Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Ε θα μπορουσε να σου δωσει λιγακι μαγνησιο…. Εγω παιρνω 3 μαγνησια τη μερα και δεν εχω καθολου συσπασεις. Γενικα, το μαγνησιο κανει καλο κ στην κυκλοφορια του αιματος στα κατω ακρα. 

Ναι περίμενα να μου πει να πάρω αλλά δεν μου έδωσε τίποτα..  μήπως δεν κάνει δουλειά για αυτό ? Και είναι πολύ ψείρας γιατρός δεν αφήνει τίποτα στην τύχη... Ίσα ίσα μερικές φορές νιώθω ότι είναι και υπερβολικος χαχα 😋

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια της παρέας ..

Χαιρομαι πολύ για τα μωράκια σας .. εύχομαι όλες μας να έχουμε μια τελειομηνη κύηση και υγιή μωρα! Και εγώ αγχώνομαι όταν πολλές φορές δεν τους ακούω και κανω αυτό που είπε η Σοφια .. ξαπλώνω αριστερά και δεξιά μέχρι να κουνηθούν .. ελπίζω βέβαια νΑ κουνιούνται και οι δυο και να μην ειναι μονο ο ένας και με μπερδεύει .. βέβαια υπάρχει μια συσκευή όπου ακούς τους καρδιακούς παλμούς του μωρου.. Εχω σκεφθει να την παρω αλλα φοβάμαι οτι θα μου δημιουργήσει περισσότερο άγχος .. 

Εγω εχω την Πέμπτη ραντεβού με το γιατρό .. το μονο περίεργο που νιώθω ειναι οτι όταν κάθομαι αρκετές ώρες όρθια ή κουράζομαι νιώθω μια πίεση χαμηλά και σκληρή κοιλιά .. μετα ξαπλώνω και κάπως επανέρχεται .. δεν ξέρω εαν το αισθάνεστε και εσείς ή επειδή λόγω των δίδυμων εχω διπλό βάρος η πίεση ειναι εντονότερη .. να σημειώσω οτι είμαι στα κιλά που ήμουν όταν είχε αρχίσει η εγκυμοσύνη .. 

Καλησπέρα κορίτσι μου ! Πως τα κατάφερες και με δίδυμα δεν έχεις πάρει κιλά !! Εμείς τι να πούμε με μονή κύηση ?? 

Και εγώ έχω νιώσει πιο παλιά δύο φορές αυτό που περιγράφεις και ξάπλωνα και μετά από 10 λεπτά μου περνούσε... Συσπάσεις πρέπει να είναι... Το ανέφερα στον γιατρό μου στο τελευταίο ραντεβού όταν μου είπε ότι βλέπει μικρές συσπάσεις στη μήτρα αλλά έχω καιρό να τις νιώσω του είπα πολλες εβδομάδες.   Δεν τον ανησύχησε δεν μου είπε κάτι... 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christipel είπε:

Δηλαδή εγώ θα πρέπει να ντρέπομαι που έχω πάρει 20 κιλά;;😂😂😂

Ο γιατρός μου κ εγώ έχουμε σχεδόν την ίδια άποψη..μην αλλάξεις κάτι που έκανες πριν μείνεις έγκυος, και εννοώ την διατροφή, την γυμναστική,κτ.λ (δεν μιλάω για τσιγάρο,ποτό,κτλ) ..εγώ μια ζωή γλυκατζου με θυμάμαι και κάνω την διατροφή που έκανα κ πριν μείνω έγκυος..δηλαδή τρώω τα πάντα!!😁😁

Άσχετο, πριν δύο μέρες είχα κάτι σαν πόνοι περιόδου κ πήρα τηλ τον γιατρό..πήγα να με εξετάσει κ δεν είχα τίποτα ανησυχητικό..μα πονάνε τα κόκκαλα μου του λέω και τελικά βγήκα θετική στον κορονοιο..😂πάλι καλά το περνάω σαν γριπουλα..αύριο θα είμαι περδικι!!

Περαστικά κορίτσι μου ! ♥️

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apol είπε:

Αγάπη μου αν δεν τις καταλαβαίνεις κιόλας μην σε ανησυχεί καθόλου, γενικά μην σε ανησυχεί, θυμάσαι έχω από τη 18η και είμαι στην 29η, εγώ έπαιρνα τα glopir από την προηγούμενη επίσκεψη δεν παίρνω κ εγώ τίποτα,  έπαιρνα 2 Μαγνησία κ 2 glopir τη μέρα όσο ήμουν στον προηγούμενο γιατρό και δεν μου έκαναν τίποτα, τώρα σε αυτόν σταμάτησα κ τα τα δύο, το μαγνήσιο μου είπε σε μικρές ποσότητες δεν κάνει τίποτα επίσης επειση ο τράχηλος μου ήταν 4.7 μου έκοψε τα glopir κ μου είπε να παίρνω αν έχω 2-3 στο μισάωρο ο τράχηλος μου παρέμεινε 4.7..όποτε μην ανησυχείς καθόλου κ είσαι τυχερή που δεν τις καταλαβαίνεις είναι πολύ αγχωτικό και εκνευριστικό να έχεις όπως εγώ!! 

