Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Το κόλπο είναι δουλειά,  δουλειά και πάλι δουλειά! Έχω στιβα τα γραπτά! Και διορθώνω φουλ! Αλλά εδώ και μία ώρα έχω τα μαύρα μου τα χάλια! Τρομερή ζαλάδα, ανακατωσουρα και υπνηλια απίστευτη! Και τα deadlines τρέχουν! Α ρε @Vasilique

Τα έλεγες εσύ για τα utrogenstan. Και αφού έφαγα το υγιεινό πρωινό μου (βραστά αυγα με αβοκάντο) για να μου περάσει η ανακατωσουρα και η ζαλάδα χτύπησα και μισή μίλκα,  ξέρετε από αυτές τις μεγάλες του αεροδρομίου.  Και φυσικά είμαι χειρότερα!

Κράτα γερά! Βάλε κ κανά βαθμό παραπάνω δεν πειράζει! 🤪😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Αρνητική κορίτσια, δεν κάνουν λάθος τα τεστ… Μπορεί να μην είναι γραπτό να κάνω αδερφάκι στο παιδάκι μου. Τυχερή που έχω κ αυτό… καλή επιτυχία στα κορίτσια που είναι σε αναμονή❤️.

Είναι δύσκολο, πάρε το παιδάκι σου αγκαλίτσα.  Ξέρεις τι είπα όταν πέρασα ότι περασα; ότι εγώ το προσπάθησα , δεν το άφησα, έκανα αυτό που μπορούσα . Και όταν μάζεψα τα κομμάτια μου είπα τώρα θα ξανακάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Είναι δύσκολο, πάρε το παιδάκι σου αγκαλίτσα.  Ξέρεις τι είπα όταν πέρασα ότι περασα; ότι εγώ το προσπάθησα , δεν το άφησα, έκανα αυτό που μπορούσα . Και όταν μάζεψα τα κομμάτια μου είπα τώρα θα ξανακάνω. 

Κορίτσια γεια σας !! 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αύριο κλείνω την τον τρίτο κ μπαίνω στο 4ο. Έχω δίδυμη κυηση.... Έχω ανέβει 1-1.5 κιλό κ έχω πετάξει κοιλίτσα την τελευταία εβδομάδα.... Εσείς πότε είδατε την πρώτη αλλαγή στο σώμα μας ;;;

Αγχώθηκα λίγο μήπως είναι λίγο νωρίς....... 😔 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Το επώδυνο είναι σχετικό τώρα.

Δεν έχω κάνει ωοληψία χωρίς μέθη οπότε δεν ξέρω τον πόνο. Με μέθη δεν καταλαβαίνεις τιποτα, τουλάχιστον εγώ, δεν μου κάθεται βαριά.

Πολλές κοπέλες όμως κάνουν και είναι ένα υποφερτό τσίμπημα για κάποια δευτερόλεπτα.

Περισσότερο χρονοβόρο θα τον έλεγα τον φυσικό γιατί έχει πολύ στενή παρακολούθηση με υπερήχους ανά δυο μέρες σχεδόν ώστε να μη χαθεί το ωάριο, πράγμα που σημαίνει οτι αν δουλεύεις ή θα πηγαίνεις πολύ νωρίς το πρωί (εγώ πάω στις 6) ώστε να προλαβαίνω να γυρνάω δουλειά χωρίς να ξέρει κανείς τι έκανα, κα΄θε υπέρηχος συνοδεύεται από αιματολογικές για να τσεκάρουν τις τιμές , επομένως έχω αιμοληψίες που αν ο κύκλος τραβήξει δεν βρίσκουν φλέβα εύκολα. Σε μικρό κύκλο έκανα 2 υπερήχους , 2 αιμοληψίες και μια τρι΄τη μέρα ωοληψία. Σε μεγάλο κύκλο έχω κάνει περισσότερους.

Κάθε φάση συνοδεύεται από το αντίστοιχο κόστος έτσι μηνιαίως. Εκτός από υπερήχους που είναι δωρεάν.

Όλα αυτά στο κέντρο που είμαι εγώ ,δεν ξέρω στο Λητώ πως γίνεται πχ.

Επιπλέον δεν στηρίζου όλοι οι γιατροί τους φυσικούς, υπάρχει και η άποψη ότι δεν πρέπει να "πειράζουμε" κάθε μήνα τις ωοθήκες μας με τέτοιες παρεμβα΄σεις.

Τέλος ακόμα και με φυσικό να πας θα κάνεις ένεση πριν την ωοληψία την ovitrelle οπότε ούτε το τσίμπημα γλυτώνεις.

Ελπίζω να βοήθησα.

