Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλή κινητικότητα σπέρματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες,

 

Μετά απο εξετάσεις του ανδρα μου πηραμε στα χέρια μας τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος του καθώς και των ορμονολογικών εξετάσεων τού κα θα ηθελα παρα πολύ την γνώμη σας.

  • Όγκος 4,5 ml [ Τ.Α. ≥ 1.5 ml ]
  • Συγκέντρωση σπερματοζωαρίων 20.000.000 /ml [ Τ.Α. ≥ 15 εκ / ml ]
  • Συνολικός αριθμός σπερματοζωαρίων 90.000.000 /εκσπερμάτιση [ Τ.Α. ≥ 39 εκ / εκσ ]

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 60 min 

α. Ταχεία πρόσθια κίνηση 5 %                                    ≥ 32 % με πρόσθια κίνηση (κατηγορίες α. + β.)

β. Αργή ή νωθρή πρόσθια κίνηση 24 %

γ. Επιτόπια κίνηση 22 %                                               ≥ 40 % ολική κινητικότητα (κατηγορίες α. + β. + γ.)

δ. Ακινησία 49 %

ε. Διαβάθμιση κινητικότητας 2   (Φ.Τ. 0-4)

στ. Δείκτης κινητικότητας 85  (Φ.Τ. 0-300)

 

ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ( % ζώντα )  66 %                         (Φ.Τ. ≥ 58% ζώντα)

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 180 min

 

α. Ταχεία πρόσθια κίνηση 0 %                                    ≥ 32 % με πρόσθια κίνηση (κατηγορίες α. + β.)

β. Αργή ή νωθρή πρόσθια κίνηση 18 %

γ. Επιτόπια κίνηση 20 %                                               ≥ 40 % ολική κινητικότητα (κατηγορίες α. + β. + γ.)

δ. Ακινησία 62 %

ε. Διαβάθμιση κινητικότητας 2   (Φ.Τ. 0-4)

στ. Δείκτης κινητικότητας (0-300) 85

 

ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ( % ζώντα )  53 %                         (Φ.Τ. ≥ 58% ζώντα)

 

Μορφολογία εντός των ορίων αναφοράς, σύμφωνα με τα αυστηρά κριτήρια αξιολόγησης κατά Tygerberg.

 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΙΚΟ ΥΓΡΟ

Σπερματοζωάρια με πρόσθια κίνηση 60 min 29 %

Σπερματοζωάρια με πρόσθια κίνηση 180 min 18 %

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΣΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΤΙΚΟ ΥΓΡΟ (Από ότι κατάλαβα το υγρο αυτο προσομοιάζει το περιβ΄΄αλλον του γυναικείου σώματος)

 

Σπερματοζωάρια με πρόσθια κίνηση Ο h 100 %

Σπερματοζωάρια με πρόσθια κίνηση 6 h 55 %

Σπερματοζωάρια με πρόσθια κίνηση 18 h 5 %

 

Ο γιατρός του ειπε απλά να πάρει κάποιες βιταμίνες και να κόψει το κάπνισμα ενώ υπάρχει και μία κυρσοκοίλη που μας ειπε ομως οτι ειναι πολύ μικρή και δεν επηρεάζει κάτι.

Από την δική μου πλευρά ορμονολογικά και γυναικολογικά ειναι όλα οκ.

Ποια ειναι η γνώμη σας?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου δεν το πιστευω.. σμρ πηραμε τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμμαος του αντρα μου και μοιαζουν πολυ με αυτα του δικου σου...

εμεις βεβαια περα απο μετρια κινητικοτητα εχουμε ογκο 1,3 εκ (το οποια ειναι κατω απο το οριο...)

κι εμενα εχει κιρσοκηλη ο αντρας μου και στο τριπλεξ του γραφουν grade II..

τη δευτερα το απογευμα εχουμε ραντεβου μτ ον ουρολογο που μας παρακολουθει (ο οποιος ειναι ειδικος και σε θεματα υπογονιμοτητας) και θα μας συμβουλευσει τι να κανουμε... προσπαθουμε απο αρχες του ετους για παιδακι και τπτ ακομα... εγω εκανα πρωτο ορμονολογικο ελεγχο και υπερηχο και την αλλη εβδομαδα θα κανω σαλπιγγογραφια...

να σε ρωτησω, ποιες βιταμινες σας εδωσε ο γιατρος και για ποσο χρονικο διαστημα;;;

ευχομαι συντομα να ερθει το θαυματακι σας!!! και να μας πεις τα ευχαριστα!!!🙏🙏❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

κοριτσι μου δεν το πιστευω.. σμρ πηραμε τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμμαος του αντρα μου και μοιαζουν πολυ με αυτα του δικου σου...

εμεις βεβαια περα απο μετρια κινητικοτητα εχουμε ογκο 1,3 εκ (το οποια ειναι κατω απο το οριο...)

κι εμενα εχει κιρσοκηλη ο αντρας μου και στο τριπλεξ του γραφουν grade II..

τη δευτερα το απογευμα εχουμε ραντεβου μτ ον ουρολογο που μας παρακολουθει (ο οποιος ειναι ειδικος και σε θεματα υπογονιμοτητας) και θα μας συμβουλευσει τι να κανουμε... προσπαθουμε απο αρχες του ετους για παιδακι και τπτ ακομα... εγω εκανα πρωτο ορμονολογικο ελεγχο και υπερηχο και την αλλη εβδομαδα θα κανω σαλπιγγογραφια...

