Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022!!


Recommended Posts

στις On 19/3/2022 at 5:02 ΜΜ, ο/η Dimy3 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και απο μένα.

Σήμερα έκανα την καμπύλη ζαχάρου και βγήκε αυξημένη. Θα επισκεφτώ και εγώ ενδοκρινολόγο απο βδομάδα. Στεναχωρέθηκα η αλήθεια είναι, αλλά θα το περάσουμε και αυτό.

Οι τιμές είναι 0’-97, 60’-200, 120’-125.

Έχω βάλει 9 κιλά μέχρι στιγμής.🥺και να φανταστείτε προσέχω αρκετά, αλλά στο 1ο Τρίμηνο λόγω στομαχιού έτρωγα πολύ ψωμί και πατάτες.🙃

@Christyne μια χαρά τα διδυμάκια🥰Δε μου έχει αναφέρει κάτι για το εμβόλιο του κοκκύτη, θα τον ρωτήσω στην επόμενη επίσκεψη.

@Dimy3τα ίδια τραβάμε σε γενικές γραμμές... (θυμάμαι ότι παίρνεις κι εσύ τα ίδια χάπια με εμένα 😛). Τώρα και οι 2 ανεβασμένο σάκχαρο... υπομονή... 

Μεθαύριο πρωί έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο, να δω τι θα μου πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η mavi είπε:

@Dimy3τα ίδια τραβάμε σε γενικές γραμμές... (θυμάμαι ότι παίρνεις κι εσύ τα ίδια χάπια με εμένα 😛). Τώρα και οι 2 ανεβασμένο σάκχαρο... υπομονή... 

Μεθαύριο πρωί έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο, να δω τι θα μου πει...

Ναι ναι, τα ίδια!!😆😆

εγώ πραγματικά προβληματίστηκα, διότι το μετράω το ζάχαρο μου κάθε μέρα και οι τιμές μου είναι φυσιολογικές!🧐   Υποθέτω οτι θα σου πει να το μετράς και εσύ το ζάχαρο και θα σου δώσει διατροφή. Ας είναι καλά τα μωράκια μας και όλα τα άλλα θα τα θυμόμαστε σαν όνειρο!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dimy3 είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Στην κλινική που θα γεννήσω εγώ, είναι 3 βράδια ο ΦΤ και 4 βράδια η καισαρική! 

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Apol είπε:

Αγάπη καλημέρα, 3 βραδιά φυσιολογικό και 4 καισαρική εκεί που θα γεννήσω.. 

ωω ειναι μερουλες!! ευχαριστω πολυ κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σήμερα πήγα ενδοκρινολόγο μου είπε ότι μόνο με το νηστειασ έχω θεματακι κ θα ξεκινήσω από αύριο μετρήσεις κ διατροφή.τον είδα πολύ θετικό παντωσ ότι μάλλον θα την γλιτώσουμε την ινσουλίνη γιατί είμαι μόνο δύο μονάδες επάνω στο νηστείας.τι να πω καλή τύχη κ καλά αποτελέσματα σε ολεσ μας.η μόνη μου έννοια είναι να είναι εντάξει το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!

Τι γίνεται;; Αυτή η καμπύλη σακχάρου μας εχει προβληματίσει σχεδόν όλες μας .. Σήμερα πήρα και εγώ τα αποτελέσματα και ειναι ανεβασμένο στα 120’… για την ακρίβεια .. 0’-77, 60’-170 και 120’-150..

Εχω στείλει τις εξετάσεις μου στην ενδοκρινολόγο και περιμένω απάντηση.. βέβαια τωρα τελευταία παραλείπω γεύματα και δεν ξέρω εαν φταίει αυτό .. θα σας ενημερώσω τι θα μου πει και εμένα ..

Καλα αποτελέσματα στις υπόλοιπες κοπέλες …  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Christyne είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!

Τι γίνεται;; Αυτή η καμπύλη σακχάρου μας εχει προβληματίσει σχεδόν όλες μας .. Σήμερα πήρα και εγώ τα αποτελέσματα και ειναι ανεβασμένο στα 120’… για την ακρίβεια .. 0’-77, 60’-170 και 120’-150..

Εχω στείλει τις εξετάσεις μου στην ενδοκρινολόγο και περιμένω απάντηση.. βέβαια τωρα τελευταία παραλείπω γεύματα και δεν ξέρω εαν φταίει αυτό .. θα σας ενημερώσω τι θα μου πει και εμένα ..