Ωχ, ετσι με τους φυσικούς; Και εγω χάρηκα που τουλαχιστον στο άμεσο μέλλον θα γλίτωνα τους κινδύνους των ορμονών. Τι σημαινει να «πειράζουμε» τις ωοθήκες μας; Ειναι παρεμβατικός ο τρόπος του φυσικού κύκλου; Τι μπορει να συμβει; Καποιος τραυματισμός, φλεγμονή, η ορμονικό imbalance λογω ενέσεων, μέθης κλπ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rouseva είπε:

Έχουμε στείλει σπέρμα για fish γιατί στο τελευταίο σπερμοδιαγραμμα δεν μπόρεσαν να μετρήσουν οξειδωτικό στρες λόγω λίγων σπερματοζωαρίων (1εκ) κ είχε μορφολογία 1% 😳.Χειρότερο απ' όλες τις φορές.Αναμενουμε κ αυτή την εξέταση να πάμε επιτέλους Ασβ.Δυο φορές έχει ακυρωθεί το ραντεβού μας εκεί.

Αύριο που περιμένεις τηλ,υπάρχει περίπτωση δηλ να σου πουν έλα να κάνεις ετ τώρα?3 ημερών?

 

Το FISH είναι άλλο από το DFI ε; 
ποια η διαφορά ;
γιατί εμείς δεν έχουμε κάνει νομίζω και αν είναι μια που κάναμε στην Βιοϊατρική πριν καταλάβουμε τι παίζει όλοι οι γιατροί μας την έβγαλαν άκυρη επειδή ήταν από εκεί. 
Δεν μας συνέστησε όμως κ κανένας (για ουρολογους μιλάω πάντα) να την κάνουμε γιατί έτσι κ αλλιώς είχαμε υψηλό κατακερματισμό ,υψηλή πόσοτητα ,μέτρια κινητικότητα και 2% φυσιολογικές μορφές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Πήγα χθες στο Ενδοκρινολογικό για 2η φορά. Την πρώτη φορα δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση και το στιλ του γιατρού και έφυγα απογοητευμένη. Χθες όμως πέτυχα μια πάρα πολύ καλή γιατρό, η οποία ενδιαφέρθηκε πολύ για την περίπτωσή μου και μάλιστα κανόνισε να κάνω εκείνη την ώρα επάναληπτικό υπέρηχο για να με δει και η διευθύντρια. Μου έγραψε κάποιες εξετάσεις ακόμα και μου είπε να τις κάνω όπου θέλω και να τις στείλω με email. Και τις πρώτες εξετάσεις που μου είχαν γράψει, αλλού τις έκανα. Οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για δεύτερο ραντεβού. Εκτός αν θες εσύ να πας και δεύτερη φορά για να συζητήσετε. Τοτε καλύτερα κλείσε από την αρχή δυο ραντεβού, γιατί δεν βρίσκεις εύκολα. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

@BlackCat @Natassou85 @Lucia79@tina21 Εμμανουήλ Σουβατζόγλου λέγεται… Εμένα με παρακολουθεί από πριν την εγκυμοσύνη χωρίς να γνωρίζω πως έχω κάποιο πρόβλημα. Βρέθηκα όμως με έναν όζο, κάναμε βιοψία πριν την εξωσωματική για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο κ εντέλει όλα καλά κ ιδανικά για να προχωρήσω σε ετ. Είναι λεπτολόγος και to the point που λέμε και στο χωριό μου! 😂 Με προετοίμασε κατάλληλα πριν την ετ. Με την θετική χοριακή εννοείται πως μου ζήτησε έλεγχο ορμονών κ αμέσως ξεκινήσαμε την κατάλληλη αγωγή. Προχθές δε, πήγα για να μου δώσει οδηγίες τοκετού κ σε μένα αλλά κ στον γιατρό μου. Γιατί το είπα κ θα το ξαναπώ: Έκαστος στο είδος του! 😉💚

@Vasiliqueσε ευχαριστούμε πολύ να είσαι καλα

Πηρα να κλείσω ραντεβού με Βενακη αλλά τσαντιστηκα γιατί μου λέει έχω στις 15.00 ραντεβού , λέω το τελευταίο τι ώρα είναι γιατί επέλεξα τα απογευματινά (60€) για να μην πάρω άδεια από την εργασία μου. 
Μου λέει το τελευταίο είναι 17.40 αλλά δεν μπορώ να σας το κλείσω από τώρα αν δεν συμπληρωθούν οι προηγούμενες ώρες (!!!!!) 

Καλέστε μου λέει από Δευτέρα αν έχουν συμπληρωθεί οι προηγούμενες να κλείσετε αυτό, λέω παίζει δηλαδή να το χάσω; Μου λέει δεν νομίζω αλλά δεν είναι σίγουρο!!

