Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα γλυκούλα μου!!

Μωρε αν γυρίσω με ένα καινούργιο μωρό εκεί θα είναι ακόμα χειρότερη η αντίδραση..άσε!!

Ναι πήγα και όπως είπα στη Διόνη θέλω να ξαναπάω!!

Λοιπόν κορίτσια πήγα χθες στο γιατρό, θα σας πω τώρα τι ειπα κ στην άλλη ομάδα για να μην τα ξαναγράφω😄

Με προβλημάτισε ενώ εκείνος ήταν πολύ χαλαρός, και δεν κατάλαβα αν ήταν χαλαρός γιατί έτσι είναι γενικά ή γιατί εγώ αγχώθηκα τζαμπα.

Αρχικά μόλις πήγα να με δει του είπα ότι έχω αγχωθεί γιατί τώρα που είχα πάει Λονδίνο περπάταγα πολύ κλπ. Μου έκανε υπέρηχο το μωρό είχε γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω(🎉 -ελπίζω να μείνει έτσι γιατί είμαι ακόμα 30εβδ).. κ μου λέει να, το κεφάλι είναι πιο κάτω από τον πλακούντα, άρα όλα καλά. Αυτό μου το είπε γιατί ήταν χαμηλά ο πλακούντας μου κ εκείνος μου είχε πει ότι όσο μεγαλώνει η μήτρα θα ανέβει ο πλακούντας κ θα πάρει θέση όπως πρέπει κατάλαβες. Οπότε μου το είπε τώρα για καλό, ότι όλα είναι όπως πρέπει. Και τώρα μου λέει όποτε θέλει μπορεί να βγει το μωρό. Δηλαδή ειναι ετοιμα όλα να βγει όποτε θέλει φυσιολογικά. 

Μετά με εξετάζει κολπικά να δει τον τράχηλο, μου λέει να εδώ είναι το κεφάλι βλέπεις. Και μου φαινόταν εμένα ότι είναι κολλητά στον τράχηλο. Την προηγούμενη φορά ήταν ο πλακούντας κοντά στον τράχηλο(που μου ελεγε θα ανέβει όσο προχωράει η κύηση κλπ). Τώρα ο πλακούντας είχε ανέβει κ ήταν το κεφάλι κολλητά(ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα) στον τράχηλο. Του λέω είναι καλό που είναι τόσοχαμηλά; Μου λέει αφού εκεί θέλει να είναι..τι να κάνουμε;να της πούμε να ανέβει πιο πάνω;😆 Και με ρώτησε αν έχω συσπάσεις. Του λέω δε ξέρω(δεν έχω καταλάβει κ ποτέ συσπάσεις,δε ξέρω πώς είναι, ούτε στο μικρό μου είχα), κ ότι στην Αγγλία που περπάταγα πολλές ώρες με πόναγε η κοιλιά μου μετά. Κ μου λέει εντάξει θα πάρεις μαγνήσιο τότε.

Κ τώρα λέω το μωρό είναι χαμηλά; Δεν είναι; Είναι όσο πρέπει χαμηλά ή πιο χαμηλά; Είναι οκ που μου έδειξε εκεί το κεφάλι του; Δεν κατάλαβα. Γιατί ήταν πολύ χαλαρός ο γιατρός.

Βασικά ο λόγος που έχω αγχωθεί είναι γιατί τον άλλο μήνα θέλω να πάω πάλι Λονδίνο, πρέπει δηλαδή, κ θα είμαι 34 εβδ τότε οπότε αγχώνομαι γιατί θέλω μέχρι τότε να’ναι όλα οκ κ να μπορέσω να ταξιδέψω γιατί είναι σημαντικό.

Το είπα κ στο γιατρό, γέλαγε μου λέει α θες τον άλλο μήνα κι όλας να πας😅 Κ μου έλεγε ότι δε ξέρει αν θα μου επιτρέψουν από την αεροπορική κλπ. Γιατί τώρα που πήγα δεν το κατάλαβαν καν ότι είμαι έγκυος, τον άλλο μήνα όμως μου λέει ότι θα έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου κ δε θα μπορώ να το κρύψω. Του ειπα ότι μέχρι 36εβδ με χαρτί γιατρού μπορείς να πετάξεις, κ μου λέει αν επιτρέψουν οκ θα σου γράψω ένα χαρτί για να πετάξεις. Κ ότι θα τα ξαναπούμε στο Doppler.

Μου έκλεισε σε 2 εβδομάδες τελικά Doppler όπως τα υπολόγιζα! Κ μετά θα με βλέπει κάθε 2 εβδ κλπ. Οπότε από δω κ πέρα θα πηγαίνω κάθε 2 εβδ🥰☺️☺️

Ουφ, αυτά! Ολόκληρο κείμενο πάλι😆 Αλλά καταλάβατε γιατί έχω αγχωθεί; Δε με πειράζει να γεννήσω νωρίτερα, ίσα ίσα, απλά θέλω μέχρι τις 34 εβδ να είμαι οκ για να μπορώ να πετάξω😆 μη μου πουν τιποτα να μείνω ξαπλα κλπ όπως είπαν εδώ σε μια κοπέλα

  •  

Χαχαχαχα η αλήθεια είναι ότι τώρα διάβασα και τα υπόλοιπα. Κοίταξε να δείς! Εγώ και την προηγούμενη εβδομάδα και την παραπροηγουμενη πήγα στο γιατρό. Τώρα θα πάω την επόμενη. Μάλιστα κάποιες μέρες πήγα συνεχόμενα δύο μέρες στη σειρά την προηγούμενη εβδομάδα.λοιπον τη μια μέρα το παιδί ήταν με το κεφάλι κάτω και την άλλη με τα πόδια κάτω. Και μου είπαν εκεί και ο γιατρός και η μαία αλλά και η άλλη γιατρός που έχω έξω ότι είναι λογικό να γυρνάει γιατί ακόμα χωράει. 

Χωρις φυσικά να έχω ξαναγεννησει όπως εσύ αντιληφθηκα ότι είναι νωρίς για να πάρει θέση. Μα η τόση κινητικότητα που νιώθουμε τώρα δείχνει ότι κουνιέται. Αλλιώς θα ήταν πιο υποτονικό. Τα χτυπήματα θα ήταν λιγότερα. 

Οπότε το αν το κεφαλάκι είναι στον τράχηλο δεν έχει να κάνει. 

Επίσης!!! Στον τράχηλο με έχουν εξετάσει άπειρες φορές 🤣🤣🤣🤣 λόγω του θέματος που έχω....την προηγούμενη φορά φαίνονταν τα πλευρά του σε σημείο που έπαθα σοκ. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο χαμηλά αλλά ο υπέρηχος το κάνει να είναι κοντά....

Από εκεί και πέρα εγώ μαγνήσιο παίρνω από την 18η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά. Εγώ πιστεύω ότι το μαγνήσιο βοηθάει πολύ. Πριν ένιωθα τραβήγματα στην κοιλιά τώρα όχι. Βοηθάει και τις συσπάσεις έχω ακούσει ίσως γι αυτό στο έδωσε. 

