Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δωρεά βλαστοκυττάρων


Froufro

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχει κάνει κάποια κοπέλα δωρεά βλαστοκυττάρων κατά την γέννα? Γεννάω σε τρεις μήνες κ θα με ενδιέφερε αν κάποια έχει κάνει την διαδικασία κ γνωρίζει να μου πει.... Σε μια συζήτηση με την @Tokyo μου είπε πως κ εκείνη το προσπάθησε, αλλά ουσιαστικά άφηναν όλη την διαδικασία πάνω τους κ λογικό να τους δυσκόλεψε.... μήπως κάποια κοπέλα έχει ολοκληρώσει την διαδικασία? Αν ναι, να μας πει τι έκανε.... ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου φρουφρο είναι πολύ ωραία η σκέψη σου το ψάχνω κ εγώ αν κ είναι να γεννήσω Μάρτιο-Απρίλιο 

 

για δωρεά έχω δει την Δημόσια Τράπεζα Βλαστοκυττάρων  που ειναι εκεί που ειναι το κτίριο του ιδρύματος Στοργή στην Θεσσαλονίκη (μένω Λάρισα άρα το έψαξα εκεί για πιο κοντά) ! 
Σου στέλνουν τ κιτ κ κανεις την συλλογή κατά τον τοκετο κ είτε το παραδίδει κάποιος δικοσ Σου στο κτίριο είτε το στέλνεις με κούριερ αλλά μέσα σε 48 ώρες οπωσδήποτε κ με κάποιες συνθήκες που πρέπει να πληρούνται 

υπάρχουν 3 δημόσιες μ είπε ο γιατρός μ Αθήνα Θεσσαλονίκη κ Ηράκλειο Κρήτης 

εγω ψάχνω κ για φύλαξη αν βρω κάτι που να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε οικονομικά κ να είναι αξιόπιστο αλλιώς εννοείται την Δωρεά! 
 

στο πρώτο παιδί δν το είχα ψάξει!  

Επεξεργάστηκε από Xrisa95
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βέβαια δν έχω διαβάσει κ τ καλύτερα για την ιδιωτική φύλαξη κ ότι είναι το προτιμότερο να τ δώσεις στην Δημόσια Τραπζεα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το κόστος μεταφοράς μιλάς με κούριερ που αναλαμβάνει μεταφορά γενετικού υλικού 

(Μια φίλη μου είχε πληρώσει κάπου 100€ αλλά δν μέναμε στην ίδια πόλη όποτε μπορεί να εξαρτάται κ η απόσταση φυσικά) 

δν έχω κάνει κάποια κίνηση ακόμα να ρωτήσω τιμή γιατί κ εγώ το ψάχνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ από αυτά που έχω διαβάσει κατέληξα στο να τα δώσω στη δημόσια καλύτερα.... Οπότε μπορώ να επικοινωνήσω με το Ίδρυμα Στοργή λες, για να μου πουν τα διαδικαστικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα! Έχει κάνει κάποια κοπέλα δωρεά βλαστοκυττάρων κατά την γέννα? Γεννάω σε τρεις μήνες κ θα με ενδιέφερε αν κάποια έχει κάνει την διαδικασία κ γνωρίζει να μου πει.... Σε μια συζήτηση με την @Tokyo μου είπε πως κ εκείνη το προσπάθησε, αλλά ουσιαστικά άφηναν όλη την διαδικασία πάνω τους κ λογικό να τους δυσκόλεψε.... μήπως κάποια κοπέλα έχει ολοκληρώσει την διαδικασία? Αν ναι, να μας πει τι έκανε.... ❤

Εννοείς δωρεά ομφαλοπλακουντιακού αίματος, μάλλον. Γιατί τα βλαστοκύτταρα βρίσκονται μέσα στις βλαστοκύστες που είναι μια πρώιμη μορφή του εμβρύου και για να τα πάρουμε, θα πρέπει να τερματιστεί η εγκυμοσύνη...

Λοιπόν, εγώ πρόκειται να γεννήσω σε 3 εβδομάδες και έχουμε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία. Καταρχήν να πω ότι, αν και ήμουν ήδη πεπεισμένη από πριν, τόσο ο γυναικολόγος μου (ιδιώτης και μέτοχος του Ιασώ στο οποίο λειτουργεί ιδιωτική τράπεζα φύλαξης), όσο και η τωρινή αιματολόγος του Έλενα, η κα. Οικονομοπούλου, ήταν υπέρ της δωρεάς και όχι της ιδιωτικής φύλαξης του ομφαλοπλακουντιακού αίματος και μου εξήγησαν ότι το 2ο δεν έχει καμία αξία ούτε για το ίδιο το παιδί, ούτε για το αδερφάκι του. 