Δηλαδη αν είναι να πάρω άδεια έστω κ ολιγόωρη ε πάω κ σε πρωινό δωρεάν.

Απο την άλλη σκέφτομαι ότι με παρακολουθεί ιδιώτης εδώ κ χρόνια, όταν έψαχνα τις αποβολές ελέγχθηκα μέσα στο Έλενα κ με υπερηχο κ με αίμα , γλυκόζη κλπ κ δεν με παρέπεμψαν στο ενδοκρινολογικο δεν είχα δηλαδή κάποιο εύρημα, έχω ρυθμίσμενη την TSH , ελεγμένα αντισώματα κλπ κ δεν ξέρω τι να κάνω. Με έχει πιάσει τώρα αυτό το να διπλό τσεκάρω κ δεν ξέρω τι να κάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Ωχ, ετσι με τους φυσικούς; Και εγω χάρηκα που τουλαχιστον στο άμεσο μέλλον θα γλίτωνα τους κινδύνους των ορμονών. Τι σημαινει να «πειράζουμε» τις ωοθήκες μας; Ειναι παρεμβατικός ο τρόπος του φυσικού κύκλου; Τι μπορει να συμβει; Καποιος τραυματισμός, φλεγμονή, η ορμονικό imbalance λογω ενέσεων, μέθης κλπ;

Φαντάσου ότι είναι σαν να κάνεις τεστ παπ και παραπάνω κάθε μήνα. Για να σου πάρει το ωάριο βάζει κάτι σαν καθετήρα για να στο πάρει,  οπότε καταλαβαίνεις ότι υπάρχει επέμβαση.  Δεν είναι τυχαίο ότι όταν έχεις από 2, 3 ωάρια και πάνω οι περισσότερες κοπέλες επιλέγουν μέθη. 

Προχθές που ήμουν για ωοληψία,  ήταν μια κοπέλα δίπλα μου που είχε πάει με φυσικό, δεν έκανε μέθη (συνηθισμένη αυτή έχει πάει πολλές φορες) και γυρνάει και άρχισε να τρέχει αίμα μπόλικο στο πάτωμα.  Σχεδόν λιποθύμησε η κοπέλα

 Είπε ότι δεν της είχε ξανασυμβεί αλλά όπως βλέπεις μια επμεμβατικοτητα όσο να πεις υπάρχει.

Γενικά ο φυσικός κύκλος θέλει τρομερή υπομονή,  επιμονή, πείσμα και θέληση.  Εγω θαυμάζω απεριόριστα τις γυναίκες που το κάνουν και μήνα μήνα μαζεύουν φασουλι το φασουλι για να γεμίσουν το σακούλι.

1 φορά το έκανα σε σπερματεγχυση και μένω και επαρχία οπότε όλα είναι πιο εύκολα και είπα ότι δεν το ξανακάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Κράτα γερά! Βάλε κ κανά βαθμό παραπάνω δεν πειράζει! 🤪😂

Μωρε στο ταβάνι έχουν πάει οι βαθμοί! Αύριο πάλι, απόψε είμαι ζόμπι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Ωχ, ετσι με τους φυσικούς; Και εγω χάρηκα που τουλαχιστον στο άμεσο μέλλον θα γλίτωνα τους κινδύνους των ορμονών. Τι σημαινει να «πειράζουμε» τις ωοθήκες μας; Ειναι παρεμβατικός ο τρόπος του φυσικού κύκλου; Τι μπορει να συμβει; Καποιος τραυματισμός, φλεγμονή, η ορμονικό imbalance λογω ενέσεων, μέθης κλπ;

Αρχικά επειδή καταλαβαίνω ότι φοβάσαι θα σου συνιστούσα να μιλήσεις με ογκολόγο παραθέτοντας το ιστορικό σου λέγοντας ότι υπάρχει σκέψη να πάτε σε υποβοηθούμενη. Είμαι σίγουρη ότι θα σε καθησυχάσει, θα σου εξηγήσει τα συν κ πλην & θα σε καθοδηγήσει όσον αφορά τις διεγέρσεις.

Ο βασικός έλεγχος που πρέπει να γίνει πριν την υποβοηθούμενη είτε με διέγερση, είτε σε φυσικό κύκλο είτε σπερματεγχυση είναι το στήθος γιατί εκτός από τις ενέσεις που οκ μπορεί να μην πάρεις υπάρχουν κ αλλά φάρμακα που θα πάρεις (χάπια) όπως utrogestan,cyclacur κλπ που κ αυτά ορμόνες είναι να στο πω έτσι. Ακόμα και σε φυσικές συλλήψεις πολλοί γυναικολόγοι όταν ξέρουν ότι το ζευγάρι μπαίνει σε προσπάθειες καθοδηγούν τις γυναίκες σε έλεγχο στήθους γιατί η εγκυμοσύνη έτσι κ αλλιώς είναι μια κατάσταση γεμάτη ορμόνες.

