Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

@Christipelκαλησπέρα κορίτσι μου τι κάνεις ? Πως είσαι? Να σε ρωτήσω πηγές ξανά στον γιατρό μετά το doppler? Πόσο σας την έβγαλε την μικρούλα ? 

Κατάλαβες τι έπαθα, αγχώθηκα και εγώ με τα κιλά της ! Και ήθελα να δω αν εσένα πήρε μπρος στον επόμενο υπέρυχο πως την είδατε.. θα σκάσω δύο εβδομάδες μέχρι να την ξαναδώ 

 

Καλησπέρα ευακι..χρονια πολλά σε ολες μας με υγεία

Ήμουν 31+5 κ την έδειξε 1.800γρ. θεωρώ μικρούλα..αλλά προσπαθώ να μην το θυμάμαι κ να ηρεμήσω..τώρα έχω ραντεβού στις 3 μαϊου και θα είμαι 35+3...να δούμε τι θα μας πει!!είναι ζωηρουλα, κουνιέται πολύ κ εντονα κ ίσως για αυτό να μην αγχώνομαι για να κιλά της τώρα .λέω αφού κάνει σαν πλυντήριο, καλά είμαστε!!😂😂 Εσένα πόσα κιλά την έβγαλε;

Πάντως αυτό με τον ύπνο είναι λογικό να συμβαίνει σε όλες..μας προετοιμάζουν τα μωράκια για το τι μας περιμένει 😊😊..εγώ έχω πάρει είκοσι κιλά,τρώω τα πάντα κ οι τιμές μου είναι οκ..κ το μόνο που κάνω είναι ξάπλα γιατι δεν μπορώ ούτε το περπάτημα πλέον, ούτε να κάθομαι ώρες, ούτε όρθια.. αφού πλένω τα πιάτα μόνο κ κουράζομαι..αυτά από μένα😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η mavi είπε:

Δεν είναι πολύ υψηλό όμως το νηστείας για να σε βάλει για ινσουλίνη, αλλά ίσως επειδή χειροτερεύει στον 8ο και 9ο μήνα να φοβάται και μάλιστα λόγω διδύμων... Και μάλιστα με τα μηχανήματα αυτά που δεν είναι και ακριβείας...

Και με δίδυμα έχεις πάρει μόνο 1,5 κιλό! φτου φτου!

Απίστευτο!  Θα σου πέφτουν τα παντελόνια μετά τη γέννα, αγόρασε τιράντες! 🙂 χαχα  Κι έλεγα ότι εγώ έχω πάρει λίγο, που έχω πάρει 5 κιλά (λόγω διατροφής σακχάρου)...

Κι εγώ δεν μπορώ να πω ότι ακολουθώ πάντα κατά γράμμα, κάποιες φορές προσθέτω κάτι... αλλά τα γλυκά τα έχω κόψει τελείως! 2 μικρά κουλουράκια έφαγα μόνο 2 μέρες. Περιέργως... μπορώ και συγκρατούμαι! Αν φάω κάτι που δεν πρέπει όμως πάλι από το άγχος μετριέμαι, αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής είμαι οκ!

Εμένα το νηστείας είναι πάντα οκ και γενικά όλες οι μετρήσεις είναι μια χαρά, εκτός από την πρωινή μεταγευματική που τις τελευταίες ημέρες μου ανεβαίνει συχνά πάνω από 130 χωρίς ίχνος ζάχαρης-γλυκαντικών! Είναι βέβαια λόγω αντίστασης του οργανισμού στην ινσουλίνη (υποθέτω) που είναι πιο έντονη το πρωί από ότι έχω ακούσει, αλλά λίγο με αγχώνει...

Μπορεί να παίζει ρόλο ακόμα και το μηχάνημα, εμένα το wellion με βγάζει πάντα πάνω από 100 στο νηστείας (όταν μετριέμαι και με αυτό) ενώ η αντίστοιχη μέτρηση με το Contour με βγάζει γύρω στο 85! Μην αγχώνεσαι, ο ενδοκρινολόγος ξέρει καλύτερα! Το άγχος κάνει κακό ακόμα και στο σάκχαρο!

Το contour έχω κ εγώ θα δείξει τισ επόμενες μερεσ τι να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Christipel είπε:

Καλησπέρα ευακι..χρονια πολλά σε ολες μας με υγεία

Ήμουν 31+5 κ την έδειξε 1.800γρ. θεωρώ μικρούλα..αλλά προσπαθώ να μην το θυμάμαι κ να ηρεμήσω..τώρα έχω ραντεβού στις 3 μαϊου και θα είμαι 35+3...να δούμε τι θα μας πει!!είναι ζωηρουλα, κουνιέται πολύ κ εντονα κ ίσως για αυτό να μην αγχώνομαι για να κιλά της τώρα .λέω αφού κάνει σαν πλυντήριο, καλά είμαστε!!😂😂 Εσένα πόσα κιλά την έβγαλε;

