Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα κάνετε εμβολιο για τον Covid??


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι 5 μηνών έγκυος και ήθελα να ρωτήσω αν εσείς θα εμβολιαστείτε ... Εγώ προς το παρόν είμαι αρνητική γιατί φοβάμαι πολύ δεν θέλω να πάθω κάτι εγώ και το μωρό μου! Εσείς τι λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakii είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι 5 μηνών έγκυος και ήθελα να ρωτήσω αν εσείς θα εμβολιαστείτε ... Εγώ προς το παρόν είμαι αρνητική γιατί φοβάμαι πολύ δεν θέλω να πάθω κάτι εγώ και το μωρό μου! Εσείς τι λέτε?

Kαλησπερα marakii.. Με το καλό το μωράκι σου... Εγώ είμαι 6 εβδομάδων... Οχι δεν θα το κάνω.... Φυσικά και φοβάμαι.... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω τον ιδιο προβληματισμο εχω ρε κοριτσια.Ειμαι 10εβδομαδων και ο γιατρος μου πε οτι πρεπει να το κανω..Δεν ξερω τι να κανω,εχω επιφυλαξεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!είμαι στη 17 βδομάδα και κάνοντας μια συζήτηση με το γιατρό μου δεν είναι θετικός στο να το κάνω,ούτε και εγώ ήθελα να το κάνω!ο γιατρός τι σας λέει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα μου είπε πως pfizer kai moderna επιτρέπεται να κάνουν οι έγκυες μετά το πρώτο τρίμηνο... Αλλά δεν θέλω βρε κορίτσια... Τόσα ακούμε κάθε μέρα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Marakii είπε:

εμένα μου είπε πως pfizer kai moderna επιτρέπεται να κάνουν οι έγκυες μετά το πρώτο τρίμηνο... Αλλά δεν θέλω βρε κορίτσια... Τόσα ακούμε κάθε μέρα.....

Και γω τον ιδιο φοβο εχω και δεν ξερω τι να κανω...pfizer και moderna μου ειπε και μερα,σημερα συγκεκριμενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Εγώ έγραψα την άποψη μου στην άλλη συζήτηση με το ίδιο θέμα..

Νομίζω πως η πιο έγκυρη πληροφόρηση δίνεται από επίσημους οργανισμούς που έχουν ασχοληθεί με το θέμα και η σύσταση τους βασίζεται στα αποτελέσματα ερευνών πολλών επιστημόνων και όχι μεμονωμένων γιατρών.
Ο ΠΟΥ λεει ναι, η Γυναικολογική εταιρεία λέει ναι, η Επιτροπή Εμβολιασμών και Ανοσοποίησης (JCVI) λέει ναι, η Αμερικανική Εταιρεία Αναπαραγωγικής Ιατρικής λέει ναι! Οι έρευνες που έγιναν στην Αμερική σε 35.691 έγκυες γυναίκες δεν έδειξαν ποσοστά αποβολής ή προωρότητας στην κύηση, παραπάνω από τα συνηθισμένα ποσοστά που υπάρχουν σε κυήσεις. 'Ολα οδηγούν στο ναι.. Νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχουν αμφιβολίες ειδικά όταν το έχει συστήσει και ο γιατρός μας!! 
Επίσης θεωρώ αντιεπιστημονική τη σύσταση από γιατρό σε έγκυο γυναίκα να μην εμβολιαστεί (εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένο θέμα υγείας).. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80 είναι πραγματικά άξιο απορίας το ότι βλέπεις και κάποιους από τους γιατρούς να προτρέπουν τους ασθενείς να μην εμβολιαστούν. Όσα εκατομμύρια άνθρωποι και αν έχουν εμβολιαστεί στον πλανήτη αυτοί πάντα στέκονται στα λιγοστά περιστατικά στα οποία συνέβη κάτι άσχημο πανικοβάλλοντας τους ασθενείς. Είναι κρίμα!