Καλα αποτελέσματα στις υπόλοιπες κοπέλες …  

Οχι, δεν ειναι ανεβασμενο στα 120. Ειναι οριακο. Δε νομιζω παντως οτι θα σου πει κατι ανησυχητικο ο γιατρος!!! Ισως να προσεχεις λιγακι τα γλυκα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

 

ωω ειναι μερουλες!! ευχαριστω πολυ κοριτσια!

Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη που γεννησα με καισαρικη βγηκα στις 2 μερες. Βεβαια, η περιπτωση μοφ ειναι τελειως διαφορετικη γιατι ειχα μεγαλη ατυχια στην εγκυμοσυνη. Εφυγα χωρις μωρο απο το μαιευτηριο. 
 

οπως κ να χει, μη σε αγχωνει η βαλιτσα. Τα περισσοτερα στα παρεχουν, κυριως αν ειναι κλινικη, και αν εν τελει δεν τα εχεις κ ετοιμα, πιστεψε με, δεν εχει καμια σημασια! Το μωρακι σου μονο τη ζεστασια της αγκαλιας σου χρειαζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Christyne είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!

Τι γίνεται;; Αυτή η καμπύλη σακχάρου μας εχει προβληματίσει σχεδόν όλες μας .. Σήμερα πήρα και εγώ τα αποτελέσματα και ειναι ανεβασμένο στα 120’… για την ακρίβεια .. 0’-77, 60’-170 και 120’-150..

Εχω στείλει τις εξετάσεις μου στην ενδοκρινολόγο και περιμένω απάντηση.. βέβαια τωρα τελευταία παραλείπω γεύματα και δεν ξέρω εαν φταίει αυτό .. θα σας ενημερώσω τι θα μου πει και εμένα ..

Καλα αποτελέσματα στις υπόλοιπες κοπέλες …  

Μα πραγματικά, αυτή η καμπύλη μας τάραξε όλες!! Χαχααχαχ!!!

Βρε μήπως μας το κάνουν για να μη πάρουμε άλλα κιλά🤣🤣
Όπως και να έχει κορίτσια μου, θα προσέχουμε λίγο παραπάνω και όλα καλά θα πάνε!!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Οχι, δεν ειναι ανεβασμενο στα 120. Ειναι οριακο. Δε νομιζω παντως οτι θα σου πει κατι ανησυχητικο ο γιατρος!!! Ισως να προσεχεις λιγακι τα γλυκα 

Σοφια περίμενα απάντηση σου.. Και εγώ αυτό πιστεύω αλλα περιμένω να δω τι θα μου πει και η ενδοκρινολόγος !! Σε ευχαριστω για τον καθησυχασμό .. 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! Long time no see! Μου λείψατε…♥️♥️ Όλο αυτό το διάστημα σας παρακολουθώ αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο να γράψω τα νέα μου… φταίνε οι προετοιμασίες του γάμου βλέπετε😅 τώρα που παντρεύτηκα και τελείωσε επιτέλους το άγχος, οι προετοιμασίες κτλ έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο! 

Τα νέα μου πολλά… θα σταθώ όμως στο μείζων θέμα που μας απασχολεί όλες….τα κιλά και η καμπύλη ζαχαρου! 
Τη προηγούμενη εβδομάδα την έκανα και γω και τα αποτελέσματα 60’ - 120’ βγήκαν πολύ καλά.

0’ : 101 mg/dl  (ενώ μέχρι τώρα είχα πάντα 90)

60’ : 160 mg/dl 

120’ : 123 mg/dl. 

Το νηστείας βγήκε λίγο ανεβασμένο αλλά να πω την αλήθεια μου δεν είχα προσέξει καθόλου διατροφή το τελευταίο διάστημα. Γλυκά, υδατάνθρακες σε καθημερινή βάση… Πέμπτη έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο όπου και θα ρωτήσω τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα για να μην ανεβει άλλο το ριμαδι…😆 Όσο για τα κιλά, δεν έχω ζυγιστεί απ’ το προηγούμενο ραντεβού (28/02). Τότε είχα βάλει 6 σύνολο απ την αρχή της εγκυμοσύνης, τώρα είμαι σίγουρη πως έχω βάλει άλλα 2-3… θα δείξει! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Alexandra92 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Long time no see! Μου λείψατε…♥️♥️ Όλο αυτό το διάστημα σας παρακολουθώ αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο να γράψω τα νέα μου… φταίνε οι προετοιμασίες του γάμου βλέπετε😅 τώρα που παντρεύτηκα και τελείωσε επιτέλους το άγχος, οι προετοιμασίες κτλ έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο! 