Πάντως αυτό με τον ύπνο είναι λογικό να συμβαίνει σε όλες..μας προετοιμάζουν τα μωράκια για το τι μας περιμένει 😊😊..εγώ έχω πάρει είκοσι κιλά,τρώω τα πάντα κ οι τιμές μου είναι οκ..κ το μόνο που κάνω είναι ξάπλα γιατι δεν μπορώ ούτε το περπάτημα πλέον, ούτε να κάθομαι ώρες, ούτε όρθια.. αφού πλένω τα πιάτα μόνο κ κουράζομαι..αυτά από μένα😁😁

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! ♥️ 

Ναι και εμένα κουνιέται πολύ και αυτό με ηρεμεί, έχει μεγαλώσει πολύ και η κοιλιά μου, εγώ την νιώθω να μεγαλώνει και να είναι μια χαρά οπότε με ηρεμεί και εμένα... κυρίως την νιώθω να κουνιέται πολύ όταν βγω στον ήλιο, τρελαινεται ξυπνάει και κάνει τούμπες !

Εμένα 34+2 μου την έβγαλε 2.200 αλλά δύο εβδομάδες πριν ήταν 2.000 μου φάνηκε λίγο το ότι πήρε μόνο 200γρ σε δυο εβδομάδες... Αλλά θα δούμε την επόμενη φορά όπως είπε και ο γιατρός... 

Ναι η φύση μας προετοιμάζει για το τι θα ακολουθήσει με τον ύπνο συμφωνώ 😂

Και εγώ κουράζομαι πολύ εύκολα, μια δουλειά κάνω και μετά αυτό ήταν όλη μέρα ξάπλα για να αναπληρωσω 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! Κ εμείς γυρίσαμε από την προγραμματισμένη επίσκεψη κ ενώ το μωρό στο ντομπλερ ήταν γυρισμένο με το κεφάλι κάτω, ξανά γύρισε με το κεφάλι επάνω κ με αγχωσε. Ο γιατρός σε συνεννόηση με τη μαία μου έβαλαν να κάνω ασκήσεις κ περπάτημα κ θα με δουν σε μια εβδομάδα. Είμαι 33+2 κ το μωρό 2 κιλά περίπου. Έχω πολύ άγχος αν θα γυρίσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stacey89 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Κ εμείς γυρίσαμε από την προγραμματισμένη επίσκεψη κ ενώ το μωρό στο ντομπλερ ήταν γυρισμένο με το κεφάλι κάτω, ξανά γύρισε με το κεφάλι επάνω κ με αγχωσε. Ο γιατρός σε συνεννόηση με τη μαία μου έβαλαν να κάνω ασκήσεις κ περπάτημα κ θα με δουν σε μια εβδομάδα. Είμαι 33+2 κ το μωρό 2 κιλά περίπου. Έχω πολύ άγχος αν θα γυρίσει.

Τέλειο το μωράκι ! Θες να πας με φυσιολογικό τοκετό ε γι αυτό σε αγχωνει αν θα γυρίσει ? Πολύ πιθανόν να γυρίσει πάλι μην αγχώνεσαι από τώρα... 

♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Τέλειο το μωράκι ! Θες να πας με φυσιολογικό τοκετό ε γι αυτό σε αγχωνει αν θα γυρίσει ? Πολύ πιθανόν να γυρίσει πάλι μην αγχώνεσαι από τώρα... 

♥️

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Συμφωνώ με την @Eva29 πολύ πιθανόν να γυρίσει, μη σε αγχώνει, εμένα ο μικρός σε κάθε υπέρηχο έχει και διαφορετική θέση, μια πάνω μια κάτω χα χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα Λίνα.. ο γυναικολογος θεωρεί οτι δεν ειναι τοςο υψηλό το σάκχαρο νηστείας ώστε να αρχίσω την ινσουλίνη .. Απο την άλλη η ενδοκρινικός όντας για έμενα υπερβολική αλλα συγγενής μας μου είπε οτι στον 8ο-9ο μήνα το σάκχαρο ανεβαίνει και δεν θελει επουδενί να επηρεαστεί το βάρος του μωρου (εχει μετέπειτα επιδράσεις στην ενήλικη ζωή του, δηλ περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσει σάκχαρο), και να επηρεαστεί η σύσταση του αμνιακού υγρού ώστε να πάμε σε πρόωρα μωρα .. Τα ζύγισα και ετσι άρχισα τις ενέσεις .. με 2 μον είμαι σταθερά στο 86 νηστειασ και 117 μετα το γεύμα .. Ελπίζω να βοήθησα και όχι να σε άγχωσα!! Βέβαια μπορεί να μας δώσει την άποψη της και η @Sofia33πανω στο θέμα .. 😊

