Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περίδεση σε δίδυμη κύηση


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι στην 17 εβδομάδα σε δίδυμη κύηση από εξωσωματική και χθες έκανα περίδεση τραχήλου γιατί είχε μειωθεί κάτω από 25mm. Υπάρχει κάποια μανούλα που σε δίδυμα που έκανε περίδεση και μπόρεσε να κρατήσει τα μωράκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Δήμητρα Κ. είπε:

Καλησπέρα, είμαι στην 17 εβδομάδα σε δίδυμη κύηση από εξωσωματική και χθες έκανα περίδεση τραχήλου γιατί είχε μειωθεί κάτω από 25mm. Υπάρχει κάποια μανούλα που σε δίδυμα που έκανε περίδεση και μπόρεσε να κρατήσει τα μωράκια;

H @annie! μας κ πηγαν όλα περιφημα!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου κ να προσεχεις. Όλα καλά θα πανε... Με το καλό!!! Είναι όνειρο θα τρελαθείτε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

H @annie! μας κ πηγαν όλα περιφημα!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου κ να προσεχεις. Όλα καλά θα πανε... Με το καλό!!! Είναι όνειρο θα τρελαθείτε... 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Μου δίνεις κουράγιο!Μακάρι!!! Προσέχω πολύ είμαι στο κρεβάτι και παίρνω και προγεστερόνη. Σε ποια εβδομάδα αν επιτρέπεται είχε γίνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Δήμητρα Κ. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Μου δίνεις κουράγιο!Μακάρι!!! Προσέχω πολύ είμαι στο κρεβάτι και παίρνω και προγεστερόνη. Σε ποια εβδομάδα αν επιτρέπεται είχε γίνει;

Αν θυμάμαι καλά μετά τη Β επιπέδου ? Θα σου τα πει εκείνη καλυτερα όταν δει το μήνυμα.. Όλα καλά θα πανε εννοείται!!!Δε ακουλουθεις τις οδηγίες του γιατρου σου, θα ξεκουράζεσαι. θα θα δουλευεις εννοείται.. Κ όλα Καλα!!! Περνάει ο καιρός κ θα έρθουν τα πλασματακια σας.. Τι περιμενεις? Εγώ έχω δυο κοριτσάκια 3,5 μηνών.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Αν θυμάμαι καλά μετά τη Β επιπέδου ? Θα σου τα πει εκείνη καλυτερα όταν δει το μήνυμα.. Όλα καλά θα πανε εννοείται!!!Δε ακουλουθεις τις οδηγίες του γιατρου σου, θα ξεκουράζεσαι. θα θα δουλευεις εννοείται.. Κ όλα Καλα!!! Περνάει ο καιρός κ θα έρθουν τα πλασματακια σας.. Τι περιμενεις? Εγώ έχω δυο κοριτσάκια 3,5 μηνών.. 

Να σου ζήσουν!!!! Να είστε πάντα ευτυχισμένοι!!! Και  εμείς δύο κοριτσάκια περιμένουμε!!!! Δεν κάνω τίποτα και δουλειά δεν θα ξαναπάω. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ,  μακάρι να φτάσουν στον 9ομήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Δήμητρα Κ. είπε:

Καλησπέρα, είμαι στην 17 εβδομάδα σε δίδυμη κύηση από εξωσωματική και χθες έκανα περίδεση τραχήλου γιατί είχε μειωθεί κάτω από 25mm. Υπάρχει κάποια μανούλα που σε δίδυμα που έκανε περίδεση και μπόρεσε να κρατήσει τα μωράκια;

