Μετάβαση σε περιεχόμενο

6 Εβδομάδων με προβληματάκι...


Recommended Posts

Καλό μεσημέρι και καλώς σας βρήκα...

Πριν 3 μέρς πήγα για πρώτη φορά στον γιατρό μου και με εξέτασε πκαι με βρήκε 6 εβδομάδων και με 3 χιλιοστα μωράκι....!Μου είπε να κάνω τις εξετάσεις ...όλες και να τα ξαναπούμε σε 15 μέρες!

Σήμερα βγηκαν τα αποτελέσματα και βρέθηκα θετική στο ουρεόπλασμα...και μου είπε να πάρω κατευθείαν rulid 150 mg για 15 μέρες...

Τι ακριβώς είναι και τι μπορεί να πάθει το εμβρυο..?

Αγχώθηκα αν μπορεί κάποια ας βοηθήσει με τις εμπειρίες της!

Το μέγεθος του εμβρύου ποσο πρεπει να είναι στις 6 εβδομάδες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sia μου καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!

Δες το παρακάτω link για πληροφορίες σχετικά με το ουρεόπλασμα.

http://www.gyn.gr/artman/publish/article_158.asp

Περαστικά και ό,τι καλύτερο για την εγκυμοσύνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MamaToBe Σε ευχαριστώ για όλα...αλλά επειδή το αγχος είναι μεγάλο καποια κοπέλα που είχε προσωπική εμπερία?

Το μέγεθος ειναι φυσιολογικό....για 6 εβδομάδες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σία καλησπέρα!για το ουρεόπλασμα δεν ξερω ακριβώς και δεν ειχα προσωπική εμπειρία..Πάντως νονίζω οτι θεραπεύεται και δεν ενεχει πολλους κινδυνους για το μωρό..Στην 6η εβδομάδα τα μωρα έχουν ύψος 2 εως 4 χιλιοστά..Εμενα ηταν 0,49εκατοστά ή 4,9χιλιοστά..μια χαρα ειναι!!παιζει ρολο και ποτε έγινε η σύλληψη..πιο νωρις ή πιο αργά..Ολοι οι γιατροι μετρανε με βαση τη τελευταια περίοδο την ΠΗΤ σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου εχω γεννησει εδω και 10 μηνεσ κοντα βαλε και 9 μηνεσ εγκυμοσυνησ λιγα θυμαμαι αλλα θα στα πω....λοιπον οταν εμεινα εγκυοσ ο γιατροσ μου ζητησε να κανω καλλιεργεια κολπικου υγρου και βρηκαν οτι ειχα ουρεοπλασμα πηρα την αλοιφη περιπου γυρω στο μηνα,αλλαξα μετα γιατρο και μου ειπε οτι ηταν αρκετεσ οι αλοιφεσ που πηρα και θα το κοιταγαμε μετα την εγκυμοσυνη και ετσι εγινε,γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και οταν σαραντισα πηγα και μου εδωσε αντιβιωση και αλοιφη για μια βδομαδα.

μην αγχωνεσαι για το μωρακι οπωσ μου ειχε πει και ο γιατροσ ειναι προστατευμενο μεσα στον σακο του τιποτα δεν το επηρεασει...κανε αυτα που σου λεει ο γιατροσ και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου

η μπουμπου μου ειναι μια χαρουλα....

ελπιζω να σε ηρεμησα λιγακι σορι που δεν σου ειπα πολλεσ λεπτομερειεσ αλλα εχουν περασει αρκετουσ μηνεσ,βεβαια το αγχοσ το θυμαμαι που ειχα τοτε οπωσ και εσυ..:silly:

απολαυσε την εγκυμοσυνη ειναι η καλυτερη φαση στην ζωη τησ γυναικσ μεχρι την γεννα μετα ερχονται ακομα καλυτερεσ;):kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σορι επειδη διαβασα το λινκ στην δικη μου περιπτωση η μπεμπα γεννηθηκε μια μερα μετα απο την πιθανη ημερομηνια τοκετου 3700 βαροσ και 52 εκατοστα υψοσ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal με συγκίνησες με όλα που είπες ... εσυ δηλαδή γέννησες με την παρουσία ουρεοπλάσματος και όλα καλα....?ΤΟ RULID πιστευω ειναι καλο και άκακο που μου έδωσε..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σια με βαση αυτα που βλεπω απο μια εγκυκλοπαίδια στην 8η εβδομαδα το παιδι έχει ύψος απο 14 εως 20 χιλιοστά!!

Εvhdal τι κοπελάρα!!!Να την χαιρεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο οτι μου ειχε πει ο γιατροσ το ουρεοπλασμα με τισ αλοιφεσ στην εγκυμοσυνη ειναι πιο ευκολη η θεραπεια,βεβαια εμενα με κολλησε παλι ο συζηγοσ γιατι στην εγκυμοσυνη μασ ειχε απαγορευσει τισ επαφεσ:angry: και μετα που καναμε ο συζηγοσ ειχε το μικροβιο γιατι δεν ειχε κανει θεραπεια αντε παλι απο την αρχη....