Καλα! Νταξει πες της ενδοκρινολογου. Δε διαφωνω οτι οι πιθανοτητες αυξανονται οταν η μητερα εχει σακχαρο το οποιο αφηνει αρρυθμιστο, το παιδι να εμφανισει αργοτερα στη ζωη του μια ταση για μεταβολικα συνδρομα. ΑΛΛΑ, αν δεν ειναι γονιδιακα προγραμματισμενο να εμφανισει, ΔΕ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ. Αν ειναι να αρχισουμε να μιλαμε για πιθανοτητες, τοτε δεν πρεπει να κανουμε παιδια. Το μονο πραγμα που ειναι οντως ανησυχητικο σε περιπτωση εμμενοντος σακχαρου ειναι η μη σωστη ωριμαση των πνευμονων του εμβρυου. Υπαρχουν μωρα γεννημενα απο γυναικες με σακχαρο που ειναι 4 κιλα κ μπαινουν θερμοκοιτιδα. Και αυτο γιατι το μη θεραπευμενο σακχαρο εμποδιζει τον επιφανειοδραστικο παραγοντα που ωριμαζει τα πνευμονια. ΑΛΛΑ, και παλι πιθανοτητες ειναι κ εκει. Πλεον καμια γυναικα δε μενει με αδιαγνωστο διαβητη κυησης. Επισης η τιμη μεχρι 110 νηστειας για μενα δε χρειαζεται ινσουλινη. Χρειαζεται ομως διατροφη. Και αν συνεχιζει στις ιδιες τιμες και δεν πεφτει, τοτε να προχωραμε σε ινσουλινη. 
Γενικα ΜΗ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ. 
επισης, οσον αφορα στο βαρος του εμβρυου που εχετε αγχος. Στις 32 βδομαδες ο μεσος ορος φυσιολογικου βαρους ειναι 1702 γραμμαρια. Οποτε ηρεμηστε! Τα εμβρυα με καθυστερηση αναπτυξης «φαινονται» απο πολυ νωρις. Επισης, επιβραδυνση αναπτυξης μπορει να παρατηρηθει και μετα την 36 βδομαδα και ειναι φυσιολογικο. Μην κοιτατε τα νουμερα κ τους αριθμους. Ποιος ειπε οτι ενα χοντρο μωρο ειναι καλυτερο απο ενα φυσιολογικο; Γιατι παντα μεσα μας αισθανομαστε υπεροχα οταν μας λεει ο γιατρος οτι ειναι μπαμπατσικο κ κοκκορευομαστε; Κ οταν ειναι στην εφηβεια και ειναι μπαμπατσικο κατα βαθος δε μας αρεσει; 
ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ φιλες μου αγαπημενες ειναι ολα αυτα. Διοτι τα  παλια τα χρονια στατιστικα τα χοντρα μωρα ζουσαν ενω τα αδυνατα πεθαιναν, παλια εκαναν 12 παιδια και ζουσαν τα 3 εν τελει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Καλα! Νταξει πες της ενδοκρινολογου. Δε διαφωνω οτι οι πιθανοτητες αυξανονται οταν η μητερα εχει σακχαρο το οποιο αφηνει αρρυθμιστο, το παιδι να εμφανισει αργοτερα στη ζωη του μια ταση για μεταβολικα συνδρομα. ΑΛΛΑ, αν δεν ειναι γονιδιακα προγραμματισμενο να εμφανισει, ΔΕ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ. Αν ειναι να αρχισουμε να μιλαμε για πιθανοτητες, τοτε δεν πρεπει να κανουμε παιδια. Το μονο πραγμα που ειναι οντως ανησυχητικο σε περιπτωση εμμενοντος σακχαρου ειναι η μη σωστη ωριμαση των πνευμονων του εμβρυου. Υπαρχουν μωρα γεννημενα απο γυναικες με σακχαρο που ειναι 4 κιλα κ μπαινουν θερμοκοιτιδα. Και αυτο γιατι το μη θεραπευμενο σακχαρο εμποδιζει τον επιφανειοδραστικο παραγοντα που ωριμαζει τα πνευμονια. ΑΛΛΑ, και παλι πιθανοτητες ειναι κ εκει. Πλεον καμια γυναικα δε μενει με αδιαγνωστο διαβητη κυησης. Επισης η τιμη μεχρι 110 νηστειας για μενα δε χρειαζεται ινσουλινη. Χρειαζεται ομως διατροφη. Και αν συνεχιζει στις ιδιες τιμες και δεν πεφτει, τοτε να προχωραμε σε ινσουλινη. 
Γενικα ΜΗ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ. 
επισης, οσον αφορα στο βαρος του εμβρυου που εχετε αγχος. Στις 32 βδομαδες ο μεσος ορος φυσιολογικου βαρους ειναι 1702 γραμμαρια. Οποτε ηρεμηστε! Τα εμβρυα με καθυστερηση αναπτυξης «φαινονται» απο πολυ νωρις. Επισης, επιβραδυνση αναπτυξης μπορει να παρατηρηθει και μετα την 36 βδομαδα και ειναι φυσιολογικο. Μην κοιτατε τα νουμερα κ τους αριθμους. Ποιος ειπε οτι ενα χοντρο μωρο ειναι καλυτερο απο ενα φυσιολογικο; Γιατι παντα μεσα μας αισθανομαστε υπεροχα οταν μας λεει ο γιατρος οτι ειναι μπαμπατσικο κ κοκκορευομαστε; Κ οταν ειναι στην εφηβεια και ειναι μπαμπατσικο κατα βαθος δε μας αρεσει; 
ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ φιλες μου αγαπημενες ειναι ολα αυτα. Διοτι τα  παλια τα χρονια στατιστικα τα χοντρα μωρα ζουσαν ενω τα αδυνατα πεθαιναν, παλια εκαναν 12 παιδια και ζουσαν τα 3 εν τελει

