Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2022


Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Γεια σας!!! Τι κανετε μανουλες??? 

Εμεις καλα! Η μικρουλα δινει πονο στην κοιλια κι εγω σημερα εκανα μερικες αγορες. Πανες νουμερο 1, σερβιετες και πανες λοχειας, επιθεματα στηθους, σελτεδακια και μωρομαντιλα pure water. Τις επομενες μερες θα πλυνω τα μωρουδιακα και θα ετοιμασω βαλιτσα σιγα σιγα.

47 ημερες ακομα!

Σουπερ!!! Μπραβο κοριτσι μου!!! 
Κι εγω λεω απο βδομαδα να φτιαξω βαλιτσουλα σιγα σιγα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς που έχετε κ άλλα μωράκια…. Είτε φυσιολογικά είτε καισαρική έχουμε αιμα μετά; Και ποσο εχουμε δηλαδη που θελει ειδικες σερβιέτες και ποσες μερες κραταει🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Κορίτσια εσείς που έχετε κ άλλα μωράκια…. Είτε φυσιολογικά είτε καισαρική έχουμε αιμα μετά; Και ποσο εχουμε δηλαδη που θελει ειδικες σερβιέτες και ποσες μερες κραταει🤔

Κ στις δύο περιπτώσεις έχεις αίμα αλλά έχω ακούσει διαφορετικές εμπειρίες γενικά.  Εγώ για παράδειγμα από την δεύτερη-τρίτη μέρα κ στις δύο μου γέννες είχα πολύ ελάχιστο αίμα (φαντάσου ήδη από το μαιευτήριο έβαζα κανονική σερβιέτα) κ μου κράτησε γύρω στις 20-25 μέρες, άλλαζα σερβιετάκι καθαρά από θέμα υγιεινής, αλλιώς νομίζω δεν θα λέρωνα παραπάνω από μια.... ξέρω από άλλη κοπέλα ότι είχε αιμορραγία κανονικά σαν περίοδο κ ότι έκανε πάνω από 40 μέρες να σταματήσει 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Louna είπε:

Κορίτσια εσείς που έχετε κ άλλα μωράκια…. Είτε φυσιολογικά είτε καισαρική έχουμε αιμα μετά; Και ποσο εχουμε δηλαδη που θελει ειδικες σερβιέτες και ποσες μερες κραταει🤔

Υποτίθεται μετά από καισαρική επειδή σε καθαρίζουν κι όλας βγάζεις λιγότερες μέρες ... ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ! 

Εγώ μετά από καισαρική αιμορραγία είχα 40+ μέρες από ότι θυμάμαι και μετά από μια εβδομάδα είχα περίοδο κανονικά 😂😂😂 

Γενικά εγώ είμαι 2/2 όσων αφορά την ατυχία σε αυτό. 

Γιατί λένε ότι δε σου έρχεται όταν θηλάζεις .... 🤷‍♀️🤷‍♀️ 

Πάντως σερβιετα τεράστια παίζει να φορούσα τις μέρες στο μαιευτήριο μόνο , μετά της περιόδου τις μεγάλες βέβαια μιας και αυτές έπαιρνα πάντα . 

Είναι ανάλογα τον οργανισμό λοιπόν όπως καταλαβαίνεις γιατί εγώ και η @Froufro ενώ είχαμε και οι 2 καισαρική είχαμε τελείως διαφορετική εμπειρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Γεια σας!!! Τι κανετε μανουλες??? 

Εμεις καλα! Η μικρουλα δινει πονο στην κοιλια κι εγω σημερα εκανα μερικες αγορες. Πανες νουμερο 1, σερβιετες και πανες λοχειας, επιθεματα στηθους, σελτεδακια και μωρομαντιλα pure water. Τις επομενες μερες θα πλυνω τα μωρουδιακα και θα ετοιμασω βαλιτσα σιγα σιγα.

47 ημερες ακομα!

Πω πω λίγες οι μέρες!! Περνάνε γρήγορα! 

