Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Πλέον έχω κόψει τελείως το ψωμί… θα κόψω και το φρούτο εεε και θα πίνω νερό για πρωινό τι να κάνω ! 
 

@Lina08 Εγώ το έκανα προχθές και εμένα μου συνέστησε να το κάνω η γυναικολόγος  … Καμία παρενέργεια δεν κατάλαβα! 

Κ εγώ σήμερα το έκανα 29εβδομαδα   προς το παρόν δεν έχω καμία παρενέργεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Ωχ τι τράβηξες και εσύ... Ευτυχώς όλα καλά στο τέλος... 

ελπίζω να είναι επειδή ανοίγει η λεκάνη... Μπορεί να είναι και συσπάσεις δηλαδή παρόλο που δεν έχω πετρώματα ? Και είναι συνεχόμενος ο πόνος δεν σταματάει για ώρες !! 

Δεν είναι τόσο έντονο ώστε να πάρω ντεπον... Πριν μια εβδομάδα που έκανα υπέρυχο μια χαρά ήταν ο τράχηλος μου και εμένα απλά είδαμε μικρές συσπάσεις στη μήτρα (εγώ βέβαια δεν ένιωθα κάτι ούτε πετρώματα ούτε τίποτα) και υπέθεσα θα είναι οι ακίνδυνες συσπάσεις Braxton Hicks κάτι τέτοιο γιατί και ο γιατρός δεν ανησύχησε δεν είπε κάτι.. τώρα αυτό πάλι που μου έσκασε χτες τι να πω... Και τόσο καιρό την είχα γλιτώσει με τις συσπάσεις... 

Να αντέξω τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες λέω γιατί είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα... 

βρε, γιατι φτανεις στο αλλο ακρο!;;;; 
ο πονος στη μεση οσο βαραινουμε μπορει να επιδεινωθει. 
Μη σκεφτεσαι τοσο αρνητικα, μη λες φρασεις του στυλ «να αντεξω»! Τι να αντεξεις; Ολα καλα πηγαινουν κ θα συνεχισουν να πηγαινουν. Προφανεστατα κουραστηκες αρκετα με το περπατημα κ τα ψωνια. Δεν ειπα να μην το παρακολουθεις, αλλα μην πανικοβαλλεσαι κ στενοχωριεσαι. 
 

μαγνησιο παιρνεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια καλημέρα, από εχτές έχω ανησυχήσει αρκετά... Για πείτε μου τη γνώμη σας... Βγήκα για έναν καφέ και μετά περπάτησα πήγα λίγο στα μαγαζιά να δω για μωρουδιακα στην επιστροφή σπίτι ένιωσα λίγο τη μέση μου να πονάει..  μπήκα σπίτι και ξάπλωσα όπου συνέχιζε ο πόνος στη μέση (ήπιος σαν πολυ αρχή περιόδου) μου πέρασε μετά από 2 ώρες ! Ήταν συνεχόμενο, συνέχιζα να είμαι ξαπλωμένη και με ξαναεπιασε ! Κάνω ένα ζεστό ντους και ξαπλώνω στο κρεβάτι να κοιμηθώ μου περνάει... Σηκώνομαι 5 το πρωί να πάω τουαλέτα δεν νιώθω πόνο αλλά μόλις ξαπλώνω στο κρεβάτι πάλι εμφανίστηκε πάλι αυτό το πονακι ! Κοιμήθηκα τέλος πάντων και το πρωί που ξύπνησα δεν ποναγα αλλά μόλις σηκώθηκα από το κρεβάτι πάλι εμφανίστηκε αυτός ο πόνος στη μέση όπου και πήρα τον γιατρό... Τον άκουσα προβληματισμένο με ρωτούσε αν νιώθω πετρώματα στη κοιλιά (δεν νιώθω) και μου είπε απλά το παρακολουθούμε... Ξεκούραση ξάπλα και παρακολούθηση... 

Έχω αγχωθει.. είμαι 31+3 αυτό θεωρείται 32η εβδομάδα σωστά ; Αχ είναι πολύ νωρίς κορίτσια... 

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι..είμαστε ακριβώς στις ίδιες βδομάδες εμείς κ έχουμε περίπου τα ίδια συμπτώματα..31+5..

Ακριβώς το ίδιο έπαθα κ εγώ..περνώ τηλ τον γιατρό κ του λέω έχω έντονους πόνους περιόδου κ η μέση δεν λέει να με αφήσει..του λέω γεννάμε;να ετοιμάσω βαλίτσα;;κάτσε ηρέμησε μου λέει, πήγαινε στο νοσοκομείο να σε εξετάσουν..πάω κ μου είπε ο γιατρός εκεί πως ανοιγουν οι σύνδεσμοι(δεν ασχολήθηκα να μάθω τι είναι ακριβώς!!γιατί η μικρή με ενδιέφερε να είναι καλά!!) και έχω πόνους..ο τράχηλος μια χαρά και η μικρή κυρία στην θέση της..επίσης μου είπε ότι αν ξεκινησει ο τοκετός θα το καταλάβεις που θα πετρώσει πολύ η κοιλιά σου κ θα πονάς παραπάνω από μια περίοδο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

βρε, γιατι φτανεις στο αλλο ακρο!;;;; 
ο πονος στη μεση οσο βαραινουμε μπορει να επιδεινωθει. 
Μη σκεφτεσαι τοσο αρνητικα, μη λες φρασεις του στυλ «να αντεξω»! Τι να αντεξεις; Ολα καλα πηγαινουν κ θα συνεχισουν να πηγαινουν. Προφανεστατα κουραστηκες αρκετα με το περπατημα κ τα ψωνια. Δεν ειπα να μην το παρακολουθεις, αλλα μην πανικοβαλλεσαι κ στενοχωριεσαι. 
 