Με το καλό τα μωράκια σου! Είναι πολύ συνηθισμένο το θέμα με τον τράχηλο στην δίδυμη κύηση αλλά θέλω να σου πω ότι η συντριπτική πλειοψηφία τα πάει περίφημα! Το κακό είναι ότι στα δίδυμα οι περισσότεροι γιατροί δεν κάνουν περίδεση και προσπαθούν να το αντιμετωπίσουν με πιο συντηρητικούς τρόπους (προγεστερόνη, ακινησία,  πεσσό όπως στη δική μου περίπτωση). Παρόλα αυτά και αυτές οι κυησεις έχουν αίσιο τέλος. Ο λόγος που δεν κάνουν είναι νομίζω γιατί υπάρχει ο κίνδυνος κατά τη διάρκεια της διαδικασίας μπορεί να γίνει ρήξη μεμβρανών. Εσύ αφού πέρασες και αυτόν τον σκόπελο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Εγώ πέρασα την μισή εγκυμοσύνη στο κρεβάτι με σχεδόν εξαλειμμενο τραχηλο αλλά γέννησα κανονικα στο μηνα μου. Αν ειχα κάνει περίδεση θα ήμουν πιο ήσυχη, θα μπορούσα να κινηθώ τουλάχιστον χωρίς το φόβο μην σπάσουν τα νερά. Και η @Magaiver μας έκανε περίδεση και γέννησε κι αυτή τελειόμηνα μωρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ  πολύ !!!!!! Μου δίνετε πολύ κουράγιο!!!!!! Μου είχε πει και ο γιατρός τους κινδύνους, αλλά έπρεπε να το κάνουμε. Επίσης, μας είπε ότι οι έρευνες δεν είναι ξεκάθαρες για το αν η περίδεση μπορεί να κρατήσει τα δίδυμα, αλλά η κλινική πράξη διαφέρει. Είμαι ακόμη στις πρώτες μέρες και είμαι πολύ τρομαγμένη για το αν θα πάνε όλα καλά. Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!! Να ζήσουν σε όλες σας τα παιδάκια σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2021 at 8:22 ΜΜ, ο/η Δήμητρα Κ. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Μου δίνεις κουράγιο!Μακάρι!!! Προσέχω πολύ είμαι στο κρεβάτι και παίρνω και προγεστερόνη. Σε ποια εβδομάδα αν επιτρέπεται είχε γίνει;

Καλησπέρα κοπέλα μου!! Έκανα περιδεση στην 25η βδομάδα με τραχηλο κάτω από 15χιλιοστα με χοάνη. Γέννησα προγραμματισμένα 36+2!! Γενικά δεν έκανα κ πολλά αλλά δεν ήμουν τελείως ξάπλα. Την έβγαζα στον καναπέ κ μέχρι την αυλή. Από την 32η κ μετά ξεθαρεψα λίγο κ μπορεί να πήγαινα ένα μάρκετ τη βδομάδα για βόλτα. Όλα καλά θα πάνε!! Με το καλό τα μωράκια σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!! Έκανα περιδεση στην 25η βδομάδα με τραχηλο κάτω από 15χιλιοστα με χοάνη. Γέννησα προγραμματισμένα 36+2!! Γενικά δεν έκανα κ πολλά αλλά δεν ήμουν τελείως ξάπλα. Την έβγαζα στον καναπέ κ μέχρι την αυλή. Από την 32η κ μετά ξεθαρεψα λίγο κ μπορεί να πήγαινα ένα μάρκετ τη βδομάδα για βόλτα. Όλα καλά θα πάνε!! Με το καλό τα μωράκια σου 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ μου δίνεις δύναμη!!! Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!! Έχω πολύ άγχος γιατί οι έρευνες λένε ότι στα δίδυμα δεν βοηθάει πάντα. Τώρα την Πέμπτη θα πάω πάλι να με δει που θα έχει κλείσει μια εβδομάδα από την περίδεση και ελπίζω να μην έχει πέσει άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/7/2021 at 9:50 ΜΜ, ο/η Δήμητρα Κ. είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ μου δίνεις δύναμη!!! Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!! Έχω πολύ άγχος γιατί οι έρευνες λένε ότι στα δίδυμα δεν βοηθάει πάντα. Τώρα την Πέμπτη θα πάω πάλι να με δει που θα έχει κλείσει μια εβδομάδα από την περίδεση και ελπίζω να μην έχει πέσει άλλο.