 

Τώρα κοίταξε το να πας Λονδίνο από μόνο του νομίζω στην κύηση σε όποιο στάδιο και να είσαι είναι έτσι λίγο αγχωτικό....ωστόσο βρε αγάπη αν δεν έχεις και δείγματα ότι κάτι πάει άσχημα μέχρι τότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα να πας. Τώρα στην εβδομάδα που είμαστε είμαστε πραγματικά στο βλέποντας και κάνοντας. Παρόλα αυτά εάν θες ετοίμασε τη βαλίτσα σου κι εσύ 🤣🤣🤣 του μαιευτηρίου εννοώ χαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Να σου πω την αλήθεια .πήγε τώρα το πρωί ο άντρας μου κι ήταν ένας βλάκας εκεί και δεν του έδωσε πληροφορίες το μόνο που του είπε είναι να πληρωθούν αυτά. Κι εγώ έκανα κατάθεση μια του Δεκέμβρη. Οπότε αυτό θα εννοούσε. Οπότε περιμένουμε πληρωμή Δεκεμβρίου και το ξανασυζηταμε!!!!

Καλημερούδια!! Ξέρεις τι με ενοχλεί πάρα πολύ?? 1) γιατί δεν βοηθούν έστω από το τηλέφωνο, τόσο κόπος είναι να πουν 2 πράγματα?? Και 2) έχω γνωστές που δεν είναι Ελληνίδες και από τον πρώτο μήνα πληρώνονται κανονικά κάθε μήνα..  χωρίς καμία καθυστέρηση, ούτε σε επιτροπές, ούτε σε πληρωμές.. ε, εμείς τώρα μάλλον θα πάμε στην πληρωμή του Φεβρουαρίου, πρώτα ο Θεός.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ναι, αγάπη μου, δόξα το Θεό, και οι σημερινές μου εξετάσεις, ούρων και ουρικό οξύ βγήκαν μια χαρά και οι μετρήσεις μου είναι μια χαρά ως ώρας . Τι να πληρωθώ?? Από τις 15/12 έχω καταθέσει και δεν με έχουν πάρει καν από την επιτροπή να πάω τους υπερυχους.. περνώ στο ΙΚΑ της περιοχής μου, δεν το σηκώνουν καν, περνώ την επιτροπή, δεν το σήκωναν και μου είπαν να τους πάρω αύριο.. χειρότερα είναι τα διαδικτυακά νομίζω.. προχθές κατέθεσα και τη δεύτερη, εννοείται πως ούτε δώρο έχω πάρει.. και έχω πληρωθεί μόνο μια φορά για 2,5 μήνες.. έχω απογοητευτεί εντελώς.. εγώ νομίζω έχω άλλη μια εβδομάδα άδεια πριν την Πητ. Δεν ξέρω πως θα γίνει, τον άλλο μήνα όμως.. πιστεύω πρώτα θα μπει το επίδομα μητρότητας και μετά οι αναρρωτικες.. πολύ χαίρομαι που το μωράκι σας χορεύει!! Και εμένα συνήθως μετά το φαγητό, τα δίνει όλα!! Χαχαχα.. αχ, μακάρι να είμαστε όλες καλά, μέχρι το τέλος Παναγία μου!! ❤️❤️❤️

Μπράβο αγάπη μου! Τέλεια που βγήκαν μια χαρά οι εξετάσεις σου!!! Εγώ με τις διαδικτυακές μετάνιωσα...τις τρεις τελευταίες τις έκανα από κοντά. Βέβαια σήμερα κατέθεσε τις δύο τελευταίες ο άντρας και την άλλη την είχε καταθέσει από 28 Δεκεμβρίου ακόμα δεν έχω πληρωθεί και σήμερα που ρώτησε δεν ξέρουν αν πέρασε από επιτροπή. Τι να πω; Ωστόσο οι διαδικτυακές αργούν.μου το είχαν πει εκεί. 

Πηγε μετά να δώσει τον υπέρηχο στην επιτροπή και ρώτησε εκεί τον άνθρωπο και του είπε ότι λογικά αρχές Φλεβάρη θα πληρωθώ. 

Για να δούμε...... Πφφφ......πάντως ισχύει αυτό που λες πρώτα όπως φαίνεται θα μπει την μητρότητας παρά αυτές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Καλημερούδια!! Ξέρεις τι με ενοχλεί πάρα πολύ?? 1) γιατί δεν βοηθούν έστω από το τηλέφωνο, τόσο κόπος είναι να πουν 2 πράγματα?? Και 2) έχω γνωστές που δεν είναι Ελληνίδες και από τον πρώτο μήνα πληρώνονται κανονικά κάθε μήνα..  χωρίς καμία καθυστέρηση, ούτε σε επιτροπές, ούτε σε πληρωμές.. ε, εμείς τώρα μάλλον θα πάμε στην πληρωμή του Φεβρουαρίου, πρώτα ο Θεός.. 

Ααααχ έχεις δίκιο!!!!!!! Και στα δύο θέματα....και εμένα χτες με ξεπεταξαν ότι θα πουν στον άντρα μου σήμερα αφού θα πάει εκεί αλλά αφού δεν είναι αναλυτικές θα πάρω πάλι σήμερα να κάνω παράπονα ότι δεν εξήγησαν. 

 

Αν και από αυτά που Μ είπες και συμπέρανα απ' ο,τι κατάλαβα θέλουν να περάσει και του Δεκέμβρη για να πάρουμε περισσότερα για το δώρο! Πφφ...ας τα έχουμε έστω στον τοκετό. Τι να πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Διόνη είπε:

Ααααχ έχεις δίκιο!!!!!!! Και στα δύο θέματα....και εμένα χτες με ξεπεταξαν ότι θα πουν στον άντρα μου σήμερα αφού θα πάει εκεί αλλά αφού δεν είναι αναλυτικές θα πάρω πάλι σήμερα να κάνω παράπονα ότι δεν εξήγησαν. 

 

Αν και από αυτά που Μ είπες και συμπέρανα απ' ο,τι κατάλαβα θέλουν να περάσει και του Δεκέμβρη για να πάρουμε περισσότερα για το δώρο! Πφφ...ας τα έχουμε έστω στον τοκετό. Τι να πω.

Ακριβώς το ίδιο σκευτομαι.. λέω πέρασε που πέρασε ο καιρός, αν μπουν κάνα 2 μαζεμένα, +το μητρότητας, θα πάνε για τον τοκετό, πρώτα ο Θεός.. και εγώ περιμένω να πάει 11 να πάρω την επιτροπή, αααν το σηκώσουν.. τέλος πάντων.. ας πούμε κάτι πιο ευχάριστο.. εσύ καρότσι βρήκες?? Βρήκαν όλες οι κοπέλες εδώ? 2 μέρες έχω αγχωθει πολύ.. κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ακριβώς το ίδιο σκευτομαι.. λέω πέρασε που πέρασε ο καιρός, αν μπουν κάνα 2 μαζεμένα, +το μητρότητας, θα πάνε για τον τοκετό, πρώτα ο Θεός.. και εγώ περιμένω να πάει 11 να πάρω την επιτροπή, αααν το σηκώσουν.. τέλος πάντων.. ας πούμε κάτι πιο ευχάριστο.. εσύ καρότσι βρήκες?? Βρήκαν όλες οι κοπέλες εδώ? 2 μέρες έχω αγχωθει πολύ.. κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτό.. 

