Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 20 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Πετάγομαι εγώ η σφήνα.🤣

Αυτή την οδηγία την δίνουν στο Γεν..σις κυρίως και το λένε για να μην κάνει η μήτρα συσπάσεις.

Μια φορά ρώτησα τον προηγούμενο γιατρό γιατί κάπου το είχα διαβάσει και με κοιτούσε σαν ροφός.

Τώρα τι ισχύει και τι όχι δεν γνωρίζω..

Προσωπικά επειδή κα΄νω με καυτό νερό μπάνιο τον χειμώνα & χλιαρό το καλοκαίρι δεν ξέρω αν θα το κατάφερνα. Είναι όπως νιώθει η κάθε μια καλύτερα.

Ναι ε? Και σε άλλο κέντρο που είχα κάνει εξωσωματικη, το ίδιο μου είχαν πει πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η troia είπε:

Στον Αρκουλή δεν θα πήγαινα. Έχει άσχημο παρελθόν... Για το serum έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά και ότι είναι πανάκριβο.

Δεν είναι πανάκριβο, λιγότερο από αυτά που μου είπαν κάποιες κοπέλες για Πάντ......απλά με προβλημάτισαν λίγο γιατί πριν την εξωσωματική θέλουν να κάνω υστεροσκοπηση...εσείς κάνατε πριν την εξωσωματική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Heart είπε:

Δεν είναι πανάκριβο, λιγότερο από αυτά που μου είπαν κάποιες κοπέλες για Πάντ......απλά με προβλημάτισαν λίγο γιατί πριν την εξωσωματική θέλουν να κάνω υστεροσκοπηση...εσείς κάνατε πριν την εξωσωματική;

Ήταν πολύ οργανωμένο , πολύ επεξηγηματικός ο γιατρός , καλή τιμή ( γιατί να πω την αλήθεια οι εγκαταστάσεις σε κάνουν να πιστεύεις ότι θα δουλεύεις μια ζωή για να κανεις εξωσωματική εκεί),πολύ καθαρό και σύγχρονο...λίγο η υστεροσκοπησηε φοβησε...η αιτιολογία είναι ότι επειδή έχετε σούπερ εξετάσεις πρέπει να αποκλείσουμε και αυτό το ενδεχόμενο...δεν ξέρω τι να κάνω !; Θα πάω κι αλλού αλλά εσείς ως πιο έμπειρες τι λέτε  σχετικά με την υστεροσκοπηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Δεν είναι πανάκριβο, λιγότερο από αυτά που μου είπαν κάποιες κοπέλες για Πάντ......απλά με προβλημάτισαν λίγο γιατί πριν την εξωσωματική θέλουν να κάνω υστεροσκοπηση...εσείς κάνατε πριν την εξωσωματική;

Από κέντρα εξωσωματικής δεν ξέρω να σου πω. Πάντως έχοντας κάνει 3 εξωσωματικές και προσπαθώντας εδώ και 3,5 χρόνια για το πολυπόθητο αποτέλεσμα, θα σε συμβούλευα να κάνεις ο, τι μπορεις, ο, τι εξέταση υπάρχει προτού μπεις στον χορό της εξωσωματικής. Θύμησέ μου εσεις γιατί καταφεύγετε στην εξωσωματική; Λογω ηλικίας; Έχει εντοπιστει κάποιο προβλημα;

Εγώ μετά την πρώτη εξωσωματική που κατέληξε σε βιοχημική κύηση και πριν μπω στη δεύτερη εξωσωματική εκανα υστεροσκόπηση. 

Ίσως να μπορείς να την κα΄νεις και σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Από κέντρα εξωσωματικής δεν ξέρω να σου πω. Πάντως έχοντας κάνει 3 εξωσωματικές και προσπαθώντας εδώ και 3,5 χρόνια για το πολυπόθητο αποτέλεσμα, θα σε συμβούλευα να κάνεις ο, τι μπορεις, ο, τι εξέταση υπάρχει προτού μπεις στον χορό της εξωσωματικής. Θύμησέ μου εσεις γιατί καταφεύγετε στην εξωσωματική; Λογω ηλικίας; Έχει εντοπιστει κάποιο προβλημα;

Εγώ μετά την πρώτη εξωσωματική που κατέληξε σε βιοχημική κύηση και πριν μπω στη δεύτερη εξωσωματική εκανα υστεροσκόπηση. 

Ίσως να μπορείς να την κα΄νεις και σε δημόσιο νοσοκομείο. 

