Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο Οκτώβρης κυλά και όλο ρούχα φορά 💃 μακρυά και χοντρά ... να καλύψει τις κοιλίτσες που θα μεγαλώσουν με καραμελιτσες 🤰🤰🤰


Mimi26

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια μου!!!! 😍😍😍 οντως η μερα σμρ τελεια!!! ηλιολουστη!!! 

εγω εννοειται δεν κρατηθηκα χθες βραδυ κι εκανα ενα τεστ.. ωορρηξιας γτ εγκυμοσυνης δεν εχω..

μονο μια γραμμουλα φσκ... ουτε ιδεα της δευτερης δεν υπηρχε!!!!😆😆😆

σμρ λογικα θα κατεβει η περιοδος!! 

Σμρ η μεγαλη μερα!!! πάει ο αντρας μου Λυμπεροπουλο!! ελπιζω την Παρασκευη που θα βγει το αποτελεσμα να μην κλαιω με μαυρο δακρυ! 😋

Καλη δουλιτσα σε οσα κοριτσια εργαζονται!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κι εγω εχω ηδη τα κλασσικα συμπτωματα που δειχνουν οτι θα ερθει αυριο. Καλά είμαστεκοριτσι μου κι εμεις.  Τωρα κανονιζω ολες τις εξετασεις στο ειδικο κεντρο και τον ανδρολογο για μεθεπομενη εβδομαδα μαλλον για να δουμε τι φταιει και να παμε κι εμεις παρακατω!! ❤️

Εύχομαι να μην παμε  σε κανέναν γιατρό και η περίοδος να μας έρθει σε 9 μηνες... μπράβο χαίρομαι που προχωράτε και κάνετε βηματάκια, μποερει να είναι ψυχοφθόρο, αλλά να σκεφτόμαστε οτι με κάθε βήμα πλησιάζουμε το θαυματακι μας!! 

Πιο πάνω είχα πει για έναν γιατρό εξειδικευμένο,  δεν ξέρω αν το είδες,  απλα το ξανά αναφέρω γιατί θυμάμαι οτι δεν μένετε Αθήνα οπότε ίσως να σε βόλευε αν ήσουν κοντά στα Γιάννενα.. λέγετε σοφικιτης και είναι στο δημόσιο.. ρίξε μια ματιά στο βιογραφικό του,  επίσης μπορείς να μιλήσεις και τηλεφωνικά κατ' ιδίαν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

καλημερα κοριτσια μου!!!! 😍😍😍 οντως η μερα σμρ τελεια!!! ηλιολουστη!!! 

εγω εννοειται δεν κρατηθηκα χθες βραδυ κι εκανα ενα τεστ.. ωορρηξιας γτ εγκυμοσυνης δεν εχω..

μονο μια γραμμουλα φσκ... ουτε ιδεα της δευτερης δεν υπηρχε!!!!😆😆😆

σμρ λογικα θα κατεβει η περιοδος!! 

Σμρ η μεγαλη μερα!!! πάει ο αντρας μου Λυμπεροπουλο!! ελπιζω την Παρασκευη που θα βγει το αποτελεσμα να μην κλαιω με μαυρο δακρυ! 😋

Καλη δουλιτσα σε οσα κοριτσια εργαζονται!!! ❤️

Καλή επιτυχία και είμαι σίγουρη πως οοολα θα πανε καλά!!! Κςθ εμένα το τεστ Εχθές η γραμμή ήταν τόσο άχνη που έπρεπε να το βάλω κατω απο προβολέα για να τη δω 😂😂😂 εύχομαι να μην σου έρθει και τα δάκρυα που θα ρίξεις να είναι χαράς 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Κατεριναπαπ @Hopemumtobe @iriana Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις 

Ναι στις 7:00 το απόγευμα που πήγα σπίτι είχα αιμα στο σκούπισμα βέβαια πάντα η πρώτη μου μέρα δεν έχω πολύ δλδ και το πρωί που σηκώθηκα δεν είχε πολύ η σερβιέτα, τώρα όμως που πήγα στη δουλεια ήταν πολύ άρα θα μετρήσω από σήμερα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

καλημερα κοριτσια μου!!!! 😍😍😍 οντως η μερα σμρ τελεια!!! ηλιολουστη!!! 

εγω εννοειται δεν κρατηθηκα χθες βραδυ κι εκανα ενα τεστ.. ωορρηξιας γτ εγκυμοσυνης δεν εχω..

