Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

@troia πες μας την ιστορια

Και εγώ αυτό περιμένω. Θα έχει ομως δουλίτσα το κορίτσι μας τώρα ή θα κοιμάται 😉😉😉

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Καλά εννοείται πως με την D κανείς δεν έχει βγάλει ποτέ άκρη. Ο καθένας λέει τα δικά του και εμείς πρέπει μόνες μας να κρίνουμε και να πράξουμε όπως νομίζουμε. Επειδή και εγώ είμαι εντελώς βρυκόλακας και παρότι ξανθιά δεν παράγω καθόλου D παίρνω πάντα 2200 καθημερινά φθινόπωρο χειμώνα. Το Δεκέμβριο στο Έλενα μου βγήκε ανεπάρκεια με 25. Και τα προτιμωμενα επίπεδα λέει πως ειναι πάνω από 30. Μου είπε η Οικον. να συνεχισω να την παίρνω κανονικά. Βέβαια σε αλλο εργαστήριο λένε πως τα βέλτιστα επίπεδα είναι 20-50. 51-80 αυξημένος κίνδυνος υπερασβεστιουρίας και άνω των 80 αρχή επιπέδων τοξικότητας. Άρα, ό,τι να'ναι! Δεν υπάρχει κοινή γραμμή.

Εάν διαβάσεις άρθρα στο εξωτερικό την θέλουν για εγκυμοσύνη μεταξύ 60-80 🤷🏾‍♀️🤷🏾‍♀️ Πάντως το 40 μου το είπαν χαμηλό όταν ρωτησα. Πάντα για το θέμα γονιμότητας μιλάμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Karmeliet είπε:

Δεν έχω εμπειρία σχετικά, αλλά ομολογώ πως αυτή η οδηγία μου φαίνεται περίεργη, ειδικά για το πρώτο τρίμηνο. Ίσως στην εμβρυομεταφορά να παίζει κάπου ρόλο, αλλά στο πρώτο τρίμηνο που θες το σώμα να δουλεύει σε φουλ ρυθμούς, δε θα φροντίσεις για τυχόν ανεπάρκειες;  Αναρωτιέμαι αν οι κοπέλες με εμπειρία έχουν ανάλογη οδηγία. 

Εμένα πάντως με την πρώτη θετική χοριακη αμέσως μου έδωσε ο γιατρός βιταμινη d χωρίς καν να κάνω εξετάσεις να δει πόση είναι.  Μάλιστα είναι το μοναδικό συμπλήρωμα που μου έδωσε γιατί παίρνω τόσα πολλά χάπια γενικά που δεν ήθελε να παίρνω συμπληρωματα. Δηλαδή παρόλο που έχω πολύ χαμηλό αιματοκριτη ήταν κάθετος ότι θα ξεκινήσω συμπλήρωμα στην αρχή του δεύτερου τριμήνου μόλις κόψω τα υπόλοιπα χαπια. 

Άρα με βάση τις οδηγίες του, τουλάχιστον για αυτόν, η βιταμίνη d είναι πολύ σημαντική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Τότε δεν υπάρχει λόγος να κόβεις το συμπλήρωμα, απλά τους καλοκαιρινούς μήνες θα κάνεις συντήρηση, με πιο χαμηλή δόση. Είναι πολύ σημαντική βιταμίνη για να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα μόνιμα, ειδικά στη φάση που βρίσκεσαι.

Εγώ δεν είμαι βρικόλακας, αλλα έχω πολλά χρόνια εξωτερικό...βροχή συννεφιά βροχή συννεφια βροχή....kill me! 😆

Εμένα το αντίθετο. Στο εξωτερικό τόσα χρόνια μεσα στην ομίχλη και την μουντιλα (που καταγούσταρα παρεμπιπτόντως) κομπλέ και με το που γύρισα εδώ πήγε 8! Δεν μου πάει βρε παιδί μου η λιακάδα 🤣🤣🤣 Πάντως γενικά σχετιζεται άμεσα και με διάφορα αυτοανοσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Karmeliet είπε:

Ιδανικά η D πρέπει να είναι γύρω στο 70. Η D βοηθάει στην απορρόφηση του ασβεστίου, αλλά αν δεν υπάρχει αρκετή K2 τότε γίνεται εναπόθεση ασβεστίου σε άκυρα σημεία. Δεν είναι λοιπόν αποτέλεσμα της υψηλής ντε η υπερασβεστιουρια αλλά η έλλειψη Κ2 κυρίως, αλλά και Mg. Γι'αυτό πλέον πολλά συμπληρώματα D συνδυάζονται με Κ2, απλά οι γιατροί δεν ξέρουν, δυστυχώς.

