Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Οκτώβρης κυλά και όλο ρούχα φορά 💃 μακρυά και χοντρά ... να καλύψει τις κοιλίτσες που θα μεγαλώσουν με καραμελιτσες 🤰🤰🤰


Mimi26

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κλαίω με την τεστοστερόνη χαχαχαχαχα άντρες παιδί μου άντρες 🤣🤣 

Εσυ το είπες στην μαμα σου για την κιρσοκηλη;

οχι.... βασικα αν δεν εχουμε σπερμοδιαγραμμα κακο, δεν υπαρχει "τυπικα" θεμα...

θα της μιλησω λογικα αλλα μετα τον ουρολογο... αν δλδ δρομολογησουμε επεμβαση..

αν και με πιεζει με πολλα διαδικαστικα και ολο μου λεει για προβληματα και εχω αγχωθει γτ κοριτσια εχω ολο αυτο με τους γιατρους και τις ξετασεις και καθε μερα μετα τη δουλεια παω σπιτι και διαβαζω 7-12 και εχω βγει off και θελω να της πω "ΑΣΕ ΜΕΕΕΕΕΕΕ!!! ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΓΧΗ!!! ΤΡΕΧΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ, ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΡΕΜΩ, ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΝ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΓΧΗ!!!" αλλα κρατιεμαι γτ κι αυτη εχει 1002 εννοιες στο κεφαλι της....

θα στεναχωρεθει πολυ αν της το πω και γι αυτο το σκεφτομαι νομιζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Είσαι πολύ καλός άνθρωπος και χαρακτήρας! Τα παιδάκια σου θα είναι πολύ τυχερά που θα σε έχουν μαμά! Εύχομαι του χρόνου να τα κρατάς αγκαλιά και να τους δίνεις όλη αυτή την αγάπη που έχεις μέσα σου!! ❤️

Σ ευχαριστώ , όλοι είμαστε...είμαι πολύ τυχερή γιατί έχω δίπλα μου έναν εξαιρετικά ευαίσθητο άνθρωπο που με έμαθε να παίρνω και θετικά στοιχεία μέσα απ' τις δυσκολίες...όλες έτσι πρέπει κορίτσια να το αντιμετωπίσουμε , κάτι να μάθουμε ,κάτι να αλλάξουμε στο χαρακτήρα μας...Τελοσπαντων σας μαύρισμα την ψυχή!!! Πάμε δυναμικά κορίτσια,  θα γίνει το θαυμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Συμφωνώ , θέλω σε όλες να βάλω καρδιά και δεν μπορώ!!! Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές κορίτσια ...δεν θα χαθώ ...ευχομαι σε όλες να έρθει ο μήνας που κάθε μέρα ξυπνοντας θα δακρυζουμε γιατί τελικά τα καταφέραμε...αγάπη και στήριξη...πάντως όλη αυτή η διαδικασία Μ έχει κάνει καλύτερο άνθρωπο...έβαλα στη ζωή μου την εθελοντική αιμοδοσία και σκέφτομαι πάρα πολύ έντονα όταν με το καλό μείνω έγκυος( με οποιονδήποτε τρόπο) μετά να  ενημερωθώ πως μπορώ να κάνω δωρεά ωαρίων...όλο αυτό Μ έκανε να γίνω πιο ευαίσθητη να έχω ενσυναίσθηση, να αφουγκραζομαι τα προβλήματα των άλλων ...

Μπράβο κορίτσι μου πόση μεγάλη καρδιά εχεις σίγουρα τα παιδάκια σου θα είναι πολύ τυχερά που θα σε έχουν!!! Και ο άντρας σου είναι πολύ τυχερός που σε έχει ❤️❤️ Το έχω σκεφτεί και εγώ αν όλα είναι εντάξει με τα ωάρια μου να κανω δωρεά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Συμφωνώ , θέλω σε όλες να βάλω καρδιά και δεν μπορώ!!! Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές κορίτσια ...δεν θα χαθώ ...ευχομαι σε όλες να έρθει ο μήνας που κάθε μέρα ξυπνοντας θα δακρυζουμε γιατί τελικά τα καταφέραμε...αγάπη και στήριξη...πάντως όλη αυτή η διαδικασία Μ έχει κάνει καλύτερο άνθρωπο...έβαλα στη ζωή μου την εθελοντική αιμοδοσία και σκέφτομαι πάρα πολύ έντονα όταν με το καλό μείνω έγκυος( με οποιονδήποτε τρόπο) μετά να  ενημερωθώ πως μπορώ να κάνω δωρεά ωαρίων...όλο αυτό Μ έκανε να γίνω πιο ευαίσθητη να έχω ενσυναίσθηση, να αφουγκραζομαι τα προβλήματα των άλλων ...

