Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέραααααα!!!! 

Εχθές έβαλα το τελευταίο πλυντήριο όρος το παρόν με τα πράγματα της μπεμπας!!! Και ξεκίνησα το σιδέρωμα!!! 

Είμαι για γέλια κορίτσια... Απλώνω ένα φορμακι το φιλάω, σιδερωνω ένα μπουρνουζακι το φιλάω χαχα 😂😂😂 

Εσείς σε τι φάση είστε με τις δουλειές; Εμένα θα με βοηθούσε η μαμά μου σε όλο αυτό, αλλά όπως σας είχα πει είχαν κολλήσει κοβιντ και τρομοκρατηθηκαμε λίγο και λέω δεν πειράζει σιγά σιγά θα τα κάνω μόνη μου.

Θα αρχίσω να ετοιμάζω και την βαλίτσα μου! Τα μόνα που μου έμειναν να πάρω είναι τα επιθέματα για το στήθος και οι σερβιετες. Πάνω σε αυτό εσείς τι θα πάρετε σερβιετες ή εσώρουχα μιας χρήσης; Και τις σερβιετες αυτές από πού της προμηθευόμαστε;

Αυτές τις μέρες νιώθω μια ευεξία σε σχέση με τις τελευταίες εβδομάδες και μπορώ να κάνω πιο εύκολα δουλειές.

Θα πάρετε θηλαστρο μαζί σας ή όχι; 

Επίσης είναι τρεις μέρες δύο νύχτες η παραμονή στην κλινική;

38 και σήμερα! @Διόνη και @Princess28 σας ακολουθωωωωωω... Αααααα τι χαρά είναι αυτή θεέ μου. 

ρε σεις σε λίγο θα κάνουμε πινακακι με τις ημερομηνίες από τις γεννήσεις!!! 

 

Αυτό το σετακι μας το πήρε η γιαγιά μας η μία εχθές μα δεν είναι τέλειο;

Screenshot_2022-02-20-17-53-04-364_com.facebook.katana.jpg

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Τι όμορφα ρουχαλάκια!! Με το καλό να τα φορέσει!!

Εγώ έχω πλύνει κάτι πετσετάκια, κουβερτάκια, σεντονάκια. Τα φορμάκια τα έχω στοιβαγμένα άπλυτα ακόμα σε μία πολυθρόνα στο σαλόνι και τα χαζεύω! Δεν έχω αφήσει τη μαμά μου να τα πλύνει γιατί μετά θα μπουν στην ντουλάπα και δε θέλω να τα αποχωριστώ ακόμα! 😇

Βαλίτσα θέλω κι εγώ να ετοιμάσω μέσα στις επόμενες μέρες. Θα κάνουμε λέτε διαφορετική τσάντα για τα ρουχαλάκια του μωρού; Θήλαστρο δε θα πάρω στο νοσοκομείο, επιθέματα και κρέμα για τις θηλές, ναι. Θέλω να παραγγείλω αυτές τις μέρες να μου έρθουν. Για τις σερβιέτες νόμιζα κι εγώ ότι δίνουν στο μαιευτήριο. 

Για τη διαμονή έχω καταλάβει ότι είναι 2 νύχτες ο φυσιολογικός τοκετός και 3 νύχτες η καισαρική. 

Παναγιά μου, πλησιάζει ο καιρός!!! Εγώ χθες μπήκα στον 8ο!! 🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Α εντάξει ! Άσχετο αλλά ψάρι τρώτε;;; Έχω κάποιες εβδομάδες που δεν μπορώ να το ακουμπήσω και φοβάμαι ότι το μωρό δεν παίρνει ω3 αλλά πραγματικά αηδιάζω...

Βρε αγαπάκι γι αυτο πιέζεσαι τόσο μωρέ! Είσαι πιο μινιον.το έχω ακούσει από πολλές κοπελίτσες! Υπομονή...βασικά κάνε πολύ μικρά γεύματα...εγώ ξέρεις τι κάνω; Βάζω φαγητό μεσημεριανό στις 2 και αφήνω το μισό στο πιατο και ξανατρωω στις 5 μόλις έρχεται ο άντρας μου.

Κάντο κάπως έτσι κοριτσάκι μου γιατί είσαι ακόμα σε μικρή εβδομάδα. 

Συγγνώμη δε θυμόμουν για τον μπαμπά σου! Εντάξει τότε...καλύτερα από τη μια....να είσαι κι εσύ πιο χαλαρή! 

Τρωμε και ψάρι μια φορά την εβδομάδα.. είμαι νωρίς ακόμα ναι, τι να κάνω, θα κάνω υπομονή, να περάσει ο καιρός..σε ευχαριστώ πολύ αγάπη μου.. 🥰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ωω 2800!! Υπέροχη η μπέμπα.. μπράβο.. καταλαβαίνω ότι ξενερωσατε αλλά είναι για καλό και πλέον φτάσατε καλά ως εδώ και κοντευετε να γνωρίσετε τη μικρούλα σας!! Οπότε λιγάκι υπομονή.. τωρα με τον κοβιντ πως γίνεται? Μπορείς να έχεις κάποιον μαζί σου ή να έρχεται επισκεπτήριο?

Ναι σαντουλι θα κάνω υπομονή πια!! Δεν πειράζει! Δεν έχω ιδέα...φαντάζομαι λίγο θα μπορούν να μπαίνουν μέσα να μην είμαι τελείως μόνη μου αλλά και να επιτρέπουν συνοδούς δε θα αφήσω κανέναν να κάτσει γιατί δε θέλω να τους ταλαιπωρήσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Βασικά .. πιστεύω για το θήλαστρο ότι το χρειάζεται η μανούλα όταν το μωρό θα είναι για λίγο στη θερμοκοιτίδα... Γιατί και η νύφη του αντρα μου το ίδιο έπαθε... Τώρα δεν ξέρω να σου πω και με σιγουριά!!! 

Ρώτα κι εσύ την κουνιάδα σου.... Ίσως κι αυτής μπήκε λίγο σε θερμοκοιτίδα.... Σε αυτήν την περίπτωση πάρτο κοντά.... Εμείς το αφήσαμε τελείως μετέωρο θα δούμε εκείνη τη στιγμή...ξέρω πως έχουν και στο νοσοκομείο...

Αχ τα χρεώνουν;;;δεν το ήξερα.... Ε τότε δεν το συζητώ να έχεις κοντά σου.

Εντωμεταξύ κι εγώ γεννάω μαζί με την νύφη του άντρα μου αν και εγώ έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα θα πάω πιο νωρίς!