Εγώ ουουουου το είχα πάρει από το blackfriday ..  έδωσα προκαταβολή και Μ είπε αυτός να το πάρω αργότερα για να έχω και την εγγύηση αργότερα...οπότε τώρα σε κάποια από αυτές τις πληρωμές το φλεβαρη θα πάω να το πάρω. Βρήκα της kikkaboo το angele. 

Οοοοοοχι εσύ να μην αγχώνεσαι!!!!!!!!!!! Είναι το πιο εύκολο πράγμα. Αν πας κοντά θα σου εξηγήσουν κιόλας και θα βρεις κατευθείαν ποιο σου ταιριάζει.τα έχεις ψάξει καθόλου;;;τα 3 σε 1 βολεύουν!!!!!

 

Εγώ ας πούμε κούνια δεν έχω πάρει. Επειδή θα μας την πάρει η πεθερά δεν επιμένω να πάω να την πάρω. Όποτε μου πει αυτή.δε θέλω να την πιέσω.αλλα αγχώνομαι λίγο γιατί το παιδί στο κατάστημα μας είπε ότι αν δεν παραγγείλω ετοιμοπαραδοτη θα κάνει 3 εβδομάδες. Ωστόσο μας είπε ότι το καρότσι που διαλέξαμε έχει φανταστικό Πορτ μπεμπέ οπότε και να αργήσει μπορεί το μωρό να κοιμάται εκεί για αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Εγώ ουουουου το είχα πάρει από το blackfriday ..  έδωσα προκαταβολή και Μ είπε αυτός να το πάρω αργότερα για να έχω και την εγγύηση αργότερα...οπότε τώρα σε κάποια από αυτές τις πληρωμές το φλεβαρη θα πάω να το πάρω. Βρήκα της kikkaboo το angele. 

Οοοοοοχι εσύ να μην αγχώνεσαι!!!!!!!!!!! Είναι το πιο εύκολο πράγμα. Αν πας κοντά θα σου εξηγήσουν κιόλας και θα βρεις κατευθείαν ποιο σου ταιριάζει.τα έχεις ψάξει καθόλου;;;τα 3 σε 1 βολεύουν!!!!!

 

Εγώ ας πούμε κούνια δεν έχω πάρει. Επειδή θα μας την πάρει η πεθερά δεν επιμένω να πάω να την πάρω. Όποτε μου πει αυτή.δε θέλω να την πιέσω.αλλα αγχώνομαι λίγο γιατί το παιδί στο κατάστημα μας είπε ότι αν δεν παραγγείλω ετοιμοπαραδοτη θα κάνει 3 εβδομάδες. Ωστόσο μας είπε ότι το καρότσι που διαλέξαμε έχει φανταστικό Πορτ μπεμπέ οπότε και να αργήσει μπορεί το μωρό να κοιμάται εκεί για αρχή.

Ναι έχω πάει και σε μαγαζιά!! Είδα τόσα πολλά.. τα μόνα που μου άρεσαν είναι ένα kikka boo ugo, 1 bebe stars torro kai 1 peg perego (αρκετά ακριβό) το bebe stars μου άρεσε περισσότερο, αλλά αγχώνομαι γιατί ενώ δεν θέλω να δώσω 700 ευρώ, λέω μήπως είναι το καλύτερο και πρέπει να τα δώσω?? Εντάξει η μαμά μου θα τα δώσει, αλλά δεν έχει να κάνει ποιος θα τα δώσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ναι έχω πάει και σε μαγαζιά!! Είδα τόσα πολλά.. τα μόνα που μου άρεσαν είναι ένα kikka boo ugo, 1 bebe stars torro kai 1 peg perego (αρκετά ακριβό) το bebe stars μου άρεσε περισσότερο, αλλά αγχώνομαι γιατί ενώ δεν θέλω να δώσω 700 ευρώ, λέω μήπως είναι το καλύτερο και πρέπει να τα δώσω?? Εντάξει η μαμά μου θα τα δώσει, αλλά δεν έχει να κάνει ποιος θα τα δώσει.. 

Κοίταξε εμάς από 650 το πήραμε το 550.ηταν και blackfriday βέβαια. Φαντάζομαι όμως και τώρα θα έχουν εκπτώσει,ς. Η αλήθεια είναι ότι αυτό μας βόλεψε και τους δύο. Και μας άρεσε σαν σχεδιασμός .έκλεινε εύκολα. Είχε θετικά τόσα όσα θέλαμε. Πήγαινε το με βάση αυτό που σας βόλεψε παραπάνω.... Το παν για εμένα είναι να είναι 3σε 1...γιατί να όπως τώρα ίσως χρειαστούμε το Πορτ μπεμπέ στην αρχή.... Πάντως αφού έχεις καταλήξει σε 3  είναι καλό!!!!!!!! Είναι ένα βήμα το ότι τα έχεις δει!! Εμένα Μ αρέσει κι ο σχεδιασμός των kikka boo και αυτό που λες το είδαμε αν και δεν το θυμάμαι τώρα  γιατί μας έδειξε αρκετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να κάνω μια ερώτηση;;; Σας τρέχει καθόλου γάλα από τις θηλες..;;; Εμένα δεν μου τρέχει καθόλου....και λέω είναι λογικό;; εντωμεταξυ ενώ έχω ξεκινήσει να βάζω purelan οι θηλές μου μπροστά φαίνονται κάπως κίτρινες σαν ξερές.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Κοίταξε εμάς από 650 το πήραμε το 550.ηταν και blackfriday βέβαια. Φαντάζομαι όμως και τώρα θα έχουν εκπτώσει,ς. Η αλήθεια είναι ότι αυτό μας βόλεψε και τους δύο. Και μας άρεσε σαν σχεδιασμός .έκλεινε εύκολα. Είχε θετικά τόσα όσα θέλαμε. Πήγαινε το με βάση αυτό που σας βόλεψε παραπάνω.... Το παν για εμένα είναι να είναι 3σε 1...γιατί να όπως τώρα ίσως χρειαστούμε το Πορτ μπεμπέ στην αρχή.... Πάντως αφού έχεις καταλήξει σε 3  είναι καλό!!!!!!!! Είναι ένα βήμα το ότι τα έχεις δει!! Εμένα Μ αρέσει κι ο σχεδιασμός των kikka boo και αυτό που λες το είδαμε αν και δεν το θυμάμαι τώρα  γιατί μας έδειξε αρκετά...

Με βόλεψε όπως το είδα γιατί εγώ είμαι και κοντή, και είναι ελαφρύ αλλά γερό καρότσι.. ναι βέβαια 3-1 γιατί κ εγώ χρειάζομαι καλαθουνα για τη μεζονέτα..  πάω τώρα να το ξαναδώ με τη μάνα μου, να ηρεμήσω λιγο γιατί μίλησα με το ΙΚΑ κ την επιτροπή και μου άναψαν τα λαμπάκια, άσχημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Με βόλεψε όπως το είδα γιατί εγώ είμαι και κοντή, και είναι ελαφρύ αλλά γερό καρότσι.. ναι βέβαια 3-1 γιατί κ εγώ χρειάζομαι καλαθουνα για τη μεζονέτα..  πάω τώρα να το ξαναδώ με τη μάνα μου, να ηρεμήσω λιγο γιατί μίλησα με το ΙΚΑ κ την επιτροπή και μου άναψαν τα λαμπάκια, άσχημα..