Είναι πολύ λεπτό αυτό το θέμα κατά την γνώμη μου..... μπράβο σου εννοείται που το σκέφτεσαι γιατί είναι ένας τρόπος να γίνουν άλλοι άνθρωποι ευτυχισμένοι, η αλήθεια είναι όμως πως δεν θα μπορούσα να το κάνω,δεν μπορώ να ξέρω ότι κάπου στον κόσμο υπάρχει ένα δικό μου παιδί (γιατί από τη στιγμή που έχει το DNA μου είναι παιδί μου...) εκτός αν ήταν για την αδερφή μου...!!! Έχεις δίκιο όμως πως η προσφορά στον συνάνθρωπο μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους φτάνει να έχουμε την θέληση! Σε αυτή την εγκυμοσύνη ενημερώνομαι για να δωρίσω τα βλαστοκύτταρα μας κ το ομφάλιο αίμα σε δημόσια τράπεζα, κάτι που στις άλλες γέννες ΔΥΣΤΥΧΏΣ δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Είναι πολύ λεπτό αυτό το θέμα κατά την γνώμη μου..... μπράβο σου εννοείται που το σκέφτεσαι γιατί είναι ένας τρόπος να γίνουν άλλοι άνθρωποι ευτυχισμένοι, η αλήθεια είναι όμως πως δεν θα μπορούσα να το κάνω,δεν μπορώ να ξέρω ότι κάπου στον κόσμο υπάρχει ένα δικό μου παιδί (γιατί από τη στιγμή που έχει το DNA μου είναι παιδί μου...) εκτός αν ήταν για την αδερφή μου...!!! Έχεις δίκιο όμως πως η προσφορά στον συνάνθρωπο μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους φτάνει να έχουμε την θέληση! Σε αυτή την εγκυμοσύνη ενημερώνομαι για να δωρίσω τα βλαστοκύτταρα μας κ το ομφάλιο αίμα σε δημόσια τράπεζα, κάτι που στις άλλες γέννες ΔΥΣΤΥΧΏΣ δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει....

Την ίδια άποψη έχει και ο άντρας μου όταν του είπα να δώσουμε αν είναι όλα οκ να δώσουμε να βοηθήσουμε, από την μια έχετε ένα δίκιο…αλλά από την άλλη αν δεν ήταν η δωρεά πολλά ζευγάρια δε θα μπορούσαν να τεκνοποιήσουν 

 

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

οχι.... βασικα αν δεν εχουμε σπερμοδιαγραμμα κακο, δεν υπαρχει "τυπικα" θεμα...

θα της μιλησω λογικα αλλα μετα τον ουρολογο... αν δλδ δρομολογησουμε επεμβαση..

αν και με πιεζει με πολλα διαδικαστικα και ολο μου λεει για προβληματα και εχω αγχωθει γτ κοριτσια εχω ολο αυτο με τους γιατρους και τις ξετασεις και καθε μερα μετα τη δουλεια παω σπιτι και διαβαζω 7-12 και εχω βγει off και θελω να της πω "ΑΣΕ ΜΕΕΕΕΕΕΕ!!! ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΓΧΗ!!! ΤΡΕΧΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ, ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΡΕΜΩ, ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΝ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΓΧΗ!!!" αλλα κρατιεμαι γτ κι αυτη εχει 1002 εννοιες στο κεφαλι της....

θα στεναχωρεθει πολυ αν της το πω και γι αυτο το σκεφτομαι νομιζω...

Εντάξει μαμα ειναι ανησυχεί αλλά πες της ότι εχεις διάβασμα να μην σε ενοχλεί πολύ και όταν και αν θα πρέπει θα την ενημερώσεις 😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τόσο καιρό πίστευα ότι φταίει το σύνδρομο πολυκυστικων. 1 μισή χρόνο προσπαθούμε, έκανε και κάποιες προκλήσεις με κλομιφαινη και τίποτα. Είχαμε κάνει το καλοκαίρι ένα σπερμοδιαγραμμα και είδε βγει κανονικό..

Τωρα που πήγαμε για δεύτερο για να τα έχω για την επιτροπή. Βγήκε 9 εκατομμύρια.  (με ελάχιστο 15)Με σύνολο 36 εκατομμύρια (από 39 ελάχιστο) 

Κινητικότητα 

Α= 0%

Β= 30%

Γ= 10%

Δ= 60%

Α+Β = 30% (θέλει 32 ελάχιστο )

Ανώμαλες μορφές >86%

Αυτό το κάναμε στο Αττικό που μας είπε ο γιατρός και αφού το κάναμε μου είπανε από το νοσοκομείο ότι δεν παιρναει από επιτροπή. Θέλει άλλη υπογραφή. Άρα πρέπει πάλι να κάνουμε αλλού. Έχω τρελαθεί. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη .

Είμαστε να σκασουμε..δεν ξέρουμε ποιον να πιστέψουμε. Δηλαδή τόσο καιρό φάρμακα χωρίς λόγο έπαιρνα ; Δεν μπορω να βγάλω άκρη. Κάπου να πάω και να με βοηθήσει κάποιος.μα μην περναει τσάμπα ο καιρός.

Θέλω να μου πείτε να πάμε ιδιωτικά να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα. Κάπου αξιόπιστα και να περνάει και σε επιτροπη. Επίσης κάποιο καλό ανδρολογος στην Αθήνα. Να ξεκινήσουμε θεραπεία. Εσείς λέτε να προσπαθήσω σπερματεγχυση τον άλλον μήνα ;ή να περιμένω να πάρει τρίμηνη αγωγή; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Είναι πολύ λεπτό αυτό το θέμα κατά την γνώμη μου..... μπράβο σου εννοείται που το σκέφτεσαι γιατί είναι ένας τρόπος να γίνουν άλλοι άνθρωποι ευτυχισμένοι, η αλήθεια είναι όμως πως δεν θα μπορούσα να το κάνω,δεν μπορώ να ξέρω ότι κάπου στον κόσμο υπάρχει ένα δικό μου παιδί (γιατί από τη στιγμή που έχει το DNA μου είναι παιδί μου...) εκτός αν ήταν για την αδερφή μου...!!! Έχεις δίκιο όμως πως η προσφορά στον συνάνθρωπο μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους φτάνει να έχουμε την θέληση! Σε αυτή την εγκυμοσύνη ενημερώνομαι για να δωρίσω τα βλαστοκύτταρα μας κ το ομφάλιο αίμα σε δημόσια τράπεζα, κάτι που στις άλλες γέννες ΔΥΣΤΥΧΏΣ δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει....

