Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κιρσοκήλη.Χειρουργειο η εξωσωματική?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!Με τον άντρα μου έχουμε ελεύθερες επαφες αρκετό καιρό,τον τελευταίο ενάμιση χρόνο προσπαθούμε εντατικά για μωράκι, χωρίς αποτέλεσματα όμως!Οποτε αρχίσαμε το ψάξιμο.Πρωτα έκανα ορμονικές κ σαλπιγγογραφια εγώ,όλα τέλεια!Προχθές έκανε ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα και σοκ!4.000.000 σπερματοζωάρια χωρίς καθόλου κίνηση.Κινηση μηδέν.Το είδαμε στο χαρτί κ δεν το πιστεύαμε.Πηγαμε κατευθείαν σε ουρολόγο ο οποίος και διέγνωσε κιρσοκήλη.Μας είπε κατευθείαν για χειρουργείο και μας έδωσε πιθανότητες μέχρι 50% να φτιάξει το σπερμοδιαγραμμα λόγω ηλικίας του άντρα μου.36 εκείνος 34 εγώ.Τον ρώτησα αν σίγουρα φτιάξει μετά και δεν θα χάσω 6-12 μήνες ακόμα μέσα στο άγχος και τα κλάματα.Μου είπε ότι είμαι μικρή ακόμα και δεν χρειάζεται να βιάζομαι όταν του είπα ότι έχουμε στο μυαλό μας και την εξωσωματική.Ηθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς αντιμετωπίζει/σε το ίδιο πρόβλημα και πως έπραξε?Αξίζει να περιμένουμε κ να προσπαθήσουμε για φυσιολογική σύλληψη κ οσο χρόνο χρειαστεί?Να πω εδώ ότι ήδη έχω κλεισει ραντεβού στον Τσιριγώτη ώστε να παρουμε πληροφορίες σχετικά με την μικρογονοιμοποιηση.Ειμαι τόσο μπερδεμένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να κρατήσετε το θαυματακι σας! 
 

ο άντρας μου στα 27 είχε 3ου βαθμού κιρσοκηλη η οποία ψηλαφιζόταν κ τα σπερμοδιαγράμματα ήταν χαλια 

χειρουργήθηκε μας είπαν ότι υπάρχουν πιθανότητες κ να μην φτιάξει το σπερμα κ ότι μπορεί να χρειάζονται πιο πολλές επαφές 

 

εν τέλη επειδή εγώ ήμουν 22 δν είχαμε τότε στο μυαλό μας την τεκνοποίηση αλλά 2 χρόνια αργότερα (ο άντρας μ 29 εγώ 24) εμεινα έγκυος με μια μόνο επαφή στο πρώτο μας παιδάκι κ τώρα 2 χρόνια μετά (31 ο αντρασ Μ κ εγώ 26) εμεινα πάλι έγκυος με μια μόνο επαφή στο δεύτερο παιδάκι μας! 
Άρα θα σου πω ότι όλα γίνονται 

μονο με για επαφή πιάσαμε κ τις δυο φορές κ ας ήταν οι πιθανότητες πιο λίγες 

Κάναμε μόνο ένα σπερμοδιαγραμμα 6 μήνες μετά την εγχείρηση που ήταν βελτιωμένο κ έκτοτε δν ξανά έκανε γιατί τον άγχωνε αλλά εφόσον κάνουμε παιδάκια δν ξανά δώσαμε σημασία 

 

Όλα θα πάνε καλά να το ξέρεις κ όλα γίνονται ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλησπέρα σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να κρατήσετε το θαυματακι σας! 
 