Ναι γι αυτό στο ανέφερα για να μην ανησυχείς και εσύ... Εμένα ο τράχηλος όσο ήταν στην αρχή τόσο είναι ακόμα 3! Οπότε όλα καλά... Αχ ανυπομονώ κορίτσια άντε να περάσουν οι εβδομάδες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Ναι περίμενα να μου πει να πάρω αλλά δεν μου έδωσε τίποτα..  μήπως δεν κάνει δουλειά για αυτό ? Και είναι πολύ ψείρας γιατρός δεν αφήνει τίποτα στην τύχη... Ίσα ίσα μερικές φορές νιώθω ότι είναι και υπερβολικος χαχα 😋

Καλησπέρα κορίτσι μου ! Πως τα κατάφερες και με δίδυμα δεν έχεις πάρει κιλά !! Εμείς τι να πούμε με μονή κύηση ?? 

Και εγώ έχω νιώσει πιο παλιά δύο φορές αυτό που περιγράφεις και ξάπλωνα και μετά από 10 λεπτά μου περνούσε... Συσπάσεις πρέπει να είναι... Το ανέφερα στον γιατρό μου στο τελευταίο ραντεβού όταν μου είπε ότι βλέπει μικρές συσπάσεις στη μήτρα αλλά έχω καιρό να τις νιώσω του είπα πολλες εβδομάδες.   Δεν τον ανησύχησε δεν μου είπε κάτι... 

Περαστικά κορίτσι μου ! ♥️

Ναι γι αυτό στο ανέφερα για να μην ανησυχείς και εσύ... Εμένα ο τράχηλος όσο ήταν στην αρχή τόσο είναι ακόμα 3! Οπότε όλα καλά... Αχ ανυπομονώ κορίτσια άντε να περάσουν οι εβδομάδες... 

Πλέον αφού είμαι στον έβδομο δεν αγχώνομαι, έχω το γενικο άγχος να πάνε όλα καλά, αλλά όταν με πιάσανε στον πέμπτο και ειδικά όταν ο προηγούμενος γιατρός μου είπε να είμαι ξάπλα εκεί τα είδα όλα δε θα το κρύψω πολύ άγχος κ κλάμα!!! Κ έγω ανυπομονώ πολύ τι καλά εσύ είσαι κ δύο βδομάδες πιο μπροστά!!! ❤️ ❤️ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Ναι περίμενα να μου πει να πάρω αλλά δεν μου έδωσε τίποτα..  μήπως δεν κάνει δουλειά για αυτό ? Και είναι πολύ ψείρας γιατρός δεν αφήνει τίποτα στην τύχη... Ίσα ίσα μερικές φορές νιώθω ότι είναι και υπερβολικος χαχα 😋

Καλησπέρα κορίτσι μου ! Πως τα κατάφερες και με δίδυμα δεν έχεις πάρει κιλά !! Εμείς τι να πούμε με μονή κύηση ?? 

Και εγώ έχω νιώσει πιο παλιά δύο φορές αυτό που περιγράφεις και ξάπλωνα και μετά από 10 λεπτά μου περνούσε... Συσπάσεις πρέπει να είναι... Το ανέφερα στον γιατρό μου στο τελευταίο ραντεβού όταν μου είπε ότι βλέπει μικρές συσπάσεις στη μήτρα αλλά έχω καιρό να τις νιώσω του είπα πολλες εβδομάδες.   Δεν τον ανησύχησε δεν μου είπε κάτι... 

Περαστικά κορίτσι μου ! ♥️

Ναι γι αυτό στο ανέφερα για να μην ανησυχείς και εσύ... Εμένα ο τράχηλος όσο ήταν στην αρχή τόσο είναι ακόμα 3! Οπότε όλα καλά... Αχ ανυπομονώ κορίτσια άντε να περάσουν οι εβδομάδες... 

το μαγνησιο κανει δουλεια! Γενικα οπως σου ειπα βοηθαει, σε κραμπες και γενικα σε συσπασεις μυων σκελετικων οποτε χαλαρωνει το σωμα. 
 

Εγω πριν 2 βδομαδες αισθανομουν τρομερη πιεση κατω, ειχα ολη την ωρα την αισθηση για κατουρημα. Φοβηθηκα πολυ κυριως για τον τραχηλο. Εντελει ο τραχηλος καλα κρατει (3,5 εκ) και νιωθω την πιεση επειδη η μικρη γυρισε και οταν κινειται εντονα πιεζει την κυστη μου το κεφαλι της. 
 