Ναι εντάξει έννοειται δεν έχω πρόβλημα. Λέω βέβαια να πάρω κοντά μου άλλες πιτζάμες κι όχι τη βαλίτσα που είχα έτοιμη για τη γέννα. Δε θέλω μια εβδομάδα να τα χρησιμοποιήσω...θέλω να τα βάλω όταν θα έρθει το μωρό.

Μάλιστα θα την ρωτήσω το απόγευμα που θα μιλήσουμε. 

Καλά το σκέφτεσαι με τις πυτζάμες τώρα για την νοσηλεία πάρε άλλες και την βαλίτσα κράτα τα όλα καθαρά για όταν με το καλό έρθει το νινι μας!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Εγώ δεν είμαι πολύ καλά κορίτσι μου.. ειδικά την τελευταία εβδομάδα, δεν μπορώ να φάω τίποτα, τρώω λίγο με το ζόρι, φουσκώνω πολύ και υποφέρω όλη μερα. Πολύ βαριά νιώθω συνέχεια, κουράζομαι πολύ ευκολα κάποιες φορές μεγάλη πίεση χαμηλά. Δεν μπορώ το βράδυ να κοιμηθώ. Κάνω υπομονή με αυτά, αλλά έχω αφήσει πολλά πράγματα πίσω και δεν έχω δύναμη να τα κάνω. Ο γιατρός λέει υπομονή, να τρώω έστω λίγο 5 φορές κ να πίνω νερό, αλλά και έτσι υποφέρω και 5 φορές δεν τρώω.. μου είναι αδύνατον.. σκέψου το Σάββατο παντρεύεται ο αδερφός μου στην Αθήνα και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να παω.. κατά τα άλλα, δόξα το Θεό, πλέον βλέπουμε τις κινήσεις του μπεμπουλη στην κοιλιά μου, τον πιάνουμε, αντιδρά στις κινήσεις μας και στη φωνή και του μπαμπά.. έχουμε τρελαθει.. περιμένω την άλλη εβδομάδα να ξανακάνω την καμπύλη και τις υπόλοιπες εξετάσεις και να πάω στο γιατρό.. 

Έλα ρε ζορικο είναι αυτό με το φαγητό. Εμένα πάντως με βοηθάει πολύ το γιαούρτι στη χώνεψη και στις καούρες. 

Τώρα όσον αφορά την κούραση έτσι ήμουν πριν λίγο καιρό δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου έχεις από προχθές που νιώθω πάλι ότι μπορώ να κάνω πιο πολλά. 

Για τον γάμο δεν νομίζω να σε παρεξηγήσει κανένας κάνε όπως νιώθεις εσύ καλύτερα! 

Μα δεν είναι υπέροχες αυτές οι κινήσεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Α εντάξει ! Άσχετο αλλά ψάρι τρώτε;;; Έχω κάποιες εβδομάδες που δεν μπορώ να το ακουμπήσω και φοβάμαι ότι το μωρό δεν παίρνει ω3 αλλά πραγματικά αηδιάζω...

Βρε αγαπάκι γι αυτο πιέζεσαι τόσο μωρέ! Είσαι πιο μινιον.το έχω ακούσει από πολλές κοπελίτσες! Υπομονή...βασικά κάνε πολύ μικρά γεύματα...εγώ ξέρεις τι κάνω; Βάζω φαγητό μεσημεριανό στις 2 και αφήνω το μισό στο πιατο και ξανατρωω στις 5 μόλις έρχεται ο άντρας μου.

Κάντο κάπως έτσι κοριτσάκι μου γιατί είσαι ακόμα σε μικρή εβδομάδα. 

Συγγνώμη δε θυμόμουν για τον μπαμπά σου! Εντάξει τότε...καλύτερα από τη μια....να είσαι κι εσύ πιο χαλαρή! 

Κι εγώ δεν τρώω πολύ συχνά ψάρι γιατί δεν βγαίνω από το σπίτι πλέον με την έξαρση του ιού στο χωριό και ψάρια καλά έχει μόνο λαϊκή. 

Αλλά να ξέρεις ω3 παίρνεις και από άλλες τροφές όπως κουνουπίδι, λάχανο, ξηρούς καρπούς, ταχίνι.

Κι εγώ με το φαγητό κάπως έτσι το κάνω τρώω από λίγο πολλές φορές, αν και δεν αντιμετωπίζω γενικά κάποιο θέμα, το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω είναι ότι πεινάω συνέχεια συνέχεια όμως 😂.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! υπέροχο το σετακι σας!! Με γεια σας!! Μπαίνεις και εσύ στην τελική ευθεία από δουλειές, τι τέλεια!! Εμεις πάμε με βήμα χελώνας.. πολύ χαλαρή με βλέπω, δεν ξέρω γιατί.. ειμεστε στη φάση που σχεδόν αδειασαμε το δωμάτιο του μικρού ώστε να βαφτεί και να έρθουν τα επιπλακια μας. Επισης αποφασίσαμε τελικά τώρα τελευταία στιγμή να βάψουμε όλο το σπίτι εκτός από το παιδικό.. τέλος πάντων εγώ για τη βαλίτσα δεν έχω κοιτάξει απολύτως τίποτα ακόμα τώρα λέω να την ξεκινήσω σιγά σιγά.. για θηλαστρο πάντως ούτε εγώ θα πάρω ακόμα γιατί είναι κάτι που δεν ξέρεις αν θα σου χρειαστεί και αυτό θα είναι αργότερα για το σπίτι αν θες να βγάζεις γάλα.. στην κλινική δίνουν πάντως η αδερφή μου που μπήκαν τα μωρά θερμοκοιτίδα για λίγο της έδωσαν γιατι ήθελε να δίνει δικό της γάλα..

Ευχαριστούμε πολύ Σάντυ μου! Ναι ρε είπα να τα κάνω γιατί άμα τα αφήσω κι άλλο θα μείνουν έτσι και δεν μπορώ θα αγχώνομαι. Εμείς που βάψαμε το παιδικό τώρα πήραμε μπογιές που δεν μυρίζουν βέβαια είναι λίγο ακριβές και δεν ξέρω αν συμφέρουν για όλο το σπίτι.

Κατάλαβα εγώ αν δεν μου έδινε η κουνιάδα μου δεν θα έπαιρνα. Μπορεί να το ρίξω στην βαλίτσα να υπάρχει και αχρειαστο να είναι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucky39 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! 

