Μετάβαση σε περιεχόμενο

ψυχολογική υποστήριξη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

Έχω μπει στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, όλοι πιστεύουν ότι πρέπει να πλέω σε πελάγη ευτυχίας κι ότι είμαι πολύ χαρούμενη! Αντ' αυτού εδώ και 3 βδομάδες το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο, ειρωνεύομαι και νευριάζω με το παραμικρό.

Ο σύζυγός μου δεν με αναγνωρίζει φυσικά κι ο καιρο΄ς δεν κυλάει όπως το είχα φανταστεί... Από τη μια νοιώθω ότι δεν μπορώ να κοντρολάρω την κατάσταση κι από την άλλη ότι ταράζω και το μωρό όντας ανήσυχη και αγχωμένη, κάτι το οποίο δεν θέλω καθόλου. Δυστυχώς ο σύζυγός μου δεν είναι κι ο πιο υποστηρικτικός άνθρωπος του κόσμου κι ΄όλο αυτό το κουβαλάω μόνη μου. Δεν μπορεί να καταλάβει τα συναισθήματά μου και μου λέει ότι είμαι αδύναμη σαν άνθρωπος και

διάφορα τέτοια που δεν με βοηθάνε καθόλου, αντιθέτως με κάνουν χειρότερα.

Δεν γράφω για να βρω το δίκιο μου! Οποιαδήποτε συμβουλή έχει κάποια κοπέλα είναι ευπρόσδεκτη! 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η neraidoskonh είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Έχω μπει στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, όλοι πιστεύουν ότι πρέπει να πλέω σε πελάγη ευτυχίας κι ότι είμαι πολύ χαρούμενη! Αντ' αυτού εδώ και 3 βδομάδες το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο, ειρωνεύομαι και νευριάζω με το παραμικρό.

Ο σύζυγός μου δεν με αναγνωρίζει φυσικά κι ο καιρο΄ς δεν κυλάει όπως το είχα φανταστεί... Από τη μια νοιώθω ότι δεν μπορώ να κοντρολάρω την κατάσταση κι από την άλλη ότι ταράζω και το μωρό όντας ανήσυχη και αγχωμένη, κάτι το οποίο δεν θέλω καθόλου. Δυστυχώς ο σύζυγός μου δεν είναι κι ο πιο υποστηρικτικός άνθρωπος του κόσμου κι ΄όλο αυτό το κουβαλάω μόνη μου. Δεν μπορεί να καταλάβει τα συναισθήματά μου και μου λέει ότι είμαι αδύναμη σαν άνθρωπος και

διάφορα τέτοια που δεν με βοηθάνε καθόλου, αντιθέτως με κάνουν χειρότερα.

Δεν γράφω για να βρω το δίκιο μου! Οποιαδήποτε συμβουλή έχει κάποια κοπέλα είναι ευπρόσδεκτη! 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Γειά σου κοπέλα μου. Είδα τυχαία το μνμ σου στη σελίδα και επειδή γέννησα πρόσφατα, να σου πω καταρχάς ότι όλα αυτά που αισθάνεσαι είναι φυσιολογικά γιατί γίνεται μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου αλλά από την άλλη ειναι και παροδικα. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα για σένα, να κοιμάσαι όσο πιο πολύ μπορείς, να χαλαρώνεις με καμία ταινία, να διαβάσεις κανένα βιβλίο... Είναι ιδανική περίοδος αυτή να κάνεις χαλαρωτικά πράγματα και να ευχαριστηθείς ύπνο 😁 Για το θέμα της ψυχολογίας, ψαξε λίγο το πρόγραμμα φαιναρετη, πάρε τηλ και πες τους ότι χρειάζεσαι ψυχολογική βοήθεια, είναι δωρεάν και κάνουν πραγματικά πολύ καλή δουλειά. 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η neraidoskonh είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Έχω μπει στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, όλοι πιστεύουν ότι πρέπει να πλέω σε πελάγη ευτυχίας κι ότι είμαι πολύ χαρούμενη! Αντ' αυτού εδώ και 3 βδομάδες το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο, ειρωνεύομαι και νευριάζω με το παραμικρό.

Ο σύζυγός μου δεν με αναγνωρίζει φυσικά κι ο καιρο΄ς δεν κυλάει όπως το είχα φανταστεί... Από τη μια νοιώθω ότι δεν μπορώ να κοντρολάρω την κατάσταση κι από την άλλη ότι ταράζω και το μωρό όντας ανήσυχη και αγχωμένη, κάτι το οποίο δεν θέλω καθόλου. Δυστυχώς ο σύζυγός μου δεν είναι κι ο πιο υποστηρικτικός άνθρωπος του κόσμου κι ΄όλο αυτό το κουβαλάω μόνη μου. Δεν μπορεί να καταλάβει τα συναισθήματά μου και μου λέει ότι είμαι αδύναμη σαν άνθρωπος και

διάφορα τέτοια που δεν με βοηθάνε καθόλου, αντιθέτως με κάνουν χειρότερα.

