Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilian90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια

Εμείς χθες κάναμε ένα ραντεβού με τον γιατρό μου γιατί αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική μετά από δυο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και μόνο θέμα στο σπερμα.

Μας είπε λόγω ηλικίας (είμαστε και οι δύο 31) ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας, στατιστικά όλα καλά, έχουμε κάνει τις ολες εξετάσεις και όποτε είμαστε έτοιμοι ξεκινάμε διέγερση.

Ο γιατρός συνεργάζεται με το Ιάκ...τρο στην Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν επιτρέπονται ονόματα. 

Έχει κάνει είπε σχετική έρευνα κι έχει από τα καλύτερα εμβρυολογικα στην περιοχή. Έχετε γνώμες;

Πρότεινε να κάνουμε μικρογονιμοποιηση λόγω του θέματος του σπέρματος.

Το πιο βασικό θέμα μας είναι ότι το Πάσχα έχουμε προγραμματίσει μετακόμιση. Οπότε λέμε να ξεκινήσουμε διέγερση μετά γιατί σίγουρα η μετακόμιση θα έχει κούραση, άγχος, κουβαληματα κλπ.

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω πιο πολύ είναι αν πριν την διέγερση κάνατε κάποια διατροφή ή οτιδήποτε που βοήθησε για την ποιότητα των ωαριων; Θα ήθελα όπως όλες φαντάζομαι να πάμε με τις καλύτερες προοπτικές τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά που ξέρουμε ότι δεν έχουμε προβληματα.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο ελπίζω να μην σας κούρασα! 

Θεσσαλονικη εισαι??? Αν ναι ...τοτε κατι μου λεει οτι θα συναντιομαστεεεεεεε!!!!!! Με κ. Γιαννη η με κ.Νικο πας? Εννοω τους καθηγητες... Και εμας μικρογονιμοποιηση μας ειπε για να αυξησουμε πιθανοτητες σε οσα μπορουμε!!  Ειναι πολυ καλοι και οι δυο χτες ημουν εκει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

🤣😅🤣 Αφού σε αφήνει η Σκορπίνα και λαμβάνεις respect!

Φιλιά στα μπουτια σας!!

Η σκορπίνα κοιμήθηκε στην αγκαλιά του παππού της και την έβαλα στο κρεβάτι της. Αν αντέξει για ένα μισάωρο, είμαι πολύ ευτυχισμένη, θα προλάβω να κάνω καμία δουλειά. Άραγε ο λίγος ύπνος είναι χαρακτηριστικό των σκορπιών;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Εμένα μου την έφερε τυχαία μια μοναχή που μας ξέρει και ξέρει ότι προσπαθούμε την ημέρα που πήρα την πρώτη μου θετική χοριακη! Ειπα τότε ότι θα τη φοράω μέχρι να κάνω παιδί! Τη φορούσα για μήνες, την έβγαζα μόνο στο μπάνιο! Μέχρι που περίπου πριν ενάμισι μήνα αποφάσισα να τη βγάλω γιατί μου θύμιζε συνεχώς ότι παλεύουμε και προσπαθούμε! Όχι ότι τώρα το ξέχασα αλλά ήταν κάτι που έβλεπα καθημερινά πάνω μου! Από τότε την έχω δίπλα στο κρεβάτι μου και την προσκυνάω κάθε φορά που πέφτω για ύπνο! Νιωθω λιγες τύψεις είναι η αλήθεια αλλά θέλω να πιστεύω ότι η Παναγίτσα ξέρει ποσό πιστεύω στη βοήθεια της κι ότι καταλαβαίνει γιατί την έβγαλα! 
Ειναι δύσκολο όλο αυτό που αντιμετωπίζουμε όποτε δεν θέλω να επιβαρύνω τον εαυτό μου με περισσότερες τύψεις! Επιλέγω να το σκέφτομαι έτσι κι ελπίζω να κάνω σωστα! 

