Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

οπως σου το ειπε η @BlackCat . ειναι αγωνιστης...ουτε εγω καταλαβα γτ μου το εδωσε... 

αντε κοντευεις και εσυ για ωοληψια! με το καλο!

😂😂😂 αχχ γελάω επειδή δεν είμαι η μόνη που δεν κατάλαβα... τελικά μήπως δεν χρειάζεται να τα καταλαβαίνουμε και όλα,  γτ περισσότερο άγχος και σκέψης δημιουργούνται.. ξέρω γω, τι να πω.. 

Άντε να παω για οωληψια αρχισα να πονάω αρκετά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

 

2 παγωτινια έχω κατάψυξη και πάμε να τα αυξήσουμε αύριο ,θα δούμε!

Ότι όλες πιστεύετε ότι ειναι αγόρι με ξεπερνά 😂 Ας είναι γερά και ας είναι και κανελί με βούλες!!

@Lucia79 πάμε για αύριο γερά με τσαμπουκά! Finger crossed 🤞 

Εγω μιλαω για το πρωτο ρε οχι αυτο που εβαλες μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

😂😂😂 αχχ γελάω επειδή δεν είμαι η μόνη που δεν κατάλαβα... τελικά μήπως δεν χρειάζεται να τα καταλαβαίνουμε και όλα,  γτ περισσότερο άγχος και σκέψης δημιουργούνται.. ξέρω γω, τι να πω.. 

Άντε να παω για οωληψια αρχισα να πονάω αρκετά 

υπομονη λιγες μερουλες εμειναν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Τουλάχιστον 8 και 8 αντίστοιχα,  εχω και άλλα αλλά είναι πιο μικρά, να σας θυμίσω πως εχω πολυκυστηκες οπότε ηταν αναμενόμενο.. είμαι 12η μερα διεγερσης είμαι, 13η μερα κύκλου..

Ουφφ γιατί νόμιζα πως σε εμένα κατι δεν παει καλά.. αυτή η ένεση είναι για τα κρατήσει τα ωάρια και να ωριμάσουν ώστε να μην χαθούν σωστά? Αυτο κατάλαβα απο το γιατρό,  γτ οταν μου το εξηγούσε απο το φόβο μου δεν τα κράτησα όλα .

Μη σε ανησυχεί η arvekap. Και μένα αυτή τη φορά ο καινούριος γιατρός μου την έδωσε να την κάνω μαζί με ovitrelle ενώ στις προηγούμενες 3 διεγέρσεις που έχω κάνει σε άλλο γιατρο δεν την έδινε.
Όπως στα είπε η @BlackCat, μπορεί ν θυσιάσουν το μεγαλύτερο και να παρεις όλα τα υπόλοιπα, έχεις πολλά οπότε δεν είναι κάποια φοβερή ζημιά αυτό. Επίσης να έχεις στο νου σου ότι ο υπέρηχος δεν είναι η πλέον ακριβής εξέταση, εξαρτάται από τον τρόπο που κατευθύνει το εργαλείο ο γιατρός το τί θα δει και όταν τα ωοθυλακια είναι πολλά δεν τα βλέπει καν όλα. Εμένα τις 2 πρώτες φορές που είχα πολλά ωάρια στον υπέρηχο έβλεπε 5 αριστερά και 5 δεξιά και νόμιζα θα έχω σύνολο 10 και τελικά πήγαινα για ωοληψια και είχα 20 (βέβαια δεν είδα χαρά και με τα 20 αλλά τεσπα, άλλη κουβέντα αυτό). Απλά θέλω να πω, όταν είναι πολλά δε φαίνονται όλα. Κι εγώ έχω «εικόνα πολυκυστικών» (ανάθεμα κι αν ξέρουν οι γιατροί τι εννοούν με αυτό - 3 ενδοκρινολογοι ο καθένας τα δικά του).
Τα 14ρια είναι μικρούλικα ακόμη για να στα πάρει, μην ανησυχείς για τίποτα όμως, πας πολύ καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Δλδ οι σιτροταιντ βοηθά στην εξέλιξη και στο "μεγάλωμα" των ωραρίων? Και οι αβερκαπ βοηθά στην διατήρηση των ωαρίων? Τα λεω πολύ χοντρικά.. 🙄 

Ευχαριστώ που με καθησυχάζεις!!! 

Υπάρχει περίπτωση ρε κορίτσια να μου πει να παω Τρίτη για οωληψια?