Τα νέα μου πολλά… θα σταθώ όμως στο μείζων θέμα που μας απασχολεί όλες….τα κιλά και η καμπύλη ζαχαρου! 
Τη προηγούμενη εβδομάδα την έκανα και γω και τα αποτελέσματα 60’ - 120’ βγήκαν πολύ καλά.

0’ : 101 mg/dl  (ενώ μέχρι τώρα είχα πάντα 90)

60’ : 160 mg/dl 

120’ : 123 mg/dl. 

Το νηστείας βγήκε λίγο ανεβασμένο αλλά να πω την αλήθεια μου δεν είχα προσέξει καθόλου διατροφή το τελευταίο διάστημα. Γλυκά, υδατάνθρακες σε καθημερινή βάση… Πέμπτη έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο όπου και θα ρωτήσω τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα για να μην ανεβει άλλο το ριμαδι…😆 Όσο για τα κιλά, δεν έχω ζυγιστεί απ’ το προηγούμενο ραντεβού (28/02). Τότε είχα βάλει 6 σύνολο απ την αρχή της εγκυμοσύνης, τώρα είμαι σίγουρη πως έχω βάλει άλλα 2-3… θα δείξει! 
 

Καλως τη!! Συγχαρητηρια για το γαμο σου!!! Με το καλο το μπεμπεκακι σου!!!

το νηστειας σου ειναι αρκετα τσιμπημενο, κ δεν εχει να κανει με το αν ετρωγες πολλα γλυκα ή υδατανθρακες. Θα σου πει σιγουρα για διατροφη. 

εγω φαντασου εχω πολυ καλη καμπυλη σακχαρου και εχω βαλει 15 κιλα ηδη! Τρωω σχεδον μονο γλυκα χαχαχαχ. Μεχρι να γεννησω θα φτασω τα 22 οπως και στην πρωτη εγκυμοσυνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/3/2022 at 12:22 ΠΜ, ο/η Sofia33 είπε:

Καλως τη!! Συγχαρητηρια για το γαμο σου!!! Με το καλο το μπεμπεκακι σου!!!

το νηστειας σου ειναι αρκετα τσιμπημενο, κ δεν εχει να κανει με το αν ετρωγες πολλα γλυκα ή υδατανθρακες. Θα σου πει σιγουρα για διατροφη. 

εγω φαντασου εχω πολυ καλη καμπυλη σακχαρου και εχω βαλει 15 κιλα ηδη! Τρωω σχεδον μονο γλυκα χαχαχαχ. Μεχρι να γεννησω θα φτασω τα 22 οπως και στην πρωτη εγκυμοσυνη! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές καλή μου!♥️ 
Αχ μακάρι να μου πει για διατροφή μπας και γλιτώσω 1ον το διαβήτη και 2ον κανα κιλό😅 Μόνο έτσι θα μπω σε πρόγραμμα και θα προσέξω… Δηλαδή εφόσον δεν οφείλεται στη διατροφή, λες να είναι παθολογικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Καλως τη!! Συγχαρητηρια για το γαμο σου!!! Με το καλο το μπεμπεκακι σου!!!

το νηστειας σου ειναι αρκετα τσιμπημενο, κ δεν εχει να κανει με το αν ετρωγες πολλα γλυκα ή υδατανθρακες. Θα σου πει σιγουρα για διατροφη. 

εγω φαντασου εχω πολυ καλη καμπυλη σακχαρου και εχω βαλει 15 κιλα ηδη! Τρωω σχεδον μονο γλυκα χαχαχαχ. Μεχρι να γεννησω θα φτασω τα 22 οπως και στην πρωτη εγκυμοσυνη! 