Μια φιλη μου να ξέρεις μου είπε πως μετά απο αποτυχία δεν βάζεις την ίδια ξανα. Αλλά την βάζεις στο εικονοστάσι. Δεν ξέρω Νικόλ μου. Πραγματικά δεν ξέρω. Όπως είπα όμως και πιστεύω. Η καθε μια ξέρει για τον εαυτό της καλύτερα. Και δεν χρειάζονται τύψεις. Ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις τέτοια συνασθήματα καλό θα ήταν να  πας και να μιλήσεις με τον παπά της εκκλησίας σου και όλα θα γίνουν. Του λες τις σκέψεις σου και εκείνος θα σε ακούσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Η σκορπίνα κοιμήθηκε στην αγκαλιά του παππού της και την έβαλα στο κρεβάτι της. Αν αντέξει για ένα μισάωρο, είμαι πολύ ευτυχισμένη, θα προλάβω να κάνω καμία δουλειά. Άραγε ο λίγος ύπνος είναι χαρακτηριστικό των σκορπιών;

ΝΑΙ!!

Είναι η κολλητή μου Σκορπίνα και έχουμε κα΄νει τα καλύτερα ξενύχτια!!

ΝΤΟΥΡΑΣΕΛ!!!🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilian90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια

Εμείς χθες κάναμε ένα ραντεβού με τον γιατρό μου γιατί αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική μετά από δυο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και μόνο θέμα στο σπερμα.

Μας είπε λόγω ηλικίας (είμαστε και οι δύο 31) ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας, στατιστικά όλα καλά, έχουμε κάνει τις ολες εξετάσεις και όποτε είμαστε έτοιμοι ξεκινάμε διέγερση.

Ο γιατρός συνεργάζεται με το Ιάκ...τρο στην Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν επιτρέπονται ονόματα. 

Έχει κάνει είπε σχετική έρευνα κι έχει από τα καλύτερα εμβρυολογικα στην περιοχή. Έχετε γνώμες;

Πρότεινε να κάνουμε μικρογονιμοποιηση λόγω του θέματος του σπέρματος.

Το πιο βασικό θέμα μας είναι ότι το Πάσχα έχουμε προγραμματίσει μετακόμιση. Οπότε λέμε να ξεκινήσουμε διέγερση μετά γιατί σίγουρα η μετακόμιση θα έχει κούραση, άγχος, κουβαληματα κλπ.

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω πιο πολύ είναι αν πριν την διέγερση κάνατε κάποια διατροφή ή οτιδήποτε που βοήθησε για την ποιότητα των ωαριων; Θα ήθελα όπως όλες φαντάζομαι να πάμε με τις καλύτερες προοπτικές τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά που ξέρουμε ότι δεν έχουμε προβληματα.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο ελπίζω να μην σας κούρασα! 

Ναι, η διατροφή που βοηθάει τη γονιμότητα είναι πολύ συγκεκριμένη...Αχ, και δεν έχω χρόνο να σου γράψω αναλυτικά...Και εκτός από διατροφή υπάρχουν κι άλλες αλλαγές που έχουν σχέση με τον τρόπο ζωής και βοηθάνε κι αυτές. Για αρχή διάβασε το βιβλίο it starts with the egg (μπορώ να σου στείλω link να το κατεβάσεις δωρεάν). Ο κύκλος ζωής των ωαρίων είναι 3 μήνες, οπότε μη βιαστείτε, αν θέλετε να προετοιμαστείτε, αυτό είναι το χρονικό διάστημα της προετοιμασίας. Επίσης μπες στο site to make a mommy και κατέβασε τον οδηγό διατροφής σε .pdf Τα εξηγεί αναλυτικά, γιατί εγώ δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα να σου τα πω. Αν δεν τον βρίσκεις, να σου τον στείλω κι αυτόν. Ο γενικός κανόνας που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι πρέπει να αποφεύγεις τις τροφές που προκαλούν φλεγμονές και να τρως καλές ποσότητες αντιφλεγμονώδων τροφών. Το ποιες τροφές ανήκουν σε κάθε κατηγορία θα το βρεις στο internet. Συμφωνώ απόλυτα να ξεκινήσετε με τις καλύτερες προοπτικές, αλλά να ξέρεις ότι ό,τι ισχύει για εσένα, ισχύει και για τον άντρα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η skorpina78 είπε:

Μακάρι κορίτσι μου! Πόσο το εύχομαι να μου μεινει ενα! Ενα! Ενα! Πραγματικά! Μα ο πόνος κ το αίμα με εχουν ρίξει στα τάρταρα!!!