Ωωωωωωωχ τι σου είπαν;;;;;;; Χαχαχαχ πήγαινε για το καρότσι να ηρεμήσεις!!! Να ξεχαστεις με το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Ωωωωωωωχ τι σου είπαν;;;;;;; Χαχαχαχ πήγαινε για το καρότσι να ηρεμήσεις!!! Να ξεχαστεις με το μωράκι σου!!!

Αχ, πήγα.. λοιπόν... Μου είπαν από την επιτροπή, ότι δεν έχω κλείσει ραντεβού για να περάσω, και όταν τους είπα πως από το ΙΚΑ μου είπαν δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα και ότι θα με καλέσετε εσείς όταν είναι να περάσω, μου είπαν όχι δεν γίνεται έτσι, και να πάρω την άλλη Παρασκευή πάλι, να κλείσω ραντεβού να περάσω επιτροπή γύρω στα τέλη Φεβρουαρίου.. αυτααααα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Ρε ναι πραγματικα!!! Απίστευτο !!! Ναι ναι τότε είχε γεννήσει. Καλά να σου πω την αλήθεια αυτό που γελάμε όλοι είναι ότι συγχρονιστηκαμε εγώ κι αυτή τόσο πολύ που γεννάνε πάρα μία μέρα διαφορά.δεν υπάρχει αυτό.χαχαχαχ τα σχόλια πάνε κι έρχονται για τα δύο αδέρφια...βέβαια εμείς ήμασταν με εξωσωματική αλλά δεν το ξέρουν αυτό όλοι και κάνουν πλάκα ότι την ίδια περίοδο βάλανε μπρος οι άντρες μας χαχαχαχχα 🤣🤣🤣🤣

Ωχ ρε αγαπάκι! Κάτσε εσύ τώρα Λονδίνο πας για δουλειά; Δηλαδή είναι υποχρεωτικό να πας;;;; 

Νομίζω ότι υπάρχει όριο στις αεροπορικές αυτό είναι η αλήθεια. Αλλά δεν ξέρω σίγουρα....ρίξε μια ματιά στο ίντερνετ.

Χαχαχαχαχαχ ε ρε τον μικρό χαχαχαχα ντάξει !!! Να δούμε πως θα είναι λοιπόν μετά ! Πιστεύω θα συνηθίσει εύκολα....

Τώρα για το θηλασμό! Αχ δεν ξέρω.... Αλήθεια... Μη νομίζει και ο μικρούλης ότι τον αποκόβεις εξαιτίας της μπέμπας μετά....τώρα ήταν καλή ευκαιρία να τον κόψεις..... Αλλά ξέρω είναι δύσκολο!

Χαχαχα..απίστευτο!!! Θα ‘ναι σαν διδυμάκια τα μωρά σας!! ☺️😃👫

Ναι πρέπει να πάω για μια δουλειά Λονδίνο κ πρέπει να πάω απαραίτητα τώρα, τον άλλο μήνα δηλαδή!! Μακάρι να πάνε όλα καλά, κι εγώ φοβάμαι λίγο να πάω μόνη μου, έστω κ για μια μέρα, αλλά τι να κάνω!!

Στις αεροπορικές το όριο είναι οι 36 εβδομάδες για μονή κύηση κ 32 για δίδυμη/πολύδυμη!! Από 28 μέχρι 36 όμως με χαρτί γιατρού!

Το θηλασμό ναι τώρα θέλω να τον κόψω, αλλά είναι δύσκολο όντως😕 Δε ξέρω τι να κάνω πια έχω απελπιστεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Χαχαχαχα η αλήθεια είναι ότι τώρα διάβασα και τα υπόλοιπα. Κοίταξε να δείς! Εγώ και την προηγούμενη εβδομάδα και την παραπροηγουμενη πήγα στο γιατρό. Τώρα θα πάω την επόμενη. Μάλιστα κάποιες μέρες πήγα συνεχόμενα δύο μέρες στη σειρά την προηγούμενη εβδομάδα.λοιπον τη μια μέρα το παιδί ήταν με το κεφάλι κάτω και την άλλη με τα πόδια κάτω. Και μου είπαν εκεί και ο γιατρός και η μαία αλλά και η άλλη γιατρός που έχω έξω ότι είναι λογικό να γυρνάει γιατί ακόμα χωράει. 

Χωρις φυσικά να έχω ξαναγεννησει όπως εσύ αντιληφθηκα ότι είναι νωρίς για να πάρει θέση. Μα η τόση κινητικότητα που νιώθουμε τώρα δείχνει ότι κουνιέται. Αλλιώς θα ήταν πιο υποτονικό. Τα χτυπήματα θα ήταν λιγότερα. 

Οπότε το αν το κεφαλάκι είναι στον τράχηλο δεν έχει να κάνει. 

Επίσης!!! Στον τράχηλο με έχουν εξετάσει άπειρες φορές 🤣🤣🤣🤣 λόγω του θέματος που έχω....την προηγούμενη φορά φαίνονταν τα πλευρά του σε σημείο που έπαθα σοκ. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο χαμηλά αλλά ο υπέρηχος το κάνει να είναι κοντά....

Από εκεί και πέρα εγώ μαγνήσιο παίρνω από την 18η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά. Εγώ πιστεύω ότι το μαγνήσιο βοηθάει πολύ. Πριν ένιωθα τραβήγματα στην κοιλιά τώρα όχι. Βοηθάει και τις συσπάσεις έχω ακούσει ίσως γι αυτό στο έδωσε. 

 

Τώρα κοίταξε το να πας Λονδίνο από μόνο του νομίζω στην κύηση σε όποιο στάδιο και να είσαι είναι έτσι λίγο αγχωτικό....ωστόσο βρε αγάπη αν δεν έχεις και δείγματα ότι κάτι πάει άσχημα μέχρι τότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα να πας. Τώρα στην εβδομάδα που είμαστε είμαστε πραγματικά στο βλέποντας και κάνοντας. Παρόλα αυτά εάν θες ετοίμασε τη βαλίτσα σου κι εσύ 🤣🤣🤣 του μαιευτηρίου εννοώ χαχαχαχα 

Χαχαχα, ναι σε αυτές τις εβδομάδες μπορεί να αλλάξει ακόμη! Εγώ έχω την εμπειρία με το μικρό μου που από 28-29 εβδομάδων είχε γυρίσει με το κεφάλι κάτω κ έτσι έμεινε, οπότε ήθελα να έχει γυρίσει κ η μπέμπα για να νιώσω πιο σίγουρη!

Μου είπε βέβαια κ ο γιατρός ότι μπορεί να ξαναλλάξει, αλλά μετά μου είπε ότι είναι έτοιμη τώρα σε όλα όποτε θέλει να γεννηθεί κ έχει πάρει θέση κλπ! Είναι όλα έτοιμα! Και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ επειδή έχω κ την εμπειρία με το μικρό μου καταλαβαίνω πότε είναι με το κεφάλι κάτω, κ ευτυχώς είναι ακόμα κάτω!!