Τι όμορφα ρουχαλάκια!! Με το καλό να τα φορέσει!!

Εγώ έχω πλύνει κάτι πετσετάκια, κουβερτάκια, σεντονάκια. Τα φορμάκια τα έχω στοιβαγμένα άπλυτα ακόμα σε μία πολυθρόνα στο σαλόνι και τα χαζεύω! Δεν έχω αφήσει τη μαμά μου να τα πλύνει γιατί μετά θα μπουν στην ντουλάπα και δε θέλω να τα αποχωριστώ ακόμα! 😇

Βαλίτσα θέλω κι εγώ να ετοιμάσω μέσα στις επόμενες μέρες. Θα κάνουμε λέτε διαφορετική τσάντα για τα ρουχαλάκια του μωρού; Θήλαστρο δε θα πάρω στο νοσοκομείο, επιθέματα και κρέμα για τις θηλές, ναι. Θέλω να παραγγείλω αυτές τις μέρες να μου έρθουν. Για τις σερβιέτες νόμιζα κι εγώ ότι δίνουν στο μαιευτήριο. 

Για τη διαμονή έχω καταλάβει ότι είναι 2 νύχτες ο φυσιολογικός τοκετός και 3 νύχτες η καισαρική. 

Παναγιά μου, πλησιάζει ο καιρός!!! Εγώ χθες μπήκα στον 8ο!! 🤰

Χαχαχαχα σε καταλαβαίνω απόλυτα κι εγώ θέλω συνέχεια Νάντα βλέπω και να τα μυρίζω. 

Ααααα κρέμα για τις θηλές ούτε που το σκέφτηκα πάλι καλά που το είπες! Εγώ θα πάρω γιατί έχω ακούσει ότι τις χρεώνουν και ακριβά μάλιστα. Ότι δίνουν για το μωρό είναι δωρεάν και ότι περνούν οι μαμάδες χρεώνεται, τουλάχιστο εκεί που θα πάω εγώ. 

Ναι κι εγώ έτσι έχω καταλάβει τέλεια θα περάσει.τσακ μπαμ... 

Άντε με το καλό ρε πω πω πλησιάζουμε όλες στην τελική ευθεία αααα.... εγώ 34+3 σήμερα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

@Dreamer1 χαχαχαχα κορίτσι μου "σας ακολουθώ" λέει!!! Λοιπόν!!!! Κάτσε να σου απαντήσω! Μ αρέσουν αυτά τα οργανωτικά εμένα!!! 

Καταρχάς κι εγώ τρέλα είχα πάθει με τα ρουχαλάκια!!!!! Το ίδιο με εσένα και τώρα που είναι έτοιμα πάω και ανοίγω συνέχεια τη συρταριερα χαχαχαχχα 🤣 

Συγκεκριμένα,η βαλίτσα μου έχει ένα κουτάκι με εσώρουχα μιας χρήσης (4τμχ) και 4 εσώρουχα δικά μου . Παράλληλα έχω πάρει σερβιετες πολύ μεγαλες ! Εμένα μου είπε η αδερφή του άντρα μου ότι ίσως να μη με φτασουν κι έτσι πήρα κι άλλα...αλλά νομίζω πρέπει να σου δίνουν στην ιδιωτική κλινική. Βέβαια στη θέση σου δε θα ρίσκαραν θα έπαιρνα κι εγώ μαζί μου! Και στο δημόσιο δίνουν σερβιετες αλλά εγώ πήρα κι άλλες!

Θηλαστρο δεν πηρα καθόλου. Δεν ξέρω πως θα πάει. Θέλω να θηλάσω αλλά αφήνω παραθυράκι ανοιχτό. Όμως έχουμε βρει ποιο θα πάρουμε και θα πάει ο άντρας μου να το πάρει αν θηλάσω.αλλα πολύ αργότερα.δεν το χρειάζεσαι για το μαιευτήριο νομίζω αγαπάκι. Αφού θα είσαι συνέχεια με το μωρό.κι αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι και το μωράκι μπει θερμοκοιτίδα σου δίνουν νοσοκομειακό θηλαστρο στο νοσοκομείο που είναι πολύ καλό!

Όσο για το πινακακι να δω ποια θα το κάνει ?? 🤣🤣🤣Όλες θα γένναμε ταυτόχρονα!!! 

Μα τι ωραίο σετ είναι αυτό κορίτσι μου!!!!είναι φοβερό!!! Με γεια να το χαρεί το κοριτσάκι σου!!Θα είναι το πρώτο του;;;; Έχεις βρει τι θα του βάλεις πρώτο;;;εγώ έφτιαξα μια τσαντουλα με το πρώτο του ξεχωριστή!!!

 

 

Να σας πω λίγο και τα νέα μου;;;

Πήγαμε χτες στο γιατρό. Η μικρή καλά έχει φτάσει γύρω στα 2800.... Στον καρδιοτοκογραφο δεν έχω συσπάσεις καθόλου και ο τράχηλος που κοίταξε ο γιατρός είναι πολύ καλός! Όμως!!!!!αχ!!! Μου είπε Δευτέρα να πάω πάλι και μάλλον θα μπω για νοσηλεία! Τελείως προληπτικά επειδή έχω τα θέματα μου! Έχουμε λίγο ξενερώσει με τον άντρα μου....αλλά λέμε ο,τι είναι για καλό. Τι να πω... Για γέννα μου είπε την εβδομάδα μετά την καθαρά Δευτέρα αλλά δεν μου έδωσε ακριβή ημερομηνία. Αν και μου είπε πιο καλά θα ήταν γύρω στις 14 αλλά νομίζω ότι θα με κρατήσουν μιάμιση εβδομάδα μέσα και θα με βάλουν για καισαρική. 🤷🤷🤷🤷 Αναμένουμε τη Δευτέρα λοιπόν....

Διόνη μου, τι φανταστικά νέα είναι αυτά!!! Μπράβο κατ'αρχάς για τη μικρή σου και τα κιλάκια της. Μια χαρά κορίτσι, έτοιμη να σας έρθει στην αγκαλιτσα σας! 

