Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Μπορεις να το κανεις αν θες!εγω την εκανα τη μαλακια παντως ...γιατι ο γιατρος μου ελεγε να μη βαλω ενα με τιποτα κ ο αντρας μου επεμενε κ επεμενε κ φυσικα τζιφος..βεβαια εγω 42 ετων οποτε λογικο.αν εσυ εισαι πιο μικρή κ δεν σε νοιαζει να μαζεψεις τωρα γιατι δεν θα εχεις ωαρια αργοτερα.. βεβαια να το κανεις.1100€ μου ειχε κοστισει

Και τελικά τι εγινε; Ξαναδοκιμασες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Heart είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση....αύριο έχω το τελευταίο ραντεβού ...αν και θα ήθελα αν ξέρει κάποια κάτι για αυτά τα κέντρα μίτωση και σερουμ...για να τα βάλω κάτω , την σκέψη μας , την διαίσθηση μας , τα λεγόμενα των κέντρων να έχω και τις απόψεις σας!!!

.προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα δεν εχω διαβασαι καλα για το μίτωση..το σερουμ λενε οτι απο εξωτερικο ερχονται ζευγαρια κ ελαχιστοι ελληνες ..το διαφημίζουν εκει κ ειναι πιο φθηνα εδω απο εξω οποτε επιασε ετσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nefeliap είπε:

.προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα δεν εχω διαβασαι καλα για το μίτωση..το σερουμ λενε οτι απο εξωτερικο ερχονται ζευγαρια κ ελαχιστοι ελληνες ..το διαφημίζουν εκει κ ειναι πιο φθηνα εδω απο εξω οποτε επιασε ετσι..

Το σερουμ μου το πρότεινε ο γυναικολόγος μου ....εσείς είστε ικανοποιημένες με τα κέντρα σας; Σε ποια είστε;πόσο σας κόστισε; Πώς ήταν η εμπειρία σας...; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο...δεν ξέρω που να πάω , ποιον να εμπιστευτώ ...έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τους γιατρούς ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Ναι, ναι, αυτο το εχω καταλαβει, πως ενα ωάριο μονο του δεν ειναι απαραίτητο να ειναι καλο η να προχωρήσει…. Δυστυχώς! Απλως δεν θελω με τιποτα να κανω δίδυμη κύηση οποτε δεν ξερω αν θα ρίσκαρα να βαλω πάνω απο ενα ωάριο…

Ειμαι μεγαλούτσικη, 38 χρονων, αλλα ειχα μείνει έγκυος πολυ ευκολα προ διετίας… Έκτοτε συνέβησαν διαφορα, μια ηλίθια αλλαγή διατροφής που μου διέλυσε τον κύκλο, και παρα παρα πολυ στρες μεχρι να καταλάβω τι έφταιγε και να αλλάξω διατροφη. Εχω περασει πολλα άγχη γενικα τα τελευταία δυο χρόνια, και προσπαθούμε να συλλάβουμε εδω και εναμισι. Προφανως και το οτι εχουν περασει δυο χρόνια δεν βοηθάει καθώς σε αυτες τις ηλικίες η γονιμότητα πεφτει κατακόρυφα…

Καλησπέρα.. τι διατροφή έκανες εάν επιτρέπεται?? Σε ρωτάω γτ είχα κι εγώ μια παρόμοια εμπειρία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Και τελικά τι εγινε; Ξαναδοκιμασες;

Βεβαια!κατευθειαν τον επομενο μηνα ξαναξεκινησα να μαζευω με φυσικους κ εκανα κ ενα τροποποιημενο φυσικο  κ αφου καναμε 3 βλαστοκυστες τις μετεφερα κ τις 3  κ νατα τα διδυμα που δε θες χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nefeliap είπε:

Βεβαια!κατευθειαν τον επομενο μηνα ξαναξεκινησα να μαζευω με φυσικους κ εκανα κ ενα τροποποιημενο φυσικο  κ αφου καναμε 3 βλαστοκυστες τις μετεφερα κ τις 3  κ νατα τα διδυμα που δε θες χαχα 

Μπραβο ρε κορίτσι!!! Να εισαι πολυ ευτυχισμένη με τα παιδάκια σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Το σερουμ μου το πρότεινε ο γυναικολόγος μου ....εσείς είστε ικανοποιημένες με τα κέντρα σας; Σε ποια είστε;πόσο σας κόστισε; Πώς ήταν η εμπειρία σας...; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο...δεν ξέρω που να πάω , ποιον να εμπιστευτώ ...έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τους γιατρούς ..