Με το καλό ❤️

Μήπως πρέπει να αρχίσω κι εγώ να φτιάχνω την βαλίτσα βρε κορίτσια ; 

Με έχετε αγχώσει ! 

Εμένα πάντως έχουν αρχίσει και πέφτουν στοιχήματα για το πότε θα γεννήσω ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Υποτίθεται μετά από καισαρική επειδή σε καθαρίζουν κι όλας βγάζεις λιγότερες μέρες ... ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ! 

Εγώ μετά από καισαρική αιμορραγία είχα 40+ μέρες από ότι θυμάμαι και μετά από μια εβδομάδα είχα περίοδο κανονικά 😂😂😂 

Γενικά εγώ είμαι 2/2 όσων αφορά την ατυχία σε αυτό. 

Γιατί λένε ότι δε σου έρχεται όταν θηλάζεις .... 🤷‍♀️🤷‍♀️ 

Πάντως σερβιετα τεράστια παίζει να φορούσα τις μέρες στο μαιευτήριο μόνο , μετά της περιόδου τις μεγάλες βέβαια μιας και αυτές έπαιρνα πάντα . 

Είναι ανάλογα τον οργανισμό λοιπόν όπως καταλαβαίνεις γιατί εγώ και η @Froufro ενώ είχαμε και οι 2 καισαρική είχαμε τελείως διαφορετική εμπειρία.

Στο θέμα της περιόδου ούτε εγώ ήμουν "τυχερή"... ενώ θήλαζα κ στα δυο μου ήρθε κανονικότατα στις 50 μέρες περίπου μετά από τη γέννα κ μετά ρολόι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Στο θέμα της περιόδου ούτε εγώ ήμουν "τυχερή"... ενώ θήλαζα κ στα δυο μου ήρθε κανονικότατα στις 50 μέρες περίπου μετά από τη γέννα κ μετά ρολόι! 

Το ίδιο ακριβώς πράγμα 😑😑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Louna είπε:

Κορίτσια εσείς που έχετε κ άλλα μωράκια…. Είτε φυσιολογικά είτε καισαρική έχουμε αιμα μετά; Και ποσο εχουμε δηλαδη που θελει ειδικες σερβιέτες και ποσες μερες κραταει🤔

Εχεις αιμα για 40 μερες περιπου ειτε γεννησεις με καισαρικη ειτε φυσιολογικα. Αλλα τις ειδικες τις φορας μονο στην αρχη. Μετα και με απλες εισαι οκ. Αναλογα και τον οργανισμο καθε γυναικας βεβαια.

Εγω που θηλασα ολα τα κοριτσια αρκετο καιρο η περιοδος μου αργησουσε να ερθει. Στην πρωτη εκανε 12 μηνες, στη δευτερη 8 και στην τριτη 15! Τωρα θα δουμε!

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Πω πω λίγες οι μέρες!! Περνάνε γρήγορα! 

Με το καλό ❤️

Μήπως πρέπει να αρχίσω κι εγώ να φτιάχνω την βαλίτσα βρε κορίτσια ; 

Με έχετε αγχώσει ! 

Εμένα πάντως έχουν αρχίσει και πέφτουν στοιχήματα για το πότε θα γεννήσω ! 

 

Καλα κι εγω ειπα θα τη φτιαξω σιγα σιγα οχι οτι θα τη φτιαξω αυριο🤣🤣🤣🤣 Εγω εχω πολυ πλυσιμο προς το παρον και δεν στεγνωνουν κι ευκολα τα ατιμα🤣🤣🤣🤣 Μονο μεσα με τον αφυγραντηρα διπλα για να προλαβω!

@Froufro και @JNtina ποσες μερες σας λεει ακομα η εφαρμογη??? Εγω κατι φορες νιωθω τοσες πιεσεις χαμηλα που λεω στη μικρη κατσε καλα!!! Δεν ειναι ωρα να βγεις ακομα!!!🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. 

