Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ συγγραφέας-βιβλίο-παραμύθι;;;


Recommended Posts

Σκέφτηκα ν'ανοίξω το θέμα αυτό με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων και διαλόγου και σαφώς να ξεφύγουμε λίγο από τα καθιερωμένα και αυστηρά. :P Βέβαια δεν είναι κάτι τόσο αστείο αλλά θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο.:silly: :silly: :silly:

Αναμένω τις προτάσεις σας... :):cheer::):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλιτσα μου για μενα αγαπημενος παραμυθο-συγγραφεας ειναι ο Ευγενιος Τριβιζας.... Δεν ξερω αν τον γνωριζεις.... αλλα ειναι ΚΟΡΥΦΗ!!!!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΚΦΕΡΩ ΓΝΩΜΗ..

ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΦΡΕΝΤΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΙΝΗΣΕΙ ΛΙΙΙΓΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ "ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΠΟ ΒΕΛΟΥΔΟ"

ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ... ΨΑΘΑΣ, ΚΑΛΒΟΣ, ΒΑΜΒΟΥΝΑΚΗ...

ΑΛΛΑ............

ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ..

ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΡΙΤΣΟ, ΕΛΥΤΗ ΚΑΙ ΚΑΒΒΑΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΠΑΡΕ!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ!!

ΦΙΛΙΑ

ΥΓ: ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο θέμα. Εγώ λατρεύω το διάβασμα! Οι 3 πιο αγαπημένοι μου συγγραφείς είναι η Ιζαμπελ Αλιέντε, Ο Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες και η Τζόαν Χάρις. Απο παραμύθια δεν ξέρω, θα σας ενημερώσω όταν έρθει με το καλο ο μπέμπης μου και αρχίζω να του διαβάζω.:laugh:

as1cEWmFg2B0020MjcyYmR8MDAwODk5NmR8QmViaSBzZSBwZXJpbWVub3ltZSBzZQ.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο μένα!!!Ο Paulo Coelho μου αρέσει πολύ!!Ιδιαίτερα ο "Αλχημιστής" και το τελευταίο του "Μπρίντα".Θεωρώ οτι ειναι λίγο ιδιαίτερα και ξεφεύγουν απ τα συνηθισμένα..Επίσης ο "μικρός πρίγκηπας" ειναι φοβερό!!και με πολλά μηνύματα!!Οσο για παραμύθια "η βασίλισσα του χιονιού" ήταν πάντα το αγαπημένο μου..ακόμα και τώρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Scarlet μου Τριβιζά ελάχιστα γνωρίζω :blush: για να πω την αλήθεια. Πρότεινέ μου κάτι που να τον αντιπροσωπεύει όσο τον δυνατόν περισσότερο, δηλαδή να περικλείει το ύφος του. Αναμένω...:);)

Φανή και εμένα η ποίηση μου αρέσει τρελά, ιδιαίτερα ο Καβάφης:cheer: αλλά προτιμώ τα πεζά, μου αρέσει να φαντάζομαι καταστάσεις και να ταξιδεύω...:blink: Σου αφιερώνω του Καβάφη το ''Επιθυμίες''! :)

Lazycat και εγώ το λατρεύω επίσης! Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό έχω χάσει το ρυθμό που διάβαζα.:unsure:

Από Μάρκες έχω άποψη, είναι και κλασσικός, αλλά από τους άλλους όχι.:huh: Πρότεινέ μου κάποιο βιβλίο...:)

Αφηρημένη όπως ήμουν δεν έγραψα τις δικές μου προτιμήσεις αλλά πάντα είμαι διαθέσιμη και τρελαίνομαι για νέες επαφές με συγγραφείς. :)