Γεια σου heart ❤️! Απάντηση στις ερωτήσεις σου δεν έχω, ωστόσο θα ήθελα να σου πω να παραμείνεις δυνατή και να μην χάνεις τις ελπίδες σου! Μπορώ να νιώσω πως αισθάνεσαι.. αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου, θα ήταν να επισκεφτώ κι άλλα μεγάλα κέντρα, θα έψαχνα κριτικές για τους γιατρούς και σε άλλες ομάδες στο φβ, και γενικά θα αφιέρωνα λίγο χρόνο ώστε να βρω αυτόν τον γιατρό που θα μου έκανε το κλικ! Είσαι ενα βήμα πιο κοντά στο όνειρό σου! 🙏👊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Το σερουμ μου το πρότεινε ο γυναικολόγος μου ....εσείς είστε ικανοποιημένες με τα κέντρα σας; Σε ποια είστε;πόσο σας κόστισε; Πώς ήταν η εμπειρία σας...; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο...δεν ξέρω που να πάω , ποιον να εμπιστευτώ ...έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τους γιατρούς ..

Σε καταλαβαινω γιατι εγω δεν εμπιστευομαι κανεναν απο δαυτους ολους.πηγα  Γενεσις αθηνων στον Παντο λογω ονοματος κ μονο.αλλα ευτυχως ειχα σωστη καθοδηγηση απο την αρχη με εξετασεις. οποτε ηθελα επαιρνα νουμερο κ εβλεπα το γιατρο,ειχα τηλ απο συντονιστριες κ οτι απορια εστελνα βαιμπερ η επαιρνα κατευθειαν τηλ. θεωρω πολυ καλο το εμβρυολογικο καθως ειχα καλο σκορ σε βλαστοκυστες που ουτε στο ονειρο μου στα 42 μου.πολυ κοσμος ομως χαμος δηλαδη επρεπε να περιμενω 1 ωρα για να μπω στο γραφειο του γιατρου να μιλησω ή για να μου κανει υπερηχο ή ωοληψια.βεβαια επειδη πηγαινα καθε μηνα για ωοληψια τους ελεγα κ με βαζανε 1ο ραντεβου στις 7 οποτε εκει ξεμπερδευα.επισης συνεχως ρωταγα λογω ανασφάλειας μου μηπως μπερδευτούνε κ μου πουνε οτι ναναι αφου τρεχανε σα παλαβές μαιες κ συντονιστριες.για κοστος τωρα ειναι αναλογα τι θα κανεις.. εγω εκανα  φυσικους οποτε πηρα πακετο ωοληψιων κ μου στοιχισε η ετ 3 εμβρυων γυρω στα 2500ευρω .για μεταφορα 1 εμβρυου ειχα πληρωσει 1100€.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Πρέπει να ξεκινήσω τσ φρούτα έχεις δίκιο,  αν και τρώω αλλά οχι κάθε μέρα.. ενδιαφέρον  το smoothie, θα το δοκιμάσω.. 

Εσύ πώς είσαι? Το απολαμβάνεις? Ανυπόμονεις? 

Καλά είμαι σε γενικές γραμμές.  Έχω λιώσει στο νετφλιξ.  Από τη μια ανυπομονώ,  από την άλλη δεν θέλω να πάω. Οι τελευταίες μέρες είναι και οι πιο ζόρικες και οι σκέψεις πιο απαισιοδοξες. Αλλά θα δούμε. Κανεις δεν ξέρει μέχρι να βγει το αποτέλεσμα. Φυσικά και φόρεσα το βραχιολακι! 

Εσύ τώρα φρόντισε να είσαι χαλαρή, να τρέφεσαι σωστά και μην κανεις ντουζ με καυτό νερό. Χλιαρό θέλει. Τρωγε και ασπράδια αυγών ή ολόκληρα αυγα, σολωμό και αβοκάντο. Βοηθάνε στην παχύνση και σωστή αιμάτωση του ενδομητριου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Το σερουμ μου το πρότεινε ο γυναικολόγος μου ....εσείς είστε ικανοποιημένες με τα κέντρα σας; Σε ποια είστε;πόσο σας κόστισε; Πώς ήταν η εμπειρία σας...; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο...δεν ξέρω που να πάω , ποιον να εμπιστευτώ ...έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με τους γιατρούς ..

Και εγω στο Γένεσις είμαι.  Έκανα τη δεύτερη εξωσωματικη μου τώρα εκεί. Είμαι με τον Παν.... και πήγα και εγω εκεί και λόγω ονόματος αλλά και λόγω του ότι έρχεται Κρήτη (μένω εκει) και έχει συνεργάτες. Σίγουρα υπάρχει απίστευτη ταλαιπωρία, αισθάνεσαι λίγο σαν την αγελάδα που την πάνε για άρμεγμα,  οι εγκαταστάσεις δεν είναι και οι πιο σύγχρονες, αλλά εγώ σε γενικές γραμμή είμαι ευχαριστημένη. 

Εχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου, έχω διαβάσει ότι έχει πολύ καλό εμβρυολογικο,  οπότε η ταλαιπωρία και όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Το κόστος εξαρτάται και από το τι μέθοδο θα χρησιμοποιήσουν για τη γονιμοποίηση (η picsi κοστίζει πιο ακριβά από την απλή) , όπως επίσης και από το ποιος γιατρος σε παρακολουθεί.  Ο Παντος για παραδείγματα είναι πιο ακριβός.

Εμάς τώρα μας είπε 3800 , αλλά επειδή πληρώσαμε πάνω από το 50% με μετρητά, μας έκαναν αρκετά καλύτερη τιμή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες...θα κλείσω κι εκεί ένα ραντεβού και βλέπω...πραγματικά πολύ αγχωτικό γιατί πρέπει να πάρουμε σωστή απόφαση...Σε όλες εύχομαι τα καλύτερα κορίτσια...Σας ευχαριστώ και παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλά είμαι σε γενικές γραμμές.  Έχω λιώσει στο νετφλιξ.  Από τη μια ανυπομονώ,  από την άλλη δεν θέλω να πάω. Οι τελευταίες μέρες είναι και οι πιο ζόρικες και οι σκέψεις πιο απαισιοδοξες. Αλλά θα δούμε. Κανεις δεν ξέρει μέχρι να βγει το αποτέλεσμα. Φυσικά και φόρεσα το βραχιολακι! 

Εσύ τώρα φρόντισε να είσαι χαλαρή, να τρέφεσαι σωστά και μην κανεις ντουζ με καυτό νερό. Χλιαρό θέλει. Τρωγε και ασπράδια αυγών ή ολόκληρα αυγα, σολωμό και αβοκάντο. Βοηθάνε στην παχύνση και σωστή αιμάτωση του ενδομητριου. 

Καλημέρα!! Σε τι επηρεάζει το καυτό νερό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε.

Εμένα είναι ο προηγούμενος γιατρός μου ο Βασιλ. που είχα τις δυο παλίνδρομες (όχι ότι ευθύνεται αυτός για τις παλίνδρομες απλά δεν είχα πετύχει εμφύτευση μέχρι τότε).

Τελείως προσωπική μου άποψη είναι οτι έχει αρκετε΄΄ς επιτυχίες αλλά κατά την γνώμη μου σε απλές περιπτώσεις.

Δεν εξατομικεύει το πρωτόκολλο, δεν ασχολείται με το σπέρμα από μόνος του ιδιαίτερα ,εμείς προσωπικά μιλούσαμε κυρίως με τον συνεργάτη του - γενετιστή κ. Αργ..ου που από οτι κατάλαβα εκ των υστέρων είναι ο "marketing manager" και τις συντονίστριες του.

Σαν αμοιβές είναι από τους ακριβοπληρωμένους και μαυρα εννοείται. Δεν πιστεύει σε φυσικούς κύκλους και δεν κάνει αιματολογικές κατά την διέγερση που αυτό δεν το βρίσκω κακό, βρίσκω κακό όμως να με ρωτάει αν έχω ρυθμισμένο θυρεοειδή χωρίς να μου έχει ζητήσει μέτρηση να λέω εγώ ναι και οκ μέχρι εκεί. Δηλαδή αν εγώ από μονη μου πχ είχα βλάκα ενδοκρινολόγο ή θεωρούσα οτι με 6 TSH έχω πχ ρυθμισμένο θυεροειδή όλα θα ήταν καλά.

Δεν είχα αναμονές καθόλου γιατί μετράει το όνομά του στο Ιασώ τουλάχιστον πριν πα΄νε όλοι αυτοί οι γιατροί από το μητέρα, ήταν δηλαδή οκ οι αναμονές και ο κόσμος.

Μου έκανε μια διέγερση με gonal και ανταγωνιστές πήγε χάλια πήραμε μόνο δυο ωάρια και έφτασε το 1 βλαστοκύστη , κάναμε υστεροσκόπηση scratching και εμεινα ε΄γκυος και παλινδρόμησε 10η εβδομάδα. Ήταν πολύ προσεκτικός στην διαχείριση & των δυο αποβολών οσον αφορά τις αποξέσεις αλλά με απετρεψε από βιοψία εμβρύου ενώ εκ των υστέρων θα ήθελα στο πρώτο να έχω κάνει. Την πρώτη αποβολή την απέδωσε στην τύχη.

Την δεύτερη φορά κάναμε φυσικό τροποποιημένο πάλι με 2 ωάρια, πάλι 1 προχω΄ρησε πάλι παλινδρομη. Στην δεύτερη λοιπόν μας είπε οτι τελικά φταίνε τα ωάρια κατηγορηματικά (γιατί ειναι το μεγαλύτερο κύτταρο (!)  και μονο με δανεικά θα τα καταφέρω.

