Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πάρα πάρα  πολύ την κάθε μια ξεχωριστά..😘θα σας ενημερώνω για το πώς πάω..προς το παρών σήμερα έκανα στις 20:00 την πρώτη μου ενεσουλα..όλα καλά δν νιώθω και καμία διαφορα...καλό βράδυ σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Πήγαινε έστω την Παρασκευή για να μην έχεις θέμα με τα μικροβιολογικα. Μα την Παρασκευή θα είναι ήδη 11 μέρες,  οπότε μια χαρά θα δείξει με βλαστοκυστες. Να είσαι free από αγχος το σκ

Ή  που θα είμαι free άγχος ή  που θα πιάσω πάτωμα με μαύρο δάκρυ.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Χριστινα. είπε:

Γεια σας κορίτσια , είμαι καινούργια στο φόρουμ και δεν ξέρω πολλά πολλά ,είμαι 34 και  είχα μείνει έγκυος μετα την πρώτη εξωσωματική αλλά στην 8 εβδομαδα έχασα το μωράκι , ακούσαμε καρδούλα … όταν πήγα για ελέγχω σταμάτησε η καρδούλα στης 8 εβδομάδες και 5 μέρες ενω ημουν 9 εβδομάδες και 6 μέρες , κάναμε απόξεση άμεσος , στείλαμε για εξετάσεις , το έμβρυο δεν είχε κανένα πρόβλημα , έκανα και εγώ για θρομβοφιλια και πήγα και αιματολόγο βασικά επειδή δεν έχω σάλπιγγες έκανα όλες της εξετάσεις για να δούμε γιατί έγινε αυτό , και τώρα πέρασαν σχεδόν 3 μήνες και σκέφτομαι για εμβρυομεταφορα , ο γυναικολόγος μου είπε ότι μπορώ όποτε θέλω , και μου έδωσε και πρωτόκολλο για εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα έμβρυα που είχα 2 βλαστοκύστη , αυτό που είδα είναι ότι πολλές γυναίκες πήραν μόνο χάπια πριν την εμβρυομεταφορα , εμένα μου έδωσε να ξεκινήσω την πρωτη μέρα του κύκλου με orgalutran 0,25ένεση και 2 cyclacur  μέχρι την εμβρυομεταφορα ξέρετε να μου πείτε κάτι για αυτό , έτσι κάνατε και εσείς ? Ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες να καταφέρουμε και να έχουμε να μωράκια μας ❤️❤️

Καλως ήρθες κορίτσι μου! Εύχομαι αυτή να είναι και η τυχερή σου προσπάθεια!

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω με αυτό που ρωτάς. Ξαναβάζω το μήνυμά σου όμως για να το δουν και τα άλλα κορίτσια. Επειδή είσαι νέο μέλος αργούν να εμφανιστούν και χάνονται στη συζήτηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/2/2022 at 7:57 ΜΜ, ο/η Lavender είπε:

Ειχαμε κανει τις ανοσολογικες πριν την σπερματέγχυση, στίγμα, κλπ τωρα καρυοτυπο ζεύγους δεν ξερω αν εχουμε κανει, αλλα ειχαμε σύλληψη προ δυο ετών, ισως να μην ειναι απαραίτητο. Το ιδιο και για το αυτοάνοσο, επειδη εχω μείνει έγκυος ξανά, ισως να μην το θεωρούσαν απαραίτητο… θενκς παντως για το ινφο!

θα σου γράψω κάποια πράγματα αναλυτικά όταν βρω λίγο χρόνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ή  που θα είμαι free άγχος ή  που θα πιάσω πάτωμα με μαύρο δάκρυ.. 

 

Ο δικός μου γιατρός για βλαστοκύστες λέει 14 μέρες μετά την ωοληψία, δηλαδή 9 μέρες μετά την ετ. Η εμφύτευση γίνεται κανονικά 8-9η μέρα του εμβρύου. Το αργότερο 12η. Οπότε μια χαρά θα δείξει και αύριο αν πας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Καλως ήρθες κορίτσι μου! Εύχομαι αυτή να είναι και η τυχερή σου προσπάθεια!

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω με αυτό που ρωτάς. Ξαναβάζω το μήνυμά σου όμως για να το δουν και τα άλλα κορίτσια. Επειδή είσαι νέο μέλος αργούν να εμφανιστούν και χάνονται στη συζήτηση. 

Luna777 σε ευχαριστώ καλη μου 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Θυμάστε; Κάνατε κ προβλέψεις για το νούμερο! Χαχαχα! Κ όσο περίμενα τα αποτελέσματα της χοριακής εκείνη την ημέρα καθάριζα φασολάκια! 😂😂😂😂

Τωρα κανόνισε θέλουμε φασολάκια πριν την γεννα χααχα πωπω σαν χθες που θυμάμαι που λεγες έτσι για την διαφορά  😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ή  που θα είμαι free άγχος ή  που θα πιάσω πάτωμα με μαύρο δάκρυ.. 