Εγώ και η συνάδελφός σου, η σκορπίνα, στέλνουμε σε εσένα και στα εμβρυάκια σου όλη μας τη θετική ενέργεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Ναι, η διατροφή που βοηθάει τη γονιμότητα είναι πολύ συγκεκριμένη...Αχ, και δεν έχω χρόνο να σου γράψω αναλυτικά...Και εκτός από διατροφή υπάρχουν κι άλλες αλλαγές που έχουν σχέση με τον τρόπο ζωής και βοηθάνε κι αυτές. Για αρχή διάβασε το βιβλίο it starts with the egg (μπορώ να σου στείλω link να το κατεβάσεις δωρεάν). Ο κύκλος ζωής των ωαρίων είναι 3 μήνες, οπότε μη βιαστείτε, αν θέλετε να προετοιμαστείτε, αυτό είναι το χρονικό διάστημα της προετοιμασίας. Επίσης μπες στο site to make a mommy και κατέβασε τον οδηγό διατροφής σε .pdf Τα εξηγεί αναλυτικά, γιατί εγώ δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα να σου τα πω. Αν δεν τον βρίσκεις, να σου τον στείλω κι αυτόν. Ο γενικός κανόνας που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι πρέπει να αποφεύγεις τις τροφές που προκαλούν φλεγμονές και να τρως καλές ποσότητες αντιφλεγμονώδων τροφών. Το ποιες τροφές ανήκουν σε κάθε κατηγορία θα το βρεις στο internet. Συμφωνώ απόλυτα να ξεκινήσετε με τις καλύτερες προοπτικές, αλλά να ξέρεις ότι ό,τι ισχύει για εσένα, ισχύει και για τον άντρα σου.

Καλη μου @troia αν δεν σου κανει κοπο θα τα ηθελα και εγω αυτα που προτεινες!η να μου τα προωθησει η κοπελα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kateriniwk είπε:

Καλη μου @troia αν δεν σου κανει κοπο θα τα ηθελα και εγω αυτα που προτεινες!η να μου τα προωθησει η κοπελα!!!

σου τα έστειλα με προσωπικό μήνυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

ΝΑΙ!!

Είναι η κολλητή μου Σκορπίνα και έχουμε κα΄νει τα καλύτερα ξενύχτια!!

ΝΤΟΥΡΑΣΕΛ!!!🤣🤣🤣

Ωχ.....τέτοια λέγε μου...Έχουμε σκηνικά που αυτή μας σκάει γελάκια στις 2 τα ξημερώματα κι εμείς κουτουλάμε από τη νύστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η troia είπε:

Το ποσοστό των μεταλλάξεων που έχει χαρτογραφηθεί είναι γύρω στο 95%. Στο Λαικό εξετάζουν δωρεάν με παραπεμπτικό γύρω στο 90-92% των μεταλλαξεων, επειδή είναι το νοσοκομείο αναφοράς της νόσου. Ιδιωτικά το παραπεμπτικό καλύπτει δωρεάν το 75% των μεταλλάξεων, νομίζω, αλλα΄ ο δικός μου γυναικολόγος μου είχε ζητήσει παραπάνω από αυτό. Στο Χωρέμειο εξετάζουν το σύνολο των χαρτογραφημένων μεταλλάξεων, αλλά ακόμα και με παραπεμπτικό πληρώνεις 280€. Το 99% που λένε τα ιδιωτικά δεν ισχύει και το λένε για αποποίηση ευθύνης σε περίπτωση που γεννηθεί παιδί που νοσεί.

Ααα μάλιστα σε ευχαριστώ πααρα πολύ!! Οπότε θεωρώ εφόσον το έκανα σε ιδιωτικό με μηδεν συμμετοχή  οι 4 μεταλλάξεις αφορούν το 75% των μεταλαξεων σωστά? Επισηςς αυτές οι μεταλλάξεις δεν σχετίζονται με την υπογονιμότητα? Αλλα σου δείχνουν θέματα του αναπνευστικού όσο αφορά τα έμβρυα σωστά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ααα μάλιστα σε ευχαριστώ πααρα πολύ!! Οπότε θεωρώ εφόσον το έκανα σε ιδιωτικό με μηδεν συμμετοχή  οι 4 μεταλλάξεις αφορούν το 75% των μεταλαξεων σωστά? Επισηςς αυτές οι μεταλλάξεις δεν σχετίζονται με την υπογονιμότητα? Αλλα σου δείχνουν θέματα του αναπνευστικού όσο αφορά τα έμβρυα σωστά? 