μονο μια γραμμουλα φσκ... ουτε ιδεα της δευτερης δεν υπηρχε!!!!😆😆😆

σμρ λογικα θα κατεβει η περιοδος!! 

Σμρ η μεγαλη μερα!!! πάει ο αντρας μου Λυμπεροπουλο!! ελπιζω την Παρασκευη που θα βγει το αποτελεσμα να μην κλαιω με μαυρο δακρυ! 😋

Καλη δουλιτσα σε οσα κοριτσια εργαζονται!!! ❤️

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας και μη σκέφτεσαι το κακό σενάριο να είσαι θετική και ζεν 💕💕💕 

Σας στέλνω θετική ενέργεια 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η iriana είπε:

@Antonia2κορίτσια τι έχω χάσει??? γιατί κάνετε τεστ ωορρηξίας αντί για εγκυμοσύνης;; 🤔🤔

😂😂😂😂 κλαίω!!!! Έχεις δίκαιο.. Εσύ δεν έχασες, εμείς χασαμε τα μυαλά μας!!  Όταν μου έκανε ο γιατρός ovitrelle διάβασα πως εχει την ίδια ουσία με την ορμόνη της γοναδοτροπινης, που ανιχνεύτηκε όταν είσαι έγκυος.. οπότε με αυτή τη λογική πήγαμε.. τεστ εγκυμοσύνης δεν παίρνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η iriana είπε:

@Antonia2κορίτσια τι έχω χάσει??? γιατί κάνετε τεστ ωορρηξίας αντί για εγκυμοσύνης;; 🤔🤔

Λάθος φάτσα έβαλα και δεν έχω άλλες αντιδράσεις 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Καλή επιτυχία να έχετε κορίτσι μου με τα αποτελέσματα!!! Στείλτου θετική ενέργεια σήμερα! Την χρειάζεται ο αντρούλης σου! 🙏

Ευχαριστουμε Ιριανα μου!!! ❤️❤️❤️ μακαρι να πανε ολα καλα!! η τλχ να ειναι αναστρεψιμα, αν δεν ειναι καλα...

Να σας πω την αληθεια μετα απο το τριπλεξ και την κιρσικηλη (συν τους 9 μηνες προσπαθειας), η λογικη λεει οτι το σπερμα μας εχει θεμα.. δεν εχω αποκλισει άλλα θεματακια (π.χ. δεν εχω κανει σαλπιγγογραφια ακομα...) αλλα με τα μεχρι τωρα δεδομενα εκει κατω κτ κακο παιζεται...😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η iriana είπε:

@Antonia2κορίτσια τι έχω χάσει??? γιατί κάνετε τεστ ωορρηξίας αντί για εγκυμοσύνης;; 🤔🤔

απο χαζομαρα εγω!!!! τοσο απλα 😂😂😂😂

εχω διαβασει απο περιπτωσεις κοριτσιων που εκαναν τεστ ωορρηξιας και τους εβγαιναν θετικα και ηταν εγκυες.. και αφου ειχα στο σπιτι, λεω δεν κανω ενα;;;;

τελικα θετικο μου βγαινει μονο στην ωορρηξια και την προηγουμενη μερα ειναι προτς θετικο αλλα οχι το ιδιο εντονη η δευτερη γραμμη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Λάθος φάτσα έβαλα και δεν έχω άλλες αντιδράσεις 😂

ειναι πρωι ακομα 😅😅 εγω παροτι σηκωθηκα, απλωσα πλυντηριο, ντυθηκα, βαφτηκα (ισα-ισα μη φανταστεις), οδηγησα μεχρι τη δουλεια.... ακομα κοιμαμαιιιιιιιιιιιιιιι 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας και μη σκέφτεσαι το κακό σενάριο να είσαι θετική και ζεν 💕💕💕 

Σας στέλνω θετική ενέργεια 😘

ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου!!!!! ❤️❤️ (μου τελειωσαν οι καρδουλες!!)