Η ένεση της διέγερσης (menopur, Gonal κλπ) βοηθάει στο μεγάλωμα των ωαρίων. Η cetrotide ξεκινάει από όποια μέρα κρίνει ο γιατρός και έχει σκοπό να αποτρέψει τα ωάρια από το να σπάσουν πριν την ώρα της ωοληψιας. H arvekap η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλαβει τι κάνει. Διάβαζα ότι σε μακρύ πρωτοκολλο την ξεκινούν οι γυναίκες την 21η μέρα κύκλου για να καταστείλει την υποφυση και να μειώσει την οιστραδιολη ώστε να είναι αρκετά χαμηλή την 2η μέρα του επόμενου κύκλου που θα ξεκινήσει η διέγερση. Δεν ξέρω γιατί μερικές γυναίκες χρειάζονται αυτή την καταστολή πρώτα, ούτε γιατί δεν μου το προτειναν εμένα ποτέ  αυτό το πρωτοκολλο. Τώρα arvekap μαζί με ovitrelle δεν ξέρω τι κάνει αλλά όπως και να έχει είμαστε πολλές, κάτι ξέρουν οι γιατροί μας παραπάνω και δεν μας το λένε 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μη σε ανησυχεί η arvekap. Και μένα αυτή τη φορά ο καινούριος γιατρός μου την έδωσε να την κάνω μαζί με ovitrelle ενώ στις προηγούμενες 3 διεγέρσεις που έχω κάνει σε άλλο γιατρο δεν την έδινε.
Όπως στα είπε η @BlackCat, μπορεί ν θυσιάσουν το μεγαλύτερο και να παρεις όλα τα υπόλοιπα, έχεις πολλά οπότε δεν είναι κάποια φοβερή ζημιά αυτό. Επίσης να έχεις στο νου σου ότι ο υπέρηχος δεν είναι η πλέον ακριβής εξέταση, εξαρτάται από τον τρόπο που κατευθύνει το εργαλείο ο γιατρός το τί θα δει και όταν τα ωοθυλακια είναι πολλά δεν τα βλέπει καν όλα. Εμένα τις 2 πρώτες φορές που είχα πολλά ωάρια στον υπέρηχο έβλεπε 5 αριστερά και 5 δεξιά και νόμιζα θα έχω σύνολο 10 και τελικά πήγαινα για ωοληψια και είχα 20 (βέβαια δεν είδα χαρά και με τα 20 αλλά τεσπα, άλλη κουβέντα αυτό). Απλά θέλω να πω, όταν είναι πολλά δε φαίνονται όλα. Κι εγώ έχω «εικόνα πολυκυστικών» (ανάθεμα κι αν ξέρουν οι γιατροί τι εννοούν με αυτό - 3 ενδοκρινολογοι ο καθένας τα δικά του).
Τα 14ρια είναι μικρούλικα ακόμη για να στα πάρει, μην ανησυχείς για τίποτα όμως, πας πολύ καλά!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση,  η αλήθεια είναι με καθησύχασατε πολύ! 

Εγώ εχω σύνδρομο πολυκυστικων μου το είπε και ο εξωσωματιστης και ο Ενδοκρινολογος, φαίνεται ξεκάθαρα απο τις εξετάσεις lh και fsh.. εσένα πως είναι αυτές οι εξετάσεις? Επίσης τι σου είπαν οι γιατροί,  που οφείλεται το οτο δεν τα καταφέρες? Σου είπαν κάτι σχετικό? 

Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι ειναι η αλήθεια, είναι και καθηγητής και τριβή του σε αυτό το θέμα είναι μεγάλη, απλά είναι κάτι που δεν μου το είπε εξαρχής και ανησύχησα μήπως κτ δεν παει καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Η ένεση της διέγερσης (menopur, Gonal κλπ) βοηθάει στο μεγάλωμα των ωαρίων. Η cetrotide ξεκινάει από όποια μέρα κρίνει ο γιατρός και έχει σκοπό να αποτρέψει τα ωάρια από το να σπάσουν πριν την ώρα της ωοληψιας. H arvekap η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλαβει τι κάνει. Διάβαζα ότι σε μακρύ πρωτοκολλο την ξεκινούν οι γυναίκες την 21η μέρα κύκλου για να καταστείλει την υποφυση και να μειώσει την οιστραδιολη ώστε να είναι αρκετά χαμηλή την 2η μέρα του επόμενου κύκλου που θα ξεκινήσει η διέγερση. Δεν ξέρω γιατί μερικές γυναίκες χρειάζονται αυτή την καταστολή πρώτα, ούτε γιατί δεν μου το προτειναν εμένα ποτέ  αυτό το πρωτοκολλο. Τώρα arvekap μαζί με ovitrelle δεν ξέρω τι κάνει αλλά όπως και να έχει είμαστε πολλές, κάτι ξέρουν οι γιατροί μας παραπάνω και δεν μας το λένε 😜

Ααα λες να μου την έδωσε γιατι οιστραδιολη είχα Εχθές 1192? Μπορεί.. Γιατί με ρώτησε 2 φορές για την οιστραδιολη,  επίσης ο γιατρός μου εδώ ειδε ποσότητα υγρού στο γουγλασειο, το είπα και αυτό στον εξωσωματιστη και μου λέει με "τέτοια οιστραδιολη τη ποσότητα είναι αυτή  τριχες"! Μου φαίνεται οσο πλησιάζουν οι μέρες το άγχος μου βαράει κόκκινο 

 

