Μετάβαση σε περιεχόμενο

κατάθλιψη στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λ΄΄ίγες ημέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος, και από τότε νιώθω μόνο στενοχω΄ρια. Ήταν η πρω΄τη μας προσπάθεια με το σύζυγο μου και τα καταφέραμε με την πρώτη, και αντί να χαίρομαι, βιώνω μόνο αρνητικά συναισθήματα.. Δεν θέλω να προσβάλλω καμία κοπέλα που μπορέι να έχει αντιμετωπίσει δυσκολία να συλλάβει ούτε να φανώ αχα΄ριστη. Όμως φοβάμαι τους μήνες που ΄ερχονται, το αν θα συνδεθώ με το μωρό, αν θα είμαι καλή μητέρα, αν είμαι έτοιμη και φτιαγμένη για να γίνω γονιός, νιώθω ότι χάνω τον εαυτό μου. Δεν ξέρω αν φταίνε οι ορμόνες ή όχι αλλά θα ήθελα να μάθω αν νιώθει ή έχει νιώσει και κάποια άλλη κοπέλα έτσι γιατί είμαι γεμάτη τύψεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η nefeli 1 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λ΄΄ίγες ημέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος, και από τότε νιώθω μόνο στενοχω΄ρια. Ήταν η πρω΄τη μας προσπάθεια με το σύζυγο μου και τα καταφέραμε με την πρώτη, και αντί να χαίρομαι, βιώνω μόνο αρνητικά συναισθήματα.. Δεν θέλω να προσβάλλω καμία κοπέλα που μπορέι να έχει αντιμετωπίσει δυσκολία να συλλάβει ούτε να φανώ αχα΄ριστη. Όμως φοβάμαι τους μήνες που ΄ερχονται, το αν θα συνδεθώ με το μωρό, αν θα είμαι καλή μητέρα, αν είμαι έτοιμη και φτιαγμένη για να γίνω γονιός, νιώθω ότι χάνω τον εαυτό μου. Δεν ξέρω αν φταίνε οι ορμόνες ή όχι αλλά θα ήθελα να μάθω αν νιώθει ή έχει νιώσει και κάποια άλλη κοπέλα έτσι γιατί είμαι γεμάτη τύψεις..

Καλημέρα κορίτσι μου! Κανένας άνθρωπος και καμιά γυναίκα δεν νομίζω να είναι έτοιμη στην κυριολεξία να γίνει μαμά. Όσο κι αν προετοίμαζε σαι γι'αυτο ψυχολογικά, όσο κι αν λες ότι το θέλεις, μόλις έρχεται εκείνη η ώρα να αναλάβεις εξολοκλήρου την φροντίδα ενός μωρού, σε πιάνουν οι ανησυχίες σου. Αυτά που περιγράφεις είναι απλοί και φυσιολογικοί φόβοι για τον ερχομό του μωρού σου. Είναι καθαρό άγχος. Δεν είναι ότι δεν είσαι χαρούμενη. Απλά τα άλλα συναισθήματα είναι πιο δυνατά αυτή τη στιγμή και υπερισχύουν. Χαλάρωσε και ζήσε αυτή την περίοδο όσο πιο όμορφα και ονειρεμένα μπορείς. Βγάλε τις κακές σκέψεις και ξεκινά να κάνεις όμορφα πράγματα για σένα και για το μωρό σου που έρχεται. Η περίοδος της εγκυμοσύνης είναι η ομορφότερη περίοδος μιας γυναίκας. Ειδικά αυτή του πρώτου σου παιδιού. Έζησα 2 εγκυμοσύνες και το αλλάζω με τίποτα. Παρά τις όποιες δυσκολίες(ευτυχως όχι πολλές). Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η nefeli 1 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λ΄΄ίγες ημέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος, και από τότε νιώθω μόνο στενοχω΄ρια. Ήταν η πρω΄τη μας προσπάθεια με το σύζυγο μου και τα καταφέραμε με την πρώτη, και αντί να χαίρομαι, βιώνω μόνο αρνητικά συναισθήματα.. Δεν θέλω να προσβάλλω καμία κοπέλα που μπορέι να έχει αντιμετωπίσει δυσκολία να συλλάβει ούτε να φανώ αχα΄ριστη. Όμως φοβάμαι τους μήνες που ΄ερχονται, το αν θα συνδεθώ με το μωρό, αν θα είμαι καλή μητέρα, αν είμαι έτοιμη και φτιαγμένη για να γίνω γονιός, νιώθω ότι χάνω τον εαυτό μου. Δεν ξέρω αν φταίνε οι ορμόνες ή όχι αλλά θα ήθελα να μάθω αν νιώθει ή έχει νιώσει και κάποια άλλη κοπέλα έτσι γιατί είμαι γεμάτη τύψεις..