να σε ρωτησω, ποιες βιταμινες σας εδωσε ο γιατρος και για ποσο χρονικο διαστημα;;;

ευχομαι συντομα να ερθει το θαυματακι σας!!! και να μας πεις τα ευχαριστα!!!🙏🙏❤️❤️❤️

Καλή σου μέρα κορίτσι μου, 

Δυστυχώς απο πισω υπάρχει ολόκληρη ιστορία καθως μολις επιστρεψαμε απο το νέο ουρολογο οποίος μας εκοψε τα φτερα. 

Η κυρσικοιλη ειναι πολυ μικρή και βασει εξετάσεων ο γυναικολογος και ο παλιος ανδρολογος του αντρα μου μας προτειναν μονο βιταμινες ενω ο νεος ουρολογος μας τα μασαγε. 

Για την ακριβεια μας ειπε οτι καλο θα ηταν να βγάλει την κιρσοκοιλη χωρις ομως αυτο να μας εγγυάται οτι θα εχουμε αποτέλεσμα, αν και οπως μας ειπε το σπερμα του ειναι ικανο για τεκνοποιηση. 

Εχουμε μπερδευτεί τωρα, ειναι ολα στο μυαλο μας μπαχαλο. 

Τελος παντων, ο γυναικολογος μας ειπε τις inofert για μενα και τις impryl για εκεινον, ενώ ο ουρολογος σε περίπτωση που συνεχίσουμε χωρις επεμβαση τις proxeed. 

Σου εύχομαι να έχεις καλα αποτελέσματα, και μια πιο ξεκάθαρη γνωμη απο το γιατρό σας, θα χαρω να ακουσω τα νεα σας οταν μαθεις!! 💕💕💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ρωτησω κατι;;; πηγατε σε εξειδικευμενο ουρολογο σε θεματα υπογονιμοτητας;;; ειναι σημαντικη αυτη η λεπτομερεια...

εμεις τελικα θα παμε 25/10 στον ουρολογο για να μπορει και ο αντρας μου με τη δουλεια!! ρε συ τα αποτελεσματα του αντρα σου δεν ειναι τοσο αποθαρρυντικα... απορω με τον ουρολογο που πηγατε...

λες και ηθελε ντε και καλα να τον βαλει χειρουργειο... θελει πολλη προσοχη η επιλογη των γιατρων...

Ευχομαι κοριτσι μου συντομα να εχεις θετικα νεα και ενα γερο μωρακι στην κοιλιτσα σου!!!🙏

εννοειται θα τα λεμε και οτι θες να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα... αν θες να ρωτησεις κτ η αν μπορω να βοηθησω οπουδηποτε χαρα μου!!!

Σε φιλω!!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

να ρωτησω κατι;;; πηγατε σε εξειδικευμενο ουρολογο σε θεματα υπογονιμοτητας;;; ειναι σημαντικη αυτη η λεπτομερεια...

εμεις τελικα θα παμε 25/10 στον ουρολογο για να μπορει και ο αντρας μου με τη δουλεια!! ρε συ τα αποτελεσματα του αντρα σου δεν ειναι τοσο αποθαρρυντικα... απορω με τον ουρολογο που πηγατε...

λες και ηθελε ντε και καλα να τον βαλει χειρουργειο... θελει πολλη προσοχη η επιλογη των γιατρων...

Ευχομαι κοριτσι μου συντομα να εχεις θετικα νεα και ενα γερο μωρακι στην κοιλιτσα σου!!!🙏

εννοειται θα τα λεμε και οτι θες να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα... αν θες να ρωτησεις κτ η αν μπορω να βοηθησω οπουδηποτε χαρα μου!!!

Σε φιλω!!😘

Στον δεύτερο ουρολόγο που πήγαμε μας τον συστησε ο γυναικολογος μου. 

Αυτο που είπες οτι ειναι λες και ηθελε ντε και καλα να τον βαλει χειρουργειο ειναι ακριβως η σκέψη μου τις τελευταίες ωρες! 

Μου κανει εντύπωση που 3 γιατροί μας λένε ότι δεν είναι αποθαρρυντικο το σπερμα του και μπορεί να τεκνοποιησει φυσικα(με βιταμινες κλπ) ενω εκεινος του έκοψε τα φτερά. 

Να συμπληρώσω εδω οτι αρκεστηκε στο θέμα της κυρσοκοιλης απλα στο να δει εναν υπερηχο πριν 6 μηνες και να μην του κάνει εναν νεο στο ιατρείο του ώστε να δει σε τι φάση βρίσκεται σημερα συν οτι οπως ειπε - οκ το σπερμοδιαγραμμα δεν λέει και πολλα! 

Ελπίζω να βγάλετε ακρη κι εσύ να έχεις καλά αποτελέσματα με την σαλπιγγογραφια σου, μην σε αγχώνει κι εγω την έκανα τον προηγούμενο μήνα! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Στον δεύτερο ουρολόγο που πήγαμε μας τον συστησε ο γυναικολογος μου. 

Αυτο που είπες οτι ειναι λες και ηθελε ντε και καλα να τον βαλει χειρουργειο ειναι ακριβως η σκέψη μου τις τελευταίες ωρες! 

Μου κανει εντύπωση που 3 γιατροί μας λένε ότι δεν είναι αποθαρρυντικο το σπερμα του και μπορεί να τεκνοποιησει φυσικα(με βιταμινες κλπ) ενω εκεινος του έκοψε τα φτερά. 