Όταν κανείς ωοληψια είτε μετά από φυσικό κύκλο είτε μετά από διέγερση «παρέμβαση» στις ωοθήκες είναι δηλαδή με ειδικό εργαλείο τσιμπάνε το/τα ωάρια. Είναι επεμβατική πράξη δηλαδή κ πάντα έχει τον ρίσκο του τραυματισμού ,της φλεγμονής κλπ. Αυτό εννοώ, σπάνιες οι παρενέργειες αλλά συμβαίνουν. Σε εμένα έχει τύχει κύκλος όπου έκανα ωοληψια κ δεν πήραν κανενα ωάριο γιατί ήταν κενά. Αυτό δεν το είδαν με το μάτι μόνο τα τσίμπησαν κ διαπίστωσαν ότι το ωοθυλάκιο ήταν κενό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Το FISH είναι άλλο από το DFI ε; 
ποια η διαφορά ;
γιατί εμείς δεν έχουμε κάνει νομίζω και αν είναι μια που κάναμε στην Βιοϊατρική πριν καταλάβουμε τι παίζει όλοι οι γιατροί μας την έβγαλαν άκυρη επειδή ήταν από εκεί. 
Δεν μας συνέστησε όμως κ κανένας (για ουρολογους μιλάω πάντα) να την κάνουμε γιατί έτσι κ αλλιώς είχαμε υψηλό κατακερματισμό ,υψηλή πόσοτητα ,μέτρια κινητικότητα και 2% φυσιολογικές μορφές 

Αρχηγέ εσύ ούτε θα χρειαστεί να την κάνεις, οσονουπω θα έχεις 4 τέλειες βλαστοκυστες που θα σου δώσουν το μωράκι σου ♥️

Να σου πω την αλήθεια,ούτε εγώ ακριβώς εχω καταλάβει.(Αν διαβάσει η @Kiddo κ μπορεί ας μας διαφωτίσει.)Δεν έχω μιλήσει με Τσιρ απλά με ενημέρωσαν από το έμβρυολογικό του,όπου έγινε κ το τελευταίο σπερμοδιαγραμμα ότι θέλει κ αυτή.Απο τα πολλάααα που διάβασα κ λίγα που κατάλαβα εχει να κάνει με χρωμοσωμικες ανωμαλιες κ αν μπορεί το σπέρμα να δώσει υγιή έμβρυο.

Επίσης εδώ θέλω να διορθώσω κάτι που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ,ότι ο γιατρός μου έδωσε περισσότερες εξετάσεις από το Έλενα.Ποσο λάθος!Δεν μου είχε στείλει η Οικονομόπουλου όλα τα παραπεμπτικα.Πραγματικα μου έγραψε τα πάντα.5 λεπτά αίμα μου έπαιρναν, σοκ έπαθα όταν είδα τις αμπούλες που γέμιζαν 😂Κ με γλίτωσε κ από 350€ εξέτασεις που δεν μπορούσε να μου γράψει ο γιατρός.Μονο τα NK είχαν 200€.Αν δεν διάβαζα κ εσάς εδώ πόσα πράγματα δεν θα ήξερα.Ευχαριστω♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

@troia αγαπημενη να σε ρωτήσω επειδή θυμάμαι οτι την νύφη σου την παρακολουθούν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό. Αν κλείσω απογευματινό ραντεβού υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν αιμοληψία απευθείας ή θα μου πα΄ρουν απλά ιστορικό και θα μου πουν να ξαναπάω πρωί για αιμοληψία?

Και όποιο άλλο κορίτσι ε΄χει εμπειρία από το ενδοκρινολογικό θα βοηθούσε γιατί θέλω να πάω και δεν ξέρω τι ραντεβού να κλείσω.

H νύφη μου έχει αιματολογικό θέμα και την παρακολουθεί η Οικονομοπούλου. Η αδερφή μου έχει πάει στο ενδοκρινολογικό, αλλά σε πρωινό ραντεβού και η αιμοληψά έγινε άλλη μέρα, επειδή έπρεπε να είναι σε συγκεκριμένη μέρα του κύκλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

 