Μη στενοχωριέσαι και μη ξενερώνεις για το διάστημα της νοσηλείας. Σκέψου ότι θα είσαι στο νοσοκομείο και ό,τι προκύψει θα αντιμετωπιστεί άμεσα. Είναι μεγάλη ασφάλεια που θα είσαι εκεί, μην το σκέφτεσαι αρνητικά. Έχεις πιάσει τελική ευθεία, θυμήσου πόσο δρόμο έχεις διανύσει κορίτσι μου! ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Εγώ δεν είμαι πολύ καλά κορίτσι μου.. ειδικά την τελευταία εβδομάδα, δεν μπορώ να φάω τίποτα, τρώω λίγο με το ζόρι, φουσκώνω πολύ και υποφέρω όλη μερα. Πολύ βαριά νιώθω συνέχεια, κουράζομαι πολύ ευκολα κάποιες φορές μεγάλη πίεση χαμηλά. Δεν μπορώ το βράδυ να κοιμηθώ. Κάνω υπομονή με αυτά, αλλά έχω αφήσει πολλά πράγματα πίσω και δεν έχω δύναμη να τα κάνω. Ο γιατρός λέει υπομονή, να τρώω έστω λίγο 5 φορές κ να πίνω νερό, αλλά και έτσι υποφέρω και 5 φορές δεν τρώω.. μου είναι αδύνατον.. σκέψου το Σάββατο παντρεύεται ο αδερφός μου στην Αθήνα και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να παω.. κατά τα άλλα, δόξα το Θεό, πλέον βλέπουμε τις κινήσεις του μπεμπουλη στην κοιλιά μου, τον πιάνουμε, αντιδρά στις κινήσεις μας και στη φωνή και του μπαμπά.. έχουμε τρελαθει.. περιμένω την άλλη εβδομάδα να ξανακάνω την καμπύλη και τις υπόλοιπες εξετάσεις και να πάω στο γιατρό.. 

Αχ βρε κουνελάκι, ταλαιπωρείσαι λίγο. Υπομονή, μπορεί να είναι παροδικό. Ίσως πιέζεται το στομαχάκι σου από τη μήτρα αυτές τις μέρες και καταλαγιάσει σε λίγο. Προσπάθησε να τρως ελαφριά γεύματα, χωρίς σάλτσες πχ. Ή γεύματα που σου αρέσουν πολύ κι ας είναι μικρές οι ποσότητες. Και να μην ξαπλώνεις μετά. 

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ναι είμαι και κοντή και δεν έχω πάρει και κιλά.. είμαι 32-33 ( έχω ψιλομπερδευτει με αυτό) και ο μπέμπης είναι μεγάλος.. γι αυτό πιέζομαι έτσι.. διατροφη δεν κάνω, δεν χρειάζεται οι μετρήσεις μου είναι καλές. Τρώω ελάχιστα.. χωρίς ψωμί, αλλά φαγητά κανονικά, όσπρια, λαχανικά, 1-2 φορές κρέας κτλ, όπως έκανα πριν αλλά ελάχιστη ποσότητα.. όσο για το γάμο, δεν θα έχει γλέντι, λόγω του μπαμπά μας, δεν έχει κανείς τη διάθεση... ένα απλό οικογενειακό τραπέζι.. 

Μαζί είμαστε εμείς με ΠΗΤ 22/4. Είμαστε στην 32η (31+) εκτός κι αν σου είπε ο γιατρός ότι είσαι νωρίτερα. Άμα είναι μεγάλος ο μπέμπης σας, γι'αυτό θα νιώθεις λογικά τη δυσφορία στο στομάχι. Υπομονή κορίτσι μου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Ναι σαντουλι θα κάνω υπομονή πια!! Δεν πειράζει! Δεν έχω ιδέα...φαντάζομαι λίγο θα μπορούν να μπαίνουν μέσα να μην είμαι τελείως μόνη μου αλλά και να επιτρέπουν συνοδούς δε θα αφήσω κανέναν να κάτσει γιατί δε θέλω να τους ταλαιπωρήσω!!!

Ναι καλά θα κάνεις Διονη μου.. τους χρειάζεσαι ξεκούραστους στην πορεία με τη γέννα.. γιατί δεν είναι και λίγες οι μέρες που θα κάτσεις μέσα. εγώ ρώτησα τη μαια πώς έχουν τα πράγματα στο μαιευτήριο που θα γεννήσω και μου είπε ότι δεν επιτρέπεται ο άντρας μου να μείνει βράδυ αν είμαι με άλλες κοπέλες στο ίδιο δωμάτιο αλλά επιτρέπεται να έρθει σε ώρες επισκεπτηρίου με τεστ κοβιντ ( νομίζω ραπίντ) ενώ σε μονοκλινο επιτρέπεται να είναι συνέχεια μαζί μου (με τεστ πάλι) αλλά δεν επιτρέπεται να αλλάξω σύνοδο στην πορεία..Α και εννοείται στον τοκετό επιτρέπεται να είναι κανονικά μαζί μου, αυτό μου το είχε πει ο γιατρός από την αρχή.. τα έχουμε όλα έχουμε και τα μέτρα για τον κορονοιο να σκεφτόμαστε.. καλά η μάνα μου θα σκάσει που δεν θα μπορεί να έρθει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ευχαριστούμε πολύ Σάντυ μου! Ναι ρε είπα να τα κάνω γιατί άμα τα αφήσω κι άλλο θα μείνουν έτσι και δεν μπορώ θα αγχώνομαι. Εμείς που βάψαμε το παιδικό τώρα πήραμε μπογιές που δεν μυρίζουν βέβαια είναι λίγο ακριβές και δεν ξέρω αν συμφέρουν για όλο το σπίτι.

Κατάλαβα εγώ αν δεν μου έδινε η κουνιάδα μου δεν θα έπαιρνα. Μπορεί να το ρίξω στην βαλίτσα να υπάρχει και αχρειαστο να είναι... 

Και εγώ τέτοιες οικολογικές θα πάρω που δεν μυρίζουν καθόλου.. ε αφού το έχεις εννοείται ριξτο στη βαλίτσα.. ποιο θηλαστρο σου έδωσε? Είναι ευχαριστημένη? Για πες να έχουμε μια ιδέα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Α εντάξει ! Άσχετο αλλά ψάρι τρώτε;;; Έχω κάποιες εβδομάδες που δεν μπορώ να το ακουμπήσω και φοβάμαι ότι το μωρό δεν παίρνει ω3 αλλά πραγματικά αηδιάζω...

Βρε αγαπάκι γι αυτο πιέζεσαι τόσο μωρέ! Είσαι πιο μινιον.το έχω ακούσει από πολλές κοπελίτσες! Υπομονή...βασικά κάνε πολύ μικρά γεύματα...εγώ ξέρεις τι κάνω; Βάζω φαγητό μεσημεριανό στις 2 και αφήνω το μισό στο πιατο και ξανατρωω στις 5 μόλις έρχεται ο άντρας μου.