Στο δια ταύτα τώρα: η διαδικασία είναι η εξής: βλέπεις τα ενημερωτικά βίντεο από το site της δημόσιας τράπεζας ομφαλοπλακουντιακού αίματος και στη συνέχεια συμπληρώνεις μία φόρμα διαδικτυακά όπου αιτείσαι να σου στείλουν τον εξοπλισμό για τη συλλογή. Την επόμενη μέρα η τράπεζα επικοινωνεί μαζί σου και σε ρωτάει αν θέλεις να σου στείλουν τον εξοπλισμό με κούριερ (με δική σου χρέωση 5eur) ή να την παραλάβεις από την πύλη του ιδρύματος. Την ημέρα της γέννας ο γιατρός συλλέγει το αίμα και το παίρνει κάποιος συγγενής σου και το πηγαίνει στην τράπεζα. Αν η γέννα γίνει σε ώρα που η τράπεζα είναι κλειστή, μπαίνει στο ψυγείο και μεταφέρεται την επόμενη μέρα. Αυτή είναι η διαδικασία. Ναι μεν το ζευγάρι πρέπει να κάνει τη μεταφορά μόνο του, αλλά πρόκειται για μια αλτρουιστική πράξη προσφοράς στο συνάνθρωπό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εννοείς δωρεά ομφαλοπλακουντιακού αίματος, μάλλον. Γιατί τα βλαστοκύτταρα βρίσκονται μέσα στις βλαστοκύστες που είναι μια πρώιμη μορφή του εμβρύου και για να τα πάρουμε, θα πρέπει να τερματιστεί η εγκυμοσύνη...

Λοιπόν, εγώ πρόκειται να γεννήσω σε 3 εβδομάδες και έχουμε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία. Καταρχήν να πω ότι, αν και ήμουν ήδη πεπεισμένη από πριν, τόσο ο γυναικολόγος μου (ιδιώτης και μέτοχος του Ιασώ στο οποίο λειτουργεί ιδιωτική τράπεζα φύλαξης), όσο και η τωρινή αιματολόγος του Έλενα, η κα. Οικονομοπούλου, ήταν υπέρ της δωρεάς και όχι της ιδιωτικής φύλαξης του ομφαλοπλακουντιακού αίματος και μου εξήγησαν ότι το 2ο δεν έχει καμία αξία ούτε για το ίδιο το παιδί, ούτε για το αδερφάκι του. 

Στο δια ταύτα τώρα: η διαδικασία είναι η εξής: βλέπεις τα ενημερωτικά βίντεο από το site της δημόσιας τράπεζας ομφαλοπλακουντιακού αίματος και στη συνέχεια συμπληρώνεις μία φόρμα διαδικτυακά όπου αιτείσαι να σου στείλουν τον εξοπλισμό για τη συλλογή. Την επόμενη μέρα η τράπεζα επικοινωνεί μαζί σου και σε ρωτάει αν θέλεις να σου στείλουν τον εξοπλισμό με κούριερ (με δική σου χρέωση 5eur) ή να την παραλάβεις από την πύλη του ιδρύματος. Την ημέρα της γέννας ο γιατρός συλλέγει το αίμα και το παίρνει κάποιος συγγενής σου και το πηγαίνει στην τράπεζα. Αν η γέννα γίνει σε ώρα που η τράπεζα είναι κλειστή, μπαίνει στο ψυγείο και μεταφέρεται την επόμενη μέρα. Αυτή είναι η διαδικασία. Ναι μεν το ζευγάρι πρέπει να κάνει τη μεταφορά μόνο του, αλλά πρόκειται για μια αλτρουιστική πράξη προσφοράς στο συνάνθρωπό σου!

Καλησπέρα κορίτσι μου! Κατ' αρχήν με το καλό το μωράκι σου!!! 

Καλά κάνεις κ κάνεις την διόρθωση γιατί διαβάζουν κ άλλες κοπέλες κ πρέπει να είναι σωστά αυτά που γράφονται.... Νόμιζα πως είναι δύο διαφορετικά πράγματα αλλά ότι λαμβάνονται όλα την στιγμή της γέννας 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, θέλω πολύ να το κάνω, στεναχωριέμαι που δεν το ήξερα στα αλλά μου παιδάκια κ πήγαν στα σκουπίδια τόσο πολύτιμα εργαλεία ζωής!!! Ερώτηση.... πρέπει υποχρεωτικά να κάνει ο άντρας μου την μεταφορά (τύπου είναι εξουσιοδοτημένος από εμένα) ή μπορεί κάποιο συγγενικό πρόσωπο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Κατ' αρχήν με το καλό το μωράκι σου!!! 