Έχει σχέση με την υπογονιμότητα μόνο όσον αφορά τους άντρες. Δηλ. έναν άντρα με πολύ κακό σπέρμα θα τον παραπέμψει ο ουρολόγος να εξεταστεί για κυστική ίνωση. Αυτό που θέλουμε όμως είναι να μην γεννήσουμε παιδί που νοσεί κι αυτό θα συμβεί με πιθανότητα 25% αν είμαστε κι οι 2 φορείς της νόσου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Μόλις τώρα βρήκα το χρόνο να σου απαντήσω (θα έρθεις κι εσύ στη θέση μου και θα καταλάβεις τι εννοώ) και θέλω να σου πω ότι συγκινήθηκα πολύ με τα νέα σου! Αυτά τα ξαφνικά και αναπάντεχα με συγκινούν πάρα πολύ και γι' αυτό λέω και ξαναλέω να μην αφήνουμε στην άκρη τις φυσικές προσπάθειες. Σου εύχομαι μια ομαλή εγκυμοσύνη και είμαι εδώ αν έχεις ερωτήσεις για εγκυμοσύνη/μωρουδιακά θέματα. Σε φιλώ και θέλω να μαθαίνω νέα σου.

Εννοείται πως έχω και θα εχω 100 απορίες :) Θα σε ενοχλήσω σύντομα λοιπόν!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η troia είπε:

Έχει σχέση με την υπογονιμότητα μόνο όσον αφορά τους άντρες. Δηλ. έναν άντρα με πολύ κακό σπέρμα θα τον παραπέμψει ο ουρολόγος να εξεταστεί για κυστική ίνωση. Αυτό που θέλουμε όμως είναι να μην γεννήσουμε παιδί που νοσεί κι αυτό θα συμβεί με πιθανότητα 25% αν είμαστε κι οι 2 φορείς της νόσου.

Ευχαριστώωωωω 💗💗💗💗

Ευτυχώς τα αποτελέσματα μου είναι φυσιολογικά,  απλα δεν ήξερα το ποσοστό που καλύπτει οι 4 μεταλλάξεις που εξετάστηκα!!! 

Τόσες εξετάσεις δεν φανταζόμουν πως θα έκανα ποτέ στην ζωή μου!!  Μου πήραν 12 μπουκαλάκια αίμα, λέω την νοσηλεύτρια θα πέσω κάτω με τοσο αίμα,  μην ανησυχείς λέει δεν τα γεμιζω μέχρι πάνω, πάλι καλα λέω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Κορίτσια σας διαβαζω αν κ δεν έγραφα κ έχω πάρει πολύ κουράγιο.να σας οω ότι εγώ σήμερα έκανα την τριτη χοριακη πήγε 963 από 280 την Τετάρτη και την πεμπτη πάω να κάνω τον πρωτο υπερηχο.ειχα παλιότερα μια βιοχημικη με φυσιολογική σύλληψη κ αυτές οι χοριακες με στοιχειώνουν.ελπιζω να πάνε για όλες καλά.σαν ψυχολόγος που είμαι θα προσπαθήσω να σας στηρίξω όλες!!!!(εκτός από μένα που τα σενάρια κάνουν παρτυ🤣).σας ευχαριστώ για την παρέα κ ελπίζω τα καλύτερα για ολες

Στήριξε μας γιατί με τέτοιο άγχος που έχω εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί!

Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ...HELP!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ευχαριστώωωωω 💗💗💗💗

Ευτυχώς τα αποτελέσματα μου είναι φυσιολογικά,  απλα δεν ήξερα το ποσοστό που καλύπτει οι 4 μεταλλάξεις που εξετάστηκα!!! 

Τόσες εξετάσεις δεν φανταζόμουν πως θα έκανα ποτέ στην ζωή μου!!  Μου πήραν 12 μπουκαλάκια αίμα, λέω την νοσηλεύτρια θα πέσω κάτω με τοσο αίμα,  μην ανησυχείς λέει δεν τα γεμιζω μέχρι πάνω, πάλι καλα λέω!!

ok, αλλά έκανες για μικρό ποσοστό μεταλλάξεων...Αν είσαι Αθήνα, κλείσε καλύτερα στο Λαικό.

Στο Έλενα σου πήραν 12 μπουκαλάκια αίμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η troia είπε:

ok, αλλά έκανες για μικρό ποσοστό μεταλλάξεων...Αν είσαι Αθήνα, κλείσε καλύτερα στο Λαικό.