Ναι έχω ακούσει για το μαγνήσιο απλά δεν είχα πάρει ποτέ. Κ τώρα δε ξέρω αν έχω συσπάσεις, δε μπορώ να καταλάβω πώς είναι, γιατί ούτε στο μικρό μου είχα, ούτε τις Braxton-Hicks είχα νιώσει, αλλά ούτως ή άλλως κακό δεν κάνει το μαγνήσιο. Πέρσι που το έψαχνα κ είχα ρωτήσει κ το γιατρό μου είχε πει νομίζω ότι συσπάσεις είναι να σκληραίνει η κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα κ να μαλακώνει πάλι, αυτό δεν το έχω νιώσει ποτέ. Το μόνο που νιώθω καμιά φορά(όταν κουράζομαι ή πιέζομαι) είναι να με πονάει η κοιλιά χαμηλά. Τώρα δε ξέρω αν αυτό είναι σύσπαση..ποιος ξέρει! Ελπίζω να είναι όλα καλά μέχρι τις 34 εβδ πάντως🤞 Μετά δε με νοιάζει, μακάρι να έχω κ καμια σύσπαση, στο μικρό μου τις έψαχνα κ δεν είχα, κ πέρασα τις 40, οπότε ευελπιστούσα τώρα που είναι κ δεύτερο να γεννήσω λίγο νωρίτερα..!

Ισχύει αυτό που λες, είναι λίγο αγχωτικό σε τέτοια εβδομάδα να πάω, γι’αυτό αγχώνομαι..ο γιατρός μου είπε ότι θα μου γράψει το χαρτί, ίσως μου γράψει ότι είμαι κ μικρότερη εβδομάδα για σιγουριά μου είπε, αλλά όπως λες σε αυτές τις εβδομάδες δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Μπορεί τώρα να’ναι όλα οκ κ σε 3 εβδομάδες να μην είναι πχ(χτύπα ξύλο). Μάλλον μαζί με του Λονδίνου θα ετοιμάσω και τη βαλίτσα του μαιευτηρίου καλού κακού να ‘μαι σίγουρη 😆😂🤣 χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια ερώτηση;;; Σας τρέχει καθόλου γάλα από τις θηλες..;;; Εμένα δεν μου τρέχει καθόλου....και λέω είναι λογικό;; εντωμεταξυ ενώ έχω ξεκινήσει να βάζω purelan οι θηλές μου μπροστά φαίνονται κάπως κίτρινες σαν ξερές.... 

Αχ εμένα δε μου τρέχει, αλλά θηλάζω κι όλας οπότε δεν έχω καθαρή εικόνα! Κ στο μικρό μου πάντως την πρώτη φορά δεν έτρεχε νομίζω..αλλά μετά που γέννησα έτρεχε σαν βρύση για μήνες και δε μπορούσαμε να το μαζέψουμε. Έβγαζα πολύ γάλα κ το μάζευα σε κοχύλια κ γέμιζα μπουκάλια να φανταστείς..οπότε μη σε αγχώνει αυτό!!

Α τώρα που θυμήθηκα έβγαζε γάλα όταν το πίεζα με το χέρι νομίζω!! 

Εσύ τι κάνεις Διονάκι πώς πας;; Βγαίνεις καμια βόλτα τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2022 at 10:56 ΠΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Τι κάντε; 

@Princess28 όλο ταξιδακια μου είσαι!!! 😁😁😁 Καλά κάνεις! 😍 Αχ το μικρούλη σου μωρέ του έλειψες. Πιστεύω ότι όταν γυρίσεις από το μαιευτήριο θα έχει να ασχολείται και με το μωρό λίγο 🤔🤔🤔

@Sandyb λοιπόν εγώ Doppler έκλεισα γιατί με προέτρεψε η εμβρυολογος, γιατί λέει ότι στην papp a μια τιμή είναι κοντά στο όριο, εντός ορίων βέβαια αλλά κοντά στο κατώτατο όριο. Η γυναικολόγος μου από την άλλη μου είπε αυτό ακριβώς όπως και εσένα ότι η ανάπτυξη του μωρού είναι τέλεια μέχρι στιγμης και δεν είναι απαραίτητο να την κάνω,αλλά εγώ θα την κάνω. Είναι πολύ πιο φθηνή από τις προηγούμενες εξετάσεις (αυχενική και β επιπέδου) οπότε αφού έχω την δυνατότητα θα την κάνω. 

Εμείς πήγαμε για καρότσι το Σάββατο σε ένα μαγαζί κοντα μας που μας άρεσαν τα καρότσια αλλά ήταν κλειστό. Είναι ανοιχτό μας είπαν δευ-παρασκ 8:00 -16:00 οπότε δεν θα πάμε ποτέ εκεί γιατί ο Χρήστος σχολαει το νωρίτερο 18:00 😢😢

Το Σάββατο που μας έρχεται έχω υπέρηχο αυτή την φορά πέρασε πολύ γρήγορα ο καιρός ούτε που το κατάλαβα.

Οι ενοχλήσεις που ένιωθα σταμάτησαν και από ότι κατάλαβα ήταν από την γυμναστική την πρωινή, οπότε την μείωσα κατά πολύ. 

 

Ναι κατάλαβα και εγώ από τη β επιπέδου έφυγα λέγοντας με εκείνον τον γιατρό ότι θα τον παρω τηλ για να κλείσουμε Doppler σε όποια εβδομάδα μου πει ο γυναικολόγος μου.. μετά μπερδεύτηκα αλλά και σένα από ότι βλέπω τα ίδια έγιναν.. και εμείς λέμε να το κάνουμε, αλλά ας μην προτρέχω, περιμένω πρωτα αποτελέσματα από την καμπύλη προς το παρόν και βλέπουμε μετά!! Περίεργο ωράριο έχει αυτό το μαγαζί με τα καρότσια.. τελικά βρήκατε σε κάποιο άλλο κατάστημα? Σήμερα έχετε υπέρηχο? Με το καλό κορίτσι μου να δείτε το μωράκι σας!!💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2022 at 8:50 ΠΜ, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα Σάντυ μου!! Κοίταξε νομίζω ότι το είχαμε ξανασυζητήσει αυτό! Γενικά είναι μια εξέταση την οποία δεν χρειάζονται όλες να την κάνουν ιδιαιτερα αν ο υπέρηχος του γιατρού σου είναι καλός και φαίνεται ο πλακούντας ότι αιματωνεται καλά...εγώ δεν προβληματίζομαι με αυτό που σου είπε...! Αν βλέπει υγρό και πλακούντα καλό είσαι μια χαρά....τώρα εγώ έχεις καταλάβει τι θέματα έχω οπότε πρέπει να το κάνω. Καταλαβαίνω όμως την ανησυχία σου και αν θες να την κάνεις αυτή την εξέταση να την κάνεις για να νιώσεις καλά.... 

 

στις On 20/1/2022 at 9:20 ΠΜ, ο/η Διόνη είπε:

Εντάξει σαντουλθ μου!!! Ευχαριστώ Αν μάθεις κάτι ενημέρωσέ μας!!! Απ' ο,τι είδα αύριο και η καμπύλη!!! Στείλε μας να μας πεις πως σου φάνηκε!!!