Ολες σας ευχαριστω για τη θετικη σας ενεργεια και ολη τη στηριξη!!!! ειστε μεσα στην καρδια μου!!!! 💘💘💘

Στελνω μια αγκαλια στην καθεμια!!!! 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

ειναι πρωι ακομα 😅😅 εγω παροτι σηκωθηκα, απλωσα πλυντηριο, ντυθηκα, βαφτηκα (ισα-ισα μη φανταστεις), οδηγησα μεχρι τη δουλεια.... ακομα κοιμαμαιιιιιιιιιιιιιιι 🤣🤣

Κοιμάμαιιι και εγώ άσε τίποτα δεν έκανε ο καφές το πρωί 😂😂  έκανα και ντουζ το πρωί γιατί ξύπνησα με ιδρώτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

ειναι πρωι ακομα 😅😅 εγω παροτι σηκωθηκα, απλωσα πλυντηριο, ντυθηκα, βαφτηκα (ισα-ισα μη φανταστεις), οδηγησα μεχρι τη δουλεια.... ακομα κοιμαμαιιιιιιιιιιιιιιι 🤣🤣

Ααα σε βρίσκω πολύ καλή!!! Εγω Εχθές άπλωσα, σήμερα ξύπνησα ντύθηκα μπήκα στο αμάξι και ήρθα δουλειά.. Τώρα άρχισα να λειτουργω, αφού ήπια τον μισό καφέ..

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω κάτι? Θα προτιμούσες να έβρισκες την αιτία της υπογονιμότητας και να ήταν κάτι πού διορθώνεται ώστε να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη? Ή να μην έβρισκες κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά παρόλα αυτά να μην ερχόταν το θαυματακι?  Και τότε λοιπόν να είχες και τεράστιες αμφιβολίες για το αν τα καταφέρεις με την εξωσωματική? 

Ελπίζω να σε ηρεμώ με αυτά που λέω και να μην σε αγχωσω.. 

Η καλύτερη ευχή για εμένα θα ήταν " ας βρούμε ένα προβληματάκι να το λύσουμε σε 3 μήνες (για παράδειγμα) και έπειτα να έρθει να το θαυματακι μου "  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου!!!!! ❤️❤️ (μου τελειωσαν οι καρδουλες!!)

Ολες σας ευχαριστω για τη θετικη σας ενεργεια και ολη τη στηριξη!!!! ειστε μεσα στην καρδια μου!!!! 💘💘💘

Στελνω μια αγκαλια στην καθεμια!!!! 🤗

Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι 💕💕 καταλαβαίνω την αγωνία σου έχουμε την ίδια και εγώ νομίζω κάτι παίζεται είτε με εμένα είτε με τον σύζυγο δεν γίνεται τόσο καιρό και τίποτα! Ή είμαστε υπερβολικά αγχωμένες τι να πω άλλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Τι φάρμακα πήρες από την αρχή του κύκλου;

Εμείς συζητήσαμε για cyclacour η για femara .

Με το φεμαρα κάνω ωορηξία αλλά νομίζω δεν είναι οιστρογόνο.

Το cyclacour τι φάρμακο είναι ; Γνωρίζεις ; Ποιος ο σκοπός;

Mimi καλημέρα,

αρχικά να σου πω οτι δεν είναι καθε προσπάθεια εξωσωματικής ίδια με την προηγούμενη ακόμα και στην ίδια γυναίκα, πόσο μάλλον σε διαφορετικές. Δεν είναι ίδια εννοώ σε ότι έχει να κάνει με τα φάρμακα και τα πρωτόκολλα.

Υπάρχει φυσικός κύκλος, υπάρχει τεχνητός για εμβρυομεταφορά, άλλη διαδικασία η διέγερση άλλη ο φυσικός τροποποιημένος για ωοληψία κλπ. Εσύ λοιπόν έχεις κανει το βήμα 1 δηλαδή διέγερση, έχεις κάνει ωοληψία, έχεις καταψύξει τα εμβρυάκια σου και τώρα θα προετοιμαστείς για εμβρυομεταφορά. Επομένως έχεις κα΄νει την μισή διαδικασία.

Το cyclacour είναι για την πάχυνση του ενδομητρίου που θυμάμαι οτι φοβόσουν πολύ πως θα παχύνει εφόσον έχεις αμηνόροια και πολυκιστικές. Είναι το φάρμακο που παίρνουν οσες κοπέλες πάνε σε εμβρυομεταφορά με τεχνητό κύκλο για την πάχυνση λοιπον του ενδομητρίου. Επίσης αν δεν πετύχει με αυτό υπάρχουν και τα αυτοκόλλητα dermestil που κάνουν την  ίδια δουλειά. Αλλά αυτά δεν χρειάζεται να τα ξέρουμε εμείς, είναι αποφάσεις του γιατρού.