Αχ @Sofia33 μη μας προκαλείς με τα γλυκά με αυτά που τραβάμε...😛😛 έχω κόψει ακόμα και το ελάχιστο μέλι που έβαζα στο τσάι μου, με κερνάνε μπισκοτάκι χωρίς ζάχαρη, με λίγη μαρμελάδα και λέω όχι... 😢  (πριν πάω στο γιατρό αυτά, από τον φόβο μου...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια .. 

Ενώ ο γυναικολογος μου είπε οτι η καμπύλη ειναι καλή αλλα οριακή .. η ενδοκρινολόγος μου (πάντα αυστηρή!) μου είπε οτι ειναι οριακή .. για αυτό το λόγο δεν μου είπε για διατροφή αλλα μου πρότεινε τα τρια βασικά γεύματα της ημέρας να τα κανω έξι.. δηλ. το πρωί θα τρώω το μισό πρωινό και μετα απο δυο ώρες το άλλο μισό .. το ίδιο θα κανω και για στα υπόλοιπα γεύματα της ημέρας .. θα κανω μετρήσεις σακχάρου για μια βδομάδα και βλέπουμε .. Δεν ξέρω εαν θα τα καταφέρω με ένα τοςο αυστηρό προγραμμα ή θα ακολουθήσω τη διατροφή μου χωρίς ίχνος γλυκών .. 🤷‍♀️

Μετα την 28η εβδομάδα κύησης ο μεταβολισμός μας ενεργοποιείται αρκετά, μου είπε..   

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/3/2022 at 8:31 ΜΜ, ο/η Sofia33 είπε:

Οχι, δεν ειναι ανεβασμενο στα 120. Ειναι οριακο. Δε νομιζω παντως οτι θα σου πει κατι ανησυχητικο ο γιατρος!!! Ισως να προσεχεις λιγακι τα γλυκα 

Γεια σας κοριτσια!! Μιας και εδω εχετε πιάσει κουβεντα περί σακχάρου και φαινεται να ξέρετε μερικα πραγματα, να μοιραστώ και εγω τον πόνο μου; Δεν εχω κανει ακομα καμπύλη γιατι ειμαι ειμαι στον δεύτερο μήνα, αλλα εκανα την καμπύλη γλυκόζης (που δειχνει το ζάχαρο τριμήνου) και ηταν νόρμαλ, και η αλλα η γλυκόζη μου ειναι 93 με φυσιολογικές τιμές εργαστηρίου 74-106. Ειμαι μεσα στα όρια, αλλα επειδη διαβαζω που γράφετε για καμπύλη Ζαχαρου όπου το ζάχαρο νηστείας ειναι η πρώτη τιμή, σε σχέση. με αυτες που γράφετε, το 93 το δικό μου μου φαινεται πολυ!! Ειναι αλλη η μέτρηση που χρησιμοποιείται, αλλες τιμές; Γιατι εχω φρικάρει, και σκεφτομαι αν απο τον δεύτερο ειμαι στο 93, μετα τι θα γινει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Γεια σας κοριτσια!! Μιας και εδω εχετε πιάσει κουβεντα περί σακχάρου και φαινεται να ξέρετε μερικα πραγματα, να μοιραστώ και εγω τον πόνο μου; Δεν εχω κανει ακομα καμπύλη γιατι ειμαι ειμαι στον δεύτερο μήνα, αλλα εκανα την καμπύλη γλυκόζης (που δειχνει το ζάχαρο τριμήνου) και ηταν νόρμαλ, και η αλλα η γλυκόζη μου ειναι 93 με φυσιολογικές τιμές εργαστηρίου 74-106. Ειμαι μεσα στα όρια, αλλα επειδη διαβαζω που γράφετε για καμπύλη Ζαχαρου όπου το ζάχαρο νηστείας ειναι η πρώτη τιμή, σε σχέση. με αυτες που γράφετε, το 93 το δικό μου μου φαινεται πολυ!! Ειναι αλλη η μέτρηση που χρησιμοποιείται, αλλες τιμές; Γιατι εχω φρικάρει, και σκεφτομαι αν απο τον δεύτερο ειμαι στο 93, μετα τι θα γινει;;

Καλως τη και με το καλο το μωρακι σου! Τη γλυκοζυλιωμενη εννοεις εκανες….