 

Αχ θα σου πετάξω παντόφλα... βρε συνέλεξε. Και να σου πω και κάτι? Γιατί να παρατεινεις το αγχος σου? Ο, τι είναι να γίνει , θα γίνει. Εγω πάντως έχω δεδομένα την επιτυχία σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αχ θα σου πετάξω παντόφλα... βρε συνέλεξε. Και να σου πω και κάτι? Γιατί να παρατεινεις το αγχος σου? Ο, τι είναι να γίνει , θα γίνει. Εγω πάντως έχω δεδομένα την επιτυχία σου!

Σε ευχαριστώ για την εμψύχωση πααρα πολύ!! Να σου πω την αλήθεια έχω αγανακτήσει με τα δέκατα μια τρεμω σαν το ψάρι μια ήρεμω .. έχεις δίκιο δεν είναι μόνο η αγωνία μου,(οσο για αυτή εχω μάθει να ζω, περιμένοντας ενα θετικό) τουλάχιστον αν πάρω το αρνητικό να κόψω την κωλοπρογεστερονη γιατί μου έχει αλλάξει τα φώτα! Ναι θα το πω δεν είμαι αισιόδοξη, μακάρι να πέσω έξω,  αλλα ήδη κλαιω την αποτυχία μου ευτυχώς ο άντρας μου πήγε για ύπνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ για την εμψύχωση πααρα πολύ!! Να σου πω την αλήθεια έχω αγανακτήσει με τα δέκατα μια τρεμω σαν το ψάρι μια ήρεμω .. έχεις δίκιο δεν είναι μόνο η αγωνία μου,(οσο για αυτή εχω μάθει να ζω, περιμένοντας ενα θετικό) τουλάχιστον αν πάρω το αρνητικό να κόψω την κωλοπρογεστερονη γιατί μου έχει αλλάξει τα φώτα! Ναι θα το πω δεν είμαι αισιόδοξη, μακάρι να πέσω έξω,  αλλα ήδη κλαιω την αποτυχία μου ευτυχώς ο άντρας μου πήγε για ύπνο 

Είναι απόλυτα λογικά όλα αυτά που αισθάνεσαι κοριτσι μου. Τα συναισθήματα μας κάνουν τραμπαλα! Μια είσαι αισιόδοξη,  την άλλη είσαι απόλυτα σίγουρη ότι το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια κοπέλα που είναι σε αυτή τη θέση και το βλέπει διαφορετικά. Δυστυχώς όμως το αγχος για εμάς που βαδίζουμε σε αυτόν τον δρόμο δεν σταματάει ποτέ. 

Θα διπλασιαστεί την επόμενη φορά? Θα δω σάκο? Θα ακούσω καρδιά? Θα συνεχίσω να ακούω καρδιά? Θα είναι καλή η αυχενική διαφάνεια? Και οι ερωτήσεις δεν έχουν σταματημό. Και άλλες κοπέλες προφανώς έχουν αγχος, αλλά όσες έχουμε δυσκολευτεί, όσες έχουμε βιώσει στο πετσί μας αποτυχίες, ε τότε εμείς έχουμε ακόμα περισσότερο αγχος και δεν θεωρούμε τίποτα δεδομένο.

Και εγω εχω αγχος για αύριο, αν θα έχει διπλασιαστεί η τιμή και όσο περνάει η ώρα, τόσο πιο απαισιόδοξη γίνομαι ότι κάτι κακό θα συμβεί. 

Όμως αποφάσισα ότι δεν θα τρελαθώ.  Ο, τι είναι να γίνει, θα γίνει. Ας χαιρόμαστε λοιπόν με το κάθε σκαλοπάτι που ανεβαίνουμε,  τον κάθε σκόπελο που ξεπερνάμε και ο Θεός θα μας βοηθήσει να φτάσουμε στο τέρμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια , ονομάζομαι κλεωνικη είμαι 24 χρόνων και έχω πολυκυστηκες ωοθήκες , το 2021 είχα μια εγκυμοσύνη που έληξε για μένα πολύ άσχημα , στον 5ο μήνα .. δυσκολεύομαι να διαχειριστω την όλη κατάσταση ....

Το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα 2 κύκλους με πρόκληση ωορρηξίας με φεμαρα και μια οβιτρελ ...πέτυχε η τελευταία , είχα αντίδραση καλά στα φάρμακα ..τώρα που ξανά έκανα δεν αντέδρασα τόσο καλά ..είμαι 70 κιλά και 1.60 δεν θεωρώ ότι έχω τόσα κιλά ..η γιατρός μου λέει ότι πρέπει να χάσω ..χθες πήγαμε για να δούμε αν μεγάλωσε κανένα...και δεν μεγάλωσε ικανοποιητικά ...μου είπε να κάνω τρεις ένεσεις αλτερμον τον 75 και να πάω την Πέμπτη...αν έχετε παροιμία εμπειρία πείτε μου ..

