Μετάβαση σε περιεχόμενο

εχω προβλημα με το βαροσ του μωρου μου


vicky3

Recommended Posts

καλησπερα σασ εχω μια μπεμπουλα 5 μιση μηνων.απο 4 μηνων μου κανει μονο 4 γευματα.τα κιλα τησ ειναι 6.700. και ετσι αναγκαστηκαμε να τισ δινουμε κρεμα(ρυζαλευρο).τι να κανω σασ παρακαλω:(:blush::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Βικυ και καλως ηρθες στην παρεα μας...

Ουτως η αλλως 5μιση μηνων ξεκινανε το ρυζαλευρο... παλια ξεκινουσαν και απο 4 μηνων... Εσυ δινεις σε ολα τα γευματα ρυζαλευρο;( γιατι δεν διευκρινιζεις), γαλα ποσο τρωει;

Εμενα ο δικος μου μολις ξεκινησε τις κρεμες 5μιση μηνων, χορταινε και το βραδυνο γαλα σχεδον το εχει κοψει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βικυ δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεισ τοσο πολυ... εγω μενω γαλλια. εδω δεν εχουμε ριζαλευρα και τετοια που πιστευω οτι απλα φουσκωνουν τα παιδια.εχουμε το κανονικο φαγητο και ισως γαλα με σκονη απο μπισκοτο η βανιλια η λαχανικα κτλ..εγω εδινα 5μιση μηνων την δικια μου μονο γαλα και μονο το μεσημερι λιγο λαχανικα(ενα καθε φορα)κιαι το απογευμα μετα το γαλα λιγο φρουτο(ενα καθε φορα) και ο γιατρος εδω μου ειπε οτι τα βασικα (βιταμινεσ,ιχνοστοιχεια κτλ)μεχρι δυο χρονων τα παιρνουν απο το γαλα.. νομιζω πως απλα εχεις ενα μωρο καθολου χοντρο αλλα τελειωσ φυσιολογικο.. το αγχος ειναι δικο σου η ο γιατρος σου το ειπε? εξαλλου παιζει ρολο και το υψος.. εμενα η δικια μου να φανταστεις ειναι 13 μηνων και ειναι 8600.. ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικη αλλα ειναι ψιλολιγνη.. τον ρωτησα συγκεκριμενα για αλλα μωρακια που ειναι 9και 10 μηνων και εχουν το ιδιο βαρος με την δικια μου...θα κοιταξω το ημερολογιο και θα σου γραψω ποσο ηταν η δικια μου τοτε αλλα νομιζω οτι ηταν λιγοτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι'εγω νομιζω πως το μωρακι ειναι μια χαρα...

Τωρα δεν ξερω ποιος ειναι ο μεσος ορος των κιλων για τα κοριτσια στους 5μιση μηνες αλλα αν χανει και ενα γευμα δεν πειραζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βίκυ μου καλωσόρισες στην παρέα μας να χαίρεσαι τη μπεμπούλα σου!

Η δική μου 5 μηνών ήταν 6400 κι έκανε 4 γεύματα την ημέρα, ούτε 150 γρ. το καθένα.. Δεν μπορώ να πω ότι δεν ανησυχούσα, αλλά με καθησύχασε ο παιδίατρος.. Η καμπύλη ανάπτυξής της είναι πολύ καλή ιδίως αν σκεφτούμε ότι γεννήθηκε 2600 και μέχρι τον πέμπτο μήνα υπερδιπλασίασε το βάρος με το οποίο γεννήθηκε. Κι εμάς μας ξεκίνησε ρυζάλευρο και φρούτα από τον πέμπτο, τρώει τρία φρούτα ολόκληρα το πρωί, 10 μεζούρες ρυζάλευρο το απόγευμα με 130 ml νερό και πίνει 3 φορές γάλα την ημέρα, πρωί-μεσημέρι-βράδυ, 100 ml.