Καλά κάνεις κ κάνεις την διόρθωση γιατί διαβάζουν κ άλλες κοπέλες κ πρέπει να είναι σωστά αυτά που γράφονται.... Νόμιζα πως είναι δύο διαφορετικά πράγματα αλλά ότι λαμβάνονται όλα την στιγμή της γέννας 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, θέλω πολύ να το κάνω, στεναχωριέμαι που δεν το ήξερα στα αλλά μου παιδάκια κ πήγαν στα σκουπίδια τόσο πολύτιμα εργαλεία ζωής!!! Ερώτηση.... πρέπει υποχρεωτικά να κάνει ο άντρας μου την μεταφορά (τύπου είναι εξουσιοδοτημένος από εμένα) ή μπορεί κάποιο συγγενικό πρόσωπο?

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

Αναφορικά με τη δημόσια τράπεζα, τα 2 διαφορετικά πράγματα τα οποία συλλέγονται είναι το ομφαλοπλακουντιακό αίμα, το οποίο δωρίζεται χωρίς χρέωση και μέρος του ομφάλιου λώρου, το οποίο μπορεί να φυλαχθεί με κόστος 800eur για 20 ή 25 χρόνια. Όμως οι χρήσεις τους είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο. 

Για την ερώτησή σου τώρα, δε χρειάζεται κάποια εξουσιοδότηση, απλώς υπογράφεις κάποια χαρτιά και μπορεί να το παραδώσει οποιοσδήποτε. Επειδή τώρα στο μαιευτήριο επιτρέπεται ένας μόνο συνοδός και για μένα αυτός θα είναι ο άντρας μου, το ομφαλοπλακουντιακό αίμα θα το παραδώσει στην τράπεζα η μητέρα μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η troia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

Αναφορικά με τη δημόσια τράπεζα, τα 2 διαφορετικά πράγματα τα οποία συλλέγονται είναι το ομφαλοπλακουντιακό αίμα, το οποίο δωρίζεται χωρίς χρέωση και μέρος του ομφάλιου λώρου, το οποίο μπορεί να φυλαχθεί με κόστος 800eur για 20 ή 25 χρόνια. Όμως οι χρήσεις τους είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο. 

Για την ερώτησή σου τώρα, δε χρειάζεται κάποια εξουσιοδότηση, απλώς υπογράφεις κάποια χαρτιά και μπορεί να το παραδώσει οποιοσδήποτε. Επειδή τώρα στο μαιευτήριο επιτρέπεται ένας μόνο συνοδός και για μένα αυτός θα είναι ο άντρας μου, το ομφαλοπλακουντιακό αίμα θα το παραδώσει στην τράπεζα η μητέρα μου. 

Ακριβώς γι'αυτό σε ρωτάω κ εγώ!  Δεν νομίζω ότι σε τρεις μήνες θα έχει αλλάξει το θέμα του συνοδού κ ο άντρας μου δεν θα μπορεί να πάει... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!!! Με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου! Είναι ευλογία να ξεκινήσει την ζωή του δίνοντας κ το ίδιο ζωή ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Ακριβώς γι'αυτό σε ρωτάω κ εγώ!  Δεν νομίζω ότι σε τρεις μήνες θα έχει αλλάξει το θέμα του συνοδού κ ο άντρας μου δεν θα μπορεί να πάει... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!!! Με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου! Είναι ευλογία να ξεκινήσει την ζωή του δίνοντας κ το ίδιο ζωή ❤❤

Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι και σ᾽εσένα να έχεις ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλό να υποδεχτείτε το νέο μέλος στην οικογένειά σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα! Έχει κάνει κάποια κοπέλα δωρεά βλαστοκυττάρων κατά την γέννα? Γεννάω σε τρεις μήνες κ θα με ενδιέφερε αν κάποια έχει κάνει την διαδικασία κ γνωρίζει να μου πει.... Σε μια συζήτηση με την @Tokyo μου είπε πως κ εκείνη το προσπάθησε, αλλά ουσιαστικά άφηναν όλη την διαδικασία πάνω τους κ λογικό να τους δυσκόλεψε.... μήπως κάποια κοπέλα έχει ολοκληρώσει την διαδικασία? Αν ναι, να μας πει τι έκανε.... ❤