Ακου, η τιμη 93 ειναι οριακη. Αλλα οχι αντιπροσωπευτικη. Στην εγκυμοσυνη (σε οποιοδηποτε μηνα διανυεις) το σακχαρο νηστειας πρεπει να ειναι κατω απο 92 για να το θεωρησουν οκ οι γιατροι. ΑΛΛΑ, για να μην ανησυχεις, και γω σε τυχαια μετρηση στην 12η βδομαδα ειχα σακχαρο 94. Στην καμπυλη που εκανα 27 βδομαδων ακριβως, ειχα νηστειας 87 και τα υπολοιπα εξισου καλα. 
Το σακχαρο δεν αυξανεται αναλογικα με το ποσο προχωρα η εγκυμοσυνη, δηλαδη επειδη σε μια τυχαια μετρηση ειχες 93, στον 6ο μηνα θα εχεις 123 πχ! 
Θα σου προτεινα γενικα, να μην ανησυχεις για τετοια θεματα. Ασε το γιατρο σου να ανησυχησει. Αν ηξερες ποσα πραγματα μπορουν να πανε λαθος σε μια εγκυμοσυνη, θα παθαινες σοκ. Επειδη γνωριζω αρκετα, εχω περασει και αρκετα, σου λεω πως οταν ειναι κατι να παει καλα θα παει! Ο,τι κ αν κανεις ή δεν κανεις εσυ! Το μονο σιγουρο που μπορεις και πρεπει να κανεις ειναι να εισαι ηρεμη, και να θυμασαι παντα οτι μονο ο γιατρος ειναι ο πιο σωστος ανθρωπος να σου λυσει καθε απορια. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Καλως τη και με το καλο το μωρακι σου! Τη γλυκοζυλιωμενη εννοεις εκανες….

Ακου, η τιμη 93 ειναι οριακη. Αλλα οχι αντιπροσωπευτικη. Στην εγκυμοσυνη (σε οποιοδηποτε μηνα διανυεις) το σακχαρο νηστειας πρεπει να ειναι κατω απο 92 για να το θεωρησουν οκ οι γιατροι. ΑΛΛΑ, για να μην ανησυχεις, και γω σε τυχαια μετρηση στην 12η βδομαδα ειχα σακχαρο 94. Στην καμπυλη που εκανα 27 βδομαδων ακριβως, ειχα νηστειας 87 και τα υπολοιπα εξισου καλα. 
Το σακχαρο δεν αυξανεται αναλογικα με το ποσο προχωρα η εγκυμοσυνη, δηλαδη επειδη σε μια τυχαια μετρηση ειχες 93, στον 6ο μηνα θα εχεις 123 πχ! 
Θα σου προτεινα γενικα, να μην ανησυχεις για τετοια θεματα. Ασε το γιατρο σου να ανησυχησει. Αν ηξερες ποσα πραγματα μπορουν να πανε λαθος σε μια εγκυμοσυνη, θα παθαινες σοκ. Επειδη γνωριζω αρκετα, εχω περασει και αρκετα, σου λεω πως οταν ειναι κατι να παει καλα θα παει! Ο,τι κ αν κανεις ή δεν κανεις εσυ! Το μονο σιγουρο που μπορεις και πρεπει να κανεις ειναι να εισαι ηρεμη, και να θυμασαι παντα οτι μονο ο γιατρος ειναι ο πιο σωστος ανθρωπος να σου λυσει καθε απορια. 
 

Σε ευχαριστω πολυ, καθησυχαστική η απάντηση σου, και πράγματι παντα πρεπει να ακουμε τον γιατρό μας! Απλως οι γιατροί, μερικες φορες αργούν πολυ μεχρι να απαντήσουν και εμεις τρελαινομαστε μεχρι τότε…. Το όριο στο συγκεκριμένο εργαστηριο ειναι 106, παρολα αυτα θεωρείται οριακό το 93 γενικα;

ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Σε ευχαριστω πολυ, καθησυχαστική η απάντηση σου, και πράγματι παντα πρεπει να ακουμε τον γιατρό μας! Απλως οι γιατροί, μερικες φορες αργούν πολυ μεχρι να απαντήσουν και εμεις τρελαινομαστε μεχρι τότε…. Το όριο στο συγκεκριμένο εργαστηριο ειναι 106, παρολα αυτα θεωρείται οριακό το 93 γενικα;

ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου :)