ο άντρας μου στα 27 είχε 3ου βαθμού κιρσοκηλη η οποία ψηλαφιζόταν κ τα σπερμοδιαγράμματα ήταν χαλια 

χειρουργήθηκε μας είπαν ότι υπάρχουν πιθανότητες κ να μην φτιάξει το σπερμα κ ότι μπορεί να χρειάζονται πιο πολλές επαφές 

 

εν τέλη επειδή εγώ ήμουν 22 δν είχαμε τότε στο μυαλό μας την τεκνοποίηση αλλά 2 χρόνια αργότερα (ο άντρας μ 29 εγώ 24) εμεινα έγκυος με μια μόνο επαφή στο πρώτο μας παιδάκι κ τώρα 2 χρόνια μετά (31 ο αντρασ Μ κ εγώ 26) εμεινα πάλι έγκυος με μια μόνο επαφή στο δεύτερο παιδάκι μας! 
Άρα θα σου πω ότι όλα γίνονται 

μονο με για επαφή πιάσαμε κ τις δυο φορές κ ας ήταν οι πιθανότητες πιο λίγες 

Κάναμε μόνο ένα σπερμοδιαγραμμα 6 μήνες μετά την εγχείρηση που ήταν βελτιωμένο κ έκτοτε δν ξανά έκανε γιατί τον άγχωνε αλλά εφόσον κάνουμε παιδάκια δν ξανά δώσαμε σημασία 

 

Όλα θα πάνε καλά να το ξέρεις κ όλα γίνονται ❤️❤️❤️❤️

Καλησπέρα!Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου♥️Το πρώτο σπερμοδιαγραμμα του άντρα σου ήταν με μηδενική κίνηση και μετά την εγχείρηση ανέβηκε?Δεν ξέρω κατά πόσο θα βελτιωθεί,κάνεις δεν μου εγγυάται και σκέφτομαι ότι ίσως χάσω χρόνο τσάμπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Καλησπέρα!Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου♥️Το πρώτο σπερμοδιαγραμμα του άντρα σου ήταν με μηδενική κίνηση και μετά την εγχείρηση ανέβηκε?Δεν ξέρω κατά πόσο θα βελτιωθεί,κάνεις δεν μου εγγυάται και σκέφτομαι ότι ίσως χάσω χρόνο τσάμπα!

σ ευχαριστώ να σαι καλά ❤️
λοιπόν του άντρα μου ήταν την πρώτη ώρα είχαν 20% κινητικότητα που την 6η ώρα έφταναν εντελώς ακίνητα 

κ είχαν το 65% τους ανώμαλες μορφές δλδ δν ήταν μόνο η κινητικότητα πολύ χαμηλή ήταν κ οι Ανώμαλες μορφές άρα δν μπορούσαν να γονιμοποιηθουν κ αυτά που μπορεί να κινούνταν ! 
 

για μας δεν το συζητώ η εγχείρηση ήταν υποχρεωτική διότι αυτό το πλέγμα των αγγείων είχε μεγαλώσει παρά πολύ ούτως η άλλως 

(έγραψα πάνω λάθος το βαθμό ήταν 1ου βαθμού η αγγείωση κ φάνηκε κ με τριπλεξ-υπέρηχο που είχαμε κάνει) 

 

εγω θα σας πρότεινα ανεξάρτητα από το τι θα αποφασίσετε να κάνετε όσον αφορά την γονιμοποίηση, εάν πρέπει να χειρουργηθεί να χειρουργηθεί γ αυτό το θέμα γιατί παίζει ρόλο κ στην αιμάτωση της περιοχής κ αυτό μεγαλώνει! Βέβαια τον βαθμό της κατάστασης μπορεί να σας τον πει μόνο ο ουρολόγος γιατί μπορεί να σας δώσει λίγο χρόνο παραπάνω να προσπαθήσετε πριν χειρουργηθεί 

εμας ηταν πολύ άμεσο το πρόβλημα ανεξάρτητα κινητικότητας κτλ κτλ 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ αυτό που θέλω απλά να σου πω ξανά είναι ότι κ με 50% πιθανότητες όπως έλεγαν κ σε εμάς πιάνουμε πολύ εύκολα παιδί κ τίποτα δεν είναι χαμένο επειδή ο άντρας μπορεί να έχει κιρσοκηλη 

Εμείς εξαρχής αποφασίσαμε να πιστέψουμε στο 50% υπέρ μας κ ποτε το αντίθετο κ όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδιά δν μας πέρασε από το μυαλό ότι δν θα μπορούμε απλά είπαμε ότι θα κάνουμε πολλές προσπάθειες να όμως που με μια επαφή πιάνουμε