Οι ηλικίες μας 28 εγώ  και 37 ο σύντροφός μου , οι εξετάσεις μας πολύ καλές όλες...απλά 3 χρόνια δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος...πφφφ ψυχή μου , τι έχεις περάσει κι εσύ;;; Όλες μας δηλαδή...εύχομαι να έρθει όσο πιο σύντομα γίνεται κορίτσι μου , μέσα απ' την καρδιά μου...το σερουμ μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις πάντως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Heart είπε:

Οι ηλικίες μας 28 εγώ  και 37 ο σύντροφός μου , οι εξετάσεις μας πολύ καλές όλες...απλά 3 χρόνια δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος...πφφφ ψυχή μου , τι έχεις περάσει κι εσύ;;; Όλες μας δηλαδή...εύχομαι να έρθει όσο πιο σύντομα γίνεται κορίτσι μου , μέσα απ' την καρδιά μου...το σερουμ μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις πάντως..

Να σαι καλα! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Α εισαι μωράκι δηλαδή... όταν λες οτι εχετε κανει ολες τις εξετασεις τι εννοεις; αιματολογικες;

σαλπιγγογραφια εχεις κανει; Το σπέρμα του συντρόφου σου ειναι πολύ καλο; Dfi εχει κάνει ή απλο σπερμοδιαγραμμα; 

Κοιτα την πρω΄τη φορα που εκανα εξωσωματική, καναμε γιατι το σπερμα του συζυγου δεν ηταν καλο και δεν γινοταν να επελθει φυσική συλληψη. Και εγω νομιζα οτι ειχα κανει ολες τις εξετασεις και θεωρουμασταν και ευκολη υποθεση! 

Μπαινοντας ομως στον χορο, δυστυχως ανακαλυπτεις ενα σωρο εξετασεις ακομα.

Όμως στην περιπτωση σας ολα ειναι με το μέρος σας! Τοσο μικρουλα που εισαι σιγουρα θα κανετε πολλες βλαστοκυστες και ολα θα πανε τελεια, να μην αγχωνεσαι καθολου. 

Απλα πριν ξεκινησεις, αν δεν εχεις κανει σαλπιγγογραφια, τουλαχιστον κανε αυτη την εξεταση. Ψάξου και λιγο μηπως μπορεις να κανεις και υστεροσκοπηση, ποτε δεν ξέρεις! Ο χρόνος ειναι συμμαχος σας, οποτε δεν υπαρχει λογος βιασυνης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σαι καλα! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Α εισαι μωράκι δηλαδή... όταν λες οτι εχετε κανει ολες τις εξετασεις τι εννοεις; αιματολογικες;

σαλπιγγογραφια εχεις κανει; Το σπέρμα του συντρόφου σου ειναι πολύ καλο; Dfi εχει κάνει ή απλο σπερμοδιαγραμμα; 

Κοιτα την πρω΄τη φορα που εκανα εξωσωματική, καναμε γιατι το σπερμα του συζυγου δεν ηταν καλο και δεν γινοταν να επελθει φυσική συλληψη. Και εγω νομιζα οτι ειχα κανει ολες τις εξετασεις και θεωρουμασταν και ευκολη υποθεση! 

Μπαινοντας ομως στον χορο, δυστυχως ανακαλυπτεις ενα σωρο εξετασεις ακομα.

Όμως στην περιπτωση σας ολα ειναι με το μέρος σας! Τοσο μικρουλα που εισαι σιγουρα θα κανετε πολλες βλαστοκυστες και ολα θα πανε τελεια, να μην αγχωνεσαι καθολου. 

Απλα πριν ξεκινησεις, αν δεν εχεις κανει σαλπιγγογραφια, τουλαχιστον κανε αυτη την εξεταση. Ψάξου και λιγο μηπως μπορεις να κανεις και υστεροσκοπηση, ποτε δεν ξέρεις! Ο χρόνος ειναι συμμαχος σας, οποτε δεν υπαρχει λογος βιασυνης. 

Σπέρμα με καλλιέργεια σούπερ ( 6 γιατροί μου είπαν έπρεπε να έχω μείνει τον πρώτο χρόνο της σχέσης όχι της προσπάθειας) , σαλπιγγογραφια ανοιχτα όλα , ορμόνες πολύ καλές , αμη λίγο χαμηλή αλλά μου είπαν να μην δίνω σημασία γιατί σήμερα που έκανα υπέρηχο είναι 12 ωοθηλακια ( βέβαια το ένα που θέλουμε εμείς δεν κάνει την δουλειά του )επομένως είναι ευχαριστημένοι από την εικόνα των ωοθηκών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σαι καλα! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Α εισαι μωράκι δηλαδή... όταν λες οτι εχετε κανει ολες τις εξετασεις τι εννοεις; αιματολογικες;

σαλπιγγογραφια εχεις κανει; Το σπέρμα του συντρόφου σου ειναι πολύ καλο; Dfi εχει κάνει ή απλο σπερμοδιαγραμμα; 

Κοιτα την πρω΄τη φορα που εκανα εξωσωματική, καναμε γιατι το σπερμα του συζυγου δεν ηταν καλο και δεν γινοταν να επελθει φυσική συλληψη. Και εγω νομιζα οτι ειχα κανει ολες τις εξετασεις και θεωρουμασταν και ευκολη υποθεση! 