και γω μετραω τις μερες μεχρι τη γεννα…. Εμεις οι 2 νομιζω ειμαστε κ πολυ κοντα. Βεβαια εγω το εχω προαποφασισμενο οτι θα γεννησω νωριτερα. 12/05 μπαινω στο μηνα μου οποτε συζηταμε με το γιατρο για 19-22 μαιου. Αν κ κατα βαθος φοβαμαι πολυ. Ιδανικα θα ηθελα με το που μπω στο μηνα να γεννησω. Θα δουμε ομως…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Apol είπε:

Περαστικά σου κορίτσι μου, ευτυχως που το περνάς τόσο ήπια! Είσαι εμβολιασμενη; 

Σε ευχαριστώ καλό μου😊😊εμβολιασμενοι ναι και εγώ κ ο σύζυγος (τον κολλησα και αυτόν!) ..πέντε μέρες καραντίνα τώρα..και μετά βλέπουμε..ο γιατρός μου μου είπε ότι ανησυχητικό είναι αν ανεβάσω πυρετό αλλιώς θα το περάσεις ελαφρά μου ειπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Apol είπε:

Πλέον αφού είμαι στον έβδομο δεν αγχώνομαι, έχω το γενικο άγχος να πάνε όλα καλά, αλλά όταν με πιάσανε στον πέμπτο και ειδικά όταν ο προηγούμενος γιατρός μου είπε να είμαι ξάπλα εκεί τα είδα όλα δε θα το κρύψω πολύ άγχος κ κλάμα!!! Κ έγω ανυπομονώ πολύ τι καλά εσύ είσαι κ δύο βδομάδες πιο μπροστά!!! ❤️ ❤️ ❤️ 

Πραγματικά τι άγχος πέρασες και εσύ τοτε... Τα είδες όλα ! Μου θυμιζες εμένα εκεί από την 7η εβδομάδα μέχρι την 13η που είχα την αποκόλληση και ήμουν κρεβατωμενη μόνο για τουαλέτα σηκωνομουν... Τόσο άγχος... Ευτυχώς όλα καλά τα ξεπεράσαμε αυτά... αν και άγχος πάντα θα υπάρχει νομίζω... Αλλά πλέον απολαμβάνουμε την εγκυμοσύνη... ♥️

Ναι είμαστε πολύ κοντά 🥳 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

το μαγνησιο κανει δουλεια! Γενικα οπως σου ειπα βοηθαει, σε κραμπες και γενικα σε συσπασεις μυων σκελετικων οποτε χαλαρωνει το σωμα. 
 

Εγω πριν 2 βδομαδες αισθανομουν τρομερη πιεση κατω, ειχα ολη την ωρα την αισθηση για κατουρημα. Φοβηθηκα πολυ κυριως για τον τραχηλο. Εντελει ο τραχηλος καλα κρατει (3,5 εκ) και νιωθω την πιεση επειδη η μικρη γυρισε και οταν κινειται εντονα πιεζει την κυστη μου το κεφαλι της. 
 

και γω μετραω τις μερες μεχρι τη γεννα…. Εμεις οι 2 νομιζω ειμαστε κ πολυ κοντα. Βεβαια εγω το εχω προαποφασισμενο οτι θα γεννησω νωριτερα. 12/05 μπαινω στο μηνα μου οποτε συζηταμε με το γιατρο για 19-22 μαιου. Αν κ κατα βαθος φοβαμαι πολυ. Ιδανικα θα ηθελα με το που μπω στο μηνα να γεννησω. Θα δουμε ομως…

Να ξαπλώνεις αρκετά να ξεκουράζεσαι, μην περπατάς πολυ μην κάνεις δουλειές... Είμαστε πάρα πολύ κοντά εμείς... Εγώ 6/5 μπαίνω στον μήνα μου... Βέβαια δεν έχουμε συζητήσει κάτι ακόμα εμείς για το πώς και πότε είναι νωρίς για εμένα... Μετά το ντοπλερ θα τα πούμε λογικά... 

Λογικό να έχεις αυτό το άγχος.. αλλά μαζί με τον γιατρό σου θα τα ξαναπειτε πολλές φορές μέχρι τότε και μόλις κρίνετε ότι η μπέμπα είναι γερή και μπορεί να γεννηθεί υγιής θα στην πάρει, με πίστη και αισιοδοξία θα σκέφτεσαι χωρίς αυτά δεν πάμε πουθενά τίποτα δεν θα έκανε κανεις... 

Άστα να πάνε όμως και εγώ φοβάμαι... Σήμερα μου καρφώθηκε το απόγευμα ότι είχα πολύ ώρα να τη νιώσω και τρόμαξα ! Αλλά όλα καλά απλά κοιμόταν η μικρούλα, τώρα κάνει πάρτυ ! Αχχχ τι θα κάνουμε με αυτό το άγχος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/3/2022 at 3:29 ΜΜ, ο/η Dimy3 είπε:

Δεν πήγα σε ενδοκρινολόγο, τη Τετάρτη έχω ραντεβού με τη διατροφολόγο μου να βγάλουμε μια διατροφή. Έχω αρκετές συσκευές λόγω της δουλειάς μου, είμαι νοσηλεύτρια και υποστηρίζω μαθητές με σακχαρώδη διαβήτη. Το μετράω με της menarini και οι ταινίες που παίρνει είναι της glucomen. Οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές, ξεκινάω τη μέρα με 75-85, πριν το μεσημεριανό είναι παλί στις ίδιες τιμές και μεταγευματικά έχει φτάσει έως 125! Για αυτό προβληματίστηκα με τα αποτελέσματα της καμπύλης, αφού σκέφτομαι μήπως την ξανά κάνω🤣🤣.