Καθε είδους προσφορά είναι μεγάλο δώρο...προσωπικά δεν με πειράζει να υπάρχει κάπου ένα παιδί που βοήθησα για να γεννηθεί...ίσα ίσα που μου δίνει περηφάνια που έκανα μια οικογένεια ευτυχισμένη...βέβαια , από ψυχολογικής απόψεως ( γιατί αλλιώς στη πράξη αλλιώς στη θεωρία) , θα προχωρήσω σε κάτι τέτοιο όταν θα έχω κάνει το δικό μου παιδί γιατί το μυαλό μπορεί να κάνει άσχημες σκέψεις σε αντίθετη περίπτωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια που συζητάμε για αυτά.... μια πληροφορία που έμαθα σχετικά πρόσφατα για όποια ενδιαφέρεται, όσοι έχουμε θυρεοειδή δυστυχώς δεν μπορούμε να γίνουμε αιμοδότες, αλλά μπορούμε χωρίς κανένα πρόβλημα να γίνουμε δωρητές μυελού 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια τόσο καιρό πίστευα ότι φταίει το σύνδρομο πολυκυστικων. 1 μισή χρόνο προσπαθούμε, έκανε και κάποιες προκλήσεις με κλομιφαινη και τίποτα. Είχαμε κάνει το καλοκαίρι ένα σπερμοδιαγραμμα και είδε βγει κανονικό..

Τωρα που πήγαμε για δεύτερο για να τα έχω για την επιτροπή. Βγήκε 9 εκατομμύρια.  (με ελάχιστο 15)Με σύνολο 36 εκατομμύρια (από 39 ελάχιστο) 

Κινητικότητα 

Α= 0%

Β= 30%

Γ= 10%

Δ= 60%

Α+Β = 30% (θέλει 32 ελάχιστο )

Ανώμαλες μορφές >86%

Αυτό το κάναμε στο Αττικό που μας είπε ο γιατρός και αφού το κάναμε μου είπανε από το νοσοκομείο ότι δεν παιρναει από επιτροπή. Θέλει άλλη υπογραφή. Άρα πρέπει πάλι να κάνουμε αλλού. Έχω τρελαθεί. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη .

Είμαστε να σκασουμε..δεν ξέρουμε ποιον να πιστέψουμε. Δηλαδή τόσο καιρό φάρμακα χωρίς λόγο έπαιρνα ; Δεν μπορω να βγάλω άκρη. Κάπου να πάω και να με βοηθήσει κάποιος.μα μην περναει τσάμπα ο καιρός.

Θέλω να μου πείτε να πάμε ιδιωτικά να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα. Κάπου αξιόπιστα και να περνάει και σε επιτροπη. Επίσης κάποιο καλό ανδρολογος στην Αθήνα. Να ξεκινήσουμε θεραπεία. Εσείς λέτε να προσπαθήσω σπερματεγχυση τον άλλον μήνα ;ή να περιμένω να πάρει τρίμηνη αγωγή; 

 

Συγγνώμη για κάποιες λεξεις που γράφτηκαν λάθος. Ήταν από την βιασύνη. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

οχι.... βασικα αν δεν εχουμε σπερμοδιαγραμμα κακο, δεν υπαρχει "τυπικα" θεμα...

θα της μιλησω λογικα αλλα μετα τον ουρολογο... αν δλδ δρομολογησουμε επεμβαση..

αν και με πιεζει με πολλα διαδικαστικα και ολο μου λεει για προβληματα και εχω αγχωθει γτ κοριτσια εχω ολο αυτο με τους γιατρους και τις ξετασεις και καθε μερα μετα τη δουλεια παω σπιτι και διαβαζω 7-12 και εχω βγει off και θελω να της πω "ΑΣΕ ΜΕΕΕΕΕΕΕ!!! ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΓΧΗ!!! ΤΡΕΧΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ, ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΡΕΜΩ, ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΝ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΓΧΗ!!!" αλλα κρατιεμαι γτ κι αυτη εχει 1002 εννοιες στο κεφαλι της....

θα στεναχωρεθει πολυ αν της το πω και γι αυτο το σκεφτομαι νομιζω...

Αντωνία μου. Νομίζω εσυ είχες πει κάποια στιγμή για έναν καλό ανδρολογο. Σωστά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια τόσο καιρό πίστευα ότι φταίει το σύνδρομο πολυκυστικων. 1 μισή χρόνο προσπαθούμε, έκανε και κάποιες προκλήσεις με κλομιφαινη και τίποτα. Είχαμε κάνει το καλοκαίρι ένα σπερμοδιαγραμμα και είδε βγει κανονικό..