Από συγγραφείς Έλληνες δεν αλλάζω τον Παπαδιαμάντη, είτε για τα ηθογραφικά, είτε για τα ερωτικα(ελάχιστα). Η γλώσσα του συγκινεί όπως και όσα διηγείται! Μου αρέσει πολύ ο Ντοστογιέφσκυ, προτείνω σε όλους να διαβάσουν το ''έγκλημα και τιμωρία'' αλλά γενικότερα όλα τα μυθιστορήματά του! Επίσης όλοι θα γνωρίζετε τον Κοέλο. Εκτός από το κλασσικό ''Αλχημιστής'' (όλο το σύμπαν συνομωτεί όταν θέλεις κάτι), εμένα ιδιαίτερα μου αρέσει ''Ο διάβολος και η Δεσποινίδα Πριμ'', η πάλη του καλού και του κακού. Έθεσα και το ερώτημα για τα παραμύθια, γιατί κάποια μου έχουν αποτυπωθεί, εκτός των κλασσικών. Αγαπημένο ''το μολυβένιο στρατιωτάκι'' και ο ''μικρός άγγελος''! Τα διαβάζω ακόμη και τώρα και νιώθω κάτι ιδιαίτερο.

Φυσικά έχουμε πολλές και άλλες προτάσεις απλά υπάρχουν κάποια βιβλία που αξίζει να τα διαβάσει κανείς.

Περιμένουμε και άλλες προτάσεις... :):cheer::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Juliana μου δεν έχω διαβάσει το τελευταίο που λες. Θα το αγοράσω σύντομα... Επίσης για τον ''Μικρό πρίγκιππα'' έχεις απόλυτο δίκιο! Είναι πραγματικά υπέροχο, το μήνυμα της φιλίας. :) :) :)

Ωραία δεν είναι τα παραμύθια;;; Θέλω να κάνω μία συλλογή από όλες τις κουλτούρες, γιατί πραγματικά μεταδίδουν με τον πιο απλό και γλυκό τρόπο, τα μεγαλειώδη μηνύματα της ζωής! Και φυσικά σε κάνουν και ονειρεύεσαι..

Ντυνόσουν και βασίλισσα του χιονιού μικρή;;; ;) ;) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια...

Εγω γενικα τον τελευταιο καιρο δεν εχω και πολυ χρονο για διαβασμα αλλα ολο και κατι προλαβαινω να διαβασω...

Μ'αρεσουν πολυ οι κλασσικοι συγγραφεις οπως: Οσκαρ Ουαιλντ, Φιοντορ Ντοστογιεφσκι, Τζαιην Ωστην, Ζαν Πολ Σαρτρ...

Τωρα διαβαζω τη "Μανταμ Μποβαρυ" του Γκυσταβ Φλωμπερ...

Γενικα μ'αρεσει να μεταφερομαι σε αλλες εποχες...

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego gennika de eimai k poli tou diabasmatos...

alla ena ap ta biblia pou me aresan para poli einia i spinalogga..

alithini istoria,,,

milaei gia tin zoi ton lepron se ena mikro nisaki sto ag,nikolao tis kritis,,

aksizei na to diabasete

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmummy χτύπησες φλέβα τώρα και μάλιστα ευαίσθητη...;) ;) ;)

''Μαντάμ Μποβαρύ'' του Φλωμπέρ από τα πολύ-πολύ αγαπημένα... :)

Ο Φλωμπέρ γενικότερα... και οι υπαρξιστικές του αναζητήσεις...;)

Επίσης Σαρτ δεν το συζητώ! ''Το είναι και το μηδέν''! Άθεος υπαρξιστής!

Έχεις γνώση μήπως φιλοσοφικών θεωριών;;;

Όσο για τους άλλους κλασσικότατοι, διαχρονικοί!

Επειδή σου αρέσει το συγκεκριμένο ύφος, όπως και εμένα, σου προτείνω της Φρανσουάν Σαγκά, ''το καλημέρα θλίψη'', ''Κάποιο χαμόγελο''. Παρίσι, έρωτες, σκάνδαλα και όχι κατεστημένα... ;) ;) ;)

Thouli το σημειώνω επίσης... Δεν το γνωρίζω αλλά αφού το προτείνεις σίγουρα θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

sweetmummy χτύπησες φλέβα τώρα και μάλιστα ευαίσθητη...;) ;) ;)

''Μαντάμ Μποβαρύ'' του Φλωμπέρ από τα πολύ-πολύ αγαπημένα... :)

Ο Φλωμπέρ γενικότερα... και οι υπαρξιστικές του αναζητήσεις...;)

Επίσης Σαρτ δεν το συζητώ! ''Το είναι και το μηδέν''! Άθεος υπαρξιστής!