Επίσης να ρωτήσω ρε κορίτσια,  οταν παω για οωληψια πρέπει να έχω νυχτικο μαζί μου και παντόφλες? Ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό,  ίσως μου το πει αύριο απο μόνος του, νυχτικο και παντόφλες πρέπει να έχω? Σορρυ ίσως να είναι χαζη η ερώτηση 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ααα λες να μου την έδωσε γιατι οιστραδιολη είχα Εχθές 1192? Μπορεί.. Γιατί με ρώτησε 2 φορές για την οιστραδιολη,  επίσης ο γιατρός μου εδώ ειδε ποσότητα υγρού στο γουγλασειο, το είπα και αυτό στον εξωσωματιστη και μου λέει με "τέτοια οιστραδιολη τη ποσότητα είναι αυτή  τριχες"! Μου φαίνεται οσο πλησιάζουν οι μέρες το άγχος μου βαράει κόκκινο 

 

Επίσης να ρωτήσω ρε κορίτσια,  οταν παω για οωληψια πρέπει να έχω νυχτικο μαζί μου και παντόφλες? Ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό,  ίσως μου το πει αύριο απο μόνος του, νυχτικο και παντόφλες πρέπει να έχω? Σορρυ ίσως να είναι χαζη η ερώτηση 🙄

Όχι δεν χρειάζεται τίποτα.  Θα σου δώσουν κάτι ωραιότατες ρομπιτσες να βάλεις και θα μοιράσεις κέφι σε όλους. Ελπίζω οι ρόμπες στο κέντρο που είσαι να είναι καλύτερες από το δικό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Litsamiki είπε:

Μου είπε Τετάρτη να πάω να την ξανακάνω.εν τω μεταξύ έχω ροζ όταν πάω τουαλέτα..Σε ευχαριστώ πού μου απαντάς αισθάνομαι ότι δεν μιλάω στον Βροντο . φοβάμαι παρά πολύ ότι κάτι συμβαίνει

Δεν σου απαντάμε αμέσως γιατί είσαι νέο μέλος κ οι απαντήσεις σου αργούν να ανέβουν όποτε «χάνονται» ανάμεσα στα υπόλοιπα μηνύματα. Καταλαβαινω την ανησυχία σου κ το άγχος σου ,πίστεψε με ,αλλά δυστυχώς τώρα ότι έχει γίνει έχει γίνει δηλαδή δεν είναι κάτι στο χέρι σου.

Εχω δυο παλινδρομες στην πλάτη η πρώτη ξεκίνησε με 152 χοριακη τέλειους διπλασιασμούς σάκο εμβρυϊκά στοιχεία κλπ αλλά σταμάτησε η καρδιά την 9η εβδομάδα.

Η δεύτερη ξεκίνησε με χοριακη 27(!) την θεώρησα χαμένη βιοχημική κυηση κ όμως δυο μέρες μετά η χοριακη είχε πάει 130. Πάλι όμως παλινδρόμησε.

Απο την άλλη έχουμε διαβάσει τελειομηνες εγκυμοσύνες  που ξεκίνησαν με χοριακες < 20.

Σιγουρα η τιμή της δεύτερης χοριακης σου αν έγινε στο ίδιο εργαστήριο δεν είναι αυτή που θα θέλαμε αλλά θαύματα έχουν γίνει πολλά! Εχε πίστη κ εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά κ το εμβρυακι σου να παλέψει κ να βγει νικητής ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Ααα λες να μου την έδωσε γιατι οιστραδιολη είχα Εχθές 1192? Μπορεί.. Γιατί με ρώτησε 2 φορές για την οιστραδιολη,  επίσης ο γιατρός μου εδώ ειδε ποσότητα υγρού στο γουγλασειο, το είπα και αυτό στον εξωσωματιστη και μου λέει με "τέτοια οιστραδιολη τη ποσότητα είναι αυτή  τριχες"! Μου φαίνεται οσο πλησιάζουν οι μέρες το άγχος μου βαράει κόκκινο 

 

Επίσης να ρωτήσω ρε κορίτσια,  οταν παω για οωληψια πρέπει να έχω νυχτικο μαζί μου και παντόφλες? Ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό,  ίσως μου το πει αύριο απο μόνος του, νυχτικο και παντόφλες πρέπει να έχω? Σορρυ ίσως να είναι χαζη η ερώτηση 🙄

Έχει δίκιο η @twinkletwinlkle στα ιδιωτικά δίνουν ρομπιτσες στο δικό μας (επειδή είμαστε στο ίδιο) είναι ονειρο #not -διάφανο τελείως αλλά δεν βαριέσαι έχουμε κ μια κουβερτούλα έτσι να χαμέ να λέγαμε.

Εσυ αν θυμάμαι καλά είσαι σε δημόσιο όποτε ρωτά για καλό και για κακό αλλά επειδή είναι χειρουργείο φάση σίγουρα θα έχεις ρομπιτσα.