Εγώ αγχώνομαι γιατί διάβασα σε κάτι άρθρα στο ίντερνετ με το βάρος του μωρού ανά εβδομάδα πόσο πρέπει να είναι, και ενώ μέχρι τώρα πιαναμε το στόχο ανά εβδομάδα σε κάθε υπέρυχο τώρα πρώτη φορά δείχνει ότι αντί για 2.400 που λέει ότι πρέπει να είναι είναι 2.200 και ο γιατρός συμφώνησε ότι είναι πιο μικρό αλλά δεν τον ανησυχει καθώς είπε θα το δούμε και στον επόμενο υπέρυχο αλλά και επειδή οι αρτηρίες και η τροφοδοσία είναι οκ... Εντάξει προσπαθώ να μη το σκέφτομαι πλέον... Όπως είπε ένας αριθμός είναι που δεν λέει κάτι από μόνος του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Εγώ αγχώνομαι γιατί διάβασα σε κάτι άρθρα στο ίντερνετ με το βάρος του μωρού ανά εβδομάδα πόσο πρέπει να είναι, και ενώ μέχρι τώρα πιαναμε το στόχο ανά εβδομάδα σε κάθε υπέρυχο τώρα πρώτη φορά δείχνει ότι αντί για 2.400 που λέει ότι πρέπει να είναι είναι 2.200 και ο γιατρός συμφώνησε ότι είναι πιο μικρό αλλά δεν τον ανησυχει καθώς είπε θα το δούμε και στον επόμενο υπέρυχο αλλά και επειδή οι αρτηρίες και η τροφοδοσία είναι οκ... Εντάξει προσπαθώ να μη το σκέφτομαι πλέον... Όπως είπε ένας αριθμός είναι που δεν λέει κάτι από μόνος του

Σε ποια site? Στον ΠΟΥ για παραδειγμα; Τι αρθρα; Στειλε μου ενα να δω! Γιατι 34 και 1 εως 34 και 7(δηλαδη 35) το μωρο εχει μεσο βαρος 2.146 με 2.383. Οποτε; Ανησυχιες χωρις λογο ειναι αυτες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσιαααα θέλω τα φώτα σε όσες γίνονται μανουλες για δεύτερη φορά..μόλις μπήκα στην 35η βδομάδα..στις 4 τα ξημερώματα κλασικά σηκώθηκα για να πάω τουαλέτα. Από εκείνη την ώρα δεν έχω κοιμηθεί, η μικρή δεν έχει σταματήσει να κουνιέται παρά μόνο ένα μισάωρο διάλειμμα που έκανε, έχω έντονους πόνους περιόδους,με πονάει η μέση, δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρά μόνο ξάπλα και δεν ξέρω αν αυτό είναι σύμπτωμα γέννας ή απλά προετοιμάζεται για να βγει αργοτερα...δεν θέλω να ανησυχήσω από τώρα τους δικούς μου..ξέρει καμία σας πως θα καταλάβω αν ήρθε η ώρα μου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάναμε κι εμείς το Doppler σήμερα (στις 32+4), στα 2.215 γραμμάρια η ζουζούνα μας, στους μέσους όρους μου είπε είναι όλα, ευτυχώς δεν φαίνεται να έχει επηρεαστεί καθόλου από το σάκχαρο! Αλλά κουνιόταν συνεχώς και του βγάλαμε την ψυχή να πάρει τις μετρήσεις... χαχα Και δυστυχώς δεν μπορέσαμε να πάρουμε 3D εικόνα λόγω αυτού...

@Stacey89 ρώτησα τον εμβυομητρικό και μου είπε ότι γενικά και με το κεφάλι κάτω να είναι δεν αποκλείεται να γυρίσει ξανά, δεν είναι πού συχνό αλλά συμβαίνει! οπότε μην ανησυχείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια,

Πετάγομαι λίγο από τις μανούλες Ιουλίου για να ρωτήσω κάτι! Χαζεύοντας τη συζήτηση σας έπεσα σε ερώτηση μιας κοπέλας εκπαιδευτικού σχετικά με την άδεια! Επειδή είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός θα ήθελα να με κατατοπίσει λίγο αν μπορεί, γιατί κανείς δεν ξέρει να μου πει τίποτα!η πρωτοβάθμια μου ζήτησε να τους πάω χαρτί γιατρού με την ΠΗΤ, αλλά ως εκεί!