Να συμπληρώσω εδω οτι αρκεστηκε στο θέμα της κυρσοκοιλης απλα στο να δει εναν υπερηχο πριν 6 μηνες και να μην του κάνει εναν νεο στο ιατρείο του ώστε να δει σε τι φάση βρίσκεται σημερα συν οτι οπως ειπε - οκ το σπερμοδιαγραμμα δεν λέει και πολλα! 

Ελπίζω να βγάλετε ακρη κι εσύ να έχεις καλά αποτελέσματα με την σαλπιγγογραφια σου, μην σε αγχώνει κι εγω την έκανα τον προηγούμενο μήνα! ❤️❤️❤️

@BlackCatμηηηπως θ μπορουσες να ριξεις μια ματια στις εξετασεις πιο πανω κ να βοηθησεις;; 🙏

Απλα εσυ εχεις εμπειρια κι πιο εμπεριστατωμενη αποψη επι του θεματος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

@BlackCatμηηηπως θ μπορουσες να ριξεις μια ματια στις εξετασεις πιο πανω κ να βοηθησεις;; 🙏

Απλα εσυ εχεις εμπειρια κι πιο εμπεριστατωμενη αποψη επι του θεματος..

Ναι, θα ήταν μεγαλη βοήθεια... 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...😍😍😍💞💞💞💕💕🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ιατρικές γνώσεις παλεύω με εξωσωματική τα τελευταία 5 χρόνια λόγω σπέρματος (λόγω υψηλης κατατμησης DFI) αλλά στην πορεία κ λόγω ωαρίων όπως διαπιστώθηκε.

Σε πρώτη φάση κ εδώ εντοπίζω χαμηλή κινητικότητα αλλά δεν ξέρω αν έγιναν σε εξειδικευμένο κέντρο ή στην βιοϊατρική πχ.

Αν έγιναν σε εξειδικευμένο πχ Λυμπεροπουλος τότε το θεωρώ αξιόπιστο το αποτέλεσμα.

Για την κιρσοκοιλη οι γνώμες διίστανται. Οι γυναικολόγοι κ δη οι εξωσωματιστες γενικά δεν δίνουν βάση στο σπερμα θεωρούν ότι Ξεπερνιέται η οποία δυσκολία με την μικρογονονιμοποιηση που όντως σε κάποιες περιπτώσεις ισχυει σε άλλες όχι όμως με αποτέλεσμα πολλά ζευγάρια να χάνουν χρόνο , χρήμα κ ψυχολογικα αποθέματα.

Εμάς προσωπικά  το χειρουργειο μας βοήθησε στην ποσότητα και την κινητικότητα. Είχαμε ομως κ χειρότερο πρώτο σπερμοδιαγραμμα προ χειρουργείο απο τα δικά σας.Το χειρουργείο αυτό όμως έχει το ρίσκο να μην αποφέρει αποτέλεσμα ,δεν το χειροτερεύει σε καμία περίπτωση αλλά ίσως το αφήσει στα ιδια. Επίσης όσο μικρότερη η ηλικία του άντρα τόσο καλύτερα θα ειναι τα αποτελεσματα.

Τελος με την εμπειρία που έχω τώρα και μετα απο 2 παλινδρομες που οφείλονταν στα έμβρυα δηλαδή σε γενετικούς παράγοντες είτε απο το ωάριο είτε απο το σπερμα θα ήθελα όταν ξεκινούσα πριν 5 χρόνια να είχα κυκλώσει το θέμα σπερμα καλύτερα κ εκτενέστερα. Δηλαδή κανεις δεν μας ειπε να τσεκάρουμε την κατάτμηση σπερματος που ενοχοποιείται σε αποβολές Ή σε αποτυχία εμφύτευσης. Μέτρια σπέρματα μπορεί να μην έχουν κατάτμηση &τελεια σπέρματα να έχουν.

Για αυτό προτρέπω νέα ζευγάρια πριν κάνουν προσπάθεια να ξεψαχνίζουν το σπερμα ωστε ένα ένα να το αποκλείουν.

Δεν ειναι όλοι οι ουρολόγοι εξειδικευμένοι στην υπογονιμότητα απο την άλλη πολλά ζευγάρια με μέτριο σπερμα όπως εσείς πετυχαίνουν με την πρώτη. Είναι πολυπαραγοντικο το θέμα κ κανείς δεν αποκλείει την φυσική σύλληψη απο εκεί κ πέρα ειναι θέμα ψυχικής αντοχής του ζευγαριού.

Με σωστή καθοδηγήση απο τους κατάλληλους ειδικούς όλα θα πάνε καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ιατρικές γνώσεις παλεύω με εξωσωματική τα τελευταία 5 χρόνια λόγω σπέρματος (λόγω υψηλης κατατμησης DFI) αλλά στην πορεία κ λόγω ωαρίων όπως διαπιστώθηκε.

Σε πρώτη φάση κ εδώ εντοπίζω χαμηλή κινητικότητα αλλά δεν ξέρω αν έγιναν σε εξειδικευμένο κέντρο ή στην βιοϊατρική πχ.

Αν έγιναν σε εξειδικευμένο πχ Λυμπεροπουλος τότε το θεωρώ αξιόπιστο το αποτέλεσμα.

Για την κιρσοκοιλη οι γνώμες διίστανται. Οι γυναικολόγοι κ δη οι εξωσωματιστες γενικά δεν δίνουν βάση στο σπερμα θεωρούν ότι Ξεπερνιέται η οποία δυσκολία με την μικρογονονιμοποιηση που όντως σε κάποιες περιπτώσεις ισχυει σε άλλες όχι όμως με αποτέλεσμα πολλά ζευγάρια να χάνουν χρόνο , χρήμα κ ψυχολογικα αποθέματα.