Για εγκυμοσυνη; Για εγκυμοσυνη το οριο ειναι 95 κανονικα. Οι περισσοτεροι γιατροι-ενδοκρινολογοι θεωρουν (και οντως ειναι) το ανω των 92 οριακο. 
Γενικα, οσο περνανε τα χρονια τα ορια για τη διαγνωση σακχαρου μειωνονται. Παλιοτερα, θεωρειτο το 120 το κατωτατο οριο για ενηλικες, αλλαξε ομως και το κατεβασαν στα 110. Για μενα, ως βιολογο παντως, τιθεται θεμα μεταβολισμου της γλυκοζης οταν σε 2 διαδοχικες μετρησεις γλυκοζης νηστειας το νουμερο ειναι πανω απο 100. 
Σε εγκυμοσυνη ακομη μικροτερο, στα 93-94. Και παλι ομως σου λεω, μια τυχαια μετρηση δεν σημαινει απολυτως τιποτα. Ο οργανισμος μας ειναι ενα τελειο κατασκευασμα, που καθε στιγμη παλευει να διατηρει μια δυναμικη ισορροπια μεσα σε ενα πραγματικο χαος! 
Οποτε μην αγχωνεσαι για πραγματα που αργουν και που μπορει να μην γινουν κ ποτε. Το προκαταβολικο αγχος δε βοηθησε ποτε κανεναν! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofia33 είπε:

Για εγκυμοσυνη; Για εγκυμοσυνη το οριο ειναι 95 κανονικα. Οι περισσοτεροι γιατροι-ενδοκρινολογοι θεωρουν (και οντως ειναι) το ανω των 92 οριακο. 
Γενικα, οσο περνανε τα χρονια τα ορια για τη διαγνωση σακχαρου μειωνονται. Παλιοτερα, θεωρειτο το 120 το κατωτατο οριο για ενηλικες, αλλαξε ομως και το κατεβασαν στα 110. Για μενα, ως βιολογο παντως, τιθεται θεμα μεταβολισμου της γλυκοζης οταν σε 2 διαδοχικες μετρησεις γλυκοζης νηστειας το νουμερο ειναι πανω απο 100. 
Σε εγκυμοσυνη ακομη μικροτερο, στα 93-94. Και παλι ομως σου λεω, μια τυχαια μετρηση δεν σημαινει απολυτως τιποτα. Ο οργανισμος μας ειναι ενα τελειο κατασκευασμα, που καθε στιγμη παλευει να διατηρει μια δυναμικη ισορροπια μεσα σε ενα πραγματικο χαος! 
Οποτε μην αγχωνεσαι για πραγματα που αργουν και που μπορει να μην γινουν κ ποτε. Το προκαταβολικο αγχος δε βοηθησε ποτε κανεναν! 
 

Μιλάς σωστά, προσπαθώ να τα λεω και εγω στον εαυτο μου, εχω κατα καιρούς τοσο ανησυχήσει στη ζωη μου για πραγματα που τελικά ποτε δεν συνέβησαν, και τ αυτες τις ωρες/μερες κανεις δεν στις δινει πίσω.

Η γυναικολόγος μου δινει προγεστερονη χωρίς να υπαρχει κλινικός λόγος, απλως  επειδη μου πηρε αρκετό χρονο να συλλάβω (ειμαι και 38.5), και θελει λεει να θωρακίσει την κύηση. Πιστευεις πως ισως η εξτρα προγεστερονη να ανεβάζει το σάκχαρο; Καπου το ειχα διαβασει κάποτε αυτο νομίζω… Σορι, σε πήρα λιγο μονότερμα. Ευχαριστω παντως πολυ για τις απαντήσεις και την ψυχραιμία σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Μιλάς σωστά, προσπαθώ να τα λεω και εγω στον εαυτο μου, εχω κατα καιρούς τοσο ανησυχήσει στη ζωη μου για πραγματα που τελικά ποτε δεν συνέβησαν, και τ αυτες τις ωρες/μερες κανεις δεν στις δινει πίσω.

Η γυναικολόγος μου δινει προγεστερονη χωρίς να υπαρχει κλινικός λόγος, απλως  επειδη μου πηρε αρκετό χρονο να συλλάβω (ειμαι και 38.5), και θελει λεει να θωρακίσει την κύηση. Πιστευεις πως ισως η εξτρα προγεστερονη να ανεβάζει το σάκχαρο; Καπου το ειχα διαβασει κάποτε αυτο νομίζω… Σορι, σε πήρα λιγο μονότερμα. Ευχαριστω παντως πολυ για τις απαντήσεις και την ψυχραιμία σου.