Ευχαριστώ πολύ κι εύχομαι σε όλες σας καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και να κρατήσετε στην αγκαλίτσα σας υγιή μωράκια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπερα κορίτσια,

Πετάγομαι λίγο από τις μανούλες Ιουλίου για να ρωτήσω κάτι! Χαζεύοντας τη συζήτηση σας έπεσα σε ερώτηση μιας κοπέλας εκπαιδευτικού σχετικά με την άδεια! Επειδή είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός θα ήθελα να με κατατοπίσει λίγο αν μπορεί, γιατί κανείς δεν ξέρει να μου πει τίποτα!η πρωτοβάθμια μου ζήτησε να τους πάω χαρτί γιατρού με την ΠΗΤ, αλλά ως εκεί!

Ευχαριστώ πολύ κι εύχομαι σε όλες σας καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και να κρατήσετε στην αγκαλίτσα σας υγιή μωράκια! 

Καλησπέρα,

θα πάρεις χαρτί απο το γιατρό σου με την ΠΗΤ θα το καταθέσεις στο σχολείο κάνοντας αίτηση για άδεια κυήσης.Ο διευθυντής το στέλνει στην πρωτοβάθμια. Έπειτα θα σου έρθει η απόφαση απο την πρωτοβάθμια ότι εγκρίνεται η άδεια και απο τη μέρα που αρχίζει  η άδεια, μπαίνεις στον ΕΦΚΑ και κάνεις αίτηση για το επίδομα μητρότητας. Η @mavi έχει αναρτήσει πιο πάνω και τη διεύθυνση που μπαίνεις για την αίτηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/4/2022 at 5:04 ΜΜ, ο/η Christipel είπε:

Κορίτσιαααα θέλω τα φώτα σε όσες γίνονται μανουλες για δεύτερη φορά..μόλις μπήκα στην 35η βδομάδα..στις 4 τα ξημερώματα κλασικά σηκώθηκα για να πάω τουαλέτα. Από εκείνη την ώρα δεν έχω κοιμηθεί, η μικρή δεν έχει σταματήσει να κουνιέται παρά μόνο ένα μισάωρο διάλειμμα που έκανε, έχω έντονους πόνους περιόδους,με πονάει η μέση, δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρά μόνο ξάπλα και δεν ξέρω αν αυτό είναι σύμπτωμα γέννας ή απλά προετοιμάζεται για να βγει αργοτερα...δεν θέλω να ανησυχήσω από τώρα τους δικούς μου..ξέρει καμία σας πως θα καταλάβω αν ήρθε η ώρα μου;;;

Κορίτσι τώρα είδα εγώ το μήνυμα σου. Πως είσαι; Σου πέρασε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/4/2022 at 2:16 ΠΜ, ο/η Sofia33 είπε:

Σε ποια site? Στον ΠΟΥ για παραδειγμα; Τι αρθρα; Στειλε μου ενα να δω! Γιατι 34 και 1 εως 34 και 7(δηλαδη 35) το μωρο εχει μεσο βαρος 2.146 με 2.383. Οποτε; Ανησυχιες χωρις λογο ειναι αυτες. 

Εδώ το βρήκα https://www.babycenter.com/pregnancy/your-body/growth-chart-fetal-length-and-weight-week-by-week_1290794 αλλά εντάξει και σε άλλα που έψαξα τώρα στα ελληνικά έχεις δίκιο μια χαρά φαίνεται το βάρος να ειναι άδικα αγχώθηκα... 🙄😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/4/2022 at 5:04 ΜΜ, ο/η Christipel είπε:

Κορίτσιαααα θέλω τα φώτα σε όσες γίνονται μανουλες για δεύτερη φορά..μόλις μπήκα στην 35η βδομάδα..στις 4 τα ξημερώματα κλασικά σηκώθηκα για να πάω τουαλέτα. Από εκείνη την ώρα δεν έχω κοιμηθεί, η μικρή δεν έχει σταματήσει να κουνιέται παρά μόνο ένα μισάωρο διάλειμμα που έκανε, έχω έντονους πόνους περιόδους,με πονάει η μέση, δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρά μόνο ξάπλα και δεν ξέρω αν αυτό είναι σύμπτωμα γέννας ή απλά προετοιμάζεται για να βγει αργοτερα...δεν θέλω να ανησυχήσω από τώρα τους δικούς μου..ξέρει καμία σας πως θα καταλάβω αν ήρθε η ώρα μου;;;