Τωρα που πήγαμε για δεύτερο για να τα έχω για την επιτροπή. Βγήκε 9 εκατομμύρια.  (με ελάχιστο 15)Με σύνολο 36 εκατομμύρια (από 39 ελάχιστο) 

Κινητικότητα 

Α= 0%

Β= 30%

Γ= 10%

Δ= 60%

Α+Β = 30% (θέλει 32 ελάχιστο )

Ανώμαλες μορφές >86%

Αυτό το κάναμε στο Αττικό που μας είπε ο γιατρός και αφού το κάναμε μου είπανε από το νοσοκομείο ότι δεν παιρναει από επιτροπή. Θέλει άλλη υπογραφή. Άρα πρέπει πάλι να κάνουμε αλλού. Έχω τρελαθεί. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη .

Είμαστε να σκασουμε..δεν ξέρουμε ποιον να πιστέψουμε. Δηλαδή τόσο καιρό φάρμακα χωρίς λόγο έπαιρνα ; Δεν μπορω να βγάλω άκρη. Κάπου να πάω και να με βοηθήσει κάποιος.μα μην περναει τσάμπα ο καιρός.

Θέλω να μου πείτε να πάμε ιδιωτικά να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα. Κάπου αξιόπιστα και να περνάει και σε επιτροπη. Επίσης κάποιο καλό ανδρολογος στην Αθήνα. Να ξεκινήσουμε θεραπεία. Εσείς λέτε να προσπαθήσω σπερματεγχυση τον άλλον μήνα ;ή να περιμένω να πάρει τρίμηνη αγωγή; 

 

Εμείς το κάναμε στο embryogenesis  στο Μαρούσι ..ο άντρας μου ήταν πολύ ευχαριστημένος . Δεν ξέρω αν περνάει από επιτροπή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Μια που συζητάμε για αυτά.... μια πληροφορία που έμαθα σχετικά πρόσφατα για όποια ενδιαφέρεται, όσοι έχουμε θυρεοειδή δυστυχώς δεν μπορούμε να γίνουμε αιμοδότες, αλλά μπορούμε χωρίς κανένα πρόβλημα να γίνουμε δωρητές μυελού 😊

 ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Καθε είδους προσφορά είναι μεγάλο δώρο...προσωπικά δεν με πειράζει να υπάρχει κάπου ένα παιδί που βοήθησα για να γεννηθεί...ίσα ίσα που μου δίνει περηφάνια που έκανα μια οικογένεια ευτυχισμένη...βέβαια , από ψυχολογικής απόψεως ( γιατί αλλιώς στη πράξη αλλιώς στη θεωρία) , θα προχωρήσω σε κάτι τέτοιο όταν θα έχω κάνει το δικό μου παιδί γιατί το μυαλό μπορεί να κάνει άσχημες σκέψεις σε αντίθετη περίπτωση...

Ναι κορίτσι μου φυσικά!! Αν αυτό σε γεμίζει είναι μια υπέροχη πράξη... Όπως λέει κ η @Raf123 αυτές οι πράξεις έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο! Απλά λέω ότι το συγκεκριμένο πράγμα δεν θα μπορούσα εγώ να το κάνω ψυχολογικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια τόσο καιρό πίστευα ότι φταίει το σύνδρομο πολυκυστικων. 1 μισή χρόνο προσπαθούμε, έκανε και κάποιες προκλήσεις με κλομιφαινη και τίποτα. Είχαμε κάνει το καλοκαίρι ένα σπερμοδιαγραμμα και είδε βγει κανονικό..

Τωρα που πήγαμε για δεύτερο για να τα έχω για την επιτροπή. Βγήκε 9 εκατομμύρια.  (με ελάχιστο 15)Με σύνολο 36 εκατομμύρια (από 39 ελάχιστο) 

Κινητικότητα 

Α= 0%

Β= 30%

Γ= 10%

Δ= 60%

Α+Β = 30% (θέλει 32 ελάχιστο )

Ανώμαλες μορφές >86%

Αυτό το κάναμε στο Αττικό που μας είπε ο γιατρός και αφού το κάναμε μου είπανε από το νοσοκομείο ότι δεν παιρναει από επιτροπή. Θέλει άλλη υπογραφή. Άρα πρέπει πάλι να κάνουμε αλλού. Έχω τρελαθεί. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη .

Είμαστε να σκασουμε..δεν ξέρουμε ποιον να πιστέψουμε. Δηλαδή τόσο καιρό φάρμακα χωρίς λόγο έπαιρνα ; Δεν μπορω να βγάλω άκρη. Κάπου να πάω και να με βοηθήσει κάποιος.μα μην περναει τσάμπα ο καιρός.

Θέλω να μου πείτε να πάμε ιδιωτικά να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα. Κάπου αξιόπιστα και να περνάει και σε επιτροπη. Επίσης κάποιο καλό ανδρολογος στην Αθήνα. Να ξεκινήσουμε θεραπεία. Εσείς λέτε να προσπαθήσω σπερματεγχυση τον άλλον μήνα ;ή να περιμένω να πάρει τρίμηνη αγωγή; 

 

Κορίτσι μου λυπάμαι που βρέθηκε θέμα.... καλός ουρολόγος- ανδρολόγος είναι ο κ. Ασβέστης εκεί πήγε κ η @Antonia2 μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Αντωνία μου. Νομίζω εσυ είχες πει κάποια στιγμή για έναν καλό ανδρολογο. Σωστά; 

Ναι κοριτσι μου!! μολις ετοιμαζομουν να σου γραψω... 