Επίσης μου είπε να κλείσω ραντεβού για την επιτροπή να πάρω τα φάρμακα τις εξωσωματικής , μόνο τα φάρμακα ...για να κάνουμε την πρόκληση ..

Δεν ξέρω νιώθω ότι έχω πιάσει πάτο , δεν θέλω να χαθεί αυτός ο κύκλος ...θέλω να τα κάνω όλα αυτά που μου λέει αλλά ταυτόχρονα μου φαίνεται βουνό ...φοβάμαι για την Πέμπτη μην και δεν έχουν κάνει δουλειά η αλτερμον ..βρήκα την δύναμη και τις έκανα μόνη μου ...από την μια νιώθω ότι θα ήθελα να κάνω εξωσωματική αφού έχω φτάσει σε αυτό το σημείο αλλά δεν συμφωνεί η γιατρός ..εγώ από την άλλη θέλω τόσο ένα παιδί ...έχω φτάσει στο σημείο να ζηλεύω ..ίσως κάποιες να με καταλάβατε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Είναι απόλυτα λογικά όλα αυτά που αισθάνεσαι κοριτσι μου. Τα συναισθήματα μας κάνουν τραμπαλα! Μια είσαι αισιόδοξη,  την άλλη είσαι απόλυτα σίγουρη ότι το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια κοπέλα που είναι σε αυτή τη θέση και το βλέπει διαφορετικά. Δυστυχώς όμως το αγχος για εμάς που βαδίζουμε σε αυτόν τον δρόμο δεν σταματάει ποτέ. 

Θα διπλασιαστεί την επόμενη φορά? Θα δω σάκο? Θα ακούσω καρδιά? Θα συνεχίσω να ακούω καρδιά? Θα είναι καλή η αυχενική διαφάνεια? Και οι ερωτήσεις δεν έχουν σταματημό. Και άλλες κοπέλες προφανώς έχουν αγχος, αλλά όσες έχουμε δυσκολευτεί, όσες έχουμε βιώσει στο πετσί μας αποτυχίες, ε τότε εμείς έχουμε ακόμα περισσότερο αγχος και δεν θεωρούμε τίποτα δεδομένο.

Και εγω εχω αγχος για αύριο, αν θα έχει διπλασιαστεί η τιμή και όσο περνάει η ώρα, τόσο πιο απαισιόδοξη γίνομαι ότι κάτι κακό θα συμβεί. 

Όμως αποφάσισα ότι δεν θα τρελαθώ.  Ο, τι είναι να γίνει, θα γίνει. Ας χαιρόμαστε λοιπόν με το κάθε σκαλοπάτι που ανεβαίνουμε,  τον κάθε σκόπελο που ξεπερνάμε και ο Θεός θα μας βοηθήσει να φτάσουμε στο τέρμα!

Έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις!!! Όπως είπες ο Θεός να βάλει το χέρι του και να μας βοηθήσει, ολες τις κοπέλες που μάχονται! 

Εύχομαι μια διπλάσια χοριακη κορίτσι μου για αύριο και ολα θα πάνε καλα! Το μπεμπεκι σου αυτή τη φορά ήρθε για να το πάρεις αγκαλιά ❤ περιμένουμε τα νεα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Γεια σας κορίτσια , ονομάζομαι κλεωνικη είμαι 24 χρόνων και έχω πολυκυστηκες ωοθήκες , το 2021 είχα μια εγκυμοσύνη που έληξε για μένα πολύ άσχημα , στον 5ο μήνα .. δυσκολεύομαι να διαχειριστω την όλη κατάσταση ....

Το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα 2 κύκλους με πρόκληση ωορρηξίας με φεμαρα και μια οβιτρελ ...πέτυχε η τελευταία , είχα αντίδραση καλά στα φάρμακα ..τώρα που ξανά έκανα δεν αντέδρασα τόσο καλά ..είμαι 70 κιλά και 1.60 δεν θεωρώ ότι έχω τόσα κιλά ..η γιατρός μου λέει ότι πρέπει να χάσω ..χθες πήγαμε για να δούμε αν μεγάλωσε κανένα...και δεν μεγάλωσε ικανοποιητικά ...μου είπε να κάνω τρεις ένεσεις αλτερμον τον 75 και να πάω την Πέμπτη...αν έχετε παροιμία εμπειρία πείτε μου ..

Επίσης μου είπε να κλείσω ραντεβού για την επιτροπή να πάρω τα φάρμακα τις εξωσωματικής , μόνο τα φάρμακα ...για να κάνουμε την πρόκληση ..

Δεν ξέρω νιώθω ότι έχω πιάσει πάτο , δεν θέλω να χαθεί αυτός ο κύκλος ...θέλω να τα κάνω όλα αυτά που μου λέει αλλά ταυτόχρονα μου φαίνεται βουνό ...φοβάμαι για την Πέμπτη μην και δεν έχουν κάνει δουλειά η αλτερμον ..βρήκα την δύναμη και τις έκανα μόνη μου ...από την μια νιώθω ότι θα ήθελα να κάνω εξωσωματική αφού έχω φτάσει σε αυτό το σημείο αλλά δεν συμφωνεί η γιατρός ..εγώ από την άλλη θέλω τόσο ένα παιδί ...έχω φτάσει στο σημείο να ζηλεύω ..ίσως κάποιες να με καταλάβατε ..