μαγνησιο παιρνεις; 

Σοφία μου σε περίμενα να μου πεις δυο λόγια να ηρεμήσω ♥️

Έχεις δίκιο... Στεναχωρήθηκα αρκετά, αγχώθηκα, αλλά εντάξει πλέον νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσω καλά λες...

Μαγνήσιο δεν παίρνω ρώτησα τον γιατρό να πάρω κάτι ? Όχι μου λέει απλά το παρακολουθούμε σε αυτή τη φάση... 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christipel είπε:

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι..είμαστε ακριβώς στις ίδιες βδομάδες εμείς κ έχουμε περίπου τα ίδια συμπτώματα..31+5..

Ακριβώς το ίδιο έπαθα κ εγώ..περνώ τηλ τον γιατρό κ του λέω έχω έντονους πόνους περιόδου κ η μέση δεν λέει να με αφήσει..του λέω γεννάμε;να ετοιμάσω βαλίτσα;;κάτσε ηρέμησε μου λέει, πήγαινε στο νοσοκομείο να σε εξετάσουν..πάω κ μου είπε ο γιατρός εκεί πως ανοιγουν οι σύνδεσμοι(δεν ασχολήθηκα να μάθω τι είναι ακριβώς!!γιατί η μικρή με ενδιέφερε να είναι καλά!!) και έχω πόνους..ο τράχηλος μια χαρά και η μικρή κυρία στην θέση της..επίσης μου είπε ότι αν ξεκινησει ο τοκετός θα το καταλάβεις που θα πετρώσει πολύ η κοιλιά σου κ θα πονάς παραπάνω από μια περίοδο..

Αχ κορίτσι μου να είσαι καλά που μου έγραψες την εμπειρία σου ! Με ηρεμησες πολύ!! Καλά στην ίδια βδομάδα το πάθαμε ε ? 

Εμένα δεν με εξέτασε για αυτό μάλλον παρατάθηκε η αγωνία μου... 

Σου πέρασε τώρα τελείως ?? 

Εγώ έχω Doppler στις 15/4 άντε να δούμε...

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

βρε, γιατι φτανεις στο αλλο ακρο!;;;; 
ο πονος στη μεση οσο βαραινουμε μπορει να επιδεινωθει. 
Μη σκεφτεσαι τοσο αρνητικα, μη λες φρασεις του στυλ «να αντεξω»! Τι να αντεξεις; Ολα καλα πηγαινουν κ θα συνεχισουν να πηγαινουν. Προφανεστατα κουραστηκες αρκετα με το περπατημα κ τα ψωνια. Δεν ειπα να μην το παρακολουθεις, αλλα μην πανικοβαλλεσαι κ στενοχωριεσαι. 
 

μαγνησιο παιρνεις; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κ εγώ δεν γνωρίζω … Δεν πειράζει! Ευχαριστώ πολύ πάντως ! 
 

@Eva29 κορίτσι μ εγώ ειχα αυτούς τους πόνους που περιγράφεις από την Κυριακή μαζί με έντονα πετρώματα ενώ μου είχαν περάσε τελείως οι συσπάσεις εδω κ ένα μήνα και αγχώθηκα πολύ κ εγώ …  Ευτυχώς ήταν και η επίσκεψη στο γιατρό κοντά όπου κ πήγα την Τρίτη! Τελικά ήταν όλα καλά κι ο τράχηλος στην θέση του όπως ήταν …Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γτ αρχίζει κ ετοιμάζεται το σώμα για τον τοκετό και ανοίγει η λεκάνη αλλά να παρ’ολα αυτά να μην ζορίζομαι και να ξεκουράζομαι όταν με πιάνει και αν δεν αντέχω να παίρνω κανένα ντεπόν όποτε πήρα την Τρίτη κ μου ψιλό πέρασε!Οποτε μην αγχώνεσαι αλλά αν συνεχιστεί να πας να σε δει γτ ποτέ δεν ξερεις… 

@Αναστασια 29 τελικά κατάφερα και το έκανα μέσω ocr σε word οπότε στο στέλνω σε κείμενο σε pm!!!  😀 ✌️

Σε νιώθω, γιατί είχα αγχωθεί πολύ στην αρχή κι εγώ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Σοφία μου σε περίμενα να μου πεις δυο λόγια να ηρεμήσω ♥️

Έχεις δίκιο... Στεναχωρήθηκα αρκετά, αγχώθηκα, αλλά εντάξει πλέον νομίζω ότι πρέπει να ηρεμήσω καλά λες...

Μαγνήσιο δεν παίρνω ρώτησα τον γιατρό να πάρω κάτι ? Όχι μου λέει απλά το παρακολουθούμε σε αυτή τη φάση... 

 

Αχ κορίτσι μου να είσαι καλά που μου έγραψες την εμπειρία σου ! Με ηρεμησες πολύ!! Καλά στην ίδια βδομάδα το πάθαμε ε ? 

Εμένα δεν με εξέτασε για αυτό μάλλον παρατάθηκε η αγωνία μου... 

Σου πέρασε τώρα τελείως ?? 

Εγώ έχω Doppler στις 15/4 άντε να δούμε...