Εμάς προσωπικά  το χειρουργειο μας βοήθησε στην ποσότητα και την κινητικότητα. Είχαμε ομως κ χειρότερο πρώτο σπερμοδιαγραμμα προ χειρουργείο απο τα δικά σας.Το χειρουργείο αυτό όμως έχει το ρίσκο να μην αποφέρει αποτέλεσμα ,δεν το χειροτερεύει σε καμία περίπτωση αλλά ίσως το αφήσει στα ιδια. Επίσης όσο μικρότερη η ηλικία του άντρα τόσο καλύτερα θα ειναι τα αποτελεσματα.

Τελος με την εμπειρία που έχω τώρα και μετα απο 2 παλινδρομες που οφείλονταν στα έμβρυα δηλαδή σε γενετικούς παράγοντες είτε απο το ωάριο είτε απο το σπερμα θα ήθελα όταν ξεκινούσα πριν 5 χρόνια να είχα κυκλώσει το θέμα σπερμα καλύτερα κ εκτενέστερα. Δηλαδή κανεις δεν μας ειπε να τσεκάρουμε την κατάτμηση σπερματος που ενοχοποιείται σε αποβολές Ή σε αποτυχία εμφύτευσης. Μέτρια σπέρματα μπορεί να μην έχουν κατάτμηση &τελεια σπέρματα να έχουν.

Για αυτό προτρέπω νέα ζευγάρια πριν κάνουν προσπάθεια να ξεψαχνίζουν το σπερμα ωστε ένα ένα να το αποκλείουν.

Δεν ειναι όλοι οι ουρολόγοι εξειδικευμένοι στην υπογονιμότητα απο την άλλη πολλά ζευγάρια με μέτριο σπερμα όπως εσείς πετυχαίνουν με την πρώτη. Είναι πολυπαραγοντικο το θέμα κ κανείς δεν αποκλείει την φυσική σύλληψη απο εκεί κ πέρα ειναι θέμα ψυχικής αντοχής του ζευγαριού.

Με σωστή καθοδηγήση απο τους κατάλληλους ειδικούς όλα θα πάνε καλά ❤️

Με αφησες αφωνη!!! Σε θαυμαζω απλα!!! 🙌🙌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Με αφησες αφωνη!!! Σε θαυμαζω απλα!!! 🙌🙌

Σε ευχαριστω πάρα πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! 

Οι εξετάσεις έγιναν όντως στον Λυμπεροπουλο!

Το επομενο βημα μας σκεφτόμαστε να είναι η εξεταση κατακερματισμου και οι βιταμίνες. 

Αν και δν ξερω, εχω απογοητευτεί... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Σε ευχαριστω πάρα πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! 

Οι εξετάσεις έγιναν όντως στον Λυμπεροπουλο!

Το επομενο βημα μας σκεφτόμαστε να είναι η εξεταση κατακερματισμου και οι βιταμίνες. 

Αν και δν ξερω, εχω απογοητευτεί... 

Τι ηλικίες έχετε;

Σωστα να δείτε κατακερματισμό αν κ ένα παθολογικό σπερμα όπως λέγονται τα δικά μας συνήθως έχουν κατακερματισμό πάνω από το όριο (<15 πρέπει να είναι). Δεν είναι απόλυτο όμως.

Επίσης ο ουρολόγος θα πρέπει να τον τσεκάρει ορμονολογικα και με κάποιες άλλες εξετάσεις αίματος όπως σελήνιο ,μαγνήσιο ,τεστοστερόνη κλπ.

Η @Antonia2τις έκανε πρόσφατα.

Αν η ηλικία σας είναι έως 40 θεωρώ ότι το χειρουργείο θα σας βοηθησει στην κινητικότητα κ στην ποσότητα. Ο κατακερματισμός (βλάβες δηλαδή θραύσματα στο dna του σπέρματος) δεν διορθώνεται με χειρουργείο αλλά αν αυξηθεί η ποσότητα τότε αυξάνονται οι πιθανότητες να υπάρχει περισσότερο σπερμα υγιές. Στον κατακερματισμό βοηθάει η διατροφή με αντιοξειδωτικά φρούτα λαχανικά κλπ, ήπια άθληση, διακοπη καπνίσματος κλπ και ταυτόχρονα συμπληρώματα ,βιταμίνες μέχρι να επιτευχθεί σύλληψη ή γονιμοποίηση αν πας με υποβοηθούμενη.

Ξαναλεω όμως ότι είναι απόφαση του γιατρού που σας παρακολουθεί. Τα αποτελέσματα του χειρουργείου σε συνδυασμό με αγωγή με βιταμίνες και αντιοξωδοτικα θέλει 3-6 μήνες. Ήδη στο τρίμηνο θα δείτε βελτιώση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Τι ηλικίες έχετε;

Σωστα να δείτε κατακερματισμό αν κ ένα παθολογικό σπερμα όπως λέγονται τα δικά μας συνήθως έχουν κατακερματισμό πάνω από το όριο (<15 πρέπει να είναι). Δεν είναι απόλυτο όμως.

Επίσης ο ουρολόγος θα πρέπει να τον τσεκάρει ορμονολογικα και με κάποιες άλλες εξετάσεις αίματος όπως σελήνιο ,μαγνήσιο ,τεστοστερόνη κλπ.

Η @Antonia2τις έκανε πρόσφατα.