Για το σπέρμα ουτε λόγος σαν να μην υπάρχει ο παράγοντας αυτός. Ουτε μου είπε πχ οτι το ιασώ κάνει picsi και εγώ το ούφο δεν ρώτησα από μόνη μου, λέω αν κάνει θα το προτείνει.

Και τέλος προωθεί πολύ τις βιταμίνες τις profertil τριμήνου σου παρέχει και καλά μια έκπτωση σε σένα και τον σύζυγο.

Εν συντομία αν δεν ήταν ο Αργ--ου δεν θα τον επελεγα τον Βασιλ. Ο Αργ--ου κανει ολη την επικοινωνιακη δουλεια και συμπαραστεκεται στο ζευγάρι και εξηγεί και παίρνει τηλέφωνα απο ενδιαφερον δεν αμφιβαλλω αλλα τις τελικες αποφασεις τις εχει ο Βασιλ.

Σου  γράφω την εμπειρία μου αλλά το θέμα γιατρού ειναι υποκειμενικό και είναι  τι σου βγάζει ο κάθε γιατρός, με τι ιστορικό πάει το ζευγάρι, τι κουβαλάει στα μπαγκάζια του και το βασικό εμπιστεύσου το ένστικτό σου.

Επειδή και εμείς ήμασταν με υψηλό DFI και επειδή το ΙΑΣΩ έχει πολύ καλό εμβρυολογικό και εμβρυολόγους συζητήστε την μέθοδο γονιμοποίησης. Δηλαδή να σας εξηγήσουν με το δικό σας σπέρμα και ανάλογα την ανταπόκρισή σου στην διέγερση τι σας προτείνουν. Και ρώτησε και για την picsi.

 

Καλημέρα @BlackCatμου! Έχεις δίκιο με τις βιταμίνες μου πρότεινε ήδη τις novofertil για ενα 3μηνο κ τις πήρα! (Ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα γτ δεν περισσεύουν)

Επίσης για το σπέρμα στο 1ο ραντεβού κι εμάς δεν μας ειπε τίποτα ούτε πολυασχολήθηκε . Όταν φύγαμε όμως κ την επόμενη μερα που είχα ραντεβού στο Έλενα με την Οικονομοπούλου η ίδια με συμβούλευσε πως δεν θα πρεπε να προχωρήσουμε σε νεα διέγερση αν δεν έχει φτιαχτεί το σπέρμα.

Ετσι λοιπόν του μετέφερα αυτή την περίπτωση κ το τόνισα αρκετά (μέσω της μαίας του) και η απάντηση εκεί ήταν  να συνεχίσει τις βιταμίνες που παίρνει κ να αναβάλουμε την διέγερση για τον μεθεπόμενο μήνα. Ε΄πισης ανέφερε πως θα κάνει picsi για να αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα.

@BlackCatκατά τη γνώμη σου κ τα άλλα κρίτσια που έχουν ταλαιπωρηθεί κ έχουν βρει εναν σωστό κ αποτελεσματικό γιατρό για τις δύσκολες περιπτώσεις σαν κ εμάς! (Εγώ με μία σαλπιγγα κ με μια ηλικία αρκετά προχωρημένη τέλη Απριλίου κλείνω τα 44 κ το σπέρμα του συζήγου να μην βοηθάει επίσης) θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου προτείνετε κάποιον γιατρό? Και μεσω προσωπικού μηνήματος αν δεν θέλετε να αναφέρετε ονόματα, θα το εκτιμουσα δεόντως! Δεν έχω προχωρήσει άλλωστε ακόμα μαζί του κ θα ήθελα σε αυτή την τελευταία μου κίνηση να μην κάνω κάποια απερισκεψία και να σιγουρευτώ.

Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ 3 χρόνια τώρα, σας ευχαριστώ πολύ!

@BlackCatευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου , να είσαι καλά κορίτσι μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτροπή📅

Ωοληψία ✌️

@Margitc ?

@rouseva ?

@skorpina78 ?

@Libra81 ?

@TRigirl ?

@nikol88 ?

@renata1986 ?

@Ditimama ?

@Παρασκευαιδου ?

@Luna777 ?

@Γιάννα 36?

 

Εμβρυομεταφορά 🙏

@Anna0912 ?

@Natassou85 ?

