Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

😂😂 Φύλο λέει!! Το ξέρω ρε είναι πολύ νωρίς αλλά πραγματικά νιώθω ανεξέλεγκτη αυτές τις μέρες! Έτσι ήμουν όλες τις προηγούμενες μέρες, δεν του έδινα ιδιαίτερη σημασία, αλλά σήμερα περίμενα να δείξει έστω κάτι λίγο! Πως σκατα θ ανεβεί δλδ μέχρι την Παρασκευη; Ενιγουει θα φανεί! Δεν κάνω άλλο! 

Ναι ναι το 88!! Έχεις δίκιο ότι δεν δείχνουν!! Στην αρχη το παίρνω χαλαρά σήμερα όμως έλεγα κάτι θα δείξει δεν μπορεί! Μεθαύριο πάω για χοριακη ρε παιδιά, μου αφήνεται απίθανο να δω θετικό! Τέλος πάντων θα κάτσω στ αυγά μου! Α! Και θα σας περιμένω στην γωνία όταν έρθει η ώρα σας 😂😂😂

Ρε συ για αυτό λέω είναι πολύ ψυχοφθόρα τα τεστ.. αλλα αφού μπήκες στο χώρο,  αν θες την άποψη μου εγώ θα έκανα την 9η μέρα το βράδυ ενα τεστ , αυτό είχα κάνει κιόλας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Εσυ θες παντόφλες καστοριανες μου φαίνεται!!! 

Το μόνο σίγουρο είναι οτι ο γιατρός σου ξέρει τι κάνει, μην σε ανησυχεί αυτό λοιπόν, κάποιος λόγος θα υπάρχει,  οταν πας κάνε μια ερώτηση! 

Εσυ πας με φάρμακα είπαμε καλεεεε, χοροπηδά όσο θες τα ωάρια σου θα μεγαλώσουν όπως πρέπει!!

Εσυ νε έπιασες κατευθείαν τι έχω στο μυαλό χαχαχ αδελφή ψυχή.  Περιμένω κάτι φωτο από δείγματα ξες εσυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εσυ νε έπιασες κατευθείαν τι έχω στο μυαλό χαχαχ αδελφή ψυχή.  Περιμένω κάτι φωτο από δείγματα ξες εσυ. 

Ασε αν στα στείλω είναι ενα χαλι και μισό 🤣🤣🤣 θα στα στείλω όμως να τα δεις, βρήκα άλλη ιδέα θα σου την στείλω να μου πείς γνώμη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Παρακολουθώ το θέμα στενά. Καθώς ασχολουμε με μια ομάδα κατά τις βίας. Τον Μάιο θα είμαι ομιλήτρια και πραγματικά στα χρόνια που ασχολούμαι έχω καταλάβει ότι δεν μπορούν κάποιοι άνθρωποι να δούνε το θαύμα που έχουν δίπλα του. 

Πες το ψέμματα.ανατριχιαστικο.κ γω πριν 2 χρόνια είχα μιλήσει σε μια ημερίδα της γραμματείας ισότητας για την ενδοοικογενειακη βία.δυστυχως έχουν δει πολλά τα μάτια μου κ δεν θα έπρεπε να μου κάνουν εντύπωση αλλά δύσκολα χωνεύεται ρε γαμωτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

😂😂 Φύλο λέει!! Το ξέρω ρε είναι πολύ νωρίς αλλά πραγματικά νιώθω ανεξέλεγκτη αυτές τις μέρες! Έτσι ήμουν όλες τις προηγούμενες μέρες, δεν του έδινα ιδιαίτερη σημασία, αλλά σήμερα περίμενα να δείξει έστω κάτι λίγο! Πως σκατα θ ανεβεί δλδ μέχρι την Παρασκευη; Ενιγουει θα φανεί! Δεν κάνω άλλο! 

Ναι ναι το 88!! Έχεις δίκιο ότι δεν δείχνουν!! Στην αρχη το παίρνω χαλαρά σήμερα όμως έλεγα κάτι θα δείξει δεν μπορεί! Μεθαύριο πάω για χοριακη ρε παιδιά, μου αφήνεται απίθανο να δω θετικό! Τέλος πάντων θα κάτσω στ αυγά μου! Α! Και θα σας περιμένω στην γωνία όταν έρθει η ώρα σας 😂😂😂