Γεια σου κορίτσι μου ! Ελπίζω να είναι όλα καλά ! Τώρα είδα και εγώ το μήνυμα σου. Νομίζω πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό, και εμένα με είχε πιάσει αυτό που αναφέρεις και το είχα γράψει και εγώ εδώ αλλά έκατσα ξάπλα δύο μέρες και μου πέρασε μετά από δύο μέρες... Ήταν ένας συνεχόμενος πόνος περιόδου και εγώ είχα φοβηθεί πολύ ότι μπορεί να ήταν σημάδι έναρξης πρόωρου τοκετού και είχα ετοιμάσει τα πάντα να είμαστε έτοιμοι ! Είχα κλείσει και τη βαλίτσα αλλά τελικά όλα καλά δεν ήταν κάτι. Μπορεί να προετοιμάζεται το σώμα μας, η μπορεί να κουράστηκες και να σε έπιασε αυτός ο πόνος. Εγώ εκείνη την ημέρα είχα περπατήσει περισσότερο από ότι θα έπρεπε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zouzepa είπε:

Κορίτσι τώρα είδα εγώ το μήνυμα σου. Πως είσαι; Σου πέρασε;

@Eva29 ναι κορίτσια μου μου πέρασε..τσάμπα ανησύχησα..σήμερα ήμουν πολύ καλύτερα..απλά επειδή δεν ξέρω πως να ξεχωρίσω πόνους, συσπάσεις κ όλα αυτά για αυτό τρόμαξα..😊😊 

@Zouzepa εσύ που ξέρεις από αυτά..αλήθεια πως καταλαβαίνεις ότι πάμε για τοκετό;(εκτός από τα νερά!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Christipel είπε:

@Eva29 ναι κορίτσια μου μου πέρασε..τσάμπα ανησύχησα..σήμερα ήμουν πολύ καλύτερα..απλά επειδή δεν ξέρω πως να ξεχωρίσω πόνους, συσπάσεις κ όλα αυτά για αυτό τρόμαξα..😊😊 

@Zouzepa εσύ που ξέρεις από αυτά..αλήθεια πως καταλαβαίνεις ότι πάμε για τοκετό;(εκτός από τα νερά!)

Μια χαρά κορίτσι μου♥️ εγώ τον είχα πάρει τότε τον γιατρό και μου είχε πει απλά το παρακολουθούμε. Οπότε δεν μπορούσα να κάνω κάτι και καθόμουν ξάπλα ώσπου πέρασε τελικά. Στο τελευταίο ραντεβού τον ρώτησα ποια είναι τα σημάδια που θα μας κάνουν να ανησυχήσουμε και να τον καλέσω και μου είχε πει σπάσιμο νερών, αίμα, και συσπάσεις ! Δηλαδή πόνος που έρχεται και φεύγει κάθε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η σφυξιμο της κοιλιάς που έρχεται και φεύγει. 

Κορίτσια έχετε πρηστεί καθόλου ? Εγώ πρώτη φορά εχτές το βράδυ παρατήρησα τους αστραγάλους μου να έχουν γίνει ένα μπαλόνι ! Δεν ξεχώριζα αστράγαλο, κόκκαλο δεν υπήρχε ! Φοβήθηκα γιατί δεν το χω ξαναδεί πάνω μου. Έκανα ένα ζεστό ποδολουτρο μου έκανε και ο άντρας μου μασάζ στα πόδια και ξάπλωσα με τα πόδια σηκωμένα ψηλά και πέρασε σχεδόν αμέσως ! Σήμερα είναι μια χαρά δεν έχω πρήξιμο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Μια χαρά κορίτσι μου♥️ εγώ τον είχα πάρει τότε τον γιατρό και μου είχε πει απλά το παρακολουθούμε. Οπότε δεν μπορούσα να κάνω κάτι και καθόμουν ξάπλα ώσπου πέρασε τελικά. Στο τελευταίο ραντεβού τον ρώτησα ποια είναι τα σημάδια που θα μας κάνουν να ανησυχήσουμε και να τον καλέσω και μου είχε πει σπάσιμο νερών, αίμα, και συσπάσεις ! Δηλαδή πόνος που έρχεται και φεύγει κάθε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η σφυξιμο της κοιλιάς που έρχεται και φεύγει. 

Κορίτσια έχετε πρηστεί καθόλου ? Εγώ πρώτη φορά εχτές το βράδυ παρατήρησα τους αστραγάλους μου να έχουν γίνει ένα μπαλόνι ! Δεν ξεχώριζα αστράγαλο, κόκκαλο δεν υπήρχε ! Φοβήθηκα γιατί δεν το χω ξαναδεί πάνω μου. Έκανα ένα ζεστό ποδολουτρο μου έκανε και ο άντρας μου μασάζ στα πόδια και ξάπλωσα με τα πόδια σηκωμένα ψηλά και πέρασε σχεδόν αμέσως ! Σήμερα είναι μια χαρά δεν έχω πρήξιμο...