Έχεις γνώση μήπως φιλοσοφικών θεωριών;;;

Όσο για τους άλλους κλασσικότατοι, διαχρονικοί!

Επειδή σου αρέσει το συγκεκριμένο ύφος, όπως και εμένα, σου προτείνω της Φρανσουάν Σαγκά, ''το καλημέρα θλίψη'', ''Κάποιο χαμόγελο''. Παρίσι, έρωτες, σκάνδαλα και όχι κατεστημένα... ;) ;) ;)

Thouli το σημειώνω επίσης... Δεν το γνωρίζω αλλά αφού το προτείνεις σίγουρα θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. :)

Γεια σου Κατρινα...

Θα τα ψαξω τα βιβλια που μου προτεινεις... ειναι στο υφος που διαβαζω...

Τωρα, για φιλοσοφικες θεωριες, μ'ενδιαφερουν αλλα ειμαι στην αρχη ακομα...

Εχω να σου προτεινω, αν δεν το εχεις διαβασει, το "Περι ψυχης" του Αριστοτελη. Ειναι λιγο δυσκολη γλωσσα αλλα αξιζει.

Επισης του Σαρτρ η "Ηηλικια της λογικης".

Μηπως εχεις διαβασει του ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ ΤΟ "Οφις και Κρινο";

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αγαπημενα μου βιβλια

Τατσοπουλος "το παυσιπονο"

Καμυ "ο ξενος"!!!"Η πτωση" "Η πανουκλα"

Ζισκινς "το αρωμα"

.::......."οι ηδονες της σαρκας"

Μπορις Βιαν "θα φτυσω στους ταφους σας"

Ρομπινς "Ο τρυποκαρυδος"

Εκο "η σημειολογια της καθημερινη ζωη"

Εσσε "Παρατηρησεις"

Μορισον "Σημειωσεις για την οραση"

Λεμπον " Η ψυχολογια των Οχλων"

Σαμαρακης "το λαθος"

Μπρεχτ "Το ρομαντσο της πενταρας" και ο,τι θεατρικο εχει πεσει στο χερι μου..

Ποε "Η μασκα του κοκκινου θανατου"

Ελυτης "το μονογραμμα"!!!!

Ηλιας Πετροπουλος "ΠΟτέ και τίποτα"

Τζουζεπε Ουνγκαρετι "Σπουδη θανατου"

Παναγιωτης Δημου "τρυπα στο νερο"

Κατερινα Γωγου "Τρια κλικ αριστερα"

Ευγενιος Τριβιζας - ολα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sweetmummy το διέκρινα από τις επιλογές σου...;) Αριστοτέλη έχω διαβάσει αρκετά, καθώς και νεότερους φιλοσόφους λόγω σπουδών. :silly: (σπούδασα φιλοσοφία:woohoo: ) Όσο για τον Καζαντάκη, είναι ανεπίτρεπτο αλλά έχω διαβάσει μόνο το '' Ο Χριστός ξανασταυρώνεται''. Πολλοί τον θεωρούν αιρετικό :angry: αλλά δεν είναι έτσι...;) ;) ;) Θα το διαβάσω αυτό που προτείνεις, καθώς είδα ότι βαδίζουμε σε κοινά μονοπάτια...:cheer:

Apis πού είσαι;;; Ανυπομονούσα...:cheer: :cheer: :cheer:

Ήμουν σίγουρη για τις προτιμήσεις σου...;) Καμύ... Μεγάλη ιστορία αλλά σαφώς ιδιαίτερος! :):blink::)

Ζίσκινς πολύ φευγάτος για τις δικές μου αντοχές...:blush: :woohoo:

Ανφέρεις και γνωστά και άγνωστα! Πόε: μάσκα του κόκκινου θανάτου;;;

Που κινείται;;; :dry: :dry: :dry:

Συμπεράνω πάντως πως υπάρχει ροπή σε ρεύματα του υπαρξισμού...