Αυτα ειναι παιχνιδια του μυαλου σε καταλαβαινω... Οι εθισμενοι στα τεστ ετσι κανουν...εκεινη τη στιγμη παραλογιζομαστε , αλλα πραγματικα ρε συ μην το κανεις γιατι τζαμπα αγχος και στεναχωρια τραβας. Αν ηταν και εδειχναν δεν θα καναμε χοριακες θα καναμε τεστ στο σπιτι και θα τελειωναμε με ενα κατουρημα ...αλλα σου λεει χοριακη και οχι πριν την ωρα της! Ενταξει δεν λεω σε καποιες γυναικες μπορει αυτη η ορμονη να φαινεταο πιο γρηγορα αλλα το γενικο συνολο ο μεσος ορος δεν φαινεται αρα ακου τον γιατρο και περιμενε .. δες αγ. παισιο τη σειρα! Διδασκει υπομονη και εγκρατεια.... Να μας περιμενεις γιατι θα αρχισουμε και εμεις τις παπαριες ειναι μαθηματικα βεβαιο! Αλλα ειπαμε... Αλληλουποστηριζομαστε εδω μεσα! Κανε τεστ iq κανε τεστ ραδικιου κανε τεστ ποσο ερωτευμενη εισαι , ποσο ο αντρας σου σε σκεφτεται (😂😂😂😂😂) αλλα εγκυμοσυνης οχι αλλο λεμε!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μψρε θα δείξει..  καταρχήν να σου θυμίσω εμένα πως ήταν 15 μέρα μετά την ετ με 2 ημερών 

20210918_202902.jpg

Μπλέξαμε με τις βλακείες!! Ότι είναι να γίνει θα γίνει!! Δεν μπορώ άλλο, με κούρασαν όλα!!
 

Οσο για σένα να μην αγχώνεσαι καθόλου!! Θα βγάλεις σούπερ αυγουλακια! Θα πάνε όλα μια χαρά!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Αυτα ειναι παιχνιδια του μυαλου σε καταλαβαινω... Οι εθισμενοι στα τεστ ετσι κανουν...εκεινη τη στιγμη παραλογιζομαστε , αλλα πραγματικα ρε συ μην το κανεις γιατι τζαμπα αγχος και στεναχωρια τραβας. Αν ηταν και εδειχναν δεν θα καναμε χοριακες θα καναμε τεστ στο σπιτι και θα τελειωναμε με ενα κατουρημα ...αλλα σου λεει χοριακη και οχι πριν την ωρα της! Ενταξει δεν λεω σε καποιες γυναικες μπορει αυτη η ορμονη να φαινεταο πιο γρηγορα αλλα το γενικο συνολο ο μεσος ορος δεν φαινεται αρα ακου τον γιατρο και περιμενε .. δες αγ. παισιο τη σειρα! Διδασκει υπομονη και εγκρατεια.... Να μας περιμενεις γιατι θα αρχισουμε και εμεις τις παπαριες ειναι μαθηματικα βεβαιο! Αλλα ειπαμε... Αλληλουποστηριζομαστε εδω μεσα! Κανε τεστ iq κανε τεστ ραδικιου κανε τεστ ποσο ερωτευμενη εισαι , ποσο ο αντρας σου σε σκεφτεται (😂😂😂😂😂) αλλα εγκυμοσυνης οχι αλλο λεμε!!!!! 

😂😂😂 Έχεις δίκιο! Θα ξεκινήσω άλλα τεστ!! Ευχαριστώ ρε κοριτσι για τη συμπαράσταση!! 
Θα ξεκινήσω κι τη σειρά!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nikol88 είπε:

😂😂😂 Έχεις δίκιο! Θα ξεκινήσω αλλά τεστ!! Ευχαριστώ ρε κοριτσι για τη συμπαράσταση!! 
Θα ξεκινήσω κι τη σειρά!! 🥰🥰

Ναι η σειρα μετραει .. απλα επειδη εισαι και εγκυος τωρα θα κλαψεις ακομα πιο πολυ ... Αλλα διδασκει αληθεια ... Παω στοιχημα οτι μετα δεν θα ξανα κανεις τεστ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλε έγινες στηθοματακια;;;🤣🤣😍 σε κάνω εικόνα τραβάς μπλουζάκι κοιτάς μέσα 😍🤣🤣🤣

Αχ βλέπεις πώς καταντήσαμε? Και kinky πράγματα κάνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

😂😂😂 Έχεις δίκιο! Θα ξεκινήσω αλλά τεστ!! Ευχαριστώ ρε κοριτσι για τη συμπαράσταση!! 
Θα ξεκινήσω κι τη σειρά!! 🥰🥰

Χαχαχαχχ θα ξεκινήσω αλλά τεστ λέει χαχαχχχ κλαίω χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Ναι η σειρα μετραει .. απλα επειδη εισαι και εγκυος τωρα θα κλαψεις ακομα πιο πολυ ... Αλλα διδασκει αληθεια ... Παω στοιχημα οτι μετα δεν θα ξανα κανεις τεστ... 

Μέχρι και 6 μηνών έκανα έπαιρνα το αίμα μου πίσω.. απ τα τόσα αρνητικά που είχα πάρει... χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ρε συ για αυτό λέω είναι πολύ ψυχοφθόρα τα τεστ.. αλλα αφού μπήκες στο χώρο,  αν θες την άποψη μου εγώ θα έκανα την 9η μέρα το βράδυ ενα τεστ , αυτό είχα κάνει κιόλας 

Πολύ ψυχοφθόρο όμως! Τελευταία φορά! Την ένατη θα πάω για χοριακη έτσι κι αλλιώς οπότε δεν θα χρειαστεί!! 