εμεις πηγαμε στον κο Χαρη Ασβεστη (δεχεται στη Γλυαφα απογευματα, εκτος δευτερας στο κολωνακι) και μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις!! μας καθοδηγησε σε ολα (ποιες εξετασεις να κανουμε και που και εδωσε οδηγιες) και ειναι ανθρωπος!!! πολυ ευγενικος και ζεστος!!

επισης ο αντρας μου εκανε χθες σπερμοδιαγραμμα στο Λυμπεροπουλο. δωσαμε 90€ για το απλο σπερμοδιαγραμμα αλλα ξερουμε οτι ειναι αξιοπιστο....

δυστυχως εμενα ο αντρας μου εχει κιρσοκηλη Grade II (υπαρχει Ι εως ΙΙΙ) κα λογικα θα χρειαστει επεμβαση. τη δευτερα θα παμε στο γιατρο με ολες τις εξετασεις και θα μας καθοδηγησει...

ευχομαι το πρωτο σπερμοδιαγραμμα να ειναι το σωστο και να μην εχετε θεμα... που το κανατε;;

επισης αν οντως υπαρχει θεμα, καλο θα ηταν να κανετε πρωτα θεραπεια και μετα να συνεχισετε τις προσπαθειες.. γτ ειναι και πολυ ψυχοφθορο... οχι οτι θα σταματησε τις επαφες (μπορει να σας ερθει εκει που δεν το περιμενετε..) αλλα κατα τη γνωμη μου καλυτερα να παρει αγωγη και μετα σπερματεγχυση.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Froufro είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι που βρέθηκε θέμα.... καλός ουρολόγος- ανδρολόγος είναι ο κ. Ασβέστης εκεί πήγε κ η @Antonia2 μας

Από την άλλη επειδή έχουμε πάρει πολύ στενοχώρια λέω μάλλον είναι καλύτερα να ξέρουμε κάποιο θέμα για να το αντιμετωπίσουμε. Αλλιώς μέχρι τώρα που μας έλεγαν όλα πάνε καλά και δεν βλέπαμε εγγυμοσυνη ήταν χειρότερα. 

Ωραία Ασβέστης. Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω να κλείσω ραντεβού . Ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια τόσο καιρό πίστευα ότι φταίει το σύνδρομο πολυκυστικων. 1 μισή χρόνο προσπαθούμε, έκανε και κάποιες προκλήσεις με κλομιφαινη και τίποτα. Είχαμε κάνει το καλοκαίρι ένα σπερμοδιαγραμμα και είδε βγει κανονικό..

Τωρα που πήγαμε για δεύτερο για να τα έχω για την επιτροπή. Βγήκε 9 εκατομμύρια.  (με ελάχιστο 15)Με σύνολο 36 εκατομμύρια (από 39 ελάχιστο) 

Κινητικότητα 

Α= 0%

Β= 30%

Γ= 10%

Δ= 60%

Α+Β = 30% (θέλει 32 ελάχιστο )

Ανώμαλες μορφές >86%

Αυτό το κάναμε στο Αττικό που μας είπε ο γιατρός και αφού το κάναμε μου είπανε από το νοσοκομείο ότι δεν παιρναει από επιτροπή. Θέλει άλλη υπογραφή. Άρα πρέπει πάλι να κάνουμε αλλού. Έχω τρελαθεί. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη .

Είμαστε να σκασουμε..δεν ξέρουμε ποιον να πιστέψουμε. Δηλαδή τόσο καιρό φάρμακα χωρίς λόγο έπαιρνα ; Δεν μπορω να βγάλω άκρη. Κάπου να πάω και να με βοηθήσει κάποιος.μα μην περναει τσάμπα ο καιρός.

Θέλω να μου πείτε να πάμε ιδιωτικά να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα. Κάπου αξιόπιστα και να περνάει και σε επιτροπη. Επίσης κάποιο καλό ανδρολογος στην Αθήνα. Να ξεκινήσουμε θεραπεία. Εσείς λέτε να προσπαθήσω σπερματεγχυση τον άλλον μήνα ;ή να περιμένω να πάρει τρίμηνη αγωγή; 

 

εν τω μεταξυ μολις μπηκα να κανω τεστ πως μπαινω στην πλατφορμα αποτελεσματων του λυμπεροπουλου και αν αναρτηθηκαν τα αποτελεσματα του αντρα μου... φσκ δεν ανεβηκε κατι... αυριο τετοια ωρα θα ξερουμε 😵😵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Ναι κοριτσι μου!! μολις ετοιμαζομουν να σου γραψω... 

εμεις πηγαμε στον κο Χαρη Ασβεστη (δεχεται στη Γλυαφα απογευματα, εκτος δευτερας στο κολωνακι) και μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις!! μας καθοδηγησε σε ολα (ποιες εξετασεις να κανουμε και που και εδωσε οδηγιες) και ειναι ανθρωπος!!! πολυ ευγενικος και ζεστος!!

επισης ο αντρας μου εκανε χθες σπερμοδιαγραμμα στο Λυμπεροπουλο. δωσαμε 90€ για το απλο σπερμοδιαγραμμα αλλα ξερουμε οτι ειναι αξιοπιστο....