Καλημερα κοριτσι μου!! Καταλαβαινω πως νιωθεις, ειχα κι εγω μια εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη που δυστυχως δεν πηγε καλα στους 5,5 μήνες!!! Οποτε καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να το αποδεχτείς και να το διαχειριστείς!!! 
Εσυ εχεις με το μέρος σου την ηλικία κοριτσι μου, εισαι μόλις 24 ετών! Ο εξωσωματιστης σου θα βρει το πρωτόκολλο που σου ταιριαζει και θα τα καταφέρεις, ειμαι σιγουρη! Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι τοσο και να σκεφτεσαι οτι η ηλικία σου ειναι ενα όπλο! Και εχεις πολυ χρονο και τα ωάρια σου θα ειναι καλα ποιοτικά! Εχεις κανει ολες τις απαραίτητες εξετασεις; Σαλπιγγογραφια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Χριστινα. είπε:

Γεια σας κορίτσια , είμαι καινούργια στο φόρουμ και δεν ξέρω πολλά πολλά ,είμαι 34 και  είχα μείνει έγκυος μετα την πρώτη εξωσωματική αλλά στην 8 εβδομαδα έχασα το μωράκι , ακούσαμε καρδούλα … όταν πήγα για ελέγχω σταμάτησε η καρδούλα στης 8 εβδομάδες και 5 μέρες ενω ημουν 9 εβδομάδες και 6 μέρες , κάναμε απόξεση άμεσος , στείλαμε για εξετάσεις , το έμβρυο δεν είχε κανένα πρόβλημα , έκανα και εγώ για θρομβοφιλια και πήγα και αιματολόγο βασικά επειδή δεν έχω σάλπιγγες έκανα όλες της εξετάσεις για να δούμε γιατί έγινε αυτό , και τώρα πέρασαν σχεδόν 3 μήνες και σκέφτομαι για εμβρυομεταφορα , ο γυναικολόγος μου είπε ότι μπορώ όποτε θέλω , και μου έδωσε και πρωτόκολλο για εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα έμβρυα που είχα 2 βλαστοκύστη , αυτό που είδα είναι ότι πολλές γυναίκες πήραν μόνο χάπια πριν την εμβρυομεταφορα , εμένα μου έδωσε να ξεκινήσω την πρωτη μέρα του κύκλου με orgalutran 0,25ένεση και 2 cyclacur  μέχρι την εμβρυομεταφορα ξέρετε να μου πείτε κάτι για αυτό , έτσι κάνατε και εσείς ? Ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες να καταφέρουμε και να έχουμε να μωράκια μας ❤️❤️

Όπως υπάρχουν διάφορα πρωτόκολλα για διέγερση έτσι υπάρχουν και διαφορετικές προετοιμασίες για εμβρυομεταφορά. Εμπιστοσύνη στον γιατρό και βουρ να υποδεχτείς τα εμβρυάκια σου. Με το καλό να προχωρήσεις και με μια τεράστια χοριακή. Αν θέλεις πες μας την ημερομηνία εμβρυομεταφοράς να σε βάλουμε στο τυχερό πινακάκι μας. 

στις πριν 18 ώρες, ο/η Joann είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας..

Σας διαβάζω μέρες τώρα συγχαρητήρια στα κορίτσια που τα κατάφεραν..ελπίζω το 2022 να είναι τυχερό και για εμάς

🥰  σήμερα δεύτερη μέρα περιόδου επιτέλους ξεκίνησα και εγώ διέγερση και αν όλα πάνε καλά μου είπαν γύρω στις 8 του μήνα περίπου πάμε για ωοληψία..είναι η πρώτη μου εξωσωματική.. θέλω να μου στείλετε την θετική σας ενέργεια φιλιά σε όλες..

Σου στέλνουμε φουλ θετική ενέργεια και δύναμη. Καλή αρχή με πολλά ποιοτικά ωάρια που θα γίνουν τα μωράκια σας. Καλή επιτυχία.

στις πριν 17 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Να ρωτάς ό,τι σου κατέβει! 

Τσικνοπέμπτη, μεθαύριο μπαίνω στον μήνα μου! Πήγαμε χθες στον γιατρό, έκανα υπέρηχο, καρδιοτοκογράφημα για να δούμε την εικόνα των μωρών. Ο γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένος. Ή που θα με βάλει να γεννήσω λέει την Πέμπτη 3/3 ή την Τρίτη 8/3 γιατί θα λείπει τετραήμερο! 🤪😂 Ό,τι να ´ναι! Χαχαχα! Κοντή γιορτή πάντως! Μετράω αντίστροφα όπως κ να έχει! 