Θα πάρεις έναν ωραίο υπνάκο με την μέθη κ δεν θα καταλάβεις τίποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Litsamiki είπε:

Μου είπε Τετάρτη να πάω να την ξανακάνω.εν τω μεταξύ έχω ροζ όταν πάω τουαλέτα..Σε ευχαριστώ πού μου απαντάς αισθάνομαι ότι δεν μιλάω στον Βροντο . φοβάμαι παρά πολύ ότι κάτι συμβαίνει

Εγω θα σου έλεγα να μην περιμένεις ως την Τετάρτη.  Να πας αύριο να δούμε τι συμβαίνει.  Εννοείται ότι εδώ είμαστε να βοηθάμε η μία την άλλη όπως μπορούμε, οπότε δεν χρειάζεται να ευχαριστείς. Καταλαβαίνω απόλυτα το αγχος σου. Το έχω περάσει, όπως δυστυχώς και οι περισσότερες κοπέλες εδώ μέσα. Οπωσδήποτε αύριο να πας ξανά για χοριακή.  Συγγνώμη ποιος γιατρός σου δίνει αυτές τις οδηγίες? Ο εξωσωματιστης ή ο γυναικολόγος σου? Παίρνεις φάρμακα (utrogenstan,  cyclacur κτλ)?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Litsamiki είπε:

Μου είπε Τετάρτη να πάω να την ξανακάνω.εν τω μεταξύ έχω ροζ όταν πάω τουαλέτα..Σε ευχαριστώ πού μου απαντάς αισθάνομαι ότι δεν μιλάω στον Βροντο . φοβάμαι παρά πολύ ότι κάτι συμβαίνει

Κορίτσι μου καλησπερα!Εγώ είχα πρώτη χοριακη 20, δεύτερη 32 κ τρίτη 48,τεταρτη 120 κ εφτασε τέλος πάντων μέχρι 460.Μετα άρχισε να πέφτει.Βιοχημικη εν τέλει.

Κάνε όπως σου είπε κ το κορίτσι μας παραπάνω οπωσδήποτε άλλη μια αύριο.

Μακάρι να είσαι από τις περιπτώσεις που ξεκιναει χαμηλά κ παίρνει μπρος αργότερα.Υπαρχει κ αυτή η περίπτωση.

Εύχομαι αύριο να έχει εκτιναχθεί♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Ξαναμπήκα μετά από αρκετό καιρό!

Μάζεψα τα κομμάτια μου επιτέλους!🥺

Έχω χάσει κάθε επαφή με πολλές..είδα και νέες μέλλουσες μανούλες, άλλες εγκυούλες…ότι κατόρθωσα να διαβάσω γιατί είναι τόσα πολλά!

Ξαναβρήκα λοιπόν το κουράγιο να συνεχίσω για την 8η προσπάθεια!! 🥺

Αλλαγή γιατρού εκτός της πόλης μου φυσικά στην Αθήνα! Πρώτα ο Θεός Τετάρτη θα πάω να κάνω υστεροσκόπιση! Αυτό είναι το πρώτο βήμα…και μετά στο πρόγραμμα για όλα τα άλλα! Αυτά!!

Εύχομαι σε όλες τα καλλίτερα κ στις εγκυούλες μας η ώρα η καλή! 
αν θέλετε με βάζετε στο τυχερο πινακάκι! Θα σας ενημερώνω τι γίνεται!

τα φιλιά κ την αγάπη μου σε όλες!!!

❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Όχι δεν χρειάζεται τίποτα.  Θα σου δώσουν κάτι ωραιότατες ρομπιτσες να βάλεις και θα μοιράσεις κέφι σε όλους. Ελπίζω οι ρόμπες στο κέντρο που είσαι να είναι καλύτερες από το δικό μου.

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Έχει δίκιο η @twinkletwinlkle στα ιδιωτικά δίνουν ρομπιτσες στο δικό μας (επειδή είμαστε στο ίδιο) είναι ονειρο #not -διάφανο τελείως αλλά δεν βαριέσαι έχουμε κ μια κουβερτούλα έτσι να χαμέ να λέγαμε.

Εσυ αν θυμάμαι καλά είσαι σε δημόσιο όποτε ρωτά για καλό και για κακό αλλά επειδή είναι χειρουργείο φάση σίγουρα θα έχεις ρομπιτσα.

Θα πάρεις έναν ωραίο υπνάκο με την μέθη κ δεν θα καταλάβεις τίποτα

Ωχχχ κατάλαβα.. εγώ θα τα παρω το γεροντιστηκο νυχτικακι μου και βλέπουμε.. ναι καλα θυμάμαι σε δημόσιο είμαι, και ο εξωσωματιστης και ο γυναικολόγος μου εδώ είναι καθηγηταδες.. ε ρε αν δεν τα καταφέρω θα τους σκισω τα πτυχία 

Σας ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σας ! Περιμένω να ξημερώσει να παω για υπέρηχο πως και πώς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση,  η αλήθεια είναι με καθησύχασατε πολύ! 

Εγώ εχω σύνδρομο πολυκυστικων μου το είπε και ο εξωσωματιστης και ο Ενδοκρινολογος, φαίνεται ξεκάθαρα απο τις εξετάσεις lh και fsh.. εσένα πως είναι αυτές οι εξετάσεις? Επίσης τι σου είπαν οι γιατροί,  που οφείλεται το οτο δεν τα καταφέρες? Σου είπαν κάτι σχετικό? 

Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι ειναι η αλήθεια, είναι και καθηγητής και τριβή του σε αυτό το θέμα είναι μεγάλη, απλά είναι κάτι που δεν μου το είπε εξαρχής και ανησύχησα μήπως κτ δεν παει καλά! 

Εγώ δεν έχω το σύνδρομο, μου είχαν πει για «εικόνα» δηλαδή πολλά ωοθυλακια. Οι fsh και lh είναι αρκετά φυσιολογικές και ο λόγος τους κοντά στο 1 που είναι ιδανικό οποτε προκύπτει και από αυτό ότι δεν εχω το σύνδρομο (συν ότι δεν εχω αυξημένα ανδρογόνα, είχα πάντα σταθερή περίοδο κλπ) οπότε όχι, δεν υπάρχει κάτι επιβαρυντικό στο οποίο να οφείλεται ότι δεν τα εχω καταφέρει. Σίγουρα η ηλικία δε βοηθάει. Ξέρω επίσης ότι δεν εχω καλή ποιότητα ωαρίων γιατί εχω κάνει τις δυο φορές προεμφυτευτικο στα έμβρυα και είχαμε μεγάλα ποσοστά χρωμοσωμικών οποτε αυτό είναι το βασικό θέμα. Μη σε προβληματίζουν όμως οι πολυκυστικες, από μόνες τους δε δημιουργούν ιδιαίτερο θέμα στις εξωσωματικές, ίσα ίσα που θα έχεις και πολλά έμβρυα. Μην άγχωνεσαι για τίποτα, να πας αύριο να κανεις τον υπερηχο σου να δείτε ποσο έχουν μεγαλώσει και ποτε πας για ωοληψια. Δε θυμάμαι, είναι η πρώτη σου προσπάθεια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Εγώ δεν έχω το σύνδρομο, μου είχαν πει για «εικόνα» δηλαδή πολλά ωοθυλακια. Οι fsh και lh είναι αρκετά φυσιολογικές και ο λόγος τους κοντά στο 1 που είναι ιδανικό οποτε προκύπτει και από αυτό ότι δεν εχω το σύνδρομο (συν ότι δεν εχω αυξημένα ανδρογόνα, είχα πάντα σταθερή περίοδο κλπ) οπότε όχι, δεν υπάρχει κάτι επιβαρυντικό στο οποίο να οφείλεται ότι δεν τα εχω καταφέρει. Σίγουρα η ηλικία δε βοηθάει. Ξέρω επίσης ότι δεν εχω καλή ποιότητα ωαρίων γιατί εχω κάνει τις δυο φορές προεμφυτευτικο στα έμβρυα και είχαμε μεγάλα ποσοστά χρωμοσωμικών οποτε αυτό είναι το βασικό θέμα. Μη σε προβληματίζουν όμως οι πολυκυστικες, από μόνες τους δε δημιουργούν ιδιαίτερο θέμα στις εξωσωματικές, ίσα ίσα που θα έχεις και πολλά έμβρυα. Μην άγχωνεσαι για τίποτα, να πας αύριο να κανεις τον υπερηχο σου να δείτε ποσο έχουν μεγαλώσει και ποτε πας για ωοληψια. Δε θυμάμαι, είναι η πρώτη σου προσπάθεια? 

Ναι είναι η πρώτη μου προσπάθεια, εγώ να φανταστείς υπήρχαν φορές που ο κύκλος μου ήταν και 56 μέρες ποτέ σταθερός και τις περισσότερες φορές μεγάλος,  έκανα προσπάθεια με κλομιφαινη αλλα τπτ, οσο για την ποιότητα των ωαρίων και αυτό με βασανίζει, σκέφτομαι μήπως δεν είναι καλή γτ με κλομιφαινη έκανα οωρηξια και στοχευμενες επαφες.. Η  ποιότητα εξαρτάται μόνο απο την ηλικία? Ή όχι μόνο? 

Οσο για την ιστορία σου,  είσαι ήρωας και σου βγάζω το καπέλο όπως και σε άλλα κορίτσια εδω μέσα.. εύχομαι αυτή τη φορά να τα καταφέρεις και ολα να πάνε καλά,  εχε πίστη και αισιοδοξία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Ξαναμπήκα μετά από αρκετό καιρό!

Μάζεψα τα κομμάτια μου επιτέλους!🥺

Έχω χάσει κάθε επαφή με πολλές..είδα και νέες μέλλουσες μανούλες, άλλες εγκυούλες…ότι κατόρθωσα να διαβάσω γιατί είναι τόσα πολλά!

Ξαναβρήκα λοιπόν το κουράγιο να συνεχίσω για την 8η προσπάθεια!! 🥺

Αλλαγή γιατρού εκτός της πόλης μου φυσικά στην Αθήνα! Πρώτα ο Θεός Τετάρτη θα πάω να κάνω υστεροσκόπιση! Αυτό είναι το πρώτο βήμα…και μετά στο πρόγραμμα για όλα τα άλλα! Αυτά!!