Κάντο κάπως έτσι κοριτσάκι μου γιατί είσαι ακόμα σε μικρή εβδομάδα. 

Συγγνώμη δε θυμόμουν για τον μπαμπά σου! Εντάξει τότε...καλύτερα από τη μια....να είσαι κι εσύ πιο χαλαρή! 

Εγώ τρώω ψαράκι μια φορά την εβδομάδα, δε με έχει ενοχλήσει κάτι ακόμα. 

Για το Ω3 μην ανησυχείς, υπάρχει πλούσιο σε ξηρούς καρπούς. Η διατροφολόγος μου έχει πει πάντα με το φρούτο μου να τρώω ξηρούς καρπούς για καλύτερη απορρόφηση Ω3. Ο πιο πλούσιος ξηρός καρπός σε Ω3 είναι τα καρύδια και επίσης μπορείς να τρως σπασμένο λιναρόσπορο. Εγώ βάζω ένα κουταλάκι κάθε πρωί πάνω στο ταχίνι μου. 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Αχ υπομονή κορίτσι μου!! Τόσο έντονα το έχεις αυτό με το φαγητό? Και εμένα έχει αρχίσει και πιέζει και νιώθω συνέχεια πρησμένη μόλις φάω κυρίως από το απόγευμα και μετά αλλά παρόλα αυτά τρώω και μετά είμαι χάλια και το μετανιώνω.. καούρες έχεις? Εγώ είμαι συχνά με gaviscon.. οι δουλειές άστα.. και εγώ όπως έγραψα πιο πάνω έχω αφήσει παρα πολλά πίσω και να δούμε τι θα γίνει γιατί έχω μεγάλο θέμα με τη μέση, μιλάμε για πολύ πόνο.. για το γάμο να κάνεις όπως θα σου είναι καλύτερα.. όλοι καταλαβαίνουν την κατάσταση τώρα..πάνω από όλα τα μπεμπακια τώρα..

Κορίτσια μου, εγώ ακόμα δεν έχω κάποια ενόχληση με το φαγητό. Μάλιστα χθες που είχα ραντεβού με τη διατροφολόγο μου, μου είπε ότι τώρα που μπήκα στον 8ο, πρέπει να καταναλώνω γύρω στις 400-500 θερμίδες περισσότερες κάθε μέρα. Ένα φρούτο με ξηρούς καρπούς και μία φρυγανιά με ταχίνι και μισή μερίδα παραπάνω φαγητό. Και να αυξήσω και την ποσότητα του νερού.

Ευτυχώς η αλήθεια είναι ότι μου έχει ανοίξει και η όρεξη αυτό το διάστημα, οπότε αυτό που κάνω είναι να προσθέτω κι άλλα μικρά γευματάκια, γιατί να φάω περισσότερο στο κυρίως γεύμα ή βραδινό, μου φαίνεται too much. Έτρωγα δηλαδή μία φορά ανάμεσα σε πρωινό και μεσημεριανό, τώρα τρώω 2. Το ίδιο και το απόγευμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Χαχαχαχα σε καταλαβαίνω απόλυτα κι εγώ θέλω συνέχεια Νάντα βλέπω και να τα μυρίζω. 

Ααααα κρέμα για τις θηλές ούτε που το σκέφτηκα πάλι καλά που το είπες! Εγώ θα πάρω γιατί έχω ακούσει ότι τις χρεώνουν και ακριβά μάλιστα. Ότι δίνουν για το μωρό είναι δωρεάν και ότι περνούν οι μαμάδες χρεώνεται, τουλάχιστο εκεί που θα πάω εγώ. 

Ναι κι εγώ έτσι έχω καταλάβει τέλεια θα περάσει.τσακ μπαμ... 

Άντε με το καλό ρε πω πω πλησιάζουμε όλες στην τελική ευθεία αααα.... εγώ 34+3 σήμερα!!! 

Στο Γένεσις εννοείς ότι τα χρεώνουν? Καλά τρελοί είναι οι άνθρωποι? Αφού όταν φεύγεις σου δίνουν ένα σωρό πραγματακια για να έχεις στο σπίτι, όταν τα ζητάς εκεί να τα χρησιμοποιήσεις στα χρεώνουν? Κουφό δεν είναι? Ρώτησα προχτές την κολλητή μου που γέννησε πριν πέντε μήνες εκει τι δίνουν για να έχω μια ιδέα και μου είπε ότι έφυγε με ένα κάρο πράγματα, κυρίως βέβαια για το μωρό αλλά σίγουρα είχε μέσα και 2 κρέμες για θηλές η μία ήταν η purelan και η άλλη frezyderm νομίζω.. εσύ βέβαια βάλε μια κρεμουλα στη βαλίτσα να είσαι σίγουρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Lucky39 είπε:

Εγώ τρώω ψαράκι μια φορά την εβδομάδα, δε με έχει ενοχλήσει κάτι ακόμα. 

Για το Ω3 μην ανησυχείς, υπάρχει πλούσιο σε ξηρούς καρπούς. Η διατροφολόγος μου έχει πει πάντα με το φρούτο μου να τρώω ξηρούς καρπούς για καλύτερη απορρόφηση Ω3. Ο πιο πλούσιος ξηρός καρπός σε Ω3 είναι τα καρύδια και επίσης μπορείς να τρως σπασμένο λιναρόσπορο. Εγώ βάζω ένα κουταλάκι κάθε πρωί πάνω στο ταχίνι μου. 

Κορίτσια μου, εγώ ακόμα δεν έχω κάποια ενόχληση με το φαγητό. Μάλιστα χθες που είχα ραντεβού με τη διατροφολόγο μου, μου είπε ότι τώρα που μπήκα στον 8ο, πρέπει να καταναλώνω γύρω στις 400-500 θερμίδες περισσότερες κάθε μέρα. Ένα φρούτο με ξηρούς καρπούς και μία φρυγανιά με ταχίνι και μισή μερίδα παραπάνω φαγητό. Και να αυξήσω και την ποσότητα του νερού.

Ευτυχώς η αλήθεια είναι ότι μου έχει ανοίξει και η όρεξη αυτό το διάστημα, οπότε αυτό που κάνω είναι να προσθέτω κι άλλα μικρά γευματάκια, γιατί να φάω περισσότερο στο κυρίως γεύμα ή βραδινό, μου φαίνεται too much. Έτρωγα δηλαδή μία φορά ανάμεσα σε πρωινό και μεσημεριανό, τώρα τρώω 2. Το ίδιο και το απόγευμα. 