Λοχεια είχα και εγώ πολλές μέρες και τις 2 φορες. Πάνω απο 40 μέρες. 🙄

Κ τις πρώτες μέρες ήθελα 2 μεγαλες τέτοιες σερβιετες λοχειας. Επίσης η πρώτη περιοδος μετά την γεννα πάλι είχα πολύ αίμα. Αλλα σίγουρα δεν είναι σε όλες το ίδιο. Έχω σε 2 βδομαδες μπαίνω στον μήνα μου, κ λεω κάπου εκεί 36η βδομάδα να την έχω έτοιμη τη βαλίτσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Louna είπε:

40 μερες αιμα;😯😳 ειλικρινα δε το ξερα … καλημερα μανούλες 🌺🥰

Εγω ναι, ξέρω όμως κοπέλες που δεν είχα τόσο. Εγώ μέχρι κ το κρεβάτι είχα λερωσει. Αφού την πρωτη φορα είχα αγχωθει αν είναι φυσιολογικό κ ειχα μιλησει με τον γιατρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλες !!! 

Σήμερα έχω κάτι πόνους χαμηλά στην κοιλιά και τα ούρα μου , μου λένε ότι πρέπει να πίνω πολύ νερό 😱 

Εσείς πώς είστε ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλημέρα μανουλες !!! 

Σήμερα έχω κάτι πόνους χαμηλά στην κοιλιά και τα ούρα μου , μου λένε ότι πρέπει να πίνω πολύ νερό 😱 

Εσείς πώς είστε ? 

Καλημέρα σε όλες τις όμορφες μανουλες και χρόνο α πολλά!!! Πόνους ή πινάκια ? Εγώ δεν πίνω πολύ νερό γιατί ακόμα και τώρα ανακατεύομαι πολύ συχνά και με πειράζει. Σήμερα έκανα πολύ άσχημο ύπνο. Πονούσαν τόσο πολύ τα δάχτυλα μου που δεν με άφηναν να κοιμηθώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόνους χαμηλα έχω και εγώ αρκετά συχνά, σαν πονακια περιόδου κάπως έτσι. Επίσης χθες περπάτησα λίγο και ένιωθα απο κάτω τόση πίεση, άλλο πράγμα. 

Εχω τα κορίτσια μου εδώ, ειδικά η μεγάλη μου, μου λένε μαμα θα μας λείψεις όταν πας να φερεις τον μπέμπη. 😔 Η αληθεια ειναι κ μενα θα μου λείψουν. Με το παραμικρό κλαιω το έχετε εσείς αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Mariam08 είπε:

Πόνους χαμηλα έχω και εγώ αρκετά συχνά, σαν πονακια περιόδου κάπως έτσι. Επίσης χθες περπάτησα λίγο και ένιωθα απο κάτω τόση πίεση, άλλο πράγμα. 

Εχω τα κορίτσια μου εδώ, ειδικά η μεγάλη μου, μου λένε μαμα θα μας λείψεις όταν πας να φερεις τον μπέμπη. 😔 Η αληθεια ειναι κ μενα θα μου λείψουν. Με το παραμικρό κλαιω το έχετε εσείς αυτό; 

Αχ εγω να δεις που θα κανω να τις δω πανω απο μηνα.... Απο τωρα κλαιω.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Mariam08 είπε:

@Kallia.Geoασε γτ με εχει βάλει ο γιατρος να πίνω 3.5 με 4 λίτρα τη μέρα νερό. Όλη μέρα σε μια τουαλέτα είμαι. Πφφφ

Εγώ τόσα επινα πριν μείνω έγκυος 😅 

@Kallia.Geo να πίνεις νερό μην το αφήνεις ! 

Γενικά να πίνεται νερό , να σας γίνει συνήθεια από τώρα ! 

Όσων αφορά το κλάμα ας το αφήσουμε. Τουλάχιστον τώρα το λέω πριν το πουν ! Λέω είναι οι ορμόνες! Και νεύρα έχω μετά γελάω μόνη μου ! 😵😵 

Στην 36η μπαίνουμε 9ο ε; 🤔🤔 

Έχω δλδ 8 μέρες για να μπω στο μήνα μου ... 