Εύχομαι σε όλες τα καλλίτερα κ στις εγκυούλες μας η ώρα η καλή! 
αν θέλετε με βάζετε στο τυχερο πινακάκι! Θα σας ενημερώνω τι γίνεται!

τα φιλιά κ την αγάπη μου σε όλες!!!

❤️❤️❤️

Welcome back και όλα με το καλό!!

Εννοειται και θα μπεις στο τυχερό πινακακι ❤️ Μόλις είδα είσαι ήδη στις ωοληψιες με ερωτηματικό όποτε περιμένουμε την ημερομηνία σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διάβασα αυτό το άρθρο για δημοσιευμένη έρευνα σχετικά με την επίδραση των mRNA εμβολίων σε γυναίκες που κάνουν εξωσωματική. Δεν έδειξε καμία αρνητική επίδραση! Όσο να'ναι έχουμε και αυτό το επιπλέον άγχος σε αυτή την πρωτόγνωρη εποχή που διανύουμε με την πανδημία. Εγώ σύντομα έχω την 3η δόση και με τον κύκλο του Μαρτίου ξεκινάμε την επομενη προσπάθεια. 

https://www.iatronet.gr/article/107109/h-epidrash-toy-emvoliasmoy-me-mrna-se-gynaikes-poy-kanoyn-exosomatikh-meleth

Νας σας ρωτήσω και κάτι. Την πρώτη φορά πριν την εξωσωματική είχα κάνει ένα σωρό εξετάσεις αίματος (πχ ορμόνες θυρεοειδούς, ινσουλίνη, σάκχαρο, διάφορα αντισώματα, σίδηρο, φεριττίνη, D3, B12, φυλλικό οξύ κτλ). Είναι κάποιες που χρειάζεται να τις επαναλαμβάνουμε πριν απο κάθε προσπάθεια; Θα πάρω τηλ αύριο να ρωτήσω, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω και εσείς τι κάνατε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια διάβασα αυτό το άρθρο για δημοσιευμένη έρευνα σχετικά με την επίδραση των mRNA εμβολίων σε γυναίκες που κάνουν εξωσωματική. Δεν έδειξε καμία αρνητική επίδραση! Όσο να'ναι έχουμε και αυτό το επιπλέον άγχος σε αυτή την πρωτόγνωρη εποχή που διανύουμε με την πανδημία. Εγώ σύντομα έχω την 3η δόση και με τον κύκλο του Μαρτίου ξεκινάμε την επομενη προσπάθεια. 

https://www.iatronet.gr/article/107109/h-epidrash-toy-emvoliasmoy-me-mrna-se-gynaikes-poy-kanoyn-exosomatikh-meleth

Νας σας ρωτήσω και κάτι. Την πρώτη φορά πριν την εξωσωματική είχα κάνει ένα σωρό εξετάσεις αίματος (πχ ορμόνες θυρεοειδούς, ινσουλίνη, σάκχαρο, διάφορα αντισώματα, σίδηρο, φεριττίνη, D3, B12, φυλλικό οξύ κτλ). Είναι κάποιες που χρειάζεται να τις επαναλαμβάνουμε πριν απο κάθε προσπάθεια; Θα πάρω τηλ αύριο να ρωτήσω, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω και εσείς τι κάνατε. 

Εμένα μου τις ζήτησε πριν την 1η διέγερση αλλά επειδή νόμιζε ότι θα πάμε άμεσα σε ετ.

Δηλαδη σίγουρα TSH & D3 τις θέλει ρυθμισμένες πριν την ετ όποτε με έχει με συμπλήρωμα D3 όλο αυτό το διάστημα κ σίγουρα θα με βάλει να μετρήσω TSH πριν την ετ που ήδη την ρυθμίζω με χαπι χρόνια τώρα.

Ζαχαρο θρομβοφιλιας κλπ τα είχα κάνει στο Έλενα για τις αποβολές οποτε πριν την ετ θα τους ρωτήσω ποτέ θέλουν να τα ξαναδώ πριν την ετ ή μετά από θετική χοριακη πρώτα ο θεος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Εμένα μου τις ζήτησε πριν την 1η διέγερση αλλά επειδή νόμιζε ότι θα πάμε άμεσα σε ετ.

Δηλαδη σίγουρα TSH & D3 τις θέλει ρυθμισμένες πριν την ετ όποτε με έχει με συμπλήρωμα D3 όλο αυτό το διάστημα κ σίγουρα θα με βάλει να μετρήσω TSH πριν την ετ που ήδη την ρυθμίζω με χαπι χρόνια τώρα.