Από πράγματα εγώ πήρα 6 ζιπουνάκια,3 πάνες και 3 φορμάκια. Δε θα πάρω πολλά για αρχή. Ας γεννηθεί ο μικρός και μετά με το καλό και ανάλογα τις ανάγκες θα πάρω. Μας έδωσαν, πάρκο,ριλάξ,γυμναστήριο και διάφορα άλλα.

Κορίτσια καλησπέρα! Πως τα πάτε με τις μετρήσεις σας; Συνεχίζεται; Με έβαλε κ εμένα να μετράω και κάθε φορά μου δείχνει ότι να ναι ο μετρητής και νευριάζω…😡 Μετράω με το SolusV2. Σκέφτομαι να πάω κ εγώ σε ενδοκρινολόγο γτ δεν βγάζω άκρη με τίποτα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Πως τα πάτε με τις μετρήσεις σας; Συνεχίζεται; Με έβαλε κ εμένα να μετράω και κάθε φορά μου δείχνει ότι να ναι ο μετρητής και νευριάζω…😡 Μετράω με το SolusV2. Σκέφτομαι να πάω κ εγώ σε ενδοκρινολόγο γτ δεν βγάζω άκρη με τίποτα!!! 

Εγώ είχα οριακά το νηστείας πήγα σε ενδοκρινολόγο κ μου ζήτησε 5 μετρήσεις μέσα στην ημέρα κ βέβαια διατροφή.Ειχα στην αρχή ένα μηχάνημα solus κ αν συνέχιζα με εκείνο θα έκανα ινσουλίνη.αχχαχαχα.Το contour care ,μου έδωσε ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Πως τα πάτε με τις μετρήσεις σας; Συνεχίζεται; Με έβαλε κ εμένα να μετράω και κάθε φορά μου δείχνει ότι να ναι ο μετρητής και νευριάζω…😡 Μετράω με το SolusV2. Σκέφτομαι να πάω κ εγώ σε ενδοκρινολόγο γτ δεν βγάζω άκρη με τίποτα!!! 

Εγώ μετράω κάθε μέρα 4 φορές, νηστείας και μετά το πρωινό, το μεσημεριανό και το βραδινό. Είχα πάρει ένα της Wellion και νομίζω ότι μου έβγαζε λίγο ότι να ναι αποτελέσματα, οπότε πήγα και αγόρασα το Contour care (επειδή διάβασα καλύτερες κριτικές στο skroutz) και μετρούσα την 1 εβδομάδα και με τα 2 και τα έστειλα στον ενδοκρινολόγο. Μου είπε να συνεχίσω με το 2ο και να αφήσω τελείως το 1ο...

Πολλές φορές κάνω και με τα 2 από περιέργεια, άστα να πάνε! καμία σχέση οι μετρήσεις, 20+ μονάδες διαφορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα!!! Υπομονή τότε τι να κάνουμε !!!Και εγώ μετράω της νηστείας και μετά από κάθε γεύμα εδώ κ μια βδομάδα !Οι μετρήσεις μ ήταν όλες μια χαρά και όχι οριακές αλλά εδώ και δυο μέρες μου βγαζει ανεβασμένο το νηστείας(90+) και μετά το πρωινό(160+) ενώ μετά τα κυρίως γεύματα μου το βγάζει χαμηλό (100-110) γι αυτό εχω μπερδευτεί κ νευριάζω… Βέβαια αυτές τις μέρες δεν ήμουν κ πολυ καλά ψυχολογικά , πιεσμένη αρκετά, αγχωμένη και στεναχωρημένη και λέω μήπως επηρεάζει και αυτό…;;;🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Πως τα πάτε με τις μετρήσεις σας; Συνεχίζεται; Με έβαλε κ εμένα να μετράω και κάθε φορά μου δείχνει ότι να ναι ο μετρητής και νευριάζω…😡 Μετράω με το SolusV2. Σκέφτομαι να πάω κ εγώ σε ενδοκρινολόγο γτ δεν βγάζω άκρη με τίποτα!!! 