Συγγνώμη τι είναι το Κ2?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εγω επειδή μένω σε νησί και είμαι κάθε μέρα στη θάλασσα το καλοκαίρι που την είχα μετρήσει είχα 70. Τωρα με την θετική χοριακη μου είπε ο γιατρός να πάρω d 2000. Τη μέτρησα πριν ένα μήνα και ήταν 34. Τη μέτρησα ξανά χθες και ήταν 42. Βέβαια στο ενδιάμεσο πήγα σε ρευματολόγο που μου είπε ότι το 34 είναι χαμηλή και να παίρνω 2 φορές την εβδομάδα d των 25000.

Μιλάω και με Λευκού και μου είπε να μειώσω τη δόση σε 1 φορά την εβδομάδα γιατί τώρα καλοκαιριαζει και θα ανέβει από μόνη της.

Οποτε τώρα ακολουθώ τις οδηγίες της Λευκού.  Στον γιατρό μου πάντως που είπα να κάνω εξέταση για τη d μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Οπότε καταλήγω ότι κάθε γιατρός λέει τα δικά του, αλλά εγώ θα ακούσω τη Λευκού. 

Η λευκου φιλολογαρα σε εδωσε lecalsif των 25000????? 1 αμπουλα την εβδομαδα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Δεν έχω εμπειρία σχετικά, αλλά ομολογώ πως αυτή η οδηγία μου φαίνεται περίεργη, ειδικά για το πρώτο τρίμηνο. Ίσως στην εμβρυομεταφορά να παίζει κάπου ρόλο, αλλά στο πρώτο τρίμηνο που θες το σώμα να δουλεύει σε φουλ ρυθμούς, δε θα φροντίσεις για τυχόν ανεπάρκειες;  Αναρωτιέμαι αν οι κοπέλες με εμπειρία έχουν ανάλογη οδηγία. 

Όπου έχω ρωτήσει αυτό μου έχουν πει ότι το πρώτο τρίμηνο D3 δεν κάνει να περνούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Συγγνώμη τι είναι το Κ2?

Βιταμινη K2. Πχ διαβασε εδώ, αν το ψάξεις θα βρεις πολλά άρθρα και έρευνες σχετικά

https://www.nutriadvanced.co.uk/news/ingredient-focus-vitamin-d3-and-k2/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Δεν έχω εμπειρία σχετικά, αλλά ομολογώ πως αυτή η οδηγία μου φαίνεται περίεργη, ειδικά για το πρώτο τρίμηνο. Ίσως στην εμβρυομεταφορά να παίζει κάπου ρόλο, αλλά στο πρώτο τρίμηνο που θες το σώμα να δουλεύει σε φουλ ρυθμούς, δε θα φροντίσεις για τυχόν ανεπάρκειες;  Αναρωτιέμαι αν οι κοπέλες με εμπειρία έχουν ανάλογη οδηγία. 

Εμένα ποτέ δε μου είπε κάποιος να κόβω την ντε στη φάση μεταφοράς. Πρώτη φορά το ακούω. Και ποτε ακριβώς πρέπει να την σταματάμε δηλαδή, τη μέρα της μεταφοράς, κάποιες μέρες πριν, από την αρχή του κύκλου? Πραγματικά μου φαίνεται πολύ περίεργο…ο προηγούμενος γιατρός δεν μου είχε δώσει οδηγία να την κόβω και ήξερε ότι παίρνω. Επιπλέον, σε αυτα που ήθελε να έχεις τσεκάρει πριν τη μεταφορά ήταν tsh, αντισώματα θυρεοειδή, Σίδηρο, φεριτίνη και βιταμίνη ντε.. ποτέ βέβαια δεν μου είχαν πει ποσο τη θελανε τη ντε ιδανικά για μεταφορά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Βιταμινη K2. Πχ διαβασε εδώ, αν το ψάξεις θα βρεις πολλά άρθρα και έρευνες σχετικά

https://www.nutriadvanced.co.uk/news/ingredient-focus-vitamin-d3-and-k2/

Κάτι στα ελληνικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaposetsi είπε:

Όπου έχω ρωτήσει αυτό μου έχουν πει ότι το πρώτο τρίμηνο D3 δεν κάνει να περνούμε. 

Δες τι γράφει πιο πάνω η @twinkletwinlkle απ' ο,τι καταλαβαίνω, όπως με πολλά άλλα, ούτε εδώ υπάρχει κοινή γραμμή πφφφφ. Ψαξτο πάντως, εμένα μου φαίνεται ρίσκο να αφήνεις την ντε χαμηλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Ιδανικά η D πρέπει να είναι γύρω στο 70. Η D βοηθάει στην απορρόφηση του ασβεστίου, αλλά αν δεν υπάρχει αρκετή K2 τότε γίνεται εναπόθεση ασβεστίου σε άκυρα σημεία. Δεν είναι λοιπόν αποτέλεσμα της υψηλής ντε η υπερασβεστιουρια αλλά η έλλειψη Κ2 κυρίως, αλλά και Mg. Γι'αυτό πλέον πολλά συμπληρώματα D συνδυάζονται με Κ2, απλά οι γιατροί δεν ξέρουν, δυστυχώς.

Ναι, όντως, σωστά τα λες για Κ2 και Mg. Οι γιατροί γενικά δεν γνωρίζουν τα της διατροφής και μάλιστα πολλές φορές επιμένουν και δινουν λάθος οδηγίες που έχουν πλέον καταρριφθεί από νέες έρευνες. Είναι πάντα καλύτερα να ακολουθούμε τις οδηγίες ενός ενημερωμένου διατροφολόγου. Πόσο μάλλον στη φάση της εγκυμοσύνης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Δες τι γράφει πιο πάνω η @twinkletwinlkle απ' ο,τι καταλαβαίνω, όπως με πολλά άλλα, ούτε εδώ υπάρχει κοινή γραμμή πφφφφ. Ψαξτο πάντως, εμένα μου φαίνεται ρίσκο να αφήνεις την ντε χαμηλά 

Ναι μόλις το διάβασα. Δεν ξέρω 8 ενδοκρινολογοι όλοι μου έλεγαν ότι όταν είναι να πάω για ετ την σταματάω δεν ξέρω τι να πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaposetsi είπε:

Ναι μόλις το διάβασα. Δεν ξέρω 8 ενδοκρινολογοι όλοι μου έλεγαν ότι όταν είναι να πάω για ετ την σταματάω δεν ξέρω τι να πω 

https://www.drtsoukalas.com/posi_bitamini_d_mporoume_na_laboume_me_asfaleia_-su-175.html?utm_source=Facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=[O]+BW715+ΒΙΤΑΜΙΝΗ+d+ΜΕ+ΑΣΦΑΛΕΙΑ&fbclid=IwAR3l6x7gu3BD2WXt4YGlomNUFarPBhIrDzliE8W76BIcH8X2zclCwYRHAt8

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εμένα ποτέ δε μου είπε κάποιος να κόβω την ντε στη φάση μεταφοράς. Πρώτη φορά το ακούω. Και ποτε ακριβώς πρέπει να την σταματάμε δηλαδή, τη μέρα της μεταφοράς, κάποιες μέρες πριν, από την αρχή του κύκλου? Πραγματικά μου φαίνεται πολύ περίεργο…ο προηγούμενος γιατρός δεν μου είχε δώσει οδηγία να την κόβω και ήξερε ότι παίρνω. Επιπλέον, σε αυτα που ήθελε να έχεις τσεκάρει πριν τη μεταφορά ήταν tsh, αντισώματα θυρεοειδή, Σίδηρο, φεριτίνη και βιταμίνη ντε.. ποτέ βέβαια δεν μου είχαν πει ποσο τη θελανε τη ντε ιδανικά για μεταφορά..