Στο Έλενα σου πήραν 12 μπουκαλάκια αίμα;

Οχι Όχι,  δεν το διατύπωσα σωστά σόρρυ!! Για Κυστική ινωση μου πήραν ένα δείγμα! Στο γενικό σύνολο των εξέτασεων αναφέρθηκα, πώς τόσες εξετάσεις δεν φανταζόμουν πως θα έκανα ποτέ,  συγκεκριμένα Εχθές έκανα ολες τις εξετάσεις που μου έγραψε αιματολογος και μου πήραν 12 μπουκαλάκια,  οι εξετάσεις αφορούν θριμβοφιλια αντισώματα βιταμίνες και κάποιες άλλες που δεν καταλαβαίνω.. 

Μακάρι να ήμουν κοντά, αλλά απο Αθήνα απέχω 500χλμ.. 

Δλδ όλες οι μελλοντικές εγκυουλες ή και οι εγκυουλες πρέπει να εξεταστούν για κιστικη ινωση για το μεγαλύτερο ποσοστό της νόσου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Οχι Όχι,  δεν το διατύπωσα σωστά σόρρυ!! Για Κυστική ινωση μου πήραν ένα δείγμα! Στο γενικό σύνολο των εξέτασεων αναφέρθηκα, πώς τόσες εξετάσεις δεν φανταζόμουν πως θα έκανα ποτέ,  συγκεκριμένα Εχθές έκανα ολες τις εξετάσεις που μου έγραψε αιματολογος και μου πήραν 12 μπουκαλάκια,  οι εξετάσεις αφορούν θριμβοφιλια αντισώματα βιταμίνες και κάποιες άλλες που δεν καταλαβαίνω.. 

Μακάρι να ήμουν κοντά, αλλά απο Αθήνα απέχω 500χλμ.. 

Δλδ όλες οι μελλοντικές εγκυουλες ή και οι εγκυουλες πρέπει να εξεταστούν για κιστικη ινωση για το μεγαλύτερο ποσοστό της νόσου? 

Ναι, το ξέρω, για κυστική ίνωση είναι ένα μπουκαλάκι.

Κοίτα, είναι ανάλογα τι ζητάει ο κάθε γυναικολόγος. Ο δικός μου π.χ. ζητάει πάνω από 75%. Η νύφη μου έκανε 2 παιδιά και δεν εξετάστηκε ποτέ, ευτυχώς τα παιδιά είναι υγιή, γιατί η μετάλλαξη υπάρχει στην οικογένειά μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η troia είπε:

Ναι, το ξέρω, για κυστική ίνωση είναι ένα μπουκαλάκι.

Κοίτα, είναι ανάλογα τι ζητάει ο κάθε γυναικολόγος. Ο δικός μου π.χ. ζητάει πάνω από 75%. Η νύφη μου έκανε 2 παιδιά και δεν εξετάστηκε ποτέ, ευτυχώς τα παιδιά είναι υγιή, γιατί η μετάλλαξη υπάρχει στην οικογένειά μας...

Κατάλαβα επ ακριβώς!! Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου troia και κυρίως σε ευχαριστώ που πάντα είσαι εδώ να δίνεις τα φώτα σου σε όλα τα κορίτσια 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η athens25 είπε:

Στήριξε μας γιατί με τέτοιο άγχος που έχω εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί!

Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ...HELP!!