Μπαινοντας ομως στον χορο, δυστυχως ανακαλυπτεις ενα σωρο εξετασεις ακομα.

Όμως στην περιπτωση σας ολα ειναι με το μέρος σας! Τοσο μικρουλα που εισαι σιγουρα θα κανετε πολλες βλαστοκυστες και ολα θα πανε τελεια, να μην αγχωνεσαι καθολου. 

Απλα πριν ξεκινησεις, αν δεν εχεις κανει σαλπιγγογραφια, τουλαχιστον κανε αυτη την εξεταση. Ψάξου και λιγο μηπως μπορεις να κανεις και υστεροσκοπηση, ποτε δεν ξέρεις! Ο χρόνος ειναι συμμαχος σας, οποτε δεν υπαρχει λογος βιασυνης. 

Το dfi  δεν το ξέρω να πω την αλήθεια...λόγος βιασύνης δεν υπάρχει σίγουρα αλλά αυτό το δεν έχετε τίποτα αλλά έγκυος δεν μένω εδώ και 3 χρόνια εχει γίνει πλέον μη διαχειριστικό από ψυχολογικής απόψεως...Τελοσπαντων όλα καλά!! Να είναι όλα καλά για όλες τις οικογένειες ..όλα θα γίνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Heart είπε:

Το dfi  δεν το ξέρω να πω την αλήθεια...λόγος βιασύνης δεν υπάρχει σίγουρα αλλά αυτό το δεν έχετε τίποτα αλλά έγκυος δεν μένω εδώ και 3 χρόνια εχει γίνει πλέον μη διαχειριστικό από ψυχολογικής απόψεως...Τελοσπαντων όλα καλά!! Να είναι όλα καλά για όλες τις οικογένειες ..όλα θα γίνουν...

Μη διαχειρισμο*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Το dfi  δεν το ξέρω να πω την αλήθεια...λόγος βιασύνης δεν υπάρχει σίγουρα αλλά αυτό το δεν έχετε τίποτα αλλά έγκυος δεν μένω εδώ και 3 χρόνια εχει γίνει πλέον μη διαχειριστικό από ψυχολογικής απόψεως...Τελοσπαντων όλα καλά!! Να είναι όλα καλά για όλες τις οικογένειες ..όλα θα γίνουν...

Εννοειται! Σε καταλαβαινω απολυτα! Αφου λοιπον όλα ειναι σουπερ, θα τα πας σουπερ και στην εξωσωματικη. Ειναι λογικα το αγχος που σας εμποδιζει; Ειδες η @tina21 πώς τα κατάφερε με την πρώτη, θα μάθουμε σε λιγες μερες και τα ευχαριστα απο την @Κατεριναπαπ ! 

Τώρα ως προς το κέντρο, ψάξου λίγου και όπου αισθανεσαι εμπιστοσύνη, εκεί να πας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Επιτροπή📅

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

@skorpina78 ?

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@renata1986 ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

@Natassou85 ?

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

@tina21 224 🥰

 

@twinkletwinlkle 17/2

@Κατεριναπαπ 28/2

 

@Heart & @Ditimama καταλαβαίνω τις αγωνίες σας για σωστή επιλογή περάσαμε όλες από εκεί και ακόμα περνάμε αν δεν έχουμε φτάσει στον στόχο, πάντα υπάρχει η δεύτερη σκέψη , αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν εγγυήσεις. Κάθε κοπέλα που πέτυχε έχει να πει τα καλύτερα για τον γιατρό της και αντίστοιχα υπάρχει κάποια άλλη που στον ίδιο γιατρό δεν πέτυχε ή εντόπισε παραλείψεις.

Αυτό που εμένα με βοήθησε ΑΦΟΥ βε΄βαια είχα φάει πολλές σφαλιάρες ήταν με΄σα από τα φόρουμ πριν ακόμα γίνω ενεργός μέλος να διαβάζω εμπειρίες κοριτσιών , να σημειώνω ότι μου ταίριαζε (βάση ηλικίας, ορμονών, σπέρμα κλπ) και να κατευθύνω τις επιλογές μου προς τα εκεί που ένιωθα οτι μου ταιριάζει.