Α μια χαρα σε βρίσκω.. από το να φας μεγαλύτερη ποσότητα εννοείται καλύτερα περισσότερα μικρά γεύματα.. αλλά κανεις και καλή διατροφή με παρακολούθηση από διατροφοογο.. εγώ δεν θες να ξέρεις τι τρώω.. και μετά αναρωτιέμαι γιατί έχω ξινιλες καούρες.. πριν λίγο δεν μπόρεσα να αντισταθώ σε μια σοκολάτα μετά το μεσημεριανό και φυσικά πάλι είμαι με σιρόπι για την καούρα.. θέλω να πω ότι τα προκαλώ σε μεγάλο βαθμό τα ζόρια, σε λίγο ο μπέμπης θα φωναξει από την κοιλια και θα μου πει 'φτανει δεν έχουμε άλλο χώρο εδώ μεσα'.. με έχει αφήσει χαλαρή ο γιατρός στη διατροφή όπως καταλάβατε και εγώ πάραχαλαρωσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Και εγώ τέτοιες οικολογικές θα πάρω που δεν μυρίζουν καθόλου.. ε αφού το έχεις εννοείται ριξτο στη βαλίτσα.. ποιο θηλαστρο σου έδωσε? Είναι ευχαριστημένη? Για πες να έχουμε μια ιδέα...

Της nuk είναι την βόλεψε αρκετά από όσο ξέρω γιατί μόνο με αυτό μπορούσε να δώσει γάλα στο δεύτερο παιδί γιατί είχαν τραυματιστεί οι θηλές της. 

Screenshot_2022-02-23-18-53-24-389_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέραααααα!!!! 

Εχθές έβαλα το τελευταίο πλυντήριο όρος το παρόν με τα πράγματα της μπεμπας!!! Και ξεκίνησα το σιδέρωμα!!! 

Είμαι για γέλια κορίτσια... Απλώνω ένα φορμακι το φιλάω, σιδερωνω ένα μπουρνουζακι το φιλάω χαχα 😂😂😂 

Εσείς σε τι φάση είστε με τις δουλειές; Εμένα θα με βοηθούσε η μαμά μου σε όλο αυτό, αλλά όπως σας είχα πει είχαν κολλήσει κοβιντ και τρομοκρατηθηκαμε λίγο και λέω δεν πειράζει σιγά σιγά θα τα κάνω μόνη μου.

Θα αρχίσω να ετοιμάζω και την βαλίτσα μου! Τα μόνα που μου έμειναν να πάρω είναι τα επιθέματα για το στήθος και οι σερβιετες. Πάνω σε αυτό εσείς τι θα πάρετε σερβιετες ή εσώρουχα μιας χρήσης; Και τις σερβιετες αυτές από πού της προμηθευόμαστε;

Αυτές τις μέρες νιώθω μια ευεξία σε σχέση με τις τελευταίες εβδομάδες και μπορώ να κάνω πιο εύκολα δουλειές.

Θα πάρετε θηλαστρο μαζί σας ή όχι; 

Επίσης είναι τρεις μέρες δύο νύχτες η παραμονή στην κλινική;

38 και σήμερα! @Διόνη και @Princess28 σας ακολουθωωωωωω... Αααααα τι χαρά είναι αυτή θεέ μου. 

ρε σεις σε λίγο θα κάνουμε πινακακι με τις ημερομηνίες από τις γεννήσεις!!! 

 

Αυτό το σετακι μας το πήρε η γιαγιά μας η μία εχθές μα δεν είναι τέλειο;

Screenshot_2022-02-20-17-53-04-364_com.facebook.katana.jpg

Καλησπέραα!!!🌸

Πολύ όμορφο σετάκι μεγεια!!💕❤️

Εγώ από ρούχα της μπέμπας είναι όλα πλυμένα σιδερωμένα στο συρτάρι…από τα δικά μου τώρα για τη βαλίτσα, τα περισσότερα τα έχω αγοράσει, αλλά ακόμα περιμένω κάτι πραγματάκια να έρθουν, να τα πλύνω να αρχίσω να φτιάχνω τη βαλίτσα σιγά σιγά ..!

Έχω ακόμα καιρό θέλω να ελπίζω ότι θα πάω μέχρι τέλος Μάρτη οπότε δεν αγχώνομαι🤣

Για τις σερβιέτες και τα εσώρουχα μιας χρήσης που λες, εγώ λέω να μην πάρω γιατί δίνουν στο νοσοκομείο κάτι τέλεια, που αυτά με καταβόλεψαν την πρώτη φορά…ήταν κάτι εσώρουχα σαν διχτάκι και κάτι σερβιέτες πολύ μεγάλες..είχα πάρει και σπίτι όσα μου περίσσεψαν φαντάσου..μετά όταν τελείωσαν είχα πάρει σαν πάνες ακράτειας φαντάσου(τραγικό🤣) γιατί είχα αρκετό αίμα..και μετά κάτι μεγάλες σερβιέτες…θα δεις στην πορεία τι θα σε βολέψει..εμένα πάνες μου έχει μείνει ακόμα ένα πακέτο..

Θήλαστρο δε θα πάρω, ούτε την πρώτη φορά είχα πάρει..αφού θα είμαστε εκεί θα δίνουμε βυζί κατευθείαν😆 αν χρειαστείς σου δίνουν εκεί ούτως ή άλλως..αν έχεις βέβαια το δικό σου και το θέλεις μπορείς να το πάρεις μαζί σου, κ το πολύ πολύ να μη χρειαστεί..

Να σου πω την αλήθεια με τις μέρες κ τις νύχτες το μπερδεύω..νομίζω 3 νύχτες είχα κάτσει που έκανα φυσιολογικό..σίγουρα στην καισαρική είναι ένα βράδυ παραπάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

@Dreamer1 χαχαχαχα κορίτσι μου "σας ακολουθώ" λέει!!! Λοιπόν!!!! Κάτσε να σου απαντήσω! Μ αρέσουν αυτά τα οργανωτικά εμένα!!! 