Κ ένα φυσιολογικό ζευγάρι χωρίς προβλήματα μπορεί να χρειαστεί φυσιολογικά πάλι ίσως κ χρόνο να πιάσει 
αρα οι πιθανότητες είναι πιθανότητες κ τίποτα παραπάνω 

αν κ εσυ έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις κ είσαι γόνιμη κ υγιής αξίζει να το προσπαθήσετε με το χειρουργείο πριν μπείτε στην διαδικασία της εξωσωματικής που είναι πιο δύσκολη 

 

ομως ότι κ να αποφασίσετε να έχετε πίστη ❤️❤️❤️

ολα μπορούν να γίνουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...
στις On 9/8/2021 at 12:19 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Εγώ αυτό που θέλω απλά να σου πω ξανά είναι ότι κ με 50% πιθανότητες όπως έλεγαν κ σε εμάς πιάνουμε πολύ εύκολα παιδί κ τίποτα δεν είναι χαμένο επειδή ο άντρας μπορεί να έχει κιρσοκηλη 

Εμείς εξαρχής αποφασίσαμε να πιστέψουμε στο 50% υπέρ μας κ ποτε το αντίθετο κ όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδιά δν μας πέρασε από το μυαλό ότι δν θα μπορούμε απλά είπαμε ότι θα κάνουμε πολλές προσπάθειες να όμως που με μια επαφή πιάνουμε

Κ ένα φυσιολογικό ζευγάρι χωρίς προβλήματα μπορεί να χρειαστεί φυσιολογικά πάλι ίσως κ χρόνο να πιάσει 
αρα οι πιθανότητες είναι πιθανότητες κ τίποτα παραπάνω 

αν κ εσυ έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις κ είσαι γόνιμη κ υγιής αξίζει να το προσπαθήσετε με το χειρουργείο πριν μπείτε στην διαδικασία της εξωσωματικής που είναι πιο δύσκολη 

 

ομως ότι κ να αποφασίσετε να έχετε πίστη ❤️❤️❤️

ολα μπορούν να γίνουν 

Γεια σου κορίτσι μου!Συγνώμη που άργησα να απαντήσω♥️Σε ευχαριστώ κ πάλι που μπήκες στην διαδικασία να μου απαντήσεις.Μετα κ το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα μας είπε κ ο ουρολόγος καλύτερα να προχωρήσουμε σε εξωσωματική.Ειναι κ 36 ο άντρας μου.Σκεφτομαστε ομως μετά την εξωσωματική να προχωρήσουμε σε χειρουργειο.Θα πάρουμε κ δεύτερη γνώμη.Να είσαι καλά γερή κ δυνατή να χαίρεσαι τα μωράκια σου.Με το καλοοοο♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ημουν 35 και ο αντρας μου 37 οταν καναμε την εγχειριση κιρσοκηλης. Δεν ειδαμε καμια σπουδαια βελτιωση.Η εγχειριση εγινε Ιουλιο του 18. Ειχα μεινει μαλιστα τοτε εγκυος φυσιολογικα και παλινδρομησε.Πριν την εγχειριση.Ιουνιο/Ιουλιο του 19 καναμε εξωσωματικη.36 εγω πλεον.Αποκτησαμε ενα μωρακι.Δεν ξερω αν βοηθησε στον κατακερματισμο,γιατι τον ελεγξαμε μετα την κιρσοκηλη και οχι πιο πριν και ηταν χαμηλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η angrybird83 είπε:

Εγω ημουν 35 και ο αντρας μου 37 οταν καναμε την εγχειριση κιρσοκηλης. Δεν ειδαμε καμια σπουδαια βελτιωση.Η εγχειριση εγινε Ιουλιο του 18. Ειχα μεινει μαλιστα τοτε εγκυος φυσιολογικα και παλινδρομησε.Πριν την εγχειριση.Ιουνιο/Ιουλιο του 19 καναμε εξωσωματικη.36 εγω πλεον.Αποκτησαμε ενα μωρακι.Δεν ξερω αν βοηθησε στον κατακερματισμο,γιατι τον ελεγξαμε μετα την κιρσοκηλη και οχι πιο πριν και ηταν χαμηλος.