Τα Femara στα δίνει για να κάνεις ωορηξία εφόσον δεν κάνει από μόνη σου και να σε ξεκινήσει για εμβρυομεταφορά. Για να προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά πρέπει να γίνει ωορηξία για να ξεκινήσει να παχαίνει το ενδομήτριο.

Εγώ που κάνω ωορηξίες τα femara τα πήρα για να κάνω μίνι διέγερση. Άλλες κοπέλες τα παίρνουν για να κάνουν σπερματέγχυση, άλλες τα παίρνουν και παρακολουθούν τον κύκλο και κάνουν ovitrelle και στοχευμένες επαφές.

Τέλος φιλική συμβουλή το κέντρο εξωσωματικής, οι μαίες του γιατρού ή συντονίστριες του ή ο ίδιος ο γιατρός ειναι εκεί για να λύνει κάθε απορία. Καμία απορία δεν είναι χαζή και δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοια. Καμία κοπέλα που μπαίνει σε εξωσωματική δεν μπήκε με γνώσεις. Όλες μάθαμε στην πορεία, εκτός από τις τυχερές που πέτυχαν αμέσως και δεν χρειάστηκε.

Καλή επιτυχία.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ααα σε βρίσκω πολύ καλή!!! Εγω Εχθές άπλωσα, σήμερα ξύπνησα ντύθηκα μπήκα στο αμάξι και ήρθα δουλειά.. Τώρα άρχισα να λειτουργω, αφού ήπια τον μισό καφέ..

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω κάτι? Θα προτιμούσες να έβρισκες την αιτία της υπογονιμότητας και να ήταν κάτι πού διορθώνεται ώστε να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη? Ή να μην έβρισκες κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά παρόλα αυτά να μην ερχόταν το θαυματακι?  Και τότε λοιπόν να είχες και τεράστιες αμφιβολίες για το αν τα καταφέρεις με την εξωσωματική? 

Ελπίζω να σε ηρεμώ με αυτά που λέω και να μην σε αγχωσω.. 

Η καλύτερη ευχή για εμένα θα ήταν " ας βρούμε ένα προβληματάκι να το λύσουμε σε 3 μήνες (για παράδειγμα) και έπειτα να έρθει να το θαυματακι μου "  

Κορίτσια εγώ έχω πολλά παραδείγματα που μπορώ να σας πω που έμειναν έγκυες και πάντα λεω αν τα κατάφερε αυτή η περίπτωση τότε μπορώ και εγώ και ολες μας…μην χάνετε την ελπίδα σας είτε με φυσιολογική είτε με υποβοηθούμενη σύλληψη!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια εγώ έχω πολλά παραδείγματα που μπορώ να σας πω που έμειναν έγκυες και πάντα λεω αν τα κατάφερε αυτή η περίπτωση τότε μπορώ και εγώ και ολες μας…μην χάνετε την ελπίδα σας είτε με φυσιολογική είτε με υποβοηθούμενη σύλληψη!!! ❤️

Μαααακαρι αλλά εγώ στην προκειμένη περίπτωση ο χρόνος δεν είναι σύμμαχος μου, αφού οσο περνάει με ρίχνει περισσότερο! Μακάρι καμία κοπέλα να μην χρειαζόταν να τρέχει σε γιατρούς και να στεναχωριέται.. 

Θέλει πίστη και εχει ο Θεός!! 

Συγγνώμη ρε κορίτσια είμαι απαισιόδοξη και ίσως κάποιες φορές να είμαι καλή παρέα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Mimi καλημέρα,

αρχικά να σου πω οτι δεν είναι καθε προσπάθεια εξωσωματικής ίδια με την προηγούμενη ακόμα και στην ίδια γυναίκα, πόσο μάλλον σε διαφορετικές. Δεν είναι ίδια εννοώ σε ότι έχει να κάνει με τα φάρμακα και τα πρωτόκολλα.

Υπάρχει φυσικός κύκλος, υπάρχει τεχνητός για εμβρυομεταφορά, άλλη διαδικασία η διέγερση άλλη ο φυσικός τροποποιημένος για ωοληψία κλπ. Εσύ λοιπόν έχεις κανει το βήμα 1 δηλαδή διέγερση, έχεις κάνει ωοληψία, έχεις καταψύξει τα εμβρυάκια σου και τώρα θα προετοιμαστείς για εμβρυομεταφορά. Επομένως έχεις κα΄νει την μισή διαδικασία.