 

Ααα ωραία τελεια.. τουλάχιστον να γνωρίζω πάνω κάτω τι μπορεί να είναι το καθετί..αμάν με αυτό το άγχος..πότε θα το αποβάλλουμε;;;😔

Προσωπικά δεν έχω καθόλου πρήξιμο παρόλο τα 22 κιλά που έβαλα και τα γλυκά που τσακιζα..αλλά έκανες πολύ καλά και έκανες ποδολουτρο και σήκωσες τα πόδια ψηλά, βοηθάνε πάρα πολύ και αν είναι ξανά κάνε το πάλι κ ας είσαι καλύτερα για να σε ηρεμησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Christipel είπε:

Ααα ωραία τελεια.. τουλάχιστον να γνωρίζω πάνω κάτω τι μπορεί να είναι το καθετί..αμάν με αυτό το άγχος..πότε θα το αποβάλλουμε;;;😔

Προσωπικά δεν έχω καθόλου πρήξιμο παρόλο τα 22 κιλά που έβαλα και τα γλυκά που τσακιζα..αλλά έκανες πολύ καλά και έκανες ποδολουτρο και σήκωσες τα πόδια ψηλά, βοηθάνε πάρα πολύ και αν είναι ξανά κάνε το πάλι κ ας είσαι καλύτερα για να σε ηρεμησει

Χαίρομαι που είσαι καλά! Όσο γι’αυτο που με ρώτησες ειλικρινά είχα αυτή την απορία από την πρώτη εγκυμοσύνη, δηλαδή αν δεν σου σπάσουν τα νερά που οκ εκεί το καταλαβαίνεις πως καταλαβαίνεις ότι ξεκινάει ο τοκετός. Νομίζω πέρα από αυτά που ειπώθηκαν (αίμα κλπ) νομίζω τις οδύνες του τοκετού τις καταλαβαίνεις γιατί δεν σταματούν αντιθέτως όσο περνάει η ώρα δυναμώνουν. 
 

Ευακι εγώ ευτυχως δεν έχω πρηξίματα κλπ καλά έκανες για το ποδόλουτρο αλλά νομίζω είναι καλύτερα να το κάνεις με δροσερό νερό όχι ζεστό. 
Επίσης ήθελα να το πω σε σένα και σε αλλα κορίτσια που είδα ότι ανησυχούν για το βάρος του μωρού,  η πρώτη μου κόρη στην 32 εβδομάδα στο ντοπλερ ήταν μόλις 1600 γρ, γεννήθηκε 3600γρ σχεδόν, ένα αφράτο μωρό με κατακόκκινα μάγουλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Εδώ το βρήκα https://www.babycenter.com/pregnancy/your-body/growth-chart-fetal-length-and-weight-week-by-week_1290794 αλλά εντάξει και σε άλλα που έψαξα τώρα στα ελληνικά έχεις δίκιο μια χαρά φαίνεται το βάρος να ειναι άδικα αγχώθηκα... 🙄😋

Ας μη συζητησω ποια ειναι αυτη που γραφει τα αρθα αυτα!!! Μπορεις να μπαινεις και στο επισημο σαιτ το αμερικανικο οπου βαζεις ολες τις μετρησεις και σου βγαζει τις καμπυλες

https://fetalmedicine.org/research/assess/growth

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Zouzepa είπε:

Χαίρομαι που είσαι καλά! Όσο γι’αυτο που με ρώτησες ειλικρινά είχα αυτή την απορία από την πρώτη εγκυμοσύνη, δηλαδή αν δεν σου σπάσουν τα νερά που οκ εκεί το καταλαβαίνεις πως καταλαβαίνεις ότι ξεκινάει ο τοκετός. Νομίζω πέρα από αυτά που ειπώθηκαν (αίμα κλπ) νομίζω τις οδύνες του τοκετού τις καταλαβαίνεις γιατί δεν σταματούν αντιθέτως όσο περνάει η ώρα δυναμώνουν. 
 

Ευακι εγώ ευτυχως δεν έχω πρηξίματα κλπ καλά έκανες για το ποδόλουτρο αλλά νομίζω είναι καλύτερα να το κάνεις με δροσερό νερό όχι ζεστό. 
Επίσης ήθελα να το πω σε σένα και σε αλλα κορίτσια που είδα ότι ανησυχούν για το βάρος του μωρού,  η πρώτη μου κόρη στην 32 εβδομάδα στο ντοπλερ ήταν μόλις 1600 γρ, γεννήθηκε 3600γρ σχεδόν, ένα αφράτο μωρό με κατακόκκινα μάγουλα! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Christipel είπε:

@Eva29 ναι κορίτσια μου μου πέρασε..τσάμπα ανησύχησα..σήμερα ήμουν πολύ καλύτερα..απλά επειδή δεν ξέρω πως να ξεχωρίσω πόνους, συσπάσεις κ όλα αυτά για αυτό τρόμαξα..😊😊 

@Zouzepa εσύ που ξέρεις από αυτά..αλήθεια πως καταλαβαίνεις ότι πάμε για τοκετό;(εκτός από τα νερά!)