Επίσης εδώ θέλω να διορθώσω κάτι που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ,ότι ο γιατρός μου έδωσε περισσότερες εξετάσεις από το Έλενα.Ποσο λάθος!Δεν μου είχε στείλει η Οικονομόπουλου όλα τα παραπεμπτικα.Πραγματικα μου έγραψε τα πάντα.5 λεπτά αίμα μου έπαιρναν, σοκ έπαθα όταν είδα τις αμπούλες που γέμιζαν 😂Κ με γλίτωσε κ από 350€ εξέτασεις που δεν μπορούσε να μου γράψει ο γιατρός.Μονο τα NK είχαν 200€.Αν δεν διάβαζα κ εσάς εδώ πόσα πράγματα δεν θα ήξερα.Ευχαριστω♥️

Μα το είχα διαβάσει και ήθελα να σε ρωτήσω...Το πολύ πολύ να σε έβαζε να κάνεις καμία υστεροσκόπηση ή κανέναν μοριακό έλεγχο ο γυναικολόγος σου που δεν σου ζήτησε η Οικονομοπούλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Εγώ που έκλεισα ραντεβού πρωινό πέτυχα έναν αρκετά συμπαθητικό γιατρο ο οποιος μου έδωσε παραπεμπτικό για κάποιες λίγες εξετάσεις αλλά δεν επέμεινε να τις κάνω εκεί μέσα (ενώ πχ στο αποβολών είναι δεδομένο ότι θα τις κανεις εκεί). Μάλιστα τον ρώτησα αν μου προτεινει να πάω καπου συγκεκριμένα και μου είπε ότι όπου και να πάω θεωρεί ότι είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα. Μου έδωσε φυσικά την εναλλακτική να πήγαινα σε 3 μέρες εκεί (δε γινοταν την ίδια μέρα αιμοληψία) αλλά τελικά προτίμησα να πάω έξω για να παρω τα αποτελέσματα σε 2 μέρες. Βέβαια και που τα πήρα γρήγορα τα αποτελέσματα, πρακτικά δεν με βοήθησε γιατί για να τα ξαναδεί αυτός και να τα εκτιμήσει έπρεπε να ξανακλείσω ραντεβού και εννοείται το επόμενο ραντεβού κλείστηκε για 20 μέρες αργότερα (την παρασκευη συγκεκριμένα). 

Του αποβολών αφενός είναι εξειδικευμένες, αφετέρου πολύ ακριβές για να τις κάνεις αλλού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Αρχηγέ εσύ ούτε θα χρειαστεί να την κάνεις, οσονουπω θα έχεις 4 τέλειες βλαστοκυστες που θα σου δώσουν το μωράκι σου ♥️

Να σου πω την αλήθεια,ούτε εγώ ακριβώς εχω καταλάβει.(Αν διαβάσει η @Kiddo κ μπορεί ας μας διαφωτίσει.)Δεν έχω μιλήσει με Τσιρ απλά με ενημέρωσαν από το έμβρυολογικό του,όπου έγινε κ το τελευταίο σπερμοδιαγραμμα ότι θέλει κ αυτή.Απο τα πολλάααα που διάβασα κ λίγα που κατάλαβα εχει να κάνει με χρωμοσωμικες ανωμαλιες κ αν μπορεί το σπέρμα να δώσει υγιή έμβρυο.

Επίσης εδώ θέλω να διορθώσω κάτι που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ,ότι ο γιατρός μου έδωσε περισσότερες εξετάσεις από το Έλενα.Ποσο λάθος!Δεν μου είχε στείλει η Οικονομόπουλου όλα τα παραπεμπτικα.Πραγματικα μου έγραψε τα πάντα.5 λεπτά αίμα μου έπαιρναν, σοκ έπαθα όταν είδα τις αμπούλες που γέμιζαν 😂Κ με γλίτωσε κ από 350€ εξέτασεις που δεν μπορούσε να μου γράψει ο γιατρός.Μονο τα NK είχαν 200€.Αν δεν διάβαζα κ εσάς εδώ πόσα πράγματα δεν θα ήξερα.Ευχαριστω♥️

Ναι κατάλαβα ποια είναι την κάναμε στην Βιοϊατρική πριν χρόνια κ ήταν στον θεο το ποςοστό πέσαμε να πεθάνουμε.

Μας εξήγησε ο Ασβ. μετά ότι ένα παθολογικό σπερμα με υψηλό κατακερματισμό θα έχει κ μεγάλο Fish πάει αναλογικά , επιπλέον επειδή δεν ήταν στον Λυμπεροπουλο πχ μας είπε αγνοήστε το συγκεκριμένο νούμερο σίγουρα θα είναι υψηλό αλλά όχι αυτό. 

Μας έδωσε αγωγή για τον κατακερματισμό κ μας είπε δοκιμάστε με picsi τις επόμενες φορές.

Κάνουμε τον σταυρό μας κ προχωράμε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ και εγώ στην Βενάκη προσανατολίζομαι..