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Ναι η σειρα μετραει .. απλα επειδη εισαι και εγκυος τωρα θα κλαψεις ακομα πιο πολυ ... Αλλα διδασκει αληθεια ... Παω στοιχημα οτι μετα δεν θα ξανα κανεις τεστ... 

Χμμ!! Δεν θα το σχολιάσω αυτό το εισαι έγκυος 😂🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Χαχαχαχχ θα ξεκινήσω αλλά τεστ λέει χαχαχχχ κλαίω χαχαχαχ

Ε τι να κάνω πια;;; Εμμονική!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αχ βλέπεις πώς καταντήσαμε? Και kinky πράγματα κάνουμε!

🤣🤣🤣🤣

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Ε τι να κάνω πια;;; Εμμονική!! 

Σε νιωθω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μέχρι και 6 μηνών έκανα έπαιρνα το αίμα μου πίσω.. απ τα τόσα αρνητικά που είχα πάρει... χαχαχα

Παρασκευαιδου εσυ εισαι μια κατηγορια μονη σου ... Και να μην μου το λεγες θα το ειχα μαντεψει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lucia79 καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου, αλλά σκέψου ότι είναι μόνο μια μικρή αναποδιά. Τόσες και τόσες έχουμε περάσει,  σε μία ακόμα θα κολλήσεις? Σκέψου ότι σε περιμένουν 5 μωράκια στην κατάψυξη και ότι αυτή την ωοληψια ήταν να την κάνετε έτσι για το παραπάνω. Τα μωράκια σου υπάρχουν ήδη, θα τα μεταφερεις τον επόμενο μήνα και θα είναι πασχαλιάτικα μωρά με την ευλογία την αγίων εκείνων ημερών.

Όσον αφορά τώρα στο θέμα των πολυκυστικών, φαντάσου ότι στα 40 μου σχεδόν χρονια και ακόμα δεν έχω καταλάβει αν έχω. Όταν ήμουν στα νιάτα μου είχα καραμπινατες πολυκυστικες (είχα να δω περίοδο και 6 μηνες). Μετά κατά τα 30 plus έστρωσε το θέμα (δεν έχω κυκλο ρολόι απλά η καθυστέρηση μπορεί να είναι 2,3 μέρες και πιο σπάνια ακόμα και εβδομάδα) και μου έλεγαν για εικόνα πολυκυστικών. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα αν έχω ή όχι και κανένας εξωσωματιστης δεν ασχολήθηκε με αυτό εφόσον πηγαίναμε με εξωσωματικη. Τωρα, πες ότι είχες έναν κακό κύκλο. Όλες έχουμε συνέχεια για αυτό και κάνουμε τις αιματολογικες. Να μην στεναχωριέσαι γιατί πρέπει να θυμάσαι ότι τα μωράκια σου σε περιμένουν. Ξεκίνα φουλ αβοκάντο και παντζάρια να παχύνει καλά καλά το ενδομήτριο τον επόμενο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

@Lucia79 καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου, αλλά σκέψου ότι είναι μόνο μια μικρή αναποδιά. Τόσες και τόσες έχουμε περάσει,  σε μία ακόμα θα κολλήσεις? Σκέψου ότι σε περιμένουν 5 μωράκια στην κατάψυξη και ότι αυτή την ωοληψια ήταν να την κάνετε έτσι για το παραπάνω. Τα μωράκια σου υπάρχουν ήδη, θα τα μεταφερεις τον επόμενο μήνα και θα είναι πασχαλιάτικα μωρά με την ευλογία την αγίων εκείνων ημερών.

Όσον αφορά τώρα στο θέμα των πολυκυστικών, φαντάσου ότι στα 40 μου σχεδόν χρονια και ακόμα δεν έχω καταλάβει αν έχω. Όταν ήμουν στα νιάτα μου είχα καραμπινατες πολυκυστικες (είχα να δω περίοδο και 6 μηνες). Μετά κατά τα 30 plus έστρωσε το θέμα (δεν έχω κυκλο ρολόι απλά η καθυστέρηση μπορεί να είναι 2,3 μέρες και πιο σπάνια ακόμα και εβδομάδα) και μου έλεγαν για εικόνα πολυκυστικών. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα αν έχω ή όχι και κανένας εξωσωματιστης δεν ασχολήθηκε με αυτό εφόσον πηγαίναμε με εξωσωματικη. Τωρα, πες ότι είχες έναν κακό κύκλο. Όλες έχουμε συνέχεια για αυτό και κάνουμε τις αιματολογικες. Να μην στεναχωριέσαι γιατί πρέπει να θυμάσαι ότι τα μωράκια σου σε περιμένουν. Ξεκίνα φουλ αβοκάντο και παντζάρια να παχύνει καλά καλά το ενδομήτριο τον επόμενο μήνα.