Η προγεστερονη ειναι ενα καθαρα προληπτικο «φαρμακο». Σε γυναικες που δεν εχουν παθολογικη ανεπαρκεια προγεστερονης, η ληψη της δεν εχει σχεδον καμια επιδραση στην εξελιξη της κυησης. Τι εννοω-αν μια κυηση ειναι να καταληξει σε αποβολη, η προγεστερονη δεν προκειται να την σταματησει, βασικα τιποτα δεν σταματα μια κυηση καταδικασμενη. Παρα ταυτα, η ληψη της, κυριως κολπικα, φαινεται να δινει ενα boost στη μητρα να αντιδρα πιο «γλυκα». Κακο δεν κανει το να την παιρνουμε. Και οχι, δεν εμπλεκεται με την ινσουλινη (που σχετιζεται με τη γλυκοζη). Η κορτιζονη ανεβαζει το σακχαρο, εγω πχ που θα κανω τις ενεσεις κορτιζονης καθαρα προληπτικα, ξερω οτι το σακχαρο μου θα παει στα υψη εκεινες τις μερες. 
 

Οχι, δε με πηρες μονοτερμα! Ειμαστε εδω για να βοηθαμε η μια την αλλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Η προγεστερονη ειναι ενα καθαρα προληπτικο «φαρμακο». Σε γυναικες που δεν εχουν παθολογικη ανεπαρκεια προγεστερονης, η ληψη της δεν εχει σχεδον καμια επιδραση στην εξελιξη της κυησης. Τι εννοω-αν μια κυηση ειναι να καταληξει σε αποβολη, η προγεστερονη δεν προκειται να την σταματησει, βασικα τιποτα δεν σταματα μια κυηση καταδικασμενη. Παρα ταυτα, η ληψη της, κυριως κολπικα, φαινεται να δινει ενα boost στη μητρα να αντιδρα πιο «γλυκα». Κακο δεν κανει το να την παιρνουμε. Και οχι, δεν εμπλεκεται με την ινσουλινη (που σχετιζεται με τη γλυκοζη). Η κορτιζονη ανεβαζει το σακχαρο, εγω πχ που θα κανω τις ενεσεις κορτιζονης καθαρα προληπτικα, ξερω οτι το σακχαρο μου θα παει στα υψη εκεινες τις μερες. 
 

Οχι, δε με πηρες μονοτερμα! Ειμαστε εδω για να βοηθαμε η μια την αλλη

Σε ευχαριστώ πολύ Σοφία!!

Κορτιζόνη; Διδυμάκια περιμένεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα κορίτσια .. 

Ενώ ο γυναικολογος μου είπε οτι η καμπύλη ειναι καλή αλλα οριακή .. η ενδοκρινολόγος μου (πάντα αυστηρή!) μου είπε οτι ειναι οριακή .. για αυτό το λόγο δεν μου είπε για διατροφή αλλα μου πρότεινε τα τρια βασικά γεύματα της ημέρας να τα κανω έξι.. δηλ. το πρωί θα τρώω το μισό πρωινό και μετα απο δυο ώρες το άλλο μισό .. το ίδιο θα κανω και για στα υπόλοιπα γεύματα της ημέρας .. θα κανω μετρήσεις σακχάρου για μια βδομάδα και βλέπουμε .. Δεν ξέρω εαν θα τα καταφέρω με ένα τοςο αυστηρό προγραμμα ή θα ακολουθήσω τη διατροφή μου χωρίς ίχνος γλυκών .. 🤷‍♀️

Μετα την 28η εβδομάδα κύησης ο μεταβολισμός μας ενεργοποιείται αρκετά, μου είπε..   

 

Εγώ θα έλεγα για αρχή να ακολουθήσεις τις οδηγίες του ενδοκρινολόγου και αν δεις ότι ζορίζεσαι τότε το ξανά συζητάς μαζί του. 
Όσο για τα γλυκά που αναφέρεις, δεν είναι μόνο αυτά υπεύθυνα για το σάκχαρο αλλά γενικά οι υδατάνθρακες. Νομίζω χρειαζόμαστε μια ισορροπημένη διατροφή, να έχει απο όλες τις ομάδες τροφίμων και με τις μετρήσεις μας θα έχουμε τον έλεγχο.💪💪

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Christyne είπε:

Καλησπέρα κορίτσια .. 