Αχ αυτό το ζάχαρο μας έχει τρελάνει! Εγώ μετράω 6 φορές την ημέρα πριν απο κάθε γεύμα και μια ώρα μετά. Σταμάτησα να μετράω με διάφορα μηχανάκια και κράτησα ένα γιατί κάθε ένα βγάζει τα δικά του. Ευτυχω΄ς είναι αρκετά καλές οι μετρήσεις, έχω περιορίσει αρκετά τους υδατάνθρακες, πίνω πολύ νερό και περπατάω όσο μπορώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κατάλαβα!!! Υπομονή τότε τι να κάνουμε !!!Και εγώ μετράω της νηστείας και μετά από κάθε γεύμα εδώ κ μια βδομάδα !Οι μετρήσεις μ ήταν όλες μια χαρά και όχι οριακές αλλά εδώ και δυο μέρες μου βγαζει ανεβασμένο το νηστείας(90+) και μετά το πρωινό(160+) ενώ μετά τα κυρίως γεύματα μου το βγάζει χαμηλό (100-110) γι αυτό εχω μπερδευτεί κ νευριάζω… Βέβαια αυτές τις μέρες δεν ήμουν κ πολυ καλά ψυχολογικά , πιεσμένη αρκετά, αγχωμένη και στεναχωρημένη και λέω μήπως επηρεάζει και αυτό…;;;🤔

@Αναστασια 29μήπως δεν είναι πολύ "σωστό" το πρωινό που τρως;

Εμένα μου είπε για γάλα με δημητριακά χωρίς ζάχαρη ή με 2 φρυγανιές σίκαλης ή 1 φέτα μαύρο ψωμί. Αλλά ό,τι δημητριακά έψαξα στο super market είναι ΟΛΑ με ζάχαρη ή μέλι ή άλλα γλυκαντικά... οπότε πήρα βρώμη ολικής και πρόσθεσα λίγους ξηρούς καρπούς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η mavi είπε:

@Αναστασια 29μήπως δεν είναι πολύ "σωστό" το πρωινό που τρως;

Εμένα μου είπε για γάλα με δημητριακά χωρίς ζάχαρη ή με 2 φρυγανιές σίκαλης ή 1 φέτα μαύρο ψωμί. Αλλά ότι δημητριακά έψαξα στο super market είναι ΟΛΑ με ζάχαρη ή μέλι ή άλλα γλυκαντικά... οπότε πήρα βρώμη ολικής και πρόσθεσα λίγους ξηρούς καρπούς...

Και εγώ έκοψα τα δημητριακά, μόνο βρώμη και μέλι μόνο καστανό. Και μετά φρυγανιε΄ς ολικής με κότατζ, γαλοπούλα. Γενικά περισσότερη πρωτεΐνη και όσο λιγότερους υδατάνθρακες!! @mavi είπαμε εμείς μαζί και φάρμακα και διατροφή χα χα χα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η mavi είπε:

@Αναστασια 29μήπως δεν είναι πολύ "σωστό" το πρωινό που τρως;

Εμένα μου είπε για γάλα με δημητριακά χωρίς ζάχαρη ή με 2 φρυγανιές σίκαλης ή 1 φέτα μαύρο ψωμί. Αλλά ότι δημητριακά έψαξα στο super market είναι ΟΛΑ με ζάχαρη ή μέλι ή άλλα γλυκαντικά... οπότε πήρα βρώμη ολικής και πρόσθεσα λίγους ξηρούς καρπούς...

Τρώω κάτι διαφορετικό να δω τι το ανεβάζει και τι όχι προς το παρόν … πχ μια μέρα έφαγα τοστ με λευκό ψωμί γτ το ολικής που είχα είχε πιο πολλά σάκχαρα από το λευκό και μέτρησα 166 και την επόμενη μέρα έφαγα νερόβραστη φαγοπυρο με μισό πράσινο μήλο και πάλι έδειξε 160! Ενώ το μεσιμερι που έφαγα κρέας με ρύζι έδειξε 100… Γι αυτό έχω μπερδευτεί.. Αλλά αυτά τις τελευταίες τρεις μέρες όλη την προηγούμενη βδομάδα που μετρούσα ηταν πολύ καλές οι μετρήσεις….
Έκλεισα να πάω στον ενδοκρινολόγο τελικά… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimy3 είπε:

Και εγώ έκοψα τα δημητριακά, μόνο βρώμη και μέλι μόνο καστανό. Και μετά φρυγανιε΄ς ολικής με κότατζ, γαλοπούλα. Γενικά περισσότερη πρωτεΐνη και όσο λιγότερους υδατάνθρακες!! @mavi είπαμε εμείς μαζί και φάρμακα και διατροφή χα χα χα!!!

@Dimy3 εμένα μου είπε ούτε μέλι! ούτε μισή κουταλιά δεν έβαζα στο τσάι μου και την έκοψα και αυτή...

