Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ανάλογα τον γιατρό. Άλλοι δίνουν, άλλοι όχι. Εγώ συγκεκριμένα έχω και αυξημένα ΑΝΑ (ένα άλλο αντισωμα) οποτε υπάρχουν περισσότεροι λόγοι στην περίπτωση μου να παίρνω και κορτιζόνη. Σίγουρα όμως να μην παρακάμψεις τον ενδοκρινολόγο. Ρωτά και τον γιατρο σου για την κορτιζόνη λόγω και των αντισωμάτων. Αν και ίσως το καλύτερο θα ήταν να πήγαινες στο Έλενα αλλά δεν ξέρω ποσο βιάζεσαι για την μεταφορά. 

Σημερα εχω ραντεβου στις 9 να δω ..περιμενω περιοδο σε περιπου 5 μερες να ξεκινησω διαδικασια ετ κ ξαφνικα μου βγηκαν υψηλα τα anti tg ενω ολα κυλουσαν ηρεμα ..πφφφ εχω σκασει..☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσι μου συγχαρητήριααααααα μπράβο! Αχχχ Ωραία μέρα σήμερα!!!! Καλούς διπλασιασμόυς!!! 

2 βλαστοκυστες βάλαμε.. τώρα ξέρεις υπομονή.. εδώ που είμαι ήσουν εκεί που είσαι εύχομαι να έρθω ❤❤❤❤ 

Πως νιώθεις μετα τη θετική χοριακη?

με το καλο κοριτσι μου! τωρα ξεκουραση και ζεστη! υπομονη και σε λιγο θα μας λες νουμερο χοριακης!

Δεν το εχω καταλαβει ακομη...δεν το εχω πιστεψει νομιζω! νομιζω μετα τον υπερηχο θα το καταλαβω...απο συμπτωματα δεν ξερω εαν εχω....απο το σκ ενιωθα καπως...αλλα εγω ελεγα θα αρρωστησω...νιωθω μια περιεργη κουραση και μικροπονακια...και δεν μπορω να φαω σχεδον καθολου...οτι τρωω μου πεφτει πολυ βαρυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Συγχαρητήρια! το καλύτερο δώρο για τη σημερινή ημέρα! θα το θυμασαι για πάντα! να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη!

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!! θα ειναι για παντα χαραγμενη στην καρδια μας αυτη η μερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

 

 

Γλυκά μου κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!!! 

Έχω τα εμβρυακια στη κοιλιά μου 2 καλες βλαστοκυστες, ελπίζω να γίνουν τα μωράκια! Η ετ δεν ήταν τπτ τελικά,  δεν πόνεσα καθόλου και αυτό που με έκανε χαρούμε είναι οτι μόλις έβαλα τον υπέρηχο στην κοιλιά μου ο γιατρός ειπε " εξαιρετική εικόνα,  ενδομήτρια άριστο "  εντωμεταξύ γενικά με το ενδομήτριο δεν εχω ασχοληθεί ποτέ γιατί πάντα άκουγα καλά λόγια,  οπότε δεν ξέρω ακριβώς το ιδανικό πάχος ποιο είναι για ετ, αν κάποια κοπέλα ας μου πει, να το μαθω και αυτό! Επίσης μου δώσανε και ένα χαπακι σαν ηρεμιστικό για να μην κάνει συσπάσεις η μητρα, εγώ δεν ήξερε οτι είναι τύπου ηρεμιστικό,  η μαία μου το έδωσε και ούτε καν ρώτησα,  ε μετά σε κάποια φάση νόμιζα οτι ήπια 1 μπουκάλι βότκα, για λίγα λεπτά κράτησε αυτή η ζαλάδα και έπειτα απλά ήμουν πολύ χαλαρή, τόσο που μου άρεσε 😂😂😂 μια κοπέλα που ηταν για ετ μου λέει σε έπιασε το χάπι? Λεω πες το κορίτσι μου γιατί ούτε που ρώτησα τι χάπι είναι και δεν ήξερα τι μου συμβαίνει😂😂😂 εμ παρθένος οργανισμός! 

Κατα τα άλλα ολα καλά κορίτσια μου,  περιμένω 14 μέρες!