Η δική σου διπλασίασε ως τώρα το βάρος με το οποίο γεννήθηκε? Τις ανησυχίες σου τις είπες στο γιατρό σου? Τι σου απάντησε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και η δικη μου μολισ ειδα το ημερολογιο της ηταν 6600 οταν ηταν εξι μηνων με 67.5 εκατοστα.. νομιζω οτι το αγχος ειναι μονο δικο σου και ελπιζω να σε καθησυχασουμε ολες εμεις... οσο θελει ασ τρωει.. ποτε με το ζορι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σσ και καλωσ σασ βρηκα ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ σασ.λοιπον η μπεμπουλα μου γεννηθηκε 2.950 δρηλαδη δεν εχει δυπλασιαςστη το βαροσ τησ.κανει γευματα 210 γαλα.αν ολα πηγαιναν καλα και ειχε παρει βαροσ δεν θα την εβαζα στην κρεμα θα την εβαζα μετα απο 15 μερεσ δηλαδη τωρα<εχω μια βδομαδα που τησ δινω τωρα.αλλα γενικα τα γευματα τησ δεν τα πινει με ορεξη.εντωμεταξυ και ενα αλλο το πρωτο τησ γευμα το κανει στησ 9 το πρωι μετα ομωσ το επομενο το κανει στισ 3 το μεσσημερι αυτο δεν ειναι προβλημα?μετα θα φαει στισ 7 την κρεμα τησ και στισ 11 το γαλα τησ.εντωμεταξη απο 1 μαρτιου ξεκιναμε τη φρουτοκρεμα ποτε θα τισ τι δινω ποια ωρα?εδω δεν θελει καλα καλα αυτα τα γευματα πωσ που ποτε συγνωμη για την ανυσηχια μου αλλα πρτη φορα γινομε μανουλα και δεν ξερω πολλα πραγματα.και παλι σαα ευχαριστω ολεσ και να χαιρεστε τα γλυκα σασ αγγελουδια και να τα δειτε οπωσ ε4σεισ επιθυμειτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιφιγενεια δεν γινεται πολυ πηχτη η κρεμα????εγω βαζω 200 γρ νερο με 7 κουταλιες κοφτες?????απο γαλα και μενα τοσο τρωειι...150..170 μεχρι 190 βαρια...αλλα τρωει 5 γευματα απο γαλα και μια κρεμα...και το ενα γευμα γαλα συνοδευεται απο φρουτοκρεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vicky mou kai mena gennithike 2.950 akribws.....otan pigame 5 minvn na ton koitaksei i paidiatros itan 7.100 ara i dikia sou einai poli kala!!!!!!!!!!!giati einai koritsi.....kai mena o mpempis den einai xontros...exei liga magoulakia kai liga mpoutakia ekei pou prepei diladi!!!alla den exw katalabei to agxos sou mia xara einai to koritsi.i aiwnia elliniki mana nte kai kala na stoumpwsoume ta paidia...xixixixikai egw rizaleyro ksekinisa 4 minvn kai kati imervn,,,mipws na allakseis kai to gala????kai mena den to epine me oreksi eixa to frisolac....kai apo polla galata kateliksa sto almiron pou ontws to pinei me pio oreksi

simperasma.mia xara einai i kouklitsa sou min anisixeis...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovanna μου σε ευχαριστω πολλυ και να χαιρεσε το μπεμπακο σου μακαρι και η δηκια μου να ειχε λιγα μπουτακια και μαγουλακια. τη θηλασα ενα μηνα αλλα ολο εκλεγε συνεχωσ και μου ειπε η παιδιατροσ οτι δεν ειναι καλο το γαλα μου.και ετσι τησ εδωσα frisolac οπου της δημιουργησε δοισκηλιοτητα αλλα ομωσ το επινε καλυτερα.τωρα τησ δινω τησ milupa aptamil 1 τι αλλο να κανω για να τησ προσθεσο ενα γευμα.εντωματαξυ ποιασ εταιριας ρυζαλευρο δινεισ στο μωρακι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vicky3,η μπεμπούλα μου ειναι7 μηνών και ζυγίζει 7300.Όταν ήταν 6 μηνών ζύγιζε 6900.Ο γιατρός μας λέει να μην ανησυχούμε και οτι είναι μια χαρά.Βέβαια η μπεμπούλα τρώει πολύ καλά,και τη θηλάζω πρωι, απογευμάτακι,βράδυ και κατα τις 2 το πρωί που ξυπνάει.Τρώει επίσης με πολλη όρεξη τη φρουτόκρεμα,το φαγακι της το μεσημέρι και κρέμα βανίλια το απόγευμα.Και εγώ ανησυχούσα γιατί βλέπω αλλα μωράκια που ειναι παχουλούτσικα και η μπεμπούλα που τρώει τόσο καλα πήρε μονο 400γρ.Γεννήθηκε 3420 και τη πηραμε απο το μαιευτήριο 3150.Δεν ξέρω αν παίζει ρολο οτι ενεργειται πολύ συχνά.Γι'αυτό μην ανησυχείς μια χαρά είναι το βρεφάκι σου.Ξέχασα να σου πω ότι ξεκινήσαμε στερεά τροφή 6 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου terez μου τωρα ειδα το μηνυμα σου.η δικια μου ενεργητε καθε 4 μερεσ.η δικια σου ευτηχωσ δεν εχει τετοιο προβλημα και για αυτο εχει ορεξη.και μενα μακαρι να ηταν καλο το γαλα μου να μπορουσα να την θυλασω.τη στερεα τροφη ξεκινησατε?σουπιτσεσ?στη φρουτοκρεμα ποτε την εβαλεσ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κατερινα 1308 και εγω οπωσ εσυ ειπα στο παιδιατρο οτι αλλα μωρα ειναι λιγο ποιο γεματα και μου ειπε δεν εχει σχεση αυτο.και μου ειπε να τησ δωσω ρυζαλευρο για να παρει βαροσ.εσυ απο τοτε που τησ εδωσεσ κρεμα ειδεσ διαφορα στο βαροσ τησ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vicky3 μου,τη φρουτοκρεμα τη φαγαμε 6 μηνων.Ξεκινησαμε με αχλαδι και τωρα της δινω λιγο απ'ολα.Τρελαινεται.Το μεσημερι της δινω πατατα, καροτο,μοσχαρι.Κανει κακακια μετα απο καθε γευμα σχεδον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovanna έγραψε:

ιφιγενεια δεν γινεται πολυ πηχτη η κρεμα????εγω βαζω 200 γρ νερο με 7 κουταλιες κοφτες?????απο γαλα και μενα τοσο τρωειι...150..170 μεχρι 190 βαρια...αλλα τρωει 5 γευματα απο γαλα και μια κρεμα...και το ενα γευμα γαλα συνοδευεται απο φρουτοκρεμα

jovanna μου όχι, αυτή που της δίνω εγώ λέει στα 125 ml νερό, 9 κοφτές μεζούρες κρέμα. Κάποια άλλη που είδα στο σούπερ μάρκετ λέει στα 150 ml, 8 μεζούρες. Κάθε μία από ότι κατάλαβα έχει διαφορετική... πως να το πω.. πυκνότητα. Μάλιστα δεν γίνεται και αρκετά πηχτή και με τη μία παραπάνω που βάζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vicky μου αν η μπέμπα σου γεννήθηκε 2950 και 5,5 μηνών είναι 6700, έχει υπερδιπλασιάσει το βάρος με το οποίο γεννήθηκε. Δεν ξέρω.. δεν είμαι παιδίατρος, αλλά βρίσκω το βάρος της πολύ καλό αν αναλογιστούμε ότι όταν γεννήθηκε δεν ήταν και "μεγάλο" μωρό. Και αν μου επιτρέπεις να σου δώσω μια συμβουλή? Μην συγκρίνεις το παιδάκι σου με άλλα, ιδίως στο βάρος και γενικά την ανάπτυξη. Έτσι έκανα κι εγώ και είχα απελπιστεί. Της κολλητής μου που γεννήθηκε με διαφορά μίας εβδομάδας και 200 γρ από τη δική μου, κάθε μήνα τη ρίχνει 1-2 πόντους και 1 κιλό. Ε και τι έγινε? Το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης και το δικό του σωματότυπο. Και αυτά στα λέω τώρα, που με "περιέλαβε" ο παιδίατρος.

Είναι γερά τα παιδάκια μας? Αυτό φτάνει! Με 2 πόντους και 1 κιλό πάνω-κάτω.. δεν έχει σημασία!

Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ifigeneia εχεις δικιο.εκανα λαθος που συγκρινω τη δικια μου με αλλα

παιδακια.ενω οπως ειπες εσυ το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και εχει αλλουσ ρυθμουσ το καθενα.ευχαριστω πολυ φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσι μου! Μην αγχώνεσαι! Σου γράφω εδώ για να σου πω ότι η μπέμπα σου είναι κουκλίτσα!!! Να τη χαίρεσαι και να την καμαρώνεις πάντα γερή! Φτου φτου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ ifigeneia.και η δικια σου δεν παει πισω ειναι μια θεα με τα υπεροχα γαλανα ματακια της,ειναι σαν αγγελος,ειναι πως να στο πω σαν καραμελιτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vicky3 έγραψε:

καλησπερα σασ εχω μια μπεμπουλα 5 μιση μηνων.απο 4 μηνων μου κανει μονο 4 γευματα.τα κιλα τησ ειναι 6.700. και ετσι αναγκαστηκαμε να τισ δινουμε κρεμα(ρυζαλευρο).τι να κανω σασ παρακαλω:(:blush::dry:

Η κόρη σου είναι μέσα στην φυσιολογική καμπύλη ανάπτυξης, γιατί ανησυχείς? Η δική μου κλείνει τον 6ο τέλη Φλεβάρη, ίσα με την δική σου είναι (31 Αυγ γεννήθηκε) και σήμερα την ζυγίσαμε και είναι 7480! και 67εκ. με μόνο θηλασμό. Μην συγκρίνεις τα παιδάκια κάθε παιδί έχει την δική του ανάπτυξη αρκεί να βρίσκεται μέσα στην καμπύλη ανάπτυξης!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου argi η δικια μου γεννηθηκε 28 αυγουστου.τον προηγουμενο μηνα που πηγαμε στην παιδιατρο ηταν 65 ποντους 6.700.τησ εχω αρχισει κρεμα εχω καταλαβει οτι εχει παρει βαρος.τωρα θα δουμε εχω τωρα ραντεβου το μαρτη στην παιδιατρο.ενταξει σιγουρα καθε παιδι ειναι διαφορετικο,παιζουν αλλωστε και τα γονιδια ρολο ετσι πιστευω δηλαδη.1000 μπραβο σου που τη θυλαζεις,και εγω ηθελα να την θυλασω,το μονο που μπορεσα ηταν 1 μηνα.για τη δεν ηταν καλο το γαλα μου.αστο και αναγκαζομουν και το εβγαζα και με το θυλαστρο.εφοσων ειναι καλο το δικο σου γαλα και τησ το δινεισ συνεχισε οσο μπορεισ δεν ειναι κακο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ούτε εγώ το ξέρω πολύ καλά..κρατάνε τμήμα του ομφάλιου λώρου και αίμα και αυτό χρησιμεύει για τη θεραπεία κάποιων ασθενειών; Κάτι τέτοιο..
    • Κορίτσια το βάρος και κυρίως η εκτίμησή του πριν τον τοκετό είναι πολύ πολύ σχετικά. Εγώ γέννησα 39 και 5 και ο γιατρός μου έλεγε ότι το μωρό θα είναι 3 το πολυ 3200. Και είχα και πολύ μικρή κοιλιά και γενικά είμαι πολύ αδύνατη. Και βγήκε ένα μοσχαρουδάκι 3700 γιόγκα έκανε το μωράκι για να χωρέσει στην κοιλιά μου Μισό κιλό και παραπάνω απόκλιση από τον τελευταίο υπέρηχο.
    • Καλησπέρααα...τι ακριβώς είναι αυτό; το βλέπω γενικά και στο φβ που το λένε αλλα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...
    • Ελισσάβετ μου καλησπέρα! Εγώ έκανα την εξωσωματική μου σε φυσικό κύκλο. Την προγεστερόνη μου τη μέτρησαν 3 φορές, με την πρώτη στη δεύτερη μέρα περιόδου, τη 2η πέντε μέρες μετά κ την 3η μέτρηση τέσσερις μέρες μετά. Στη 2η κ 3η έκανα κ υπέρηχο, όπου μου μέτρησε ενδομήτριο και ωοθυλάκια. Από τη 13η μέρα του κύκλου ξεκίνησα κολπικά προγεστερόνη cyclogest κ στη 17η κ prolutex. Κ η εμβρυομεταφορά (βλαστοκύστη 5 ημερών) έγινε τη 18η μέρα και μετά από 9 μέρες η χοριακή. Τα ωάρια τα δικά μου είχαν παρθεί Οκτώβρη κ την εξωσωματική την κάναμε Γενάρη. Άλλη ένεση δεν έκανα. Θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία με το νέο σου γιατρό κι εύχομαι πραγματικά να πετύχει!!!
    • Πήγαν να μου κάνουν κουβέντα στο Ιασώ αλλά τους ειπα ότι δεν θα το κάνω… δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά έχω την εντύπωση όμως ότι είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα όλο αυτο… 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...