Έχεις δικιο σε καταλαβαινω.νσ θυμάστε ότι τα συναισθήματα και δη το άγχος έρχονται πάντα μέσα από το τι σκεφτόμαστε κβτι σενάρια κάνουμε.προσπαθησε να απασχολείσαι με άλλα πράγματα για να μη σκέφτεσαι συνέχεια τα ίδια κ τα ίδια.κ όχι ίντερνετ!!!!!!!!!κ να σκεφτεσαι ότι όλα θα πάνε βήμα βημα.κ κάθε βήμα θα το αντιμετωπίζεις ανάλογα.και κάτι στραβά να πάει θα ξαναπροσπαθησεις γιατί είσαι δυνατή κ μπορείς!!!!(τα γράφω να τα ακούω κ γω.....μη νομίζεις ότι επειδή ξέρω το διαχειρίζομαι κ γψ καλύτερα.🥰)θα κάνω ότι μπορώ ν σας στηριξω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Δυστυχώς κορίτσια μου μάλλον το όνειρο παει να σβήσει! Μου ήρθε κανονική ροή κόκκινο αίμα όπως της περιόδου! Το οποίο συνεχίζεται κανονικά εβαλα σερβιετα! Απο την κλινική μου είπε κ αυξησα τα ουτρο κ να μαι ξαπλα! Και αυριο κανω την χοριακη κ ξαναμιλαμε! Μου πε οτι ισως πιασανε κ τα 3 κ η προγεστερόνη που επαιρνα δεν ήταν αρκετη! Και να μην ανησυχω κ ολα αυριο! Μα πως ειναι δυνατον να μην ανησυχω! Ποναω κ εχω αίμα οπως οταν εχω περιοδο! Πραγματικά νιώθω τόσο χάλια!!! Θέλω να ελπίζω να νιωσω αισιοδοξη οτι μπορεί ένα να μείνει! Όμως οταν πονας τοσο κ βλεπεις το αιμα τι αισιοδοξια να νιωσεις; Είμαι ενα ρακος!! 🥺😔

Ψυχραιμία βρε συ, έχεις μπροστά σου 9 μήνες που όλο και θα σε αναστατώνουν διάφορες εξελίξεις. Είχες μια πολύ καλή τιμή χοριακης, δύσκολο να εξαφανιστούν όλα τα έμβρυα. Ξεκουράσου και αύξησε την προγεστερονη. Έχει συμβεί και σε άλλες εγκυουλες χωρίς να σημαίνει απαραιτήτως ότι κάτι κακό συμβαινει. Να επιμείνεις να μιλήσεις με το γιατρο και να είσαι θετική! 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μου γύρισα από τον γιατρό. Το μωράκι είναι ακόμα εκεί, μεγαλώνει, 183 παλμοί σήμερα και πολύ καλό μέγεθος. Όλα πολύ καλά μου είπε ο γιατρός.  Μου είπε ότι οι επόμενες 12 μέρες είναι κρίσιμες και μετά θα ηρεμήσω. Κάναμε και κοιλιακό υπέρηχο σήμερα για πρώτη φορά. 

Μπράβο κορίτσι, αντε 12 μέρες μείνανε για να παρεις κι εσυ μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανάσα (πολλές μου φαίνονται- που να ήμουν εσυ δλδ) αλλά πλησιάζει ο καιρός! Και μετά.ποιος σε πιάνει, θα αρχίσεις να χαζεύεις μωρουδιακά και να το ευχαριστιέσαι επιτέλους γιατί προς το παρόν είμαστε σε φάση αγωνίας…περιμένουμε τα καλύτερα μαζί σου! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Θεσσαλονικη εισαι??? Αν ναι ...τοτε κατι μου λεει οτι θα συναντιομαστεεεεεεε!!!!!! Με κ. Γιαννη η με κ.Νικο πας? Εννοω τους καθηγητες... Και εμας μικρογονιμοποιηση μας ειπε για να αυξησουμε πιθανοτητες σε οσα μπορουμε!!  Ειναι πολυ καλοι και οι δυο χτες ημουν εκει! 

Είμαι εκτός Θεσσαλονίκης αλλά ο γιατρός μου είναι εξωσωματικος και συνεργάζεται με το συγκεκριμένο κέντρο. Οπότε θα κάνουμε στο ιατρείο του την παρακολούθηση της διέγερσης και ωοληψια κι εμβρυομεταφορα εκεί. 

Έχω κάνει και τις σπερματεγχυσεις εκεί και έμεινα πολυ ευχαριστημένη ασχέτως αρνητικού αποτελέσματος.

Θα είμαστε παρέα στα σταδια που έρχονται! 