@Froufro @Xrisa95 καλησπέρα κορίτσια, αν λέμε το ίδιο, εμείς στο πρώτο μου παιδάκι το κάναμε αυτό, τ δώσαμε στην Ελληνική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος..είναι δημόσια, παραλάβαμε τον εξοπλισμό πριν γεννήσω, το δώσαμε στους γιατρούς και μετά το πήγαμε εμείς πίσω στην Τράπεζα..τα δίνεις, και αν(χτύπα ξύλο) τ χρειαστείς ποτέ μπορείς να πάρεις από εκεί άλλα συμβατά…ενώ αν τα πας σε ιδιωτική τράπεζα απόσο γνωρίζω παίρνεις τα δικά σου…ουσιαστικά στην δημόσια τράπεζα κάνεις δωρεά, ενώ στην ιδιωτική φύλαξη, όπως τ καταλαβαίνω..επίσης είναι δωρεάν! Εμένα έδωσε το σάκο ο άντρας μου στον πατέρα μου και το πήγε εκείνος στην πύλη, γιατί ο άντρας μου ήταν μαζί μου στο μαιευτήριο!

Ό,τι άλλο θέλετε και μπορώ να βοηθήσω ρωτήστε με!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

@Froufro @Xrisa95 καλησπέρα κορίτσια, αν λέμε το ίδιο, εμείς στο πρώτο μου παιδάκι το κάναμε αυτό, τ δώσαμε στην Ελληνική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος..είναι δημόσια, παραλάβαμε τον εξοπλισμό πριν γεννήσω, το δώσαμε στους γιατρούς και μετά το πήγαμε εμείς πίσω στην Τράπεζα..τα δίνεις, και αν(χτύπα ξύλο) τ χρειαστείς ποτέ μπορείς να πάρεις από εκεί άλλα συμβατά…ενώ αν τα πας σε ιδιωτική τράπεζα απόσο γνωρίζω παίρνεις τα δικά σου…ουσιαστικά στην δημόσια τράπεζα κάνεις δωρεά, ενώ στην ιδιωτική φύλαξη, όπως τ καταλαβαίνω..επίσης είναι δωρεάν! Εμένα έδωσε το σάκο ο άντρας μου στον πατέρα μου και το πήγε εκείνος στην πύλη, γιατί ο άντρας μου ήταν μαζί μου στο μαιευτήριο!

Ό,τι άλλο θέλετε και μπορώ να βοηθήσω ρωτήστε με!!😊

Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου για την απάντηση σου!!! Κάνατε κάτι συγκεκριμένο όσον αφορά την συντήρηση ή το τακτοποιούν από το μαιευτήριο πριν στο δώσουν? Θέλω να πω πρέπει να φροντίσω να είναι σε πάγο για παράδειγμα ή επειδή θα γίνει η μεταφορά αμέσως δεν υπάρχει θέμα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ότι σχετικό βρίσκω πάνω στο θέμα, που μπορεί να βοηθήσει κ άλλους που ενδιαφέρονται θα το ανεβάζω εδώ..... ❤

https://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&id=22

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου για την απάντηση σου!!! Κάνατε κάτι συγκεκριμένο όσον αφορά την συντήρηση ή το τακτοποιούν από το μαιευτήριο πριν στο δώσουν? Θέλω να πω πρέπει να φροντίσω να είναι σε πάγο για παράδειγμα ή επειδή θα γίνει η μεταφορά αμέσως δεν υπάρχει θέμα? 

Αν δε μπορεί να γίνει αμέσως η μεταφορά, τα βάζεις στο ψυγείο και τα πηγαίνει κάποιος την επόμενη μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η troia είπε:

Αν δε μπορεί να γίνει αμέσως η μεταφορά, τα βάζεις στο ψυγείο και τα πηγαίνει κάποιος την επόμενη μέρα.

Την ίδια μέρα θα πάει 100% γιατί θα είμαστε προγραμματισμένα λόγω  καισαρικής (υποχρεωτικά).... κατά την μεταφορά λέω μήπως χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο, αλλά το διάβασα τώρα στην σελίδα που έβαλα πιο πάνω... ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου για την απάντηση σου!!! Κάνατε κάτι συγκεκριμένο όσον αφορά την συντήρηση ή το τακτοποιούν από το μαιευτήριο πριν στο δώσουν? Θέλω να πω πρέπει να φροντίσω να είναι σε πάγο για παράδειγμα ή επειδή θα γίνει η μεταφορά αμέσως δεν υπάρχει θέμα? 