 

 

δηλαδη σε ποια φαση θελει να παρεις κατι; Να φτασεις να εχεις κανονικες συσπασεις κ να παρεις τοκολυτικα; 
Δεν ξερω πως σκεφτονται μερικοι γιατροι. Το μαγνησιο ειναι βιταμινη επιλογης στις εγκυμοσυνες. Το χουν τερματισει πλεον οι γιατροι κ οι μαιες, τεινουμε να επιστρεψουμε σε περιοδους προπολεμικες ενστερνιζομενοι το τσιτατο «η εγκυμοσυνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση». Εγω πχ εχω αναιμια στις εγκυμοσυνες μου, τι θα πρεπει να ελεγα αν ο γιατρος μου ελεγε αααα οχι θα το παρακολουθουμε! 
τελος παντων, δε θα σου ανεβασω μελετες που αποδεικνυουν τη χρησιμοτητα του μαγνησιου στην εγκυμοσυνη, σου βαζω μονο ενα απλο σαιτ ενος απλου γιατρου απο το ιντερνετ. Απλα για να ριξεις μια ματια https://www.eleftheia.gr/enimerosi/meeftiki/diatrofi_sthn_egkymosynh/634-magnisio_sthn_egkymosynh

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

δηλαδη σε ποια φαση θελει να παρεις κατι; Να φτασεις να εχεις κανονικες συσπασεις κ να παρεις τοκολυτικα; 
Δεν ξερω πως σκεφτονται μερικοι γιατροι. Το μαγνησιο ειναι βιταμινη επιλογης στις εγκυμοσυνες. Το χουν τερματισει πλεον οι γιατροι κ οι μαιες, τεινουμε να επιστρεψουμε σε περιοδους προπολεμικες ενστερνιζομενοι το τσιτατο «η εγκυμοσυνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση». Εγω πχ εχω αναιμια στις εγκυμοσυνες μου, τι θα πρεπει να ελεγα αν ο γιατρος μου ελεγε αααα οχι θα το παρακολουθουμε! 
τελος παντων, δε θα σου ανεβασω μελετες που αποδεικνυουν τη χρησιμοτητα του μαγνησιου στην εγκυμοσυνη, σου βαζω μονο ενα απλο σαιτ ενος απλου γιατρου απο το ιντερνετ. Απλα για να ριξεις μια ματια https://www.eleftheia.gr/enimerosi/meeftiki/diatrofi_sthn_egkymosynh/634-magnisio_sthn_egkymosynh

 

 

Μήπως δεν είναι συσπάσεις για αυτό δεν μου δίνει μαγνήσιο ? 

Αυτό μπορώ να σκεφτώ... 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου το διάβασα... Θα το έχω υπόψιν μου... Θα το συζητήσω από κοντά μαζί του... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mavi είπε:

@Αναστασια 29 τελικά κατάφερα και το έκανα μέσω ocr σε word οπότε στο στέλνω σε κείμενο σε pm!!!  😀 ✌️

Σε νιώθω, γιατί είχα αγχωθεί πολύ στην αρχή κι εγώ...

 

Ευχαριστώ παρά πολύ που μπήκες στον κόπο!!!Να είσαι καλά!!! 🥰🥰🥰

Άσε ναι και άγχος και δεν ξέρω τι να κάνω … Από την μια να μην τρως πολλά για το σάκχαρο και από την άλλη να τρως για να μεγαλώσει το μωράκι!!! 🤯🤯🤯 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Μήπως δεν είναι συσπάσεις για αυτό δεν μου δίνει μαγνήσιο ? 

Αυτό μπορώ να σκεφτώ... 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου το διάβασα... Θα το έχω υπόψιν μου... Θα το συζητήσω από κοντά μαζί του... 

μα, ουτε εγω δεν εχω συσπασεις. Σε καμια εγκυμοσυνη δεν ειχα συσπασεις. Δεν ειναι φαρμακο ωστε να  μπουμε σε δευτερες σκεψεις. Ειναι συμπληρωμα. 
 

συζητησε το οπωσδηποτε. 
επισης, σου ειπε οτι εχεις συσπασεις αλλα δεν τις καταλαβαινεις αν θυμαμαι καλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Μήπως δεν είναι συσπάσεις για αυτό δεν μου δίνει μαγνήσιο ? 

Αυτό μπορώ να σκεφτώ... 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου το διάβασα... Θα το έχω υπόψιν μου... Θα το συζητήσω από κοντά μαζί του... 

κι εμένα η γυναικολόγος μου έδωσε από την αρχή μαγνήσιο, γιατί από τις πρώτες ημέρες είχα πονάκια σαν της περιόδου. Και έχω την εντύπωση ότι όταν καμιά μέρα ξεχνιέμαι και δεν το παίρνω αρχίζουν πάλι τα πονάκια αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

μα, ουτε εγω δεν εχω συσπασεις. Σε καμια εγκυμοσυνη δεν ειχα συσπασεις. Δεν ειναι φαρμακο ωστε να  μπουμε σε δευτερες σκεψεις. Ειναι συμπληρωμα. 
 

συζητησε το οπωσδηποτε. 
επισης, σου ειπε οτι εχεις συσπασεις αλλα δεν τις καταλαβαινεις αν θυμαμαι καλα. 

Ναι ναι την προηγούμενη εβδομάδα είχε δει μικρέ συσπάσεις στη μήτρα που εγώ δεν τις καταλάβαινα και τον είχα ρωτησει τι κάνουμε για αυτές αν πρέπει να πάρω κάτι μου λέει όχι τίποτα (λέω από μέσα μου λογικά είναι οι ακίνδυνες συσπάσεις Braxton Hicks για αυτό ) τώρα με τα πονακια περιόδου έλεγα μήπως δεν είναι συσπάσεις για αυτό δεν μου δίνει πάλι μαγνήσιο αλλά όταν πάω από κοντά να με δει θα τον ρωτησω.. 

εντύπωση μου κάνει και εμένα αφού είναι βιταμίνη γιατί δεν μου τη δίνει... 