Εύχομαι να φωλιάσουν για 9 μήνες στην κοιλίτσα σου! Με το καλό μια θετική χοριακή κοπέλα μου!!!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lavender είπε:

Το οτι ειναι πιο ακριβό το φαντάζομαι. Δηλαδή σε καθε κύκλο να σου παίρνουν ωάριο, και να το γονιμοποιούν, από το να πάρουν 3, να τα καταψύξουν και μετά να γονιμοποιήσουν και τα 3 να δουν ποια θα προχωρήσουν.

Αλλά καθαρά απο άποψη επιτυχίας, αφήνοντας στην άκρη το οικονομικό, δεν ειναι προτιμότερο αντί να το καταψύξουν να δοκιμάσουν να το γονιμοποιήσουν άμεσα; Και απο άποψη της υγείας μου φυσικα, με την έννοια πως άμα πετύχει ο πρώτος η ο δεύτερος κύκλος γιατι να επιβαρυνθώ με μια τρίτη ωοληψια;

Τι ειναι η Ετ; Συγνωμη για την ασχετοσύνη μου!

Τιμές δεν ρώτησα, θα τηλεφωνήσω στο κέντρο να συνεννοηθώ, μίλησα μονο με τον γιατρό που ειναι κατα κάποιο τροπο και γνωστός  για μια πρώτη ενημέρωση των επιλογών…

Είσαι στο γένεσις; Εκεί έχουν πακέτο με 3 ωοληψίες, αν δεν κάνω λάθος, όταν κάνεις φυσικούς. Έτσι είναι το πακέτο εκεί, φαντάζομαι για οικονομικούς λόγους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!! θα ειναι για παντα χαραγμενη στην καρδια μας αυτη η μερα! 

Να κάνεις και ένα τεστ να το κρατήσεις.  Είναι συγκινητικό όταν βλέπεις τις 2 γραμμούλες, ειδικότερα αν έχεις βαρεθεί να βλέπεις μονίμως τη μια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

 

 

Γλυκά μου κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!!! 

Έχω τα εμβρυακια στη κοιλιά μου 2 καλες βλαστοκυστες, ελπίζω να γίνουν τα μωράκια! Η ετ δεν ήταν τπτ τελικά,  δεν πόνεσα καθόλου και αυτό που με έκανε χαρούμε είναι οτι μόλις έβαλα τον υπέρηχο στην κοιλιά μου ο γιατρός ειπε " εξαιρετική εικόνα,  ενδομήτρια άριστο "  εντωμεταξύ γενικά με το ενδομήτριο δεν εχω ασχοληθεί ποτέ γιατί πάντα άκουγα καλά λόγια,  οπότε δεν ξέρω ακριβώς το ιδανικό πάχος ποιο είναι για ετ, αν κάποια κοπέλα ας μου πει, να το μαθω και αυτό! Επίσης μου δώσανε και ένα χαπακι σαν ηρεμιστικό για να μην κάνει συσπάσεις η μητρα, εγώ δεν ήξερε οτι είναι τύπου ηρεμιστικό,  η μαία μου το έδωσε και ούτε καν ρώτησα,  ε μετά σε κάποια φάση νόμιζα οτι ήπια 1 μπουκάλι βότκα, για λίγα λεπτά κράτησε αυτή η ζαλάδα και έπειτα απλά ήμουν πολύ χαλαρή, τόσο που μου άρεσε 😂😂😂 μια κοπέλα που ηταν για ετ μου λέει σε έπιασε το χάπι? Λεω πες το κορίτσι μου γιατί ούτε που ρώτησα τι χάπι είναι και δεν ήξερα τι μου συμβαίνει😂😂😂 εμ παρθένος οργανισμός! 

Κατα τα άλλα ολα καλά κορίτσια μου,  περιμένω 14 μέρες!

Με το καλό, να ακολουθήσεις την @tina21 εύχομαι! Ψυχραιμία, ξεκούραση και καλή διάθεση τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natassou85 είπε:

Και στις ετ λογω αυτου παιρνεις κ κορτιζονη ; Η δε χρειαζεται;

Κανονικά κορτιζόνη παίρνεις μόνο αν έχεις αυξημένα ΑΝΑ που μπορεί να έχεις αν έχεις χασιμότο που είναι αυτοάνοσο. Είναι θέμα αιματολόγου/ανοσολόγου αυτό, αλλά πολλοί εξωσωματιστές δίνουν προληπτικά, γιατί δεν ξέρουν αν έχεις κάποιο αυτοάνοσο και δε μπαίνουν στον κόπο να σε παραπέμψουν σε άλλες ειδικότητες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να κάνεις και ένα τεστ να το κρατήσεις.  Είναι συγκινητικό όταν βλέπεις τις 2 γραμμούλες, ειδικότερα αν έχεις βαρεθεί να βλέπεις μονίμως τη μια.

