία".

Τέλος, σε ότι αφορά της διακρατικές υιοθεσίες, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την Διεθνή Διακρατική Υπηρεσία για να ενημερωθείς για το τι παίζει. Αυτό που γνωρίζω, είναι πως η Σιέρα Λεόνε απαιτεί το παιδί να μπει σε αναδοχή για 6 μήνες (αυτό σημαίνει πως το παιδί πρέπει να βγει από το ίδρυμα για 6 μήνες, αλλά δε μπορείς να το πάρεις στην πατρίδα σου) και αυτό είναι που κολλάει τους περισσότερους ανθρώπους. Ωστόσο υπάρχει ένας θεσμός που λέγετε fostering house και που μπορεί να φιλοξενεί τα παιδιά για τους μήνες που απαιτούνται. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, για όσο καιρό το παιδί είναι εκεί, εσύ πληρώνεις τη διαμονή του / διατροφή του, και μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία τότε πας, κάνεις το δικαστήριο στη Σιέρα Λεόνε για να ολοκληρωθεί η υιοθεσία, μετά πας σε κάποιο άλλο αφρικανικό κράτος που δε θυμάμαι το όνομα του για να βγάλεις χαρτιά στο παιδί για να ταξιδέψει στην Ελλάδα (επειδή στη Σιέρα Λεόνε δεν υπάρχει ελληνικό προξενείο) και τέλος, νομίζω κάνεις και στην Ελλάδα δικαστήριο. Κλείνοντας να πω, πως σε αυτή την περίπτωση δε γνωρίζω τι συμβαίνει με έλεγχο από κοινωνικούς λειτουργούς και αν θα πρέπει πάλι να κάνεις το σεμινάριο.

Όπως και να έχει, εξοπλίσου με αρκετή υπομονή και επιμονή !

Στο τέλος, μάντεψε ποιος ... θα κερδίσεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...