Ειχα αποφασίσει δηλαδή οτι εφόσον δεν ανταποκρίνομαι σε διεγέρσεις και ειχα αποβολές θα κανω τρια πράγματα 1.Θα διερευνήσω τις αποβολές και δεν θα αρκεστώ στο τυχαίο γεγονός 2.θα βρω γιατρό που να υποστηρίζει φυσικούς κύκλους και 3.θα απευθυνθούμε σε εξειδικευμένο ουρολόγο που θα ακούμε μόνο αυτόν στο σπέρμα.

Διαβάστε πολύ και εδώ στο mammyland και στο parents cafe βάζοντας στην αναζήτηση πχ serum ή Βασιλ.. ή παθολογικό σπέρμα ή ανεξήγητη κλπ τυχαία παραδείγματα αναφέρω, να διαβάσετε εμπειρίες κοριτσιών. Σιγά σιγά θα εξοικειωθείτε ,θα μάθετε τα κορίτσια εντοπίστε σχολιάστριες που σας εμπνέουν εμπιστοσύνη και δείτε γενικά τις απόψεις τους ώστε να αποκτήσετε κριτική σκέψη οσον αφορά αν μια γνώμη είναι εμπεριστατωμένη ή απλά την λέμε για να την πούμε. Βέβαια από την άλλη σε κάθε όρο που δεν ήξερα τι είναι διάβαζα και την επιστημονική εξήγηση ώστε να μπορώ να κατανοήσω τι είναι δηλαδή όταν πρωτοδιάβασα την picsi μπήκα σε άλλα 30 άρθρα να καταλα΄βω την διαδιακασία.

Και φυσικά επειδή είμαστε σε δημόσια φόρουμ με ανωνυμία -με ότι συνεπάγεται αυτό- τον τελευταίο λόγο τον έχουν οι γιατροί, δεν αντικαθιστούν τα φόρουμ δηλαδή τις ιατρικές γνώσεις.

Και σίγουρα μετά από 4 προσπάθειες και τρεις γιατρούς το μεγαλύτερο για μένα κριτήριο είναι το ένστικτό μας. Αν δηλαδή ο γιατρός σου εμπέυσει εμπιστοσύνη και σε κάνει να πιστέψεις στο όνειρο (χωρίς να αερολογεί). Αν από την αρχή κάτι δεν σου κουμπώνει είμαι της άποψης διερεύνησέ το παραπάνω.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ @BlackCat για την απάντηση κ τον χρόνο σου! Ναι σίγουρα η καθεμία κοπέλα εχει τις δικές της εμπειρίες και έχει πα΄θει μέσα απο τις λάθος επιλογές... Ευχαριστώ θα το ψαξω παραπάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η troia είπε:

Εφόσον έχεις πάει στην Οικονομοπούλου, κάνε ό,τι σου λέει, χωρίς να ρωτάς τους εξωσωματιστές. Αυτοί οι 2 ανήκουν σε διαφορετικές σχολές. Οι εξωσωματιστές είναι κυρίως έμποροι και θα προσπαθήσουν να σε πείσουν ότι έχουν τη δύναμη μέσω της εξωσωματικής να τα θεραπεύσουν όλα. Όμως έτσι έχεις το ρίσκο να αποτύχεις ενώ θα έχεις ξοδέψει ήδη ένα σωρό λεφτά και έχοντας πάρει και ορμόνες....Όταν είστε καθ' όλα έτοιμοι σύμφωνα με τις οδηγίες της Οικονομοπούλου, μετά διαλέξτε εξωσωμαριστή και προχωρήστε. Και στο ενδιάμεσο προσπαθήστε φυσικά, όχι μόνο γιατί έτσι μπορεί να τα καταφέρετε, αλλά και γιατί οι φυσικές επαφές βοηθάνε πολύ στις ορμόνες και στο σπέρμα και σε όλα.