Αν η ηλικία σας είναι έως 40 θεωρώ ότι το χειρουργείο θα σας βοηθησει στην κινητικότητα κ στην ποσότητα. Ο κατακερματισμός (βλάβες δηλαδή θραύσματα στο dna του σπέρματος) δεν διορθώνεται με χειρουργείο αλλά αν αυξηθεί η ποσότητα τότε αυξάνονται οι πιθανότητες να υπάρχει περισσότερο σπερμα υγιές. Στον κατακερματισμό βοηθάει η διατροφή με αντιοξειδωτικά φρούτα λαχανικά κλπ, ήπια άθληση, διακοπη καπνίσματος κλπ και ταυτόχρονα συμπληρώματα ,βιταμίνες μέχρι να επιτευχθεί σύλληψη ή γονιμοποίηση αν πας με υποβοηθούμενη.

Ξαναλεω όμως ότι είναι απόφαση του γιατρού που σας παρακολουθεί. Τα αποτελέσματα του χειρουργείου σε συνδυασμό με αγωγή με βιταμίνες και αντιοξωδοτικα θέλει 3-6 μήνες. Ήδη στο τρίμηνο θα δείτε βελτιώση.

Ποσότητα έχει μεγάλη (90.000.000 με φ. τ. απο 39.000.000 και πανω). 

Ορμονολογικες εκανε, ειχε ελάχιστα πανω απο το οριο FSH και φυσιολογική τεστοστερόνη. 

Συμπληρωματα ξεκινησε ηδη, inpryl και Β12. 

Αυτο που σκέφτομαι ειναι αν αξιζει να κανει χειρουργείο με μια τοσο μικρή κιρσοκηλη.

Ο πρωτος ουρολογος του ειχε πει δεν χρειάζεται και παμε με φαρμακα-ο δεύτερος δεν εδωσε ξεκάθαρη απάντηση. 

Για τον κατακερματισμό του ειπαν δεν χρειάζεται αν κι εγω πιστεύω πως πρέπει να το κάνουμε. 

Τι να κανουμε, μάλλον θα παμρ και σε τρίτο ανδρολογο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Ποσότητα έχει μεγάλη (90.000.000 με φ. τ. απο 39.000.000 και πανω). 

Ορμονολογικες εκανε, ειχε ελάχιστα πανω απο το οριο FSH και φυσιολογική τεστοστερόνη. 

Συμπληρωματα ξεκινησε ηδη, inpryl και Β12. 

Αυτο που σκέφτομαι ειναι αν αξιζει να κανει χειρουργείο με μια τοσο μικρή κιρσοκηλη.

Ο πρωτος ουρολογος του ειχε πει δεν χρειάζεται και παμε με φαρμακα-ο δεύτερος δεν εδωσε ξεκάθαρη απάντηση. 

Για τον κατακερματισμό του ειπαν δεν χρειάζεται αν κι εγω πιστεύω πως πρέπει να το κάνουμε. 

Τι να κανουμε, μάλλον θα παμρ και σε τρίτο ανδρολογο... 

Θα πρότεινα να κάνετε κατακερματισμό στον Λυμπεροπουλο μόνοι σας έτσι κ αλλιώς δεν γράφετε κ μετά κάντε κ άλλο ραντεβού αν το θέλετε με άλλο ουρολόγο.

Καλο είναι να ελεγχθεί γιατί ακόμα κ αν φτάσετε σε εξωσωματική υπάρχουν μέθοδοι γονιμοποίησης που αφορούν σπέρματα με μεγάλο κατακερματισμό πχ.

Τι ηλικία έχει ο σύζυγος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης αν σας παίρνει χρονικά μπορείτε να επαναλάβετε σπερμοδιαγραμμα μετά το το τρίμηνο αφού κόψει τσιγάρο (αν καπνίζει), ήπια άσκηση , φρούτα ,λαχανικά ,βιταμίνες ,αντιοξοδωτικα κ να δείτε αν υπάρχει βελτιώση. 

Inofert εσυ γιατί; Έχεις πολυκυστικες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Επίσης αν σας παίρνει χρονικά μπορείτε να επαναλάβετε σπερμοδιαγραμμα μετά το το τρίμηνο αφού κόψει τσιγάρο (αν καπνίζει), ήπια άσκηση , φρούτα ,λαχανικά ,βιταμίνες ,αντιοξοδωτικα κ να δείτε αν υπάρχει βελτιώση. 

Inofert εσυ γιατί; Έχεις πολυκυστικες;

Ο άντρας μου είναι 38.

Τον κατακερματισμό λες να τον κάνει τώρα ή σε 2 μήνες που θα εχει ολοκληρώσει την θεραπεία με τα impryl? 

Διατροφή γενικά κανει σωστη, ειναι καλα στα κιλα του και καπνίζει ηλεκτρονικό τσιγάρο ενω εχει κοψει το κλασσικο ενα χρονο περίπου. 

Inofert παιρνω επειδη εχω σχετικα μεγαλο κυκλο αλλα σταθερό, και θέλει να δυναμωσουμε την ωορηξια πιο πολύ. 

Σε αυτό το σημείο να σου πω οτι καναμε 5 μηνες προκλησεις με femmara και ovitrelle ανταποκρινομουν τέλεια στα φαρμακα αλλα τίποτα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Ο άντρας μου είναι 38.

Τον κατακερματισμό λες να τον κάνει τώρα ή σε 2 μήνες που θα εχει ολοκληρώσει την θεραπεία με τα impryl? 