Καλημερα! Είμαι στην ίδια φάση. Πριν 1 εβδομάδα έμαθα ότι είμαι έγκυος στο 2ο μήνα προσπάθειας κι έχω τρομερή εναλλαγή συναισθημάτων. Στην αρχή ενθουσιαστηκα, μετά αγχώθηκα για το αν θα πάνε καλά τα πράγματα, γιατί ούτε καν το έχουμε δει ακόμα και τι θα γίνει αν χαθεί, αν έχει κάποιο πρόβλημα και ταλαιπωρηθουμε όλοι και τελικά δεν το έχουμε και μετά αν θα είμαι καλή μητέρα,τι αλλαγές θα φέρει αυτό στη ζωή μου, πώς θα αλλάξει το σώμα μου κλπ. Αυτά τα συναισθήματα και οι σκέψεις εναλλάσσονται μέσα στην ημέρα διαρκώς, αλλά προσπαθώ να έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι είναι τόσες οι ορμονικές αλλαγές και τόσο μεγάλη η αλλαγή της ζωής μας που είναι λογικό να υπάρχουν όλα αυτά. Σίγουρα οι ενοχές είναι περιττές, καθώς κανείς δε γεννιέται έτοιμος να γίνει γονιός και όλοι έχουν αυτές τις σκέψεις (άντρες γυναίκες). Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μάθουμε να είμαστε γονείς όπως έμαθαν όλοι οι γονείς πριν από εμάς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η nefeli 1 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λ΄΄ίγες ημέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος, και από τότε νιώθω μόνο στενοχω΄ρια. Ήταν η πρω΄τη μας προσπάθεια με το σύζυγο μου και τα καταφέραμε με την πρώτη, και αντί να χαίρομαι, βιώνω μόνο αρνητικά συναισθήματα.. Δεν θέλω να προσβάλλω καμία κοπέλα που μπορέι να έχει αντιμετωπίσει δυσκολία να συλλάβει ούτε να φανώ αχα΄ριστη. Όμως φοβάμαι τους μήνες που ΄ερχονται, το αν θα συνδεθώ με το μωρό, αν θα είμαι καλή μητέρα, αν είμαι έτοιμη και φτιαγμένη για να γίνω γονιός, νιώθω ότι χάνω τον εαυτό μου. Δεν ξέρω αν φταίνε οι ορμόνες ή όχι αλλά θα ήθελα να μάθω αν νιώθει ή έχει νιώσει και κάποια άλλη κοπέλα έτσι γιατί είμαι γεμάτη τύψεις..

Καλημέρα! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και εύχομαι να εξελιχθούν όλα καλά!!! 

Λοιπόν δεν χρειάζεται να νιώθεις ενοχές, γιατί πίστεψε με οι περισσότερες έχουμε κάνει αυτές τις σκέψεις ειδικά τώρα στην εποχή που ζούμε. Εγώ είμαι στον πέμπτο μήνα και πρόσφατα σκεφτόμουν αν ήταν τελικά σωστή απόφαση να κάνουμε παιδί, αν είμαστε έτοιμοι να το μεγαλώσουμε και επίσης αν γεννηθεί και εγώ δεν το αγαπάω ή αν μου σπάει τα νεύρα όταν κλαίει; 😂😂😂 Τώρα που τα ξανά σκέφτομαι γελάω γιατί ξέρω ότι θα το αγαπάω όσο τίποτα να τον κόσμο, γιατί ήδη το αγαπάω όσο τίποτα στον κόσμο... Η διάθεση μιας εγκύου γενικά έχει πολλά πάνω κάτω. 

Επίσης το να σκέφτεσαι όλα αυτά σημαίνει ότι νοιάζεσαι για το παιδί που θα φέρεις στον κόσμο. Το αν θα είμαι καλός γονιός, έτοιμος κλπ κλπ πιστεύω ότι τα σκέφτονται αυτοί που είναι έτοιμοι τελικά. Αυτοί που δεν είναι έχουν άγνοια κινδύνου!!! 