Κ μένα έτσι μου είχε πει ο γιατρός παρολα αυτά όχι απλά κράτησε αλλά μάκρυνε με την περιδεση!! Αν διαβάσεις θα δεις πως όσες κάναμε έγκαιρα την περιδεση κράτησε κ γεννήσαμε στην ώρα μας ή κάποιες άλλες πρόωρα για άλλο λόγο όμως. Για να καταλάβεις με το που μου έβγαλε το ράμμα ο γιατρός είχα διαστολή 3 εκατοστά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Κ μένα έτσι μου είχε πει ο γιατρός παρολα αυτά όχι απλά κράτησε αλλά μάκρυνε με την περιδεση!! Αν διαβάσεις θα δεις πως όσες κάναμε έγκαιρα την περιδεση κράτησε κ γεννήσαμε στην ώρα μας ή κάποιες άλλες πρόωρα για άλλο λόγο όμως. Για να καταλάβεις με το που μου έβγαλε το ράμμα ο γιατρός είχα διαστολή 3 εκατοστά!! 

Είσαι η τρανή απόδειξη ότι η περίδεση δουλεύει στα δίδυμα. Κρίμα που δεν καταγράφονται επίσημα αυτά τα περιστατικά ώστε να προχωρήσουν οι μελέτες και να μπει επιτέλους η περίδεση στα πρωτόκολλα. Ένας έμπειρος γιατρός θα δει πότε παίρνει περίδεση. Ένας νέος όμως θα ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες, μπορεί να μην αναλάβει την ευθύνη και να μην κάνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά οι κοπέλες που τα έχουν καταφέρει με περίδεση θα πρέπει να καταγράφονται επίσημα και να αλλάξουν τα πρωτόκολλα! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, εγώ πάρα το γεγονός ότι πέρασαν 6 μέρες από την περίδεση και είχε σταματήσει το αίμα από χθες το βράδυ έχω πάλι λίγο αίμα και έχω φοβηθεί πολύ μην ξεκινάει αποβολή, πήρα το γιατρό και μου είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο θα πάω κανονικά αύριο στο ραντεβού, σας είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο; μέχρι τότε η αγωνία στο κόκκινο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Δήμητρα Κ. είπε:

Πραγματικά οι κοπέλες που τα έχουν καταφέρει με περίδεση θα πρέπει να καταγράφονται επίσημα και να αλλάξουν τα πρωτόκολλα! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, εγώ πάρα το γεγονός ότι πέρασαν 6 μέρες από την περίδεση και είχε σταματήσει το αίμα από χθες το βράδυ έχω πάλι λίγο αίμα και έχω φοβηθεί πολύ μην ξεκινάει αποβολή, πήρα το γιατρό και μου είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο θα πάω κανονικά αύριο στο ραντεβού, σας είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο; μέχρι τότε η αγωνία στο κόκκινο!

 

Το λιγο αιμα ειναι αναμενόμενο. Η αποβολη δεν συγκρίνεται. Εχεις αφορητους πόνους ταυτόχρονα και δεν σταματαει το αιμα και ξανάρχεται. Εγω ειχα πολυ μεγάλη αιμορραγία αλλά για άσχετο λογο με τον τράχηλο. Ήταν από τον πλακούντα. Δεν φαντάζεσαι όμως αίμα. Είχα πάει στα επείγοντα και έσταζα στους διαδρόμους. Εννοείται ειχα κατατρομάξει αλλα οσο δεν είχα πόνο καθησυχαζόμουν. Τελικά όλα καλά.