Διατροφή γενικά κανει σωστη, ειναι καλα στα κιλα του και καπνίζει ηλεκτρονικό τσιγάρο ενω εχει κοψει το κλασσικο ενα χρονο περίπου. 

Inofert παιρνω επειδη εχω σχετικα μεγαλο κυκλο αλλα σταθερό, και θέλει να δυναμωσουμε την ωορηξια πιο πολύ. 

Σε αυτό το σημείο να σου πω οτι καναμε 5 μηνες προκλησεις με femmara και ovitrelle ανταποκρινομουν τέλεια στα φαρμακα αλλα τίποτα 

 

Εγώ προσωπικά θα τον έκανα τώρα γιατί θέλει συγκεκριμένα αντιοξωδοτικα μαζί με βιταμίνες μαζί με διατροφή κλπ θέλει συνδυασμό που θα πρέπει ο ουρολόγος να σας κατευθύνει. Επίσης ναι σταματάς για λίγο τις βιταμίνες κ ξανά ξεκινάς αν κ εμάς στην εξωσωματική ο ουρολόγος μας είπε ότι δεν τα σταματάμε μέχρι να έχουμε γονιμοποίηση ή συλληψη αν το πάμε με φυσικό τρόπο.

Το καταλαβαινω για την προσπαθεία και είναι πολύ καλό που ανταποκρινεσαι τέλεια αλλά αυτή η κινητικότητα θα σας δυσκολέψει χρονικά θεωρώ. Δηλαδή φαντάσου 1η ώρα έχετε 5% και 0% στα 180 min. Δηλαδή δεν αρκεί να βρείτε την ημέρα της ωορρηξιας αλλά κ την ώρα (!) γιατί στα 180 min είναι όλα ακίνητα μετά και στην πρώτη ώρα κινούνται το 5% των 90 εκατομμυρίων.

τωρα τα λέω χοντρά χοντρά 

Με τους ρυθμούς της ζωής μας κ όταν μπαίνεις σε αυτό το χορό που σου γίνεται εμμονή η προσπάθεια στο ζευγάρι εννοώ, ποσό πιθανό είναι να τα πετύχεις όλα αυτά αν δεν είσαι διαρκώς διακοπές σε εξωτικό νησί χωρις να δουλευεις φυσικά και να σεξουλιαζεσαι 24/7;;😂

Τωρα λέω τις δικές μου σκέψεις βέβαια κ το διακωμωδώ  κ λίγο γιατί δεν βγαίνει αλλιώς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Εγώ προσωπικά θα τον έκανα τώρα γιατί θέλει συγκεκριμένα αντιοξωδοτικα μαζί με βιταμίνες μαζί με διατροφή κλπ θέλει συνδυασμό που θα πρέπει ο ουρολόγος να σας κατευθύνει. Επίσης ναι σταματάς για λίγο τις βιταμίνες κ ξανά ξεκινάς αν κ εμάς στην εξωσωματική ο ουρολόγος μας είπε ότι δεν τα σταματάμε μέχρι να έχουμε γονιμοποίηση ή συλληψη αν το πάμε με φυσικό τρόπο.

Το καταλαβαινω για την προσπαθεία και είναι πολύ καλό που ανταποκρινεσαι τέλεια αλλά αυτή η κινητικότητα θα σας δυσκολέψει χρονικά θεωρώ. Δηλαδή φαντάσου 1η ώρα έχετε 5% και 0% στα 180 min. Δηλαδή δεν αρκεί να βρείτε την ημέρα της ωορρηξιας αλλά κ την ώρα (!) γιατί στα 180 min είναι όλα ακίνητα μετά και στην πρώτη ώρα κινούνται το 5% των 90 εκατομμυρίων.

τωρα τα λέω χοντρά χοντρά 

Με τους ρυθμούς της ζωής μας κ όταν μπαίνεις σε αυτό το χορό που σου γίνεται εμμονή η προσπάθεια στο ζευγάρι εννοώ, ποσό πιθανό είναι να τα πετύχεις όλα αυτά αν δεν είσαι διαρκώς διακοπές σε εξωτικό νησί χωρις να δουλευεις φυσικά και να σεξουλιαζεσαι 24/7;;😂

Τωρα λέω τις δικές μου σκέψεις βέβαια κ το διακωμωδώ  κ λίγο γιατί δεν βγαίνει αλλιώς

Εχεις απόλυτο δικιο γι αυτο κθ εγω νομίζω ότι στο τέλος θα πρπει να παμε με αλλες μεθοδους, σπερματεγχυση, εξωσωματική κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η iriana είπε:

Καλησπέρα blackcat! Διαβάζω συχνά ότι δίνουν αντιοδειδωτικα για το σπερμα κι έχω  μια απορία τι ακριβώς είναι αυτά.. δηλαδή εγώ έχω διαβάσει ότι είναι η βιταμίνη C, E,  το COQ10 και τα καροτενοειδη, τα οποία ως επί το πληστον Υπάρχουν στις πολυβιταμινες. Δηλαδή τι παραπάνω από αυτά δίνουν???

Δεν μπορώ να στο απαντήσω αυτό γιατί δεν είμαι γιατρος κ ότι σκευάσματα παίρνουμε θα πρέπει να συμβουλευόμαστε πάντα ειδικούς. 
Σου λέω πχ ότι καριτινη που δίνουν στο σπερμα πρέπει να είναι συγκεκριμένη δοσολογία κ διάστημα δεν είναι επ αόριστον. Δηλαδή εμάς μας διευκρίνισε ποιο είδος καριτινης κ σε ποια δοσολογία.