Εγω επαιρνα d πριν την εγκυμοσύνη. Όταν πήρα θετική χοριακη από την εξωσωματική μου είπε ο γιατρός ότι η τιμή μου ήταν καλή (της d) κ να μην πάρω άλλη . Ρώτησα αν πειράζει να συνεχίσω κ μου είπε οκ αλλά υπάρχει κάποιο όριο στο συμπλήρωμα d στην εγκυμοσύνη. Δεν γράφω νούμερο γιατί δε θυμάμαι πόσο είχε πει... Γενικά ενώ είπε έτσι ήταν πιο θετικός στο να μην πάρω καθόλου κ όντως την έκοψα όμως ειλικρινά δε θυμάμαι γιατί κ πως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Ναι, όντως, σωστά τα λες για Κ2 και Mg. Οι γιατροί γενικά δεν γνωρίζουν τα της διατροφής και μάλιστα πολλές φορές επιμένουν και δινουν λάθος οδηγίες που έχουν πλέον καταρριφθεί από νέες έρευνες. Είναι πάντα καλύτερα να ακολουθούμε τις οδηγίες ενός ενημερωμένου διατροφολόγου. Πόσο μάλλον στη φάση της εγκυμοσύνης. 

Ε ένταξη αν πρέπει να πάμε και σε διατροφολόγο για να πετύχουμε εγκυμοσινη τότε ας πάω να πέσω από κάπου να ησυχάσω Ηλικρινα δεν τα μπορώ όλα αυτά δλδ παλιά πως έμεναν; Νομίζω ότι όσο πάει και ψάχνουν περισσότερα για λεφτά δεν ξερω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Και εγώ αυτό περιμένω. Θα έχει ομως δουλίτσα το κορίτσι μας τώρα ή θα κοιμάται 😉😉😉

Εάν διαβάσεις άρθρα στο εξωτερικό την θέλουν για εγκυμοσύνη μεταξύ 60-80 🤷🏾‍♀️🤷🏾‍♀️ Πάντως το 40 μου το είπαν χαμηλό όταν ρωτησα. Πάντα για το θέμα γονιμότητας μιλάμε. 

Ο ομοιοπαθητικός μου απο την άλλη μου έλεγε πως αλλάζουν διαρκώς τα επιθυμητά όρια της D για να πουλάνε συμπληρώματα. Γιατι κακά τα ψέματα, είναι και τα παραϊατρικά πολύ κερδοφόρος κλάδος. Δεν βγάζεις άκρη! Παντως εγώ εχω αποφασίσει να συνεχίζω να παίρνω σε αυτή τη σημαντική φάση που βρισκόμαστε. Και αν με το καλό δω θετικό, θα κάνω και μια εξέταση να δω που βρίσκομαι και βλέποντας και κάνοντας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Εμένα το αντίθετο. Στο εξωτερικό τόσα χρόνια μεσα στην ομίχλη και την μουντιλα (που καταγούσταρα παρεμπιπτόντως) κομπλέ και με το που γύρισα εδώ πήγε 8! Δεν μου πάει βρε παιδί μου η λιακάδα 🤣🤣🤣 Πάντως γενικά σχετιζεται άμεσα και με διάφορα αυτοανοσα. 

Εχεχε λογικό επίσης, πού να φτιάξει ο οργανισμός ντε με το αντηλιακό και το γυαλί ηλίου; Είχα διαβάσει κάπου, πως τα μάτια λαμβάνουν μέρος στην όλη διαδικασία, κι όταν φοράς γυαλιά ηλίου δεν δίνεται σήμα στον εγκέφαλο για να ξεκινήσει η παραγωγή ντε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Ε ένταξη αν πρέπει να πάμε και σε διατροφολόγο για να πετύχουμε εγκυμοσινη τότε ας πάω να πέσω από κάπου να ησυχάσω Ηλικρινα δεν τα μπορώ όλα αυτά δλδ παλιά πως έμεναν; Νομίζω ότι όσο πάει και ψάχνουν περισσότερα για λεφτά δεν ξερω 

Κι όμως η σωστή διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ποιότητα των ωαρίων και των σπερματοζωαριων κι μπορει να κανει τη διαφορά! Και στην εμφύτευση θεωρώ.