την αλοιφη δεν θυμαμαι ονομασια!!!αλλα αμα στη δωσει παραπανω αο τισ 15 μερεσ παρε και μια δευτερη γνωμη...στο λεω γιατι οταν ειπα σττο δευτερο γιατρο οτι τισ παιρνω ενα μηνα ειπε οπα αρκετεσ μερεσ....φτανει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sia_sia μου καλησπερα και απο μενα! Ειχα και εγω κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ουρεοπλασμα αλλα και μαλλον ακομα το εχω γιατι δεν εχω κανει θεραπεια. Ο γιατρος μου δεν μου εκανε θεραπεια γιατι μου ειπε οτι δεν χρειαζεται εφοσον δεν εχω συπτωματα. Μου διευκρίνισε οτι το μωρο δεν θα εχει προβλημα. Δες το κομματι απο το link που λεει το εξης:

"Όπως αναφέρεται και στο κλασικό πλέον γερμανικό σύγγραμα Μαιευτικής και Γυναικολογίας «Frauenheilkunde των Feige, Rempen, Wuerfel, Caffier και Jawny» οι μικροοργανισμοί αυτοί είναι μόνο «δυνητικά παθογόνοι», δηλαδή χορηγείται θεραπεία μόνο εάν υπάρχουν συμπτώματα, σε αντίθεση με τους στρεπτόκοκκους τύπου Α, τους γονόκοκκους ή τα χλαμύδια, στα οποία χορηγούμε πάντοτε θεραπεία. Δηλαδή μια καλλιέργεια που έδειξε ουρεόπλασμα (ή gardnerella, εντερόκοκκους, στρεπτόκοκκους τύπου Β κλπ) δε σημαίνει σώνει και καλά πως πρέπει να χορηγήσουμε αγωγή. Το πρόβλημα μάλλον θα λυθεί από μόνο του εάν αφήσουμε τον κόλπο στην ησυχία του!"

Οταν γεννησα μου ξαναειπε το ιδιο. Πριν δυο μηνες ομως πηγα να κανω τεστ παπ στην πρωτη γυναικολογο μου και μου εδωσε να κανω εξετασεις για να δουμε που βρισκομαστε. Δεν εχω κανει ακομα της εξετασεις για να σου πω αποτελεσματα. Τωρα να σου πω την μαυρη αληθεια οπως και το εχω πει πολλες φορες ο καθε γιατρος εχει τα δικα του. Υπαρχουν γιατροι που δινουν θεραπεια και αλλοι που δεν δινουν. Παντως οντως δεν ειχα προβλημα στην εγκυμοσυνη με το ουρεοπλασμα. Τι να σου πω ισως να ετυχε κιολας. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ......ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ....ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ,ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ.....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ..ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ!!!!!;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 καλησπερα! Δεν φαινεται στο τεστ παπ! Πρεπει να κανεις αλλες εξετασεις. με την καλλιεργεια κολπικου υγρου φαινεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ....για όλα που μου είπατε....!Εχω μεγάλη εμπιστοσύνη στον γιατρο μου (πιστεύω) και βλέπω ότι τελικα σε μια μεσημεριανή αναφορα που εκανα εδώ στο φόρουμ είδα ότι το ουρεόπλασμα δεν είναι και τόσο σπάνιο...!Θα αρχίσω κανονικά απο το βράδυ το RULID και πιστεύω όλα να πάνε καλα...(Για τον συζηγο μου έδωσε το vibramicin...) και αρχισε και αυτος θεραπεία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 έγραψε:

bourique1983 καλησπερα! Δεν φαινεται στο τεστ παπ! Πρεπει να κανεις αλλες εξετασεις. με την καλλιεργεια κολπικου υγρου φαινεται.[ /quote] ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤΕΙΡΑ(ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ,ΟΧΙ ΣΑΝ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΦΛΕΓΜΟΝΗ)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

dimitroula29 έγραψε:

[/quote:1dg6zl2z]

φαινεται σαν φλεγμονη για αυτο ζητανε μετα την καλλιεργεια κολπικου υγρου με βαση παντα τον δικο μου γιατρο μιλαω;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal έγραψε:

φαινεται σαν φλεγμονη για αυτο ζητανε μετα την καλλιεργεια κολπικου υγρου με βαση παντα τον δικο μου γιατρο μιλαω;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρούλα σημαινει οτι ειναι καθαρό!!!Δεν σου έδειξε καποια φλεγμονη ή κατι τέτοιο..και η κολποσκόπηση ειναι αρκετα αξιοπιστη επισης σε περιπτωση που δεν εισαι έγκυος....Συζητησε το με τον γιατρο σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια περάσαν 4 μέρες σημερα απο την ημέρα που έμαθα για το θετικο(ουρεοπλασμα) και εχω ψιλοηρεμησει...αρχισαν και κατι πρωινε ναυτιες και ανακατοσουρες και μου εφυγε λίγο το αγχος...σε μια εβδομάδα θα δω και τον γιατρο μου να με δει πως παμε και θα σας τα πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΑ ΚΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΟΥ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΠΟΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΕΝΝΑΩ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή απο ότι είδα τελικα δεν είναι και τόσο σπάνιο το ουρεόπλασμα.....!Θα το αντιμετωπίσουμε..!

Κατι άλλο που παρατήρησα σήμερα ειναι μια μικρη διαφορά στο κάτω μερος της κοιλίτσας μου ...λετε ειναι η μήτρα που σιγά σιγα μεγαλώνει? Παει να δίξει ότι όλα πάνε καλα....Αρχισα την εγκυμωσυνη με 58 κιλά και ειμαι γενικά αδύνατη...και είμαι στην 7 εβδομάδα!Τι λέτε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...