ναι, φάρμακα, διατροφή, ύπνο όλα παρόμοια... είναι το ειδικό σχολείο που επηρεάζει...😛 χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Τρώω κάτι διαφορετικό να δω τι το ανεβάζει και τι όχι προς το παρόν … πχ μια μέρα έφαγα τοστ με λευκό ψωμί γτ το ολικής που είχα είχε πιο πολλά σάκχαρα από το λευκό και μέτρησα 166 και την επόμενη μέρα έφαγα νερόβραστη φαγοπυρο με μισό πράσινο μήλο και πάλι έδειξε 160! Ενώ το μεσιμερι που έφαγα κρέας με ρύζι έδειξε 100… Γι αυτό έχω μπερδευτεί.. Αλλά αυτά τις τελευταίες τρεις μέρες όλη την προηγούμενη βδομάδα που μετρούσα ηταν πολύ καλές οι μετρήσεις….
Έκλεισα να πάω στον ενδοκρινολόγο τελικά… 

επίσης το πρωί μου είπε όχι φρούτα, γιατί υπάρχει αντίσταση του οργανισμού στην ινσουλίνη πιο έντονη και για αυτό δεν πρέπει να ανεβάζουμε τα σάκχαρα. Κι εγώ πρωί έτρωγα τα φρούτα, για να πάρω το σίδηρο πιο εύκολα και για τη δυσκοιλιότητα, αλλά τα σταμάτησα...Φρούτο μου έβαλε στο ενδιάμεσο, μαζί με αυγό ή λίγο τυρί κ μόνο 1 φρυγανιά! Επίσης το τοστ, ακόμα και το ολικής έχει πολλούς υδατάνθρακες, έτρωγα κανένα βράδυ, πάει και αυτό! Και πάντα σαλάτα μου είπε πριν το φαγητό! 

Καλύτερα πάντως να επισκεφθείς ενδοκρινολόγο, να σου δώσει πρόγραμμα και να σου φύγει και το άγχος τελικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η mavi είπε:

@Dimy3 εμένα μου είπε ούτε μέλι! ούτε μισή κουταλιά δεν έβαζα στο τσάι μου και την έκοψα και αυτή...

ναι, φάρμακα, διατροφή, ύπνο όλα παρόμοια... είναι το ειδικό σχολείο που επηρεάζει...😛 χαχα

Εύχομαι να ρυθμιστεί αυτή η φάση με το ζάχαρο μας τι να πω.Κοριτσια σας πρότεινε ο γυναικολόγος σασ το εμβόλιο κοκκυτη;;;εμένα μου είπε να το κάνω για να αποκτήσει η μικρή αντισώματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η mavi είπε:

επίσης το πρωί μου είπε όχι φρούτα, γιατί υπάρχει αντίσταση του οργανισμού στην ινσουλίνη πιο έντονη και για αυτό δεν πρέπει να ανεβάζουμε τα σάκχαρα. Κι εγώ πρωί έτρωγα τα φρούτα, για να πάρω το σίδηρο πιο εύκολα και για τη δυσκοιλιότητα, αλλά τα σταμάτησα...Φρούτο μου έβαλε στο ενδιάμεσο, μαζί με αυγό ή λίγο τυρί κ μόνο 1 φρυγανιά! Επίσης το τοστ, ακόμα και το ολικής έχει πολλούς υδατάνθρακες, έτρωγα κανένα βράδυ, πάει και αυτό! Και πάντα σαλάτα μου είπε πριν το φαγητό! 

Καλύτερα πάντως να επισκεφθείς ενδοκρινολόγο, να σου δώσει πρόγραμμα και να σου φύγει και το άγχος τελικά...

Πλέον έχω κόψει τελείως το ψωμί… θα κόψω και το φρούτο εεε και θα πίνω νερό για πρωινό τι να κάνω ! 
 

@Lina08 Εγώ το έκανα προχθές και εμένα μου συνέστησε να το κάνω η γυναικολόγος  … Καμία παρενέργεια δεν κατάλαβα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Πλέον έχω κόψει τελείως το ψωμί… θα κόψω και το φρούτο εεε και θα πίνω νερό για πρωινό τι να κάνω ! 
 

@Lina08 Εγώ το έκανα προχθές και εμένα μου συνέστησε να το κάνω η γυναικολόγος  … Καμία παρενέργεια δεν κατάλαβα! 

χαχαχα όχι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα Αναστασία! Ίσα ίσα νηστική δεν μπορείς να μένεις! Εμένα μπόλικο φαγητό μου έχει βάλει, απλά κάπως συγκεκριμένα πράγματα! δεν λέω ότι δεν στερούμαι πράγματα που μου άρεσαν, αλλά παλεύεται! (και είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που ακολουθώ πρόγραμμα διατροφής!). Θες να σου στείλω σε pm τη διατροφή που μου έδωσε να πάρεις καμιά ιδέα να καταλάβεις τι εννοώ...; Αν και αφού έχεις κλείσει ραντεβού θα στα πει όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mavi είπε:

χαχαχα όχι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα Αναστασία! Ίσα ίσα νηστική δεν μπορείς να μένεις! Εμένα μπόλικο φαγητό μου έχει βάλει, απλά κάπως συγκεκριμένα πράγματα! δεν λέω ότι δεν στερούμαι πράγματα που μου άρεσαν, αλλά παλεύεται! (και είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που ακολουθώ πρόγραμμα διατροφής!). Θες να σου στείλω σε pm τη διατροφή που μου έδωσε να πάρεις καμιά ιδέα να καταλάβεις τι εννοώ...; Αν και αφού έχεις κλείσει ραντεβού θα στα πει όλα!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Αν μπορείς στείλε μου να πάρω μια ιδέα γτ θα πάω στις 18 του μηνός στον ενδοκρινολόγο δεν είχε πιο νωρίς …. 
 