 

Χοριακή 

@Sandyb 357 🥰

@Vasilique 1729 🥰

@Διόνη 703 🥰

@Tvz 1358 🥰 

@Katerinaki83 365 🥰

@Eva29 294 🥰

@Massa 234 🥰

@Apol 663 🥰

@elena0212 187 🥰

@kk88 750 🥰

@Χριστινα. 191 🥰

@angel35 901 🥰

@Mary.Ger 248 🥰

@blueheart128 🥰

@tina21 224 🥰

 

@twinkletwinlkle 17/2

@Κατεριναπαπ 28/2

 

@Heart & @Ditimama καταλαβαίνω τις αγωνίες σας για σωστή επιλογή περάσαμε όλες από εκεί και ακόμα περνάμε αν δεν έχουμε φτάσει στον στόχο, πάντα υπάρχει η δεύτερη σκέψη , αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν εγγυήσεις. Κάθε κοπέλα που πέτυχε έχει να πει τα καλύτερα για τον γιατρό της και αντίστοιχα υπάρχει κάποια άλλη που στον ίδιο γιατρό δεν πέτυχε ή εντόπισε παραλείψεις.

Αυτό που εμένα με βοήθησε ΑΦΟΥ βε΄βαια είχα φάει πολλές σφαλιάρες ήταν με΄σα από τα φόρουμ πριν ακόμα γίνω ενεργός μέλος να διαβάζω εμπειρίες κοριτσιών , να σημειώνω ότι μου ταίριαζε (βάση ηλικίας, ορμονών, σπέρμα κλπ) και να κατευθύνω τις επιλογές μου προς τα εκεί που ένιωθα οτι μου ταιριάζει.

Ειχα αποφασίσει δηλαδή οτι εφόσον δεν ανταποκρίνομαι σε διεγέρσεις και ειχα αποβολές θα κανω τρια πράγματα 1.Θα διερευνήσω τις αποβολές και δεν θα αρκεστώ στο τυχαίο γεγονός 2.θα βρω γιατρό που να υποστηρίζει φυσικούς κύκλους και 3.θα απευθυνθούμε σε εξειδικευμένο ουρολόγο που θα ακούμε μόνο αυτόν στο σπέρμα.

Διαβάστε πολύ και εδώ στο mammyland και στο parents cafe βάζοντας στην αναζήτηση πχ serum ή Βασιλ.. ή παθολογικό σπέρμα ή ανεξήγητη κλπ τυχαία παραδείγματα αναφέρω, να διαβάσετε εμπειρίες κοριτσιών. Σιγά σιγά θα εξοικειωθείτε ,θα μάθετε τα κορίτσια εντοπίστε σχολιάστριες που σας εμπνέουν εμπιστοσύνη και δείτε γενικά τις απόψεις τους ώστε να αποκτήσετε κριτική σκέψη οσον αφορά αν μια γνώμη είναι εμπεριστατωμένη ή απλά την λέμε για να την πούμε. Βέβαια από την άλλη σε κάθε όρο που δεν ήξερα τι είναι διάβαζα και την επιστημονική εξήγηση ώστε να μπορώ να κατανοήσω τι είναι δηλαδή όταν πρωτοδιάβασα την picsi μπήκα σε άλλα 30 άρθρα να καταλα΄βω την διαδιακασία.

Και φυσικά επειδή είμαστε σε δημόσια φόρουμ με ανωνυμία -με ότι συνεπάγεται αυτό- τον τελευταίο λόγο τον έχουν οι γιατροί, δεν αντικαθιστούν τα φόρουμ δηλαδή τις ιατρικές γνώσεις.

Και σίγουρα μετά από 4 προσπάθειες και τρεις γιατρούς το μεγαλύτερο για μένα κριτήριο είναι το ένστικτό μας. Αν δηλαδή ο γιατρός σου εμπέυσει εμπιστοσύνη και σε κάνει να πιστέψεις στο όνειρο (χωρίς να αερολογεί). Αν από την αρχή κάτι δεν σου κουμπώνει είμαι της άποψης διερεύνησέ το παραπάνω.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλά είμαι σε γενικές γραμμές.  Έχω λιώσει στο νετφλιξ.  Από τη μια ανυπομονώ,  από την άλλη δεν θέλω να πάω. Οι τελευταίες μέρες είναι και οι πιο ζόρικες και οι σκέψεις πιο απαισιοδοξες. Αλλά θα δούμε. Κανεις δεν ξέρει μέχρι να βγει το αποτέλεσμα. Φυσικά και φόρεσα το βραχιολακι! 

Εσύ τώρα φρόντισε να είσαι χαλαρή, να τρέφεσαι σωστά και μην κανεις ντουζ με καυτό νερό. Χλιαρό θέλει. Τρωγε και ασπράδια αυγών ή ολόκληρα αυγα, σολωμό και αβοκάντο. Βοηθάνε στην παχύνση και σωστή αιμάτωση του ενδομητριου. 

Υπομονή κορίτσι μου,λίγο ακόμα και εύχομαι να δεις μια τεράστια χοριακη.. 