Όχι όχι εσύ δεν κάνεις τίποτα, απλά δίνεις το σάκο στο γιατρό, παίρνουν αυτό που πρέπει, και μετά το παίρνεις και το πας πίσω στην τράπεζα..δε θυμάμαι αν μας το φύλαξαν εκείνοι στο ψυγείο ή αν το πήρε ο πατέρας μου και το φύλαξε στο σπίτι στο ψυγείο και το πήγε το άλλο πρωί..(γιατί γέννησα απόγευμα και μας το έδωσαν πίσω βράδυ)..εάν γίνει η μεταφορά αμέσως δεν υπάρχει θέμα, απλά το παίρνεις από το μαιευτήριο και το πας! Μπορείς να ρωτήσεις και αυτούς στο τηλ για σίγουρα!

Είναι εύκολη διαδικασία, απλά συμπληρώνεις τη φόρμα online και είτε θα σου στείλουν τον εξοπλισμό σπίτι είτε θα πας να τον πάρεις. Εμείς πήγαμε και τον πήραμε γιατι ήταν κοντά..και μετά απλά το ξαναπάς πίσω! Δεν είναι κάτι!!😊 Και είναι για καλό🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Όχι όχι εσύ δεν κάνεις τίποτα, απλά δίνεις το σάκο στο γιατρό, παίρνουν αυτό που πρέπει, και μετά το παίρνεις και το πας πίσω στην τράπεζα..δε θυμάμαι αν μας το φύλαξαν εκείνοι στο ψυγείο ή αν το πήρε ο πατέρας μου και το φύλαξε στο σπίτι στο ψυγείο και το πήγε το άλλο πρωί..(γιατί γέννησα απόγευμα και μας το έδωσαν πίσω βράδυ)..εάν γίνει η μεταφορά αμέσως δεν υπάρχει θέμα, απλά το παίρνεις από το μαιευτήριο και το πας! Μπορείς να ρωτήσεις και αυτούς στο τηλ για σίγουρα!

Είναι εύκολη διαδικασία, απλά συμπληρώνεις τη φόρμα online και είτε θα σου στείλουν τον εξοπλισμό σπίτι είτε θα πας να τον πάρεις. Εμείς πήγαμε και τον πήραμε γιατι ήταν κοντά..και μετά απλά το ξαναπάς πίσω! Δεν είναι κάτι!!😊 Και είναι για καλό🤗

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά!!!! ❤

Μακάρι να ήξερα κ στα προηγούμενα παιδάκια μου.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η troia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι και σ᾽εσένα να έχεις ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλό να υποδεχτείτε το νέο μέλος στην οικογένειά σας!

Με το καλό κοριτσι μου !Πες να σου κανει απολινωση! Ειναι πολυ καλο Πραγμα κ δυστυχως δε τοσυνηθιζουν γιατι βιαζονται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Με το καλό κοριτσι μου !Πες να σου κανει απολινωση! Ειναι πολυ καλο Πραγμα κ δυστυχως δε τοσυνηθιζουν γιατι βιαζονται!

Να μου επιτρέψεις να κάνω μια πρόσθεση στην πρόταση σου... 😊

Απολίνωση ομφάλιου λώρου εννοείς προφανώς....  γίνεται κ απολίνωση σαλπιγγών κατά την γέννα, με την οποία προκαλούμε στειρώτητα! Για να μην έχουμε καμία παρανόηση ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Με το καλό κοριτσι μου !Πες να σου κανει απολινωση! Ειναι πολυ καλο Πραγμα κ δυστυχως δε τοσυνηθιζουν γιατι βιαζονται!

Σε ευχαριστώ πολύ, Νεφέλη μου! Μήπως εννοείς να καθυστερήσει την απολίνωση του ομφάλιου λώρου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η troia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, Νεφέλη μου! Μήπως εννοείς να καθυστερήσει την απολίνωση του ομφάλιου λώρου;

Ναι αυτο!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι αυτο!! :-)

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα! Θα το συζητήσω την επόμενη φορά που θα πάω στο γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η troia είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα! Θα το συζητήσω την επόμενη φορά που θα πάω στο γιατρό. 

Οπωσδηποτε!!ειναι σοβαρό το θεμα !! Μη σου πει μα μου κλπ..εμένα μου το εκανε και δε χασαμε τα πολυτιμα στοιχεια!! Τουλαχιστον 10 λεπτα να το κρατησει!!!φιλιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...