Ελπίζω να βοήθησα.❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ πραγματικά.. Σιγουρα με βοηθάνε αυτά τα λόγια και ελπίζω ΄σύντομα να φύγουν αυτές οι σκέψεις ή έστω να αντισταθμίζονται με άλλες πιο χαρούμενες.. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η nefeli 1 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λ΄΄ίγες ημέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος, και από τότε νιώθω μόνο στενοχω΄ρια. Ήταν η πρω΄τη μας προσπάθεια με το σύζυγο μου και τα καταφέραμε με την πρώτη, και αντί να χαίρομαι, βιώνω μόνο αρνητικά συναισθήματα.. Δεν θέλω να προσβάλλω καμία κοπέλα που μπορέι να έχει αντιμετωπίσει δυσκολία να συλλάβει ούτε να φανώ αχα΄ριστη. Όμως φοβάμαι τους μήνες που ΄ερχονται, το αν θα συνδεθώ με το μωρό, αν θα είμαι καλή μητέρα, αν είμαι έτοιμη και φτιαγμένη για να γίνω γονιός, νιώθω ότι χάνω τον εαυτό μου. Δεν ξέρω αν φταίνε οι ορμόνες ή όχι αλλά θα ήθελα να μάθω αν νιώθει ή έχει νιώσει και κάποια άλλη κοπέλα έτσι γιατί είμαι γεμάτη τύψεις..

Καλημερα και συγχαρητήρια !

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν ακριβώς έτσι, ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι το περιγράφεις. Γενικά ήμουν όσο χειρότερα έχω υπάρξει ποτέ στη ζωή μου . Και ένιωθα άσχημα επειδή δεν ένιωθα όμορφα που είμαι έγκυος.... 

Θα σου πω από την εμπειρία μου ότι τελικά είναι φυσιολογικό να μην νιώθουμε και τέλεια επειδή είμαστε έγκυες. Επίσης ότι όλο αυτό που νιώθεις δεν είναι για πάντα ! 

Η εγκυμοσύνη είναι μια διαδικασία που ολόκληρο το σώμα αλλάζει, οι ορμόνες κάνουν πάρτυ, και εσύ μπαίνεις σε μια διαδικασία για το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. 

Απλά χαλάρωσε και μην φοβάσαι να μιλήσεις για το οτιδήποτε νιώθεις! Για την ακρίβεια να μιλάς συνέχεια για τα συναισθήματα σου , όσο περισσότερο μπορείς ! 

Επίσης δοκίμασε να κάνεις πράγματα που σε γεμίζουν! 

Αφού κατάφερα εγώ να επιβιώσω από την πρώτη εγκυμοσύνη μου και αισίως να θηλασω 2 χρόνια , τότε όλα γίνονται ! 

Όποτε θέλεις στείλε μου μνμ , θα χαρώ πολύ να συζητήσουμε για τους προβληματισμούς σου ! Δεν είσαι μόνη ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα όπως σου έγραψαν κ πιο πάνω συμβαίνει οι γυναίκες να νιώθουν έτσι όπως περιγράφεις λόγω ορμονών λόγω των συνθηκών που βιώνουμε λόγω άγχους κτλ κτλ 

 

ωστοσο υπάρχει περίπτωση σε μια εγκυμοσύνη όπως κ μετά από αυτήν η γυναίκα να βιωσει κατάθλιψη (πχ επιλόχειο κατάθλιψη) αν πιστεύεις ότι είναι κάτι που δν μπορείς να διαχειριστείς μπορείς να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου πρώτα κ να σου προτείνει να μιλήσεις κ  μ έναν ειδικό πχ ψυχολόγο 

όλα θα πάνε καλά σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη με πολλές χαρές ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου! Αρχικα πολλα συγχαρητηρια για εγκυμοσυνη σου και σου ευχομαι τα καλυτερα💗

Δυστυχως δεν ειμαι ακομη εγκυος ομως εχω καποια εμπειρια λογω επαγγελματος και επισης λογω πολλων ετων προσωπικης ψυχοθεραπειας. Θα σου ελεγα οτι η εγκυμοσυνη ειναι μια ιδιαιτερα απαιτητικη περιοδος οχι μονο για το σωμα μας αλλα και την ψυχη μας. Και εκτος απο τα πολυ ευχαριστα συναισθηματα που ειναι τα προφανη και αναμενομενα μας ξυπναει καποιες φορες και  φοβους, αγωνιες, αγχη κλπ και σε πρακτικο επιπεδο αλλα και καποιες φορες σε υποσυνειδητο επιπεδο. Εαν θεωρησεις οτι δεν μπορεις να τα διαχειριστεις  ολα αυτα τα συναισθηματα σου προτεινω να ζητησειςς βοηθεια ενος ψυχοθεραπευτη. Φυσικα να μας στελνεις κι εδω μηνυματα να τα λεμε, Και παλι σου ευχομαι τα καλυτερα💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου. Αυτή τη φάση περνούσα τις 2 πρώτες εβδομάδες που το είχα μάθει... Μετά έφυγε αυτό το συναίσθημα εντελώς! 