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Εχεχε λογικό επίσης, πού να φτιάξει ο οργανισμός ντε με το αντηλιακό και το γυαλί ηλίου; Είχα διαβάσει κάπου, πως τα μάτια λαμβάνουν μέρος στην όλη διαδικασία, κι όταν φοράς γυαλιά ηλίου δεν δίνεται σήμα στον εγκέφαλο για να ξεκινήσει η παραγωγή ντε

Αυτό με τα μάτια είναι μύθος που έχει καταρριφθεί πλέον. Κι είναι και επικίνδυνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Luna777 είπε:

Κι όμως η σωστή διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ποιότητα των ωαρίων και των σπερματοζωαριων κι μπορει να κανει τη διαφορά! Και στην εμφύτευση θεωρώ.

Αυτό με τα μάτια είναι μύθος που έχει καταρριφθεί πλέον. Κι είναι και επικίνδυνο. 

Καλά για σπερματοζωάρια δεν έχω παράπονο είναι τέλεια τώρα το άλλο δεν το έχω ακούσει ποτέ. Τώρα ας δω με αιματολόγο και βλέπω δεν έχω άλλες αντοχές για να ψάξω και το διατροφικό άσε που δεν τρώω και τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κι όμως η σωστή διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην ποιότητα των ωαρίων και των σπερματοζωαριων κι μπορει να κανει τη διαφορά! Και στην εμφύτευση θεωρώ.

Αυτό με τα μάτια είναι μύθος που έχει καταρριφθεί πλέον. Κι είναι και επικίνδυνο. 

Αλήθεια; Γιατί το είχα διαβάσει παλιότερα, και το ξαναπέτυχα πρόσφατα, θα το τσεκαρω, ευχαριστώ για την πληροφορία. Αν και όταν είχα διαβάσει την εξήγηση, μου φάνηκε πολύ λογικό. Φυσικά και είναι επικίνδυνο, αλλά νομίζω 10-15' έκθεσης στον ήλιο αρκούν, που δεν νομίζω πως αρκούν να προκαλέσουν ζημιά αν δε φοράς αντηλιακό και γυαλιά ηλίου, απλά όχι τις επικίνδυνες ωρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Φυσικά και ισχύουν ολα όσα γράφεις. Η υπογονιμότητα δεν είναι θέμα μόνο των γυναικών ούτε λύνεται με το να μας πουν απλά ότι η γονιμότητα μας μειώνεται μετά τα 35. Ευχαριστούμε πολύ το ξέρουμε.
Αυτο που θα θέλαμε είναι μέτρα στήριξης για νέες οικογένειες, δουλειές και ίσες αμοιβές με τους αντρες συναδελφους μας (ώστε να μπορεί μια γυναίκα να ανταπεξέλθει και μόνη της αν χρειαστεί). 
Επισης ναι, θελουμε επιστημονική ενημέρωση για τις δυνατότητες που πλέον παρέχονται (όταν ήμουν 25 ούτε καν ήξερα για κατάψυξη ωαρίων) αλλά επίσης θελουμε όλες αυτές οι διαδικασιες να προσφέρονται χωρίς να χρειάζεται να πουλήσεις ενα νεφρό και επιπλέον με ασφάλεια.  
Παρεπιπτοντως, με κάνατε να ψάξω αναλυτικά το προγραμμα το οποίο υπάρχει ακομα εδω

https://mdcongress.s3.eu-west-1.amazonaws.com/assets/wp/uploads/2021/05/Prokatarktiko-program_1o-Gonimotitas.pdf

και ορίστε τι αλιεύει κανεις

Συνεδρία Vi: «Προάσπιση της γονιμότητας: Ο ρόλος, της Εκκλησίας, της δικαιοσύνης, και της επιστήμης»
Προεδρείο:, Πρωτοσύγκελος π. Επιφάνιος Ιεράς Μητροπόλεως Αιτωλίας και Ακαρνανίας, Ιωάννης Κωστάκης, Ιωάννης Δήμας