Αν το σκεφτείς με την ψυχρή λογική υπάρχουν περίπου ίδιες πιθανότητες να συμβεί ένα πολύ σοβαρό τροχαίο με το να προκύψει κάποια σοβαρή παρενέργεια απ'το εμβόλιο. Με αυτή τη λογική λοιπόν δε θα πρέπει να οδηγούμε, να μπαίνουμε σε αυτοκίνητο ακομη και ως συνεπιβάτες, δε θα πρέπει να μπαίνουμε σε αεροπλάνο και ούτε να περπατάμε στο δρόμο γιατί πάντα υπάρχει περίπτωση ένας αφηρημένος οδηγός να χάσει τον έλεγχο κ να παρασύρει ακόμη και τους πεζούς που βρίσκονται στο πεζοδρόμιο..! Δυστυχώς τα άσχημα περιστατικά υπάρχουν πάντα. Μακάρι να μην υπήρχαν. Είναι λογικοί οι φόβοι όλων μας σε σχέση με ένα νεο φάρμακο ή εμβόλιο που κυκλοφορεί στην αγορά. Το παράλογο είναι να μας προσθετουν επιπλέον άγχος άνθρωποι από τον τομέα της υγείας. ... όταν μας λένε πως αν εμβολιαστείς αντιμετωπίζεις τον κίνδυνο να πάθεις θρόμβωση αποσιωπώντας ή παραβλέποντας ότι και από τον κορωνοιο παθαίνεις θρόμβωση, πνευμονική εμβολή και πολλά πολλά άλλα που καλύτερα να μην τα αναφέρω... Τι να πω, ευχομαι όλοι να αποφασίσουν ότι είναι καλύτερο για τους εαυτούς τους.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Εγώ έγραψα την άποψη μου στην άλλη συζήτηση με το ίδιο θέμα..

Νομίζω πως η πιο έγκυρη πληροφόρηση δίνεται από επίσημους οργανισμούς που έχουν ασχοληθεί με το θέμα και η σύσταση τους βασίζεται στα αποτελέσματα ερευνών πολλών επιστημόνων και όχι μεμονωμένων γιατρών.
Ο ΠΟΥ λεει ναι, η Γυναικολογική εταιρεία λέει ναι, η Επιτροπή Εμβολιασμών και Ανοσοποίησης (JCVI) λέει ναι, η Αμερικανική Εταιρεία Αναπαραγωγικής Ιατρικής λέει ναι! Οι έρευνες που έγιναν στην Αμερική σε 35.691 έγκυες γυναίκες δεν έδειξαν ποσοστά αποβολής ή προωρότητας στην κύηση, παραπάνω από τα συνηθισμένα ποσοστά που υπάρχουν σε κυήσεις. 'Ολα οδηγούν στο ναι.. Νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχουν αμφιβολίες ειδικά όταν το έχει συστήσει και ο γιατρός μας!! 
Επίσης θεωρώ αντιεπιστημονική τη σύσταση από γιατρό σε έγκυο γυναίκα να μην εμβολιαστεί (εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένο θέμα υγείας).. 

Συμφωνω με τα παραπανω, αλλα να προσθεσουμε για λογους διαφανειας πως δεν εχει γινει ακομη ολοκληρωμενη μελετη επιπτωσεων του εμβολιασμου σε εγκυους οπως εγινε στην περιπτωση του γενικου πληθυσμου. 
 

Απλα ξεκινησαν στην Αμερικη να εμβολιαζουν εγκυους με βαση τα πορισματα για το γενικο πληθυσμο.

Αν θελουμε απολυτως ασφαλησυμπερασματα θα πρεπει να περιμενουμε 1-2 χρονια να γεννηθουν και να μεγαλωσουνολα τα μωρακια των οποιων οι μητερεςεμβολιαστηκαν.

Απλα το γραφω για να υπαρχει η πληρης εικονα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Εγώ έγραψα την άποψη μου στην άλλη συζήτηση με το ίδιο θέμα..

Νομίζω πως η πιο έγκυρη πληροφόρηση δίνεται από επίσημους οργανισμούς που έχουν ασχοληθεί με το θέμα και η σύσταση τους βασίζεται στα αποτελέσματα ερευνών πολλών επιστημόνων και όχι μεμονωμένων γιατρών.
Ο ΠΟΥ λεει ναι, η Γυναικολογική εταιρεία λέει ναι, η Επιτροπή Εμβολιασμών και Ανοσοποίησης (JCVI) λέει ναι, η Αμερικανική Εταιρεία Αναπαραγωγικής Ιατρικής λέει ναι! Οι έρευνες που έγιναν στην Αμερική σε 35.691 έγκυες γυναίκες δεν έδειξαν ποσοστά αποβολής ή προωρότητας στην κύηση, παραπάνω από τα συνηθισμένα ποσοστά που υπάρχουν σε κυήσεις. 'Ολα οδηγούν στο ναι.. Νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχουν αμφιβολίες ειδικά όταν το έχει συστήσει και ο γιατρός μας!! 
Επίσης θεωρώ αντιεπιστημονική τη σύσταση από γιατρό σε έγκυο γυναίκα να μην εμβολιαστεί (εκτός αν υπάρχει συγκεκριμένο θέμα υγείας).. 