Ναι μπορεί να το είχαμε ξανά συζητήσει.. όντως όλα καλά φαίνονται στον υπέρηχο του γιατρού ίσως γι αυτό να το είπε..εσύ ξέρω εννοείται θα κάνεις την εξέταση.. εμείς θα δούμε, προς το παρόν ας περιμένω τα αποτελέσματα της καμπύλης να δούμε τι γίνεται και εκεί.. την έκανα χτες.. αφού δεν έβγαλα την αηδία που ήπια όλα καλά πήγαν μετά, βαρετά.. έκανα με την ευκαιρία και τις εξετάσεις του μήνα αίμα και ουρά και περιμένουμε.. πως είσαι εσύ αγάπη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2022 at 9:16 ΠΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ακριβώς το ίδιο σκευτομαι.. λέω πέρασε που πέρασε ο καιρός, αν μπουν κάνα 2 μαζεμένα, +το μητρότητας, θα πάνε για τον τοκετό, πρώτα ο Θεός.. και εγώ περιμένω να πάει 11 να πάρω την επιτροπή, αααν το σηκώσουν.. τέλος πάντων.. ας πούμε κάτι πιο ευχάριστο.. εσύ καρότσι βρήκες?? Βρήκαν όλες οι κοπέλες εδώ? 2 μέρες έχω αγχωθει πολύ.. κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτό.. 

Καλημέρα κορίτσι!! Ούτε εγώ έχω πάρει καρότσι ακόμα.. αυτή την εβδομάδα όμως λέω να πάω να το κλείσω, σκέφτομαι για το inglesina aptica quattro μου αρέσει πολύ αυτό το καρότσι.. και μάλλον θα δω μαζί και την κούνια- συρταριερα που θέλω μήπως ξεμπερδεψουμε από τα βαριά πραγματα.. εσύ πήγες τελικά εχτές? Διάλεξες κάποιο από τα τρία που είχες στο μυαλό σου να μας πεις εντυπώσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια ερώτηση;;; Σας τρέχει καθόλου γάλα από τις θηλες..;;; Εμένα δεν μου τρέχει καθόλου....και λέω είναι λογικό;; εντωμεταξυ ενώ έχω ξεκινήσει να βάζω purelan οι θηλές μου μπροστά φαίνονται κάπως κίτρινες σαν ξερές.... 

Ούτε και μένα έχει τρεξει καθόλου γάλα Διονη μου.. αλλά και η μαία που είδε το στήθος μου στο τελευταίο ραντεβού δεν μου είπε κάτι για γάλα ακόμα.. φαντάζομαι θα με ρωτούσε αν έπρεπε να έχει τρέξει γιατί μιλήσαμε για θηλασμο.. αχ εγώ δεν βάζω κάτι ακόμα στις θηλές και το σκεφτόμουν μήπως να ξεκινούσα κάτι, καλό αυτό που χρησιμοποιεις? και εμένα έχουν αλλάξει είναι πιο σκούρες και που και που έχω ένα τσούξιμο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε; Διαβάζω τα νέα σας και είπα να μπω σήμερα από τον υπολογιστή να σας στείλω. Ελπίζω να είστε στα ζεστά και να μη χρειαστεί να βγείτε αυτές τις μέρες καθόλου! Ο μόνος λόγος που θα βγω εγώ είναι αν χιονίσει, θα είναι για να βγάλω φωτογραφία με την κοιλίτσα και τα χιόνια!! 🕸️

Εμείς γυρίσαμε Αθήνα, είχαμε λίγα τρεξίματα τις τελευταίες μέρες στη Σύρο γιατί με έπιασε μια μανία εκκαθάρισης κι είχα δυο μέρες που πέταγα πράγματα! Και έχουμε συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό στην Αθήνα με τον άντρα μου, γιατί το σπίτι μας είναι γεμάτο πράγματα που έχουμε κληρονομήσει αλλά δε χρησιμοποιούμε! Ενημερωτικά, υπάρχει ένας οργανισμός που λέγεται Θεόφιλος στο Γαλάτσι και μαζεύει και δίνει πράγματα σε πολύτεκνες οικογένειες με οικονομικές δυσκολίες. Ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια, πάνες, λευκά είδη, συσκευασμένα τρόφιμα, ακόμα και έπιπλα σε συνεννόηση. Σας το λέω αν έχετε πράγματα που θέλετε να δώσετε να το έχετε υπόψιν σας. 

Σχετικά με τα ιατρικά μου, αυτή τη βδομάδα που μας πέρασε είχα διάφορα ραντεβού με γιατρούς. Με τη διατροφολόγο μου, που μου προσάρμοσε λίγο τα γεύματά μου για να μην ανεβαίνει πολύ το ζάχαρο. Με την ενδοκρινολόγο, που μου έδωσε κι αυτή κάποιες συμβουλές και μου είπε ότι οι τιμές μου δεν είναι ανησυχητικές για το μωρό. Θα συνεχίσω πάντως για τουλάχιστον 2 εβδομάδες να καταγράφω διατροφή και να μετράω καθημερινά ζάχαρο και θα τις ενημερώσω και τις δύο. 

Πήγαμε και στον γυναικολόγο και είδαμε την μικρή, όλα καλά και φυσιολογικά. Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι μου είπε ότι είναι 670 γραμμάρια. Μου φάνηκε λίγο μικρούλα, του το είπα αλλά μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το βάρος της. Την περίμενα λίγο βαρύτερη, αλλά μήπως μετράω μια βδομάδα επιπλέον; Μήπως ήμουν στην 26η κι όχι στην 27η; Τι να πω, μια ανησυχία μου δημιουργήθηκε αλλά αν δεν ανησυχεί αυτός, λέω να προσπαθήσω να μην ανησυχώ ούτε εγώ. Έκλεισα και το doppler μου στις 28/2! 

Κατά τ'άλλα, πήραμε το καρότσι 3 σε 1 από τον κουμπάρο μας αλλά ακόμα δεν τολμώ να το βγάλω από την κούτα!! Τι όγκος είναι αυτός ρε κορίτσια! Μας έδωσε και ένα μπανάκι με έξτρα στρωματάκι στήριξης. Πήγαμε και μια βόλτα από το Λητώ να δούμε μερικά πράγματα από κοντά και να πάρουμε μια ιδέα γιατί ο άντρας μου θα λείπει όλο τον Φεβρουάριο για δουλειά και είπαμε ας έχουμε ρίξει μια ματιά τώρα, μην τρέχουμε σαν τους ανίδεους τον Μάρτη με την κοιλιά στο στόμα και το άγχος! Κούνια εμείς δε θα πάρουμε ακόμα. Θα πάρουμε όμως σίγουρα παρκοκρέβατο με ένα καλό στρώμα γιατί μετά τον πρώτο μήνα, μάλλον θα πάμε στη Σύρο και επειδή γενικά ταξιδεύουμε αρκετά, ξέρουμε ότι θα μας χρειαστεί σίγουρα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2022 at 11:17 ΠΜ, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια ερώτηση;;; Σας τρέχει καθόλου γάλα από τις θηλες..;;; Εμένα δεν μου τρέχει καθόλου....και λέω είναι λογικό;; εντωμεταξυ ενώ έχω ξεκινήσει να βάζω purelan οι θηλές μου μπροστά φαίνονται κάπως κίτρινες σαν ξερές.... 