Φυλικο οξύ σε εμας τις γυναικες πάλι συγκεκριμένη δοσολογία γιατί αν είναι πολύ υψηλή η τιμή που ήδη έχεις είναι τοξικό και πάει λέγοντας.

Εμας πχ ο ουρολόγος δεν μας έδωσε πολυβιταμίνες αλλά το κάθε ένα που χρειαζόμασταν ξεχωριστά.

Πιο πολύ έδωσε σημασία στη διατροφή (φρούτα 2 γεύματα την ημέρα κ κάθε γεύμα διαφορετικα φρούτα από τα προηγούμενα, ψάρι 3 φορές την εβδομάδα, όσπρια 2 κλπ) ,καθόλου junk, αλκοολ κ την διακοπή καπνίσματος για να σου δώσω να καταλάβεις κ τα συμπληρώματα βοηθητικά.

Και στην άθληση ακόμα συγκεκριμένα πράγματα. Όχι στενά εσώρουχα μόνο φαρδιά. Επίσης συχνές επαφές κ σε εμάς που πάμε με εξωσωματική κ με το συγκεκριμένο ιστορικό οχι 3-4 ημέρες αποχή όταν δίνει σπερμα πχ που λένε όλοι αλλά μόνο 1 βαριά 2 μέρες αποχή.

Οι εξωσωματιστες θεωρούν το σπερμα έναν εύκολο παράγοντα να ξεπεραστεί ,που είναι, αλλά οχι σε όλα τα ζευγάρια. Όποτε θεωρώ ότι χρειάζεται εξατομίκευση σε κάθε περίπτωση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Εχεις απόλυτο δικιο γι αυτο κθ εγω νομίζω ότι στο τέλος θα πρπει να παμε με αλλες μεθοδους, σπερματεγχυση, εξωσωματική κλπ

Φιλικά θα στο πω αν είσαι πάνω από 35 και με αυτό το σπερμα μην κανείς σπερματεγχυση. Είναι ακριβώς αυτό που έκανες με femara & ovitrelle με τη διαφορά ότι επεξεργάζονται το σπερμα πριν κ το τοποθετούν με καθετήρα λίγο πιο βαθειά ώστε να μειώσουν την διαδρομή του. Προσπαθούν δηλαδή να μπουσταρουν την κινητικότητα.
Εγώ προσωπικά έχασα πολύτιμο χρόνο σχετικά με τα ωάρια μου με δυο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις για την ακρίβεια η πρώτη δεν επρεπε καν να γίνει όταν πριν της επεξεργασίας η κινητικότητα ήταν 0% κ μετά την επεξεργασια πήγε μόλις στο 8%. Που πας ρε Καραμήτρο με 8% δηλαδή. Αλλά στερνή μου γνωση να σε είχα πρώτα.

Ενω με την εξωσωματική και ειδικά αν ανταποκρινεσαι καλά στα femara πχ όποτε μπορείς να κανείς τροποποιημένο φυσικό με λίγες μονάδες δηλαδή ενέσεων ή κ καθόλου & με μικρογονιμοποιηση ξεπερνάς τελείως την κινητικότητα. Γιατί επιλέγουν το ένα δυνατό κινητικό σπερματοζωάριο κ το βάζουν στο ωαριο κ το γονιμοποιουν στο εργαστήριο. 

Εφοσον έχετε ποσότητα & εσυ είσαι ελεγμένη ορμονικά σαλπιγγες & μήτρα θεωρώ ότι θα πετύχετε εύκολα με εξωσωματική.

Ξαναλεω προσωπική μου άποψη πάντα η απόφαση είναι του ζευγαριού και του γιατρού που θα εμπιστευτείτε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Φιλικά θα στο πω αν είσαι πάνω από 35 και με αυτό το σπερμα μην κανείς σπερματεγχυση. Είναι ακριβώς αυτό που έκανες με femara & ovitrelle με τη διαφορά ότι επεξεργάζονται το σπερμα πριν κ το τοποθετούν με καθετήρα λίγο πιο βαθειά ώστε να μειώσουν την διαδρομή του. Προσπαθούν δηλαδή να μπουσταρουν την κινητικότητα.
Εγώ προσωπικά έχασα πολύτιμο χρόνο σχετικά με τα ωάρια μου με δυο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις για την ακρίβεια η πρώτη δεν επρεπε καν να γίνει όταν πριν της επεξεργασίας η κινητικότητα ήταν 0% κ μετά την επεξεργασια πήγε μόλις στο 8%. Που πας ρε Καραμήτρο με 8% δηλαδή. Αλλά στερνή μου γνωση να σε είχα πρώτα.

Ενω με την εξωσωματική και ειδικά αν ανταποκρινεσαι καλά στα femara πχ όποτε μπορείς να κανείς τροποποιημένο φυσικό με λίγες μονάδες δηλαδή ενέσεων ή κ καθόλου & με μικρογονιμοποιηση ξεπερνάς τελείως την κινητικότητα. Γιατί επιλέγουν το ένα δυνατό κινητικό σπερματοζωάριο κ το βάζουν στο ωαριο κ το γονιμοποιουν στο εργαστήριο. 

Εφοσον έχετε ποσότητα & εσυ είσαι ελεγμένη ορμονικά σαλπιγγες & μήτρα θεωρώ ότι θα πετύχετε εύκολα με εξωσωματική.

Ξαναλεω προσωπική μου άποψη πάντα η απόφαση είναι του ζευγαριού και του γιατρού που θα εμπιστευτείτε 

Ποσο συμφωνώ μαζί σου μόνο να ήξερες... 