Ανθρώπινη ζωή- Δημιουργία- Ευλογία: Η θέση της εκκλησίας στη Διαμόρφωση Αντιλήψεων περί Γονιμότητας και Αναπαραγωγικής Υγείας Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος

Τι θέση έχει η εκκλησία στη διαμόρφωση αντιλήψεων γονιμότητας οεο??? Έχει κάποια άποψη για τη γήρανση ωοθηκών, την αναστροφή των τιμών amh και fsh ή απλά θέλει να μας πει ότι κακώς τρώμε το χρόνο μας και θα πρεπε να παντρευόμαστε στα 18 σαν τις προγιαγιάδες μας?

Στο σημείο αυτό να προσθέσω ότι όλα αυτα τα κομποσκοίνια στα δωμάτια του πρώτου ορόφου το γενεσις πάντα με έκαναν να αισθάνομαι λίγο περίεργα…ευτυχώς όπως και πολλά άλλα, δεν υπάρχουν στο καινουριο κέντρο..

 

 

Α καλά! Δεν το είχα ψάξει και τόσο! Η εκκλησία τη δουλειά έχει οντως;; Και δεν είναι ότι δεν πιστεύω, πιστεύω και πολύ μάλιστα! Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την επιστήμη νομίζω! Εγώ είχα μείνει στη διαφήμιση να σας πω την αλήθεια, η οποία μου είχε κάνει πολύ άσχημη εντύπωση αλλά μέχρι εκεί! Δεν ασχολήθηκα περεταίρω! 🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι αν και νομίζω θα πετάξω κοτσανα

Αλλά λέω θα το ρωτησω και ας ρεζιλευτω

Με εξωσωματική μπορεί να γίνει καθυστερημένη σύλληψη 

Όχι ε? 

Ρωτάω γιατί ακόμα αναρωτιέμαι πως 6 w 2 d είδαμε 2ο σάκο που δεν έβλεπε πριν έχω κολλήσει με αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Lunaki γλυκό με το καλό η χοριακή σου..❤️ Τα covid baby να είναι τα τυχερά μας ❤️

Αγαπημένη μου σε ευχαριστώ.. Σε περιμένω να ανακάμψεις κ γιατί όχι πάμε μαζί για Μάιο 🥰🥰

Ειχα D όταν πήγα πέρσι το Μάιο χαμηλή κάτω από 20 κ μου έδωσαν d3 fix 2000miu

Νοέμβριο είχε φτάσει στο 33 κ τώρα που πήγα στην Βενακη ήταν 24 Και μου είπε ότι την θεωρεί πολύ καλή κ ότι πρέπει να διακόπτω κ το συμπλήρωμα ανα τρίμηνο αλλά αν προετοιμάζομαι για ετ να το συνεχίσω.

Εμενα τώρα το 24 μου φαίνεται χαμηλό δεν ξέρω κ ποσό το θέλει ο Σφακ για ετ. Πάντως εδώ κ ένα χρόνο σχεδόν παίρνω το ίδιο συμπλήρωμα κ δεν ξέρω τελικά αν βοηθάει μάλλον την συντηρεί καταλαβαινω..

Αλλα ναι είναι άλλη μια αμφιλεγόμενη βιταμίνη που ανάθεμα κ αν βρούμε κοινή γραμμή 🙁

 

@Παρασκευαιδου έλα πες έκανες τεστ;

Εισαι ήσυχη κ με ανησυχείς 

Πες το εδώ στις φιλες σου να φύγουν τα παντοφλακια😂

Μαζί θα είμαστε οντως (καλώς εχόντων των πραγμάτων)! Μου είπε ν αφήσω ένα κύκλο και να πάω το Μάιο με Serpafar να πάρουμε λιγότερα ωάρια μήπως είναι λίγο καλύτερα, να κάνουμε πάλι picsi, θα χει πάρει κ το αγόρι περισσότερη θεραπεία κι ίσως πάνε καλύτερα! Όποτε θα κάνουμε παρέα! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...