Έχω μαζέψει εμπειρίες ουουου! Στη διάθεσή σας κορίτσια μου! Άντε μια μια περνάει απέναντι κ τρελαίνομαι! 🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪

 

Κατάλαβες γιατί μπαίνεις στον μήνα σου Τσικνοπέμπτη ε? Γιατί τα τάραξες στα φασολάκια τα μωρά όταν περίμενες την χοριακή 😂😂

Με το καλο Βασιλικούλα μας, έφτασε η ώρα να πάρεις αγκαλιά τα μωρά σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Πήρα την Τρίτη χοριακη μου σήμερα. 1107.

Αν είχε διπλασιαστεί, θα έπρεπε να είναι 1350 , αφού τη Δευτέρα ήταν 676.

Δεν ξέρω αν είναι καλή...Περιμένω τον γιατρο να μιλήσουμε να δούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Γεια σας κορίτσια , ονομάζομαι κλεωνικη είμαι 24 χρόνων και έχω πολυκυστηκες ωοθήκες , το 2021 είχα μια εγκυμοσύνη που έληξε για μένα πολύ άσχημα , στον 5ο μήνα .. δυσκολεύομαι να διαχειριστω την όλη κατάσταση ....

Το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα 2 κύκλους με πρόκληση ωορρηξίας με φεμαρα και μια οβιτρελ ...πέτυχε η τελευταία , είχα αντίδραση καλά στα φάρμακα ..τώρα που ξανά έκανα δεν αντέδρασα τόσο καλά ..είμαι 70 κιλά και 1.60 δεν θεωρώ ότι έχω τόσα κιλά ..η γιατρός μου λέει ότι πρέπει να χάσω ..χθες πήγαμε για να δούμε αν μεγάλωσε κανένα...και δεν μεγάλωσε ικανοποιητικά ...μου είπε να κάνω τρεις ένεσεις αλτερμον τον 75 και να πάω την Πέμπτη...αν έχετε παροιμία εμπειρία πείτε μου ..

Επίσης μου είπε να κλείσω ραντεβού για την επιτροπή να πάρω τα φάρμακα τις εξωσωματικής , μόνο τα φάρμακα ...για να κάνουμε την πρόκληση ..

Δεν ξέρω νιώθω ότι έχω πιάσει πάτο , δεν θέλω να χαθεί αυτός ο κύκλος ...θέλω να τα κάνω όλα αυτά που μου λέει αλλά ταυτόχρονα μου φαίνεται βουνό ...φοβάμαι για την Πέμπτη μην και δεν έχουν κάνει δουλειά η αλτερμον ..βρήκα την δύναμη και τις έκανα μόνη μου ...από την μια νιώθω ότι θα ήθελα να κάνω εξωσωματική αφού έχω φτάσει σε αυτό το σημείο αλλά δεν συμφωνεί η γιατρός ..εγώ από την άλλη θέλω τόσο ένα παιδί ...έχω φτάσει στο σημείο να ζηλεύω ..ίσως κάποιες να με καταλάβατε ..

Λυπάμαι πολύ για την εγκυμοσύνη σου ειλικρινά. Είμαστε πολλές εδώ που συμπάσχουμε, η κάθε μια σηκώνει τον δικό της σταυρό αλλά επειδή έχουμε φορέσει η μία τα παπούτσια της άλλης είμαστε εδώ για να σηκώνει η μία την άλλη και να συνεχίζουμε γιατί ο σκοπός είναι κοινός.

Εφόσον πας με πρόκληση τι εννοείς ότι δεν συμφωνεί η γιατρός σε εξωσωματική? Κάνεις τις ενέσεις και προσπαθείτε με φυσικές επαφές? Με τον ίδιο τρόπο τα καταφέρατε και στην εγκυμοσύνη ή κάνατε ωοληψία κλπ?

Η ηλικία σου είναι σύμμαχος σίγουρα αλλά και η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο. 

Πάτο όλες έχουμε πιάσει ειδικά μετά από αποτυχίες και αποβολές αλλά η επιθυμία για ένα γερό μωρό σε κάνει να πατάς γερά στα πόδια σου και να ανεβαίνεις πάλι να παίρνεις βαθιά ανάσα & να μπαίνεις ξανά στην μάχη.❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2022 at 11:32 ΠΜ, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα, συνήθως οι επιπλέον εξετάσεις γίνονται μετά από αποτυχίες είτε μη εμφύτευση είτε αποβολές (βιοχημική ή/και παλίνδρομη).

Θυμάμαι ότι θα ήθελες να πας σε φυσικό κύκλο και να αποφύγεις τα φάρμακα. Επίσης η εγκυμοσύνη που δεν προχώρησε ήταν βιοχημική ή παλίνδρομη? Το απέδωσαν κάπου? Κάνατε καρυότυπο εμβρύου?