Αν θέλετε και ο Κίρκεγκωρ είναι ο πατέρας του υπαρξισμού, αυτός που υποστήριξε ότι ''η ύπαρξη προηγείται της ουσίας'' αλλά γενικά πλέον πρέπει να είμαι σε ''φάση'' για να διαβάσω...:blink:

Είναι και τί βιώνεις κάθε φορά...:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Ο αναγνώστης που για πρώτη φορά διαβάζει τις ιστορίες του Πόε, παρατηρεί αμέσως την πρωτοτυπία και την ευφυΐα τους. Ο Πόε ήταν ένας εξαιρετικά έξυπνος άνθρωπος. Η ταχύτητα με την οποία μπορούσε να καταλάβει φιλοσοφικές και μεταφυσικές ιδέες ήταν τόσο αξιοσημείωτη όσο και η ικανότητα του να αφομοιώνει θεωρίες της γραμματικής, νέες τυπογραφικές μεθόδους και πρόσφατες επιστημονικές ανακαλύψεις.

Κι όμως, η πρωτοτυπία και η ευφυΐα είναι το λιγότερο απ αυτά που προσφέρει ο Πόε στον αναγνώστη. Οι καλύτερες ιστορίες του ξεπηδούν χωρίς αμφοβολία από μια ψυχοπαθή πλευρά της προσωπικότητάς του, αλλά κι αυτό είναι λίγο, γιατί κανένας άλλος ψυχοπαθής διανοούμενος δεν έγραψε σαν τον Πόε. Είναι μάταιο να προσπαθήσουμε να τον εκτιμήσουμε με τα κριτήρια που συνήθως εφαρμόζονται στη φιλολογία: μας μεταδίδει κάτι που είναι ουσιαστικά ένας προσωπικός τρόμος και πόνος, και αντιδρούμε κατ ουσία προσωπικά, όχι όπως αντιδρούμε στον Τολστόι και τον Τρόλοπ. [...]"

Ειναι ιστοριες που κινουνται στο οριο του παραλογισμου και της ψευδαισθησης Αδυνατω να περιγραψω( γι αυτο σου μετεφερα τα παραπανω) αλλα οταν το διαβαζα ενιωθα να βουταω στον κοσμο της ψυχωσης και αναρρωτιωμουν αν η ευφυια απο μονη της μπορει να ταυτιστει με την ψυχοπαθεια -Ελπιζω να σου εδωσα μια ιδεα :blink:

Εδω και 3,4 χρονια το μονο που διαβαζω ειναι αγνωστες ποιητικες συλλογες Ανεξαρτητων εκδοσεων που πωλουνται σε καλαθια (κατασκονισμενες) για 1 ευρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσεις κοριτσια εχετε εντρυφησει στο θεμα φιλοσοφια... ειδικα αν το εχεις σπουδασει κιολας...:)

Εμενα παντα μου αρεσε η φιλοσοφια οπως και η ψυχολογια (βλεπε Φροιντ) αλλα τελικα με τραβηξαν οι γραφικες τεχνες και ετσι σπουδασα διακοσμητικη εσωτερικων χωρων.

Παρ'ολα αυτα ασχολουμε οποτε βρισκω λιγο χρονο...;)

Μιας και το φερε η κουβεντα για τον Καζαντζακη θα εχεις φυσικα ακουσει και για τον "τελευταιο πειρασμο". Αυτο κι'αν θεωρηθηκε αιρετικο. Αριστουργημα...

Υ.Γ.

Το "Οφις και Κρινο" που ανεφερα πριν ειναι κατι σαν ερωτικο ποιημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apis ευχαριστώ πολύ! :) Διακρίνω ιδιοτυπία και ιδιορρυθμία...:dry: Θα διαβάσω σίγουρα και θα εκφράσω άποψη...:) Απλά τελευταία αποφεύγω τα έντονα υπαρξιστικά, καθώς με επηρεάζουν και με καταβάλλουν υπερβολικά!:blush: Έχω μία δοσάρα ήδη από τη σχολή και δε θέλω να την μεγενθύνω...