Υπομονή μέχρι αύριο κορίτσι μου, το αιμα είναι τρομακτικό αλλά συνήθως δεν είναι τίποτα κακό. Μπορεί να έσπασε κανένα αγγειακι, είναι ακόμα φρέσκο το τραύμα στον τράχηλο. Κανεις και αντιπηκτικες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Το λιγο αιμα ειναι αναμενόμενο. Η αποβολη δεν συγκρίνεται. Εχεις αφορητους πόνους ταυτόχρονα και δεν σταματαει το αιμα και ξανάρχεται. Εγω ειχα πολυ μεγάλη αιμορραγία αλλά για άσχετο λογο με τον τράχηλο. Ήταν από τον πλακούντα. Δεν φαντάζεσαι όμως αίμα. Είχα πάει στα επείγοντα και έσταζα στους διαδρόμους. Εννοείται ειχα κατατρομάξει αλλα οσο δεν είχα πόνο καθησυχαζόμουν. Τελικά όλα καλά.

Υπομονή μέχρι αύριο κορίτσι μου, το αιμα είναι τρομακτικό αλλά συνήθως δεν είναι τίποτα κακό. Μπορεί να έσπασε κανένα αγγειακι, είναι ακόμα φρέσκο το τραύμα στον τράχηλο. Κανεις και αντιπηκτικες;

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Είστε πραγματικά μαχητές και εσύ και τα μωράκια σου !!!και εγώ αυτό ελπίζω να είναι κανένα αγγείο, σε λίγες ώρες που θα ξέρω θα σου στείλω πάλι τι μου είπε ο γιατρός. Αντιπηκτικές έκανα το πρώτο τρίμηνο, μετά όταν είδε ότι ήταν όλα εντάξει στις εξετάσεις μου τις σταμάτησε, εσύ έκανες; Λες να πρέπει να ξεκινήσω πάλι; Σας ευχαριστώ και για την κουβέντα γιατί είμαι πάρα πολύ φοβισμένη, όπως πολλές μανούλες τα έχουμε μετά από χειρουργεία και εξωσωματικές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς προλάβαμε την περίδεση, μόνο η περίδεση τις κρατάει, είμαστε στα 2mm, αλλά μου είπε ότι θα αντέξει η περίδεση, κρεβάτι και μέσα στο σπίτι τουλαχισ μέχρι να φτάσουμε τις 32 εβδομάδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Δήμητρα Κ. είπε:

Ευτυχώς προλάβαμε την περίδεση, μόνο η περίδεση τις κρατάει, είμαστε στα 2mm, αλλά μου είπε ότι θα αντέξει η περίδεση, κρεβάτι και μέσα στο σπίτι τουλαχισ μέχρι να φτάσουμε τις 32 εβδομάδες

Ουφ κορίτσι μου στο τσακ το πρόλαβες δηλαδή. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν δεν είχες κάνει την περιδεση... οπότε τώρα κρεβατάκι και ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού και μπορεί να αυξηθεί κι όλας το μήκος του τραχήλου. Κι εγώ από την 27 και μετά δεν είχα καθόλου τράχηλο, κρατιόταν μόνο από τον πεσσό, ούτε καν περιδεση φαντάσου αλλά άντεξε μέχρι 36+4 Που γέννησα προγραμματισμένα. Επιπλέον είχα και πρόσφατο φυσιολογικό τοκετό και το κεφάλι της μικρής ήταν έτοιμο να βγει που όλα αυτά είναι επιβαρυντικοί παράγοντες. Όλα καλά θα πάνε, θα δεις και θα γεννήσεις στην ώρα σου. Το αίμα από που ηταν; σου είπε; Εγώ έκανα αντιπηκτικες σε όλη την εγκυμοσυνη (τις σταματούσε στις μεγάλες αιμορραγίες) απλά σε ρώτησα γιατί μπορεί με ένα μικρό αγγειακι αν σπάσει να προκληθεί αιμορραγία. Τα νιώθεις ήδη τα μωρά σου; Συσπάσεις έχεις καθόλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Ουφ κορίτσι μου στο τσακ το πρόλαβες δηλαδή. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν δεν είχες κάνει την περιδεση... οπότε τώρα κρεβατάκι και ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού και μπορεί να αυξηθεί κι όλας το μήκος του τραχήλου. Κι εγώ από την 27 και μετά δεν είχα καθόλου τράχηλο, κρατιόταν μόνο από τον πεσσό, ούτε καν περιδεση φαντάσου αλλά άντεξε μέχρι 36+4 Που γέννησα προγραμματισμένα. Επιπλέον είχα και πρόσφατο φυσιολογικό τοκετό και το κεφάλι της μικρής ήταν έτοιμο να βγει που όλα αυτά είναι επιβαρυντικοί παράγοντες. Όλα καλά θα πάνε, θα δεις και θα γεννήσεις στην ώρα σου. Το αίμα από που ηταν; σου είπε; Εγώ έκανα αντιπηκτικες σε όλη την εγκυμοσυνη (τις σταματούσε στις μεγάλες αιμορραγίες) απλά σε ρώτησα γιατί μπορεί με ένα μικρό αγγειακι αν σπάσει να προκληθεί αιμορραγία. Τα νιώθεις ήδη τα μωρά σου; Συσπάσεις έχεις καθόλου;