Εγω τραγικά τα βλέπω όντως … Γενικά δεν τρώω δημητριακά, βρώμη, γάλα γτ με πειράζουν και ούτε μπρόκολο, κουνουπιδι, όσπρια , λαδερά γτ κ αυτά με πειράζουν 🤣🤣🤣 Όποτε δεν έμειναν κ πολλά για να τρώω … 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η mavi είπε:

επίσης το πρωί μου είπε όχι φρούτα, γιατί υπάρχει αντίσταση του οργανισμού στην ινσουλίνη πιο έντονη και για αυτό δεν πρέπει να ανεβάζουμε τα σάκχαρα. Κι εγώ πρωί έτρωγα τα φρούτα, για να πάρω το σίδηρο πιο εύκολα και για τη δυσκοιλιότητα, αλλά τα σταμάτησα...Φρούτο μου έβαλε στο ενδιάμεσο, μαζί με αυγό ή λίγο τυρί κ μόνο 1 φρυγανιά! Επίσης το τοστ, ακόμα και το ολικής έχει πολλούς υδατάνθρακες, έτρωγα κανένα βράδυ, πάει και αυτό! Και πάντα σαλάτα μου είπε πριν το φαγητό! 

Καλύτερα πάντως να επισκεφθείς ενδοκρινολόγο, να σου δώσει πρόγραμμα και να σου φύγει και το άγχος τελικά...

Καλημέρα κορίτσια με το καλό τα μωράκια σας!!! Εγώ είμαι μαμα Ιουλίου 12/7 πητ αλλά πιστεύω θα γεννήσω νωρίτερα όπως το πρώτο μου.

Σας διαβάζω και συμπάσχω και εγώ με την καμπυλη δεν βγήκε καλά ακολούθησε ενδοκρινολόγος,διατροφή,εδώ και 3 μέρες που μετριέμαι ενω το μεσημεριανό και η βραδινή μέτρηση βγαίνουν καλά η νυστιας βγαίνει ψηλή 112 116 και σήμερα 122 γτττττ 😩😩😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Αν μπορείς στείλε μου να πάρω μια ιδέα γτ θα πάω στις 18 του μηνός στον ενδοκρινολόγο δεν είχε πιο νωρίς …. 
 
Εγω τραγικά τα βλέπω όντως … Γενικά δεν τρώω δημητριακά, βρώμη, γάλα γτ με πειράζουν και ούτε μπρόκολο, κουνουπιδι, όσπρια , λαδερά γτ κ αυτά με πειράζουν 🤣🤣🤣 Όποτε δεν έμειναν κ πολλά για να τρώω … 

Προσπάθησα να το στείλω αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω κάποιο αρχείο ως συνημμένο γμτ... 

Ξέρει καμία κοπέλα αν μπορώ με κάποιο άλλο τρόπο ν ανεβάσω συνημμένο αρχείο και να το στείλω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, από εχτές έχω ανησυχήσει αρκετά... Για πείτε μου τη γνώμη σας... Βγήκα για έναν καφέ και μετά περπάτησα πήγα λίγο στα μαγαζιά να δω για μωρουδιακα στην επιστροφή σπίτι ένιωσα λίγο τη μέση μου να πονάει..  μπήκα σπίτι και ξάπλωσα όπου συνέχιζε ο πόνος στη μέση (ήπιος σαν πολυ αρχή περιόδου) μου πέρασε μετά από 2 ώρες ! Ήταν συνεχόμενο, συνέχιζα να είμαι ξαπλωμένη και με ξαναεπιασε ! Κάνω ένα ζεστό ντους και ξαπλώνω στο κρεβάτι να κοιμηθώ μου περνάει... Σηκώνομαι 5 το πρωί να πάω τουαλέτα δεν νιώθω πόνο αλλά μόλις ξαπλώνω στο κρεβάτι πάλι εμφανίστηκε πάλι αυτό το πονακι ! Κοιμήθηκα τέλος πάντων και το πρωί που ξύπνησα δεν ποναγα αλλά μόλις σηκώθηκα από το κρεβάτι πάλι εμφανίστηκε αυτός ο πόνος στη μέση όπου και πήρα τον γιατρό... Τον άκουσα προβληματισμένο με ρωτούσε αν νιώθω πετρώματα στη κοιλιά (δεν νιώθω) και μου είπε απλά το παρακολουθούμε... Ξεκούραση ξάπλα και παρακολούθηση... 