Καταρχάς κι εγώ τρέλα είχα πάθει με τα ρουχαλάκια!!!!! Το ίδιο με εσένα και τώρα που είναι έτοιμα πάω και ανοίγω συνέχεια τη συρταριερα χαχαχαχχα 🤣 

Συγκεκριμένα,η βαλίτσα μου έχει ένα κουτάκι με εσώρουχα μιας χρήσης (4τμχ) και 4 εσώρουχα δικά μου . Παράλληλα έχω πάρει σερβιετες πολύ μεγαλες ! Εμένα μου είπε η αδερφή του άντρα μου ότι ίσως να μη με φτασουν κι έτσι πήρα κι άλλα...αλλά νομίζω πρέπει να σου δίνουν στην ιδιωτική κλινική. Βέβαια στη θέση σου δε θα ρίσκαραν θα έπαιρνα κι εγώ μαζί μου! Και στο δημόσιο δίνουν σερβιετες αλλά εγώ πήρα κι άλλες!

Θηλαστρο δεν πηρα καθόλου. Δεν ξέρω πως θα πάει. Θέλω να θηλάσω αλλά αφήνω παραθυράκι ανοιχτό. Όμως έχουμε βρει ποιο θα πάρουμε και θα πάει ο άντρας μου να το πάρει αν θηλάσω.αλλα πολύ αργότερα.δεν το χρειάζεσαι για το μαιευτήριο νομίζω αγαπάκι. Αφού θα είσαι συνέχεια με το μωρό.κι αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι και το μωράκι μπει θερμοκοιτίδα σου δίνουν νοσοκομειακό θηλαστρο στο νοσοκομείο που είναι πολύ καλό!

Όσο για το πινακακι να δω ποια θα το κάνει ?? 🤣🤣🤣Όλες θα γένναμε ταυτόχρονα!!! 

Μα τι ωραίο σετ είναι αυτό κορίτσι μου!!!!είναι φοβερό!!! Με γεια να το χαρεί το κοριτσάκι σου!!Θα είναι το πρώτο του;;;; Έχεις βρει τι θα του βάλεις πρώτο;;;εγώ έφτιαξα μια τσαντουλα με το πρώτο του ξεχωριστή!!!

 

 

Να σας πω λίγο και τα νέα μου;;;

Πήγαμε χτες στο γιατρό. Η μικρή καλά έχει φτάσει γύρω στα 2800.... Στον καρδιοτοκογραφο δεν έχω συσπάσεις καθόλου και ο τράχηλος που κοίταξε ο γιατρός είναι πολύ καλός! Όμως!!!!!αχ!!! Μου είπε Δευτέρα να πάω πάλι και μάλλον θα μπω για νοσηλεία! Τελείως προληπτικά επειδή έχω τα θέματα μου! Έχουμε λίγο ξενερώσει με τον άντρα μου....αλλά λέμε ο,τι είναι για καλό. Τι να πω... Για γέννα μου είπε την εβδομάδα μετά την καθαρά Δευτέρα αλλά δεν μου έδωσε ακριβή ημερομηνία. Αν και μου είπε πιο καλά θα ήταν γύρω στις 14 αλλά νομίζω ότι θα με κρατήσουν μιάμιση εβδομάδα μέσα και θα με βάλουν για καισαρική. 🤷🤷🤷🤷 Αναμένουμε τη Δευτέρα λοιπόν....

Χαχα γέλασα που λες μου αρέσουν αυτά τα οργανωτικά😆 εγώ σου λέω έχεις ωροσκόπο παρθένο και σου έκαναν λάθος..μετά τον λέων είναι ο παρθένος ούτως ή άλλως😆

Σου απάντησα και στο άλλο για τα υπόλοιπα🤗 Οπότε ακριβή ημερομηνία δε σου έδωσε, αλλά θα πάτε μέχρι το πολύ 14 ε;

Άντε να δούμε τι θα σου πει τη Δευτέρα❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Έλα ρε ζορικο είναι αυτό με το φαγητό. Εμένα πάντως με βοηθάει πολύ το γιαούρτι στη χώνεψη και στις καούρες. 

Τώρα όσον αφορά την κούραση έτσι ήμουν πριν λίγο καιρό δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου έχεις από προχθές που νιώθω πάλι ότι μπορώ να κάνω πιο πολλά. 

Για τον γάμο δεν νομίζω να σε παρεξηγήσει κανένας κάνε όπως νιώθεις εσύ καλύτερα! 

Μα δεν είναι υπέροχες αυτές οι κινήσεις;;;

Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ε Σ !!!!! τα αντέχεις όλα!! Και είσαι μόνο με το χαμόγελο.. ❤️❤️🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Της nuk είναι την βόλεψε αρκετά από όσο ξέρω γιατί μόνο με αυτό μπορούσε να δώσει γάλα στο δεύτερο παιδί γιατί είχαν τραυματιστεί οι θηλές της. 

Screenshot_2022-02-23-18-53-24-389_com.android.chrome.jpg

Ωραία αφού τη βόλεψε μια χαρά..θα το έχω στα υπόψιν, εγώ απλώς και μόνο τα έχω κοιτάξει, σκέφτομαι όμως για κάνα ηλεκτρικο δεν ξέρω.. το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα το πάρω από τώρα γιατι δεν ξέρω αν θα το χρειαστώ.. τα κοιτάω να έχω μια ιδέα σε περίπτωση που θηλάζω και χρειαστεί να γυρίσω στη δουλειά να μην τα ψάχνω τελευταία στιγμή γιατί δεν έχω και κάποια να μου δώσει, η αδερφή μου το χρειάζεται αφού γέννησε πρόσφατα και η κουνιαδα μου δεν θήλασε ποτέ.. εσύ αφού το έχεις ήδη μια χαρά θα σε βολεψει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Αχ βρε κουνελάκι, ταλαιπωρείσαι λίγο. Υπομονή, μπορεί να είναι παροδικό. Ίσως πιέζεται το στομαχάκι σου από τη μήτρα αυτές τις μέρες και καταλαγιάσει σε λίγο. Προσπάθησε να τρως ελαφριά γεύματα, χωρίς σάλτσες πχ. Ή γεύματα που σου αρέσουν πολύ κι ας είναι μικρές οι ποσότητες. Και να μην ξαπλώνεις μετά. 