Εξωσωματιστή πάντως είναι πολύ ριψοκίνδυνο να σας προτείνουμε εδώ. Εγώ π.χ. πέτυχα με κάποιον, αλλά έχοντας επισκεφθεί όλες τις άλλες εμπλεκόμενες ειδικότητες πριν τον γνωρίσω και κάνοντας πολλά πράγματα διαφορετικά απ' ό,τι μου έλεγε (π.χ. επέμενε ότι η ποιότητα των ωαρίων μας είναι γενετικά προκαθορισμένη, αλλά εγώ είχα διαβάσει το βιβλίο it starts with the egg και έκανα ό,τι έλεγε για να τη βελτιώσω). Το γιατρό αυτόν τον ήθελα για να κάνει μόνο την (εξαιρετικά περιορισμένης έκτασης) δουλειά του και τίποτα παραπάνω και τον επέλεξα περισσότερο για το χαρακτήρα του (επεξηγηματικός, υπομονετικός, να μην με πιέζει να προχωρήσω εδώ και τώρα σε εξωσωματική, να ακούει αυτά που θέλω και να ενδιαφέρεται για αν το αν νιώθω εγώ άνετα με αυτό που κάνουμε). Για εμένα, έχοντας κάνει πολλή δουλειά μόνη μου και με επαγγελματίες άλλων ειδικοτήτων αυτά από μόνα τους ήταν σημαντικά.

Και βέβαια ειναι πολύ σημαντικά ολα αυτά απο εναν γιατρό! Όμως στην δική μου περιπτωση νοιώθω οτι ειναι λίγο διαφορετικά τα κριτήρια μιας και υπάρχει μεγαλύτερος βαθμός δυσκολίας λογω ηλικίας κ σπέρματος.

Η Οικονομοπούλου ήδη εχει βοηθήσει αλλά απο κει και πέρα δεν μπορεί να κάνει κατι άλλο γτ αυτό που μου είπε ηταν πως δεν έχω κατι που να αιτιολογεί το γεγονός οτι δεν προχωράνε οι προσπάθεις. Και ο ουρολόγος μας ειπε πως δεν φταίει το σπέρμα που δεν προκύπτει εγκυμοσύνη, το σπέρμα θα ευθυνόταν σε τυχόν αποβολή αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για αποβολή απο τη στιγμή που δεν προχώρησε τιποτα.

Σε ευχαριστώ κ εσένα πολύ @troiaγια τον χρόνο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Heart είπε:

Δεν είναι πανάκριβο, λιγότερο από αυτά που μου είπαν κάποιες κοπέλες για Πάντ......απλά με προβλημάτισαν λίγο γιατί πριν την εξωσωματική θέλουν να κάνω υστεροσκοπηση...εσείς κάνατε πριν την εξωσωματική;

Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ υστεροσκόπηση και πέτυχα σχετικά εύκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εννοειται! Σε καταλαβαινω απολυτα! Αφου λοιπον όλα ειναι σουπερ, θα τα πας σουπερ και στην εξωσωματικη. Ειναι λογικα το αγχος που σας εμποδιζει; Ειδες η @tina21 πώς τα κατάφερε με την πρώτη, θα μάθουμε σε λιγες μερες και τα ευχαριστα απο την @Κατεριναπαπ ! 

Τώρα ως προς το κέντρο, ψάξου λίγου και όπου αισθανεσαι εμπιστοσύνη, εκεί να πας. 

Μάλλον για αυτό μου είπε να κάνω υστεροσκοπηση , δεν πιστεύει ότι ευθύνεται το άγχος και θέλει να είναι σίγουρος για όλα...επομένως κάνε και υστεροσκοπηση να καλύψουμε όλα τα ενδεχόμενα...μάλλον αυτό πρέπει να κάνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ υστεροσκόπηση και πέτυχα σχετικά εύκολα.

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση !!! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου!! Όπως είπα και παραπάνω ο γιατρός θέλει να κάνω και υστεροσκοπηση για να έχει το κεφάλι του ήσυχο ότι δεν συμβαίνει κάτι που δεν φαίνεται...αλλά η απορία μου είναι ότι αν υπήρχε πρόβλημα στην μήτρα θα απέβαλα , εγώ δεν έχω μείνει καν έγκυος...του την έκανα την ερώτηση αυτή αλλά δεν με κάλυψε ή μάλλον δεν κατάλαβα την απάντηση του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση !!! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου!! Όπως είπα και παραπάνω ο γιατρός θέλει να κάνω και υστεροσκοπηση για να έχει το κεφάλι του ήσυχο ότι δεν συμβαίνει κάτι που δεν φαίνεται...αλλά η απορία μου είναι ότι αν υπήρχε πρόβλημα στην μήτρα θα απέβαλα , εγώ δεν έχω μείνει καν έγκυος...του την έκανα την ερώτηση αυτή αλλά δεν με κάλυψε ή μάλλον δεν κατάλαβα την απάντηση του...

Μπορεί πχ να έχεις συμφυσεις ή πολυποδακια που εμποδίζουν τη συλληψη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Πετάγομαι εγώ η σφήνα.🤣

Αυτή την οδηγία την δίνουν στο Γεν..σις κυρίως και το λένε για να μην κάνει η μήτρα συσπάσεις.