Δεν γράφω για να βρω το δίκιο μου! Οποιαδήποτε συμβουλή έχει κάποια κοπέλα είναι ευπρόσδεκτη! 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

Θα σου πω ότι αυτό που περιγράφεις *2 τουλάχιστον ήταν όλη η πρώτη μου εγκυμοσύνη. 

Καθόλου υποστήριξη, αλλαγή τελείως της ζωής μου , έτσι ξαφνικά! 

Και να αισθάνομαι και άσχημα που δεν αισθάνομαι όμορφα με την κατάσταση μου ...

Οπότε σε νιώθω όσο περισσότερο γίνεται! 

Καταρχάς είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις έτσι , είναι βασικά το πιο φυσιολογικό αν θέλεις την γνώμη μου . Όλα αλλάζουν, το σώμα , η ζωή σου , ούτε να κοιμηθείς καλά δεν μπορείς πλέον ! 

Θα σου πω με σιγουριά ότι αυτή η κατασταση που βιώνεις δεν είναι για πάντα ! σε λίγους μήνες θα είσαι μια χαρά πάλι ! 

Σαν συμβουλή θα σου πω να μιλάς όσο περισσότερο γίνεται για το οτιδήποτε αισθάνεσαι, αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις μνμ να συζητήσουμε, είμαι έγκυος στο 2 εγώ και είμαι στον 7ο μήνα ! 

Επίσης αν αισθάνεσαι ότι δεν αντέχεις άλλο δεν είναι κακό να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, εγώ μετανιώνω που δεν το έκανα τότε να σου πω την αλήθεια μου . Αν είχα πάει νωρίτερα θα αισθανομουν καλύτερα πιο γρήγορα! 

Με το καλό σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια ! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια και τις 2! 

Τόσους μήνες ήμουν μια χαρά κ τωρα δεν μ αρέσει καθόλου το πώς συμπεριφέρομαι. Είναι σαν να μαι άλλος άνθρωπος και μετά έχω και τύψεις για το μωρό, για τους άλλους, για μένα που με ελέγχει ο θυμός.

Ωστόσο τα οικονομικά μου δεν με παίρνουν κ τόσο ώστε να συμβουλευτώ κάποιον ειδικό οπότε θα ψάξω το πρόγραμμα Φαιναρέτη. Η συνειδητοποίηση του προβλήματος είναι η αρχή για τη λύση του! 

Σας εύχομαι τα καλύτερα και σε σενα Christine μια τελειομηνή εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου! Ετσι ημουν κι εγω λιγο πριν γεννησω!Ειχα φρικαρει!Και για ενα μικρο διαστημα ετσι ημουν και μετα! Ειναι απολυτως φυσιολογικο και επειδη μπορει μελλοντικα να νιωσεις ετσι,να ξερεις οτι βοηθαει απιστευτα να τα βγαλεις απο μεσα σου σε εναν ψυχολογο! Καμια φορα οι δικοι μας δεν ζυγιζουν παντα καλα τις καταστασεις,δεν καταλαβαινουν τι συμβαινει με τις ορμονες μας και λενε κατι που σε αλλη φαση θα περνουσε απαρατηρητο,αλλα τωρα ειναι σαν μαχαιρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/11/2021 at 8:00 ΠΜ, ο/η neraidoskonh είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια και τις 2! 

Τόσους μήνες ήμουν μια χαρά κ τωρα δεν μ αρέσει καθόλου το πώς συμπεριφέρομαι. Είναι σαν να μαι άλλος άνθρωπος και μετά έχω και τύψεις για το μωρό, για τους άλλους, για μένα που με ελέγχει ο θυμός.

Ωστόσο τα οικονομικά μου δεν με παίρνουν κ τόσο ώστε να συμβουλευτώ κάποιον ειδικό οπότε θα ψάξω το πρόγραμμα Φαιναρέτη. Η συνειδητοποίηση του προβλήματος είναι η αρχή για τη λύση του! 

Σας εύχομαι τα καλύτερα και σε σενα Christine μια τελειομηνή εγκυμοσύνη!

Με το καλό να γεννήσεις κορίτσι μου. Θα δεις όλα θα περάσουν! Είναι το άγνωστο περισσότερο που τρομάζει αλλά όταν πια τα βιώνεις δεν είναι τόσο τρομακτικά από κοντά 😁 Όλα θα πάνε καλά και θα νιώσεις και πάλι χαρούμενη 😀 Όσο για τον σύζυγο, όλοι οι άντρες ίδιοι είναι... Φρικαρουν κι αυτοί μη νομίζεις κι αντιδρούν με τον δικό τους τρόπο. Τα ίδια έκανε και ο δικος μου, δεν μπορουσε να διαχειριστεί τις ψυχολογικές μεταπτώσεις μου γιατί είχε κι αυτός πολύ άγχος... 😅 Ελπίζω το πρόγραμμα φαιναρετη να σε βοηθήσει ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...