Ενώ ο γυναικολογος μου είπε οτι η καμπύλη ειναι καλή αλλα οριακή .. η ενδοκρινολόγος μου (πάντα αυστηρή!) μου είπε οτι ειναι οριακή .. για αυτό το λόγο δεν μου είπε για διατροφή αλλα μου πρότεινε τα τρια βασικά γεύματα της ημέρας να τα κανω έξι.. δηλ. το πρωί θα τρώω το μισό πρωινό και μετα απο δυο ώρες το άλλο μισό .. το ίδιο θα κανω και για στα υπόλοιπα γεύματα της ημέρας .. θα κανω μετρήσεις σακχάρου για μια βδομάδα και βλέπουμε .. Δεν ξέρω εαν θα τα καταφέρω με ένα τοςο αυστηρό προγραμμα ή θα ακολουθήσω τη διατροφή μου χωρίς ίχνος γλυκών .. 🤷‍♀️

Μετα την 28η εβδομάδα κύησης ο μεταβολισμός μας ενεργοποιείται αρκετά, μου είπε..   

 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimy3 είπε:

Εγώ θα έλεγα για αρχή να ακολουθήσεις τις οδηγίες του ενδοκρινολόγου και αν δεις ότι ζορίζεσαι τότε το ξανά συζητάς μαζί του. 
Όσο για τα γλυκά που αναφέρεις, δεν είναι μόνο αυτά υπεύθυνα για το σάκχαρο αλλά γενικά οι υδατάνθρακες. Νομίζω χρειαζόμαστε μια ισορροπημένη διατροφή, να έχει απο όλες τις ομάδες τροφίμων και με τις μετρήσεις μας θα έχουμε τον έλεγχο.💪💪

 

Επισκέφθηκα σήμερα τον ενδοκρινολόγο. Εννοείται αν έχεις θέμα με σάκχαρο κομμένα τα γλυκά, αλλά δεν είναι το μόνο που πρέπει να προσέχεις! Θέλει προσοχή στους υδατάνθρακες, αλλά είναι και απαραίτητοι σε κάθε γεύμα, σε μικρή ποσότητα, ολικής άλεσης ζυμαρικά, δημητριακά και ψωμί ή καστανό ρύζι. Σχεδόν "υποχρεωτικά" πρωτεΐνη. Και οπωσδήποτε πάντα σαλάτα! Και τέλος πολλά γεύματα: πρωί - ενδιάμεσα - μεσημέρι - απόγευμα - βράδυ - προ ύπνου (προαιρετικά). 

Εμένα μου έδωσε πρόγραμμα διατροφής, το οποίο δεν ξέρω πώς θα τηρήσω αφενός λόγω σιδήρου που πρέπει να παίρνω 2 φορές (με τους περιορισμούς του) και αφετέρου λόγω προγράμματος (ακατάστατο πρόγραμμα κτλ)...

 Αν θέλετε σχετικά με το πρόγραμμα διατροφής κάτι παραπάνω πείτε! 😉

Πάντως τώρα που μετρήθηκα στη 1 ώρα μετά το φαγητό μου έδειξε 108! Και το πρωί στη 1,5 ώρα που με μέτρησε ο γιατρός ήταν 87! Με προβλημάτισαν μήπως έγινε κάποιο λάθος στη μέτρησή μου στην καμπύλη... θα δείξει με τις μετρήσεις μου στην πορεία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lavender είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Σοφία!!

Κορτιζόνη; Διδυμάκια περιμένεις;

Οχι οχι, απλως επειδη ειχα μια μεγαλη ατυχια στην πρωτη εγκυμοσυνη, θα κανω προληπτικα τις ενεσεις κορτιζονης σε περιπτωση που τυχει κατι και χρειαστει να γεννησω πριν τις 37 βδ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι;;; έχετε πονακια στην κοιλιά;;; νομίζω όταν η μπέμπα κλωτσάει πολύ με ποναει... Εννοώ ότι με πονάει η κοιλιά σα να τσούζει από μέσα σε διάφορα σημεία...σαν να τεντωνει η κοιλιά μου κ να κλωτσάει κιόλας.. Δεν ξέρω αν καταλαβαινετε αυτό που θέλω να πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...