στις πριν 3 ώρες, ο/η mavi είπε:

κι εμένα η γυναικολόγος μου έδωσε από την αρχή μαγνήσιο, γιατί από τις πρώτες ημέρες είχα πονάκια σαν της περιόδου. Και έχω την εντύπωση ότι όταν καμιά μέρα ξεχνιέμαι και δεν το παίρνω αρχίζουν πάλι τα πονάκια αυτά...

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ θα το συζητήσω μαζί του από κοντά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Ναι ναι την προηγούμενη εβδομάδα είχε δει μικρέ συσπάσεις στη μήτρα που εγώ δεν τις καταλάβαινα και τον είχα ρωτησει τι κάνουμε για αυτές αν πρέπει να πάρω κάτι μου λέει όχι τίποτα (λέω από μέσα μου λογικά είναι οι ακίνδυνες συσπάσεις Braxton Hicks για αυτό ) τώρα με τα πονακια περιόδου έλεγα μήπως δεν είναι συσπάσεις για αυτό δεν μου δίνει πάλι μαγνήσιο αλλά όταν πάω από κοντά να με δει θα τον ρωτησω.. 

εντύπωση μου κάνει και εμένα αφού είναι βιταμίνη γιατί δεν μου τη δίνει... 

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ θα το συζητήσω μαζί του από κοντά

Τις braxton hicks στο 2ο κ κυριως στο 3ο τριμηνο τις αισθανομαστε, ως περιστασιακα πετρωματα. Οχι ολες οι γυναικες βεβαια. Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν βιωσα συσπαση, δεν ξερω καν πως ειναι η αισθηση. Τωρα στη δευτερη, ειμαι 31+1 και δεν εχω αισθανθει ακομη κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Ναι ναι την προηγούμενη εβδομάδα είχε δει μικρέ συσπάσεις στη μήτρα που εγώ δεν τις καταλάβαινα και τον είχα ρωτησει τι κάνουμε για αυτές αν πρέπει να πάρω κάτι μου λέει όχι τίποτα (λέω από μέσα μου λογικά είναι οι ακίνδυνες συσπάσεις Braxton Hicks για αυτό ) τώρα με τα πονακια περιόδου έλεγα μήπως δεν είναι συσπάσεις για αυτό δεν μου δίνει πάλι μαγνήσιο αλλά όταν πάω από κοντά να με δει θα τον ρωτησω.. 

εντύπωση μου κάνει και εμένα αφού είναι βιταμίνη γιατί δεν μου τη δίνει... 

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ θα το συζητήσω μαζί του από κοντά

Εύα μου εγώ από όσο γνωρίζεις έχω συσπάσεις από την 18η βδομάδα κ μιλάμε για συσπάσεις έτσι!!! Όχι 2-3 μεσα στη μέρα ακόμα κ τώρα έχω πολλές κ πετρωνει η κοιλιά μου ο τράχηλος μου όμως μέχρι στιγμής ειΝαι οκ κ μου σταμάτησε κ τα τοκολυτικα πριν 1 μήνα, το μαγνήσιο μου τα σταμάτησε αμέσως μόλις πήγα πρώτο ραντεβού μου τα είχε δώσει ο προηγούμενος όλως είπα.. Ο κάθε γιατρός λειτουργει διαφορετικά, ίσως να μη σου δίνει γιατί ο τράχηλος σο σου είναι καλός, πόσο είναι ο τράχηλος σου βασικά; Απλά συζήτησε το μαζί να ξέρεις, εμένα σκεψου μου σταμάτησε κ το ασβεστιο, βέβαια ίσως το έκανε λόγω συσπάσεων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Apol είπε:

Εύα μου εγώ από όσο γνωρίζεις έχω συσπάσεις από την 18η βδομάδα κ μιλάμε για συσπάσεις έτσι!!! Όχι 2-3 μεσα στη μέρα ακόμα κ τώρα έχω πολλές κ πετρωνει η κοιλιά μου ο τράχηλος μου όμως μέχρι στιγμής ειΝαι οκ κ μου σταμάτησε κ τα τοκολυτικα πριν 1 μήνα, το μαγνήσιο μου τα σταμάτησε αμέσως μόλις πήγα πρώτο ραντεβού μου τα είχε δώσει ο προηγούμενος όλως είπα.. Ο κάθε γιατρός λειτουργει διαφορετικά, ίσως να μη σου δίνει γιατί ο τράχηλος σο σου είναι καλός, πόσο είναι ο τράχηλος σου βασικά; Απλά συζήτησε το μαζί να ξέρεις, εμένα σκεψου μου σταμάτησε κ το ασβεστιο, βέβαια ίσως το έκανε λόγω συσπάσεων! 

Κορίτσια σήμερα  ξύπνησα μια χαρά χωρίς καμία ενόχληση ευτυχώς! Κυρία ! Πάει πέρασε και ελπίζω να μην ξαναεπιστρεψουν αυτά τα πονακια... Από ότι μίλησα κ με δικές μου και εκείνες τα είχαν αυτά τα πονακια περιόδου και στη μέση και στη κοιλιά χαμηλά μεταξύ 32ης -36ης εβδομάδας μάλλον είναι φυσιολογικό... 

@Apolο τράχηλος μου είναι 3εκ. Μια χαρά μου είχε πει, με τόσο ξεκίνησα βασικά και τόσο παραμένει. 

Αγχώθηκα πολύ δεν το κρύβω αλλά αφού πέρασε ηρέμησα... Θα κάνω και καλλιέργεια κολπικού υγρού την άλλη εβδομάδα μαζί με το Doppler άντε να δούμε και αυτό, ελπίζω να μην έχω κανένα μικρόβιο... 