Τα νερά μπορεί να μην σπάσουν νωρίτερα, δεν είναι σίγουρο δηλαδή από ότι μου είπε η μαία... Μπορεί να σπάσουν και πριν τον τοκετό. Αλλά ακόμα και να σπάσουν αν δεν έχεις συσπάσεις δεν χρειάζεται πανικός, έχεις χρόνο για να πας στο μαιευτήριο! Μπορεί και αρκετές ώρες...

Το καταλαβαίνουμε λέει από τις συσπάσεις, οι οποίες ξεκινάνε σχετικά αραιά και με μικρή διάρκεια και σιγά σιγά πυκνώνουν και αυξάνουν διάρκεια. Για αυτό καλό είναι να έχουνε κάποιο ρολόι μαζί μας να μετράμε διάρκεια και ώρα επανάληψης!

Το όπως θα τις καταλάβουμε...εκείνη την ώρα θα τις καταλάβουμε λέει! Συν το ότι έχουν επαναληψιμότητα! Δεν είναι ότι με έπιασε ένας πόνος και κρατάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η mavi είπε:

Τα νερά μπορεί να μην σπάσουν νωρίτερα, δεν είναι σίγουρο δηλαδή από ότι μου είπε η μαία... Μπορεί να σπάσουν και πριν τον τοκετό. Αλλά ακόμα και να σπάσουν αν δεν έχεις συσπάσεις δεν χρειάζεται πανικός, έχεις χρόνο για να πας στο μαιευτήριο! Μπορεί και αρκετές ώρες...

Το καταλαβαίνουμε λέει από τις συσπάσεις, οι οποίες ξεκινάνε σχετικά αραιά και με μικρή διάρκεια και σιγά σιγά πυκνώνουν και αυξάνουν διάρκεια. Για αυτό καλό είναι να έχουνε κάποιο ρολόι μαζί μας να μετράμε διάρκεια και ώρα επανάληψης!

Το όπως θα τις καταλάβουμε...εκείνη την ώρα θα τις καταλάβουμε λέει! Συν το ότι έχουν επαναληψιμότητα! Δεν είναι ότι με έπιασε ένας πόνος και κρατάει...

Ωραία 😊😊😊σας ευχαριστώ κορίτσια.. αυτό θα έχω υπόψιν, τις συνεχείς συσπάσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/5/2022 at 11:47 ΠΜ, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια έχετε πρηστεί καθόλου ? Εγώ πρώτη φορά εχτές το βράδυ παρατήρησα τους αστραγάλους μου να έχουν γίνει ένα μπαλόνι ! Δεν ξεχώριζα αστράγαλο, κόκκαλο δεν υπήρχε ! Φοβήθηκα γιατί δεν το χω ξαναδεί πάνω μου. Έκανα ένα ζεστό ποδολουτρο μου έκανε και ο άντρας μου μασάζ στα πόδια και ξάπλωσα με τα πόδια σηκωμένα ψηλά και πέρασε σχεδόν αμέσως ! Σήμερα είναι μια χαρά δεν έχω πρήξιμο...

 

Καλημέρα καλή μου! ♥️ Πώς είσαι; 

Welcome to the club - Και μένα έχουν αρχίσει να πρήζονται πόδια - χέρια... Σήμερα είμαι 32+1 και περίπου τέλος 30ης εβδομαδας, μου ξεκίνησε. Αφού φαντάσου τα δάχτυλά μου έχουν πρηστεί τόσο που αναγκάστηκα να βγάλω όλα τα δαχτυλίδια εκτός της βέρας (μιας και νιόπαντρη δε την εχω χορτασει χαχαχα - με το ζόρι τη κρατάω αλλά δε τη βλέπω για πολύ ακόμα 😅)... Επίσης πονάνε οι πατούσες μου, αλλά θεωρώ πως κατα ένα μεγάλο βαθμό φταίει το βάρος μου...έχει αυξηθεί αρκετά και επιβαρύνει πολύ το σώμα μου. Οπότε λογικό να υπάρχουν πόνοι & πρηξίματα... Πάντως το ποδόλουτρο είναι η καλύτερη λύση στη φάση που είμαστε τώρα... Κρύο νεράκι, ψηλά τα πόδια, μπόλικο νεράκι για ενυδάτωση και φυσικά μασαζάκι (επιβάλλεται)! Η κουμπάρα μου μάς συμβουλεύει από δω και πέρα να ελαττώσουμε το αλάτι (αν δε το έχουμε κάνει ήδη) ή ακόμη καλύτερα να το κόψουμε τελείως... Εγώ προσπαθώ να μη βάζω πουθενά και ομολογώ πως αρχίζω να συνηθίζω χωρίς αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...