δυστυχως εμενα ο αντρας μου εχει κιρσοκηλη Grade II (υπαρχει Ι εως ΙΙΙ) κα λογικα θα χρειαστει επεμβαση. τη δευτερα θα παμε στο γιατρο με ολες τις εξετασεις και θα μας καθοδηγησει...

ευχομαι το πρωτο σπερμοδιαγραμμα να ειναι το σωστο και να μην εχετε θεμα... που το κανατε;;

επισης αν οντως υπαρχει θεμα, καλο θα ηταν να κανετε πρωτα θεραπεια και μετα να συνεχισετε τις προσπαθειες.. γτ ειναι και πολυ ψυχοφθορο... οχι οτι θα σταματησε τις επαφες (μπορει να σας ερθει εκει που δεν το περιμενετε..) αλλα κατα τη γνωμη μου καλυτερα να παρει αγωγη και μετα σπερματεγχυση.....

Ήθελε πολύ καιρό πριν για να βρείτε Ραντεβου στον ανδρολογο; 

εγώ πήρα για ένα πλήρης σπερμοδιαγραμμα πριν στον Λυμπερόπουλο και μου είπανε 135€ 🤔

Το πρώτο σε μικροβιολογικό και το δεύτερο στο Αττικό. (Με προβληματίζει στο Αττικό μόνο το γεγονός ότι του είπανε να το αφήσει το δείγμα στο δωμάτιο και θα πάνε να το πάρουν. Και αν το ξέχασαν ώρα ;γιατί όταν μπήκε λέει μέσα είχε ενός άλλου δείγμα και εμείς ήμασταν πόση ώρα εκεί.δεν είχε μπει άλλος να κάνει. Θα ήταν ώρα ξεχασμένο του άλλου. Δεν ξέρω )καλύτερα να πάω κάπου που θα έχω εμπιστοσύνη. Έχω ακούσει για τον Λυμπερόπουλο. Μάλλον για εκεί μας βλέπω. 

Την κυρσοκιλη πως την καταλαβαίνεις ; Πώς φαίνεται; Με ποια εξέταση; Εσένα ήταν χειρότερο το σπερμοδιαγραμμα και φάνηκε αυτό; Ή σαν το δικό μας ;

Ναι μήπως πάρουμε την αγωγή. Προσπαθήσουμε άλλο λόγο μόνοι μας και πάμε μετά για εξωσωματική μια και έξω

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

εν τω μεταξυ μολις μπηκα να κανω τεστ πως μπαινω στην πλατφορμα αποτελεσματων του λυμπεροπουλου και αν αναρτηθηκαν τα αποτελεσματα του αντρα μου... φσκ δεν ανεβηκε κατι... αυριο τετοια ωρα θα ξερουμε 😵😵

Τα ανεβάζουν κάπου εννοείς τα αποτελέσματα; Τα βλέπεις μόνο εσύ να φανταστώ; 

2 μέρες θέλει για να βγει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η babyblue94 είπε:

Τα ανεβάζουν κάπου εννοείς τα αποτελέσματα; Τα βλέπεις μόνο εσύ να φανταστώ; 

2 μέρες θέλει για να βγει ;

ναι εννοειται μονο εσυ. εχεις ονομα χρηστη και κωδικο και υπαρχει και μοναδικος κωδικος για να ανοιξεις το αρχειο...

ναι το απλο θελει 2 ημερες.. απο τεταρτη μεσημερι θα βγει αυριο μεσημερι... απλα μας ζητησε ο γιατρος αποχη 4 ημερες.. στο κεντρο σου λενε αποχη 2-4 ημερες (οχι λιγοτερο οχι περισσοτερο)..

οτι θελησεις στειλε μου και πμ. ❤️❤️

Ευχομαι να σας πανε ολα καλα!!! Επιμονη και υπομονη!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ήθελε πολύ καιρό πριν για να βρείτε Ραντεβου στον ανδρολογο; 

εγώ πήρα για ένα πλήρης σπερμοδιαγραμμα πριν στον Λυμπερόπουλο και μου είπανε 135€ 🤔

Το πρώτο σε μικροβιολογικό και το δεύτερο στο Αττικό. (Με προβληματίζει στο Αττικό μόνο το γεγονός ότι του είπανε να το αφήσει το δείγμα στο δωμάτιο και θα πάνε να το πάρουν. Και αν το ξέχασαν ώρα ;γιατί όταν μπήκε λέει μέσα είχε ενός άλλου δείγμα και εμείς ήμασταν πόση ώρα εκεί.δεν είχε μπει άλλος να κάνει. Θα ήταν ώρα ξεχασμένο του άλλου. Δεν ξέρω )καλύτερα να πάω κάπου που θα έχω εμπιστοσύνη. Έχω ακούσει για τον Λυμπερόπουλο. Μάλλον για εκεί μας βλέπω. 

Την κυρσοκιλη πως την καταλαβαίνεις ; Πώς φαίνεται; Με ποια εξέταση; Εσένα ήταν χειρότερο το σπερμοδιαγραμμα και φάνηκε αυτό; Ή σαν το δικό μας ;

Ναι μήπως πάρουμε την αγωγή. Προσπαθήσουμε άλλο λόγο μόνοι μας και πάμε μετά για εξωσωματική μια και έξω

 

 

γνκ παρε να κλεισεις στο γιατρο γτ ελειπε εκτος και εχει φορτωσει πολλα ραντεβου... καλυτερα δρομολογησε το αμεσα.. ισως καλυτερα να πατε πρωτα εκει και μετα να κανετε εξετασεις... για να σας καθοδηγησει ο ιδιος..