Στο μυαλο μ είσαι! Μόλις σταματήσαμε φαρμακειο για τεστ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια , εύχομαι σε όλες καλους διπλασιασμους ...μετά από 3 χρόνια προσπαθειών  και πολύ καλές εξετάσεις...ξεκινήσαμε ραντεβού για εξωσωματική....το πρώτο ραντεβού στον κύριο αρκουλη στο κέντρο μιτωση , το δεύτερο αύριο στο σερουμ...οποία γνωριζει κάτι θα ήθελα αν έχει χρόνο να με συμβουλεύσει για τα κέντρα...και θα ήθελα να ζητήσω αν κάποια έχει μανιπουρ 1200 , γιατί δεν θα περάσω επιτροπή....σαν πρώτη σκέψη είναι να τα αγοράσω απλά αν κάποια δεν τα χρειάζεται θα με υποχρέωνε μήπως καταφέρω να μειώσω λίγο το κόστος....εύχομαι πραγματικά μέσα απ' την καρδιά μου καλή τύχη σε όλες ....καλωσορισα στην ομάδα σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Heart είπε:

Κορίτσια , εύχομαι σε όλες καλους διπλασιασμους ...μετά από 3 χρόνια προσπαθειών  και πολύ καλές εξετάσεις...ξεκινήσαμε ραντεβού για εξωσωματική....το πρώτο ραντεβού στον κύριο αρκουλη στο κέντρο μιτωση , το δεύτερο αύριο στο σερουμ...οποία γνωριζει κάτι θα ήθελα αν έχει χρόνο να με συμβουλεύσει για τα κέντρα...και θα ήθελα να ζητήσω αν κάποια έχει μανιπουρ 1200 , γιατί δεν θα περάσω επιτροπή....σαν πρώτη σκέψη είναι να τα αγοράσω απλά αν κάποια δεν τα χρειάζεται θα με υποχρέωνε μήπως καταφέρω να μειώσω λίγο το κόστος....εύχομαι πραγματικά μέσα απ' την καρδιά μου καλή τύχη σε όλες ....καλωσορισα στην ομάδα σας!!

κοριτσι καλωςηρθες και ευχομαι συντομα να ειναι παρελθον η ομαδα για σενα! αν κ οποια μπει παντα την εχει μεσα της ❤️ καλη αρχη να εχεις! για τα φαρμακα περιμενε να καταληξεις σε κεντρο και γιατρο πρωτα και μετα προσπαθεις να τα βρεις η τα αγοραζεις γτ μπορει καθε γιατρος να θελει κατι διαφορετικο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

Είσαι στο γένεσις; Εκεί έχουν πακέτο με 3 ωοληψίες, αν δεν κάνω λάθος, όταν κάνεις φυσικούς. Έτσι είναι το πακέτο εκεί, φαντάζομαι για οικονομικούς λόγους. 

Οχι, στο Λητώ αλλα δεν μου εχουν προτείνει ακομα κατι, καναμε μια πρώτη κουβεντα ενημερωτική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

ΕΤ είναι η εμβρυομεταφορά.

Δεν καταψύχουν τα ωάρια αλλά τα έμβρυα ΑΦΟΥ γονιμοποιηθεί το ωάριο.

Τα στάδια είναι

  • Διέγερση. Αν πας σε φυσικό κύκλο την προσπερνάς.
  • Ωοληψία - Δίνει σπέρμα ο σύζυγος ταυτόχρονα.
  • Γονιμοποίηση
  • Έμβρυα 3ων ημερών ή 5 ημερών
  • Και αν δεν προχωρήσεις σε εμβρυομεταφορά άμεσα τότε καταψύχονται.

Επειδή καταλαβαίνω οτι διαβάζεις πολλε΄ς πληροφορίες και έχεις μπερδευτεί καλύτερα είναι να κάνεις ραντεβού με τον γιατρό σου γιατί ακόμα και τα παραπάνω στάδια έχουν διάφορες παραλλαγές και αρμόδιος να αποφασίσει αλλά και να σου προτείνει είναι ο γιατρός σου με βάση το ιστορικό σου.