Ο νέος γιατρός σου γιατί σου σταμάτησε το μαγνήσιο? Εμένα ούτε σιδηρο μου δίνει μου είπε δεν έχω ανάγκη ακόμη, μάλλον δεν θα μου δώσει και όλας όπως πάμε. Η πολυβιταμινη που παίρνω η iofolen έχει βέβαια, και παίρνω και ασβέστιο επιπλέον από την αρχή της εγκυμοσύνης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια σήμερα  ξύπνησα μια χαρά χωρίς καμία ενόχληση ευτυχώς! Κυρία ! Πάει πέρασε και ελπίζω να μην ξαναεπιστρεψουν αυτά τα πονακια... Από ότι μίλησα κ με δικές μου και εκείνες τα είχαν αυτά τα πονακια περιόδου και στη μέση και στη κοιλιά χαμηλά μεταξύ 32ης -36ης εβδομάδας μάλλον είναι φυσιολογικό... 

@Apolο τράχηλος μου είναι 3εκ. Μια χαρά μου είχε πει, με τόσο ξεκίνησα βασικά και τόσο παραμένει. 

Αγχώθηκα πολύ δεν το κρύβω αλλά αφού πέρασε ηρέμησα... Θα κάνω και καλλιέργεια κολπικού υγρού την άλλη εβδομάδα μαζί με το Doppler άντε να δούμε και αυτό, ελπίζω να μην έχω κανένα μικρόβιο... 

Ο νέος γιατρός σου γιατί σου σταμάτησε το μαγνήσιο? Εμένα ούτε σιδηρο μου δίνει μου είπε δεν έχω ανάγκη ακόμη, μάλλον δεν θα μου δώσει και όλας όπως πάμε. Η πολυβιταμινη που παίρνω η iofolen έχει βέβαια, και παίρνω και ασβέστιο επιπλέον από την αρχή της εγκυμοσύνης...

Γιατί μου είπε πως δεν κάνει τίποτα στις συσπάσεις.. Να το παίρνω μόνο αν έχω κράμπες κ ποναω μου είπε.. Κ τα glopir που έπαιρνα τα τοκολυτικα μου τα συνέχισε κ άρχισε να μου μειώνει σταδιακά τη δόση κ κάθε φορά που πήγαινε έβλεπε τον τράχηλο μου 4.7 οπότε μου είπε να τα σταματησω εντελώς κ να τα παίρνω μόνο όταν έχω πάνω από 2-3 συσπάσεις το μισάωρο, σίδηρο παίρνω από τον 3ο δύο μάλιστα πρωί βράδυ γιατί έχω χαμηλο αιματοκρίτη, 32!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια … 🌸

Χθες είχαμε ραντεβού και είδαμε τους μπόμπιρες .. βρίσκομαι στις 30+3 και το βάρος τους ειναι 1620γρ κ 1590γρ.. αρκετά μεγάλοι μου είπε ο γιατρός !! Doppler έκλεισα τη Μεγάλη Τετάρτη .. βέβαια μου είπε οτι ο πιο δύσκολος μήνας ειναι ο 8ος.. να προσέχω και κυρίως να μην κουράζομαι .. 

Ευα θεωρώ οτι καλό θα ήταν να πάρεις μαγνήσιο.. ειναι απο τα must φάρμακα μαζι με το σίδηρο, ασβέστιο για τις έγκυες .. 

Κοριτσια Οςο αφορά και τις δικές μου μετρήσεις έκανα το εξής .. τη μέρα που πήγα στο μικροβιολογικό μέτρησα το σάκχαρο με το μηχανάκι .. τα αποτελέσματα ήταν 94 με το μηχανάκι και 90 με το ανάλυση αίματος .. μικρή διαφορά .. χρησιμοποιώ της contour!
Να σας ρωτήσω .. το ανώτατο όριο του σακχάρου νηστείας ποιο ειναι ;; Εγώ με μέσο όρο το 92 το θεωρεί τσιμπημένο η ενδοκρινολόγος .. βέβαια κ πριν την εγκυμοσύνη εγώ πάντα γύρω στο 90 είχα.. 

Τελος, μη σας ζαλίζω άλλο έκανα το εμβόλιο του κοκκυτη .. δεν είχα καμμία παρενέργεια μονο λίγο πόνο στο σημείο του τσιμπήματος .. αυτό μονο!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Γεια σας κορίτσια … 🌸

Χθες είχαμε ραντεβού και είδαμε τους μπόμπιρες .. βρίσκομαι στις 30+3 και το βάρος τους ειναι 1620γρ κ 1590γρ.. αρκετά μεγάλοι μου είπε ο γιατρός !! Doppler έκλεισα τη Μεγάλη Τετάρτη .. βέβαια μου είπε οτι ο πιο δύσκολος μήνας ειναι ο 8ος.. να προσέχω και κυρίως να μην κουράζομαι .. 

Ευα θεωρώ οτι καλό θα ήταν να πάρεις μαγνήσιο.. ειναι απο τα must φάρμακα μαζι με το σίδηρο, ασβέστιο για τις έγκυες .. 

Κοριτσια Οςο αφορά και τις δικές μου μετρήσεις έκανα το εξής .. τη μέρα που πήγα στο μικροβιολογικό μέτρησα το σάκχαρο με το μηχανάκι .. τα αποτελέσματα ήταν 94 με το μηχανάκι και 90 με το ανάλυση αίματος .. μικρή διαφορά .. χρησιμοποιώ της contour!
Να σας ρωτήσω .. το ανώτατο όριο του σακχάρου νηστείας ποιο ειναι ;; Εγώ με μέσο όρο το 92 το θεωρεί τσιμπημένο η ενδοκρινολόγος .. βέβαια κ πριν την εγκυμοσύνη εγώ πάντα γύρω στο 90 είχα.. 

Τελος, μη σας ζαλίζω άλλο έκανα το εμβόλιο του κοκκυτη .. δεν είχα καμμία παρενέργεια μονο λίγο πόνο στο σημείο του τσιμπήματος .. αυτό μονο!!  