την κιρσοκηλη την καταλαβε ο γιατρος με την εξεταση και επιβεβαιωθηκε σε τριπλεξ. μας εγραψε παραπεμπτικο και την καναμε... και αιματολογικες εξετασεις του εγραψε...

αυτο που λες με το αττικο δεν ειναι παραλογο... καλυτερα να κανετε ενα εγκυρο και να ξερετε τι συμβαινει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ήθελε πολύ καιρό πριν για να βρείτε Ραντεβου στον ανδρολογο; 

εγώ πήρα για ένα πλήρης σπερμοδιαγραμμα πριν στον Λυμπερόπουλο και μου είπανε 135€ 🤔

Το πρώτο σε μικροβιολογικό και το δεύτερο στο Αττικό. (Με προβληματίζει στο Αττικό μόνο το γεγονός ότι του είπανε να το αφήσει το δείγμα στο δωμάτιο και θα πάνε να το πάρουν. Και αν το ξέχασαν ώρα ;γιατί όταν μπήκε λέει μέσα είχε ενός άλλου δείγμα και εμείς ήμασταν πόση ώρα εκεί.δεν είχε μπει άλλος να κάνει. Θα ήταν ώρα ξεχασμένο του άλλου. Δεν ξέρω )καλύτερα να πάω κάπου που θα έχω εμπιστοσύνη. Έχω ακούσει για τον Λυμπερόπουλο. Μάλλον για εκεί μας βλέπω. 

Την κυρσοκιλη πως την καταλαβαίνεις ; Πώς φαίνεται; Με ποια εξέταση; Εσένα ήταν χειρότερο το σπερμοδιαγραμμα και φάνηκε αυτό; Ή σαν το δικό μας ;

Ναι μήπως πάρουμε την αγωγή. Προσπαθήσουμε άλλο λόγο μόνοι μας και πάμε μετά για εξωσωματική μια και έξω

 

 

Από την εμπειρία μου θα σου πω να θεωρήσεις αξιόπιστο αποτέλεσμα του Δημοσίου Νοσοκομείου (Αττικό) και ιδιωτικά του Λυμπερόπουλου.

Από εμπειρία επίσης να σου πω μην προχωρήσετε σε σπερματεγχυση αν δεν σας δει εξειδικευμένος ουρολόγος σε υπογονιμότητα (πχ Ασβέστης) και αφού ολοκληρώσετε εξετάσεις και θεραπεία τρίμηνη. Το σπέρμα ανανεώνεται κάθε 75 ημέρες, τα ωάρια μας κάθε τρίμηνο.

Οχι τίποτα άλλο αλλά αν πάτε σε υποβοηθούμενη να τα έχετε τσεκάρει αυτά γιατί κοστίζει και οικονομικά αλλά κυρίως ψυχολογικά.

Τις επαφές σας κανονικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις , βρείτε γιατρούς κατάλληλους και όλα θα πάνε καλά.

Αν περνάει στην επιτροπή εξωσωματικής του Αττικού νοσοκομείου ρώτησε κατευθείαν την επιτροπή γιατί μου κάνει εντύπωση να μην περνάει.

Καλή επιτυχία όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η BlackCat είπε:

Από την εμπειρία μου θα σου πω να θεωρήσεις αξιόπιστο αποτέλεσμα του Δημοσίου Νοσοκομείου (Αττικό) και ιδιωτικά του Λυμπερόπουλου.

Από εμπειρία επίσης να σου πω μην προχωρήσετε σε σπερματεγχυση αν δεν σας δει εξειδικευμένος ουρολόγος σε υπογονιμότητα (πχ Ασβέστης) και αφού ολοκληρώσετε εξετάσεις και θεραπεία τρίμηνη. Το σπέρμα ανανεώνεται κάθε 75 ημέρες, τα ωάρια μας κάθε τρίμηνο.

Οχι τίποτα άλλο αλλά αν πάτε σε υποβοηθούμενη να τα έχετε τσεκάρει αυτά γιατί κοστίζει και οικονομικά αλλά κυρίως ψυχολογικά.

Τις επαφές σας κανονικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις , βρείτε γιατρούς κατάλληλους και όλα θα πάνε καλά.

Αν περνάει στην επιτροπή εξωσωματικής του Αττικού νοσοκομείου ρώτησε κατευθείαν την επιτροπή γιατί μου κάνει εντύπωση να μην περνάει.

Καλή επιτυχία όλα θα πάνε καλά.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Μου το είπε αυτή η υπεύθυνη που μου έδωσε τα αποτελέσματα. Ότι δεν έχει υπογραφή από παθολόγο και δεν περνάει. Είχε υπογραφή μόνο από εμβρυολογο. Δεν ξέρω τι να πω. ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Από την εμπειρία μου θα σου πω να θεωρήσεις αξιόπιστο αποτέλεσμα του Δημοσίου Νοσοκομείου (Αττικό) και ιδιωτικά του Λυμπερόπουλου.