Έχουν αρχίσει και πονάνε πολύ τα πόδια μου , παχυνα απ' ότι φαίνεται για τα κυβικά μου .... 

Ούτε ο ύπνος ήταν καλός το βράδυ ....

@Louna όσες σερβιετες γλυτώνεις σε 9 μήνες τις καταναλώνεις μαζεμένες μετά 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Εχεις αιμα για 40 μερες περιπου ειτε γεννησεις με καισαρικη ειτε φυσιολογικα. Αλλα τις ειδικες τις φορας μονο στην αρχη. Μετα και με απλες εισαι οκ. Αναλογα και τον οργανισμο καθε γυναικας βεβαια.

Εγω που θηλασα ολα τα κοριτσια αρκετο καιρο η περιοδος μου αργησουσε να ερθει. Στην πρωτη εκανε 12 μηνες, στη δευτερη 8 και στην τριτη 15! Τωρα θα δουμε!

Καλα κι εγω ειπα θα τη φτιαξω σιγα σιγα οχι οτι θα τη φτιαξω αυριο🤣🤣🤣🤣 Εγω εχω πολυ πλυσιμο προς το παρον και δεν στεγνωνουν κι ευκολα τα ατιμα🤣🤣🤣🤣 Μονο μεσα με τον αφυγραντηρα διπλα για να προλαβω!

@Froufro και @JNtina ποσες μερες σας λεει ακομα η εφαρμογη??? Εγω κατι φορες νιωθω τοσες πιεσεις χαμηλα που λεω στη μικρη κατσε καλα!!! Δεν ειναι ωρα να βγεις ακομα!!!🤣🤣🤣

Καλημερα κοριτσαρες!!!! 
Σε δυο βδομαδες κι εγω μπαινω στο μηνα μου!!! Κι εγω εχω πιέσεις χαμηλά και στο περπατημα ακομα πιο πολυ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι κι εγώ έχω πονακια και πιέσεις , και συσπάσεις ! 

Λογικά τα μωράκια κατεβαίνουν και νιώθουμε έτσι ! 

Εμένα πάντως κάνει ακόμα βουτιές κάτω και ανεβαίνει και πάνω στο στομάχι ! Και έτσι δεν μπορώ να ανασαίνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά, δεν ξέρω αν συμφωνείτε, αλλά όσες φορές και να το ζήσεις την ίδια αγωνία κ το ίδιο αγχος έχεις. Ανυπομονώ τόσο πολύ να τον δω και να τον αγκαλιάσω, και απο την αλλη είμαι και χεστρου και αγχωνομαι.. Ολα μαζι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Αχ εγω να δεις που θα κανω να τις δω πανω απο μηνα.... Απο τωρα κλαιω.... 

Πάνω απο μήνα;; ωωω 😔 δύσκολο σε καταλαβαίνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! 

@Mariam08 κ εμένα τέτοια μου λένε κ γίνομαι λιώμα.... 🥺

@Ε.Γ.Α. γιατί ένα μήνα να τις δεις κορίτσι μου? Όσο για την ερώτηση σου πόσες μέρες ακόμα....... έχουν μείνει 18!!!!!!! 🥰🎉🎉🎊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mariam08 είπε:

Τελικά, δεν ξέρω αν συμφωνείτε, αλλά όσες φορές και να το ζήσεις την ίδια αγωνία κ το ίδιο αγχος έχεις. Ανυπομονώ τόσο πολύ να τον δω και να τον αγκαλιάσω, και απο την αλλη είμαι και χεστρου και αγχωνομαι.. Ολα μαζι. 

Ακριβώς έτσι! Ο άντρας μου γελάει καμιά φορά με τις αντιδράσεις μου, αλλά από την άλλη καταλαβαίνει κ τον φόβο μου με όσα έχουμε περάσει... Εδώ που τα λέμε κ εκείνος έτσι το ζει αλλά δεν θέλει να το δείχνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...