Μια φορά ρώτησα τον προηγούμενο γιατρό γιατί κάπου το είχα διαβάσει και με κοιτούσε σαν ροφός.

Τώρα τι ισχύει και τι όχι δεν γνωρίζω..

Προσωπικά επειδή κα΄νω με καυτό νερό μπάνιο τον χειμώνα & χλιαρό το καλοκαίρι δεν ξέρω αν θα το κατάφερνα. Είναι όπως νιώθει η κάθε μια καλύτερα.

Σε εμένα έγραφε να κάνω ντους και όχι μπάνιο.  Επίσης καθόμουν με τις ώρες στο μπαλκονι στον ζεστό ήλιο γιατί κάπου είχα διαβάσει να βάζεις θερμοφόρα (στις φυσιολογικές συλλήψεις) και ο άντρας όχι ζεστά και στενά εσώρουχα.  

Και τώρα σκέφτομαι τι θα κάνω με την εξωσωματική που θα έχουμε κρύο 🤣🤣🤣πως θα μαζέψω τον ήλιο μου , μου λετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ditimama είπε:

Και βέβαια ειναι πολύ σημαντικά ολα αυτά απο εναν γιατρό! Όμως στην δική μου περιπτωση νοιώθω οτι ειναι λίγο διαφορετικά τα κριτήρια μιας και υπάρχει μεγαλύτερος βαθμός δυσκολίας λογω ηλικίας κ σπέρματος.

Η Οικονομοπούλου ήδη εχει βοηθήσει αλλά απο κει και πέρα δεν μπορεί να κάνει κατι άλλο γτ αυτό που μου είπε ηταν πως δεν έχω κατι που να αιτιολογεί το γεγονός οτι δεν προχωράνε οι προσπάθεις. Και ο ουρολόγος μας ειπε πως δεν φταίει το σπέρμα που δεν προκύπτει εγκυμοσύνη, το σπέρμα θα ευθυνόταν σε τυχόν αποβολή αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για αποβολή απο τη στιγμή που δεν προχώρησε τιποτα.

Σε ευχαριστώ κ εσένα πολύ @troiaγια τον χρόνο σου!

Και όμως ο λυμπεροπουλος σε ένα σπερμα πχ με κακό dfi γράφει ότι ευθύνεται για αποβολές αλλά και για αποτυχίες εμφύτευσης. Δηλαδή ένα μέτριο / κακό σπερμα με ένα μέτριο /κακό ωάριο λόγω ηλικίας πχ θα φτιάξουν ένα μέτριο έμβρυο το οποίο μπορεί να δώσει κύηση ,μπορεί όμως κ αποβολή μπορεί κ να μην εμφυτευτεί καν. Ρωσική ρουλέτα εν ολίγοις.

Αρα έχεις πάει Έλενα επομένως ορμονολογικα / ανοσολογικα / Μήτρα είναι ελεγμενα.

Αν σας παρακολουθεί κ εξειδικευμένος ουρολόγος κ έχετε κ το σπερμα με αγωγή (δηλαδή είτε βιταμίνες είτε αντιοξειδωτικά είτε life style & διατροφή) επέλεξε ένα πολύ καλό εμβρυολογικο! Την μισή δουλειά την κάνει ο γιατρός την υπόλοιπη το εμβρυολογικο. 

Εγω θα ήθελα κ έναν γιατρό που υποστηρίζει κ φυσικούς κύκλους αν πχ κάτι στράβωνε σε διέγερση ως back up plan 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση !!! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου!! Όπως είπα και παραπάνω ο γιατρός θέλει να κάνω και υστεροσκοπηση για να έχει το κεφάλι του ήσυχο ότι δεν συμβαίνει κάτι που δεν φαίνεται...αλλά η απορία μου είναι ότι αν υπήρχε πρόβλημα στην μήτρα θα απέβαλα , εγώ δεν έχω μείνει καν έγκυος...του την έκανα την ερώτηση αυτή αλλά δεν με κάλυψε ή μάλλον δεν κατάλαβα την απάντηση του...

Εγώ έκανα υστεροσκοπηση στην δεύτερη αποτυχία δηλαδή μηδενική χοριακη.

Δεν κάνουν συνήθως από την πρώτη προσπάθεια αλλά αν όλα τα υπόλοιπα βασικά είναι ελεγμένα μια μήτρα με συμφυσεις πχ μπορεί να μην εμφυτεύει επομένως ακόμα κ βιοχημική να ειχες να μην την κατάλαβες.