Ζαχαρο θρομβοφιλιας κλπ τα είχα κάνει στο Έλενα για τις αποβολές οποτε πριν την ετ θα τους ρωτήσω ποτέ θέλουν να τα ξαναδώ πριν την ετ ή μετά από θετική χοριακη πρώτα ο θεος 

Ηταν όλα οκ, αλλά υποψιάζομαι πως καλό θα είναι να ελεγχθούν κάποια πράγματα πάλι για να είμαστε σίγουροι. Έχω κάνει και εγώ πολλά στο Έλενα πρόσφατα και θα τα πάρω μεθαύριο. Νομίζω όμως πως κάποια αντισώματα πχ ηπατίτιδας, τοξοπλάσματος κτλ τα θέλουν να είναι του τελευταίου 6μήνου. THS οπωσδήποτε μετράω γιατί από την προηγούμενη διεγερση που ξέφυγε ακόμα τρέχω σε ενδοκρινολόγο. Μία ειναι υψηλή, μια χαμηλή...κοντεύω όμως να πάει πάλι στο 1 επιτέλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια διάβασα αυτό το άρθρο για δημοσιευμένη έρευνα σχετικά με την επίδραση των mRNA εμβολίων σε γυναίκες που κάνουν εξωσωματική. Δεν έδειξε καμία αρνητική επίδραση! Όσο να'ναι έχουμε και αυτό το επιπλέον άγχος σε αυτή την πρωτόγνωρη εποχή που διανύουμε με την πανδημία. Εγώ σύντομα έχω την 3η δόση και με τον κύκλο του Μαρτίου ξεκινάμε την επομενη προσπάθεια. 

https://www.iatronet.gr/article/107109/h-epidrash-toy-emvoliasmoy-me-mrna-se-gynaikes-poy-kanoyn-exosomatikh-meleth

Νας σας ρωτήσω και κάτι. Την πρώτη φορά πριν την εξωσωματική είχα κάνει ένα σωρό εξετάσεις αίματος (πχ ορμόνες θυρεοειδούς, ινσουλίνη, σάκχαρο, διάφορα αντισώματα, σίδηρο, φεριττίνη, D3, B12, φυλλικό οξύ κτλ). Είναι κάποιες που χρειάζεται να τις επαναλαμβάνουμε πριν απο κάθε προσπάθεια; Θα πάρω τηλ αύριο να ρωτήσω, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω και εσείς τι κάνατε. 

Σε λίγες μέρες έρχονται στην Ελλάδα νέα εμβόλια άλλης τεχνολογίας και όχι m-rna. Ίσως είναι προτιμότερα σε αυτή τη φάση που είστε (ρωτήστε την Οικονομοπούλου).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Ξαναμπήκα μετά από αρκετό καιρό!

Μάζεψα τα κομμάτια μου επιτέλους!🥺

Έχω χάσει κάθε επαφή με πολλές..είδα και νέες μέλλουσες μανούλες, άλλες εγκυούλες…ότι κατόρθωσα να διαβάσω γιατί είναι τόσα πολλά!

Ξαναβρήκα λοιπόν το κουράγιο να συνεχίσω για την 8η προσπάθεια!! 🥺

Αλλαγή γιατρού εκτός της πόλης μου φυσικά στην Αθήνα! Πρώτα ο Θεός Τετάρτη θα πάω να κάνω υστεροσκόπιση! Αυτό είναι το πρώτο βήμα…και μετά στο πρόγραμμα για όλα τα άλλα! Αυτά!!

Εύχομαι σε όλες τα καλλίτερα κ στις εγκυούλες μας η ώρα η καλή! 
αν θέλετε με βάζετε στο τυχερο πινακάκι! Θα σας ενημερώνω τι γίνεται!

τα φιλιά κ την αγάπη μου σε όλες!!!

❤️❤️❤️

Σκόρπια μου έλα εδώ να σε πάρω αγκαλίτσα...σε νιωθω απόλυτα ήθελες τον χρόνο σου. Τώρα ήμαστε εδώ για εσένα..  δες αρχίζουμε σιγα σιγα την σκυτάλη 🙂🙂🙂🙂

@BlackCat ήρθε το κοριτσάκι μας εδώ δυναμικά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια διάβασα αυτό το άρθρο για δημοσιευμένη έρευνα σχετικά με την επίδραση των mRNA εμβολίων σε γυναίκες που κάνουν εξωσωματική. Δεν έδειξε καμία αρνητική επίδραση! Όσο να'ναι έχουμε και αυτό το επιπλέον άγχος σε αυτή την πρωτόγνωρη εποχή που διανύουμε με την πανδημία. Εγώ σύντομα έχω την 3η δόση και με τον κύκλο του Μαρτίου ξεκινάμε την επομενη προσπάθεια. 

https://www.iatronet.gr/article/107109/h-epidrash-toy-emvoliasmoy-me-mrna-se-gynaikes-poy-kanoyn-exosomatikh-meleth

Νας σας ρωτήσω και κάτι. Την πρώτη φορά πριν την εξωσωματική είχα κάνει ένα σωρό εξετάσεις αίματος (πχ ορμόνες θυρεοειδούς, ινσουλίνη, σάκχαρο, διάφορα αντισώματα, σίδηρο, φεριττίνη, D3, B12, φυλλικό οξύ κτλ). Είναι κάποιες που χρειάζεται να τις επαναλαμβάνουμε πριν απο κάθε προσπάθεια; Θα πάρω τηλ αύριο να ρωτήσω, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω και εσείς τι κάνατε. 