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ούτε και μένα έχει τρεξει καθόλου γάλα Διονη μου.. αλλά και η μαία που είδε το στήθος μου στο τελευταίο ραντεβού δεν μου είπε κάτι για γάλα ακόμα.. φαντάζομαι θα με ρωτούσε αν έπρεπε να έχει τρέξει γιατί μιλήσαμε για θηλασμο.. αχ εγώ δεν βάζω κάτι ακόμα στις θηλές και το σκεφτόμουν μήπως να ξεκινούσα κάτι, καλό αυτό που χρησιμοποιεις? και εμένα έχουν αλλάξει είναι πιο σκούρες και που και που έχω ένα τσούξιμο...

Κορίτσια μου, νωρίς δεν είναι ακόμα για να τρέξει γάλα από τις θηλές και για κρεμούλα; την είδα Διόνη μου αυτήν την κρέμα που λες, πρέπει να είναι πολύ καλή αλλά διαβάζω ότι τη χρησιμοποιούν κατά την περίοδο του θηλασμού και 2 βδομάδες πριν τον τοκετό για προετοιμασία των θηλών.  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

 

Κορίτσια μου, νωρίς δεν είναι ακόμα για να τρέξει γάλα από τις θηλές και για κρεμούλα; την είδα Διόνη μου αυτήν την κρέμα που λες, πρέπει να είναι πολύ καλή αλλά διαβάζω ότι τη χρησιμοποιούν κατά την περίοδο του θηλασμού και 2 βδομάδες πριν τον τοκετό για προετοιμασία των θηλών.  

 

Και εγώ έτσι νομίζω, είναι νωρίς ακόμα για γάλα.. για κρέμα για προετοιμασία των θηλών δεν ξέρω, η αδερφή μου έβαζε από όταν μπήκε στο μήνα της αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στάνταρ.. εγώ περιμένω από τη μαία να μου πει τι να κάνω και πότε, δεν έχω ξεκινήσει τίποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσι!! Ούτε εγώ έχω πάρει καρότσι ακόμα.. αυτή την εβδομάδα όμως λέω να πάω να το κλείσω, σκέφτομαι για το inglesina aptica quattro μου αρέσει πολύ αυτό το καρότσι.. και μάλλον θα δω μαζί και την κούνια- συρταριερα που θέλω μήπως ξεμπερδεψουμε από τα βαριά πραγματα.. εσύ πήγες τελικά εχτές? Διάλεξες κάποιο από τα τρία που είχες στο μυαλό σου να μας πεις εντυπώσεις?

Έλα αγάπη μου, τι κάνεις? Πως είσαι?? Βέβαια, πήγα!! Δεν κατέληξα όμως.. έκλεισα τα 2 από τα 3, και επειδή ευτυχώς ο άνθρωπος κατάλαβε πως δεεεεν υπάρχει περίπτωση να αποφασίσω, δώσαμε προκαταβολή, θα μου κρατήσει και τα 2 και μόλις αποφασίσω, θα τον πάρω να του πω.. απεκλισα το κικα μπου και έμεινα ανάμεσα στο perego και το bebe stars, με κλίση προς το perego, γιατί έχει και πολύ καλά σχολια για το καθισματακι αυτοκινήτου.. να τον έχει καλά ο Θεός αυτόν τον ανθρωπο!! Γιατί 2 ώρες πήγαινα βόλτα 2 καροτσια, και καθόταν δίπλα μου και με βοηθούσε μέχρι και για τις βίδες.. 🤣🤣🤣🤣 ωραίο το inglesina που λες, το είδα και αυτό, αλλά μου έπεφτε λίγο μεγάλο, βαρύ, δεν ξέρω..  όπως και κάποια άλλα που είδα, πολύ όμορφα, με πηγαίνανε βόλτα.. δεν τα πήγαινα.. 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

 

Ναι μπορεί να το είχαμε ξανά συζητήσει.. όντως όλα καλά φαίνονται στον υπέρηχο του γιατρού ίσως γι αυτό να το είπε..εσύ ξέρω εννοείται θα κάνεις την εξέταση.. εμείς θα δούμε, προς το παρόν ας περιμένω τα αποτελέσματα της καμπύλης να δούμε τι γίνεται και εκεί.. την έκανα χτες.. αφού δεν έβγαλα την αηδία που ήπια όλα καλά πήγαν μετά, βαρετά.. έκανα με την ευκαιρία και τις εξετάσεις του μήνα αίμα και ουρά και περιμένουμε.. πως είσαι εσύ αγάπη? 

 

στις πριν 22 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ούτε και μένα έχει τρεξει καθόλου γάλα Διονη μου.. αλλά και η μαία που είδε το στήθος μου στο τελευταίο ραντεβού δεν μου είπε κάτι για γάλα ακόμα.. φαντάζομαι θα με ρωτούσε αν έπρεπε να έχει τρέξει γιατί μιλήσαμε για θηλασμο.. αχ εγώ δεν βάζω κάτι ακόμα στις θηλές και το σκεφτόμουν μήπως να ξεκινούσα κάτι, καλό αυτό που χρησιμοποιεις? και εμένα έχουν αλλάξει είναι πιο σκούρες και που και που έχω ένα τσούξιμο...

Για το Doppler μην αγχώνεσαι αγάπη ...ο,τι σου πουν ... 

Την έκανες την καμπύλη ε; Είναι κάπως το ξέρω...εμένα μου θύμιζε σιρόπι που ρίχνουμε στα σιρόπια στα άλλα άγευστο που έχει μείνει μόνο η γλυκύτητα....αλλά μπορώ να πω δεν με ενοχλησε τόσο ....αλλά δεν παύει να είναι αηδια!!!!!! Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα;;;; 

Είμαι καλύτερα.... Ξαπλωμένη γιατί όταν σηκώνομαι βαραίνει το από κάτω μου και πονάω αλλά έστω σηκώνομαι....κάθομαι και καθιστή....οπότε είμαι σαφώς καλύτερα εγώ!!!

 

Κοίτα είναι η purelan είναι πολύ γνωστή. Νομίζω η καλύτερη.υπαρχει και της frezyderm δεν διάβασα όμως καλά λόγια. Και υπάρχει και της lansinol.στην ουσία αυτά είναι λανολινη. Κι εγώ δεν είχα ξανακουσει κάτι τέτοιο αλλά είναι κάπως σα βαζελίνη η υφή τους. Θυμάμαι όμως εσένα η μαία σου είχε πει είναι όλα καλά. Οπότε αν ήταν δε θα σου έλεγε να πάρεις. Στείλτης ένα μήνυμα αν έχετε επικοινωνία να τη ρωτήσεις. 

Σίγουρα θα θέλουμε κρεμουλα τέτοια στο θηλασμό..... Οπότε δεν είναι κακό να την πάρεις!