Γεια σου κορίτσι μου!Να σου ζήσει το μωράκι σου ♥️♥️♥️Κ εμείς δεν θέλουμε να χάσουμε άλλο χρόνο με χειρουργεία,ήδη αργήσαμε να το κοιταξουμε.Κατακερματισμο οπωσδήποτε,ε?Θυμάσαι τι άλλες εξετάσεις κάνατε για το σπέρμα?Σε τι φάση ήταν το δικό σας σπερμοδιαγραμμα?

Εμεις το πρώτο

4.000.000 ml

0% κινητικότητα

Στο δεύτερο

1.400.000 ml

2% κινητικότητα

40% φυσιολογικές μορφές

Σε απλά όμως μικροβιολογικά.Μας είπε ο εξωσωματιστης ότι θα του κάνει κ εκείνος βέβαια.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!Να σου ζήσει το μωράκι σου ♥️♥️♥️Κ εμείς δεν θέλουμε να χάσουμε άλλο χρόνο με χειρουργεία,ήδη αργήσαμε να το κοιταξουμε.Κατακερματισμο οπωσδήποτε,ε?Θυμάσαι τι άλλες εξετάσεις κάνατε για το σπέρμα?Σε τι φάση ήταν το δικό σας σπερμοδιαγραμμα?

Εμεις το πρώτο

4.000.000 ml

0% κινητικότητα

Στο δεύτερο

1.400.000 ml

2% κινητικότητα

40% φυσιολογικές μορφές

Σε απλά όμως μικροβιολογικά.Μας είπε ο εξωσωματιστης ότι θα του κάνει κ εκείνος βέβαια.

 

Θυμαμαι,ναι.

Το πρωτο ηταν 15 εκ,17% κινητικοτητα νομιζω και 3 τα εκατο φυσιολογικες μορφες. Το δευτερο ηταν 20 εκ,20% κινητικοτητα και 4 τοις εκατο φυσιολογικες μορφες.Την ημερα της ωοληψιας ηταν 10 εκ και 17 τα εκατο κινητικοτηα,αν θυμαμαι καλα. Ναι,κατακερματισμο να κανετε γιατι αν ειναι υψηλος,υπαρχει θεμα. Τωρα που ισως κανουμε αλλη μια προσπαθεια για δευτερο,ενδεχεται να κανουμε και fish-ανευπλοειδιες σπερματος γιατι ο συζυγος ειναι 40. Ακριβη εξεταση ομως ρε συ.250 συν το κουριερ βιολογικου υλικου να το στειλει γιατι ειμαστε μακρια..310!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η angrybird83 είπε:

Θυμαμαι,ναι.

Το πρωτο ηταν 15 εκ,17% κινητικοτητα νομιζω και 3 τα εκατο φυσιολογικες μορφες. Το δευτερο ηταν 20 εκ,20% κινητικοτητα και 4 τοις εκατο φυσιολογικες μορφες.Την ημερα της ωοληψιας ηταν 10 εκ και 17 τα εκατο κινητικοτηα,αν θυμαμαι καλα. Ναι,κατακερματισμο να κανετε γιατι αν ειναι υψηλος,υπαρχει θεμα. Τωρα που ισως κανουμε αλλη μια προσπαθεια για δευτερο,ενδεχεται να κανουμε και fish-ανευπλοειδιες σπερματος γιατι ο συζυγος ειναι 40. Ακριβη εξεταση ομως ρε συ.250 συν το κουριερ βιολογικου υλικου να το στειλει γιατι ειμαστε μακρια..310!

Καλά άστο!Είναι μην μπλέξουμε με αυτά.Απο κει κ έπειτα όλο πληρώνουμε απ' ότι βλεπω.Δεν γράφεται αυτή η εξέταση?Σου εύχομαι σύντομα να ξεκινήσεις και να αποκτήσει το μωράκι σου ένα αδερφάκι♥️Σας είπε ο γιατρός σας να την κάνετε αυτή την εξέταση,λόγω ηλικίας?Αφού δεν υπήρξε πρόβλημα στην πρώτη...η θέλει να αποκλεισει πιθανότητες?Θα κάνεις την διαδικασία πάλι από την αρχή? Σόρρυ ρωτάω πολλά!Το χω αυτό😂