Το αβοκάντο βοηθάει στην πάχυνση του ενδομητρίου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η troia είπε:

Το αβοκάντο βοηθάει στην πάχυνση του ενδομητρίου;

Έτσι έχω διαβάσει. Και οτι βοηθάει και στην εμφύτευση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τωρα εγώ αγχώθηκα 

Την Δευτέρα ήταν 15 χιλ 

Σήμερα που θα κάνω την ένεση θα είναι 19 χιλ λογικά 🤔

Με αγχωσε γενικά γτ δε μου είπε να πάω από εκεί σήμερα. Και δεν μου είπε ότι υπάρχει κάτι πχ έστω ένα περίεργο και εμένα αυτά με αγχώνουν. Τόσο ιδανικά να είναι όλα? 🤔🤔🤔 

Δεν θα έπρεπε να πάω και σήμερα για υπέρηχο ; 

Αγαπη εσυ πας με φάρμακα είναι όλα ελεγχόμενα be cool!!! 

ο φυσικός είναι άλλη φάση θέλει πολύ στενη παρακολούθηση γιατί όπως έγραψε κ η @Γιάννα 36 μπορεί να κανείς οβιτρελ κ την ίδια μέρα που σε βλέπουν ενώ πχ υπολόγιζες να κανείς αργότερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τωρα εγώ αγχώθηκα 

Την Δευτέρα ήταν 15 χιλ 

Σήμερα που θα κάνω την ένεση θα είναι 19 χιλ λογικά 🤔

Με αγχωσε γενικά γτ δε μου είπε να πάω από εκεί σήμερα. Και δεν μου είπε ότι υπάρχει κάτι πχ έστω ένα περίεργο και εμένα αυτά με αγχώνουν. Τόσο ιδανικά να είναι όλα? 🤔🤔🤔 

Δεν θα έπρεπε να πάω και σήμερα για υπέρηχο ; 

Επίσης αν Δευτέρα ήταν 15αρι σήμερα Τετάρτη γιατι θα είναι 19αρ;;;;Γκοτζίλα είναι τα δικά σου;

1-1.5 χιλ μεγαλώνουν την ημέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Ναι το σκέφτηκα να παρω την Οικονομοπουλου. Τον ενδοκρινολόγο που είδα εκεί δεν τον εμπιστεύομαι και τόσο. Μου μέτρησε ανδρογόνα και προγεστερονη την 21η μέρα του κύκλου και εβγαλε συμπέρασμα ότι δεν τίθεται θέμα πολυκυστικών συν ότι πάντα είχα σταθερή περίοδο. Από την άλλη, έχω εικόνα πολυκυστικών σε υπερήχους και όταν ήμουν καπου στα 24 μου το είχε πει κάποιος γιατρός και μου ειχε δώσει και αντισυλληπτικά που δεν τα πήρα ποτέ και τον έγραψα γιατί τότε ούτε καν μου πέρναγε απ το μυαλό αν και πότε θα κάνω παιδιά.
Στους φυσικούς που εκανες, τι μέγεθος φτάνανε τα ωάρια τη μέρα που κάνατε οβιτρελ, θυμάσαι μήπως? Τι να πω…. Μπορεί και να είναι ένας κακός κύκλος απλά οι συμπτώσεις είναι πολλές. Τόσο καιρο κάνω τεστ ωορηξιας και δεν έχω πετύχει ωορηξια, σε υπέρηχο και μαγνητική μου έχουν γράψει για εικόνα πολυκυστικών, κάποτε μου το είχε πει κι ένας γιατρός κι από την άλλη κανενας δε βγάζει διάγνωση,,,

οσο για τις διεγέρσεις, πραγματι εκεί δεν είχαμε θέμα ωρίμανσης των ωαρίων αλλά δεν ξέρω αν είναι συγκρίσιμο γιατί εκεί παίρνουμε όλες αυτές τις ορμόνες που φαντάζομαι ότι τα αναγκάζουν τα ωάρια να φτάσουν σε ένα καλό σημείο,,,το θέμα είναι από μόνα τους τι κάνουν….και εντάξει είναι νωρίς ακόμα για να πουμε αν ετυχε σε αυτόν τον κύκλο ή είναι κάτι που μου συμβαινει γενικά, αλλά αν τελικά είναι το δεύτερο, τοτε οι γιατροί που έχω πάει είναι για τα μπάζα γιατί θα μπορούσε να έχει διερευνηθεί πριν καν ξεκινησω εξωσωματική,,,αυτό με τρελαίνει κυρίως..κατά τα άλλα εδώ που φτάσαμε θα χορέψουμε και με φεμαρα και με κλομιφαίνη και με μαγικό ξόρκι αν χρειαστεί…