Εγώ θα σου πρότεινα τα παρακάτω :αρχικά αν τα σπερμοδιαγράμματα έχουν γίνει σε εξειδικευμένο κέντρο πχ Λυμπερόπουλος θα πρότεινα να κάνετε εκεί ξανά DFI και καλλιέργεια σπέρματος.

Αν τα έχετε κάνει σε απλά μικροβιολογικά τύπου Βιο..κη θα έλεγα επανέλεγχο σπερμοδιάγραμμα + dfi + καλλιέργεια σε εξειδικευμένο κέντρο πχ Λυμπερ..λος.

Προσωπικά θα έκανα κανονική διέγερση και πριν την εμβρυομεταφορά υστεροσκόπηση ώστε να φανεί και η κατάσταση της μήτρας, αν υπάρχουν συμφύσεις πχ που δεν φαίνονται εύκολα στον υπέρηχο.

Επίσης δεν αναφέρεις πουθενά αν έχεις ψαχτεί για θρομβοφιλία η οποία προκαλεί αποβολές.

Οι γιατροί έχουν την τάση την πρώτη αποτυχία να την θεωρούν τυχαίο γεγονός και σε πολλές περιπτώσεις είναι όντως. Όταν όμως υπάρχει δυσκολία σύλληψης ακόμα και με εξωσωματική κρίμα δεν είναι να ταλαιπωρείσαι πολύ ψυχολογικά και οικονομικά?

Το τμήμα αποβολών του Έλενα θα σου κάνει αιματολογικές, ανοσολογικές ,ορμονικές, ζαχάρου, καλλιέργεια κολπικού υγρού, υπέρηχο, καλύπτοντας μεγάλη γκάμα εξετάσεων που είναι και ακριβές και θα σε παραπέμψει και σε άλλες ειδικότητες εντός του νοσοκομείου αν χρειαστεί.

Στην θέση σου δηλαδή και εφόσον φοβάσαι και την διέγερση θα πήγαινα αρχικά στο Έλενα για έλεγχο σε όλα αυτά και μετά θα προχωρούσα σε εξωσωματική. 

Τα ραντεβού στο Έλενα ανοίγουν κάθε πρώτη του μήνα δηλαδή τώρα 1/3 θα ανοίξουν τα ραντεβού Απριλίου. Επειδή είναι λίγα και κλείνονται αμέσως κάνε εγγραφή στο 1535 και να είσαι συνδεμένη από το πρωί ώστε να τα προλάβεις.

 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις λεπτομερείς πληροφορίες. Η εγκυμοσύνη προ δυο ετών ήταν με φυσική σύλληψη, ηταν στην αρχή της γνωριμίας μας με τον σύντροφο μου, και μετα απο πολλή σκέψη αποφασίσαμε να μην προχωρήσουμε την εγκυμοσύνη. Υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία (κατι πολυ συχνό και τυχαίο, ευθύνεται για τις περισσοτερες αποβολές).

Εν τω μεταξυ αυτο με τις εξετάσεις μου κανει φοβερή εντύπωση, εχω δει 4 γυναικολόγους, εκ των οποίων οι δυο ειναι διευθυντές τμημάτων σε δημόσιο νοσοκομείο, και δυο εξωσωματικούς, εχουν δει το ιστορικό και τις εξετάσεις μου, και ενώ εγω περίμενα να κανουν μια διερεύνηση των αιτιών που δεν εχω μείνει έγκυος ΚΑΝΕΙΣ δεν μου είπε για αλλες εξετάσεις. Τιποτα. Ο ενας μονο μου είπε να κανουμε και dfi. Ουτε θρόμβοφιλια, ουτε τιποτα. Τι να πω!

Δεν εχω προσπαθήσει ακομα εξωσωματική, δεν εχω αποφασίσει αν θα κανω την πρώτη προσπάθεια σε φυσικο η με φάρμακα, εχω αρχίσει να τηνω προς μια ήπια διέγερση απο τις πληροφορίες που μαζεύω. Τον φυσικο τον σκεφτομουν επειδη το πρότεινε η γυναικολόγος μου (η οποία δεν ειδικεύεται σε εξωσωματική).

Εχω κανει ενα ραντεβου με τον Μιχάλοπ. στο ΛΗΤΩ, με τον οποίο συνεργάζεται η γυναικολόγος μου, αλλα σκεφτομαι να κλείσω και ενα ραντεβου με τον Γιώργο Χριστόπ. που συνεργάζεται με το Ιασώ. Μου τον εχουν προτείνει απο το φόρουμ, και διαβασα λιγο τις δημοσιεύσεις του, δούλευε στην Αγγλία και μου φάνηκε ενημερωμένος. Ειχε καποια αλλη εμπειρία μαζι του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Πήρα την Τρίτη χοριακη μου σήμερα. 1107.

Αν είχε διπλασιαστεί, θα έπρεπε να είναι 1350 , αφού τη Δευτέρα ήταν 676.

Δεν ξέρω αν είναι καλή...Περιμένω τον γιατρο να μιλήσουμε να δούμε 

Μια χαρά είναι η χοριακή σου αγάπη.