Μην ανησυχείς, είναι απολύτως φυσιολογικό η εναλλαγή συναισθημάτων. Όλα καλά θα πάνε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητηρια κοριτσι μου!! Νομιζω οτι οι περισσοτερες μετα την χαρα "δειλιασαμε" και φοβηθηκαμε! Ως εναν βαθμο ειναι απολυτως φυσιολογικο! Αν ομως εσενα αυτο σε χαλαει,νιωθεις οτι δεν περναει με τον καιρο και η "λυπη"ειναι μεγαλυτερη απο την χαρα,τοτε καθολου κακο δεν ειναι να μιλησεις με καποιον για να νιωσεις καλυτερα!οι ορμονες στην εγκυμοσυνη τρελαινονται και πολλα συναισθηματα μας δεν μπορουμε να τα ορισουμε,ή πολλες φορες δεν αναγνωριζουμε ουτε τον εαυτο μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2021 at 11:52 ΠΜ, ο/η Christine_ είπε:

Καλημερα και συγχαρητήρια !

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν ακριβώς έτσι, ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι το περιγράφεις. Γενικά ήμουν όσο χειρότερα έχω υπάρξει ποτέ στη ζωή μου . Και ένιωθα άσχημα επειδή δεν ένιωθα όμορφα που είμαι έγκυος.... 

Θα σου πω από την εμπειρία μου ότι τελικά είναι φυσιολογικό να μην νιώθουμε και τέλεια επειδή είμαστε έγκυες. Επίσης ότι όλο αυτό που νιώθεις δεν είναι για πάντα ! 

Η εγκυμοσύνη είναι μια διαδικασία που ολόκληρο το σώμα αλλάζει, οι ορμόνες κάνουν πάρτυ, και εσύ μπαίνεις σε μια διαδικασία για το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. 

Απλά χαλάρωσε και μην φοβάσαι να μιλήσεις για το οτιδήποτε νιώθεις! Για την ακρίβεια να μιλάς συνέχεια για τα συναισθήματα σου , όσο περισσότερο μπορείς ! 

Επίσης δοκίμασε να κάνεις πράγματα που σε γεμίζουν! 

Αφού κατάφερα εγώ να επιβιώσω από την πρώτη εγκυμοσύνη μου και αισίως να θηλασω 2 χρόνια , τότε όλα γίνονται ! 

Όποτε θέλεις στείλε μου μνμ , θα χαρώ πολύ να συζητήσουμε για τους προβληματισμούς σου ! Δεν είσαι μόνη ! 

Σε ευχαριστώ πολύ για όσα μου λες πραγματικα,  όπως και όλες τις κοπέλες.. με έχουν βοηθήσει πολύ όσα μου γράφετε και είμαι λίγο πιο ήρεμη αυτές τις μέρες, τουλάχιστον σταμάτησαν τα κλάματα.. εσύ πως το ξεπέρασες? μίλησες με κάποιον ειδικό? σκέφτομαι να απευθυνθώ σε κάποιον αλλά δεν ξέρω πως να επιλέξω τον κατάλληλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! Είμαι αρκετά καινούρια όχι μόνο στην εγκυμοοσύνη αλλά και στο site και δεν είμαι απόλυτα σίγουρα ότι τα κάνω σωστά. Ήθελα να γράψω ότι όπως είπα και στην Christine,  έχω αντλήσει πολύ κουράγιο από αυτά που μου λέτε. Προσπαθώ να είμαι λίγο πιο ήρεμη, το πιο δύσκολο είναι όταν ξυπνάω , σαν τα συνειδητοποιώ από την αρχή και με  παίρνει από κάτω. Σίγουρη λίγο πιο ήρεμη είμαι οπότε σας ευχαριστώ πολύ! Αν κάποια γνωρίζει πως και που μπορώ να βρω κάποιον ψυχοθεραπευτή, οι γνώμες σας είναι ευπρόσδεκτες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/11/2021 at 8:30 ΜΜ, ο/η nefeli 1 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για όσα μου λες πραγματικα,  όπως και όλες τις κοπέλες.. με έχουν βοηθήσει πολύ όσα μου γράφετε και είμαι λίγο πιο ήρεμη αυτές τις μέρες, τουλάχιστον σταμάτησαν τα κλάματα.. εσύ πως το ξεπέρασες? μίλησες με κάποιον ειδικό? σκέφτομαι να απευθυνθώ σε κάποιον αλλά δεν ξέρω πως να επιλέξω τον κατάλληλο..