Όταν έκανα το 3 ήταν να κάνω μοντέρνα πήγα εκεί και την ρωτάω ποιο θα κάνουμε και μου λέει κάτω των 35 ξέρω θέλεις και παιδάκι (γτ η παθολόγος μου γράφει άρρωστη) έτσι θα κάνεις της pfizer.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Όταν έκανα το 3 ήταν να κάνω μοντέρνα πήγα εκεί και την ρωτάω ποιο θα κάνουμε και μου λέει κάτω των 35 ξέρω θέλεις και παιδάκι (γτ η παθολόγος μου γράφει άρρωστη) έτσι θα κάνεις της pfizer.  

Pfizer έχω κάνει και εγώ. Και μετά απο πολύ άγχος και σκέψη, γιατί σε άλλο εμβόλιο είχα αλλεργική αντίδραση και είχα νοσηλευτεί. Πολλά έμβολια έχουν τα ίδια έκδοχα και δεν ήξερα τι να περιμένω. Ευτυχώς δεν ειχα θέμα με το Pfizer, αλλά έπρεπε να μείνω κάμποση ώρα στο νοσοκομείο στο αλλεργιολογικό για να με τσεκάρουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Pfizer έχω κάνει και εγώ. Και μετά απο πολύ άγχος και σκέψη, γιατί σε άλλο εμβόλιο είχα αλλεργική αντίδραση και είχα νοσηλευτεί. Πολλά έμβολια έχουν τα ίδια έκδοχα και δεν ήξερα τι να περιμένω. Ευτυχώς δεν ειχα θέμα με το Pfizer, αλλά έπρεπε να μείνω κάμποση ώρα στο νοσοκομείο στο αλλεργιολογικό για να με τσεκάρουν. 

Μείνε και ήσυχη γιατί το θεωρούν κατάλληλο για γυναίκες που επιθυμούν παιδάκια.  Και τα 3 ήταν pfizer και μπορώ να πω ότι δεν είχα ιδιαίτερα θέματα την πρώτη φορά κόμμαρες και πόνο στο χέρι και απ την δεύτερη δεν ένιωσα τίποτα. Το δε στην τρίτη σιδέρωνα μετά από ένα μισάωρο.  

Τουλάχιστον δε σε έβγαλε αλλεργία και όλα καλά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εγώ πάντως την ημέρα που περίμενα περίοδο είχα αρκετά αχνό τεστ. Κ τη μεθεπόμενη του τεστ αρκετά χαμηλή χοριακη δλδ 53 αν θυμάμαι καλά.. οπότε κ να μην έδειχνε τώρα δεν μου φαίνεται περίεργο:) 
    • @Christi.D.γιατί απογοητεύεσαι κορίτσι μου;;; Εγώ απο τα λιγα που καταλαβαίνω μια χαρά σου πάει ο αποκλειστικός θηλασμός!  Κορίτσια, εμείς με το που ήρθαμε Λευκάδα δε μου ξανά έκανε κολικό! Τι να πω;;; η αλλαγή περιβάλλοντος βοήθησε; η δική μου διάθεση;;; Δεν ξέρω, αλλά, ησυχάσαμε! Σιγά σιγά μπαίνουμε και σε ρουτίνα. Αυξάνει τις ώρες που κοιμάται το βράδυ. Να δω τι θα πει και η παιδίατρος την επόμενη εβδομάδα.
    • Ο μπαμπάς του υπάρχει μόνο. Η μαμά του πέθανε πριν 4 χρόνια. Η οποία μου είχε κάνει δώρο έναν πίνακα της (ζωγράφιζε πολύ και πολύ ωραία) τον οποίο έβαλα πάνω από την κούνια της Ισμήνης-Μαρίας. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου την αισθάνομαι κοντά μας. Σα να μας προστατεύει από εκεί ψηλά, σα φύλακας άγγελος για την Ισμήνη-Μαρία. Πείτε με τρελή αλλά εγώ πιστεύω πολύ στις ενέργειες. Κάθε φορά που αλλάζω πάνα στην μπουμπού, κοιτάει τον πίνακα και χαμογελάει!!! Πραγματικά ελπίζω να συνεχίσουν να έχουν επαφή μαζί μας οι από εκεί συγγενείς. 
    • πολυ ταλαιπωρία οι κολικοί άσε 🤦🤦 μεσα σε ολα αυτά έχω και πολύ γάλα και πρέπει να βγάζω συνέχεια.. αλλιώς πονάει πολύ το στήθος μου 😔 γενικά δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα... θα κοιτάξω για μάρσιπο μήπως με βοηθήσει 🤷
    • ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ (καρδούλες εδώ γιατί δν έχω άλλες να χαρίσω στο σχόλιο, τελείωσαν οι αντιδράσεις) ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...