Τα αυγά τα έχω ταράξει κάθε πρωί Πριν την κορτιζόνη θα φάω και ίσως Και μέσα στη μέρα,  σε χορταίνει κιόλας με λίγες θερμίδες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Heart είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση....αύριο έχω το τελευταίο ραντεβού ...αν και θα ήθελα αν ξέρει κάποια κάτι για αυτά τα κέντρα μίτωση και σερουμ...για να τα βάλω κάτω , την σκέψη μας , την διαίσθηση μας , τα λεγόμενα των κέντρων να έχω και τις απόψεις σας!!!

Καλημέρα κορίτσι μου! Καλή αρχή και ελπίζω να είσαι τυχερή με την πρώτη προσπάθεια! Στο Serum πήγαμε για δεύτερη γνώμη μετα την πρώτη μας αποτυχία. Είναι πολύ σύγχρονο με ολοκαίνουριες εγκαταστάσεις. Αυτό που μου άρεσε είναι πως το κλίμα είναι οικογενειακό και δεν σε κάνουν να νιώθεις πως είσαι ακόμα ενας πελάτης. Φύγαμε ευχαριστημένοι και από την προσέγγιση τους και από τις συμβουλές που μας έδωσαν. Ξέρω πως δουλεύουν κυρίως με ξένα ζευγάρια από την Μεγάλη Βρετανία και έχουν πολύ καλό όνομα στο εξωτερικό. Επίσης ο εξειδικευμένος ουρολόγος που πηγαίνουμε, ο Ασβ., μας είπε πολύ καλά λόγια. Εμείς τελικά είπαμε να κάνουμε μια 2η προσπάθεια στο κέντρο που ξεκινήσαμε, Γεν..μα με τον Μαντ..δη (με βολεύει περισσότερο και λόγω τοποθεσίας) και αν χρειαστούν κι άλλες προσπάθειες κλίνουμε προς το Serum. Το κέντρο που είμαι τώρα θεωρώ πως είναι πολύ καλό και με δυνατό εμβρυολογικό. Και ο Μαντ. μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Και γι' αυτόν ο Ασβ. μας είπε πως είναι πολύ καλός. Το μόνο θέμα μας είναι πως είναι αρκετά απρόσωπο και ακριβό. 

Όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια, ψάξε λίγο στο ίντερνετ, επισκέψουν κάποια κέντρα και προχώρα με το γιατρό που θα νιώσεις πως σου ταιριάζει καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Εύχομαι να φωλιάσουν για 9 μήνες στην κοιλίτσα σου! Με το καλό μια θετική χοριακή κοπέλα μου!!!!🥰

Κορίτσι μού σε ευχαριστώ πολύ ❤❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Heart είπε:

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση....αύριο έχω το τελευταίο ραντεβού ...αν και θα ήθελα αν ξέρει κάποια κάτι για αυτά τα κέντρα μίτωση και σερουμ...για να τα βάλω κάτω , την σκέψη μας , την διαίσθηση μας , τα λεγόμενα των κέντρων να έχω και τις απόψεις σας!!!

Στον Αρκουλή δεν θα πήγαινα. Έχει άσχημο παρελθόν... Για το serum έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά και ότι είναι πανάκριβο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ditimama είπε:

Καλημέρα @BlackCatμου! Έχεις δίκιο με τις βιταμίνες μου πρότεινε ήδη τις novofertil για ενα 3μηνο κ τις πήρα! (Ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα γτ δεν περισσεύουν)

Επίσης για το σπέρμα στο 1ο ραντεβού κι εμάς δεν μας ειπε τίποτα ούτε πολυασχολήθηκε . Όταν φύγαμε όμως κ την επόμενη μερα που είχα ραντεβού στο Έλενα με την Οικονομοπούλου η ίδια με συμβούλευσε πως δεν θα πρεπε να προχωρήσουμε σε νεα διέγερση αν δεν έχει φτιαχτεί το σπέρμα.

Ετσι λοιπόν του μετέφερα αυτή την περίπτωση κ το τόνισα αρκετά (μέσω της μαίας του) και η απάντηση εκεί ήταν  να συνεχίσει τις βιταμίνες που παίρνει κ να αναβάλουμε την διέγερση για τον μεθεπόμενο μήνα. Ε΄πισης ανέφερε πως θα κάνει picsi για να αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα.

@BlackCatκατά τη γνώμη σου κ τα άλλα κρίτσια που έχουν ταλαιπωρηθεί κ έχουν βρει εναν σωστό κ αποτελεσματικό γιατρό για τις δύσκολες περιπτώσεις σαν κ εμάς! (Εγώ με μία σαλπιγγα κ με μια ηλικία αρκετά προχωρημένη τέλη Απριλίου κλείνω τα 44 κ το σπέρμα του συζήγου να μην βοηθάει επίσης) θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου προτείνετε κάποιον γιατρό? Και μεσω προσωπικού μηνήματος αν δεν θέλετε να αναφέρετε ονόματα, θα το εκτιμουσα δεόντως! Δεν έχω προχωρήσει άλλωστε ακόμα μαζί του κ θα ήθελα σε αυτή την τελευταία μου κίνηση να μην κάνω κάποια απερισκεψία και να σιγουρευτώ.

Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ 3 χρόνια τώρα, σας ευχαριστώ πολύ!

@BlackCatευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου , να είσαι καλά κορίτσι μου!!

Εφόσον έχεις πάει στην Οικονομοπούλου, κάνε ό,τι σου λέει, χωρίς να ρωτάς τους εξωσωματιστές. Αυτοί οι 2 ανήκουν σε διαφορετικές σχολές. Οι εξωσωματιστές είναι κυρίως έμποροι και θα προσπαθήσουν να σε πείσουν ότι έχουν τη δύναμη μέσω της εξωσωματικής να τα θεραπεύσουν όλα. Όμως έτσι έχεις το ρίσκο να αποτύχεις ενώ θα έχεις ξοδέψει ήδη ένα σωρό λεφτά και έχοντας πάρει και ορμόνες....Όταν είστε καθ' όλα έτοιμοι σύμφωνα με τις οδηγίες της Οικονομοπούλου, μετά διαλέξτε εξωσωμαριστή και προχωρήστε. Και στο ενδιάμεσο προσπαθήστε φυσικά, όχι μόνο γιατί έτσι μπορεί να τα καταφέρετε, αλλά και γιατί οι φυσικές επαφές βοηθάνε πολύ στις ορμόνες και στο σπέρμα και σε όλα.

Εξωσωματιστή πάντως είναι πολύ ριψοκίνδυνο να σας προτείνουμε εδώ. Εγώ π.χ. πέτυχα με κάποιον, αλλά έχοντας επισκεφθεί όλες τις άλλες εμπλεκόμενες ειδικότητες πριν τον γνωρίσω και κάνοντας πολλά πράγματα διαφορετικά απ' ό,τι μου έλεγε (π.χ. επέμενε ότι η ποιότητα των ωαρίων μας είναι γενετικά προκαθορισμένη, αλλά εγώ είχα διαβάσει το βιβλίο it starts with the egg και έκανα ό,τι έλεγε για να τη βελτιώσω). Το γιατρό αυτόν τον ήθελα για να κάνει μόνο την (εξαιρετικά περιορισμένης έκτασης) δουλειά του και τίποτα παραπάνω και τον επέλεξα περισσότερο για το χαρακτήρα του (επεξηγηματικός, υπομονετικός, να μην με πιέζει να προχωρήσω εδώ και τώρα σε εξωσωματική, να ακούει αυτά που θέλω και να ενδιαφέρεται για αν το αν νιώθω εγώ άνετα με αυτό που κάνουμε). Για εμένα, έχοντας κάνει πολλή δουλειά μόνη μου και με επαγγελματίες άλλων ειδικοτήτων αυτά από μόνα τους ήταν σημαντικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Εφόσον έχεις πάει στην Οικονομοπούλου, κάνε ό,τι σου λέει, χωρίς να ρωτάς τους εξωσωματιστές. Αυτοί οι 2 ανήκουν σε διαφορετικές σχολές. Οι εξωσωματιστές είναι κυρίως έμποροι και θα προσπαθήσουν να σε πείσουν ότι έχουν τη δύναμη μέσω της εξωσωματικής να τα θεραπεύσουν όλα. Όμως έτσι έχεις το ρίσκο να αποτύχεις ενώ θα έχεις ξοδέψει ήδη ένα σωρό λεφτά και έχοντας πάρει και ορμόνες....Όταν είστε καθ' όλα έτοιμοι σύμφωνα με τις οδηγίες της Οικονομοπούλου, μετά διαλέξτε εξωσωμαριστή και προχωρήστε. Και στο ενδιάμεσο προσπαθήστε φυσικά, όχι μόνο γιατί έτσι μπορεί να τα καταφέρετε, αλλά και γιατί οι φυσικές επαφές βοηθάνε πολύ στις ορμόνες και στο σπέρμα και σε όλα.

Εξωσωματιστή πάντως είναι πολύ ριψοκίνδυνο να σας προτείνουμε εδώ. Εγώ π.χ. πέτυχα με κάποιον, αλλά έχοντας επισκεφθεί όλες τις άλλες εμπλεκόμενες ειδικότητες πριν τον γνωρίσω και κάνοντας πολλά πράγματα διαφορετικά απ' ό,τι μου έλεγε (π.χ. επέμενε ότι η ποιότητα των ωαρίων μας είναι γενετικά προκαθορισμένη, αλλά εγώ είχα διαβάσει το βιβλίο it starts with the egg και έκανα ό,τι έλεγε για να τη βελτιώσω). Το γιατρό αυτόν τον ήθελα για να κάνει μόνο την (εξαιρετικά περιορισμένης έκτασης) δουλειά του και τίποτα παραπάνω και τον επέλεξα περισσότερο για το χαρακτήρα του (επεξηγηματικός, υπομονετικός, να μην με πιέζει να προχωρήσω εδώ και τώρα σε εξωσωματική, να ακούει αυτά που θέλω και να ενδιαφέρεται για αν το αν νιώθω εγώ άνετα με αυτό που κάνουμε). Για εμένα, έχοντας κάνει πολλή δουλειά μόνη μου και με επαγγελματίες άλλων ειδικοτήτων αυτά από μόνα τους ήταν σημαντικά.