Από εμπειρία επίσης να σου πω μην προχωρήσετε σε σπερματεγχυση αν δεν σας δει εξειδικευμένος ουρολόγος σε υπογονιμότητα (πχ Ασβέστης) και αφού ολοκληρώσετε εξετάσεις και θεραπεία τρίμηνη. Το σπέρμα ανανεώνεται κάθε 75 ημέρες, τα ωάρια μας κάθε τρίμηνο.

Οχι τίποτα άλλο αλλά αν πάτε σε υποβοηθούμενη να τα έχετε τσεκάρει αυτά γιατί κοστίζει και οικονομικά αλλά κυρίως ψυχολογικά.

Τις επαφές σας κανονικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις , βρείτε γιατρούς κατάλληλους και όλα θα πάνε καλά.

Αν περνάει στην επιτροπή εξωσωματικής του Αττικού νοσοκομείου ρώτησε κατευθείαν την επιτροπή γιατί μου κάνει εντύπωση να μην περνάει.

Καλή επιτυχία όλα θα πάνε καλά.

Σ αγαπω ρε κοριτσι!!! ❤️❤️❤️ γτ μας διαβαζεις αθορυβα και οταν μπορεις να βοηθησεις εισαι παντα εκει!!! Τι να πω... μονο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Σ αγαπω ρε κοριτσι!!! ❤️❤️❤️ γτ μας διαβαζεις αθορυβα και οταν μπορεις να βοηθησεις εισαι παντα εκει!!! Τι να πω... μονο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!🤗

Εκεί που είστε ήμουν και σας νιώθω...

Δεν σας εύχομαι να έρθετε εδώ που είμαι γιατί ακόμα παλευω αλλά ξέρω πως είναι οταν φας την χαστούκα πρώτη φορά και όπου μπορώ βοηθάω..

Και εμένα κορίτσια τέτοια με βοήθησαν πολύ,  άργησα λιγο να βρω τα φορουμ αλλά οταν βρήκα ανάσανα..🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια ούτε εγω εχω καλα νεα... Είμαστε 2 εβδομάδες σχεδόν πίσω. Φυσικά ούτε καρδιά ακούσαμε ούτε έμβρυο ειχε σχηματιστεί. Ο γιατρός βέβαια μου ειπε πως εμπειρικά πιστεύει πως ισως παει καλα απο το σχήμα του σάκου. Οτι το σχήμα  που εχει ειναι ενος σακου που ετοιμάζεται να υποδεχτεί και το εμβρυο. Δεν το πιστεύω καθόλου. Θα ξανα παω σε μια βδομάδα και ειμαι σίγουρη πως παει για παλινδρομη..
    • Κι εγώ έχω πάρει κορτιζόνη, όλες τις φορές. Medrol ή Prezolon. Δεν θα είναι για καιρό, μη φοβάσαι. Εύχομαι να πα΄νε όλα καλά. Καλή επιτυχία!
    • Καλησπέρα κοριτσι μου! Το δίνουν αρκετοί γυναικολόγοι προληπτικά επειδη υπαρχει περιπτωση ο οργανισμος να αντιμετωπίσει το εμβρυο σαν ξενο σωμα και να του επιτεθεί.. η δοσολογία π θα παιρνεις τη μερα (υποθετω 5mg) δυσκολα θα σου φερουν τα συμπτωματα που αναφερονται στο φυλλάδιο..εγω σε προηγούμενη προσπάθεια που ειχα παρει μαλιστα μου ειχαν πει να περιορισω αλατι κ ζαχαρω οχι να τα κοψω εντελως!!! Καλη επιτυχια μα εχεις!!! ❤️
    • Έχεις δίκιο κοριτσάκι μου.. και το ξέρω καταβαθος.. απλά είναι δύσκολο να μην ταυτίζεσαι με το πόνο αυτό όταν ειδικά το έχεις ξαναζήσει.. μακάρι να ανήκουμε στην όμορφη πλειοψηφία με υγιή μωράκια και όλα να πάνε κατ'ευχήν...! 🙏🙏🙏🙏 Μπράβο στη στάση του συντρόφου σου! Ναι άστον να το ζήσει όπως θέλει ο ίδιος..! Άστον να σε παρασύρει..! Είναι βάλσαμο αυτή η θετικοτητα.. Εγώ λέω ότι είναι στο κόσμο τους βέβαια που πιστεύουν ότι όλα θα πάνε καλά.. δεν είναι κακό όμως, βοηθάει και εμάς πολύ..! Και ο δικός μου έτσι καρακοσμαρα.. μέσα στην θετική ενέργεια και πως κακώς τα σκέφτομαι.. δεν νοιώθει την αγωνία μου μεν αλλά η στάση του δεν παύει να με βοηθάει.. άγνοια κινδύνου λέγεται.. και την ζηλεύω πολύ... γιατί καταλήγουν να το ζούν περισσότερο από εμάς..! Υ.Γ. Σας φιλώ! Πάω να δω μια παιδική anime ταινιουλα να ξεχαστω μπας και ευθυμήσω λίγο... 
    • Εκτός από την προγεστερόνη, τα cyclacur, filicine, salospir αύριο θα ξεκινήσω και κορτιζόνη. Μου είπε να κόψω αλάτι και ζάχαρη. Όλες πήρατε κορτιζόνη; Είναι πρώτη φορά που θα πάρω κ φοβάμαι με αυτά που διαβάζω. Κατάθλιψη, αύξηση βάρους, αϋπνία κλπ
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...