Μπορεί και να τις είχαμε χάσει δεν θέλω καν να το σκέφτομαι, ελπίζω να κρατηθούν τουλάχιστον μέχρι τον 8ο!! Είχα συσπάσεις πριν κάνω την περίδεση, μόλις μου αύξησε τα utrogestan και έκανα την περίδεση σταμάτησαν, δεν τις νιώθω ακόμη και στεναγχωριέμαι γιατί φαντάζομαι πόση περισσότερη δύναμη σου δίνει, ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να τις νιώσω μέχρι την εξέταση Β επιπέδου στις 23 Αυγούστου θα πάω πάλι και για την Β επιπέδου. Δεν θα ξεχάσω τη στιγμή που ήμουν στην κλινική και περίμενα να συνέλθω από τη μέθη και άκουγα το κλάσμα από τα μωράκια που γεννήθηκαν και έκλαιγα από την αγωνία αν θα καταφέρω να ακούσω το κλάμα και από τα δικά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αίμα μου είπε ότι μπορεί να είναι και από την περίδεση, αλλά ευτυχώς από το πρωί μέχρι τώρα έχει σταματήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα θα πάνε καλά κοπέλα μου θα το δεις!! Εσύ κάνε το Βούδα στο κρεβάτι μέχρι την 32η σίγουρα και χάζευε μωρουδιακά!! Εμένα με την περίδεση είχε παει στα 22 χιλιοστά κ εκεί έμεινε μέχρι να γεννηθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Όλα θα πάνε καλά κοπέλα μου θα το δεις!! Εσύ κάνε το Βούδα στο κρεβάτι μέχρι την 32η σίγουρα και χάζευε μωρουδιακά!! Εμένα με την περίδεση είχε παει στα 22 χιλιοστά κ εκεί έμεινε μέχρι να γεννηθούν.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ μακάρι!!!! Δεν σηκώνομαι από το κρεβάτι, μόνο για τουαλέτα!!! Ο γιατρός μου λέει ότι θα αντέξει η περίδεση, αυτές οι έρευνες στα δίδυμα με έχουν τρομάξει!! Τι άλλα φάρμακα έπαιρνες εκτός από προγεστερόνη και μαγνήσιο; Έκανες και τις ενέσεις κορτιζόνης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2021 at 1:44 ΜΜ, ο/η Δήμητρα Κ. είπε:

Καλησπέρα, είμαι στην 17 εβδομάδα σε δίδυμη κύηση από εξωσωματική και χθες έκανα περίδεση τραχήλου γιατί είχε μειωθεί κάτω από 25mm. Υπάρχει κάποια μανούλα που σε δίδυμα που έκανε περίδεση και μπόρεσε να κρατήσει τα μωράκια;