Καλησπέρα κορίτσι μου! 

Χαίρομαι που αισθάνεσαι καλύτερα! 

Εγώ να σου πω την αλήθεια έκανα το λάθος και δεν μίλησα νωρις και έτσι μου πήρε πολύ καιρό να συνέλθω. Αφού γέννησα και μετά . Ήμουν τελείως μόνη μου , δεν ένιωθα κανέναν κοντά μου τότε . 

Έχω ακούσει για την Φαιναρέτη , αν το γκουγκλαρεις θα το βρεις ! Έχει εκεί πρόγραμμα ψυχολογική υποστήριξης και διάφορα από ότι έχω δει, δεν έχω πάει όμως. 

Ότι θέλεις να συζητήσουμε πάντως είμαι διαθέσιμη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/11/2021 at 2:01 ΜΜ, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! 

Χαίρομαι που αισθάνεσαι καλύτερα! 

Εγώ να σου πω την αλήθεια έκανα το λάθος και δεν μίλησα νωρις και έτσι μου πήρε πολύ καιρό να συνέλθω. Αφού γέννησα και μετά . Ήμουν τελείως μόνη μου , δεν ένιωθα κανέναν κοντά μου τότε . 

Έχω ακούσει για την Φαιναρέτη , αν το γκουγκλαρεις θα το βρεις ! Έχει εκεί πρόγραμμα ψυχολογική υποστήριξης και διάφορα από ότι έχω δει, δεν έχω πάει όμως. 

Ότι θέλεις να συζητήσουμε πάντως είμαι διαθέσιμη! 

Σ'ευχαριστώ πολύ πραγματικά.. σήμερα πάλι δεν είμαι και τόσο καλά.. χτες πήγα στο γιατρό, όλα τα είδε καλά αν και δεν ακούσαμε καρδιά ούτε είδαμε κα΄τι εκτός από το σάκο. Είμαι ακόμα στις 5 εβδομάδες. Με τρομάζουν πολύ οι αλλαγές που έρχονται.. μίλησα με μια φίλη αλλά δεν ένιωσα καλύτερα με αυτά που μου είπε, ένιωσα τύψεις.. Κοίταξα το site που μου είπες,, φαινεται πολύ καλό αλλά ειναι αρκετά μακριά από μένα. Όμως μπορεί να πάρω να μιλήσω λίγο τηλεφωνικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/11/2021 at 2:37 ΜΜ, ο/η nefeli 1 είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ πραγματικά.. σήμερα πάλι δεν είμαι και τόσο καλά.. χτες πήγα στο γιατρό, όλα τα είδε καλά αν και δεν ακούσαμε καρδιά ούτε είδαμε κα΄τι εκτός από το σάκο. Είμαι ακόμα στις 5 εβδομάδες. Με τρομάζουν πολύ οι αλλαγές που έρχονται.. μίλησα με μια φίλη αλλά δεν ένιωσα καλύτερα με αυτά που μου είπε, ένιωσα τύψεις.. Κοίταξα το site που μου είπες,, φαινεται πολύ καλό αλλά ειναι αρκετά μακριά από μένα. Όμως μπορεί να πάρω να μιλήσω λίγο τηλεφωνικά.

Είναι νωρίς για να δείτε και πολλά στις 5 εβδομάδες....

Κοίτα οι αλλαγές είναι μεγάλες αλλά έχεις χρόνο να προετοιμαστείς σιγά σιγά.. όλα καλά θα πάνε θα το δεις ! 

Είναι άγνωστο όλο αυτό για όλες μας... Μα είναι στη φύση μας να τα καταφέρουμε! 

Δεν ξέρω γιατί ένιωσες τύψεις , και πραγματικά, πιστεύεις ότι θα έπρεπε να νιώθεις τύψεις για κάτι ? Εβλαψες κάποιον? 

Δεν ξέρω που μένεις αλλά απ' ότι είδα έχει και τηλέφωνο οπότε εύχομαι να βοηθήσει!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...