Το cyclacour είναι για την πάχυνση του ενδομητρίου που θυμάμαι οτι φοβόσουν πολύ πως θα παχύνει εφόσον έχεις αμηνόροια και πολυκιστικές. Είναι το φάρμακο που παίρνουν οσες κοπέλες πάνε σε εμβρυομεταφορά με τεχνητό κύκλο για την πάχυνση λοιπον του ενδομητρίου. Επίσης αν δεν πετύχει με αυτό υπάρχουν και τα αυτοκόλλητα dermestil που κάνουν την  ίδια δουλειά. Αλλά αυτά δεν χρειάζεται να τα ξέρουμε εμείς, είναι αποφάσεις του γιατρού.

Τα Femara στα δίνει για να κάνεις ωορηξία εφόσον δεν κάνει από μόνη σου και να σε ξεκινήσει για εμβρυομεταφορά. Για να προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά πρέπει να γίνει ωορηξία για να ξεκινήσει να παχαίνει το ενδομήτριο.

Εγώ που κάνω ωορηξίες τα femara τα πήρα για να κάνω μίνι διέγερση. Άλλες κοπέλες τα παίρνουν για να κάνουν σπερματέγχυση, άλλες τα παίρνουν και παρακολουθούν τον κύκλο και κάνουν ovitrelle και στοχευμένες επαφές.

Τέλος φιλική συμβουλή το κέντρο εξωσωματικής, οι μαίες του γιατρού ή συντονίστριες του ή ο ίδιος ο γιατρός ειναι εκεί για να λύνει κάθε απορία. Καμία απορία δεν είναι χαζή και δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοια. Καμία κοπέλα που μπαίνει σε εξωσωματική δεν μπήκε με γνώσεις. Όλες μάθαμε στην πορεία, εκτός από τις τυχερές που πέτυχαν αμέσως και δεν χρειάστηκε.

Καλή επιτυχία.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση βοήθησες πολύ να καταλάβω, με το γιατρό γενικά συζητάμε για τα φάρμακα και κοιτάμε πώς πηγαίνουν και πώς να αντιδράσω κάθε φάρμακο που έχω πάρει συζητήσαμε για αυτό το 2:00 γιατί σε αυτά προφανώς ανταποκρίνομαι καλύτερα εφόσον το ένα το έχω πάρει κιόλας ήδη.. . Η απορία μου ήταν αν το φεμαρα κάνει απλά την είχε δουλειά με το σικλακουρ γιατί νόμιζα ότι δεν είναι οιστρογόνο και δεν χρειάζεται να πάρω τηλέφωνο τον γιατρό να τον ρωτήσω κάτι τέτοιο εφόσον έτσι κι αλλιώς θα μιλήσω μαζί της σε λίγες μέρες που θα μου έρθει περίοδος.

Απλά αισθάνομαι ότι κάθε φορά που πρέπει να ρωτήσω κάτι από πορεία μου λένε όλοι για δεύτερη γνώμη δεν θέλω να πάρω δεύτερη γνώμη είμαι κατηγορηματική έχω κάνει βήμα για την εξωσωματική είμαι ένα βήμα πριν την εξωσωματική και δεν θέλω να βάλω στο μυαλό μου ότι πρέπει να πάω και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη γιατί έτσι μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο και νιώθουν ακόμα πιο πολύ ανασφάλεια θέλω τουλάχιστον την εξωσωματική που θα ακολουθήσω να την κάνουμε εκεί που έχω και τα έμβρυα τώρα 

Αν κάτσω και βάλε στο κεφάλι μου ότι ο γιατρός μου δεν μου τα λέει καλά και δεν είναι καλός μόνο χειρότερα θα γίνω και θα αγχωθώ ακόμα περισσότερο και στο τέλος δεν θα θέλω κιόλας να πάω για εξωσωματική οπότε δεν θέλω να το κάνω αυτό στον εαυτό μου.

Έχω φτιάξε τα έμβρυα τα έχω εκεί σε αυτόν τον γιατρό θα πάω για εξωσωματική σε αυτόν τον γιατρό και τι να πω πια αν αποτύχει τότε και μόνο θα σκεφτώ να αλλάξω γιατρό προς το παρόν δεν θέλω να βάλω αυτό τον μπελά στο κεφάλι μου είμαι πραγματικά ένα βήμα πριν.