👏👏👏 Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα!! Σε τι επηρεάζει το καυτό νερό?

Δεν ξέρω να σου πω σε τι επηρεάζει,  αλλά ξέρω ότι είναι στις οδηγίες στο τι να κάνεις μετά την ετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δεν ξέρω να σου πω σε τι επηρεάζει,  αλλά ξέρω ότι είναι στις οδηγίες στο τι να κάνεις μετά την ετ.

Πετάγομαι εγώ η σφήνα.🤣

Αυτή την οδηγία την δίνουν στο Γεν..σις κυρίως και το λένε για να μην κάνει η μήτρα συσπάσεις.

Μια φορά ρώτησα τον προηγούμενο γιατρό γιατί κάπου το είχα διαβάσει και με κοιτούσε σαν ροφός.

Τώρα τι ισχύει και τι όχι δεν γνωρίζω..

Προσωπικά επειδή κα΄νω με καυτό νερό μπάνιο τον χειμώνα & χλιαρό το καλοκαίρι δεν ξέρω αν θα το κατάφερνα. Είναι όπως νιώθει η κάθε μια καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστώ πολυυυ!!😊θα πάμε στις 6:30!!ελπίζω να ναι όλα καλά! ανυπομονώ!!
    • Μπράβο σου που το βλέπεις έτσι και δεν τους αποκλείεις..πολύ ώριμο εκ μέρους σου..εγώ δεν ξέρω αν θα το έβλεπα έτσι...σίγουρα θα είναι καλό για το παιδί...γνώμη μου είναι ότι έτσι θα του δώσεις αξία ..μην ασχολείσαι καθόλου μαζί του...προχώρησε τη ζωή σου μαζί με το παιδάκι σου σα να μην υπάρχει..όσο ασχολείσαι κακό στον εαυτό σου θα κάνεις και κατά συνέπεια στο μωράκι σου❤️
    • Κι εμένα ο μεγάλος 8,12 και 24 το είχε κάνει αλλά τώρα άλλαξε επειδή συνταγογραφειται...και δεν το θέλω με τίποτα βαρύ εμβόλιο για να το κάνουν τόσο μικρά..τελοσπαντων δεν έχουμε κι άλλη επιλογή😩
    • Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες  ευχαριστούμε ☺️ και η αλήθεια είναι φέτος δεν είχε πολλά παιδάκια για ιδιαίτερα και είχε αγχωθεί θα έπρεπε να βρει και πρωινή  άλλη δουλειά θα έψαχνε τον αλλο μήνα, έκανε λίγο υπομονή γιατί είχα το μωρό και ήθελα βοήθεια τώρα στην αρχή και μόλις θα έβγαινε ο μήνας θα έμπαινε στην διαδικασία και εχτές το απόγευμα σκάει το μνμ και πάθαμε σοκ .. καταρχάς δεν είχαμε καταλάβει στην αρχή αν τον πήρα  ή όχι 😂 έλεγε μάλλον με πήραν ; Έλεγα τώρα σοβαρά ; Μου λέει μάλλον ! Δεν ξέρω ! Κάτσε λέω να μάθουμε σίγουρα μην χαρούμε τζάμπα 😂  
    • Το ξέρω θα φάει ποινή η αλήθεια πως κάνει και μαθήματα ιδιαίτερα σε παιδεία λυκείου δηλαδή το εξασκεί το επάγγελμα  απλά τον προβληματίζει είναι το πόσο μακριά θα πάει οι δρόμοι εδώ είναι χάλια και θα τρώει πολλά λεφτά βενζίνη αλλά όπως λες θα έχει πιθανότητες του χρόνου να μπει και ίσως σε πιο κοντινό μέρος.. ελπίζουμε να ειναι από 45 λεπτά έστω 1,5 μαξ  Πρέπει να μιλήσει με την την δουλειά του να τους ενημερώσει ότι τον κάλεσαν να δούμε τι θα γίνει και με εκείνους και τι επιλογές υπάρχουν δεν θέλει να την αφήσει.. εγώ δεν δουλεύω και θα έχει και πολλά έξοδα τώρα με την θέση 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...