Και ότι απορία έχεις να την εκφράσεις, ίσως θα βοηθούσε να γράψεις τις απορίες σου σε ένα χαρτί.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις επεξηγήσεις ♥️

Τώρα που μου είναι λίγο πιο οικεία η ορολογία, να θέσω ξανά την ερώτηση:

Πες πως κάνεις εξως. σε φυσικό κύκλο και θες να βάλεις ένα έμβρυο. Κάνεις ωοληψία. Ας πούμε πως πάει καλά και προκύπτει έμβρυο. Γιατί να το καταψύξεις και να περιμένεις να βγάλεις άλλα δύο χάνοντας δυό μήνες και να μην βάλεις από τον πρώτο μήνα το ένα που προέκυψε; Αφού και δεύτερο να προκύψει τον επόμενο μήνα, ένα μόνο θα βάλεις!

υγ. Ασε, χαρτί εχω παντα μαζι, σε σημειο γραφικότητας. Αλλα παντα υπαρχει κατι που δεν προλαβα να ξεκαθαρίσω, η απο το άγχος δεν ειχα το μυαλό…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις επεξηγήσεις ♥️

Τώρα που μου είναι λίγο πιο οικεία η ορολογία, να θέσω ξανά την ερώτηση:

Πες πως κάνεις εξως. σε φυσικό κύκλο και θες να βάλεις ένα έμβρυο. Κάνεις ωοληψία. Ας πούμε πως πάει καλά και προκύπτει έμβρυο. Γιατί να το καταψύξεις και να περιμένεις να βγάλεις άλλα δύο χάνοντας δυό μήνες και να μην βάλεις από τον πρώτο μήνα το ένα που προέκυψε; Αφού και δεύτερο να προκύψει τον επόμενο μήνα, ένα μόνο θα βάλεις!

υγ. Ασε, χαρτί εχω παντα μαζι, σε σημειο γραφικότητας. Αλλα παντα υπαρχει κατι που δεν προλαβα να ξεκαθαρίσω, η απο το άγχος δεν ειχα το μυαλό…

Καλή αρχή να έχεις! Εγώ προσωπικά δεν ξέρω καμία κοπέλα που να έχει μεταφέρει μόνο ένα έμβρυο.  Αν είσαι μικρή σε ηλικία,  μεταφέρεις συνήθως 2. Αν είσαι μεγαλύτερη, γύρω στα 40, ή αν έχεις στο ιστορικό σου αποτυχημένες προσπάθειες είτε εμφυτευσης είτε αποβολές μπορούν να σου βάλουν και 3 και 4.

Επίσης δεν σημαίνει ότι αν σου πάρουν ένα ωάριο ότι απαραίτητα θα είναι καλό και ότι θα γονιμοποιηθει (δυστυχώς). Επίσης οι γιατροί προτιμούν τις βλαστοκυστες (έμβρυα 5 ημερων) που όμως είναι δύσκολο να φτάσουν σε αυτό το στάδιο. 

Οποτε αυτό που πρέπει να κατανοήσεις σε αυτή τη φάση είναι το ότι αν πάρεις το ωάριο του μήνα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχεις και ένα καλό έμβρυο προς εμβρυομεταφορα (ετ).

Για αυτό και σου λένε οι γιατροί να κάνεις 2, 3 κύκλους φυσικούς και να προχωρήσεις μετά σε ετ. Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η tina21 είπε:

με το καλο κοριτσι μου! τωρα ξεκουραση και ζεστη! υπομονη και σε λιγο θα μας λες νουμερο χοριακης!

Δεν το εχω καταλαβει ακομη...δεν το εχω πιστεψει νομιζω! νομιζω μετα τον υπερηχο θα το καταλαβω...απο συμπτωματα δεν ξερω εαν εχω....απο το σκ ενιωθα καπως...αλλα εγω ελεγα θα αρρωστησω...νιωθω μια περιεργη κουραση και μικροπονακια...και δεν μπορω να φαω σχεδον καθολου...οτι τρωω μου πεφτει πολυ βαρυ...

Ολα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι καθόλου και απόλαυσε το! 