Είσαι πολύ φίλη μου!!! Το ξέρεις ε;😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Είσαι πολύ φίλη μου!!! Το ξέρεις ε;😂

Το ξέρω @Πιου-πιου μου! 
έκανα ΕΤ την Τρίτη με δανεικά.. το έκανα τελικά ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2021 at 2:47 ΜΜ, ο/η Marakii είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι 5 μηνών έγκυος και ήθελα να ρωτήσω αν εσείς θα εμβολιαστείτε ... Εγώ προς το παρόν είμαι αρνητική γιατί φοβάμαι πολύ δεν θέλω να πάθω κάτι εγώ και το μωρό μου! Εσείς τι λέτε?

Εγω είμαι 25 εβδομάδων και δεν θα κάνω το εμβόλιο αυτή τη στιγμή!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/6/2021 at 3:39 ΜΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Το ξέρω @Πιου-πιου μου! 
έκανα ΕΤ την Τρίτη με δανεικά.. το έκανα τελικά ;) 

Περιμένουμε λοιπόν με αγωνία... Πόσο πολύ θέλω να γιορτάσω μία θετική χοριακή μαζί σου. Και ακόμα περισσότερο μία γέννηση.😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/6/2021 at 3:39 ΜΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Το ξέρω @Πιου-πιου μου! 
έκανα ΕΤ την Τρίτη με δανεικά.. το έκανα τελικά ;) 

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!!! Όλα να πάνε κατ'ευχην!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Με το καλό ευχομαι τα μωράκια σας! Εγώ θα σας πω ότι ολοκλήρωσα τον εμβολιασμό με pfizer λίγες μέρες πριν ξεκινήσω τη διαδικασία εξωσωματικής. Διέκοψα τις διαδικασίες προκειμένου να το κάνω γιατί προβληματιζομουν κι εγώ να το κάνω ούσα έγκυος. Ωστόσο αν αποφασίσετε να μην το κάνετε θα πρότεινα τουλάχιστον το περιβάλλον σας να εμβολιαστεί κ να περιορίσετε τις επαφές σας στις απολύτως απαραίτητες! Εγώ πάντως κι εμβολιασμενη όταν με το καλό έρθει μια εγκυμοσύνη έχω σκοπό να συνεχίσω να φοράω μάσκα και βέβαια δεν θα πάω σε τραπέζια, γάμους, βαφτίσεις, εξόδους με ανεμβολιαστους φίλους κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/6/2021 at 2:58 ΜΜ, ο/η Gelie είπε:

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!!! Όλα να πάνε κατ'ευχην!!!

Ευχαριστώ πολύ @Gelie μου! Έχω ήδη ένα θετικό τεστ και θα κάνω χοριακη αύριο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Ευχαριστώ πολύ @Gelie μου! Έχω ήδη ένα θετικό τεστ και θα κάνω χοριακη αύριο!! 

Τώρα μπήκα και το είδα..Τι όμορφα νέα!!!!! . Καλά δεν καταλαβαίνεις πόσο χαίρομαι!!!!!!! Μπορεί να μην γνωριζομαστε προσωπικά αλλά έχω νιώσει πόσο πολύ ήθελες και πόσα χρόνια το περίμενες!!!! Ένα έμβρυακι έχεις βάλει;; Βγήκε η χοριακη;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Τώρα μπήκα και το είδα..Τι όμορφα νέα!!!!! . Καλά δεν καταλαβαίνεις πόσο χαίρομαι!!!!!!! Μπορεί να μην γνωριζομαστε προσωπικά αλλά έχω νιώσει πόσο πολύ ήθελες και πόσα χρόνια το περίμενες!!!! Ένα έμβρυακι έχεις βάλει;; Βγήκε η χοριακη;;;;

Ευχαριστώ πολύ @Gelie μου!!! Ένα έβαλα για να αποφύγουμε δίδυμη κύηση! Η χοριακή βγήκε σημερα το πρωί 157! 9 μέρες μετά την ΕΤ! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Ευχαριστώ πολύ @Gelie μου!!! Ένα έβαλα για να αποφύγουμε δίδυμη κύηση! Η χοριακή βγήκε σημερα το πρωί 157! 9 μέρες μετά την ΕΤ! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!!

Να είσαι καλά!!! 😄😄😄😄 Εξαιρετικη χοριακη είναι νομίζω 9η μέρα 157 αν κρίνω και από τη δική μου, τη 16η μερα μετά τη σύλληψη που ήταν 487. Εσύ λογικά σε αντίστοιχη φάση θα έχεις πολύ περισσότερο! Καλά αποτελέσματα και στη δεύτερη χοριακη!!! Θα χαρώ να μάθω ευχάριστα νέα σου τις επόμενες ημέρες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...