Μία ερώτηση έκανα γιατί εγώ νόμιζα ότι και νομίζω δηλαδή ακόμα ότι το θέμα δεν είναι οιστρογόνο γιατί δεν το έχω καταλάβει αυτό που γράφει στο χαρτί τι ακριβώς είναι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση βοήθησες πολύ να καταλάβω, με το γιατρό γενικά συζητάμε για τα φάρμακα και κοιτάμε πώς πηγαίνουν και πώς να αντιδράσω κάθε φάρμακο που έχω πάρει συζητήσαμε για αυτό το 2:00 γιατί σε αυτά προφανώς ανταποκρίνομαι καλύτερα εφόσον το ένα το έχω πάρει κιόλας ήδη.. . Η απορία μου ήταν αν το φεμαρα κάνει απλά την είχε δουλειά με το σικλακουρ γιατί νόμιζα ότι δεν είναι οιστρογόνο και δεν χρειάζεται να πάρω τηλέφωνο τον γιατρό να τον ρωτήσω κάτι τέτοιο εφόσον έτσι κι αλλιώς θα μιλήσω μαζί της σε λίγες μέρες που θα μου έρθει περίοδος.

Απλά αισθάνομαι ότι κάθε φορά που πρέπει να ρωτήσω κάτι από πορεία μου λένε όλοι για δεύτερη γνώμη δεν θέλω να πάρω δεύτερη γνώμη είμαι κατηγορηματική έχω κάνει βήμα για την εξωσωματική είμαι ένα βήμα πριν την εξωσωματική και δεν θέλω να βάλω στο μυαλό μου ότι πρέπει να πάω και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη γιατί έτσι μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο και νιώθουν ακόμα πιο πολύ ανασφάλεια θέλω τουλάχιστον την εξωσωματική που θα ακολουθήσω να την κάνουμε εκεί που έχω και τα έμβρυα τώρα 

Αν κάτσω και βάλε στο κεφάλι μου ότι ο γιατρός μου δεν μου τα λέει καλά και δεν είναι καλός μόνο χειρότερα θα γίνω και θα αγχωθώ ακόμα περισσότερο και στο τέλος δεν θα θέλω κιόλας να πάω για εξωσωματική οπότε δεν θέλω να το κάνω αυτό στον εαυτό μου.

Έχω φτιάξε τα έμβρυα τα έχω εκεί σε αυτόν τον γιατρό θα πάω για εξωσωματική σε αυτόν τον γιατρό και τι να πω πια αν αποτύχει τότε και μόνο θα σκεφτώ να αλλάξω γιατρό προς το παρόν δεν θέλω να βάλω αυτό τον μπελά στο κεφάλι μου είμαι πραγματικά ένα βήμα πριν.

Μία ερώτηση έκανα γιατί εγώ νόμιζα ότι και νομίζω δηλαδή ακόμα ότι το θέμα δεν είναι οιστρογόνο γιατί δεν το έχω καταλάβει αυτό που γράφει στο χαρτί τι ακριβώς είναι.

 

To femara κάνει την ίδια δουλειά με την κλομιφαίνη. Όμως κλομιφαίνη δεν μπορείς να παίρνεις επ αόριστον , όπως και κανένα φάρμακο βέβαια , αλλά νομίζω οτι μπορείς μεχρι συγκεκριμένες φορές στην ζωή σου.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και το κατανοώ , όμως επειδή εδώ είναι ένα δημόσιο φόρουμ ανταλλαγής απόψεων ΟΧΙ από γιατρούς αλλά από κοπέλες που απλά μοιράζονται τις ίδιες εμπειρίες, λογικό είναι κάθε γυναίκα να καταθέτει την εμπειρία της αλλά αρμόδιος παντα σε όλα ειναι ο γιατρός. Εσύ ως Mimi μπορεί να είσαι ωριμη και κατασταλλαγμένη και να παίρνεις την πληροφορία και να την επεξεργάζεσαι, να κρατάς αυτά που χρειάζονται να τα συζητάς μς τον γιατρό σου και να πετάς τα υπόλοιπα.

Μπορεί όμως να διαβάζουν πολλές κοπέλες (ακόμα και χωρίς να συμμετέχουν) που δεν κάνουν αυτό και μπορεί να πάνε να πάρουν φάρμακα επειδή πχ το είπα εγώ και πέτυχα. Οπότε καταλαβαίνεις οτι είναι επικίνδυνο και ανεύθυνο αν σε κάθε απορία που απαντάμε δεν συμπληρώνουμε οτι πάντα για όλα αρμόδιοι είναι οι γιατροί.