Αχ άντε να με πιάσει και εμένα κατι τέτοιο να μην μπορώ να φάω... με την κορτιζόνη θέλω να φάω και τα ντουλάπια της κουζίνας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Με το καλό, να ακολουθήσεις την @tina21 εύχομαι! Ψυχραιμία, ξεκούραση και καλή διάθεση τωρα!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Σήμερα υπέροχα νέα είχαμε,  μακάρι να συνεχίσουμε τα θετικά! Άντε το 22 θα τα καταφέρουμε που θα πάει.. 

 

 

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση μετα την ετ, μπορώ να παω τουαλέτα κανονικά? Να ενεργηθω εννοώ! Φοβάμαι λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Σήμερα υπέροχα νέα είχαμε,  μακάρι να συνεχίσουμε τα θετικά! Άντε το 22 θα τα καταφέρουμε που θα πάει.. 

 

 

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση μετα την ετ, μπορώ να παω τουαλέτα κανονικά? Να ενεργηθω εννοώ! Φοβάμαι λίγο 

Ναι μπορείς να πας αλλά σε καμία περίπτωση να μην ζοριστεις, ειδικά τις πρώτες μέρες. 

Και ναι η κορτιζόνη ανοίγει την όρεξη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι μπορείς να πας αλλά σε καμία περίπτωση να μην ζοριστεις, ειδικά τις πρώτες μέρες. 

Και ναι η κορτιζόνη ανοίγει την όρεξη...

Ααα κατάλαβα, με βλέπω να μην πηγαίνω,  μέχρι να σκάσω.. 4 μέρες χρειάζεται για την εμφύτευση? 

Άντεεεε είσαι η επόμενη 👏👏👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ααα κατάλαβα, με βλέπω να μην πηγαίνω,  μέχρι να σκάσω.. 4 μέρες χρειάζεται για την εμφύτευση? 

Άντεεεε είσαι η επόμενη 👏👏👏

Όχι, αν σου έρθει να πας, γιατί όσο το αφήνεις τόσο πιο δύσκολο είναι να ενεργηθεις μετά. Φαντάζομαι ότι παίρνεις και προγεστερονη. Και η προγεστερονη φέρνει δυσκοιλιοτητα. Προσπάθησε να τρως φρούτα. Επίσης βοηθάει πολύ το κεφιρ με αλεσμένο λιναροσπορο.  Μπορείς να κάνεις ένα smoothie να πίνεις το πρωί (αχλάδια, μπανάνες, ακτινίδιο, αβοκάντο,  κεφιρ και λιναροσπορο) και θα σε βοηθήσει πολύ με την δυσκοιλιοτητα. Ή έχω διαβάσει να τρως το βράδυ 2 κουταλιές λάδι που μαλακώνει τα κόπρανα. 

Από ο, τι ξέρω η εμφύτευση με βλαστοκύστες γίνεται τις 3 πρώτες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η tina21 είπε:

κοριτσι καλωςηρθες και ευχομαι συντομα να ειναι παρελθον η ομαδα για σενα! αν κ οποια μπει παντα την εχει μεσα της ❤️ καλη αρχη να εχεις! για τα φαρμακα περιμενε να καταληξεις σε κεντρο και γιατρο πρωτα και μετα προσπαθεις να τα βρεις η τα αγοραζεις γτ μπορει καθε γιατρος να θελει κατι διαφορετικο! 

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση....αύριο έχω το τελευταίο ραντεβού ...αν και θα ήθελα αν ξέρει κάποια κάτι για αυτά τα κέντρα μίτωση και σερουμ...για να τα βάλω κάτω , την σκέψη μας , την διαίσθηση μας , τα λεγόμενα των κέντρων να έχω και τις απόψεις σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια ξέχασα να σας πω. Με συγκίνησε ο αντρας μου. Ήρθε το βράδυ και μαζί με την ανθοδέσμη και τις λακτα μου έδωσε και ένα κρεμαστό- βραχιολακι με ένα σταυρουδακι και μου λέει:" αν θέλεις φόρα το τουλάχιστον μέχρι την Παρασκευή "

Δεν φοράω κοσμήματα γενικά για αυτό μου το είπε. Αλλά συγκινήθηκα με τη σκέψη αυτή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Όχι, αν σου έρθει να πας, γιατί όσο το αφήνεις τόσο πιο δύσκολο είναι να ενεργηθεις μετά. Φαντάζομαι ότι παίρνεις και προγεστερονη. Και η προγεστερονη φέρνει δυσκοιλιοτητα. Προσπάθησε να τρως φρούτα. Επίσης βοηθάει πολύ το κεφιρ με αλεσμένο λιναροσπορο.  Μπορείς να κάνεις ένα smoothie να πίνεις το πρωί (αχλάδια, μπανάνες, ακτινίδιο, αβοκάντο,  κεφιρ και λιναροσπορο) και θα σε βοηθήσει πολύ με την δυσκοιλιοτητα. Ή έχω διαβάσει να τρως το βράδυ 2 κουταλιές λάδι που μαλακώνει τα κόπρανα. 