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Καλά άστο!Είναι μην μπλέξουμε με αυτά.Απο κει κ έπειτα όλο πληρώνουμε απ' ότι βλεπω.Δεν γράφεται αυτή η εξέταση?Σου εύχομαι σύντομα να ξεκινήσεις και να αποκτήσει το μωράκι σου ένα αδερφάκι♥️Σας είπε ο γιατρός σας να την κάνετε αυτή την εξέταση,λόγω ηλικίας?Αφού δεν υπήρξε πρόβλημα στην πρώτη...η θέλει να αποκλεισει πιθανότητες?Θα κάνεις την διαδικασία πάλι από την αρχή? Σόρρυ ρωτάω πολλά!Το χω αυτό😂

 

 

Δεν γραφεται.Ασ'τα.Ναι,λογω ηλικιας ειναι λιγο πιο επιφοβος.Μια φιλη μου εχει κανει 2 εξωσωματικες και δεν απεδωσαν.Της ελεγαν οτι φταιει η ηλικια της. Μετα της ειπαν να κανουν και αυτη την εξεταση και εχει και ο συζυγος θεμα τελικα. Εχει μεινει 1 εμβρυο αλλα θελω να κανω και αλλα γιατι με το 1 ειναι λιγες οι πιθανοτητες.Καλα κανεις και ρωτας και να ρωτας ο,τι θες. Οταν ειχα στην αρχη αποριες με βοηθησαν πολλες κοπελες.Αλλες το επαιζαν πολλη ιστορια και βοηθεια καμια,ποτε δεν θα καταλαβω γιατι το εκαναν αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η angrybird83 είπε:

Δεν γραφεται.Ασ'τα.Ναι,λογω ηλικιας ειναι λιγο πιο επιφοβος.Μια φιλη μου εχει κανει 2 εξωσωματικες και δεν απεδωσαν.Της ελεγαν οτι φταιει η ηλικια της. Μετα της ειπαν να κανουν και αυτη την εξεταση και εχει και ο συζυγος θεμα τελικα. Εχει μεινει 1 εμβρυο αλλα θελω να κανω και αλλα γιατι με το 1 ειναι λιγες οι πιθανοτητες.Καλα κανεις και ρωτας και να ρωτας ο,τι θες. Οταν ειχα στην αρχη αποριες με βοηθησαν πολλες κοπελες.Αλλες το επαιζαν πολλη ιστορια και βοηθεια καμια,ποτε δεν θα καταλαβω γιατι το εκαναν αυτο.

Καλησπερα κορίτσι μου!Είναι απίστευτο πόσες εξετάσεις χρειάζονται τελικά σε αυτό το μονοπάτι 😳Καλή αρχή σου εύχομαι!Οι άνθρωποι δεν είμαστε όλοι ίδιοι.Παντου υπάρχει το καλό κ το κακό.

Στην αρχή διάβαζα ότι το θέμα του σπέρματος,ξεπερνιέται πολυ εύκολα στην εξωσωματική κ ήμουν κουλ.Τωρα συνειδητοποιώ ότι θέλει αρκετό ψάξιμο κ αυτό κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι πριν καν ξεκινήσω😌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Καλησπερα κορίτσι μου!Είναι απίστευτο πόσες εξετάσεις χρειάζονται τελικά σε αυτό το μονοπάτι 😳Καλή αρχή σου εύχομαι!Οι άνθρωποι δεν είμαστε όλοι ίδιοι.Παντου υπάρχει το καλό κ το κακό.

Στην αρχή διάβαζα ότι το θέμα του σπέρματος,ξεπερνιέται πολυ εύκολα στην εξωσωματική κ ήμουν κουλ.Τωρα συνειδητοποιώ ότι θέλει αρκετό ψάξιμο κ αυτό κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι πριν καν ξεκινήσω😌

Μην αγχωνεσαι.Οπως καναμε εμεις παιδι,ετσι θα κανετε και εσεις. Καλυτερα εξετασεις απο πριν,να ξερει κανεις που βαδιζει,παρα να ψαχνεται μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...