Η ηλικία σου είναι σύμμαχος μπορείς να κανείς διέγερση να βάλεις κατάψυξη να κανείς πρώτη εμβρυομεταφορα χωρίς υστεροσκοπηση κ αν χτυπά ξύλο δεν πετύχει τότε να κανείς υστεροσκοπηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σε εμένα έγραφε να κάνω ντους και όχι μπάνιο.  Επίσης καθόμουν με τις ώρες στο μπαλκονι στον ζεστό ήλιο γιατί κάπου είχα διαβάσει να βάζεις θερμοφόρα (στις φυσιολογικές συλλήψεις) και ο άντρας όχι ζεστά και στενά εσώρουχα.  

Και τώρα σκέφτομαι τι θα κάνω με την εξωσωματική που θα έχουμε κρύο 🤣🤣🤣πως θα μαζέψω τον ήλιο μου , μου λετε;

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν επιτρέπουν να γεμίσεις την μπανιέρα κ να μείνεις μέσα για ώρα πχ αλλά μπάνιο μου επέτρεπαν κανονικά σε όλες. Ούτε για ζεστό νερό μου είχαν απαγορέψει. Γενικά με προσοχη σε βάρη σκάλες σκυψιματα κατά τα αλλά να συνεχίζω κανονικά την ζωή μου. 

Οσο για τον ήλιο φαντάζομαι το λένε για την D που ρυθμίζεται και με συμπλήρωμα. Εγώ πχ που είμαι μελανούρι δεν την απορροφώ εύκολα από τον ήλιο σε αντίθεση με τις πιο ανοιχτόχρωμες επιδερμίδες. Δηλαδή έχω μετρήσει d μετά τις διακοπές κ είμαι χαμηλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εννοειται! Σε καταλαβαινω απολυτα! Αφου λοιπον όλα ειναι σουπερ, θα τα πας σουπερ και στην εξωσωματικη. Ειναι λογικα το αγχος που σας εμποδιζει; Ειδες η @tina21 πώς τα κατάφερε με την πρώτη, θα μάθουμε σε λιγες μερες και τα ευχαριστα απο την @Κατεριναπαπ ! 

Τώρα ως προς το κέντρο, ψάξου λίγου και όπου αισθανεσαι εμπιστοσύνη, εκεί να πας. 

Πρώτα θα μάθουμε τα δικά σου ευχάριστα 👶😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Πρώτα θα μάθουμε τα δικά σου ευχάριστα 👶😉

Αχ εγω εχω ήδη αρχίσει και θεωρώ δεδομένη την αποτυχία.  Απο προχθές και σήμερα πιο έντονα έχω πόνους περιόδου.  Το στήθος μου έχει ξεπρηστει και τρώω συνέχεια σοκολάτες (το παθαίνω όταν περιμένω περιοδο). Κανονικά είναι να αδιαθετησω στις 19, οπότε βγαίνει χρονικά. Αρχίζω ήδη και προετοιμαζομαι ψυχολογικα για το αρνητικό αποτέλεσμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Πρώτα θα μάθουμε τα δικά σου ευχάριστα 👶😉

Συμφωνώ..... @twinkletwinlkleπεριμένουμε στης 18 τα νέα σου και θα ναι μονο ευχάριστα....!!!!με μια τεράστια χοριακη με νησιώτικο αέρα... 🤰🏻 Μην προδικαζεις κ μην στεναχωριέσαι .....ψυχρεμια ❤️ σου στέλνουμε θετική ενέργεια!!!! 

Συγχαρητήρια και στο κορίτσι μας, να ειναι ολα ρόδινα με το καλο το μωράκι σας @tina21!!!! 🤰🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Heart είπε:

Δεν είναι πανάκριβο, λιγότερο από αυτά που μου είπαν κάποιες κοπέλες για Πάντ......απλά με προβλημάτισαν λίγο γιατί πριν την εξωσωματική θέλουν να κάνω υστεροσκοπηση...εσείς κάνατε πριν την εξωσωματική;

Και εμένα η τιμή για 2 προσπάθειες μου φάνηκε καλύτερη από το κέντρο που είμαι τώρα. Επισης αν χρειαστεί μικρογονιμοποίηση ή picsi μου είπαν πως δεν τα χρεώνουν παραπάνω.