Τη Βενάκη συνέστηενε η Τσεκούρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Βασιλική μου νομίζω πολλές από εμάς ενδιαφερόμαστε για έναν καλό ενδοκρινολόγο με ειδίκευση σε θέματα αναπαραγωγής. Εγώ προσωπικά έχω πάει σε 2 ιδιώτες και έχω ακούσει διαφορετικά πράγματα (καλά ειδικά ο ένας ήταν τραγικός και κατευθείαν χωρίς να ψάξει τις εξετάσεις μου άρχισε να μου μιλάει για δανεικά ωάρια και ήταν και καθηγητής τρομάρα του,,) οπότε αν δεν σε πειράζει γράψε μας το όνομα. 

Α, στο Μαστοράκο πήγες; Δεν ήξερές, δε ρώταγες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η troia είπε:

Α, στο Μαστοράκο πήγες; Δεν ήξερές, δε ρώταγες;

Ρε συ @troiaκανε ένα blog να σώσεις κόσμο κ ντουνιά!

Εδώ καταλαβαινεις μόνο από την περιγραφή για ποιον γιατρό μιλάμε!

Θα ρωτάς φοράει γυαλιά;

Εχει καπέλο ;

Και θα μας λες ειδικότητα και αξιολογήσεις 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

 

@Vasiliqueσε ευχαριστούμε πολύ να είσαι καλα

Πηρα να κλείσω ραντεβού με Βενακη αλλά τσαντιστηκα γιατί μου λέει έχω στις 15.00 ραντεβού , λέω το τελευταίο τι ώρα είναι γιατί επέλεξα τα απογευματινά (60€) για να μην πάρω άδεια από την εργασία μου. 
Μου λέει το τελευταίο είναι 17.40 αλλά δεν μπορώ να σας το κλείσω από τώρα αν δεν συμπληρωθούν οι προηγούμενες ώρες (!!!!!) 

Καλέστε μου λέει από Δευτέρα αν έχουν συμπληρωθεί οι προηγούμενες να κλείσετε αυτό, λέω παίζει δηλαδή να το χάσω; Μου λέει δεν νομίζω αλλά δεν είναι σίγουρο!!

Δηλαδη αν είναι να πάρω άδεια έστω κ ολιγόωρη ε πάω κ σε πρωινό δωρεάν.

Απο την άλλη σκέφτομαι ότι με παρακολουθεί ιδιώτης εδώ κ χρόνια, όταν έψαχνα τις αποβολές ελέγχθηκα μέσα στο Έλενα κ με υπερηχο κ με αίμα , γλυκόζη κλπ κ δεν με παρέπεμψαν στο ενδοκρινολογικο δεν είχα δηλαδή κάποιο εύρημα, έχω ρυθμίσμενη την TSH , ελεγμένα αντισώματα κλπ κ δεν ξέρω τι να κάνω. Με έχει πιάσει τώρα αυτό το να διπλό τσεκάρω κ δεν ξέρω τι να κάνω..

Στην αδερφή μου είχαν κλείσει στις 18:00 στη Βενάκη, γιατί δουλεύει ως τις 5 και δεν θα προλάβαινε νωρίτερα. Ξαναπάρε τους και πες τους αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η BlackCat είπε:

Ρε συ @troiaκανε ένα blog να σώσεις κόσμο κ ντουνιά!

Εδώ καταλαβαινεις μόνο από την περιγραφή για ποιον γιατρό μιλάμε!

Θα ρωτάς φοράει γυαλιά;

Εχει καπέλο ;

Και θα μας λες ειδικότητα και αξιολογήσεις 😂

😅😅😅

Και για το Σουβατζόγλου έχω ακούσει ότι δεν δέχεται καν νέους ασθενείς. Μία φίλη μου όμως που παρακάλεσε τη γραμματέα του και της έκλεισε, είχε το πρόβλημα ότι δε μπορούσε να επικοινωνησει μαζί του μετά για follow up. Επίσης πολύ καλά λόγια λένε για την Κιαπέκου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου κ σε σκεφτόμουν. Θυμόμουν ότι είμαστε κοντά στις ετ. Τι εννοείς αρνητική η χοριακή αλλά έγινε εμφύτευση; Κ εγώ 3 utrogestan παίρνω κ μου αύξησαν τις prolutex σε δύο γιατί η προγεστερόνη μου δυο μέρες μετά την ετ ήταν περίπου 15. Αύριο  έχω την δίκη μου χοριακή αλλά δεν έχω καμία ελπίδα έχοντας κάνει ήδη δυο τεστ (δεν με έχουν διαψεύσει ποτέ). 