Έχω αγχωθει.. είμαι 31+3 αυτό θεωρείται 32η εβδομάδα σωστά ; Αχ είναι πολύ νωρίς κορίτσια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η mavi είπε:

Προσπάθησα να το στείλω αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω κάποιο αρχείο ως συνημμένο γμτ... 

Ξέρει καμία κοπέλα αν μπορώ με κάποιο άλλο τρόπο ν ανεβάσω συνημμένο αρχείο και να το στείλω; 

Κ εγώ δεν γνωρίζω … Δεν πειράζει! Ευχαριστώ πολύ πάντως ! 
 

@Eva29 κορίτσι μ εγώ ειχα αυτούς τους πόνους που περιγράφεις από την Κυριακή μαζί με έντονα πετρώματα ενώ μου είχαν περάσε τελείως οι συσπάσεις εδω κ ένα μήνα και αγχώθηκα πολύ κ εγώ …  Ευτυχώς ήταν και η επίσκεψη στο γιατρό κοντά όπου κ πήγα την Τρίτη! Τελικά ήταν όλα καλά κι ο τράχηλος στην θέση του όπως ήταν …Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γτ αρχίζει κ ετοιμάζεται το σώμα για τον τοκετό και ανοίγει η λεκάνη αλλά να παρ’ολα αυτά να μην ζορίζομαι και να ξεκουράζομαι όταν με πιάνει και αν δεν αντέχω να παίρνω κανένα ντεπόν όποτε πήρα την Τρίτη κ μου ψιλό πέρασε!Οποτε μην αγχώνεσαι αλλά αν συνεχιστεί να πας να σε δει γτ ποτέ δεν ξερεις… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mavi είπε:

@Dimy3 εμένα μου είπε ούτε μέλι! ούτε μισή κουταλιά δεν έβαζα στο τσάι μου και την έκοψα και αυτή...

ναι, φάρμακα, διατροφή, ύπνο όλα παρόμοια... είναι το ειδικό σχολείο που επηρεάζει...😛 χαχα

χα χα χα λες να φταίει το ειδικό σχολείο??  χα χα χα!!! Μια φορά τη βδομάδα τρω΄΄ω μέλι, ένα κουταλάκι του γλυκού απο εκεί που έτρωγα κάθε μέρα😜 έκανα και σήμερα εξετάσεις για τη γλυκοζυλιωμένη και είναι μια χαρά!

@Αναστασια 29 θα φτιάξετε με τον ενδοκρινολόγο ένα διατροφολόγιο και θα πάνε όλα καλά, με σε παίρνει απο κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αναστασια 29 είπε:

Κ εγώ δεν γνωρίζω … Δεν πειράζει! Ευχαριστώ πολύ πάντως ! 
 

@Eva29 κορίτσι μ εγώ ειχα αυτούς τους πόνους που περιγράφεις από την Κυριακή μαζί με έντονα πετρώματα ενώ μου είχαν περάσε τελείως οι συσπάσεις εδω κ ένα μήνα και αγχώθηκα πολύ κ εγώ …  Ευτυχώς ήταν και η επίσκεψη στο γιατρό κοντά όπου κ πήγα την Τρίτη! Τελικά ήταν όλα καλά κι ο τράχηλος στην θέση του όπως ήταν …Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γτ αρχίζει κ ετοιμάζεται το σώμα για τον τοκετό και ανοίγει η λεκάνη αλλά να παρ’ολα αυτά να μην ζορίζομαι και να ξεκουράζομαι όταν με πιάνει και αν δεν αντέχω να παίρνω κανένα ντεπόν όποτε πήρα την Τρίτη κ μου ψιλό πέρασε!Οποτε μην αγχώνεσαι αλλά αν συνεχιστεί να πας να σε δει γτ ποτέ δεν ξερεις… 

Ωχ τι τράβηξες και εσύ... Ευτυχώς όλα καλά στο τέλος... 

ελπίζω να είναι επειδή ανοίγει η λεκάνη... Μπορεί να είναι και συσπάσεις δηλαδή παρόλο που δεν έχω πετρώματα ? Και είναι συνεχόμενος ο πόνος δεν σταματάει για ώρες !! 

Δεν είναι τόσο έντονο ώστε να πάρω ντεπον... Πριν μια εβδομάδα που έκανα υπέρυχο μια χαρά ήταν ο τράχηλος μου και εμένα απλά είδαμε μικρές συσπάσεις στη μήτρα (εγώ βέβαια δεν ένιωθα κάτι ούτε πετρώματα ούτε τίποτα) και υπέθεσα θα είναι οι ακίνδυνες συσπάσεις Braxton Hicks κάτι τέτοιο γιατί και ο γιατρός δεν ανησύχησε δεν είπε κάτι.. τώρα αυτό πάλι που μου έσκασε χτες τι να πω... Και τόσο καιρό την είχα γλιτώσει με τις συσπάσεις... 

Να αντέξω τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες λέω γιατί είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...