Από ο, τι ξέρω η εμφύτευση με βλαστοκύστες γίνεται τις 3 πρώτες μέρες. 

Πρέπει να ξεκινήσω τσ φρούτα έχεις δίκιο,  αν και τρώω αλλά οχι κάθε μέρα.. ενδιαφέρον  το smoothie, θα το δοκιμάσω.. 

Εσύ πώς είσαι? Το απολαμβάνεις? Ανυπόμονεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Βρε κορίτσια ξέχασα να σας πω. Με συγκίνησε ο αντρας μου. Ήρθε το βράδυ και μαζί με την ανθοδέσμη και τις λακτα μου έδωσε και ένα κρεμαστό- βραχιολακι με ένα σταυρουδακι και μου λέει:" αν θέλεις φόρα το τουλάχιστον μέχρι την Παρασκευή "

Δεν φοράω κοσμήματα γενικά για αυτό μου το είπε. Αλλά συγκινήθηκα με τη σκέψη αυτή.

Μπράβο στον Αντρα σου, να του κάνεις την χαρη και να το φαρεσεις κορίτσι μου ! εμένα μου έφερε λουλούδια ο γλυκούλης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλή αρχή να έχεις! Εγώ προσωπικά δεν ξέρω καμία κοπέλα που να έχει μεταφέρει μόνο ένα έμβρυο.  Αν είσαι μικρή σε ηλικία,  μεταφέρεις συνήθως 2. Αν είσαι μεγαλύτερη, γύρω στα 40, ή αν έχεις στο ιστορικό σου αποτυχημένες προσπάθειες είτε εμφυτευσης είτε αποβολές μπορούν να σου βάλουν και 3 και 4.

Επίσης δεν σημαίνει ότι αν σου πάρουν ένα ωάριο ότι απαραίτητα θα είναι καλό και ότι θα γονιμοποιηθει (δυστυχώς). Επίσης οι γιατροί προτιμούν τις βλαστοκυστες (έμβρυα 5 ημερων) που όμως είναι δύσκολο να φτάσουν σε αυτό το στάδιο. 

Οποτε αυτό που πρέπει να κατανοήσεις σε αυτή τη φάση είναι το ότι αν πάρεις το ωάριο του μήνα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχεις και ένα καλό έμβρυο προς εμβρυομεταφορα (ετ).

Για αυτό και σου λένε οι γιατροί να κάνεις 2, 3 κύκλους φυσικούς και να προχωρήσεις μετά σε ετ. Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται?

Ναι, ναι, αυτο το εχω καταλαβει, πως ενα ωάριο μονο του δεν ειναι απαραίτητο να ειναι καλο η να προχωρήσει…. Δυστυχώς! Απλως δεν θελω με τιποτα να κανω δίδυμη κύηση οποτε δεν ξερω αν θα ρίσκαρα να βαλω πάνω απο ενα ωάριο…

Ειμαι μεγαλούτσικη, 38 χρονων, αλλα ειχα μείνει έγκυος πολυ ευκολα προ διετίας… Έκτοτε συνέβησαν διαφορα, μια ηλίθια αλλαγή διατροφής που μου διέλυσε τον κύκλο, και παρα παρα πολυ στρες μεχρι να καταλάβω τι έφταιγε και να αλλάξω διατροφη. Εχω περασει πολλα άγχη γενικα τα τελευταία δυο χρόνια, και προσπαθούμε να συλλάβουμε εδω και εναμισι. Προφανως και το οτι εχουν περασει δυο χρόνια δεν βοηθάει καθώς σε αυτες τις ηλικίες η γονιμότητα πεφτει κατακόρυφα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lavender είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις επεξηγήσεις ♥️

Τώρα που μου είναι λίγο πιο οικεία η ορολογία, να θέσω ξανά την ερώτηση:

Πες πως κάνεις εξως. σε φυσικό κύκλο και θες να βάλεις ένα έμβρυο. Κάνεις ωοληψία. Ας πούμε πως πάει καλά και προκύπτει έμβρυο. Γιατί να το καταψύξεις και να περιμένεις να βγάλεις άλλα δύο χάνοντας δυό μήνες και να μην βάλεις από τον πρώτο μήνα το ένα που προέκυψε; Αφού και δεύτερο να προκύψει τον επόμενο μήνα, ένα μόνο θα βάλεις!