Ζετάκι έτσι μου είπε η γιατρός στο τηλέφωνο όταν τις έστειλα τα αποτελέσματα, η τιμή χοριακης ήταν 7,60 και προγεστερόνη 15,35 την ημέρα της χοριακης, 2η μέρα δεν μέτρησα ποτέ 🙄.....τώρα είδα ότι και εσύ έχεις αρνητική λυπάμαι πολύ αλλά χαίρομαι που έχεις ένα ζουζούνι να αγκαλιάζεις 🧡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Λυπάμαι για το αρνητικό αποτέλεσμα αρχικά ,περαστικά και σιδερένιος ο άντρας σου.

Και εγώ μπερδεύτηκα με το αν είχες εμφύτευση και δεν προχώρησε (βιοχημική κύηση) ή είχες αρνητικη χοριακή εξ αρχής. Αν θέλεις μας θυμίζεις λίγο το ιστορικό σου , πόσα ωάρια πη΄ρες, αν έβαλες 3ημερών έμβρυα ή 5ημερών, αν υπάρχει καλό σπέρμα κλπ μήπως βοηθήσουμε με κάποιο τρόπο.

Σίγουρα το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα, όλοι μας νομίζω δουλεύουμε μόνο για αυτο το σπορ δυστυχώς, αλλά υπάρχουν λύσεις και στα δημόσια νοσοκομεία, το θέμα είναι αν υπάρχει ψυχική αντοχή γιατί ίσως υπάρχουν καθυστερήσεις. Από την άλλη βέβαια και εγώ για παράδειγμα που είμαι σε ιδιωτικό ξεκίνησα Μάιο - Ιούνιο και έχουμε φτάσει Φλεβάρη και δεν έχω κάνει ΕΤ οπότε είναι και ανάλογα την περίπτωση.

Ευχαριστώ καλύτερα είναι τώρα, ίσως λέγεται βιοχημικη δεν ξέρω η τιμή ήταν 7,60... έβαλα 2 βλαστοκυστες και η μία είχε ανοίξει για γονιμοποίηση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, ναι το σπέρμα ήταν καλό. Όσο ήταν στο νοσοκομείο ο άντρας μου ρώτησε για την μονάδα υποβοηθουμενης και του είπαν οτι έχει μεγάλη καθυστέρηση αλλά και εγώ σαν εσένα άργησα να ξεκινήσω με την διέγερση και κράτησε 4 μήνες μέχρι την εμβρυομεταφορα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Αρνητική κορίτσια, δεν κάνουν λάθος τα τεστ… Μπορεί να μην είναι γραπτό να κάνω αδερφάκι στο παιδάκι μου. Τυχερή που έχω κ αυτό… καλή επιτυχία στα κορίτσια που είναι σε αναμονή❤️.

Αυτή η εικόνα της αρνητικής χοριακης ένα μήνα μετά δεν έχει φύγει απ τα μάτια μου..😢

Να παρεις μια μεγάλη, σφιχτη αγκαλιά το παιδάκι σου..και να έχεις πίστη..

Μια μεγάλη αγκαλιά από όλες μας!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Αν θες συγκεκριμένο γιατρο καλύτερα να κλείσεις στο απογευματινό γιατί στο πρωινό σε βάζουν σε όποιον ναναι. Επίσης πρόσφατα πήγε μια άλλη φιλη και δεν έμεινε καθόλου ικανοποιημένη από αυτόν που της ετυχε.
έψαξα την καρτέλα ασθενούς που μου έδωσαν και δεν έχει επάνω κανενα στοιχείο επικοινωνίας, ούτε τηλέφωνο ούτε μεηλ. Αν πάω την παρασκευη (γιατί σκεφτόμουν να την κοπανήσω επειδή την επόμενη Τρίτη πρέπει πάλι να πάω στην Οικονομοπούλου) θα ρωτήσω για επικοινωνία με μεηλ κλπ αλλά κάτι μου λέει ότι είναι λίγο ξεπέτα η κατάσταση και δεν θα γίνεται. 
Πιστευω ότι στο απογευματινό ραντεβού που διαλέγεις γιατρο μάλλον θα αποκτάς μια πιο προσωπική σχέση μαζί του. Αν μείνεις ικανοποιημένη γράψε εντυπώσεις γιατί κι εγώ δεν ξέρω αν θέλω να μείνω σε αυτόν που με είδε. Δεν ξέρω καν αν την Παρασκευη που θα πάω θα με δει ο ίδιος γιατρός (φαντάζεσαι να με δει άλλος και να πρέπει να ξαναλέω όλο το ιστορικό?). Γενικα ο καλός ενδοκρινολόγος είναι πρόβλημα….θα σε ενημερώσω ότι μου πουν. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

 

@Vasiliqueσε ευχαριστούμε πολύ να είσαι καλα

Πηρα να κλείσω ραντεβού με Βενακη αλλά τσαντιστηκα γιατί μου λέει έχω στις 15.00 ραντεβού , λέω το τελευταίο τι ώρα είναι γιατί επέλεξα τα απογευματινά (60€) για να μην πάρω άδεια από την εργασία μου. 
Μου λέει το τελευταίο είναι 17.40 αλλά δεν μπορώ να σας το κλείσω από τώρα αν δεν συμπληρωθούν οι προηγούμενες ώρες (!!!!!) 