Καλά για γιατρούς μπάζα μην το συζητάμε πικρή ιστορία... Ο άλλος έβλεπε ένα πάρα  πολύ μικρό ινωμυωμα που δεν ενοχλούσε και καθόλου κατά τη γνώμη του και μετά από 1.5 χρόνο βρέθηκε να έχει φτάσει 13 εκατοστά και είχε φραξει όλη τη μήτρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλά για γιατρούς μπάζα μην το συζητάμε πικρή ιστορία... Ο άλλος έβλεπε ένα πάρα  πολύ μικρό ινωμυωμα που δεν ενοχλούσε και καθόλου κατά τη γνώμη του και μετά από 1.5 χρόνο βρέθηκε να έχει φτάσει 13 εκατοστά και είχε φραξει όλη τη μήτρα

Κι εγώ το παθα αυτό! 11,5 εκ το δικο μου εφτασε τελικά και 13/12/2019 εκανα χειρουργειο λαπαροσκοπικά και το αφαιρεσα! Μερικοί είναι για κλάμματα πραγματικά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Να ρωτήσω εγώ κάτι ίσως και να είναι χαζό και γιατί δεν πας πιο αργά για έναν υπερηχο; ίσως αργεί τώρα να μεγαλώνει νομίζω την Παρασκευή έπρεπε να πας. Και όχι Τετάρτη.  Ίσως να κάνω και λάθος. 

Επίσης και κάτι ακόμα γτ πας σε φυσικό κυκλο; 

Αγάπη ο γιατρός είπε ότι έκλεισε το ζήτημα, δεν ζήτησε να με δει. Έχω κάνει 3 υπέρηχους, Σάββατο, Δευτέρα και σήμερα και τα ωοθυλακια είναι στις ίδιες διαστάσεις, δεν έχουν μεγαλώσει καθόλου οπότε υποθέτω ότι αυτό του λέει ότι δεν πρόκειται να γίνει τπτ παρακάτω. Όσο για το φυσικό, έχω 4 έμβρυα 3ης μερας στην κατάψυξη και αναζητούμε τον κατάλληλο κύκλο για να τα μεταφέρουμε και η άποψη του γιατρού εξαρχής ήταν στον κύκλο της μεταφοράς να γίνει και ωοληψια του ωαρίου του μήνα ώστε να δούμε τι δυναμική έχει. Σε κάθε περίπτωση όμως, ο συγκεκριμένος κύκλος είναι ακατάλληλος και γις μεταφορά σύμφωνα  με το γιατρο, αφού η μή ωρίμανση των ωοθυλακίων και το ενδομητριο μου στα 8mm του δείχνουν ότι ο οργανισμος μου ορμονικά δεν είναι σε θέση αυτή τη στιγμή να υποστηρίξει εγκυμοσύνη. Έτσι όλα μεταφέρονται για τον επόμενο κύκλο. 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Salvation78 είπε:

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου και τις σκέψεις που κάνεις, θεωρώ ότι επεσες σε κακό κύκλο απλώς και μη στεναχωρείς το κεφάλι σου με πράγματα που δε σου διέγνωσαν. 

Άλλωστε όλες δε κάνουμε εξετάσεις για να δούμε αν ο κύκλος είναι κατάλληλος? 

Άρα όλες μπορεί να πέσουμε σε ακατάλληλο κυκλο

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις, ξέρω ότι σκέφτεσαι τα δικά σου που είναι αρκετά σημαντικά και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά. Ο λόγος που αμέσως το μυαλό μου πήγε στο κακό σενάριο ότι κάτι τρέχει είναι ότι είχα ενδείξεις από παλιά, όπως ότι κάποιος γιατρός στο παρελθόν έχει αναφέρει γις πολυκυστικες, ότι μου το έχουν γράψει μέχρι και σε μαγνητική που έχω κανει για το ιερολαγονιο οστό ότι παρατηρούν πολλά ωοθυλακια που είναι συμβατά με εικόνα πολυκυστικών και το ότι δεν πετυχαίνω ωορηξια με το τεστ….όλα τα έχω αναφέρει σε ενδοκρινολόγους, ο ένας απ όλους καθηγητής κιόλας αλλά δεν ίδρωσε το αυτί του και όχι γιατί 100% δεν έχω πολυκυστικες αλλά γιατί ο χαβάς του ήταν να με πείσει να πάω με δανεικά ωάρια και να παρατήσω τις προσπάθειες,,.όπως καταλαβαίνεις, κανένας ενδοκρινολόγος δεν με έχει πείσει ότι δεν έχω πολυκυστικες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι κατά φαντασίαν ασθενής που θεωρώ ότι έχω κάτι χωρίς να το έχω. Απλώς η προχειρότητα που έχω συναντήσει με κάνει δύσπιστη στις μέχρι τώρα διαγνώσεις τους και δεν νομίζω ότι έχω άδικο που τους αμφισβητώ. Φυσικά μόνο οι επόμενοι κύκλοι θα μας δείξουν αν επιβεβαιωθεί το τωρινό σενάριο ή ήταν κάτι που αφορά μόνο τον συγκεκριμένο κύκλο,,,απλά με πιάνει το παράπονο γιατί έχω πετάξει τόσα λεφτά, έχω δει τόσους γιατρούς και κανένας δεν με εχει πείσει..