Κάθε φορά που πελαγώνεις γιατί θα πελαγώσεις πολλές φορές σε αυτό το δρομο να σκέφτεσαι οτι εισαι σε μαραθωνιο και θα πρέπει να κάνεις βήμα βήμα  για να φτάσεις στο στόχο. Εμένα τουλάχιστον αυτό με βοήθησε πολύ ειδικά στην αρχή που ξεκινούσα.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ααα σε βρίσκω πολύ καλή!!! Εγω Εχθές άπλωσα, σήμερα ξύπνησα ντύθηκα μπήκα στο αμάξι και ήρθα δουλειά.. Τώρα άρχισα να λειτουργω, αφού ήπια τον μισό καφέ..

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω κάτι? Θα προτιμούσες να έβρισκες την αιτία της υπογονιμότητας και να ήταν κάτι πού διορθώνεται ώστε να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη? Ή να μην έβρισκες κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά παρόλα αυτά να μην ερχόταν το θαυματακι?  Και τότε λοιπόν να είχες και τεράστιες αμφιβολίες για το αν τα καταφέρεις με την εξωσωματική? 

Ελπίζω να σε ηρεμώ με αυτά που λέω και να μην σε αγχωσω.. 

Η καλύτερη ευχή για εμένα θα ήταν " ας βρούμε ένα προβληματάκι να το λύσουμε σε 3 μήνες (για παράδειγμα) και έπειτα να έρθει να το θαυματακι μου "  

Κατερινα μου καταλαβαινω απολυτα πως το λες και σε ευχαριστω που θες να με ξεμπλοκαρεις!! ❤️

κι εγω το ιδιο σκεφτομαι οταν αποστασιοποιουμαι.. οταν το βλεπω απο μεσα ομως αγχωνομαι γτ δεν ξερω πως θα αντιδρασει κι ο οργανισμος του αντρα μου (υποθετικα παντα..) στην επεμβαση (που λγκ θα χρειαστει λογω κιρσοκηλης) και οποια θεραπεια ακολουθησει!!

εννοειται πως υπαρχει το πολυ θετικο σεναριο (διαβασα και παλαιοτερες ιστοριες στο φορουμ με υπογονιμοτητα λόγω κιρσοκηλης  οπου τον ενα νοεμβρη η κοπελα ρωτουσε πως αντιμετωπιζεται η κιρσοκηλη και τον επομενο δεκεμβρη (μετα απο 1 χρονο) ετοιμαζοταν να γεννησει) και μακαρι να μας βγει!! 🙏🙏

Ενα θα πω!!! Να ναι καλα οοολα τα κοριτσια που με παροτρυναν να ψαχτουμε με εξετασεις!!! 😍😍😍😍

(κι εγω ηθελα να τις κανουμε αλλα ολο ελεγα θα μας κατσει η συλληψη δε μπορει... ενταξει τον επομενο μηνα θα εχω καθυστερηση... καλα δεν παιζει αυτο το μηνα το εχουμε.. και δεν ηρθε.. ημουν 99% σιγουρη οτι το αγχος φταιει γτ το εχω συνεχεια στο μυαλο μου... και μπορει κι αυτο να παιζει το ρολο του..)

Υ.Γ. συγγνωμη που σας φορτωνομαι αλλα σμρ που εφτασε η μερα εχω αγχωθει ακομα πιο πολυ.. την παρασκευη θα ειμαι στα καγκελα πιστευω 😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η iriana είπε:

Καλέ δε μας φορτώνεσαι!! Είναι απολύτως λογικές αυτές οι σκέψεις! Και σίγουρα μέχρι την Παρασκευή θα είσαι σε αναμμένα κάρβουνα! Βρες τρόπους να χαλαρώσεις...! 2 μέρες είναι θα περάσουν!

ελπιζω να με κανετε εσεις να ξεχαστω...... με  τεστακιαααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!! 🙏🙏🙏😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κατερινα μου καταλαβαινω απολυτα πως το λες και σε ευχαριστω που θες να με ξεμπλοκαρεις!! ❤️

κι εγω το ιδιο σκεφτομαι οταν αποστασιοποιουμαι.. οταν το βλεπω απο μεσα ομως αγχωνομαι γτ δεν ξερω πως θα αντιδρασει κι ο οργανισμος του αντρα μου (υποθετικα παντα..) στην επεμβαση (που λγκ θα χρειαστει λογω κιρσοκηλης) και οποια θεραπεια ακολουθησει!!