υγ. Ασε, χαρτί εχω παντα μαζι, σε σημειο γραφικότητας. Αλλα παντα υπαρχει κατι που δεν προλαβα να ξεκαθαρίσω, η απο το άγχος δεν ειχα το μυαλό…

Μπορεις να το κανεις αν θες!εγω την εκανα τη μαλακια παντως ...γιατι ο γιατρος μου ελεγε να μη βαλω ενα με τιποτα κ ο αντρας μου επεμενε κ επεμενε κ φυσικα τζιφος..βεβαια εγω 42 ετων οποτε λογικο.αν εσυ εισαι πιο μικρή κ δεν σε νοιαζει να μαζεψεις τωρα γιατι δεν θα εχεις ωαρια αργοτερα.. βεβαια να το κανεις.1100€ μου ειχε κοστισει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστώ πολυυυ!!😊θα πάμε στις 6:30!!ελπίζω να ναι όλα καλά! ανυπομονώ!!
    • Μπράβο σου που το βλέπεις έτσι και δεν τους αποκλείεις..πολύ ώριμο εκ μέρους σου..εγώ δεν ξέρω αν θα το έβλεπα έτσι...σίγουρα θα είναι καλό για το παιδί...γνώμη μου είναι ότι έτσι θα του δώσεις αξία ..μην ασχολείσαι καθόλου μαζί του...προχώρησε τη ζωή σου μαζί με το παιδάκι σου σα να μην υπάρχει..όσο ασχολείσαι κακό στον εαυτό σου θα κάνεις και κατά συνέπεια στο μωράκι σου❤️
    • Κι εμένα ο μεγάλος 8,12 και 24 το είχε κάνει αλλά τώρα άλλαξε επειδή συνταγογραφειται...και δεν το θέλω με τίποτα βαρύ εμβόλιο για να το κάνουν τόσο μικρά..τελοσπαντων δεν έχουμε κι άλλη επιλογή😩
    • Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες  ευχαριστούμε ☺️ και η αλήθεια είναι φέτος δεν είχε πολλά παιδάκια για ιδιαίτερα και είχε αγχωθεί θα έπρεπε να βρει και πρωινή  άλλη δουλειά θα έψαχνε τον αλλο μήνα, έκανε λίγο υπομονή γιατί είχα το μωρό και ήθελα βοήθεια τώρα στην αρχή και μόλις θα έβγαινε ο μήνας θα έμπαινε στην διαδικασία και εχτές το απόγευμα σκάει το μνμ και πάθαμε σοκ .. καταρχάς δεν είχαμε καταλάβει στην αρχή αν τον πήρα  ή όχι 😂 έλεγε μάλλον με πήραν ; Έλεγα τώρα σοβαρά ; Μου λέει μάλλον ! Δεν ξέρω ! Κάτσε λέω να μάθουμε σίγουρα μην χαρούμε τζάμπα 😂  
    • Το ξέρω θα φάει ποινή η αλήθεια πως κάνει και μαθήματα ιδιαίτερα σε παιδεία λυκείου δηλαδή το εξασκεί το επάγγελμα  απλά τον προβληματίζει είναι το πόσο μακριά θα πάει οι δρόμοι εδώ είναι χάλια και θα τρώει πολλά λεφτά βενζίνη αλλά όπως λες θα έχει πιθανότητες του χρόνου να μπει και ίσως σε πιο κοντινό μέρος.. ελπίζουμε να ειναι από 45 λεπτά έστω 1,5 μαξ  Πρέπει να μιλήσει με την την δουλειά του να τους ενημερώσει ότι τον κάλεσαν να δούμε τι θα γίνει και με εκείνους και τι επιλογές υπάρχουν δεν θέλει να την αφήσει.. εγώ δεν δουλεύω και θα έχει και πολλά έξοδα τώρα με την θέση 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...