Και εμείς παρόμοια περίπτωση, 3.5 χρόνια προσπάθεια χωρίς ποτέ να έχω μείνει έγκυος (36 ετών όμως εγώ). Ολες οι εξετάσεις μου πολύ καλές. Το σπερμα είχε κάποια θέματα, αλλά τα λύσαμε.  Την 1η εξωσωματική την κάναμε χωρίς να έχω κανει υστεροσκόπηση. Μετά το αρνητικό αποτέλεσμα όμως αποφασίσαμε να την κάνουμε και αυτή. Βρέθηκε και αφαιρέθηκε ενα μικρό διάφραγμα που δεν είχε φανεί στην σαλπιγγογραφία και μου έκαναν και scratching. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως αυτό ήταν το θέμα μας και τωρα λύθηκε. Αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρουμε πως τα έχουμε τσεκάρει όλα. Την υστεροσκόπηση κάποιοι την προτείνουν αφου εχει προηγηθεί κάποια αποτυχημένη προσπαθεια, άλλοι από την αρχή. 

Σπερματέγχυση δεν σας πρότεινε κανένας; Σε περιπτώσεις γυναικών κάτω των 35 και αν το σπέρμα είναι καλό, συνήθως ειναι το πρώτο βήμα που προτείνουν. 

Πάντως πριν ξεκινήσετε προσπάθεια βεβαιωθείτε πως τα έχετε τσεκάρει όλα με εξειδικευμένους γιατρούς. Δεν φτάνει μόνο ο εξωσωματιστής. Και αυτο είναι δυστυχώς κάτι που όλες εδώ το συνειδητοποιούμε μετά απο από αποτυχημένες προσπάθειες. Να πας σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής και αιματολόγο (πχ στο κέντρο ελέγχου αποβολών στο Έλενα που σχεδόν όλες εδώ πήγαμε). Και ο άντρας σου σε εξειδικευμένο ουρολόγο και να δει και dfi και οξειδωτικό στρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστώ πολυυυ!!😊θα πάμε στις 6:30!!ελπίζω να ναι όλα καλά! ανυπομονώ!!
    • Μπράβο σου που το βλέπεις έτσι και δεν τους αποκλείεις..πολύ ώριμο εκ μέρους σου..εγώ δεν ξέρω αν θα το έβλεπα έτσι...σίγουρα θα είναι καλό για το παιδί...γνώμη μου είναι ότι έτσι θα του δώσεις αξία ..μην ασχολείσαι καθόλου μαζί του...προχώρησε τη ζωή σου μαζί με το παιδάκι σου σα να μην υπάρχει..όσο ασχολείσαι κακό στον εαυτό σου θα κάνεις και κατά συνέπεια στο μωράκι σου❤️
    • Κι εμένα ο μεγάλος 8,12 και 24 το είχε κάνει αλλά τώρα άλλαξε επειδή συνταγογραφειται...και δεν το θέλω με τίποτα βαρύ εμβόλιο για να το κάνουν τόσο μικρά..τελοσπαντων δεν έχουμε κι άλλη επιλογή😩
    • Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες  ευχαριστούμε ☺️ και η αλήθεια είναι φέτος δεν είχε πολλά παιδάκια για ιδιαίτερα και είχε αγχωθεί θα έπρεπε να βρει και πρωινή  άλλη δουλειά θα έψαχνε τον αλλο μήνα, έκανε λίγο υπομονή γιατί είχα το μωρό και ήθελα βοήθεια τώρα στην αρχή και μόλις θα έβγαινε ο μήνας θα έμπαινε στην διαδικασία και εχτές το απόγευμα σκάει το μνμ και πάθαμε σοκ .. καταρχάς δεν είχαμε καταλάβει στην αρχή αν τον πήρα  ή όχι 😂 έλεγε μάλλον με πήραν ; Έλεγα τώρα σοβαρά ; Μου λέει μάλλον ! Δεν ξέρω ! Κάτσε λέω να μάθουμε σίγουρα μην χαρούμε τζάμπα 😂  
    • Το ξέρω θα φάει ποινή η αλήθεια πως κάνει και μαθήματα ιδιαίτερα σε παιδεία λυκείου δηλαδή το εξασκεί το επάγγελμα  απλά τον προβληματίζει είναι το πόσο μακριά θα πάει οι δρόμοι εδώ είναι χάλια και θα τρώει πολλά λεφτά βενζίνη αλλά όπως λες θα έχει πιθανότητες του χρόνου να μπει και ίσως σε πιο κοντινό μέρος.. ελπίζουμε να ειναι από 45 λεπτά έστω 1,5 μαξ  Πρέπει να μιλήσει με την την δουλειά του να τους ενημερώσει ότι τον κάλεσαν να δούμε τι θα γίνει και με εκείνους και τι επιλογές υπάρχουν δεν θέλει να την αφήσει.. εγώ δεν δουλεύω και θα έχει και πολλά έξοδα τώρα με την θέση 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...