Όπως σου τα είπαν τα κορίτσια είναι! Εγώ έκανα περιδεση στην 24η εβδομάδα και φοβόμουν μην σπάσουν τον σάκο της κόρης μου που είχε χώσει το πόδι της μέσα στον τράχηλο και είχε δημιουργηθει χοανη. Εγώ με το παραμικρό πήγαινα νοσοκομείο (βέβαια ήμουν Γερμανία και εκεί δεν έχεις τρόπο να μιλήσεις με το γιατρό στο τηλέφωνο εάν συμβαίνει κάτι) και αντί να ξεκουράζομαι στο σπίτι μου ανεβοκατεβαίνα σκάλες στα νοσοκομεία. Με την περιδεση να ξέρεις είσαι καλυμμένη ακόμα και συσπασεις να έχεις. Ειχα κάθε μέρα μετά την 28η εβδομάδα έως την 37η πού γέννησα. Το ράμμα δεν σπάει με ΤΊΠΟΤΑ! Περίμεναμε να σπάσουν τα νερά και τίποτα. Πηγα και τους παρακαλούσα να γεννήσω γιατί δεν άντεχα άλλο το βάρος και αυτοί θέλανε να περιμένω μέχρι 38+0. Θα πάνε όλα καλά θα δεις! Ο,τι χρειαστείς εδώ είμαστε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Όπως σου τα είπαν τα κορίτσια είναι! Εγώ έκανα περιδεση στην 24η εβδομάδα και φοβόμουν μην σπάσουν τον σάκο της κόρης μου που είχε χώσει το πόδι της μέσα στον τράχηλο και είχε δημιουργηθει χοανη. Εγώ με το παραμικρό πήγαινα νοσοκομείο (βέβαια ήμουν Γερμανία και εκεί δεν έχεις τρόπο να μιλήσεις με το γιατρό στο τηλέφωνο εάν συμβαίνει κάτι) και αντί να ξεκουράζομαι στο σπίτι μου ανεβοκατεβαίνα σκάλες στα νοσοκομεία. Με την περιδεση να ξέρεις είσαι καλυμμένη ακόμα και συσπασεις να έχεις. Ειχα κάθε μέρα μετά την 28η εβδομάδα έως την 37η πού γέννησα. Το ράμμα δεν σπάει με ΤΊΠΟΤΑ! Περίμεναμε να σπάσουν τα νερά και τίποτα. Πηγα και τους παρακαλούσα να γεννήσω γιατί δεν άντεχα άλλο το βάρος και αυτοί θέλανε να περιμένω μέχρι 38+0. Θα πάνε όλα καλά θα δεις! Ο,τι χρειαστείς εδώ είμαστε 😊

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ!!! Να χαίρεσαι τα μωράκια σου!!! Πέρασες και εσύ πάρα πολλές δυσκολίες!!!Μου δίνετε όλες τόσο πολλή δύναμη ! Το μόνο που με ανησυχεί είναι να αντέξει η περίδεση το βάρος και από τα δύο μωράκια, γιατί είναι κανονικές σε βάρος για δίδυμα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2021 at 8:34 ΜΜ, ο/η Δήμητρα Κ. είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ μακάρι!!!! Δεν σηκώνομαι από το κρεβάτι, μόνο για τουαλέτα!!! Ο γιατρός μου λέει ότι θα αντέξει η περίδεση, αυτές οι έρευνες στα δίδυμα με έχουν τρομάξει!! Τι άλλα φάρμακα έπαιρνες εκτός από προγεστερόνη και μαγνήσιο; Έκανες και τις ενέσεις κορτιζόνης;

Μόνο 1 ουτρο προ ύπνου έπαιρνα. Ούτε μαγνήσιο ούτε τίποτα!! Τις ενέσεις τις έκανα 1 μέρα πριν γεννήσω λόγω διαβήτη κύησης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια, διαβαζω τις απαντησεις στη δημοσίευση της δημητρας και παιρνω κουραγιο και εγω. Δίδυμη  κύηση, 27η εβδομαδα σημερα μπηκα και ο γιατρός βρήκε τράχηλο 22mm μου εδωσε Utrogestan και θα με δει ξανα σε λίγες μερες. Συγγνωμη αν ειναι άσχετη η απάντηση αλλα πραγματικά τα σχόλια σας ειναι μεγαλη βοηθεια :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...