Ελπίζω η μία να είναι το γούρι της άλλης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Δυστυχώς κορίτσια μου μάλλον το όνειρο παει να σβήσει! Μου ήρθε κανονική ροή κόκκινο αίμα όπως της περιόδου! Το οποίο συνεχίζεται κανονικά εβαλα σερβιετα! Απο την κλινική μου είπε κ αυξησα τα ουτρο κ να μαι ξαπλα! Και αυριο κανω την χοριακη κ ξαναμιλαμε! Μου πε οτι ισως πιασανε κ τα 3 κ η προγεστερόνη που επαιρνα δεν ήταν αρκετη! Και να μην ανησυχω κ ολα αυριο! Μα πως ειναι δυνατον να μην ανησυχω! Ποναω κ εχω αίμα οπως οταν εχω περιοδο! Πραγματικά νιώθω τόσο χάλια!!! Θέλω να ελπίζω να νιωσω αισιοδοξη οτι μπορεί ένα να μείνει! Όμως οταν πονας τοσο κ βλεπεις το αιμα τι αισιοδοξια να νιωσεις; Είμαι ενα ρακος!! 🥺😔

Σίγουρα είναι 2 . 

Δεν μπορώ να σου πω ότι δε σε καταλαβαίνω το έζησα και ξέρω πως είναι. Όμως να κάνεις μόνο θετικές σκέψεις. 

Επίσης και πολλές εγκυμοσύνες με αίμα τα πήγαν μια χαρά. Λιγακξ υπομονή πολλές ταινίες και ξεκούραση θα σου πω κοριτσάκι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Ναι, η διατροφή που βοηθάει τη γονιμότητα είναι πολύ συγκεκριμένη...Αχ, και δεν έχω χρόνο να σου γράψω αναλυτικά...Και εκτός από διατροφή υπάρχουν κι άλλες αλλαγές που έχουν σχέση με τον τρόπο ζωής και βοηθάνε κι αυτές. Για αρχή διάβασε το βιβλίο it starts with the egg (μπορώ να σου στείλω link να το κατεβάσεις δωρεάν). Ο κύκλος ζωής των ωαρίων είναι 3 μήνες, οπότε μη βιαστείτε, αν θέλετε να προετοιμαστείτε, αυτό είναι το χρονικό διάστημα της προετοιμασίας. Επίσης μπες στο site to make a mommy και κατέβασε τον οδηγό διατροφής σε .pdf Τα εξηγεί αναλυτικά, γιατί εγώ δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα να σου τα πω. Αν δεν τον βρίσκεις, να σου τον στείλω κι αυτόν. Ο γενικός κανόνας που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι πρέπει να αποφεύγεις τις τροφές που προκαλούν φλεγμονές και να τρως καλές ποσότητες αντιφλεγμονώδων τροφών. Το ποιες τροφές ανήκουν σε κάθε κατηγορία θα το βρεις στο internet. Συμφωνώ απόλυτα να ξεκινήσετε με τις καλύτερες προοπτικές, αλλά να ξέρεις ότι ό,τι ισχύει για εσένα, ισχύει και για τον άντρα σου.

Το it starts with the egg το διάβασα το σκ. Στην αρχή φαινονται βουνό όσα λέει αλλά μπορεί να ξεκινήσει κανείς σταδιακά οπότε βλέποντας και κάνοντας.

Θα κατεβάσω και τον οδηγό διατροφής που προτείνεις κι ο θεός βοηθός. Θα επανέρχομαι για απορίες

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Ψυχραιμία βρε συ, έχεις μπροστά σου 9 μήνες που όλο και θα σε αναστατώνουν διάφορες εξελίξεις. Είχες μια πολύ καλή τιμή χοριακης, δύσκολο να εξαφανιστούν όλα τα έμβρυα. Ξεκουράσου και αύξησε την προγεστερονη. Έχει συμβεί και σε άλλες εγκυουλες χωρίς να σημαίνει απαραιτήτως ότι κάτι κακό συμβαινει. Να επιμείνεις να μιλήσεις με το γιατρο και να είσαι θετική! 

 

Μπράβο κορίτσι, αντε 12 μέρες μείνανε για να παρεις κι εσυ μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανάσα (πολλές μου φαίνονται- που να ήμουν εσυ δλδ) αλλά πλησιάζει ο καιρός! Και μετά.ποιος σε πιάνει, θα αρχίσεις να χαζεύεις μωρουδιακά και να το ευχαριστιέσαι επιτέλους γιατί προς το παρόν είμαστε σε φάση αγωνίας…περιμένουμε τα καλύτερα μαζί σου! ❤️

Να σαι καλά κορίτσι μου! Κάθε φορά  νιώθω και καλύτερα γιατί έχω κατακτήσει έναν ακόμη στόχο. Εσύ τι κάνεις? Θα πας για υπέρηχο? Θα κάνετε και ωοληψια τελικά ή μόνο ετ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...