Έχω ηρεμήσει και έχω αναθεωρήσεις υπαρξιστικά ερωτήματα μέσω άλλων βιβλίων, πιο θεολογικών και πραγματικά η διαφορά είναι τεράστια...:cheer: Χαίρομαι βέβαια που δύναμαι να συγκρίνω θεωρήσεις αλλά ωστόσο δεν μπορώ να βασανίζομαι...:woohoo: Κάποτε προσφιλής μου καθηγητής με συμβούλεψε, ο οποίος λάτρευε τη λογοτεχνία και ποίηση, ήταν απίστευτα καταρτισμένος να μην ξοδεύομαι γιατί προκαλείται σύγχυση... :silly: :woohoo: :silly:

Εγώ θα προτείνω να διαβάσεις και όσοι θέλουν ''Το προπατορικό αμάρτημα'' του Ρωμανίδη, εκδόσεις Δόμος. Και ελπίζω σύντομα να ανταλλάξουμε απόψεις... :cheer: Εγώ αύριο κιόλας θ'αγοράσω αυτό που πρότεινες... :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmummy μην φανταστείς ότι είναι κάτι ξεχωριστό;) , απλά έχεις τη δυνατότητα να συνδέεις το λογοτέχνημα με τις θεωρίες.;) Μάλιστα πολλές φορές καλύτερα να είσαι tabula rasa:cheer: , δηλαδή άγραφος πίνακας, γιατί αντιλαμβάνεσαι περισσότερα...:) Από ψυχολογία είμαι άσχετη, εκτός από κάποια βασικά... Θεωρίες ονείρων, υποσυνείδητα και τα σχετικά αλλά όχι σε εμβάνθυνση... Διάβασε το βιβλίο ''Όταν έκλαψε Ο Νίτσε'' θα σου αρέσει πολύ! Είναι η υποτιθέμενη-φανταστική συνάντηση Νίτσε (άλλη ιστορία) με τον Φρόυντ μέσα από ένα ερωτικό διήγημα. Πολύ καλό θεωρώ! :)

Επίσης σύντομα θα διαβάσω το ερωτικό ποίημα το οποίο αναφέρεις... Θα σου έχω άποψη...:cheer:

Η διακόσμηση θέλει δεξιότητες συγκεκριμένες, δεν μπορούν όλοι να τις έχουν!;) Ενώ τα θεωρητικά ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να έχει αντίληψη, όποια και να είναι αυτή!:woohoo: Τα πρακτικά είναι πολυτιμότερα θα έλεγα, φαίνεται στην καθημερινότητα, ενώ οι θεωρίες απλά ''φιλοσοφείς''...:woohoo:

Για το θεολογείν βέβαια έχω άλλη άποψη... :) Είναι η ίδια η ζωή, κατεύθυνση και ελπίδα...:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραιο θεματακι...

πραγματικα χαιρομαι τον κοσμο που διαβαζει!

εγω δεν προλαβαινω και λυπαμαι γι'αυτο,

πριν λιγα χρονια διαβαζα αρκετα ...

Ελλη Αλεξιου,Καζαντζακη,Ντοστογιεφσκι:)

τωρα προσπαθω να τελειωσω ενα της Πηνελοπης Δελτα ας ελπισω.....:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Η διακόσμηση θέλει δεξιότητες συγκεκριμένες, δεν μπορούν όλοι να τις έχουν!;) Ενώ τα θεωρητικά ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να έχει αντίληψη, όποια και να είναι αυτή!:woohoo: Τα πρακτικά είναι πολυτιμότερα θα έλεγα, φαίνεται στην καθημερινότητα, ενώ οι θεωρίες απλά ''φιλοσοφείς''...:woohoo:

Κατρινα θα συμφωνησω μαζι σου, παρ'ολα αυτα ειναι πολυ ομορφο να εχεις μια τετοιου ειδους μορφωση. Αποκτας, πιστευω, αλλη αποψη για τη ζωη.