 

Μαζί είμαστε εμείς με ΠΗΤ 22/4. Είμαστε στην 32η (31+) εκτός κι αν σου είπε ο γιατρός ότι είσαι νωρίτερα. Άμα είναι μεγάλος ο μπέμπης σας, γι'αυτό θα νιώθεις λογικά τη δυσφορία στο στομάχι. Υπομονή κορίτσι μου ❤️

Μαζί είμαστε κορίτσι μου ναι!! Απλά μπερδεύτηκα λίγο την τελευταία φορά γιατί έβγαινε μεγάλος ο μπεμπουλης και κάτι είπε και ο γιατρός ότι μπορεί να έρθει λίγο νωρίτερα.. μόνο τα ζυμαρικά δεν με πειράζουν.. που τρελαίνομαι κιόλας.. αλλά 1 φορά την εβδομάδα και από αυτά τρώω ( τρώω όμως) θα μπορούσα κάθε μέρα αλλά φοβάμαι για ζάχαρο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ναι καλά θα κάνεις Διονη μου.. τους χρειάζεσαι ξεκούραστους στην πορεία με τη γέννα.. γιατί δεν είναι και λίγες οι μέρες που θα κάτσεις μέσα. εγώ ρώτησα τη μαια πώς έχουν τα πράγματα στο μαιευτήριο που θα γεννήσω και μου είπε ότι δεν επιτρέπεται ο άντρας μου να μείνει βράδυ αν είμαι με άλλες κοπέλες στο ίδιο δωμάτιο αλλά επιτρέπεται να έρθει σε ώρες επισκεπτηρίου με τεστ κοβιντ ( νομίζω ραπίντ) ενώ σε μονοκλινο επιτρέπεται να είναι συνέχεια μαζί μου (με τεστ πάλι) αλλά δεν επιτρέπεται να αλλάξω σύνοδο στην πορεία..Α και εννοείται στον τοκετό επιτρέπεται να είναι κανονικά μαζί μου, αυτό μου το είχε πει ο γιατρός από την αρχή.. τα έχουμε όλα έχουμε και τα μέτρα για τον κορονοιο να σκεφτόμαστε.. καλά η μάνα μου θα σκάσει που δεν θα μπορεί να έρθει..

Ωχ ! Και τι σκέφτεσαι να κάνεις αγαπάκι;θα κλείσετε μονοκλινο;;;; Είναι θέμα τώρα αυτό κι εγώ θα ήθελα τη μαμά μου και δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται και σε εμένα στο νοσοκομείο θα μάθω από Δευτέρα. Ιδανικά να ήταν όπως παλιά πριν κόβιντ ο άντρας μας και κάποιες ώρες η μητέρα μας!!! Αλλά τώρα είναι χάλια τα πράγματα.εντωμεταξυ αν γεννουσαμε καλοκαίρι είναι σίγουρη θα ήταν πιο χαλαρά όλα! Πάντως καλό που σε εσάς υπάρχει έστω η επιλογή μονοκλινου. Στο δημόσιο μου είπαν ΑΝ βρούμε......φυσικά επί πληρωμή κι εκεί αλλά μπορεί να μη βρούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χαχα γέλασα που λες μου αρέσουν αυτά τα οργανωτικά😆 εγώ σου λέω έχεις ωροσκόπο παρθένο και σου έκαναν λάθος..μετά τον λέων είναι ο παρθένος ούτως ή άλλως😆

Σου απάντησα και στο άλλο για τα υπόλοιπα🤗 Οπότε ακριβή ημερομηνία δε σου έδωσε, αλλά θα πάτε μέχρι το πολύ 14 ε;

Άντε να δούμε τι θα σου πει τη Δευτέρα❤️❤️

Χαχαχαχαχα τελικά ναι ένας παρθένος ξεπροβάλλει από μέσα μου τι να πω 🤷🤣  

Όχι δε μου έδωσε αγαπάκι ...λογικά όσο θα είμαι μέσα θα μου πει....στην αναμονή κι εγώ! Πάντως όπως το είπες μέχρι 14.θα δω τι μου έγραψες και στην άλλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Στο Γένεσις εννοείς ότι τα χρεώνουν? Καλά τρελοί είναι οι άνθρωποι? Αφού όταν φεύγεις σου δίνουν ένα σωρό πραγματακια για να έχεις στο σπίτι, όταν τα ζητάς εκεί να τα χρησιμοποιήσεις στα χρεώνουν? Κουφό δεν είναι? Ρώτησα προχτές την κολλητή μου που γέννησε πριν πέντε μήνες εκει τι δίνουν για να έχω μια ιδέα και μου είπε ότι έφυγε με ένα κάρο πράγματα, κυρίως βέβαια για το μωρό αλλά σίγουρα είχε μέσα και 2 κρέμες για θηλές η μία ήταν η purelan και η άλλη frezyderm νομίζω.. εσύ βέβαια βάλε μια κρεμουλα στη βαλίτσα να είσαι σίγουρη..

Εντωμεταξύ άσχετο αλλά κι εγώ ξέρω ότι δίνουν άπειρα.... Μια φίλη μας μας έδωσε από ιδιωτικό ένα σωρό κρέμες φρεζυντερμ και πουρελαν δειγματακια κανονικά σε φιαλίδιο (μια χάρτινη σακούλα ! ) Και δύο κουτιά επιθέματα!!!!!!! Επειδή δεν τα χρησιμοποίησε!! Δεν ξέρω για το Γένεσις συγκεκριμένα αλλά δίνουν άπειρα! 

Επίσης άκουσα ότι και στο δημόσιο περνάνε και σου αφήνουν δειγματακια και δεν το ήξερα αυτό! Ήξερα μόνο για πάνες που σου δίνουν και για το σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Διόνη μου, τι φανταστικά νέα είναι αυτά!!! Μπράβο κατ'αρχάς για τη μικρή σου και τα κιλάκια της. Μια χαρά κορίτσι, έτοιμη να σας έρθει στην αγκαλιτσα σας! 

Μη στενοχωριέσαι και μη ξενερώνεις για το διάστημα της νοσηλείας. Σκέψου ότι θα είσαι στο νοσοκομείο και ό,τι προκύψει θα αντιμετωπιστεί άμεσα. Είναι μεγάλη ασφάλεια που θα είσαι εκεί, μην το σκέφτεσαι αρνητικά. Έχεις πιάσει τελική ευθεία, θυμήσου πόσο δρόμο έχεις διανύσει κορίτσι μου! ❤️

 

Ναι φίλη μου!!!! Έχεις απόλυτο δίκιο!!! Κι εγώ χτες το μόνο που κάνω είναι να το επεξεργάζομαι και να το αποδέχομαι! Σκέφτομαι λίγο και τον άντρα μου που θα είναι μόνος του ...έχει τους γονείς του αλλά ξέρω ότι του αρέσει στο σπίτι μας είναι άνετος ...αλλά εντάξει είμαι κομπλέ τώρα! Ο,τι είναι για καλό για το νινακι μας! Άντε άντε ! Μπήκες και εσύ 8ο!!!!! Με το καλό τα μωράκια μας έρχονται!!!! ♥️♥️♥️👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...