Εμένα 30+3 ήταν 1550 γρ η μπέμπα μου και ήταν μια χαρά μου είπε ο γιατρός ! ♥️

Για δίδυμα όντως είναι πολύ καλό το βάρος τους !! Πλησιάζουμε !! ♥️

Τι να πω δεν θα πάρω από μόνη μου μαγνήσιο αν δεν μου δώσει το οκ ο γιατρός, όσο δίκιο και αν έχετε για αυτό έχουμε τους γιατρούς για να τους εμπιστευόμαστε τι να πω.... Θα το συζητήσω μαζί του αν δούμε ότι έχω πάλι συσπάσεις στον υπέρυχο... 

Ισχύει ότι είναι δύσκολος μήνας ο 8ος... Έχουμε βαρύνει ! Το δεύτερο τρίμηνο ήταν απόλαυση θα έλεγα !!

Τα μικρούλια σου έχουν γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω η όχι ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Εμένα 30+3 ήταν 1550 γρ η μπέμπα μου και ήταν μια χαρά μου είπε ο γιατρός ! ♥️

Για δίδυμα όντως είναι πολύ καλό το βάρος τους !! Πλησιάζουμε !! ♥️

Τι να πω δεν θα πάρω από μόνη μου μαγνήσιο αν δεν μου δώσει το οκ ο γιατρός, όσο δίκιο και αν έχετε για αυτό έχουμε τους γιατρούς για να τους εμπιστευόμαστε τι να πω.... Θα το συζητήσω μαζί του αν δούμε ότι έχω πάλι συσπάσεις στον υπέρυχο... 

Ισχύει ότι είναι δύσκολος μήνας ο 8ος... Έχουμε βαρύνει ! Το δεύτερο τρίμηνο ήταν απόλαυση θα έλεγα !!

Τα μικρούλια σου έχουν γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω η όχι ? 

 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Εμένα 30+3 ήταν 1550 γρ η μπέμπα μου και ήταν μια χαρά μου είπε ο γιατρός ! ♥️

Για δίδυμα όντως είναι πολύ καλό το βάρος τους !! Πλησιάζουμε !! ♥️

Τι να πω δεν θα πάρω από μόνη μου μαγνήσιο αν δεν μου δώσει το οκ ο γιατρός, όσο δίκιο και αν έχετε για αυτό έχουμε τους γιατρούς για να τους εμπιστευόμαστε τι να πω.... Θα το συζητήσω μαζί του αν δούμε ότι έχω πάλι συσπάσεις στον υπέρυχο... 

Ισχύει ότι είναι δύσκολος μήνας ο 8ος... Έχουμε βαρύνει ! Το δεύτερο τρίμηνο ήταν απόλαυση θα έλεγα !!

Τα μικρούλια σου έχουν γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω η όχι ? 

Εννοείται οτι σου πει ο γιατρός σου.. δεν θα κάνουμε του κεφαλιού μας!! Ο ένας βρίσκεται εγκάρσια και ο άλλος με το κεφάλι επάνω .. Η αληθεια ειναι οτι θα γεννήσω με καισαρική Οποτε δεν απασχολεί το γιατρό εαν θα πάρουνε θέση ή όχι.. 

Εχω ΠΗΤ 14/6 αλλα εαν όλα πάνε καλα μου είπε οτι θα γεννήσω γύρω στις 25 Μαΐου.. 

Και εγώ εχω βαρύνει .. όχι απο τα κιλά αλλα απο το μπροστοβαρο βάρος της κοιλιάς .. το βραδυ θα σηκωθώ σίγουρα τρεις φορές να πάω τουαλέτα και να κανω βόλτες σπίτι για να ξεπιαστω .. υπομονη 1,5 μήνα ακόμη .. αρκεί κορίτσια μου να φτάσουμε όλες μεχρι το  τελοσ υγιείς εμεις και τα μωράκια μας .. 👶👶👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Γεια σας κορίτσια … 🌸

Χθες είχαμε ραντεβού και είδαμε τους μπόμπιρες .. βρίσκομαι στις 30+3 και το βάρος τους ειναι 1620γρ κ 1590γρ.. αρκετά μεγάλοι μου είπε ο γιατρός !! Doppler έκλεισα τη Μεγάλη Τετάρτη .. βέβαια μου είπε οτι ο πιο δύσκολος μήνας ειναι ο 8ος.. να προσέχω και κυρίως να μην κουράζομαι .. 

Ευα θεωρώ οτι καλό θα ήταν να πάρεις μαγνήσιο.. ειναι απο τα must φάρμακα μαζι με το σίδηρο, ασβέστιο για τις έγκυες .. 

Κοριτσια Οςο αφορά και τις δικές μου μετρήσεις έκανα το εξής .. τη μέρα που πήγα στο μικροβιολογικό μέτρησα το σάκχαρο με το μηχανάκι .. τα αποτελέσματα ήταν 94 με το μηχανάκι και 90 με το ανάλυση αίματος .. μικρή διαφορά .. χρησιμοποιώ της contour!
Να σας ρωτήσω .. το ανώτατο όριο του σακχάρου νηστείας ποιο ειναι ;; Εγώ με μέσο όρο το 92 το θεωρεί τσιμπημένο η ενδοκρινολόγος .. βέβαια κ πριν την εγκυμοσύνη εγώ πάντα γύρω στο 90 είχα.. 

Τελος, μη σας ζαλίζω άλλο έκανα το εμβόλιο του κοκκυτη .. δεν είχα καμμία παρενέργεια μονο λίγο πόνο στο σημείο του τσιμπήματος .. αυτό μονο!!  