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσι μου καταλαβαίνω την απογοήτευση σου γιατί αλλιώς τα περίμενες, στον επόμενο κύκλο σίγουρα θα πας καλύτερα! 

Αυτό που μπορώ να σου πω εγώ,  που έχω πολυκυστηκες ωοθήκες είναι το εξής: και εμένα ο γιατρός μου εδωσε αντισυλληπτικά λόγω πολυκυστικων ωοθηκών για να μου σταθεροποιήσει το κύκλο (ο κύκλος μου είναι  άστα να πάνε, μέχρι και 56 μέρες φτάνει) τα πήρα και αποτελέσματα δεν είδα,  μόλις τα σταμάτησα ο κύκλος μου πάλι έγινε ενα πανηγύρι, θέλω να πω οτι δεν είδα διάφορα ΠΟΥΘΕΝΑ,  επίσης για τις  πολυκυστηκες ωοθήκες δεν υπάρχει θεραπεία, εννοώ οτι δεν υπάρχει κάποια αγωγή ώστε να φύγουν τα ωοθηλακια απο την ωοθηκη, γτ πρόκειται περί ωοθηλακιων,  εξού και η ανταπόκριση στα φάρμακα.. LH και Fsh τι τιμές έχεις? Εγώ για παράδειγμα,  μετρώντας αυτές τις 2 ορμόνες επιβεβαιώνεται οτι εχω σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών, αδρογονα και προγεστερόνη φυσιολογικές τιμές.. Επίσης κατι ακόμα που ο εξωσωματιστης θεωρούσε δεδομένο λόγω πολυκυστικων είναι η ΑΜΗ, εχω 20 μονάδες πάνω απο το φυσιολογικό ανώτατο όριο... ελπίζω να βοήθησα και οχι να σε μπέρδεψα

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αρκετά από αυτα που αναφέρεις τα έχω διαβάσει κατά καιρούς προσπαθώντας να καταλάβω αν μου συμβαινει κάτι. Προφανώς στη διάγνωση των πολυκυστικών που είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολη και πολύπλοκη υπάρχουν και γκρίζες ζώνες και ενδεχομένως ανήκω σε αυτές μιας και πάντα είχα σταθερό κύκλο οπότε και μόνο λόγω αυτού, ποτέ μα ποτέ σε κανενα γιατρο δεν χτύπαγε καμπανάκι. Όταν γυναικολόγοι κ ενδοκρινολογοι ακούνε για σταθερό κύκλο ρολόι 30 χρόνια, ε δεν θα τους πάει εύκολα το μυαλό. Παρολα αυτα, και με σταθερό κύκλο βρέθηκε όπως είπα και πιο πάνω γιατρός που στα 24 μου μου έδωσε αντισυλληπτικά (δεν κατάλαβα ποτέ τί ήθελε να διορθώσει μιας και τότε εγώ είχα τα μυαλά στα κάγκελα και δεν με ενδιέφερε καθόλου αν θα κάνω παιδι). Ανδρογόνα όπως είπα έχω φυσιολογικά. Το ίδιο fsh (6.6)και lh (7.6) οπότε ούτε από εκεί βγαίνει συμπέρασμα. Κάποτε είχα ψηλή amh, τους τελευταίους μήνες όμως πήρε κι αυτή την κατηφόρα και τώρα είμαι στο 1.13 ng.  Όσο για τη θεραπεία ναι, δεν υπάρχει, όμως εάν επιβεβαιωμένα ένας γιατρός ξέρει ότι σε γενικές γραμμές δεν κανεις ωορηξια, μπορεί να σου προτεινει να παρεις δοκιμαστικά φεμαρα ή κλομιφαινη ακόμα και πριν την εξωσωματική, όταν προσπαθείς φυσιολογικά. Και υπάρχουν κοπέλες που τα καταφέρνουν έτσι, ειδικά όταν είναι πιο νέες από μένα. Αυτό είναι που με πικραίνει. Εδώ που έφτασα δεν αλλάζει κάτι, αλλά αν με είχε ξεψαχνίσει με υπερήχους ο παλιός μου γυναικολόγος σε συνδυασμό με ενδοκρινολόγο ίσως να είχε ανακαλύψει κάτι τοτε που ακόμη είχα αμη 4 και τοτε ίσως με λιγη βοήθεια να είχε γίνει ακόμα και φυσική σύλληψη. Φυσικά τώρα πια λιγη αξία έχουν αυτα, είναι μόνο το παράπονο όπως είπα,,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

@Lucia79 καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου, αλλά σκέψου ότι είναι μόνο μια μικρή αναποδιά. Τόσες και τόσες έχουμε περάσει,  σε μία ακόμα θα κολλήσεις? Σκέψου ότι σε περιμένουν 5 μωράκια στην κατάψυξη και ότι αυτή την ωοληψια ήταν να την κάνετε έτσι για το παραπάνω. Τα μωράκια σου υπάρχουν ήδη, θα τα μεταφερεις τον επόμενο μήνα και θα είναι πασχαλιάτικα μωρά με την ευλογία την αγίων εκείνων ημερών.