εννοειται πως υπαρχει το πολυ θετικο σεναριο (διαβασα και παλαιοτερες ιστοριες στο φορουμ με υπογονιμοτητα λόγω κιρσοκηλης  οπου τον ενα νοεμβρη η κοπελα ρωτουσε πως αντιμετωπιζεται η κιρσοκηλη και τον επομενο δεκεμβρη (μετα απο 1 χρονο) ετοιμαζοταν να γεννησει) και μακαρι να μας βγει!! 🙏🙏

Ενα θα πω!!! Να ναι καλα οοολα τα κοριτσια που με παροτρυναν να ψαχτουμε με εξετασεις!!! 😍😍😍😍

(κι εγω ηθελα να τις κανουμε αλλα ολο ελεγα θα μας κατσει η συλληψη δε μπορει... ενταξει τον επομενο μηνα θα εχω καθυστερηση... καλα δεν παιζει αυτο το μηνα το εχουμε.. και δεν ηρθε.. ημουν 99% σιγουρη οτι το αγχος φταιει γτ το εχω συνεχεια στο μυαλο μου... και μπορει κι αυτο να παιζει το ρολο του..)

Υ.Γ. συγγνωμη που σας φορτωνομαι αλλα σμρ που εφτασε η μερα εχω αγχωθει ακομα πιο πολυ.. την παρασκευη θα ειμαι στα καγκελα πιστευω 😱

Πάααντα υπάρχει το θετικό σενάριο και ειδικά στην περίπτωση σας είναι παρα πολλές οι πιθανότητες!! Μην προτρεχεις και με λίγο υπομονή θα ξέρεις το δρόμο που θα ακολουθείς,  εύχομαι να είναι ο ευκολότερος όλων!!!

Φυσικά και δεν μας φορτώνεσαι καλε, τι είναι αυτά που λες!! Εδώ είμαστε για να τα λέμε αυτά και να στηρίζει η μια την άλλη! 

Εγω ούτε άλλο πονακι ούτε τπτ! Σήμερα νιώθω πολύ καλά απο θέμα ύπνου κτλπ... Αφήστε με να μαντέψω... μου έρχετε περιοδος 🤣😂🤣... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Μαααακαρι αλλά εγώ στην προκειμένη περίπτωση ο χρόνος δεν είναι σύμμαχος μου, αφού οσο περνάει με ρίχνει περισσότερο! Μακάρι καμία κοπέλα να μην χρειαζόταν να τρέχει σε γιατρούς και να στεναχωριέται.. 

Θέλει πίστη και εχει ο Θεός!! 

Συγγνώμη ρε κορίτσια είμαι απαισιόδοξη και ίσως κάποιες φορές να είμαι καλή παρέα! 

 

Να σκέφτεσαι ότι όλα καλά θα πάνε ότι θα γίνεις μανούλα!! Να ξυπνάς το πρωί και να λες εγώ θα γίνω μανούλα ακούγεται έτσι λίγο τρελό αλλά όταν είσαι θετικη θα δεις που όλα καλά θα πάνε!!! καταλαβαίνω την απογοήτευση σου ομως προσπάθησε να δεις τα θετικά βήμα βήμα και θα τα καταφέρεις!! 
 

σιγουρα ολες μας μια πικρή γεύση έχουμε από την προσπάθεια μας και σίγουρα αλλες που τα καταφέρνουν από την πρώτη δεν μπορούν να μας καταλάβουν εμας που προσπαθούμε μήνα μήνα και ψάχνουμε τον τυχερό μας! Είμαι σίγουρη ομως ότι όλοι οι κόποι μας θα ανταμειφτούν και όλο αυτό θα το θυμόμαστε και θα το λέμε σε αλλες κοπελες να πάρουν δύναμη!! 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η iriana είπε:

Θαυμάζω την υπομονή σου να μην κάνεις τεστ εγκυμοσύνης!  Εγώ από την 11 ημέρα μετά την ωορρηξία ξεκινάω 😅 🤭

Αλήθεια;;; Και εγώ ξεκινούσα και έκανα τόσο νωρις και το μονο που έκανα ήταν να πηγαίνω δουλεια με τα μούτρα κάτω και γενικά είχα και νευρα όποτε τα σταμάτησα και ηρέμησα!! Άμα θα είμαι εγκυος θα το καταλάβω από την καθυστέρηση 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...