Μ'αρεσουν οι ανθρωποι που εχουν εναν βαθυτερο εσωτερικο κοσμο. Αυτο σε βοηθαει σε οτι αποφασισεις να κανεις στη ζωη σου. Σου δινει τη δυνατοτητα να εχεις επιλογες στα κριτηρια σου...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmummy η φιλοσοφία δε θεωρώ ότι προσφέρει κάτι ιδιαίτερο! Απλά έρχεσαι σ'επαφή με κάτι που ούτε το είχες φανταστεί αλλά στην τελική δεν κερδίζεις και κάτι μοναδικό! :) (ελπίζω μη το διαβάσει κανένας λάτρης της φιλοσοφίας...:unsure: ) Προσωπικά επειδή μέσα από τις σπουδές ήρθα σ'επαφή και με τη θεολογία, άξιζε τον κόπο!:) Κριτήριο για τη ζωή, άλλη οπτική και θέαση της ζωής αλλά και πάλι το βίωμα είναι το πιο σημαντικό! :cheer: :cheer: :cheer:

Οι ''φιλοσοφούντες'':P :woohoo: πίστεψέ με μόνο εσωτερικό κόσμο δε διαθέτουν απλά στείρες θεωρήσεις... :silly: :blink: Είναι τραγικό ιδιαίτερα όταν εφαρμόζουν θεωρίες όπως του Νίτσε, Καντ και άλλων στη ζωή τους!:woohoo: :woohoo: :woohoo: Είναι για γέλια! :laugh: :laugh: :laugh:

Έπειτα από καιρό αντιλαμβάνομαι απλά ότι έχω τη δυνατότητα σύγκρισης και τίποτε άλλο!;) Μακάρι να είχα σπουδάσει κάτι πιο πρακτικό...;):)

Apis έχεις διαβάσει Μπόρχες;;; ''Το βιβλίο της άμμου'' θα σου αρέσει πολύ!:);) Πρώτα όμως προτείνω το ''Προπατορικό Αμάρτημα''... :cheer:

Jolika Πηνελόπη Δέλτα επίσης υπέροχη!:) Αλεξίου;;; :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα σιγουρα εσυ ξερεις καλλιτερα. Εγω ειχα αλλη εικονα στο μυαλο μου... και γενικα αλλη ιδεα για τους "φιλοσοφουντες" που λες κι'εσυ...

εσυ παντως δεν φαινεσαι να εισαι απ'αυτους που μου περιγραφεις...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katrina αν σου αρέσει ο Μάρκες, θα λατρέψεις την Ιζαμπέλ Αλιέντε. Είναι Χιλιανή και έχει μεγάλη βιβλιογραφία. Θα σου προτείνω το πρώτο της, αν και εμένα μου αρέσουν όλα, πολύ κοντά στην γυναικεία ψυχή. Η Τζόαν Χάρις έχει γράψει επίσης πολλά βιβλία. Το πρώτο έχει γίνει και ταινία με τον Johnny Depp. Λέγεται Καυτή Σοκολάτα.:)

as1cEWmFg2B0020MjcyYmR8MDAwODk5NmR8QmViaSBzZSBwZXJpbWVub3ltZSBzZQ.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmummy ευχαριστώ!:) Πάντως αρχικά είχα ''αρπάξει'' κοινώς και εγώ δόσεις...:woohoo: :woohoo: :woohoo: Ευτυχώς σύντομα άρχισα να το ξεπερνώ και να επανέρχομαι... :silly: :) :silly:

Lazycat έχω μία κυρία φίλη που έχει διαβάσει τα πάντα! Κυριολεκτικά! Είναι βιβλιοφάγος και μου έχει αναφέρει για την Χιλιανή που λες και εσύ

αλλά που χρόνος...:blush::( Πάντως αναφέρεις νέες προτάσεις, να σημειωθούν επίσης...:) Να ξεφύγουμε και λίγο από τα ασήκωτα... ;) Ευχαριστώ πολύ! :cheer: :cheer: :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω παλια διαβαζα τωρα οχι εχω κατι χρονακια να πιασω βιβλιο δεν προλαβαινω.

οταν ειχα χρονο κ διαβαζα λατρευα τη ζωρζ σαρρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...