Και εγώ με σπερματενχυση έφαγα τα μούτρα μου τα λεφτά μου χωρίς λόγο..  

Συγκεκριμένα όταν την έκανα βγήκα και εκλαιγα γτ κατάμουτρα μου το είχε πει η γιατρος δώρο άδωρο.. 

Γνώμη μου εάν σας παίρνει ο καιρός και η ψυχολογία δοκιμάστε βιταμίνες, διατροφή κτλ και αν δείτε διαφορά τότε όλα καλά:-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ποσο συμφωνώ μαζί σου μόνο να ήξερες... 

Και εγώ με σπερματενχυση έφαγα τα μούτρα μου τα λεφτά μου χωρίς λόγο..  

Συγκεκριμένα όταν την έκανα βγήκα και εκλαιγα γτ κατάμουτρα μου το είχε πει η γιατρος δώρο άδωρο.. 

Γνώμη μου εάν σας παίρνει ο καιρός και η ψυχολογία δοκιμάστε βιταμίνες, διατροφή κτλ και αν δείτε διαφορά τότε όλα καλά:-) 

Εντάξει αυτό που την ώρα που κανείς υποβοηθούμενη (ότι και αν είναι αυτό σπερματεγχυση ή εξωσωματική δεν έχει σημασία) πετάνε αυτά τα απαράδεκτα σχόλια ενώ εσυ έχεις εναποθέσει χρόνο, κόπο, χρήμα & λες είμαι κοντά στο ονειρο μου κ σε κάνουν Σμπαράλια με τρελαίνει όμως!!

Δηλαδη βούλωνε ρε άνθρωπε δεν είμαι αριθμός , δεν είμαι στατιστικό, είμαι άνθρωπος με αισθήματα και ψυχή!

Πως είσαι Παρασκευαιδακι; Καταχράζομαι τώρα το θέμα της κοπέλας αλλά πως είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Εντάξει αυτό που την ώρα που κανείς υποβοηθούμενη (ότι και αν είναι αυτό σπερματεγχυση ή εξωσωματική δεν έχει σημασία) πετάνε αυτά τα απαράδεκτα σχόλια ενώ εσυ έχεις εναποθέσει χρόνο, κόπο, χρήμα & λες είμαι κοντά στο ονειρο μου κ σε κάνουν Σμπαράλια με τρελαίνει όμως!!

Δηλαδη βούλωνε ρε άνθρωπε δεν είμαι αριθμός , δεν είμαι στατιστικό, είμαι άνθρωπος με αισθήματα και ψυχή!

Πως είσαι Παρασκευαιδακι; Καταχράζομαι τώρα το θέμα της κοπέλας αλλά πως είσαι;

Μα αμα έχεις ακούσει τέτοιο σχόλιο με τι ψυχολογία μπορείς να πας παρακάτω? Συγκεκριμένα ούτε τεστ δεν είχα πάρει. 

Για εμενα η σπερματενχυση με προβλήματα στο σπέρμα δεν πρέπει να γίνεται.  (Κι όχι απ την προσωπική εμπειρία μου . ) 

Ένας αριθμός.. εδω μετά από τόσα και ακόμα ένας αριθμός (επιτυχής για αυτούς γιατί το αστέρι το παίρνουν έμεινε έγκυος στην εξωσωματική Τζακ το ποσοστό ανεβηκε) ούτε τηλ ούτε μαιλ γιατί δεν πήγα στο ραντεβού!! 

Μαζεύω δυνάμεις για 26.10 που θα πάρω κάμερα να τραβάω τον άντρα μου (έχει να τους χώσει πολλά!) 

21.10 έχω ακόμα χοριακή.  Την προηγούμενη πήγε στο 99, τέλος  και αίμα.. νομίζω και χορικη τώρα θα πήγε πολύ πολύ χαμηλά. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρείτε ότι μρ αυτές τις τιμές στο σπερμοδιαγράμμα η φυσική σύλληψη είναι απίθανη;; 

Έχω αγχωθεί πάρα πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παναγιώτα_19 είπε:

Θεωρείτε ότι μρ αυτές τις τιμές στο σπερμοδιαγράμμα η φυσική σύλληψη είναι απίθανη;; 

Έχω αγχωθεί πάρα πολύ! 

Κορίτσι μου από την στιγμή που υπάρχει σπερμα που κινείται φυσικά και ΔΕΝ είναι απίθανη. 
Το πότε όμως θα επιτευχθεί δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να μας το πει ή να μας το εγγυηθεί.
Εξαρταται από τις ψυχολογικές αντοχές του ζευγαριού το ποσό θα παλέψει πριν πάει σε υποβοηθούμενη.

Και εγώ στα 35 ξεκίνησα «ως εύκολη περίπτωση» και έχω δυο αποβολές μετά από εξωσωματικές. Ελεύθερα κάνουμε ολοοοο αυτό το διάστημα αλλά φυσική σύλληψη δεν έχω πετύχει ποτέ.

Αν με ρωτάς αν προτιμώ 5 χρόνια ελεύθερων επαφών και καμία σύλληψη ή δυο αποβολές μετά από εξωσωματική θα σου πω τις αποβολές γιατί ξέρω ότι μπορώ να πετύχω εμφύτευση.

Ξερω πως νιώθεις αλλά αν βρείτε ειδικούς να σας καθοδηγήσουν σωστα θα πάνε όλα καλά είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον αλλον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...