Θα το επιβεβαιώσει και ο doc για να ηρεμήσεις καπως.

Αν και μεταξύ μας ξέρεις πότε θα ηρεμήσεις ε?

Όταν το πάρεις αγκαλίτσα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Πήρα την Τρίτη χοριακη μου σήμερα. 1107.

Αν είχε διπλασιαστεί, θα έπρεπε να είναι 1350 , αφού τη Δευτέρα ήταν 676.

Δεν ξέρω αν είναι καλή...Περιμένω τον γιατρο να μιλήσουμε να δούμε 

κοριτσι μου μια χαρα ειναι η τιμη σου!! αλλα καταλαβαινω απολυτα το αγχος σου! μολις μιλησεις πες μας ❤️❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Μια χαρά είναι η χοριακή σου αγάπη.

Θα το επιβεβαιώσει και ο doc για να ηρεμήσεις καπως.

Αν και μεταξύ μας ξέρεις πότε θα ηρεμήσεις ε?

Όταν το πάρεις αγκαλίτσα ❤️

Απλά στις άλλες εγκυμοσύνες είχα πάντα διπμασιασμο και τώρα δεν έχω καθαρό διπλασιασμό και αρχίζει το μυαλό μου να κάνει σεναρια για εξωμητριο κτλ.

Καλά εννοείται πως θα ηρεμήσω μόνο αν το δω από κοντά  live. 

Πω πω είναι τόσο ψυχοφθορο και δεν μπορώ και να καπνίσω να καλμάρω λίγο το αγχος μου. Άσε που δεν το ξέρει και κανένας και είμαι όλη μέρα σπίτι μόνη μου.

Ας καταλήξει θετικά και χαλαλι και τα 10 χρόνια που θα χάσω από τη ζωή μου από το άγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2022 at 10:43 ΠΜ, ο/η MyElpida είπε:

ναι χρησιμοποιώ τεστάκια.. θα σου πω τι συμβαίνει συνήθως, μήπως γνωρίζεις εσύ ή κάποια άλλη κοπέλα.. χθες βγήκε σχεδόν θετικό, ήταν έντονη η γραμμή αλλά όχι όπως η ελέγχου.. σήμερα βγήκε αχνό πάλι.. 

αυτό τώρα θεωρείται θετικό; θα γίνει ωορρηξία; σκέφτομαι μήπως η lh δεν ανεβαίνει αρκετά και τελικά πάει να γίνει ωορρηξία αλλά το σώμα μου δεν τα καταφέρνει.. 

έχει συμβεί κορίτσια σε κάποια αυτό; καλημέρα!

Μηπως να παρεις τα clear blue που σου βγάζουν φατσούλα τις δυο πιο γόνιμες μερες αντι να παιδεύεσαι με τις γράμμουλες; Εχω ξεφραγκιαστει, δεν λεω, αλλα δεν τα κανω καθε μερα, τα κανω μερα παρα μερα απο 11η μερα μεχρι να υπάρξει φατσούλα, αρα ξοδεύω 1-3 στικ σε καθε κύκλο, μου κρατάνε 3 μηνο.

Αυτο ρε κορίτσια που υποτιθεται πως απο τα κολπικά υγρά καταλαβαίνεις την ωορρηξια και σε ποιο σημειο του κύκλου εισαι, τι φαση; Εγω καταλαβαίνω καπου πριν την ωορρηξία πως εχω πολλα νερουλά υγρά, αλλα αυτο το “egg white” που λενε πως υπαρχει τη μερα ωορρηξίας ποτε δε νομιζω πως το εχω δει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Λυπάμαι πολύ για την εγκυμοσύνη σου ειλικρινά. Είμαστε πολλές εδώ που συμπάσχουμε, η κάθε μια σηκώνει τον δικό της σταυρό αλλά επειδή έχουμε φορέσει η μία τα παπούτσια της άλλης είμαστε εδώ για να σηκώνει η μία την άλλη και να συνεχίζουμε γιατί ο σκοπός είναι κοινός.

Εφόσον πας με πρόκληση τι εννοείς ότι δεν συμφωνεί η γιατρός σε εξωσωματική? Κάνεις τις ενέσεις και προσπαθείτε με φυσικές επαφές? Με τον ίδιο τρόπο τα καταφέρατε και στην εγκυμοσύνη ή κάνατε ωοληψία κλπ?

Η ηλικία σου είναι σύμμαχος σίγουρα αλλά και η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο. 

Πάτο όλες έχουμε πιάσει ειδικά μετά από αποτυχίες και αποβολές αλλά η επιθυμία για ένα γερό μωρό σε κάνει να πατάς γερά στα πόδια σου και να ανεβαίνεις πάλι να παίρνεις βαθιά ανάσα & να μπαίνεις ξανά στην μάχη.❤️ 

 

Γεια σου ευχαριστώ για την απάντηση....ναι στην ουσία θα κάνω μόνο τις ενέσεις και τα υπόλοιπα φυσιολογικα...η γιατρός μου , δεν θεωρεί ότι χρειάζομαι την εξωσωματική , ούτε και εγώ αλλά μετά από αυτό που έγινε με το μωρό η επιθυμία έχει μεγαλώσει....