Όσον αφορά τώρα στο θέμα των πολυκυστικών, φαντάσου ότι στα 40 μου σχεδόν χρονια και ακόμα δεν έχω καταλάβει αν έχω. Όταν ήμουν στα νιάτα μου είχα καραμπινατες πολυκυστικες (είχα να δω περίοδο και 6 μηνες). Μετά κατά τα 30 plus έστρωσε το θέμα (δεν έχω κυκλο ρολόι απλά η καθυστέρηση μπορεί να είναι 2,3 μέρες και πιο σπάνια ακόμα και εβδομάδα) και μου έλεγαν για εικόνα πολυκυστικών. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα αν έχω ή όχι και κανένας εξωσωματιστης δεν ασχολήθηκε με αυτό εφόσον πηγαίναμε με εξωσωματικη. Τωρα, πες ότι είχες έναν κακό κύκλο. Όλες έχουμε συνέχεια για αυτό και κάνουμε τις αιματολογικες. Να μην στεναχωριέσαι γιατί πρέπει να θυμάσαι ότι τα μωράκια σου σε περιμένουν. Ξεκίνα φουλ αβοκάντο και παντζάρια να παχύνει καλά καλά το ενδομήτριο τον επόμενο μήνα.

Παρομοίως, με αυτή την «εικόνα πολυκυστικών» που ανάθεμα κι αν ξέρουν τι εννοούν με αυτή τη φράση οι γιατροί, 40 χρόνια τώρα και δεν ξέρω αν ισχύει,,, έφαγα ένα χαστούκι σήμερα είναι η αλήθεια γιατί δε μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό αυτό το ενδεχόμενο. Είχα σκεφτεί ότι μπορεί να μην υπάρχει ωάριο ή να το πάρουμε και να μου πουν μετά ότι δεν γονιμοποιήθηκε, ότι ήταν ανώριμο κ.ω.κ. Αλλά να μου πουν ότι είναι 2 κιόλας αλλά δεν προχωράνε, δεν ξέρω, δεν ήμουν προετοιμασμένη. Και σίγουρα είχα δέσει κόμπο ότι θα γίνει η μεταφορά. Έχω μια βδομάδα που μου έχει βγει η μέση να πλένω ριχτάρια, κουρτίνες κλπ για να είναι όλα καθαρά εδώ μέσα ώστε να το απολαύσω 14 μέρες και τελικά άδικα παιδευόμουν..αλλά ναι, δεν έχω κάτι άλλο να σκεφτώ, θα περιμένω και θα φάω και τα αβοκάντο μου. Τι ποσότητα πρέπει να τρώμε δλδ? Κάθε μέρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Αγάπη ο γιατρός είπε ότι έκλεισε το ζήτημα, δεν ζήτησε να με δει. Έχω κάνει 3 υπέρηχους, Σάββατο, Δευτέρα και σήμερα και τα ωοθυλακια είναι στις ίδιες διαστάσεις, δεν έχουν μεγαλώσει καθόλου οπότε υποθέτω ότι αυτό του λέει ότι δεν πρόκειται να γίνει τπτ παρακάτω. Όσο για το φυσικό, έχω 4 έμβρυα 3ης μερας στην κατάψυξη και αναζητούμε τον κατάλληλο κύκλο για να τα μεταφέρουμε και η άποψη του γιατρού εξαρχής ήταν στον κύκλο της μεταφοράς να γίνει και ωοληψια του ωαρίου του μήνα ώστε να δούμε τι δυναμική έχει. Σε κάθε περίπτωση όμως, ο συγκεκριμένος κύκλος είναι ακατάλληλος και γις μεταφορά σύμφωνα  με το γιατρο, αφού η μή ωρίμανση των ωοθυλακίων και το ενδομητριο μου στα 8mm του δείχνουν ότι ο οργανισμος μου ορμονικά δεν είναι σε θέση αυτή τη στιγμή να υποστηρίξει εγκυμοσύνη. Έτσι όλα μεταφέρονται για τον επόμενο κύκλο. 