Ωωω τι θηριακια που ειναι τα μωρακια σου!!! Μπραβο!! Με το καλο!!!

οσον αφορα στο σακχαρο νηστειας, ναι οι γιατροι το θεωρουν οριακο το 92. Ιδανικα θελουν κατω απο 90 για να μην εχουνε θεμα. Μην ανησυχεις ομως ιδιαιτερα γιατι δεν ειναι πολυ ανεβασμενο. Εννοω οτι με λιγη προσοχη δε θα εχεις κανενα απολυτως θεμα. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Εμένα 30+3 ήταν 1550 γρ η μπέμπα μου και ήταν μια χαρά μου είπε ο γιατρός ! ♥️

Για δίδυμα όντως είναι πολύ καλό το βάρος τους !! Πλησιάζουμε !! ♥️

Τι να πω δεν θα πάρω από μόνη μου μαγνήσιο αν δεν μου δώσει το οκ ο γιατρός, όσο δίκιο και αν έχετε για αυτό έχουμε τους γιατρούς για να τους εμπιστευόμαστε τι να πω.... Θα το συζητήσω μαζί του αν δούμε ότι έχω πάλι συσπάσεις στον υπέρυχο... 

Ισχύει ότι είναι δύσκολος μήνας ο 8ος... Έχουμε βαρύνει ! Το δεύτερο τρίμηνο ήταν απόλαυση θα έλεγα !!

Τα μικρούλια σου έχουν γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω η όχι ? 

Σαφεστατα η καθεμια μας θα ακουει το γιατρο της! Αλλιως ποιος ο λογος για να τον πληρωνει; 
Απλα να ξερεις οτι τα τοκολυτικα που επαιρνες και στα εκοψε, εκαναν πολλη δουλεια! Τωρα που μπηκαμε στον 8ο δεν απασχολει πολυ τους γιατρους αν εχουμε συσπασουλες γιατι κ να γεννηθει το μωρο εχει τις πιθανοτητες με το μερος του. 
οπως κ να χει, το θεμα ειναι εσυ να εισαι καλα μεσα σου. Να μην αγχωνεσαι και να μη σκεφτεσαι αρνητικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Γεια σας κορίτσια … 🌸

Χθες είχαμε ραντεβού και είδαμε τους μπόμπιρες .. βρίσκομαι στις 30+3 και το βάρος τους ειναι 1620γρ κ 1590γρ.. αρκετά μεγάλοι μου είπε ο γιατρός !! Doppler έκλεισα τη Μεγάλη Τετάρτη .. βέβαια μου είπε οτι ο πιο δύσκολος μήνας ειναι ο 8ος.. να προσέχω και κυρίως να μην κουράζομαι .. 

Ευα θεωρώ οτι καλό θα ήταν να πάρεις μαγνήσιο.. ειναι απο τα must φάρμακα μαζι με το σίδηρο, ασβέστιο για τις έγκυες .. 

Κοριτσια Οςο αφορά και τις δικές μου μετρήσεις έκανα το εξής .. τη μέρα που πήγα στο μικροβιολογικό μέτρησα το σάκχαρο με το μηχανάκι .. τα αποτελέσματα ήταν 94 με το μηχανάκι και 90 με το ανάλυση αίματος .. μικρή διαφορά .. χρησιμοποιώ της contour!
Να σας ρωτήσω .. το ανώτατο όριο του σακχάρου νηστείας ποιο ειναι ;; Εγώ με μέσο όρο το 92 το θεωρεί τσιμπημένο η ενδοκρινολόγος .. βέβαια κ πριν την εγκυμοσύνη εγώ πάντα γύρω στο 90 είχα.. 

Τελος, μη σας ζαλίζω άλλο έκανα το εμβόλιο του κοκκυτη .. δεν είχα καμμία παρενέργεια μονο λίγο πόνο στο σημείο του τσιμπήματος .. αυτό μονο!!  

Μια χαρά είναι τα διδυμάκια!! Όσο για το σάκχαρο, εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε νηστείας 90-92 και μια ώρα μετά 120-130.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σε όλες!!

Έχω πολύ καιρό να γράψω, ίσως κάποιες με θυμούνται, περιμένω και εγώ το μωράκι μου με ΠΗΤ 5/6!

Είχα διάφορα θέματα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου και αυτός είναι ο λόγος που εξαφανίστηκα, αλλά τώρα που είμαι καλύτερα θα ήθελα να επικοινωνούμε ξανά! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Σαφεστατα η καθεμια μας θα ακουει το γιατρο της! Αλλιως ποιος ο λογος για να τον πληρωνει; 
Απλα να ξερεις οτι τα τοκολυτικα που επαιρνες και στα εκοψε, εκαναν πολλη δουλεια! Τωρα που μπηκαμε στον 8ο δεν απασχολει πολυ τους γιατρους αν εχουμε συσπασουλες γιατι κ να γεννηθει το μωρο εχει τις πιθανοτητες με το μερος του. 
οπως κ να χει, το θεμα ειναι εσυ να εισαι καλα μεσα σου. Να μην αγχωνεσαι και να μη σκεφτεσαι αρνητικα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τον καθησυχασμο Σοφία μου ♥️

Δεν έπαιρνα εγώ τοκολυτικα δεν είχα συσπάσεις μέχρι τώρα πρόσφατα, η @Apol έπαιρνε 

♥️

στις πριν 22 ώρες, ο/η Christyne είπε:

 

Εννοείται οτι σου πει ο γιατρός σου.. δεν θα κάνουμε του κεφαλιού μας!! Ο ένας βρίσκεται εγκάρσια και ο άλλος με το κεφάλι επάνω .. Η αληθεια ειναι οτι θα γεννήσω με καισαρική Οποτε δεν απασχολεί το γιατρό εαν θα πάρουνε θέση ή όχι.. 