Μήπως έχεις κάνει τις αλτερμον ?? Να μου πεις αν σου έκανε δουλειτσα...

Από την Δευτέρα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα, δεν ξέρω αν έτυχε και τα φεμαρα δεν κάνανε δουλειά αυτή την φορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Λυπάμαι πολύ για την εγκυμοσύνη σου ειλικρινά. Είμαστε πολλές εδώ που συμπάσχουμε, η κάθε μια σηκώνει τον δικό της σταυρό αλλά επειδή έχουμε φορέσει η μία τα παπούτσια της άλλης είμαστε εδώ για να σηκώνει η μία την άλλη και να συνεχίζουμε γιατί ο σκοπός είναι κοινός.

Εφόσον πας με πρόκληση τι εννοείς ότι δεν συμφωνεί η γιατρός σε εξωσωματική? Κάνεις τις ενέσεις και προσπαθείτε με φυσικές επαφές? Με τον ίδιο τρόπο τα καταφέρατε και στην εγκυμοσύνη ή κάνατε ωοληψία κλπ?

Η ηλικία σου είναι σύμμαχος σίγουρα αλλά και η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο. 

Πάτο όλες έχουμε πιάσει ειδικά μετά από αποτυχίες και αποβολές αλλά η επιθυμία για ένα γερό μωρό σε κάνει να πατάς γερά στα πόδια σου και να ανεβαίνεις πάλι να παίρνεις βαθιά ανάσα & να μπαίνεις ξανά στην μάχη.❤️ 

 

Επίσης στην προηγούμενη εγκυμοσύνη τα κατάφερα σχεδόν αμέσως σε 2 μήνες με φεμαρα και οβιτρελ...με πρόκληση ωορρηξίας ..αλλιώς μόνοι μας προσπαθούσαμε σχεδόν 1.5 χρόνο και τρέχαμε από γιατρό σε γιατρό ...αλλά τώρα μετά την εγκυμοσύνη μήπως άλλαξε ο οργανισμός μου και δεν μου κάνουν κάτι τα φεμαρα ..οπότε έκανα τις αλτερμον , περιμένω να δω αύριο αν έγινε κάτι ...θα περάσω και επιτροπή για τα φάρμακα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Μηπως να παρεις τα clear blue που σου βγάζουν φατσούλα τις δυο πιο γόνιμες μερες αντι να παιδεύεσαι με τις γράμμουλες; Εχω ξεφραγκιαστει, δεν λεω, αλλα δεν τα κανω καθε μερα, τα κανω μερα παρα μερα απο 11η μερα μεχρι να υπάρξει φατσούλα, αρα ξοδεύω 1-3 στικ σε καθε κύκλο, μου κρατάνε 3 μηνο.

Αυτο ρε κορίτσια που υποτιθεται πως απο τα κολπικά υγρά καταλαβαίνεις την ωορρηξια και σε ποιο σημειο του κύκλου εισαι, τι φαση; Εγω καταλαβαίνω καπου πριν την ωορρηξία πως εχω πολλα νερουλά υγρά, αλλα αυτο το “egg white” που λενε πως υπαρχει τη μερα ωορρηξίας ποτε δε νομιζω πως το εχω δει..

καλημέρα! εγώ το καταλαβαίνω, η αλήθεια είναι πως το εχω παρατηρήσει και το έχω επιβεβαιώσει με τα τεστάκια.. αυτά τα νερουλα που λες είναι.. έχει να κάνει και με την ενυδάτωση του σώματός σου.. δηλαδή πόσο νερό πίνεις.. πρέπει να πίνεις αρκετό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Πήρα την Τρίτη χοριακη μου σήμερα. 1107.

Αν είχε διπλασιαστεί, θα έπρεπε να είναι 1350 , αφού τη Δευτέρα ήταν 676.

Δεν ξέρω αν είναι καλή...Περιμένω τον γιατρο να μιλήσουμε να δούμε 

Είναι πολύ καλή,  λογική η ανησυχία σου,  τα είπαμε και Εχθές, ολα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι!! 

Κορίτσια περιμένω αποτελέσματα, πήγα για χοριακη,  την αποτυχία μου την εχω σίγουρη,  δεν ξέρω γιατί, δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη,  δεν πήρα και το πρωινό ουτροτζεσταν, περιμένω τα αποτελέσματα να επιβεβαιώθω για νς μην το παρω τζάμπα, αφού με έχει πειράξει τόσο... απο εχθές κλαίω την αποτυχία μου,  δεν είχα σκοπό να πάω,  αλλα οταν σηκώθηκα, είπα τα έβαλα με τα ουτροτζεσταν ντύθηκα και πήγα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...