Πάντως ναι σκούρες έχουν γίνει και σε εμένα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε; Διαβάζω τα νέα σας και είπα να μπω σήμερα από τον υπολογιστή να σας στείλω. Ελπίζω να είστε στα ζεστά και να μη χρειαστεί να βγείτε αυτές τις μέρες καθόλου! Ο μόνος λόγος που θα βγω εγώ είναι αν χιονίσει, θα είναι για να βγάλω φωτογραφία με την κοιλίτσα και τα χιόνια!! 🕸️

Εμείς γυρίσαμε Αθήνα, είχαμε λίγα τρεξίματα τις τελευταίες μέρες στη Σύρο γιατί με έπιασε μια μανία εκκαθάρισης κι είχα δυο μέρες που πέταγα πράγματα! Και έχουμε συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό στην Αθήνα με τον άντρα μου, γιατί το σπίτι μας είναι γεμάτο πράγματα που έχουμε κληρονομήσει αλλά δε χρησιμοποιούμε! Ενημερωτικά, υπάρχει ένας οργανισμός που λέγεται Θεόφιλος στο Γαλάτσι και μαζεύει και δίνει πράγματα σε πολύτεκνες οικογένειες με οικονομικές δυσκολίες. Ρούχα, παπούτσια, παιχνίδια, πάνες, λευκά είδη, συσκευασμένα τρόφιμα, ακόμα και έπιπλα σε συνεννόηση. Σας το λέω αν έχετε πράγματα που θέλετε να δώσετε να το έχετε υπόψιν σας. 

Σχετικά με τα ιατρικά μου, αυτή τη βδομάδα που μας πέρασε είχα διάφορα ραντεβού με γιατρούς. Με τη διατροφολόγο μου, που μου προσάρμοσε λίγο τα γεύματά μου για να μην ανεβαίνει πολύ το ζάχαρο. Με την ενδοκρινολόγο, που μου έδωσε κι αυτή κάποιες συμβουλές και μου είπε ότι οι τιμές μου δεν είναι ανησυχητικές για το μωρό. Θα συνεχίσω πάντως για τουλάχιστον 2 εβδομάδες να καταγράφω διατροφή και να μετράω καθημερινά ζάχαρο και θα τις ενημερώσω και τις δύο. 

Πήγαμε και στον γυναικολόγο και είδαμε την μικρή, όλα καλά και φυσιολογικά. Το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι μου είπε ότι είναι 670 γραμμάρια. Μου φάνηκε λίγο μικρούλα, του το είπα αλλά μου είπε ότι είναι φυσιολογικό το βάρος της. Την περίμενα λίγο βαρύτερη, αλλά μήπως μετράω μια βδομάδα επιπλέον; Μήπως ήμουν στην 26η κι όχι στην 27η; Τι να πω, μια ανησυχία μου δημιουργήθηκε αλλά αν δεν ανησυχεί αυτός, λέω να προσπαθήσω να μην ανησυχώ ούτε εγώ. Έκλεισα και το doppler μου στις 28/2! 

Κατά τ'άλλα, πήραμε το καρότσι 3 σε 1 από τον κουμπάρο μας αλλά ακόμα δεν τολμώ να το βγάλω από την κούτα!! Τι όγκος είναι αυτός ρε κορίτσια! Μας έδωσε και ένα μπανάκι με έξτρα στρωματάκι στήριξης. Πήγαμε και μια βόλτα από το Λητώ να δούμε μερικά πράγματα από κοντά και να πάρουμε μια ιδέα γιατί ο άντρας μου θα λείπει όλο τον Φεβρουάριο για δουλειά και είπαμε ας έχουμε ρίξει μια ματιά τώρα, μην τρέχουμε σαν τους ανίδεους τον Μάρτη με την κοιλιά στο στόμα και το άγχος! Κούνια εμείς δε θα πάρουμε ακόμα. Θα πάρουμε όμως σίγουρα παρκοκρέβατο με ένα καλό στρώμα γιατί μετά τον πρώτο μήνα, μάλλον θα πάμε στη Σύρο και επειδή γενικά ταξιδεύουμε αρκετά, ξέρουμε ότι θα μας χρειαστεί σίγουρα. 

 

Αχ βρε κορίτσι μου πόσο χαίρομαι που είναι όλα καλά...να ξεκινήσω με τον υπέρηχο! Είσαι νομίζω σε μικρή εβδομάδα ακόμα.... Και θεωρώ γιατί τις εβδομάδες είναι μια χαρά... Μου έλεγε η γυναικολογος μου ότι το κοιτάνε με βάση τον περασμένο υπέρηχο και ανάλογα πόσο πήρε κρίνουν ανά εξελίχθηκε ομαλά η ανάπτυξη οπότε μην αγχώνεσαι. Λογικά θα είναι μέσα στα όρια!!! Τέλεια που κανονίσει και το Doppler και ηρεμησες! Άντε με το καλό ...εγώ ανυπομονώ ...έχω την άλλη Δευτέρα στις 31. 

Τώρα για το ζάχαρο τουλάχιστον δεν είναι επικίνδυνο για το μωράκι σου κι αυτό είναι το πιο θετικό για όλα!! Και εφόσον σε ελέγχουν οι γιατροί δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!!!! 

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν χώροι που μαζεύουν πραγματα για άστεγους κι έχω κι εγώ έναν καναπέ. Θα το ψάξω να δω αν έχουμε κι εδώ κάτι αντίστοιχο.νομιζα μόνο ότι μαζεύουν ρούχα..... Ευχαριστώ για την πληροφορία.θα γκουγκλαρω.

στις πριν 18 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

 

Κορίτσια μου, νωρίς δεν είναι ακόμα για να τρέξει γάλα από τις θηλές και για κρεμούλα; την είδα Διόνη μου αυτήν την κρέμα που λες, πρέπει να είναι πολύ καλή αλλά διαβάζω ότι τη χρησιμοποιούν κατά την περίοδο του θηλασμού και 2 βδομάδες πριν τον τοκετό για προετοιμασία των θηλών.  

 

 

στις πριν 18 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Και εγώ έτσι νομίζω, είναι νωρίς ακόμα για γάλα.. για κρέμα για προετοιμασία των θηλών δεν ξέρω, η αδερφή μου έβαζε από όταν μπήκε στο μήνα της αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στάνταρ.. εγώ περιμένω από τη μαία να μου πει τι να κάνω και πότε, δεν έχω ξεκινήσει τίποτα..

Να σας πω την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει κάποιον για το αν πρέπει να την βάζω και δεν είμαι και ιδιαίτερα τυπική στην εφαρμογή της ...ωστόσο ο λόγος που την βάζω είναι γιατί είναι ξερές.... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι είναι σαν κίτρινες μπροστά πέρα από σκούρες.... Τώρα για γάλα που τρέχει εγώ σήμερα μπαίνω 31 εβδομάδες. Ξέρω πως σε κάποιες κοπέλες τρέχει από τον πέμπτο αλλά δεν είναι και στάνταρ και αυτό το ξέρω. Για αυτό είπα να ρωτήσω εμπειρίες. Όσον αφορά την κρέμα όμως θα ρωτήσω μαία ακι εγώ να ξέρω. Να δει κι εμένα το στήθος μου να μου πει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...