Εχω ΠΗΤ 14/6 αλλα εαν όλα πάνε καλα μου είπε οτι θα γεννήσω γύρω στις 25 Μαΐου.. 

Και εγώ εχω βαρύνει .. όχι απο τα κιλά αλλα απο το μπροστοβαρο βάρος της κοιλιάς .. το βραδυ θα σηκωθώ σίγουρα τρεις φορές να πάω τουαλέτα και να κανω βόλτες σπίτι για να ξεπιαστω .. υπομονη 1,5 μήνα ακόμη .. αρκεί κορίτσια μου να φτάσουμε όλες μεχρι το  τελοσ υγιείς εμεις και τα μωράκια μας .. 👶👶👶

Αχ κι εγώ τα ίδια σηκώνομαι 3-4 φορές το βράδυ για τουαλέτα και στριφογυρναω με το ζόρι όλο το βράδυ στο κρεβάτι. Ο ύπνος με παίρνει 2 το πρωί με αποτέλεσμα να σηκώνομαι αργά ! 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Massa είπε:

Γειά σε όλες!!

Έχω πολύ καιρό να γράψω, ίσως κάποιες με θυμούνται, περιμένω και εγώ το μωράκι μου με ΠΗΤ 5/6!

Είχα διάφορα θέματα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου και αυτός είναι ο λόγος που εξαφανίστηκα, αλλά τώρα που είμαι καλύτερα θα ήθελα να επικοινωνούμε ξανά! ❤

Κοριτσάκι μου καλώς ήρθες και πάλι ! ♥️ 

Κορίτσια με την @Massa μάθαμε την ίδια ημέρα ότι είμαστε εγκυουλες ίδια μέρα κάναμε την πρώτη μας χοριακη σαν χτες το θυμάμαι ! 

Τι θέματα είχες κορίτσι μου ? Κι εγώ ζοριστηκα στην αρχή είχα αποκόλληση και έμεινα 2 μήνες στο κρεβάτι σε ακινησία αλλά πλέον όλα καλά !! Εγώ 6/6 έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τον καθησυχασμο Σοφία μου ♥️

Δεν έπαιρνα εγώ τοκολυτικα δεν είχα συσπάσεις μέχρι τώρα πρόσφατα, η @Apol έπαιρνε 

♥️

Αχ κι εγώ τα ίδια σηκώνομαι 3-4 φορές το βράδυ για τουαλέτα και στριφογυρναω με το ζόρι όλο το βράδυ στο κρεβάτι. Ο ύπνος με παίρνει 2 το πρωί με αποτέλεσμα να σηκώνομαι αργά ! 

Κοριτσάκι μου καλώς ήρθες και πάλι ! ♥️ 

Κορίτσια με την @Massa μάθαμε την ίδια ημέρα ότι είμαστε εγκυουλες ίδια μέρα κάναμε την πρώτη μας χοριακη σαν χτες το θυμάμαι ! 

Τι θέματα είχες κορίτσι μου ? Κι εγώ ζοριστηκα στην αρχή είχα αποκόλληση και έμεινα 2 μήνες στο κρεβάτι σε ακινησία αλλά πλέον όλα καλά !! Εγώ 6/6 έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού... 

Πώς είσαι κορίτσι μου; Πώς τα πας;

Εγώ ταλαιπωρηθηκα έως τον 5ο μήνα με ναυτιες και εμετούς, ήμουν πολύ χάλια, δε μπορούσα να κανω τίποτα. Και μετά μόλις άρχισα να συνερχομαι και να ζω λίγο πιο φυσιολογικά άρχισαν πρόωρες συσπάσεις!

Νοσηλευτηκα για 3 ημέρες με ορούς και φάρμακα και έμεινα δύο μήνες στο κρεβατι με τοκολυτικα.. Ήταν πολύ άσχημη περίοδος.

Ακόμα παίρνω αγωγή και μαγνήσιο τα οποία προσπαθούμε σιγα σιγα να μειώσουμε για να τα κόψω εντελώς.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά ως το τέλος για ολες μας! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Massa είπε:

Πώς είσαι κορίτσι μου; Πώς τα πας;

Εγώ ταλαιπωρηθηκα έως τον 5ο μήνα με ναυτιες και εμετούς, ήμουν πολύ χάλια, δε μπορούσα να κανω τίποτα. Και μετά μόλις άρχισα να συνερχομαι και να ζω λίγο πιο φυσιολογικά άρχισαν πρόωρες συσπάσεις!

Νοσηλευτηκα για 3 ημέρες με ορούς και φάρμακα και έμεινα δύο μήνες στο κρεβατι με τοκολυτικα.. Ήταν πολύ άσχημη περίοδος.

Ακόμα παίρνω αγωγή και μαγνήσιο τα οποία προσπαθούμε σιγα σιγα να μειώσουμε για να τα κόψω εντελώς.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά ως το τέλος για ολες μας! ❤

Ωχ ταλαιπωρήθηκες κορίτσι μου... Ευτυχώς όλα είναι καλά όμως τώρα και σύντομα θα κρατήσεις το μωράκι σας αγκαλιτσα ! Τι περιμένεις αγορακι η κοριτσακι? 

Κι εγώ είχα ναυτίες και εμετούς μέχρι τον 4ο μηνα ευτυχώς μετά κοπηκανε μαχαίρι! 

Τόσες συσπάσεις είχε που χρειάστηκε νοσηλεία ε ? Πωπω... Γιατί να κόψεις το μαγνήσιο ? Τι σου έχει πει για αυτό ο γιατρός, γιατί να μην το παίρνεις μέχρι το τέλος εφόσον είναι βιταμίνη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...