Καλέστε μου λέει από Δευτέρα αν έχουν συμπληρωθεί οι προηγούμενες να κλείσετε αυτό, λέω παίζει δηλαδή να το χάσω; Μου λέει δεν νομίζω αλλά δεν είναι σίγουρο!!

Δηλαδη αν είναι να πάρω άδεια έστω κ ολιγόωρη ε πάω κ σε πρωινό δωρεάν.

Απο την άλλη σκέφτομαι ότι με παρακολουθεί ιδιώτης εδώ κ χρόνια, όταν έψαχνα τις αποβολές ελέγχθηκα μέσα στο Έλενα κ με υπερηχο κ με αίμα , γλυκόζη κλπ κ δεν με παρέπεμψαν στο ενδοκρινολογικο δεν είχα δηλαδή κάποιο εύρημα, έχω ρυθμίσμενη την TSH , ελεγμένα αντισώματα κλπ κ δεν ξέρω τι να κάνω. Με έχει πιάσει τώρα αυτό το να διπλό τσεκάρω κ δεν ξέρω τι να κάνω..

@Lucia79 Πάλι μαζί θα είμαστε στο Έλενα την Τρίτη! Υπολογίζω κατα τις 8 να ειμαι ταμείο και μετά να πάω για αιμοληψία. Ε να βάλω ενα ταμπελάκι αυτή τη φορά μη χαθούμε 🤣🤣🤣

@BlackCat Εγώ με την ιδιώτη που με παρακολουθούσε κατάλαβα πως τα έκαψα τα λεφτα μου τοσα χρόνια. Ευτυχώς που ξύπνησα απο το φόρουμ και άρχισα να ψάχνομαι. Δεν μου είπαν από το τμήμα αποβολών να πάω στο ενδοκρινολογικό. Μόνη μου πήγα μετά απο αυτά που διάβασα εδω για ψάξιμο με γιατρούς διαφορετικών ειδικοτητων. Και πολύ καλά έκανα! Γιατί τσούπ, να που μου βρήκαν και έναν ωραίο όζο! Εχω λίγα τρεχάματα τώρα, αλλά προσπαθώ να με πείσω πως ολα θα πάνε καλά. Πήγαινε να πάρεις και αποκεί για να είσαι σίγουρη.

Για υπέρηχο μαστών στον Άγιο Σάββα μήπως ξερει κάποια τη διαδικασία; Χρειάζεται να πάω πρώτα για να μου γράψουν παραπεμπτικό; Και αν ναι, σε ποιό τμημα κλείνω ραντεβού; Στο γυναικολογικό ή στη χειρουργική μαστών; Αν έχω παραπεμπτικό από ιδιώτη γιατρό μπορώ να κλείσω απευθείας ραντεβού για υπέρηχο εκεί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

 

 

Γι υπέρηχο μαστών στον Άγιο Σάββα μήπως ξερει κάποια τη διαδικασία; Χρειάζεται να πάω πρώτα για να μου γράψουν παραπεμπτικό; Και αν ναι, σε ποιό τμημα κλείνω ραντεβού; Στο γυναικολογικό ή στη χειρουργική μαστών; Αν έχω παραπεμπτικό από ιδιώτη γιατρό μπορώ να κλείσω απευθείας ραντεβού για υπέρηχο εκεί;

Σου γράφουν παραπεμπτικό και μετά κλείνεις ραντεβού από το 1535 για υπέρηχο μαστών. Θα το δεις. Μόνο που τα ραντεβού είναι κάπως μακρινά. Μπορείς και από ιδιώτη, ναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η troia είπε:

Σου γράφουν παραπεμπτικό και μετά κλείνεις ραντεβού από το 1535 για υπέρηχο μαστών. Θα το δεις. Μόνο που τα ραντεβού είναι κάπως μακρινά. Μπορείς και από ιδιώτη, ναι.

Α ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ!!! Όντως τα ραντεβού είναι πολύ μακρινά, αλλα θα το προσπαθήσω. Το μπλογκ πρέπει σίγουρα να το κάνεις κάποια στιγμή! Εγώ κορίτσια ό,τι διαβάζω εδώ το σημειώνω και έχω ήδη φτιάξει διάφορες λίστες 🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...