 

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις, ξέρω ότι σκέφτεσαι τα δικά σου που είναι αρκετά σημαντικά και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά. Ο λόγος που αμέσως το μυαλό μου πήγε στο κακό σενάριο ότι κάτι τρέχει είναι ότι είχα ενδείξεις από παλιά, όπως ότι κάποιος γιατρός στο παρελθόν έχει αναφέρει γις πολυκυστικες, ότι μου το έχουν γράψει μέχρι και σε μαγνητική που έχω κανει για το ιερολαγονιο οστό ότι παρατηρούν πολλά ωοθυλακια που είναι συμβατά με εικόνα πολυκυστικών και το ότι δεν πετυχαίνω ωορηξια με το τεστ….όλα τα έχω αναφέρει σε ενδοκρινολόγους, ο ένας απ όλους καθηγητής κιόλας αλλά δεν ίδρωσε το αυτί του και όχι γιατί 100% δεν έχω πολυκυστικες αλλά γιατί ο χαβάς του ήταν να με πείσει να πάω με δανεικά ωάρια και να παρατήσω τις προσπάθειες,,.όπως καταλαβαίνεις, κανένας ενδοκρινολόγος δεν με έχει πείσει ότι δεν έχω πολυκυστικες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι κατά φαντασίαν ασθενής που θεωρώ ότι έχω κάτι χωρίς να το έχω. Απλώς η προχειρότητα που έχω συναντήσει με κάνει δύσπιστη στις μέχρι τώρα διαγνώσεις τους και δεν νομίζω ότι έχω άδικο που τους αμφισβητώ. Φυσικά μόνο οι επόμενοι κύκλοι θα μας δείξουν αν επιβεβαιωθεί το τωρινό σενάριο ή ήταν κάτι που αφορά μόνο τον συγκεκριμένο κύκλο,,,απλά με πιάνει το παράπονο γιατί έχω πετάξει τόσα λεφτά, έχω δει τόσους γιατρούς και κανένας δεν με εχει πείσει..

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αρκετά από αυτα που αναφέρεις τα έχω διαβάσει κατά καιρούς προσπαθώντας να καταλάβω αν μου συμβαινει κάτι. Προφανώς στη διάγνωση των πολυκυστικών που είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολη και πολύπλοκη υπάρχουν και γκρίζες ζώνες και ενδεχομένως ανήκω σε αυτές μιας και πάντα είχα σταθερό κύκλο οπότε και μόνο λόγω αυτού, ποτέ μα ποτέ σε κανενα γιατρο δεν χτύπαγε καμπανάκι. Όταν γυναικολόγοι κ ενδοκρινολογοι ακούνε για σταθερό κύκλο ρολόι 30 χρόνια, ε δεν θα τους πάει εύκολα το μυαλό. Παρολα αυτα, και με σταθερό κύκλο βρέθηκε όπως είπα και πιο πάνω γιατρός που στα 24 μου μου έδωσε αντισυλληπτικά (δεν κατάλαβα ποτέ τί ήθελε να διορθώσει μιας και τότε εγώ είχα τα μυαλά στα κάγκελα και δεν με ενδιέφερε καθόλου αν θα κάνω παιδι). Ανδρογόνα όπως είπα έχω φυσιολογικά. Το ίδιο fsh (6.6)και lh (7.6) οπότε ούτε από εκεί βγαίνει συμπέρασμα. Κάποτε είχα ψηλή amh, τους τελευταίους μήνες όμως πήρε κι αυτή την κατηφόρα και τώρα είμαι στο 1.13 ng.  Όσο για τη θεραπεία ναι, δεν υπάρχει, όμως εάν επιβεβαιωμένα ένας γιατρός ξέρει ότι σε γενικές γραμμές δεν κανεις ωορηξια, μπορεί να σου προτεινει να παρεις δοκιμαστικά φεμαρα ή κλομιφαινη ακόμα και πριν την εξωσωματική, όταν προσπαθείς φυσιολογικά. Και υπάρχουν κοπέλες που τα καταφέρνουν έτσι, ειδικά όταν είναι πιο νέες από μένα. Αυτό είναι που με πικραίνει. Εδώ που έφτασα δεν αλλάζει κάτι, αλλά αν με είχε ξεψαχνίσει με υπερήχους ο παλιός μου γυναικολόγος σε συνδυασμό με ενδοκρινολόγο ίσως να είχε ανακαλύψει κάτι τοτε που ακόμη είχα αμη 4 και τοτε ίσως με λιγη βοήθεια να είχε γίνει ακόμα και φυσική σύλληψη. Φυσικά τώρα πια λιγη αξία έχουν αυτα, είναι μόνο το παράπονο όπως είπα,,,

Αχ βρε κοπέλα μου σε καταλαβαίνω απόλυτα πραγματικά, προετοιμασία δε θα κάνεις ; πχ πριν την εμβρυομεταφορα;  ώστε να υπάρχει καλύτερο ενδομήτριο;  ίσως να ρωτάω χαζα δεν τα γνωρίζω και καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...